Van Helden en Kleine zetten klasse om in ongelooflijke records Deto maakte het Ons Eibernest niet erg lastig Selectie Eva Bartha van Olympisch niveau Kwalificatiewedstrijden van turnploeg ongeldig? Drie Haagse ploegei in één poule Marathonzege Woudenberg Zevende landstitel voor Hagenaars Ahoy'weer uitverkocht HISTORISCHE TIJDEN BIJ GOUDEN SCHAATS lm ALKMAAR Gerrit Wou denberg heeft gisteravond op de Alkmaarse kunstijs baan na spannende strijd de negende en laatste van de Heineken-Marathons gewon nen. Die slotwedstrijd, er waren een kleine 2000 toeschouwers rond de baan, was voor de bezetting van de eerste plaats in het klassement niet belangrijk meer, aangezien Co Giling al zeker was van de eindoverwinning. Bij de dames beheerste Atje Keulen Deelstra, die daar door oprukte naar de derde plaats in de eindrangschik king, de strijd.De Haagse Anita Vriesema werd derde. Irma de Jong veroverde de eerste plaats in het klasse ment ROTTERDAM Het klonk als een eresaluut aan Deto. Langza me, haast plechtige, slagen ge vend op de in grote getale mee gebrachte trommels verlieten de supporters van de Eindho- vense vereniging sportpaleis Ahoy'. Al musicerend eerden zij hun club die zoals dat dan heet „dapper tegenstand had gebo den maar tenslotte het moede hoofd toch moest buigen". Wat in de lijn der verwachtingen lag, was ook gebeurd. Zonder dat het buitensporige inspan ningen leek te vergen, speelde Ons Eibernest in de finale om het Nederlands kampioenschap microkorfbal Deto naar een ne derlaag van 139 en behaalde daarmee de zevende landstitel. Een volkomen verdiende over winning al kan gediscussieerd worden over de wijze waarop de zege tot stand kwam. Voor een tot de nok toe gevulde sporthal, ruim zevenduizend toeschou wers, een u icum in de geschie denis van het korfbal, slaagden Ons Eibernest en Deto er niet in er een echt flitsende wed strijd van te maken. Vooral in de eerste helft bleef 'het geheel een vrij tamme vertoning. On der leiding van de afscheid ne mende scheidsrechter Gerard Hopster, wiens laatste duel niet zijn beste was, nam Eibernest via Ruud Emmerik een voor sprong, Jan van de Peut en Henk Snel zetten daarna Deto voor de eerste en laatste maal aan de positieve kant van de score. Twee doelpunten van Ruud Emmerik en twee be heerst genomen strafworpen door Cort van Dijk brachten de stand op 5—2. Voor rust scoor den nog Ane Hiemstra voor De to en weer Ruud Emmerik. Direct na de met een optreden van de marinierskapel gelar deerde pauze leek het pleit defi nitief beslecht. Tegen de vier doelpunten van Ons Eibernest, Ruud Emmerik, Ron Regeer, Ruud Emmerik en Cort van Dijk, stelde Deto slechts twee treffers van Henk Snel en Jan van Heuven. Met een uiterst riante voor sprong van 105 waande Ons Eibernest zich veilig. Ron Re geer na afloop: „Met vijf pun ten voor denk je dat je niets meer kan gebeuren. In het ver leden hebben we er al meer last van gehad, dat je dan onbewust toch minder geconcentreerd gaat spelen". Het enthousiaste Deto profiteer de onmiddellijk van deze minde re spelopvatting van Ons Eiber nest en kroop tot een duidelijk geuit genoegen van het meren deel van de toeschouwers pun tje voor puntje dichterbij. Toen de achterstand dankzij doelpun ten van Henk Snel en Jan van de Peut (2x) tot twee punten geslonken was, slaagde men er niet langer in het initiatief in handen te houden en kreeg Ons Eibernest kans orde op zaken te stellen. Maika Duivenvoorde en Ron Regeer brachten de marge weer op vier punten. Anja Breukers en Jirska van Dijk bepaalden de eindstand op 13—9. De laatste paar minuten van het duel, dat onder andere werd bijgewoond door de Ame rikaanse ambassadeur, commis saris van de Koningin mr. M. Vrolijk, wethouder Vink en hoofd van de afdeling JSR de heer D. P. Lindhout, etaleerde Ons Eibernest al haar techni sche kwaliteiten door zeer fraai op balbezit te spelen. Dat dit gezien de stand eigenlijk hele maal niet noodzakelijk was, deed oud-voorzitter Theo van Tienhoven de opmerking ont lokken: „Dat de titel het enige belangrijke