Y.V.D. veroordeelt hetze tegen prins Ameland praat met minister LIBANESE PRESIDENT WEIGERT AF TE TREDEN yoor dierentuinen meer aandacht dan gevangenissen 99 flflNEENflflM, Priester verkocht knollen voor kaas Socialisten bijeen in Portugal Sadat verwerpt verdrag met Sovjet-Unie Bescherming van milieu onder druk yvHDAG 15 MAART 1976 LEIDSE COURANT ^STERDAM (ANP) „Ac tiegroepen voor bescherming ;an natuur en milieu zijn de laatste jaren onder zware indruk komen te staan. Het ter- je,. e .ein dat zij na moeizame esta 1"^ hadden gewonnen, jorrl wordt aangevochten, onder t hei andere onder druk van de eco- ïomische omstandigheden", fd b D«e tendens schetste zater- lagmorgen de voorzitter van landelijke vereniging tot Behoud van Waddenzee J. Dogterom tijdens de jaarver gadering van de vereniging in Amsterdam. Volgens de heer Dogterom zijn de afgelopen jaren uit kringen van de overheid en het bedrijf sleven geluiden te horen om de verworvenheden weer van natuurbeschermingsorganisa ties af te nemen. Als voorbeeld noemde de voorzitter het voor stel dat NW-voorzitter Kok enige tijd geleden deed om milieuargumenten niet al te zwaar te laten meewegen bij de besluitvorming over de ves tiging van nieuwe bedrijven. Ook wijst het voorstel van de Raad van Advies voor de ruimtelijke Ordening om de beroepsmogelijkheid bij de Kroon voor natuur- en milieu beschermingsverenigingen af te schaffen in deze richting. leikal: behoefte aan oorlog Midden-Oostèn BELGRADO (AP) In het Mid den-Oosten bestaat een grote behoefte aan oorlog, maar de ,1*1] voorwaarden daarvoor zijn niet aanwezig, zo heeft volgens een Joegoslavische krant Moham- med Heikal verklaard, voorma- lfer' ]jg hoofdredacteur van het rinS Egyptische dagblad El Achram. In een interview met Dejan Lu- kic in het dagblad Vecernje No- vosti, verklaarde de invloedrijke Egyptische journalist ook dat Egypte zonder Russische wa pens geen oorlog zou kunnen voeren. Hij wees echter sugge sties af als zou de huidige im passe in het Midden-Oosten in beweging zijn en zou er een situatie bestaan die oorlog noch vrede betekent. „Dat is het helemaal niet. De. situatie is nog slechter dan tevo ren", aldus Heikal. Het besluit van de regering om de prijzen van veerdiensten op Ameland te verhogen, leidde in het weekeinde tot verzet. Een bulldozer legde een van de veerboten muurvast aan de wal. Glastra van Loon: ÏTRECHT (ANP) „In ons land wordt bij wijze van spreken ain gevangenissen minder gedaan dan aan dierentuinen". De ze vergelijking werd zaterdag uitgesproken door de ex- staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie tijdens een ledenvergadering van de Coornhert-liga. „Het gevangeniswezen is thans gericht op een afschermende taak. Het beleid van justitie zou er echter op gericht moeten zijn de terugkeer van de delinquent in de maatschappij zoveel mogelijk te vergemakkelijken. Het starre conservatieve beleid van het departement van Justitie leidt echter tot een verscher ping van de tegenstelling tussen delinquent en maatschappij", aldus de voormalige staatssecretaris wiens' politieke loopbaan plotseling doorbroken werd na een conflict met minister Van Agt. Op Justitie zit men nog steeds vastgeroest in een strak hiërarchisch systeem waarbij beleidsbeslissingen van bovenaf worden genomen, zonder dat de mensen aan de basis vanuit de praktijk er voldoende invloed op kunnen uitoefenen. Het beleid wordt bepaald aan de hand van harde cijfers, op grond van begrotingstechnische en abstracte criteria", aldus de oud staatssecretaris. Als voorbeeld van een dergelijk beleid noemde hij de manier waarop liberalisering en humanisering in het gevangeniswezen werd ingevoerd. „Ook deze zaak werd van bovenaf bedisseld door mensen van het ministerie die ver van de praktijk afstonden". De oud-staatssecretaris meende, dat er te weinig wordt gedaan aan de positie van gevangenbewaarders, wiens functies»„schro- melijk worden onderschat". De heer Glastra van Loon meent, dat een aangepaste wetge ving, met meet het accent op boetes dan op vrijheidsstraffen, de problemen in het gevangeniswezen kan verlichten. „Met het bouwen van meer gevangenissen of meer bewakers in dienst te nemen, zijn we er niet". kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nii de bon invult. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting. 14 dagen gratis naar: dfl. woonpl.: tel.: Antwoordnr. 