reinkaping geëindigd a Indonesisch dreigement Bisschoppen van Latijns-Amerika somber over huidige situatie Werkloosheid in Zuid-Holland is gelijk gebleven Jager op dieven reischeques houdt James Bond in ere NA ACHT JAAR TURKSE GEVANGENIS WEER THUIS Prof. dr. Lescrauwaet over katholiciteit en middelbare school Brief bisschoppen over ontwapening bij Raad v. Kerken lAR!>AU 12 MAART 1976 LEÏDSE COURANT PAGINA 7 ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I een onzer verslaggevers N Twee dagen lang de Asser rechtbankpresi- 1 haftir. F.C. Fliek gepoogd te uitsterhalen waarom de treinka- 30 zsineens wel bereid waren isje bictie te staken, nadat zij er i. veriijk sinds de derde dag ach- groo(aren gekomen dat de oor- kelijke opzet (per bus naar __JioI) nooit zou worden ver- dijkt. Zij hadden ook al Itief besloten geen gegijzel- ïeer te executeren. De „ter- rigade" die hen via een rming van de trein de hel tod zou moeten laten ster- lleef eveneens weg. Daarna e een serie uitputtende on- ndelingen. En tenslotte die onvoorwaardelijke ave. van de kapers was tot nog toe het antwoord op deze kardinale te geven. Wij willen daar liever niet iraten, zeiden ze eenstemmig. Mr. jam, in tegenstelling tot zijn verde- hoormethoden, met dit vage ant- genoegen zonder verder aan te n. Al spoedig vermoedden velen, |kele ex-gegijzelden die in een apar- ner van het gerechtsgebouw het j via de video-installatie volgen, dat gering de kapers toch bepaalde gingen heeft gedaan. Maar uiteind- jeeft gisteren de laatste verdachte, jarige Cor T. een tip van de sluier cht. jbben naar onze leiders geluisterd, iden dat als we ons niet overgaven, Üonesische regering revanche zou I op onze mensen op de Molukken. besloten we het hoofd te buigen het gaat immers om onze broeders Sters daar, aldus Cor, die ook wel (kleintje) wordt genoemd, (gedwongen overgave, zo vonden de i Djerrit H. weigerde zelfs pertinent ipens in te leveren en moest min ier door zijn eigen kameraden wor- redwongen. Maar ook de anderen en zich helden zonder glorie, zoals lychiaters later in een rapport zou- Jelden. tekening l S. (22), Eli J.H. (24) en Cor T. (19) ugden gisteren nogmaals de lezing Verdachte Eli H. doodde de derde gegijzelde Bert van Bierling. zoals hun vier kameraden die woensdag al voor de rechtbank ontvouwden. Men had er niet op gerekend dat er doden zouden vallen, behalve zijzelf misschien. Men ging er vanuit dat de Nederlandse regering ogenblikkelijk een bus en een vliegtuig ter beschikking zou stellen. En wat hat u dan op Schiphol gedaan als uw politieke eisen niet waren ingewil ligd?, vroeg mr. Fliek. Dan waren er ook executies gevolgd, verklaarde Eli. Hij ontkende de leider van de groep te zijn. Wel nam hij het op zich de derde gegijzelde (Bert van Bierling) te doden, hoewel enkele van zijn kameraden zich daartegen verzetten. Zij voelden meer voor uitstel waarom hun bemiddelaar Pessareron vroeg. „Het moest wel, want ik voelde dat ze buiten de trein een uitputtingstaktiek wil den volgen. Het moest duidelijk gemaakt worden dat het ons nog steeds ernst was", merkte Eli op. Wat ging er door u heen, toen u de schoten loste, informeerde de president. Niets, totaal niets. Ik vond de executie op dat moment noodzakelijk, aldus Eli. Hij heeft daarna niet, zoals de meesten van zijn kameraden gehuild. Dat kon ik niet, zei hij gisteren. Wel kwam van hem het voorstel om wat er verder ook ge beurde, geen gegijzelden meer te doden. Prestige Cor T. poogde in de rechtszaal alsnog zijn naar zijn gevoel door de overgave gedeukt prestige op te vijzelen. Hij koos De Groot en Bierling uit om te worden