IBloemen niet goedkoper in supermarkt'''' Te veel fruit, maar te weinig inkomsten voor gemiddelde fruitteler VEEL SLA, LAGERE PRIJZEN hun melkvoorraad in tanks N.F.O.-VOORZITTER L.J. NIJSTEN: BLOEMENHANDEL NIET IN DE KOU BROEIERIJ VAN STEEDS GROTERE BETEKENIS Referentieprijs tomaten op 1 april van kracht Omstreeks 1980 bewaren praktisch alle veehouders crenoogst PAGINA 7 Grote voorraad appelen pdanks de charmante nsporingen tot verstan- g snoepen Brochure voor boer en tuinder: ,,Dat zit zo DEN HAAG Het land- bouwschap heeft een brochu re samengesteld, die „een wegwijzer wil zijn in het doolhof van de vele regelin gen voor de boer en tuinder". Zij heeft de naam „dat zit zo..." gekregen, is vooral be doeld voor voorlichters die in de land- en tuinbouw werken en kan geregeld worden aan gevuld of gewijzigd. De rege lingen zijn ingedeeld in ru brieken, zoals: ontwikke lingsregelingen (borgstel lingsfonds voor de land bouw), cultuurtechniek, beëindiging en omscholing erf sociale regelingen (groeps regeling zelfstandigen). \DUITSE MARKTONDERZOEKER: DEN HAAG In een verga dering van de vakgroep snij bloemen- en plantenteelt in bet Duitse Rheingebied is de vraag opgeworpen of en in hoeverre de supermarkten een gevaar vormen voor de bloe misten. De directeur van het Duitse reclame instituut voor bloemen en planten, Klaus Burkheiser, die een markton derzoek had ingesteld, is van oordeel, dat een supermarkt valt te vergelijken met de bloemist-winkelier, met of 'zonder eigen kwekerij. Hij voorziet in de komende jaren, dat zwakke bloemist winkeliers zullen afvallen en het aantal verkooppunten daardoor zal verminderen. Het aantal bloemen verkopende supermarkten zal toenemen, waardoor de bloemist-spe ciaalzaken een gedeelte van hun omzet zullen kwijtraken. De bloemisten moeten daarom trachten de positie van goede bedrijven te versterken. Wel is gebleken, -dat bij het publiek de bloemisten en kwekers een beter „image" hebben dan de supermarkt. Het wordt daar om niet wenselijk geacht, dat zij de supermarkten trachten te volgen in verkoopmethoden en alle mogelijkheden tot on derscheid gehandhaafd moe ten worden. Daartoe wordt ge noemd gegarandeerd verse produkten, vakkundige advie zen, ruim sortiment, speciali satie in planten, individuele arrangementen. Het wordt noodzakelijk geacht, dat de klanten duide lijk kunnen zien wat iets kost, daar zij anders vaak niet dur ven te kopen. Ook de verkoop verloopt dan vlotter. Meer dienstverlening zoals ten be hoeve van tafel- en andere ver sieringen wordt aanbevolen. Het idee, dat het in super markten goedkoper is om bloemen en planten te kopen, moet worden bestreden, aldus Klaus Burkheiser. Amsterdam Omstreeks 1980 zouden alle dan nog aanwezige Nederlandse melkveehouders een melk tank op hun boerderij kunnen hebben. Een werkgroep van de centra le melkwinningscommissie, die er een rapport over heeft op gesteld, acht deze mogelijk heid aanwezig op grond van de -volgende overwegingen: in sommige gebieden is het tank- melken al zover gevorderd dat langer uitstel van de algehele overschakeling van bussen- melk naar tankmelk niet meer economisch verantwoord is. Enkele zuivelcoöperaties heb ben al plannen hiervoor in de openbaarheid gebracht en in uitvoering genomen. In stre ken waar het aanvankelijk wat aarzelend ging doet zich nu een stroomversnelling voor. Is eenmaal een bepaald sta dium bereikt, dan is snelle om schakeling economisch aan zienlijk voordeliger dan gelei delijke omschakeling. Tienduizendste Op het ogenblik staan er op Nederlandse boerderijen onge veer 20.000 melktanks en het percentage tankmelk bedraagt 35 tot 40 procent Onlangs is de tienduizendste in Neder land verkochte tank van het merk Mueller overgedragen aan de veehouder A. van Nie- rop uit Maasland. In het oos ten en het zuiden van het land is de ontwikkeling het snelst gegaan. In de zuivere weidege bieden daarentegen ging de overschakeling trager en ook nu liggen de percentages tank melk daar nog lager dan in de eerstgenoemde