Overheidsinstanties verleenden medewerking bij steekpenningen UITZICHT OP GEGEVENS COMMIS SIE-CHURCH W elzi j nswerkers Midden Rijnland nemen ontslag /rouw liet huis n brand steken )NTPLOFFING DSM: ["WINTIG GEWONDEN Situatie in Libanon erg ondoorzichtig ontvangt 10.000,- taxichauffeur VOOR LEVERANTIES AAN ZUID-AMERIKA 1TTARD (ANP) In een ammoniakfabriek van het DSM-com- e* hi Sittard is gistermorgen na een ontploffing brand ontstaan. ls gevolg daarvan raakten twintig personeelsleden licht gewond, oornamelijk door glasscherven. e oorzaak van de ontploffing is dat uit een lek uit de aftapleiding }n een hogedrukafscheider een mengsel van olie, waterstof en ikstof was gestroomd. VARA DRIVE-INN DISCOTHEEK in Het BLESSE PAARD BEIROET (Rtr./UPI/AP) De machtsverhoudingen in Libanon zijn na de rebellie van het garni zoen van Beiroet nog volslagen, onduidelijk. Terwijl rebelleren de officieren gisteren verklaar den dat hun actie succesrijk is, wees de Christelijke president van Libanon Suleiman Franjieh de op hem uitgeoefende druk óm af te treden van de hand en verklaarde hij dat de opstand onder leiding van brigade-gene raal Asis el Ahdab was mislukt Generaal El Ahdab zei gisteren tegen journalisten dat hij wordt gesteund door de leidende offi cieren van het Libanese leger, onder wie de legerbevelhebber generaal Hanna Saed zelf. Het opperbevel van de Libanese strijdkrachten heeft gasteren de volksvertegenwoordiging op dracht gegeven Suleiman Fran jieh door middel van een parle mentaire procedure af te zetten. zeet zijn veel zwaarbewapende burgers verschenen, behorend tot de Christelijke of de Moham medaanse milities. Op diverse plaatsen in de stad deden zich schietpartijen voor. Ook waren er weer talrijke ontvoeringen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN In de vergadering van de Leidse gemeenteraad a.s. maandag wordt een motie inge diend waarin het college van b. en w. verzocht wordt om na beëindiging van het burgemees terschap van dr. A. J. Vis over te gaan tot verkoop van de ambtswoning aan de Witte Sin gel. De motie is ondertekend door het PvdA-raadslid Meijer en de CD A-raadsleden Van Zijp, Driessen en Ham. Zoals bekend heeft de burgemeester woning de afgelopen jaren vaak aanleiding gegeven tot kritiek. Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST Wethouder J. E. Temminck (46) van Oegst- geest is per 1 april benoemd tot burgemeester van de gemeente Rhoon, een plaatsje ten zuiden van Rotterdam. De heer Temminck, in zijn da gelijks werk administratief hoofdambtenaar op het ministe rie van defensie, maakt sinds 10 jaar voor de VVD deel uit van de gemeenteraad van Oegst- geest, waarvan de laatste 6 jaar als wethouder van onderwijs en financiën. Illllllllllllllllllllllllllllllllllilllll! XVT 1 Op verzoek Weduwe van van tipgever iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 10.000 gulden, door hoofdofficier van Justitie mr. Rosingh uitgeloofd voor tips, die hebben geleid tot de aanhouding van de verdachte in de beide Rijswijkse moordzaken, is uitgekeerd aan de weduwe van de vermoor de Haagse taxichauffeur Gerard Hofstede. Justitie heeft dit geld aan de weduwe uitgekeerd op uitdruk kelijk verzoek van de tipgever, die in geen geval het geld wilde accepteren. Zoals bekend heeft de hoofdverdachte in de moordzaken zich afgelopen zaterdag onder druk van zijn eigen vrienden gemeld op het Rijswijkse politiebureau. De avond tevoren meldde zich de 19-jarige vriend van de hoofdverdachte. Ook hij gaf zich aan nadat zijn vrienden hem hiertoe dwongen. CeidócSouAcmt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune grtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Zaterdag 13 maart 1976,66e jaargang no. 20374 Blijspel Blijspel „Privé voor twee" op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.20 uur Q Q. Ned. I om 21.55 uur Farce Ma jeure en om 22.25 uur