doodgeschoten. Waarom speciaal deze mensen, vroeg mr. Fliek. Cor: Het leken me geschikte kerels. President: Wat bedoelt u met geschikt. Vond u ze aardig? Verdachte: Nee, nou ja, geschikt om geëxecuteerd te worden. Cor nam de terechtstelling van De Groot op zich, maar schoot mis. Hij wist dat zelf niet. Hij bleef liggen en ik dacht dat-ie dood was. Die kerel heeft geluk gehad, dat is alles merkte hij gisteren op. Cor vindt ook dat doden op bijbelse gronden gerechtvaardigd is. Dat staat in de spreuken en mijn vader (die indertijd bij de actie-Wassenaar betrokken was) heeft me geleerd de bijbel letterlijk te nemen, aldus Cor. Maar tenslotte laat ook hij toch zijn „koelbloedige" houding varen. De actie was goed, maar ik heb spijt over de doden. Ik zie de van doodsangst vertrok ken gezichten van de slachtoffers als ik 's nachts droom terug. Maar word ik dan wakker, dan denk ik: dromen zijn be drog, vindt hij. Mevrouw Kruiswijk-Christiaans uit Ha ren. die vanmorgen als getuige dechar ge werd gehoord, vertelt dat de houding van de kapers tijdens het proces anders is dan in de trein. „Ze doen zich veel harder voor. In werkelijkheid zijn het kleine jongens, die even bang cds wij waren. Toen hun actie direct al misliep omdat de machinist was gedood, wisten ze het ook niet meer. De executies zijn het gevolg van hun paniek", zegt ze. Ook haar plaatsgenoot K.F. Wielenga, eveneens als getuige door de raadsman opgeroepen, meent dat de bravour van de verdachten slechts schijn is. Maar wat wil je. Ze zijn door hun opsluiting in volstrekte eenzaamheid volledig ver krampt, zegt hij. Beiden betreuren dat door deze uiterlijke houding opnieuw het wezenlijke van het Zuidmolukse probleem wordt versluierd. „Men praat nu over die keiharde jongens. Vergeten wordt dat zij en hun ouders 25 jaar lang door onze regering zijn mis leid", merken ze op. Mevrouw Kruiswijk was toevallig betrokken bij de repatriatie van de KNIL-militairen. „Aan boord van het schip meenden ze dat ze over een half jaar weer terug konden keren. En nu nog zijn er die er zo over denken. Ik ken oudere Zuidmolukkers die hun kisten en koffers ook na een kwart eeuw nog steeds maar half uitgepakt hebben. Dat is de ware tragiek", aldus mevrouw Kruiswijk. Rex Smith: succes dank zij computers, speurwerk en de harde vuist. Van onze correspondent AMSTERDAM James Bond bestaat een beetje en wel in de gesoigneerde persoon van Rex Smith, de 58-jarige, maar kwieke jager op dieven van Traveller chèques. Hij leidt het opsporingsbureau voor Europa en het Midden- Oosten van American Express en was in die kwaliteit gisteren in Amsterdam om zijn con tacten met de hoofdstedelijke politie te verste vigen. Zijn hoofdzetel is gevestigd in Parijs vanwaar hij een corps van 70 speurneuzen dirigeert dat door Scotland Yard gekenschetst wordt als de beste organisatie van p'rive-detec- tives ter wereld. Hoeveel duizenden of miljoenen dollars aan gestolen of verloren Travelier chèques hij jaar lijks boven water brengt, blijft achter een fijn glimlachje verborgen. Beroepsgeheim. Hij wil slechts kwijt dat hij zijn werk deels doet met behulp van analyses per computer, deels door middel van geduldig speurwerk en deels met de harde vuist in de beste traditie van James Bond. „Zo is er weieens op me geschoten door een jonge Duitser. Ik was hem in mijn kantoor aan het ondervragen, terwijl een paar medewerkers in een belendend vertrek belden met Frankfurt en Rome om de door hem vervalste chèques op het spoor te komen. De Duitser voelde dat hij in de val was gelopen en trok opeens een revolver. Ik sprong weg achter mijn bureau en de kogel