gebieden. Topproduktie De werkgroep heeft zijn bere keningen gebaseerd op tanks die, ook in perioden van top produktie, melk van drie we ken (zes „melkmalen") kunnen bevatten. Die genieten ook nu al algemeen de voorkeur, ze worden iedere week twee keer na twee dagen en in de week einden een keer na drie dagen leeggehaald. Ook bij honderd procent tankmelk kan men het best op die manier werken, Wagens van de melkfabrieken pompen de melk rechtstreeks uit de tanks, die de melkveehouders op hun bedrijf hebben staan. vindt de werkgroep. Onder meer kan men er de zondag- sarbeid door beperken. De in vesteringen voor deze tanks tot 1980 zullen wel ongeveer 55 miljoen hoger liggen dan wanneer men het met tanks voor twee dagen zou doen, maar bij zulke kleinere tanks zou men toch de frequentie van het ophalen wat laag moe ten houden als men de totale kosten wat zou willen druk ken. Langer dan drie dagen moet melk niet in de tank blijven, anders kan de kwaliteit van de produkten die men ervan gaat maken eronder lijden. Voor die kwaliteit, aldus de werkgroep, zou eenmaal per dag ophalen eigenlijk het best zijn, maar transportkosten en arbeidsproblemen op de boer derij hebben een ontwikke ling in die richting in de weg gestaan. De werkgroep geeft in haar rapport een tabelletje waaruit de veehouder kan zien wat voor hem de juiste tankgrootte is, er worden nu nogal eens te grote of te kleine tanks ge kocht doordat men verschil lende factoren (grootte en pro- duktie van de veestapel, fre quentie van het ophalen) niet goed tegen elkaar afweegt. sfDAG 15 MAART 1976 LEIDSE COURAN" Het nogal sterk toegenomen aanbod van sla is er de oorzaak van dat de prijzen meer onder druk kwamen en er voor alle sorterin gen een dubbeltje per krop minder betaald werd. De concurrentie op de West-Duitse markt valt tot nu toe mee, alleen België vergroot zijn export naar dit land. Het aan deel van Frankrijk en Italië is nog van beperkte omvang. De binnenlandse aanvoer en de concurent van het buitenland zal geleidelijk groter worden waardoor de prij zen meer onder druk komen. De huidige prijzen van 34 tot 42 cent per krop zullen zich dan naar verwacht wordt moeilijk kun nen handhaven. De export naar Oost-Duits- land kan mogelijk sterke prijsdalingen voor komen. Komkommers De prijsdaling bij de komkommers in de afgelopen week heeft behoorlijk toegesla gen. De prijzen steken thans ongunstig af bij die van het vorige seizoen. De prijsver schillen lopen van 5 tot 13 cent per stuk op, in vergelijking met die van vorig jaar. Als belangrijkste oorzaak moet de sterk toege nomen binnenlandse aanvoer gezien wor den. Naast de invoer uit Nederland voert West-Duitsland komkommers in uit Grieken land, Bulgarije, Belgie en Roemenie. Er wordt een nog wat verdere toename van de aanvoer verwacht. Als het weer zich gunstig ontwikkeld dan kan dit stimulerende'invloed op de vraag hebben waardoor verdere prijs dalingen beperkt kunnen blijven. Tomaten De export van tomaten van de Canarische Eilanden is vrij plotseling op een laag ni veau gekomen. Als exporterende landen over de periode van 5 t/m 8 maart worden Marokko met 134 ton (vorig jaar 306 ton), België met 10 ton, Italië met 5 ton en Roemenië met 2 ton gesignaleerd. Volgens de gegevens van Veiling Westland Noord lagen de prijzen voor tomaten op 13 maart 1975 als volgt, A-tomaten 27,60 per 6 kg. en vor C-tomaten 23,— per 6 kg. Uit de veilingberichten van 11 maart 1976 blijkt een prijs van 37,— voor de A-tomaten en 33,50 voor de C-tomaten. Uit de mededelin gen van het Centraal Bureau valt te zien dat er in de derde week van maart grote klappen vielen. Toen werd de export van Marokkaanse tomaten duidelijk merkbaar. Het aanbod in ons land zal geleidelijk verder toenemen, de prijzen kunnen de komende week iets lager uitvallen. Overige gewassen. Binnen niet al te lange tijd zal de aanvoer van paprika's van het nieuwe seizoen van betekenis gaan worden. De vraag nar papri ka's in West-Duitsland is levendig, hetgeen blijkt uit het grote aantal landen