349, Leiden. Leidse Courant Surinaamse patrouille gevonden PARAMARIBO (ANP) - De ge hele Surinaamse patrouille, die sinds 3 maart in Suriname ver mist werd, is terecht. De 18 militairen die gisteren gevon den werden zijn opgenomen in (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM De V.V.D. heeft zater dag op haar congres stelling genomen tegen de „meest onbehoorlijke achter klap" over prins Bernhard. Volgens de V.V.D. wordt tegen de prins een hetze ontketend door enkele journalisten. „Wij verachten' dit misbruik van de persvrij heid," aldus de V.V.D.-verklaring. Om meer duidelijkheid te scheppen, zoals werd gevraagd, deelde voorzitter Kort hals Altes later mee, dat gedoeld werd op artikelen van de journalisten Klin kenberg in de Nieuwe Linie en Cornelis- sen in Vrij Nederland. Voor het congres zaterdag overging tot bespreking van het beleid van de Kamer fracties werd langdurig verder gepraat over de plannen om te komen tot stich ting van een liberale omroeporganisatie. Hoewel „de liberale radio- en televisieom roep" als organisatie om de liberale be ginselen beter uit te dragen alle succes werd toegewenst, wees de vergadering een eigen omroep af, omdat dit geen partij-gebonden orgaan kan zijn. Bij de bespreking van het fractiebeleid voerde mr. Harm van Riel voor de laatste keer het woord als voorzitter van de Eerste Kamerfractie. De indiening van een initiatief wetsvoorstel inzake de abor tus is voor hem - dermate omaanvaard- baar, dat hij zich als fractievoorzitter terug trekt. De heer Van Riel en ook fractievoorzitter Wiegel wezen erop, dat het abortusvraagstuk een zaak is van eigen inzicht en eigen geweten. Wiegel sprak de wens uit, dat dit probleem spoedig uit de politieke strijd zal worden gehaald. Ten aanzien van de steekpenningen die indertijd door Werkspoor zouden' zijn gegeven om orders in Zuid-Amerika te plaatsen zei mr. Van Riel, dat het „fat soenlijk" of „niet-fatsoenlijk" zijn af hangt van de nationale gewoonten en de branche-gewoonten. Hoge ambtenaren bijvoorbeeld ontkomen er volgens mr. Van Riel soms niet aan om onrecht te doen omwille van het algemeen belang. „Dat moet zeker worden bedacht als het om de werkgelegenheid van duizenden mensen gaat." Mr. Van Riel hield opnieuw een pleidooi voor een strengere aanpak van de misda digheid. Fractievoorzitter Wiegel tenslotte gaf te kennen, dat bij de bezuinigingen op over heidsuitgaven in beginsel geen departe ment mag worden uitgezonderd. Hij zei, dat de WD voor de verkiezingen met een j sober programma zal komen, omdat er geen gelegenheid is voor potverteren. De aanwas van de WD zag Wiegel als een reactie van velen die een grotere greep van de overheid op de samenleving vre zen. Na felle strijd om veer tarieven (Van een onzer verslaggevers) AMELAND/DEN HAAG Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat wil vandaag of in de loop van de week, wellicht donderdag, praten over de tarieven voor de veerdienst Ameland- vastewal en omgekeerd. Deze tarieven, die zouden worden ver hoogd met tien procent voor de eilandbewoners en met vijftien procent voor anderen, hebben tijdens het weekeinde geleid tot verbeten akties. Daardoor werd de veerdienst geheel stilgelegd. Slechts enkele noodgevallen onder de toeristen mochten van de aktievoerders gisteren naar het vasteland overgebracht worden. Een jonge Libanees van 10 jaar. gewapend met een Russisch machinege- Libanese hoofdstad is sterk uitgedund daar veel politie-agenten zijn weer, regelde gisteren in Beiroet het verkeer. Het politiekorps in de ingezet in de strijd tussen de twistende moslims en christenen. BEIROET - Generaal Ahdab heeft gisteren getracht het Libanese parlement te dwin gen meteen een nieuwe president te kiezen, nadat zijn ultimatum aan president Frandz- jeh geen resultaat had gehad. Ook de eis tot aftreden van de kant van het parlement, dat onder druk van de militairen staat, bleef zonder succes. De Libanese president kan volgens de Liba nese grondwet een dergelijk beroep van het parlement naast zich neerleggen. Het parle ment kan hem pas van zijn ambt ontheffen wanneer tevoren een proces wegens hoog verraad is aangespannen en de president met tweederde meerderheid schuldig ver klaard is. President Frandzjeh had zich gisteren ver schanst in zijn paleis