reed mijn dicteermachine aan flarden. Voordat hij weer kon schieten, had ik hem in de houdgreep en kon ik hem ontwapenen." Rex Smith vertelt het verhaal bijna terloops. Wat hij verzwijgt is dat hij op 58-jarige leeftijd nog steeds hetzelfde gewicht heeft als toen hij in zijn jeugd lichtgewicht kampioen boksen in Pittsburg was en dat hij nog iedere dag hand- standjes op zijn vingertoppen doet om zijn bankschroefachtige kracht op peil te houden. Niet lang geleden werd hij door zfjn hoofdkan toor uit bed gebeld om naar Hongkong te gaan waar vermoedelijk een bende vervalsers aan het werk was. In nauwe samenwerking met de plaatselijke politie nam Rex Smith een andere identiteit aan en infiltreerde hij in een uiterst moeilijk toegankelijke organisatie van Fukien- Chinezen, die 18 maanden gewerkt bleek te hebben aan een bijna volmaakt cliché voor het drukken van Travelier chèques van 100 dollar. De bende rook op het laatste nippertje lont en vernielde het kunststuk, maar toen de politie op aanwijzingen van Smith toesloeg, konden elf arrestaties worden verricht en voor een waarde van meer dan 700.000 dollars aan valse chèques in beslag worden genomen. Rex Smith is behalve bokskampioen ook lid geweest van een opsporingsbrigade van verdo vende middelen en van de geheime dienst van het Amerikaanse leger. Hij is belast geweest met de bewaking van president Eisenhower en de amerikaanse minister van buitenlandse za ken John Foster Dulles. Hij heeft alles gedaan wat er tussen het oplossen van moordzaken en zakkenrollerij te verzinnen valt. en hij kan de littekens laten zien van de messteken die hij daarbij opgelopen heeft. Ook zijn 70 speciale agenten zijn gerecruteerd uit de hoogste rangen van geheime diensten of politiecorpsen. Gisteren heeft American Express *de 26-jarige cassière van de Nederlandse Middenstands- bank aan het Damrak in Amsterdam, mevr. Lydia Dekker, beloond met een chèque van 500 dollar voor haar oplettendheid. Gebleken is dat zij bijna met de regelmaat van de klok aanbie ders van gestolen of verduisterde Travellers chèques wist te ontmaskeren. De verdediger van de Zuidmolukkers, de Haagse advocaat mr. H. W. J. Droesen gaat het gerechtsgebouw binnen. ||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIII j Hans van der Aar wordt op Schiphol na zijn aankomst lit Turkije door gelukkige en geëmotioneerde familieleden (aar de uitgang begeleid. SCHIPHOL Na acht jaar te hebben doorge bracht in de Sagmalicilar-gevangenis in Istan- boel, kwam gistermiddag om kwart over vier de 28-jarige Hans van der Aar uit Laren (N-H) samen met zijn moeder aan op Schiphol. Enige dagen tevoren hadden de Turkse autoriteiten Hans van der Aar vrijgelaten nadat hij daar in 1968 wegens het in bezit hebben van een partij hasjiesj was veroordeeld tot een gevan genisstraf van dertig jaar. Het is voornamelijk aan de inspanningen van zijn moeder te danken, dat Hans van der Aar is vrijgelaten. Tijdens zijn achtjarig verblijf in de gevangenis is de gezondheidstoestand van Hans sterk achteruit gegaan. Volgens zijn stief vader laat de gezondheidstoestand van Hans te wensen over. Hij zou klachten hebben over zijn longen, nieren en ingewanden. Hans, die de Duitse nationaliteit heeft maar wiens moeder, broers en zusters Nederlander zijn, werd in 1968 samen met zijn Amerikaanse vriendin Penelope Cash in Turkije gearresteerd omdat het tweetal in het bezit was van hasjiesj. Vol gens de grootste Turkse krant „Hurriyet" heeft Hans tijdens de daarop volgende rechtszitting alle schuld op zich genomen om zijn vriendin weer op vrije voeten te krijgen. De vader van Penelope, de