BEDROEVEND BOKSPEIL STEEG IN AVONDUREN Kansen Mora Swift op plaats in finale ES CHAMPAGNE VAN 4IIPER BLEEF DICHT „Kwaliteit hockeyers geen veertig procent van kampioensploeg" MEM GEEN GRONDEN VOOR OLYMPISCHE SELECTIE ENT WINNAAR PARIJS-NICE lotortoppers lor pech htervolgd COACH VAN HEUMEN IN LONDEN: én 5850 Ie *4 Er WaS' de hemel %tn, een stijgende lijn ital nfuren in de driedaagse de Nederlandse boksti- jor amateurs verdeeld rden. Zaterdagavond lilips jubileumhal in de arena waar de •hifting op bedroevend lts vond. Gistermiddag in de sporthal van Ge- iiet veel beter, maar in iaar) Lduren, toen de halve iwaren bereikt, mocht redelijke verbetering prestatiepeil worden :n. Daar vielen ook de •ote desillusies te note- ileek dat de Nederland- in d vrijwel geen ge- }ie gronden kan aanvoe- het Nederlands Olym- »mité om een bokser af ligcn naar de spelen van :t zit er niet in, dat van- de finale-avond in Den ilsnog een wederopstan- geschieden van een van jveer zestig die op de hot wee dagen hun voor de ge oekomst weinig hoopvol- indl en hebben getoond. Des- Kjieeft de Nederlandse nd een klein aantal ama- aar de voor-Olympische igf»len gezonden. Daartoe (de de Amsterdamse reltergewicht Ron Wijn- ïd. Bdie een redelijke presta- Nijièrde. Maar welke waarde gen n moet worden gehecht, s ójhans. Ron Wijngaard, het tardje van de NBB, be de ^zaterdag in Eindhoven in nde een dubieuze pun- gï op René Rutten uit Ge- De Brabander schreef inden op zijn naam, maar lot verliezer verklaard. cht zegevierde evenwel Dolf Krijgsman (r) ...eveneens succesvol.. gisteravond in de halve finale: Wijngaard tegen de Dordtenaar Adrie Magielse. Het werd een furieus duel, waarin Magielse zijn fysiek krachtiger opponent steeds opving met rechtse opsto ten. Maar toch, ondanks zijn taaiheid, ten onder dreigde te gaan aan het sloopwerk van de Amsterdammer. Maar in de tweede ronde zag. Magielse de grote opening in Wijngaards dekking en stootte er een haar- zuivere formidabele ciubbele rechtse door, waarop Wijngaard volledig k.o. ging. Voor Wijngaard geen Spelen, wat zeker niet wil zeggen, dat er voor Magielse veel hoop op is. Een andere potentiële kandi daat, Schulz uit het district Oost, sneed zichzelf de pas af. Deze regerende weltergewicht- kampioen bleek niet bereid voor de in het vooruitzicht ge stelde vergoeding een geheel weekend en eventueel een maandag op te offeren. De paar tientjes voor de 'driedaagse' voor de eerste keer werd de titelstrijd achter elkaar ver werkt achtte hij onvoldoen de. In deze klasse verder geen kan didaten voor de Spelen. Dat mag evenmin verwacht worden van de reeds lang als uitblinker te boek staande Amsterdamse lichtgewicht Tonnie van Eek, die gisteravond de grootste moeite had met zijn stadgenoot Rinus van der Reijden, een co- BUlt6nk3nSJ6 ming man met slechts 22 partij en in zijn startboek. Van Eek won wel, op roytine en techniek, maar was in de derde ronde wel lelijk aangeslagen. Voorts was er nog Kobus Schmidt, de Eind- hovenaar die ook naar de pre- Olympische Spelen ging en zo waar met een bronzen plak te rug kwam, zij het dat het aantal deelnemers in zijn klasse, het middengewicht, gering was. De ze regerende kampioen bereikte simpel de finale omdat de doodsbange Amsterdammer Gerber in de derde ronde werd gediskwalificeerd wegens incor rect. boksen. Schmidt zal in de finale tegen de Leeuwardenaar Akkerman heel wat moeten la ten zien om in aanmerking te komen voor aanstaande toer nooien, waarin hij zijn kandida tuur kan stellen. Hetzelfde geldt voor zwaargewicht John Doorn bos, die gevormd is in Amerika, maar in eigen land nog nooit een zodanig overtuigende pres tatie heeft geleverd, die zijn vooruitgesnelde faam gestalte heeft kunnen geven. Dat ge beurde gisteravond in Gemert weer niet tegen Ben Tiben uit het Noordhollandse Hoorn. Twee ronden bokste Doornbos tegen de moedige en de aanval niet schuwende Tiben te terug houdend. Eerst in de derde ron de pakte Doornbos de