op een heuvel bij Beiroet, omgeven door getrouwe troepen. Over de radiozender die tot zijn beschikking staat verklaarde hij dat ook duizenden bur gers zich hebben gewapend om hem te helpen. Ahdab heeft hun overgave geëist. De radio van de christelijke militie zei dat troepen van het Libanees-Arabische leger samen met guerrillastrijders en het demo cratische Bevrijdingsfrond het kantoor van de premier in het centrum van de stad hebben bezet. Het leger bestaat nu uit drie delen: Pro- Frandzjeh, Pro-Ahadab en de troepen die zich tot een 'Libanees-Arabisch leger' heb ben samengevoegd. De PLO houdt zich tot dusver officieel afzijdig. Het is niet duidelijk of Syrië, dat in Libanon tussenbeide is gekomen en in januari een bestand bewerkte, de president steunt of de muiters. President Assad heeft wegens de gebeurtenissen in Libanon zijn staatsbezoek aan Frankrijk, dat vandaag zou beginnen afgezegd. Politieke waarnemers menen dat Syrië niet veel op heeft met een militair bewind Libanon, waarop het weinig invloed zou kunnen uitoefenen. Damascus zou voorstan der zijn van een regering op brede basis. Waarschuwing voor IRA een militair ziekenhuis in Para maribo. Op maandag 23 februari jl. ver trok de groep van 33 mensen (27 militairen en zes burgers) uit Langatabbatje in het district Marowijne. De patrouille had de opdracht een opsporing te simu leren van Langatabbetje naar Afobaka, bij de Brokopondos- tuwdam. Zij hadden daar negen dagen later, 3 maart, moeten aankomen. DUBLIN (AP) - In een terreur- j alarm uit Dublin is zaterdag „het Britse publiek ernstig ge- waarschuwd" voor nieuwe bo-j maanslagen in Engeland door de „voorlopige" afdeling van het Ierse republikeinse leger Het dreigement was vervat in j een boodschap uit Dublin van i het „leger van Ierland" aan het j Engelse binnenlandse persbu reau Press Association in Lon den. Weer Spaanse officier gearresteerd MADRID (Reuter) Een ma joor van het Spaanse leger is zaterdag gearresteerd op be schuldiging dat hij zou behoren tot een ondergrondse groep of ficieren die een snelle democra tisering in Spanje nastreven. Volgens militaire kringen werd majoor Antonio Cordoba, die nend bij een tankregiment, in de buurt van Madrid door militaire politie aangehouden. VERCELLI Reuter Een op grote voet levende franciscaan is eind vorige week in het Italiaanse Vercelli gearresteerd op beschuldiging van fraude, waarbij hij de directeur van een kaasfabriek had voorgespiegeld dat deze consul voor So malië in Turijn zou worden en als zoda nig zijn omzet aan zienlijk zou kunnen vergroten. De man betaalde hem ander halve ton hiervoor. Toen men de handel en wandel van de pa ter eens ging naplui zen viel zijn tamelijk wereldse rol op. Hij is enige tijd de gees telijke raadsman ge weest van de voetbal club A.C. Milaan en was dik bevriend met de aanvoerder van het eerste elftal, Gianni Rivera. Voorts werd de pater vaak gefotografeerd in nachtclubs. Behalve de pater, zijn diens broer en een Romeinse advo caat aangehouden. De broer had zich de titel „monseigneur" aangemeten. maar volgens Vaticaanse kringen was hij een gewone priester, die door de kerk is ge schorst in verband met vier jaar geleden gepleegde frauduleu ze handelingen. De aktievoerders gingen zater dagmorgen vroeg tot hun akties over, nadat enkele dagen druk beraad geweest was. De pier bij Nes vanwaar de boten vertrek ken, was geheel geblokkeerd en een der veerboten werd bezet als hoofdkwartier voor de aktie voerders. Ongeveer driehonderd toeristen, onder wie vrij veel buitenlanders, werden het slach toffer van de aktie. Zij droegen hun lot nogal gelaten, maar gis teravond begon het ook onder de toeristen rumoerig te wor den. Intussen hadden verschillende besprekingen geleid tot een compromis, vooral omdat bur gemeester Zevenbergen had la ten weten, dat wanneer de aktie niet beëindigd zou worden, an dere maatregelen te wachten stonden. Aktievoerders op Schiermonnikoog hadden intus sen hun adhaesie met de bezet tende Amelanders betuigd, maar zij konden niet tot aktie overgaan in verband met het tij. Vannacht hebben de aktievoe- rende Amelanders laten weten, dat zij de overlast voor zowel de eilandbewoners als de toeristen betreurden. Maar zij vonden, dat geen andere weg openstond, om te trachten de plannen voor de sterke verhoging van de ta rieven te