was. Hoe er werd gewonnen deed minder terza ke". Hoe veel geschoten en hoe wei nig er bewogen werd moge ook ongeveer blijken uit dat van de tweeëntwintig doelpunten er slechts drie tot stand kwamen uit doorloopballen, vijf via een strafworp en welgeteld veer tien dankzij een welgricht af standsschot „En toch", zo stelde Elly van Vliet, „geloof ik dat het een aantrekkelijke finale is geweest. Misschien leek het wat minder maar er is toch keihard voor gewerkt". De titel betekende voor Elly van Vliet, die dit jaar in het eerste achttal debuteerde, haar eerste landskampioen schap in de zaal. Onopvalland maar wel altijd aanwezig speel de zij een goede wedstrijd. „Ik ben het beste in een rol op| achtergrond. Een enkele 1 maak ik wel eens een doelpl maar meestal is het toch j ondersteunende rol. voel ik mij ook het bestel Last van de kritiek gehad? alleen duurde het wel een b lang. Natuurlijk gingen er w jaar twee zeer geroutineerde» mes weg maar wij hebben I nu toch maar weer gered, je je zolang aan de top k handhaven bezit je toch wel klasse". De sterke ondergrond van Eibernest werd nog eens ond streept doordat ook het twe team werd landskampioen w bij de reserves. In een vrij mi wedstrijd werd het AmsterdJ se Allen Weerbaar na een stand van 43 tenslotte 9—6 verslagen. Grote man Ons Eibernest was de 42-jai Gerard Bos. Van de tol productie nam hij zeven punten voor zijn rekening. PAUL HOVJ (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Een (on)gunstige speling van het lot is er oorzai van dat de drie Haagse hoofdklassers het komend microseiz» bij elkaar in klasse B zijn ingedeeld. De loting had het volgende resultaat: Hoofdklasse A: Archip (Amsterdam), Blauw Wit (Amsterdam), Deetos (Dordrecht, D* (Eindhoven), Luto (Amsterdam), Rapiditas (Eindhoven), Trekvoge (Rotterdam) en Het Zuiden (Rotterdam). Hoofdklasse B: PK (Papendrecht), DOS'46 (Nijeveen), AKC (Almelo), De Danaiw (Leiden), Die Haghe (Den Haag), HKV (Den Haag), Allen Weerbai (Amsterdam) en landskampioen Ons Eibernest (Den Haag). LEIDSE COURANT Schaatsselektie bijeen. Een wereldrecord werd in Inzeil beloond met een Schaats. Van links naar rechts: Hans van Helden, Sylvia Burka, Sheila Young, Swider en Piet Kleine. Boekarest - Kort voor de turnwedstrijd tegen Roemeniëontstond grote onzekerheid in het Nederlandse kamp, toen een Roemeense official vertelde dat de Technische Commissie dames van de FIG overweegt in verband met de overtrokken jurywaarderinen alle kwalificatiewedstrijden ongeldig te verklaren. Men zou eind april één grote wedstrijd willen houden met alle landen, die nog in aanmerking wensen te komen voor de Olympische Spelen. Hamburg werd zelfs als vast staande plaats voor deze mon sterontmoeting genoemd. Het bracht Ans Smulders, Neder lands beste en meest ervaren turnster, tot de uitspraak van: "Wat doen wij nog hier?" Na afloop van de wedstrijd tegen Roemenië gaf Valery Nagy, de voorzitster van de Technische Commissie dames, toe dat over de mogelijkheid van een specia le wedstrijd inderdaad gespro ken is. De 76-jarige Hongaarse gelooft chter niet dat men een" dergelijk besluit nu nog kan ne- Problemen "Dit is een zaak van het FIG- congres. En dat komt voor Montreal niet meer bijeen. Wij zullen ons moetenvasthouden aan de kwalificatieregels die zijn vastgesteld. Het zal ons veel problemen geven, maar daar moeten we maar door heen. De moeilijkheden zijn ontstaan door de veel te hoge waarderingen". Valery Nagy ging gemakshalve voorbij aan het feit dat zij de grote schuldige is van de over waarderingen. Zij heeft eind no vember bij de kwalificatiewed strijd tussen Italië en Hongarijë in Turijn niet ingegrepen toen de cijfers veel te hoog uitvielen. De inflatie is toen begonnen en niet gestopt. Omdat nog een aantal landen pas in april hun kwalificaties hebben, zal Neder land moeten afwachten. Van de kansrijke landen, die reeds twee wedstrijden hebben gehad, is het moyenne van Nederland (371,60) het beste. Italië en West- Duitsland staan op respectieve- Ons Eibernest