zaken energieker aan en demonstreer de hij zijn technische kunnen. Maar zijn, overigens onbetwiste puntenzege dankte hij wel aan Tiben, die een te lage stoot uit deelde en niet zakte, wat Doorn bos diskwalificatie zou hebben opgeleverd. Vanavond kan Doornbos zich rehabiliteren in de finale tegen Remmers (dis trict Zuid) van wie hij weinig te duchten heeft, zodat Doornbos al zijn technische kwaliteiten kan etaleren. Remmers behaalde in dit mam- moettoernooi een merkwaardi ge zege in de halve finale op de Eindhovenaar Willie Over- Ton van Eek....finaleplaats... meijer die ruim twee jaar niet in de ring had gestaan, pas een week voor dit toernooi was gaan trainen en vlak voor zijn partij nog uitgebreid had ge luncht. In de tweede ronde kwam een rechtse hoek van Remmers terecht op het achter hoofd van Overmeijer, die dit buitenkansje aangreep op de knieën te zinken. Scheidsrechter Van der Zee riep al naar de jury dat Remmers gediskwalificeerd was wegens een onreglementaire stoot maar herzag dat en telde Overmeijer uit. Een aanvechtbare beslis sing, hoewel de Eindhovenaar in het zwaargewicht geen schijn van kans had gemaakt. Betreu renswaardiger was het dat de Rotterdamse lichtgewicht Peter Wullems in de voorronde door een oogblessure werd üitgescha-' keld, wat ook de zuiderling Ger- rie Brouwer in ditzelfde gewicht overkwam. Hij had tegen de Dordtenaar Dolf Krijgsman een reële winstkans. Tot hij in de derde ronde een oogblessure op liep, op medisch advies de strijd moest staken en Krijgsman op- fortuinlijke wijze de finale haal de tegen de Amsterdammer Wim Ruck. Uit de veelheid van partijen moet die in het half zwaarge wicht nog worden genoemd. Daarin leed de Hagenaar Leo Fasani in de voorronde een k.o.- nederlaag. De bepaald niet met een grote dosis moed gezegende Sarton trof de sensatie in deze klasse de Amsterdammer Fred Buurman, die net twintig partij en achter de rug heeft In de eerste ronde al ging Sarton knockout. Ook Johan IJsselmui- 'den (Leeuwarden) kwam verder, maar stuitte eveneens op Fred Buurman (30). Het was weer een korte partij. Na een halve mi nuut lag IJsselmuiden gestrekt op het canvas. Dat belooft van avond wat in de finale Buurma- n/Johnnie Smit. Wellicht dat de Nederlandse Boksbond daaruit nog een Olympische kandidaat kan halen. Herman van Bergem 1- Aan de vooravond van de laatste etappe van Parijs-Nice tanie Kuiper in zijn witte leiderstrui: „Als ik Parijs-Nice pek ik een fles champagne open en zal ik voor het eerst organisatoren vroegtijdig naar huis was gegaan. Laurent werd daardoor automatisch ii leven dronken worden", /ereldkampioen meende ij zei: „Je moet alles een meegemaakt hebben", hij met een lach op zijn ht. Kuiper bleef die zater- vond nuchter. Hij dronk druppel wijn bij net eten, ij waarschuwde tevens ie- n voor een eventuele ne- 1- ag. „Ik heb nog niet ge- 3- len: er moet nog een halve gekoerst worden en die tij de Turbie is heel moei- Ócana rijdt als een trein, me nog best kloppen". ?ch[de champagnefles van Kui- bleef gisteravond de kurk ig zitten. Kuipers vrees was flanken van de Col d'Eze bie) niet ongegrond geble- Het was echter niet de inge Spanjaard Luis Ocana die hem van zijn troon stootte, maar de op wraak beluste Fran se jongeling Michel Laurent. De ze 22-jarige Laurent was tot gis teravond, toen hij tot ieders ver bazing de tijdrit en Parijs-Nice won, in het peloton een misken de. Geen enkele grote Franse ploeg zag iets in de eenvoudige huisschilder uit het Bourgondi sche dorpje Bourbon-Lancy. Boerenzoon In het huidige seizoen kwam de zoon van een eenvoudige boer uit Bourgondië al sterk voor de dag. Zo won hij direct al de ronde van Corsica. Op het ei land in de Middellandse Zee werd hij tweede in de tijdrit achter Freddy Maertens, die de ronde zou hebben gewonnen als hij niet na een ruzie met de Doorbraak Met de overwinning van de 22- jarige Michel Laurent, de twee de plaats van de 21-jarige Fran se neo-prof Bernard Vallet