dat op het ogenblik paprika's levert, namelijk: België, Bulgarije, de Canarische Eilanden, Cuba, Ethiopië, Israël, Italië, Senegal, de Ver. Sta ten en Zuid-Afrika. De hoeveelheden varie ren van 3 tot 78 ton. De prijs is de afgelopen week weer behoorlijk geklommen en wel tot bijna 2 gulden per kg. Bij spinazie is de prijs op hetzelfde niveau van vorige week geble ven en wel 1,50 per kg. Snijbonen zijn in prijs gedaald naar ƒ9,50 per kg. Er wordt thans ook alweer rabarber aangevoerd, de hoogste notering was 1,80 per kg. Voor radijs zijn de prijzen gelijk gebleven en schommelen ze nog rond de 90 cent per bosje. Boemkool, sortering 10 bak brachten 2,70 per stuk op. De kou van de laatste weken heeft de bloementeelt en bloemenhandel tamelijk on beroerd gelaten. Het voordeel is, dat er in elk geval geen stormaanval werd onderno men, maar geleidelijk aan de bloemen- stroom zich uitbreidde. Niettemin geeft het totale omzetbedrag aan de Honselersdijkse CCWS een gunstig beeld. In de maanden januari en februari werd een totaal omzetbedrag bereikt van ƒ62.048.114,94 tegen 53.007.808,16 in de bei de eerste maanden van het vorig jaar, een voordelig verschil dus van ƒ9.040.306,78 of tewel 17 procent, hetgeen met zo slecht is. Het betekent uiteraard geen extra winst, in vergelijking met de kostenstijging. Maar, het zou slechter kunnen. De gunstiger positie is te danken aan een betere prijs en groter aanvoer dan het vorig jaar, ook al waren er bloemen, die het slechter deden, zoals de anthurium en lelie- takken. De afgelopen week werd voor ruim zeven miljoen gulden aan de CCWS omge zet, iets minder dan in de voorgaande week. Vooral de snijbloemen lieten het er nogal bij zitten, evenals de omzet aan buitenlandse bloemen. De omzet aan potplanten steeg iets tot bijna 500.000 gulden. Wat de prijzen betreft: de gemiddelde prijs van de anjers liep terug van 27 tot 23 cent. met als topper 50 cent (66 ct.) Ook de troschrysanten brachten min der op, namelijk 2,69 als gemiddelde prijs en 6,00 als top tegen 3,15 en 6,15 in de week daarvoor. De fresia handhaafde zich op gemiddeld 1,97 (hoogste prijs zes gulden), evenals voorgaapde week. Ook de lelietakken onder gingen een prijsdaling van 74 tot 66 cent gemiddeld. De tulpen konden zich met toe nemende aanvoer van totaal bijna 200.000 bos, vrijwel op dezelfde gemiddelde prijs van 1,75 handhaven met iets lager maxi mum van 4,05. De aanvoer van potplanten in de twee eerste maanden van dit jaar met een waarde van 1.728.658,91, betekende een toename met 24 procent tegenover januari en februari vorig jaar. Het aantal bloembollenkwekers zakt fors. Een moyenne van 500 per jaar is sinds 1970 al gewoon. Dit jaar zal het aantal tulpente lers voor het éérst sedert World War 2 onder de 5000 komen. Op het totaal areaal heeft dat geen invloed, maar een ingrijpende ver andering is wél, dat de binnenlandse broeie- rij van steeds grotere betekenis wordt. Een paar cijfers illustreren dat duidelijk. In het seizoen 1970-1971 werden er aan de bloemen veilingen 295 miljoen tulpenbloemen te koop aangeboden, waarvan er 236 miljoen werden geëxporteerd. Het overgrote deel via de Vliegende Hollanders. In het seizoen 1972- 1973 kwam 406 miljoen tulpenbloemen voor de diverse veilingkiokken en gingen er 325 miljoen over de grenzen. In het seizoen 1974-1975 registreerde men een aanbod van 555 miljoen tulpenbloemen en daarvan wer den er 440 miljoen door exporteurs gekocht. Voor dit seizoen dat over twee maanden afgloopt, verwacht men een totaal aanbod van 540 miljoen stuks en een export van 438 miljoen stuks. Dat de cijfers voor dit seizoen lager worden geschat, verbaast geen enkele insider. De hoge bollenprijzen hebben in vele gevallen de broeiers doen besluiten een beetje „piano an" te doen. Het zou echter wel eens kunnen gebeuren, dat voor dat mindere aantal meer guldens worden ontvangen. Hoewel er in twee maanden nog veel kan gebeuren, staat wel vast, dat de gemiddelde prijs van de tulpenbollen dit seizoen aanzienlijk hoger is geweest