kampioen. Aan commissaris van de koningin mr. M. Vrolijk was de lijk 371,52 en 370,75. vrolijke taak aanvoerder Ron Regeer de beker en bloemen te overhandigen. BOEKAREST Zelfs na de tweede Olym pische kwalificatiewedstrijd is het nog niet zeker of de Nederlandse turnsters over ruim vier maanden in Montreal aan de start zullen komen. De ontmoeting met Roeme nië, het afgelopen weekeinde in Boekarest, leverde een verwachte nederlaag (390,20- 380,55) op. Dit verlies is in verband met de Olympische Spelen van geen belang. Voor de Nederlandse turnploeg was het alleen noodzakelijk dat een totaal van ongeveer 380 punten werd behaald en daarin is de ploeg van Eva Bartha geslaagd. Door het onverantwoord hoog opschroeven van de waarderingen door de jury's is het laatste half jaar de situatie ontstaan dat ploegen, die in november 1974 bij het we reldkampioenschap in Varna nog achter in het klassement eindigden, totalen behaalden die anderhalf jaar eerder goed waren voor de wereldtitel. Ook Nederland heeft in Boekarest geprofi teerd van de inflatie in de jurycijfers. En dat kan alleen maar voordelig zijn. Immers het gemiddelde van twee kwalificatiewed strijden is doorslaggevend voor de strijd om de zes resterende plaatsen in Montreal. De bepaling dat een land een derde kwalifica tiewedstrijd kan aanvragen wanneer het to taal van 350 niet werd bereikt, is door de hoge jurywaarderingen overbodig gewor den. In Boekarest heeft de selectie van Eva Bartha in elk geval bewezen van Olympisch niveau te zijn. De vrijwel dagelijkse trai ningen op Papendal hebben hun vruchten afgeworpen. "Met dit resultaat ben ik tevre den. We zullen nog wel hard moeten wer ken, maar deze ploeg heeft meer kwaliteit dan het team, dat in München negende werd", aldus Eva Bartha. Een van de onderdelen die speciale aan dacht zal krijgen is de evenwichtsbalk. Zo wel zaterdag bij de verplichte oefenstof als een dag later bij de keuzeoefeningen was de balk traditioneel het zwakste toestel. Hoewel alleen Monique Bolleboom gisteren door een evenwichtsfout van de balk ging - bij Roemenië vielen twee turnsters - straal de het Roemeense turnen toch veel meer zelfvertrouwen en zekerheid uit. Zich meten Met een gemiddelde van 9.65 kon Jeanette van Ravenstijn zich meten met de Roemeense top. met de Roemeense concurrentie konden al leen Ans Smulders en Jeanette van Ravep- stijn. Vooral voor Ans Smulders was dit een revanche op zichzelf. De aankomende sport- leidster had kort tevoren, zoals zij zelf zei, wel door de vloer willen zakken toen zij op de brug een greep naar de hoge legger miste en viel. Zij begon weilswaar opnieuw maar slaagde er toen niet in een handstand uit te drukken, waardoor zij weer naar de grond moest. Het resultaat was 8,25 punten, waardoor zij een zekere derde plaats in het eindklassement verspeelde. Studie Eva Bartha nam haar pupil later inbescher- ming. "Ans heeft twee weken door studie bijna niet kunnen trainen en dat wreekt zich nu conditioneel". Door de misser van haar clubgenote, maar ook mede door haar eigen voortreffelijke werk, werd Jeannette van Ravenstijn met een vijfde plaats de beste Nederlandse. De 17-jarige Eindhoven- se, die van natuur alles heeft meegekregen wat een turnster zich kan wensen, scoorde een gemiddelde van ruim 9,65. Ook Joke Kos, de 20-jarige Nederlandse kampioene kan op een geslaagde wedstrijd terugzien. De Noordhollandse turnde zoals altijd ui terst constant zonder uitgesproken tegen vallers. Jeannette van Ravenstijn en Joke Kos krijgen half april bij invitatiewedstrij den in Riga nogamaals gelegenheid om internationale ervaring op te doen. Het is niet aan te nemen dat Eva Bartha, wanneer Nederland zich voor Montreal plaatst, de ploeg van Boekarest nog ingrijpend zal wijzigen. Vreugde bij spelers en speelsters Eibernest. Ron Regeer toont de beker, achter hem net zichtbaar topscorer merik en verder van links naar rechts I }tf Duivenvoorden en Cort en Jirska van Dijk. INZELL Tijdens de wedstrijden om de Gouden Schaats in Inzeil zijn gouden tij den gereden. Er