Nee, eer lijk. Zondag Ned. I om 20.55 uur tv-spel Ted/Paula en om 21.50 uur Martine. Ned. II om 21.35 uur Frontaal over dienstplicht. plaatselijk regen Veel bewolking en plaatselijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust harde wind uit zuidoost tot oost. Max. temperaturen van 3 tot 7 graden. Morgen: Zon: 06.56 18.43 Maan: 16.58 05.41 Schev. hoogw.: 01.39 13.58 laagw.: 09.28 21.59 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens premier Den Uyl is er nu enig uitzicht dat de Nederlandse commissie-Donner, die de Lockheed-zaak onderzoekt, de gegevens zal krijgen waar over de Amerikaanse senaatscommissie Church beschikt. De premier zei dat gisteren na afloop van de ministerraad, in een reactie op de terug keer van dr. Holtrop, een van de leden van de commissie van drie uit Amerika. Dr. Holtrop heeft in de Verenigde Staten gespro ken met de nieuwe president van Lockheed, mr. Robert Haack, de voorzitter van de beurscommissie, alsmede met de vertegen woordigers van de Amerikaanse ministeries van justitie en buitenlandse zaken. Volgens de minister-president blijkt uit het commu niqué dat de commissie van drie over de terugkeer van dr. Holtrop heeft uitgebracht, dat deze bepaald niet als een verlorene heeft rondgedoold in de Verenigde Staten zoals de afgelopen tijd van verschillende zijden is gesuggereerd. Senator Frank Church zelf heeft gisteren' meegedeeld dat het onderzoek door zijn commissie naar de betalingen in Nederland en West-Duitsland is afgesloten. Volgens het persbureau UPI heeft Church ook gezegd dat de subcommissie heeft bewezen dat Lockheed 1,1 miljoen dollar aan hoge func tionarissen in Nederland heeft betaald, on der wie prins Bernhard. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Inger- soll heeft vorige week gezegd, dat er voor het verstrekken van Lockheed-gegevens aan het buitenland een speciale regeling zal wor den getroffen. Daarbij zouden waarborgen .moeten worden gegeven voor een vertrouwe lijke behandeling van het materiaal. i RIJSWIJK (ANP) De minimumprijs voor verpakte volle melk gaat binnen kort met drie cent per liter omhoog tot 94 cent, en niet met vier cent zoals het dagelijks bestuur van het betrokken productschap vorige week had voorge steld. Het produktschaps- bestuur, dat gister- MELK 3 CENT DUURDER middag het besluit sche situatie. Het tot de lagere verho- voorstel daartoe ging nam, heeft daar- kwam van het werk- mee een gebaar wil- nemers-bestuurslid len maken met het C. Schelling (NV- oog op de economi- V/NKV). agenaar legde verzoek op band vast IEST (ANP) De uit Soest afkomstige mevrouw Annelies I. eft bekend vorig jaar zelf aan de 23-jarige Haagse glaszetter J- te hebben verzocht haar villa in brand te steken. it heeft de politie in Soest gistermiddag bekend gemaakt. Voor man tot de brandstichting overging, was mevr. I. naar Engeland rtrokken om daar handel in antiek te gaan drijven. Het verstrek- !n van de opdracht heeft zij in haar nieuwe verblijfplaats Bgegeven tegenover rechercheur van het Soester korps, nor het laten stichten van brand had zij gehoopt, dat iemand e haar vijandig gezind was, als de schuldige zou worden aange- en' Die man zou haar lange tijd geld hebben afgeperst. Hij weerde dingen over de familie I. te weten, die het daglicht niet inden velen. evr-1. heeft de opdracht tot het stichten van brand bekend nadat politie een geluidsband had afgeluisterd die de Hagenaar T. d gemaakt van het gesprek waarin zij hem vroeg brand te ichten. Deze geluidsband hadden de rechercheurs mee naar 'geland genomen en bij mevr. I. afgedraaid. De brandstichter fcft zijn rol in deze zaak ook toegegeven. Hij werd al vastgehou- 'n in verband met een ander delict. Alle Duitse" Polen mogen naar huis (Van onze correspondent) BONN Een van de meest enerverende weken, die de Westduitse hoofdstad ooit be leefde, is gisteren afgesloten met de