dwarsbomen. OPORTO (Reuter-DPA) Eu ropese socialistische leiders zijn dit weekeinde in Oporto bijeen geweest om te bespreken hoe de democratie en het socia lisme in Portugal kan worden versterkt De top begon zaterdagavond met een bijeenkomst in het kris tallen paleis van de stad. Andere politieke partijen van het land hebben de bijeenkomst veroordeeld als een inmenging in de binnenlandse politieke aangelegenheden van Portugal. De Westduitse socialistenleider Willy Brandt zei hierover tegen zijn 10.000 toehoorders: „Ons bezoek richt zich tegen nie mand, maar is bedoeld als steun voor onze socialistische vrien den in dit land". Aan de conferentie werd deelge nomen door de regeringsleiders van Zweden, Noorwegen en Ne derland. Artsenverbond verbaasd over PvdA-abortus- voorstellen UTRECHT(ANP) - Het Neder lands Artsenverbond heeft met verbazing kennis genomen van de nieuwe abortusvoorstellen van de PvdA die een volledig vrije abortus beogen tijdens de eerste drie maanden van de zwangerschap. Na die periode zou de VVD-regeling kunnen gelden, aldus het compromis voorstel van de PvdA. In een verklaring zegt het Art senverbond dat er bij dit voor stel sprake is van "opmerkelijke discriminatie" en wijst er op dat ook tijdens de eerste drie maan den een abortus-ingreep gevaar lijk is en dat abortus een schrik barend hoog percentage nadeli ge gevolgen heeft. "En voor het kind is abortus binnen drie maanden even do delijk als daarna", aldus het Artsenverbond. Kodama van ontduiking beschuldigd TOKIO (Reuter) De Japanse justitie heeft zaterdag de eerste gerechtelijke stappen genomen in het Lockheed-omkoopschan- daal. De ultra-rechtse politicus Yoshio Kodama is formeel in staat van beschuldiging gesteld wegens belastingontduiking. Hem is ten laste gelegd op een bedrag van 1.142 miljoen jen (ruim 3.3 miljoen dollar) dat hij in 1972 van Lockheed zou heb ben ontvangen 856,5 miljoen (meer dan 2,8 miljoen dollar) aan belastingen niet te hebben betaald. bloemen door uw fleurop-bloemist ZIJN GEGARANDEERD GOED altijd. Fleurop Interflora Nederland staat er achter Fleurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. Recht tegenover het huis waar zij precies honderd jaar geleden gebo ren werd. is zater dag in Leeuwarden een bronzen beeld onthuld van de spionne Mata Hari. Zij werd in 1917 op 41-jarige leeftijd door een Frans vuurpeleton geëxe cuteerd op verden king van spionna: ge-activiteiten. Het beeldje is een schepping van de beeldhouwster Suus Boschma- Berkhout. Het werd onthuld door S. Wagenaar en H. W. Keikes. die alle twee bij deze gele genheid hun nieu we boek over Mata Hari presenteer den. CAIRO (UPI/Rtr) President Sadat van Egypte heeft de volksvergadering (het parlement) in Cairo voorgesteld het uit 1971 daterende vriendschapsverdrag met de Sovjet-Unie te annuleren. Sadat deed zijn voorstel aan het eind van een lang durige toespraak tot het parlement. Het voorstel moet in het parlement welis waar worden besproken en formeel goedgekeurd, maar er bestaat niet de minste twijfel dat het met overweldigen de meerderheid zal worden aangenomen. In emotionele bewoordingen betoogde Sadat dat „de Russen weigeren mij wa pens te geven. Ze weigeren een nieuwe regeling van Egyptische schulden. Wat nog erger is, ze willen dat ik rente betaal op de militaire schulden. De briefwisse ling die ik had met Russische leiders toont duidelijk aan dat de Sovjet-Unie een kat-en-muis-spel met mij speelt. In een jaar tijd, op zijn hoogst anderhalf jaar zullen alle wapens die ik heb in schroot veranderen, omdat zij onderdelen achterhouden en de middelen om vlieg tuigmotoren te reviseren." Toen Sadat zijn wetsvoorstel voorlas kreeg hij van de 360 leden van de volks vergadering een donderend applaus en een staande ovatie. Deze reactie is een aanwijzing dat het parlement het voorstel met grote meerderheid zal goedkeuren. Waarnemers in Cairo merken op dat het besluit van Sadat een formele bezegeling vormt van Egypte's ommezwaai van af hankelijkheid van de Sovjet-Unie naar steeds nauwere banden met Amerika en West-Europa. Het Russisch-Egyptische vriendschaps- en samenwerkingsverdrag was op 27 mei 1971 door president Sadat zelf en door het Russische staatshoofd Nikolai Pod- gorny in de Egyptische hoofdstad Cairo ondertekend.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5