werden daar vrijdag en zaterdag maar liefst acht wereldrecords gebroken, waaronder vier formidabele re sultaten van de Nederlandse heren. Na zijn wereldrecord op de 5000 meter van vrijdag (7.02.38) tekende Piet Kleine zater dag opnieuw voor twee historische wereld records. De Drentse stayer zette zijn heer schappij op de langste afstanden nu om in het bezit van-de twee snelste tijden. Op de tien kilometer dook de wereldkampioen „glijdend" bijna zeven seconden onder de toptijd van zijn grote concurrent, de Noor Sten Stensen, met 14.43.92. Deze tijd is meer dan een minuut sneller dan het we reldrecord van de Noor Knut Johannesen, uit 1960, waarvan men toentertijd beweer de, dat het meer dan eennhalve eeuw stand zou houden. Ook Kleine's tijd zal verbeterd worden, misschien al over een week in Alma Ata, waar records „gepland" zijn. Met zijn puntentotaal in de grote vierkamp vestigde de wereldkampioen eveneens een record (165.884 punten), waarmee hij op de wereldranglijst Ard Schenk is gepasseerd. Toch moet Kleine op deze lijst nog genoegen nemen met een tweede plaats achter Hans van Helden. In een ongelooflijke snelle rit tussen de beide grootmachten, reed Van Helden via tussentijden van 25,4 na 300 meter, 54,4 na 700 meter en 1.24,4 na 1100 meter naar 1.55.61, waarmee hij Piet Kleine nog maar net voor kon blijven. De lange stayer beweest andermaal ook op deze afstand tot de nieuwe superklasse te behoren (1.56.28). De vierde Hans van Helden is de vierde Nederlander, die het wereldrecord 1500 meter in zijn bezit heeft. De eerste was de legendarische Jaap Eden, die met 2.35.0 in 1893 officieel wereldrecordhouder werd. Vijf jaar later pakte Eden dat record nog eens terug met 2.25.4. De Noor Oscar Mathisen en zijn landgenoot Hans Engnestangen zijn met respectievelijk twaalf en dertien jaar het langst recordhouder geweest. Mathisen reed in 1914 in Davos 2.17.4 en Engnestan gen kwam in 1939 tot 2.13.8. De eerste man, die onder de 2.10 kwam was de korte afstandspecialist uit Rusland, Evgeni Grishin, die in 1955 in Alma Ata een tijd van 2.09.8 op de klokken bracht. Pas in 1966 kwam het record weer in Nederlandse handen. Ard Schenk kwam toen in Davos tot 2.06.2. Schenk was ook de eerste, die de twee minutengrens doorbrak met zijn in 1971 gereden 1.58.7 in een rechtstreeks duel met Kees Verkerk, die bij Schenk 0,2 seconde moest achterblijven en daarmee als we reldrecordhouder werd onttroond. Het wereldrecord is sinds 1969 in Nederlandse handen en blijft dit na de verbetering van Hans van Helden, die voor het eerst in de geschiedenis meer dan drie seconden onder het vorige record bleef (3,09 seconde). Met zijn prestatie heeft Van Helden ook de eerste plaats op de wereldranglijst van de beste schaatsers aller tijden van Schenk overgenomen. Onverslaanbaar De ideale omstandigheden in Inzeil leverden ook vier wereldrecords voor dames op. Sheila Young beweest weer eens over enorme sprintcapaciteiten te beschikken. Haar tijd van 40,68 zou bij de heren zeker niet misstaan. Zij was hiermee zelfs nog 0,01 seconde sneller dan Piet Kleine een dag tevoren. Als de Drent zijn sprint nog zou kunnen verbeteren zou hij helemaal onverslaanbaar worden. Dat is het Amerikaanse sprintfenomeen Yoi al bij de damessprint, wat ze na haar werelti vorige week nu ook nog bewees met een wereli puntentotaal (166.210 punten). Ook de wereldka ne bij de all-rounders Sylvia Burka kwam recordaantal punten (176.468). Het laatste cord van Inzeil verdween evenals de andere cords over de Atlantische Oceaan. De voor dit nauwelijks bekende Amerikaanse Nancy bracht op de 3000 meter een tijd van 4.40.85 klokken. De stand van de wereldranglijst aller tijden heren is: 500 meter: 1. Hans van Helden 39.28. 1500 1.55.61. 5000 meter: 7.07.82. 10.000 meter: 165.554 punten. 2. Piet Kleine 500 meter: 40.60. 1500 5000 meter: 7.02.38. 10.000 meter: 14.43.9: punten. 3. Ard Schenk 500 meter 38.9. 1500 meter: meter: 7.09.8. 10.000 meter 14.55.9.166.242

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16