goedkeuring door alle partijen van het bedrag met Polen. Nog in de nacht van donderdag op vrijdag hadden de christen democratische oppositiepartijen CDU en CSU verklaard, dat zij in de Bondsraad (Eerste Kamer) tegen de overeenkomst zoudèn stemmen. En wel omdat naar hun oordeel de regeling in het verdrag die moet voorzien in de remigratie van in Polen woon achtige Duitsers naar hun oor spronkelijke vaderland, te be perkt was. In de vroege morgen kwam echter het verlossende woord uit Warschau, dat alle etnische Duitsers, die zulks wil den, in de loop der jaren Polen zullen mogen verlaten. Daaruit trokken enkele uren la ter alle vertegenwoordigers van de deelstaten in de Bondsrepu bliek de conclusie om vóór de overeenkomst te stemmen. Van onze correspondent LEIDERDORP De bemidde lingspoging van de wethouders van de vijf bij de Stichting Mid den Rijnland aangesloten ge meenten in het conflict dat er binnen de Stichting heerst, is mislukt. Dit heeft gisteren de voorzitter van de bemiddelings commissie, wethouder J. Reuge- brink van Leiderdorp, bekend gemaakt. Het doorde bemidde laars voorgestelde „vrijwillige" ontslag van een van de maat schappelijk werkers binnen de stichting, C. A. van Eerden, bleek uiteindelijk niet aanvaard baar voor een groep van acht maatschappelijk werkers. Het eerder door het bestuur van de Stichting aan Van Eerden aan gezegde ontslag vormde destijds aanleiding voor de brief die de betrokken maatschappelijk wer- Leidse raadsleden: Ambtswoning burgemeester verkopen kers van de Stichting aan de Minister van CRM stuurden. Een van de gevolgen van die brief was dat de betreffende wethouders besloten zich actief met het conflict te bemoeien dat er was tussen maatschappelijk werkers en bestuur. Voor de acht maatschappelijk werkers betekent het mislukken van de bemiddelingspoging dat zij hun werk bij de Stichting Midden Rijnland zullen beëindi gen. Pastoor Wishaupts, de voorzitter van het stichtingsbestuur ver wacht niet dat eert en ander een ernstige stagnatie in de werk zaamheden van Midden Rijn land zal betekenen. Hij ver wacht dat de plaatsen die open vallen op zeer korte termijn weer kunnen worden bezet. Er zijn reeds contacten met kandi daten. Wethouder van Oegstgeest wordt burgemeester van Rhoon [ADVERTENTIES] llllllllllllllllllllllllllllll Een trekker met oplegger van de firma Koole uit Vijfhuizen is gis termiddag op de Plesmanlaan ter hoogte van Holi day Inn gekan teld. De lading, een grote hoe veelheid puin, kwam in de berm van de weg te recht. De chauf feur van de trek ker, de 25-jarige A. C. Werkhoven uit Sassenheim, hield het stuur niet in zijn macht toen hij plotse ling moest uitwij ken voor een mo torrijder. De com binatie ging scha ren en kantelde. De motorrijder is doorgereden. Illillllllllllllllllllll (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Het Neder landse bedrijfsleven heeft voor het verwerven van orders in Zuid-Amerikaanse landen ab soluut met steekpenningen ge werkt. In de onderlinge strijd tussen de exporterende indus trielanden is een dergelijke handelwijze niet alleen gebrui kelijk, maar tevens noodzake lijk. Door de Nederlandse over heid is ook medewerking ver leend aan dergelijke praktij ken. Met name door diensten die zich bewegen op de terrei nen deviezen, fiscaliteit en bui- lenlandse handel", aldus enkele Ited-ingewijde zegslieden. Direct betrokkenen bij de transactie tussen het Nederlandse bedrijf Werk spoor en Argentinië zijn ervan over tuigd, dat ook in deze transactie, waar bij Werkspoor in de jaren '51-'52 een order kreeg ten bedrage van 258 mil joen, het systeem van „retourprovisie" (steekpenningen) is gehanteerd. „Dat was ook geoorloofd", menen zij. In de landen in Zuid-Amerika kent men een weinig ontwikkeld belastingstelsel. De overheidsfunctionarissen in die landen hebben doorgaans ook een uitermate gering salaris. Het