dan vorig jaar al hebben er natuur lijk ook nog wel enkele heel matige weken tussen gezeten. Maar dat verschijnsel is al even oud als de broeierij zélf. De goede resultaten in de broeierij zijn ook stellig de oorzaak, dat het momenteel met de handel in tulpenbollen die in juli en augustus gele verd moeten worden, erg vriendelijjk is. Ook de handel in nieuwe tulpen pikt heel wat graantjes van deze „hausse" mee. We heb ben al meerdere malen enkele namen ge noemd van nieuwe cultivars. Hier volgt nog een soort, waar veel handel in wordt gedaan ad ƒ30,- en meer per kilo. Dat is de rode, geel-gerande Etude. Een tulp die alleen laat in bloei getrokken kan worden, een heldere kleur en een beste stand heeft en mede door de vrij korte stengel uitstekend dienst kan doen als pottulp. Pottulpen mogen in Nederland geen groot artikel zijn, in het buitenland en met name in Amerika (voor laat in het seizoen) en Zweden bestaat er voor dit genre juist veel belangstelling. Ook de gewone handelssoorten zijn intussen gestegen tot een hoogte die men een maand of drie geleden voor volslagen onmogelijk had gehouden. Twaalven van Monte Carlo die rond /de jaarwisseling al 15,- per 100 deden, zijn inmiddels al op 19,- per 100 aangeland, twaalven van de alledaagse Pro minence doen 14,- per 100 en voor Pax en Christmas Marvel wordt dezelfde prijs op tafel gelegd. Een prijsontwikkeling die door de handelarenop het buitenland met zorg wordt gadegeslagen. Een van de grootste exporteurs op Duitsland zei ons op de bloembollenbeurs in Hillegom: „Voor deze prijzen zijn wij niet meer op de markt. We willen graag handel doen, maar dan moet er wel wat aan te verdienen zijn. Voor deze inkoopprijzen zien we met de beste wil ter wereld geen kans om ook maar quitte te spelen!" Er zijn kennelijk exporteurs die er anders over denken. De afgelopen week zijn er namelijk heel wat grote transacties tot stand gekomen en met name in het artikel Apel doorn met de diverse sports. Met de gladio- lenhandel 1976 is het nu een aflopende zaak. De dikke maten bleven nog redelijk op peil, maar de kleinere maten zijn flink wegge zakt. Geen ongewoon verschijnsel als de maand april begint te naderen. Voor lever ing november aanstaande is een levendige handel in gladiolen, omdat de geleerden hebben uitgerekend dat het areaal dit jaar niet sterk zal worden uitgebreid. Dat houdt mede verband met de vrij stugge prijzen die men in de afgelopen maanden vóór het plantgoed heeft moeten betalen, terwijl hel ook steeds moeilijker wordt vers land te vinden. Heel wat percelen blijken ook ir Zuidwest Nederland besmet met het berucht droogrot Een ziekte die een kwart eeuw geleden via besmet plantgoed in de perceler. is gebracht en de ziektekiemen zijn nog altijd springlevend. Ook in dit opzicht wor den de „zonden der vaderen" bezocht aar de kinderen. Op een maart is er in Nederland nog 'n voorraad van acht miljoen kilo peren „In de EEG", zo vertelt de heer Nijsten, „is dit seizoen al meer dan 500.000 ton appelen, door middel van de EEG-inter- ventieregeling uit de markt ge nomen". De NFO, zal er nu bij de Nederlandse minister van landbouw op aandringen het aanvragen van rooipremie in ons land op korte termijn mo gelijk te maken. Zoals gemeld heeft de EEG-ministerraad vorige week besloten, dat voor enkele appel- en pereras sen rooipremies gegeven mo gen worden, voor de helft voor rekening van de gemeen schap voor de andere helft uit de nationale kas. Nederland moet nog beslissen of het hier gebruik van maakt. „Een ef fectieve EEG-rooipremie", zo meent de heer Nijsten, is het enige middel om iets te doen tegen de structurele overpro- duktie waar de gemeenschap nog steeds mee zit. Hij betreurt het dat de rege ling niet voor alle rassen gaat gelden, maar slechts voor drie appelrassen en een pereras, waarvan voor Nederland al leen het appelras golden deli cious van belang is. Nu zullen vooral Frankrijk en Italië van de regeling gebruik maken. Ook vondt de heer Nijsten het jammer dat de premie maar 1.100 