Amerikaanse miljonair John Cash zou Hans hebben beloofd hem vrij te krijgen. Nadat zijn dochter echter was vrijgelaten, heeft de miljonair niets meer van zich laten horen. Penelope, die door haar vader naar de VS was teruggebracht, keerde later weer naar Europa terug om te trachten Hans vrij te krijgen. Op vakantie in Joegoslavië werd zij echter ziek. Zij kon niet meer tegen de moeilijkheden op en pleegde zelfmoord. In een brief die zij achterliet bevestigde ze, wat zij ook aan anderen had geschreven of verteld: dat zij de schuldige was en niet Hans. METAAL ZORGENKIND Den Haag De werkloosheid in de provincie Zuid-Holland is de afgelopen maand ongeveer gelijk gebleven. Daarmee wijkt de situatie op de arbeidsmarkt in de provincie af van het landelijke beeld, dat een stijging van de werkloosheid te zien gaf in februari. Of deze stabilisering zich de komende tijd zal voortzetten is nog onduidelijk. Er zijn in elk geval geen gegevens die wijzen op een duidelijke verbetering van de situatie op korte termijn. Dat blijkt uit de cijfers over de maand februari, 'die het Zuidhol landse Districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening heeft gepubli ceerd. Die cijfers maken duidelijk, dat de metaalsector een zorgen kind blijft. Hoofdinspecteur-directeur J. L. Westhoff van het Dis trictsbureau voorziet in de metaal nog somberder tijden, gezien de moeilijkheden m de scheepsbouw en de dreigende sluiting van een aantal metaalbedrijven, met name Nederhorst Staal. In de bouw valt, rekening houdend met seizoeninvloeden, binnenkort een daling van de werkloosheid te verwachten, evenals in de land- en tuinbouw. Vooral in het Westland zal de situatie op korte termijn verbeteren, zo is de verwachting. Een duidelijk probleem is de duidelije stijging van het aantal langdurig werklozen. Op het ogenblik vindt slechts 42,5 procent van de werklozen binnen drie maanden weer werk. Vorig jaar rond deze tijd was dat percentage ongeveer 75. Met name in de handels- en kantoorsecotr is sprake van veel langdurige werkloosheid. Ook is het aantal jeugdige werklozen daar verhoudingsgewijs groot. In de bouw daarentegen is het aantal jongeren dat geen werk heeft, relatief gering. 4,7 miljard liter Benzineverbruik vorig jaar DEN HAAG Het benzinever bruik in Nederland heeft in het afgelopen jaar iets minder dan 4,7 miljard liter bedragen. Dit was 400 miljoen liter of negen procent meer dan in 1974, toen 4,3 miljard liter werd verreden. Volgens de CBS-gegevens is het totale verbruik van olieproduk- ten in ons land in het afgelopen jaar teruggelopen tot 20,6 mil jard kg van 22,2 miljard kg in 1974. Weglopers krijgen hun geld terug Bussum Bezoekers die zater dagavond boos wegliepen uit een voorstelling in theater 't Spant te Bussum van het Stad- stoneel Rotterdam krijgen hun geld terug. Zij vonden het stuk slecht en de schouwburgdirectie vond dat achteraf ook. Zij gaat driehonderd mensen hun geld teruggeven en de Toneelraad Rotterdam ter verantwoording roepen. Kerk en wereld IDe bisschoppen van Latijns-Amerika yjjzijn tamelijk somber gestemd over de situatie van het werelddeel.' De mili taire regimes nemen toe, de werkloos- I heid is wijdverbreid, vaak worden de ïsti rechten van de mens geschonden en er zijn sociale en morelê spanningen. Aldus een verklaring van de „Celam", de uit zesenzestig afgevaardigden be staande bisschoppenraad, na zijn bij eenkomst in Bogota. De bewapeningswedloop is volgens de Celam alarmerend. Hieraan wordt geld besteed dat broodnodig is voor het bevorderen van de ontwikkeling. De laatste jaren is de situatie er niet beter op geworden. Het