in de tijdrit en de zes etappe-over winningen van de 24-jarige Freddy Maertens is de door braak van een nieuwe generatie wielrenners overduidelijk. Merckx, De Vlaeminck, Ver- beeck, Thevenet en Ocana zul len het zwaar te verduren krij gen. In de strijd van de nieuwe generatie speelt ook de Ti-Ra- leighploeg van Peter Post een grote rol. Kuiper toonde zich een voorbeeldig kopman, Thu- rau springt nog te wild met zijn krachten om, maar Pronk, Van den Hoek, Raas en Knetemann handhaafden zich in de tijdrit op de Turbie in het voorste gelid. Dat Hennie Kuiper Parijs-Nice niet won is jammer, maar geen schande. Tijdrijden en klimmen zijn zijn specialiteiten niet. Toch heeft -Kuiper gedaan wat hij kon. De witte trui heeft hij als Zijn laatste poging was ijzersterk. Laurent verdrong in de afsluitende tijdrit van Parijs-Nice de Nederlander Kuiper van de toppositie. een leeuw verdedigd. Kuiper: ,,'t Kon echt niet harder. Ik had graag gewonnen. Ik ben nu 27 en dat is de meest ideale leeftijd voor een wielrenner. Dit jaar moet mijn beste worden. Maar we krijgen nog meer kansen. Voor mij wordt de Tour de France debelangrijkste wed strijd van het jaar. In de tour wil ik bij de eerste vijf eindigen. Dat is mijn hoofddoel". Roger de Vlaeminck heeft-giste- ren Eddy Merckx verdrongen van de eerste plaats in het alge meen klassement van de Tirre- no Adriatico, de koers dwars door Italië. De Vlaeminck ver sloeg zijn landgenoot in de der de rit in de' eindsprint. j>e motoren brullen weer. Het deelnemersveld „neemt" angstwekkende snelheid een bocht in Sint Anthonis. ANTHONIS Gerrit link, Frans Sigmans noch ird Rond, maar de Ameri- ton Brad Lackey is winnaar borden van de motorcross !r azen in St. Anthonis. De Perikaan reed sterk, maar het jden van de Nederlandse top- p was dermate indrukwek- ®d dat een van hen zeker had Wonnen zonder pech. Prrit'Wolsink won de tweede I de derde manche, maar zakte K>r problemen met de ontste-' nS in de eerste manche af ■ar de zevende plaats in de bdrangschikkjng. Nederlander Herlings stond voor de laatste manche een punt voor op Lackey en behoefde slechts direct achter de Ameri kaan te eindigen om eindover winnaar te worden. Lackey pas seerde in de laatste ronde echter de Duitser Schmitz en won daardoor met een punt voor sprong. Bij de zijspannen won Ton van Heugten beide manches, waar door hij automatisch ook eind overwinnaar werd. Totaalklassement 500 cc: 1. Lackey (VS) 14 punten; 2. Herlings (Ned) 15 punten; 3. Noyce (Gbr) 22 punten; 4. Weil (WD1) Maico 28 punten <1 uur 25 minuten en 13,2 seconden); 5. Lammers (Ned) Bul taco 28 punten (1.25.18.4) Zijspannen: 1. Ton van Heugten/Diek Steenber gen (Amersfoort) op Yamaha, 60 punten; 2. Fons van Heugten/Diek Grootendorst (Stoutenburg) op Ya maha, 50 punten (58 minuten en 35,4 seconden); 3. Wil van der Laan/Ma- rius van de Berg (Ter Aar) op Wesla- ke, 50 punten (58.53,7). ROERMOND De dames van Mora Swift hebben zich in een gunstige uitgangspositie gemanoevreerd om de finale te bereiken van het toernooi om de Europa Cup zaalhandbal voor landskam pioenen. In een uitverkochte Roermondse sporthal (circa 1000 toeschouwers) versloeg Mora Swift zaterdagavond in de eerste wedstrijd voor de halve finales de Zweedse kampioen Polisen If uit Stockholm met 14-9. In de eerste helft zag het er niet ren volledig van de kook, het- naar uit dat de pupillen van Jo geen even later werd benadrukt Gerris een zo gunstige score zouden behalen, want de Zwe den. met in doel Anita Helgsted, door een onvergeeflijke fout. Henriëtte Listan zij was na rust Anita Helgsted in het doel Kwintsheul de competitie wed strijd tegen Quintus, dinsdag wordt aangetreden alweer voor de competitie tegen Zee burg en donderdag reist de ploeg naar Stockholm. En daar.... wordt het beslissende duel zaterdag geleid door twee nog nader aan te wijzen Deense arbiters. LONDEN Het Nederlands hockey-elftal heeft dit weekeinde op het „heilige" gras van Lords in Londen