reken eenheden 3.743) per hectare zal mogen bedra gen, in plaats van de 1.400 rekeneenheden waar de fruit teeltorganisaties in de EEG om gevraagd hebben. Tegenstellingen Omdat vooral EEG-maatrege len het beleid in de fruitteelt bepalen acht voorzitter Nijsten de steeds meer voorkomende belangen en tegenstellingen tussen de fruittelers in het noorden van de gemeenschap en die in het zuiden (vooral Italië onrustbarend. Hij vreest dat die tegenstelling tussen noord en zuid nog sterker tot uiting zal komen bij de toetre ding van Griekenland, mis schien later ook Spanje, tot de EEG. Voorzitter Nijsten: „Het con tact tussen voorzitters van de fruittelersorganisaties, zoals die'uit Belgie, West-Duitsland, Nederland en Frankrijk, dat er vorig jaar is geweest, op momenten dat het nodig was, zal tot andere EEG-landen worden uitgebreid. Dankzij het contact tussen de vier kon vorig jaar al eind juli worden vastgesteld dat er in de ge meenschap een belangrijk ap peloverschot zou zijn. Dat leid de tot het vroegtijdig uit de markt nemen van grote hoe veelheden appels in Frankrijk en Italië en daardoor tot een relatieve verbetering van de vraag-aanbodverhouding". recht —Nederland, dat vo- jaar 430 miljoen kilo appe- i en 65 miljoen kilo peren gstte, had op 1 maart nog n voorraad van 149 miljoen lo appelen (waarvan 104 iljocn kilo golden dilicious) i 8 miljoen kilo peren. De middelde gespecialiseerde «derlandse fruitteler heeft ,,L hter dit oogstjaar ongeveer gne n procent minder inkom- r^en dan in het ook al niet ste jaar 1974/'75. Toen hield ie gemiddelde fruitteler na schrijving en verrekenening kr#n de rente op zijn geinves- terde vermogen nog net het o-loon over. Nu is dat cao- *ion ongeveer gehalveerd. totale omzet van appelen peren in het lopende sei- en zal. in geld uitgedrukt, 20 ocent boven die van 1973/'74 [gen, maar tien procent be den die van 1974/'75. Het fect van de inflatie vergroot achteruitgang nog, zo ver- lt de voorzitter L.J. Nijsten in de Nederlandse Fruitteler ganisatie N.F.O, die de ge- iddelde telersprijs voor ap- ïlen op grond van gegevens tn het produktschap voor oenten en fruit mee, voor :t lopende seizoen schat op I cent per kilo. „Dat betekent >n omzet in het hele seizoen jn 215 miljoen, tegen 242 liljoen in het vorige en 179 uljoen in het seizoen daar- oor. De gemiddelde pereprijs aat dit seizoen 80 cent per üo bedragen. Dat betekent en omzet van 52 miljoen egen 58 miljoen in het vori- p en 39 miljoen in het voor vorige seizoen". De perenoogst was dit seizoen I procent kleiner dan het ge- Eelde sinds 1966 en veel iduele telers konden maar zo weinig plukken dat Etin oogst verliesgevend was. e appeloogst was gelijk aan iet tienjaarlijkse gemiddelde. )EN HAAG Minister mr. A. van der Stee van landbouw visserij heeft de Europese :ommissie gevraagd, het EEG-referentieprijzenstelsel voor tomaten zodanig ver vroegd toe te passen, dat het op 1 april inderdaad effectief is. Het referentieprijzenstelsel voorziet in minimumprijzen bij invoer van buiten de EEG. Toepassing per 1 april biedt volgens de minister een rede lijke bescherming voor de Ne derlandse kastomaten. Het tuinbouwbedrijfsleven had toepassing per 1 maart ge vraagd, maar de minister vindt dat, gezien de geringe Nederlandse veilingaanvoer in de eerste weken van maart en 'de hoeveelheden die in de EEG worden ingevoerd, niet nodig. Van de toepassing van het re- ferentieprijsstelsel per 1 april hoeft volgens de minister geen sterk nadelige invloed te wor den verwacht op de consu mentenprijs en evenmin op de handelsactiviteiten of op de werkgelegenheid in de haven van Rotterdam. Op de EEG-markt, aldu§ de bewindsman, is ook plaats voor vroege tomaten uit derde landen. Voor ongerustheid in Westduitse handelskringen over een vermeend Neder lands streven naar een monop- •olie-positie is geen reden. De minister deelt een en ander mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid La- ban (PvdA). ..In de tomaten"

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7