Onderzoek noodzakelijk In Werkspoor-affaire alstublieft, Kracht van oppositie in Frankrijk toegenomen Passagier grijpt Haagse taxichauffeur bij de keel MENSELIJKE SCHILD TUSSEN ZEEHONDJES EN JAGERS I )UDMINISTER V.D. BRINK WIL DUIDELIJKHEID Deyna naar AZ '67 RIJTIJDENBESLUIT VAAK OVERTREDEN 1006ff leidó<i(2owta/nt lenburg 2. Lerden. postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV. Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur J. W C Leune ^ies (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tol 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers. 50 cent Maandag 15 maart 1976, 66e jaargang no. 20375 an een onzer verslaggevers) jnsterdam/Den Haag Dr. J. M. van den Brink, in de p-en vijftig minister van Eco- jmische Zaken in enkele kabi- •tten van dr. W. Drees sr., jeent, dat een onderzoek inge- >Id moet worden naar de entuele medewerking van de ederlandse Bank in 1951 aan :t overschrijven van deviezen tor Werkspoor op prfve-ban- ekeningen van Argentijnse itoriteiten. Verder moet vol gens hem nagegaan worden, of ook de fiscale autoriteiten, in het bijzonder minister J. Lief- tinck van Financiën, in de ja ren vijftig, hiervan op de hoog te zijn geweest. Oud-direktiele- den van Werkspoor hebben deze overschrijvingen als steekpen ningen betiteld, noodzakelijk om een zeer grote order uit Argentinië te kunnen krijgen. Dr. J. van den Brink is nogal geirriteerd over de manier, waarop minister-president Den Uyl vorige week vrijdagavond naar hem verwezen heeft voor het verkrijgen van inlichtingen over deze affaire. De oud-minis ter had eind vorige week ook ons laten weten, dat dergelijke transakties in een aantal Zuid- Amerikaanse landen noodzake lijk waren en nog zijn, om or ders los te kunnen krijgen. „Dat neemt niet weg", aldus dr. van den Brink, „dat het hoog tijd wordt hierover een internationa le verdragscode vast te stellen". De oud-minister, thans voorzit ter van de Raad van Bestuur van de Amrobank, wil: - een onderzoek naar de kennis van de Nederlandse Bank over dergelijke prive-overschrij vin gen in de jaren vijftig, - een onderzoek naar de kennis van een of meer ministers uit die tijd over deze kwestie, - een onderzoek naar de vraag, of de toenmalige beslissende in stanties van de Nederlandse Bank en erbij betrokken depar tementale instanties „in de gege ven situatie naar beste weten en kunnen de hun toevertrouwde belangen hebben gediend". De integriteit van deze instan ties staat bij dr. van den Brink bij voorbaat al vast. Maar de geruchtenstroom eist volgens hem dit onderzoek en het open baarmaken van het rapport hierover. \itus voor tvogels DVOORT (ANP) ^Stichting Mondiaal Zand- heeft zich zater- verzoek- gericht tot het parlement en iropese commissie. vraagt zij de rogels een speciale toe te kennen het volkenrecht )p basis van deze een trekvogel- lule te ontwerpen i sneller hun ifheid te kunnen borgen. DEN HAAG —Voor de tweede maal binnen veertien dagen is een Haagse taxichauffeur in ernstige moeilijkheden gekomen nadat zijn passagier, een 31-jarige inwoner van Monster, de rit Den Haag- Monster niet wilde betalen en de chauffeur hierop bij de keel greep. De moeilijkheden tussen de taxi chauffeur, de 64-jarige Willem Haf- fert, en, zijn passagier ontstonden gistermorgen rond acht uur op het Kerkpad in Monster toen de man de ritprijs van bijna 27 gulden weigerde te betalen. Na een hevige woordenwisseling greep de inwo ner van Monster, die omstreeks half acht op de Grote Markt in Den Haag lichtelijk onder invloed in de taxi was gestapt, de heer Haffert vast. Volgens taxi-ondernemer J. M. Rieken heeft de chauffeur „moeten vechten voor zijn leven" met de grote en sterke passagier. De vechtpartij, die zich afspeelde voor de woning van de man, eind igde toen de chauffeur zich wist los te rukken. De passagier riep hierop de hulp in van zijn broer, die ech ter later de zijde van de taxichauf feur koos. Hij betaalde de rit en nam zijn broer mee naar binnen. Dit incident heeft onder de Haagse taxichauffeurs opnieuw voor grote beroering gezorgd temeer omdat volgens de heer Rieken de politie van Monster de taxichauffeur niet te hulp zou zijn geschoten. Volgens de taxi-ondernemer zouden de agenten hebben gezegd de zaak pas maandag te willen uitzoeken. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant: naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparaplu ie naar: naam: adres: woonplaats: Cool Hand Opklaringen Opklaringen, met voornamelijk later op de dag plaatselijk een bui. Meest matige, in het Wad dengebied af en toe krachtige wind uit oost en zuidoost. Maximum temperaturen van 5 graden op de Wadden tot 12 graden in het zuiden van het land. Morgen: Zon: 06.52—18.46. Maan: 19.4606.36. Schev. hoogw.: V.M 3.05—15.21. Laagw.; 11.05—23.29. Paul Newman in ..Cool Hand Luke" op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.30 uur In Londen staat een huis Ned. I om 20.15 uur Het Kur- haus in „De tijd stond even stil" en om 21.50 uur Kojak. ^cajT 23 J KTH Deyna (Van onze sportredactie) ALKMAAR - AZ '67 heeft de veelvoudig Poolse international Deyna gecontracteerd. Trainer Joop Brand, op reis in Polen om spelers voor zijn ploeg te zoeken, voerde de afgelopen dagen met Deyna besprekin gen, nadat hij getuige was geweest van de wedstrijd Legia Warschau-Stal Mielec. In het Alkmaarse kamp wordt verwacht dat begin deze week de administratieve romp- Huwelijk Zweden nog vóór 26 juni I STOCKHOLM (DPA) Koning Carl Gus- j taf en de Duitse Silvia Sommerlath zullen nog voor het Zweedse midzomernachtfeest in Stockholm in het huwelijk treden. Dit deelden zij mee toen zij zaterdag de pers ontvingen. Het midzomernachtfeest valt dit jaar op 26 juni. Een juiste datum zal nog nader worden bekendgemaakt. slomp bij de Poolse autoriteiten kan worden geregeld, waarna er een contract van drie jaar zal worden getekend. Andere hoogtepunten in Sporttribune: Mazzeltreffer PSV Feyenoord nog matig 9 Historische schaatsrecords Olympische vorm turnsters Zevende microtitel Eibers Brand Een felle brand bracht zaterdag nacht in het ge bouw van de Limburgse Olie centrale een schade van ruim een miljoen gul den aan. De brand werd zon dagmorgen om 4.00 uur ont dekt. De recher che van de ge meentepolitie Maastricht ver moedt dat de brand gesticht is na een poging tot inbraak. ST. ANTHONY (Newfoundland) (Rtr) Twee organisaties hebben verklaard van plan te zijn de zeehonden op het verrader lijke ijs bij Newfoundland te zullen be schermen nu de jaarlijkse jacht in Canada vandaag weer begint. Er zijn er echter al een paar bij die in St. Anthony aangekomen waren om zich tussen de zeehonden en de jagers op te stellen en die zich nu wegens het gevaar hebben teruggetrokken. Mevrouw Lisa Humm uit Chicago zei dat zaterdag drie vrouwen waren aangekomen om tegen de jacht te protesteren, maar dat zij zijn afgeschrikt door de verhalen over het levensgevaar op de ijsschotsen waar op de zeehonden wordt gejaagd. Zij zei tegen verslaggevers dat de vrouwen te horen had den gekregen dat zij door de Noorse jagers zullen worden geslagen wanneer zij in de weg staan. Een andere groep, de Greenpeace stichting van Brits Columbia, bracht gisteren brand stof en yoorraden per hefschroefvliegtuig naar een basiskamp op het onbewoonde Belle Isle, 56 km. ten noorden van St. Antho ny. De groep zal op het ijs gaan staan tussen Noorse schepen en de zeehonden jongen om die met hun lichaam te beschermen. Ongeluk Een 31-jarige man uit