de eerste moeizame stappen gezet op de weg naar het Olympisch toernooi in Montreal. In het kader van een vierlandenontmoeting, waarin elk team twee wedstrijden speelde, kwam Nederland tweemaal tot een gelijkspel. Zaterdag eindigde het duel met Groot-Brittannië in 1-1, een dag later moest Oranje de Belgische ploeg 3-3 toestaan na een voordelige ruststand van 3-0. Bondscoach Wim van Heumen maakte van de gelegenheid ge bruik te experimenteren binnen zijn selectie, die overigens al overloopt van ervaring. Van de veertien in de kille Engelse hoofdstad aanwezige spelers, maakten er maar liefst acht in 1973 de winnende finalewed strijd van het toernooi om de wereldbeker in Amstelveen mee. In Londen is gebleken dat ervaring alleen nóg geen een heid maakt. In de wedstrijd van zaterdag tegen Groot-Brittannië, dat zich vrijdag en zaterdag in het Wagenerstadion via twee duels tegen België voor de Olympische Spelen moet zien te kwalificeren, was er zelden sprake van enige homogeniteit. Schamel Met uitzondering van zeldzame bevliegingen was duidelijk te zien dat er geen ingespeeld team aan het werk was. Alleen vlak voor rust en in een vrij kortstondige periode na de Britse gelijkmaker kon de Ne derlandse formatie met enkele goed lopende combinaties de tegenstanders onder druk zet ten. Uit de zeven straf corners wist Litjens slechts een treffer te produceren (in de 34e mi nuut), een schamel gemiddelde. Tot de beste speler van de wed strijd werd Wouter Kan geko zen. Van Heumen had voor de interland tegen België een sterk gewijzigd concept bedacht. In het doel kreeg de debuterende Rob Toft van Kampong een kans en Marinus Dijkerman (HGC) nam de taak van sweeper over van Taminiau. Voorts wa ren Jorritsma en Kan van posi tie gewisseld en bestond de voorste lijn uit vier man, met Kruize als linksbuiten naast Leefers. Na een kwartier stond het al 3-0 voor Nederland door treffers van Litjens (2) en Hans Kruize. Volgens een tevoren gemaakte afspraak stelde Van Heumen in de tweede helft Taminiau als voorstopper op en verving Boer- ma Kruize. En prompt wilde er niets meer lukken. Bij België zorgden de verse spelers Miser- que en Gilles juist voor een opleving. Er vielen ontstellende gaten in de Nederlandse verde diging en de gevolgen bleven niet uit De snelle Belgische aan vallers konden slechts met over tredingen worden gestuit. Mi chel Vanderborcht wist echter wel raad met twee strafballen en Dubois greep zijn kans bij een van de strafcorners. Neder land gaf zo op zeer teleurstellen de wijze een ruime overwinning uit handen (3-3). Wim van Heumen maakte er geen geheim van onaangenaam getroffen te zijn door de gang van zaken tegen België. „Ze hebben het na de rust laten sloffen en dat mag toch niet gebeuren". Van Heumen, ook coach van Kampong, staat voor het grote probleem van zijn se lectie een hecht elftal te maken. „Bij clubs ligt dat anders. Daar staan de ervaren jongens op de plaatsen waar zij het meeste nodig zijn, eenvoudig omdat de rest minder begaafd is. Bij een vereniging kom je daar vrij snel achter. Dat is eigenlijk het grote ongenoegen van een bondscoa ch. De kwaliteit van dit elftal is nog niet veertig procent van het kampioensteam in Amstelveen". waren zeker niet de minderen komen vervangen - verliet in de en hielden de zaak goed in even wicht: 3-3. In die situatie leek ook in de tweede helft geen verandering te komen, want na zo'n tien minuten spelen wees het scorebord 6-6 aan. Daarna „explodeerde" Swift, gedeeltelijk dank zij de zwak leidende Luxemburgse scheids rechters Huber en Hammes. Zes keer werd de pittig ingrijpende Zweedse defensie bestraft met straf worpen en vijf ervan wer den door Nel Mariens dankbaar benut. De Zweedse dames wa- 14e minuut haar doel om weer te wisselen met Helgsted. Datge- beurde op zo'n stuntelige ma nier dat Gertje van der Port bij een break-out geen enkele moei te had om de bal in het ïege doel te deponeren. Uiteraard tot gro te hilariteit