oplaaiend na tionalisme maakt elke poging om te komen tot regionale samenwerking' tussen landen nog moeilijker, terwijl tegelijkertijd binnen het betrokken land de verbondenheid tussen burgers en klassen onderling wordt onder mijnd. „De werkloosheid bereikt alar merende cijfers. In sommige streken dertig procent", aldus de verklaring. Ook signaleren de bisschoppen, dat grote delen van de bevolking door tegenstellingen worden verscheurd. Alle pogingen om de crisis te overwin nen lopen vast op politieke onvolwas senheid. De bisschoppen noemen het hun plicht om de toenemende en voortdurende schendingen van men senrechten door regeringen van ver schillende achtergrond aan de kaak te stellen. Van de drieëntwintig landen, die vertegenwoordigd zijn in de Ce lam, hebben er veertien een militair bewind, twee regeringen worden ge controleerd door militairen en zeven landen kennen een democratie. De Celam protesteert tegen folterin gen in Argentinië, Brazilië, Chili en Uruguay en tegen het gewapend ge weld waarmee in tenminste tien ande re landen wordt opgetreden tegen boe ren en oppositieleiders. Tegenover dit alles kan de kerk niet onverschillig blijven. Zij moet de lei ders aansporen om de situatie te ver anderen. „De kerk is vaak de enige onafhankelijke stem die kan spreken ter verdediging van de waardigheid van de mens, vooral ter verdediging van de armen". Wat betekent katholiek en ethiek, in benadering van maatschappelijke problemen, en toegespitst op het onder wijs? Wat betekent de kath olieke signatuur van een mid delbare school? Op deze vra gen heeft de Tilburgse theo loog prof. dr. J. Lescrauwaet m.s.e. tijdens een onlangs ge houden ouderavond op het Edith Steincollege in Den Haag een antwoord willen ge ven. De katholieke signatuur als uitgangspunt nemend, pro beerde prof. Lescrauwaet deze theologisch te funderen door oen geloofsvisie aan te reiken die aansluit op de belevings wereld van de mens van van daag, en thuis hoort in een zich katholiek noemende in stelling. De huidige school heeft m haar doelstellingen niet alleen het overdragen van kennis op genomen, maar ook de bege leiding van de groei naar de volwassenheid van de jonge mens Volwassenheid wordt bereikt door het cultiveren van typisch menselijke waar den als trouw, vergevingsge zindheid, tolerantie en derge lijke. Een school die wenst te staan in de joods-christelijke traditie zal vanuit het evange lie de beleving van deze waar den willen stimuleren. Dat evangelie vormt geen ka der voor de wereldgeschiede nis, noch is het een historisch program voor de mensheid, een peiler waarop onze kijk op de dingen is gebaseerd, maar een inspiratie, een inblazing die ons begrip en onze erva ring verruimt, waardoor situa ties niet als onwrikbaar wor den beschouwd, maar waar aan men kan ontstijgen. De basis voor deze inspiratie is de aanwezigheid van Jezus Christus in de geschiedenis. Hij is meer dan een eminente mens; met zijn aanwezigheid is het levend bewijs gegeven dat God zich met de historie van de mens bemoeit. Hij is daarin aanwezig; de wereld bestaat niet louter bij zich zelf. Uitgangspunt voor de geloofs- verwoording blijft nog altijd de bekende geloofsbelijdenis van Nicea de zogenaamde „Twaalf artikelen van het ge loof", waarin het God-met-ons op zinvolle wijze is samenge vat. Maar deze belijdenis is op zich niet voldoende. Zij is een dimensie die in de ervaring van alle dag beleefd moet wor den en heeft staande op de joods-christelijke traditie uit spraken „zeggingen", opgele verd waarin het God-met-ons' is verwoord en uitgekristalli seerd in een liturgie en reli gieuze