verkrijgen van „re tourprovisie" is voor die regeringslei ders min of meer ingebouwd in hun inkomen. Sommige bij de overheid betrokken in stanties zijn in het geven van „retour- provisies" wel degelijk gekend. Een be trokkene: „Het zou uitermate hypocriet zijn om te beweren, dat dat niet het geval zou zijn geweest". Bij het verkrij gen van orders vanuit het buitenland heeft een Nederlands bedrijf eert ex port-vergunning nodig. Daarnaast zal een bedrijf contacten moeten hebben met de belastingdienst en het ministerie van Financiën. Prins Bernhard draagt al jaren bij in de exportpositie van Nederland. Hij Dr. W. Drees sr. kweekt bijzonder veel goodwill in het buitenland. Ook in de jaren '51-'52 maakte de prins veel goodwiil-reizen. Voorafgaande aan dergelijke reizen be sprak de prins de reisplannen met het ministerie van Economische Zaken, Na zijn terugkomst deed hij steeds verslag in de ministerraad. In de gesprekken tussen de regering en de prins is vol gens enkele zeer betrouwbare bronnen nooit over steekpenningen gesproken. „Noch de prins noch de ministers had den met dergelijke praktijken iets te maken", zo weten zij. Onze informanten ondersteunen daar mee de verklaringen van oud-minister- president dr. Drees sr. en andere minis ters uit het begin van de jaren vijftig die zich „niet herinneren" dat steekpen ningen ooit onderwerp van bespreking zijn geweest in de ministerraad. Een ex-directeur van Werkspoor de heer H. Damme jr. houdt staande dat de regering van de uitbetaling van „re- tour-provisie" wel degelijk op de hoogte moet zijn geweest. De vader van de heer Damme was eveneens directeur van Werkspoor en direct betrokken bij de onderhandelingen bij de mammoet order van Argentinië. Damme jr.: „Va der deed de betalingen met grote tegen zin. Natuurlijk wist de regering van deze betalingen af'. Of naar deze nieuwe omkoop-affaire, net als naar het Lockheed-schandaal, een onderzoek moet worden ingesteld, staat volgens premier Den Uyl nog te bezien. Hij zei gisteravond dat de rege ring zich eerst nader wil orënteren en volgende week een beslissing zal ne men. In afwachting daarvan heeft de minis ter-president dr. Holtrop, die in het begin van de vijftiger jaren president van de Nederlandse Bank was, in be scherming genomen. Dit in verband met suggesties van bepaalde zijden als zou dr. Holtrop van het uitbetalen van de steekpenningen op de hoogte zijn ge weest, aangezien de Nederlandse Bank de deviezen moet hebben overgeboekt. Als deze suggestie juist zou zijn, zou dat dr. Holtrop diskwalificeren voor het lidmaatschap van de commissie van drie die thans de Lockheed-affaire on derzoekt. Drs. Den Uyl zie gisteren het „hoogst onwaarschijnlijk" te achten dat dr. Holtrop op de hoogte is geweest. „Zo dat al het geval was kan hem maximaal worden verweten dat hij zich als ambte naar niet heeft verzet tegen wat een minister hem opdroeg", aldus de minis ter-president. In zijn algemeenheid veroordeelde drs. Den Uyl het gebruik maken van steek penningen en geschenken voor het ver krijgen van orders. „Ik acht dat een onjuiste praktijk", zo zei hij. Overigens is men in kringen van het bedrijfsleven en in politieke kringen van mening dat juist nu de tijd rijp is voor het opstellen van internationale overeenkomsten waarin het geven van „retourprovisies" e.d. aan banden wordt gelegd. Illlllllllllllllllllllllllllllli Koning Gustav verloofd De Zweedse ko ning Carl Gustav heeft zich giste ren verloofd met (Je 32-jarige Westduitse Silvia Sommerlath. Sil via Sommerlath is de dochter van een vermogend zakenman. Zij is niet van adel. De 29-jarige Zweedse koning leerde de knappe donkerha rige Silvia drie jaar geleden ken nen. Volgens inti mi was hij zo verrukt van haar dat hij onmiddel lijk alle flirtations met blonde film sterretje en zan geresjes stopzet te.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1