van de Roermondse supporters. Hoewel Mora Swift, vooral dank zij een uitstekende tweede helft, een goede uitgangspositie heeft veroverd, is de Roermondse ploeg geenszins zeker van een finaleplaats. Gisteren speelde in DEN BOSCH Ondanks hün grote overmacht hebben de Westduitse ruiters, na de zege in de puissance van Hans Horn van zaterdagavond, ook gisteravond een kleine neder laag geleden op Indoor-Bra- bant. De grote prijs van de Stad 's-Hertogenbosch, een klassiek concours over twee manches, eindigde namelijk in een over winning van David Broome met Jagermeister, die daarmee Westduitse ruiters teleurstellend in Indoor-Brabant toch nog enigszins het tot dan zeer matige optreden van de Engelse equipe goedmaakte. Broome, de ex-wereldkam- pioen, bewees zijn onmisken bare klasse in een van span ning bolstaande barrage. Gert Wiltfang kwam het dichtst bij zijn tijd van 29,3 seconde. Ca roline Bradley eindigde als derde, net voor Anton Ebben die met Jumbo Design een bij zonder fraai parcours reed en eveneens foutloos bleef. De Nederlandse ruiters deden het trouwens toch goed in de Gro te Prijs. Hans Horn werd met Winnetou II achtste in de bar rage en Jan Maathuis met The Saint M tiende. Terecht Er zijn ook voor de tole rante bestuurders van de schaatsbond grenzen. Wie lid is van een sport bond dient zich te hou den aan regels en af spraken, anders wordt het een gigantische chaos. Men kan het er gens niet mee eens zijn en dan is er tegenwoor dig inspraak maar daar na moet men zich aan een akkoord houden. Dat heeft Annie Borc- kink niet gedaan. Haar trainer Ab Garretsen, om wie in Innsbruck een rel ontstond, zou zich niet meer vertonen op banen waar zijn pupil zou rijden. Er kon maar een kapitein op het schip zijn en dat is coach Maarse, zo was overeengekomen. Die af spraak heeft Ab Garret sen vorige week ge schonden door toch in West Berlijn voor de ti telstrijd sprinten te ver schijnen. Terecht heeft de KNSB zijn pupil uit gesloten voor de reis n^ar Alma Ata. Iede reen die zich niet voegt naar algemeen erkende normen dient daarvan de consequenties te aan vaarden. Zeker een ma tige rijdster met te veel „babbels" als Annie Borckink. Reëel De waterpoloploeg is doorgedrongen tot de Spelen an Montreal om dat een ander land af viel. De verrichtingen waren echter zodanig dat de polo'ers zich nog hadden moeten kwalifi ceren. Dat toernooi heeft coach Trumbic ij lings laten schieten. Af gezien van het feit dat het IOC de invitatie nog moet goedkeuren, zou het ten opzichte van an deren die beslist wel aan kwalificatie-eisen moe ten voldoen, eerlijk en reëel zijn indien ook van de poloselectie alsnog een prestatie wordt ver langd waarvoor een van de nog te spelen toer nooien zou kunnen wor den aangewezen, bij voorbeeld dat in Amers foort op 9, 10 en 11 apri- 1 waar Hongarije, Roe menië, Spanje, Joegosla vië en Cuba komen spe len. Dan kan met rede lijkheid de kracht van Nederland worden ge test, temeer omdat de Joegoslaven er zijn die de belangrijkste tegen strevers zouden zijn ge weest in het kwalifica tietoernooi in West Ber lijn (eind april) dat Trumbic en de zijnen niet meer zullen bezoe ken. Jammer Zaterdag werden de he ren van ZIAN/Vitesse landskampioen waterpo lo. In de selectie voor de Nederlandse ploeg zijn echter slechts twee spe lers van ZIAN opgeno men: Jan Evert Veer en de talentvolle Jan Mid dendorp. Coach Ivo Trumbic betreurt dit. Hij zou Hans Parrel en doelverdediger Wim van de Schilde er graag bij willen hebben. Parrel en Van de Schilde' hebben om persoonlijke redenen (voorlopig?) bedankt voor de eer. Jammer voor hetnationale zeven-, tal, dat inmiddels zeker is van Olympisch water polo want miljoenen mensen moeten nog steeds hun hand ophouden om in leven te kunnen blijven de vastenaktie wil hen de kans geven ZELF een menswaardig bestaan op te bouwen. vastenaktie ommekeer ommekaar itrale rabobank t.g.v. vastenaktie

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11