Budel is gisteren om het leven gekomen toen een een- motorig sport vliegtuigje, waarin hij als passagier mee vloog, kort na de start neer stortte op een militair oefenter rein in de ge meente Budel. De piloot, een 31-jarige man uit Brussel, werd zwaar ge wond in een zie kenhuis in Weert opgeno men opgenom Van onze correspondent PARIJS De tweede ronde van de Franse kantonale verkiezingen heeft de vooruitgang van de linkse oppositie, en met name van de socialistische partij, bevestigd zonder dat de overwinning van de eerste ronde, nog eens werd geaccentueerd. Vorige week behaalden de socialisten 26 procent, de communisten 23 procent. In deze verhoudingen is gisteren geen verandering van betekenis gekomen. Hiermee heeft de oppositie de mogelijkheid gekregen de rege ring van president Giscard in moeilijkheden te brengen. De kantons oefenen echter geen rechtstreekse controle uit op het regeringsbeleid, maar zij moe ten de begrotingen van de onder hen ressorterende gemeenten goedkeuren. De socialistische partijleider Francois Mitterrand verwees na de overwinning al naar de ge meenteraadsverkiezingen van volgend jaar en de parlements verkiezingen van 1978, en ook minister van justitie Lecanuet noemde het resultaat een „lichte waarschuwing" voor de rege ring. De verkiezingen van gisteren betroffen 935 van de in totaal 1863 kantons waar een week geleden geen van de kandidaten een absolute meerderheid wist te bereiken. Bij het sluiten van de stemlokalen stond vast dat nog meer kiezers dan in de eer ste ronde, toen al een record opkomst van 65 procent werd gemeld, aan de verkiezingn heb- bei. deelgenomen. AMSTERDAM (ANP) Bij een verkeerscontrole die vrijdag avond op een parkeerplaats langs de rijksweg Amsterdam- Hoevelaken door de rijkspolitie en de rijksverkeersinspecteur werd gehouden, is gebleken dat veel chauffeurs van vrachtau to's het rijtijdenbesluit hadden overtreden. In totaal werden 36 vrachtwa gens op opleggers, alsmede 14 personenauto's gecontroleerd. Tegen niet minder dan 24 van de 50 chauffeurs werd proces verbaal opgemaakt. In de eerste plaats bleken 14 van de 36 vrachtwagenchauf feurs het rijtijdenbesluit te heb ben overtreden. Drie van hen werd een onmiddellijk rijverbod opgelegd omdat ze veel te lang hadden gereden. Een van hen had al 14 uur ononderbroken achter het stuur gezeten en was van plan nog drie uur verder te gaan. Andere overtredingen wa ren onjuiste verlichting en tech nische onvolkomenheden. 'oegang-biljetten bij NS-statio Losse flodders verwonden broer EINDHOVEN (ANP) - Een 7-jarig jongetje en zijn 9-jarig zusje uit Eindhoven zijn giste ren vlak bij de ouderlijke wo ning door ontploffende munitie zwaar aan het gezicht verwond. De twee kinderen -stonden te kijken hoe twee jongens van 11 en 12 jaar probeerden tussen twee stenen losse flodders tot ontploffing te brengen. De pa tronen waren door een van de jongens een week geleden op de Oischotse hei gevonden. Giste ren besloot hij met zijn vriend te gaan „experimenteren". Vol gens de woordvoerder van de Eindhovense gemeentepolitie is de munitie vermoedelijk door militairen gebruikt om te oefe- ADVERTENTIE M m DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN BRUSSEL (ANP) - Belfiie, Ne- derland en Luxemburg hebben vandaag hun monetaire „mini- slang" opgeheven, zo hebben functionarissen van de Belgi sche Nationale Bank bekend ge maakt. De drie landen' lieten hun valuta tot dusver gezamen lijk zweven met een marge van slechts 1.5 percent. Eerder was bekend geworden dat Frankrijk uit de „slang" was getreden, waarin Duitsland, de Benelux, Denemarken en Frankrijk de koersen van hun valuta's binnen bepaalde grenzen lieten zweven..

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1