praktijk. De oude „zeggingen" voldoen veelal niet meer, en het „God met-ons" vraagt dan ook om een nieuwe verwoording. Dat neemt niet weg dat de geboor te. dood en verrijzenis van Christus in de beleving van hen die zich christen noemen herkenbaar moeten zijn. Voor de school die een katholieke signatuur wenst te dragen, is het van wezenlijk belang dat zij, die daar onderwijs geven, deze geloofshouding aan jonge mensen voorleven, aldus prof. Lescrauwaet. Geweld is nooit gerechtvaar digd, temeer daar het van bij bels standpunt uit gezien, geen werkelijk overwinnen en oplossen van de problemen kan geven. Dit is de mening van de zwarte Verenigde Evangelisch-Lutherse Kerk van Namibië volgens haar praeses, dr. Lu kas de Vries uit Windhoek. De kerk, die de meerderheid van de bevolking omvat, wil plegers van aan slagen niet in bescherming ne men, maar recht en gerechtig heid bevorderen. Zij ziet het echter ook als een evangeli sche opdracht zich in te zetten voor politieke gevangenen van het Zuidafrikaanse be wind in Namibië. In de serie „Bisdom Breda Bouwstenen" is een nieuw boekje verschenen, bestemd voor zieken. Het boekje, geti teld „Ik zeg u, sta op", bevat een bundel teksten voor gebed en bezinning. Het kan worden besteld bij de perssienst van het bisdom, Veemarktstraat KORTE METTEN 48, Breda. In de serie „Bisdom Breda Brochures" is het twaalfde deeltje verschenen, gewijd aan de taak van de ca ritas-instellingen De film die de Deen Jens Thorsen wil maken over „het liefdesleven van Jezus" krijgt waarschijnlijk geen subsidie. Het Deense ministerie van cultuur heeft medegedeeld, dat steun aan de film, die 380.000 gulden zou moeten be dragen, volgens de procureur- generaal in strijd is met de wet. Volgens het oordeel van de procureur-generaal zou de film de morele rechten schen den, die de evangelisten heb ben op de tekst van het Nieu we Testament. In en buiten Denemarken is er van kerke lijke zijde scherp geprotes teerd tegen het plan voor de film en de voorgenomen sub sidie. De Raad van Kerken zal zich op zijn volgende vergadering (14 april in Amersfoort) bezig houden met de verklaring van de bisschoppen van Nederland over de bewapeningswedloop en de ontwapening. De secties internationale zaken en sociale vragen van de raad zullen de discussie voorbereiden. Het ligt in de bedoeling dat de raad de verklaring van de bis schoppen tot de zijne maakt. Ook wil de raad de leden-ker ken voorstellen de verklaring over te nemen. Tijdens de vergadering van de Raad van Kerken spraken sommigen er hun verwonder ing over uit'dat de bisschop pen hun verklaring zonder overleg met de andere kerken hadden opgesteld. De verte genwoordigers van de rk kerk provincie legden uit dat con sultatie van de andere kerken daardoor haast onmogelijk was gemaakt: de behandeling van de ontwapeningsnota der regering op een openbare zit ting van de Tweede-Kamer commissie werd op korte ter mijn verwacht en kardinaal Alfrink, internationaal, voor zitter van de vredebeweging Pax Christi, stond op het punt afscheid te nemen als voorzit ter van de bisschoppenconfe rentie. De Raad van Kerken zal voorts op advies van zijn sec tie sociale vragen christelijke politici van verschillende par tijen uitnodigen voor overleg over de sociaal-economische gevolgen van een vernieuwing van levensstijl vanuit het ge loof. Het advies is een gevolg van een besluit, door de gere formeerde synode in novem ber 1975 genomen over de wenselijkheid van een „evan gelisch politiek beraad". Het overleg zal gericht zijn op een politieke gedachtenwisse- ling over die aanbevelingen van Nairobi en Driebergen die de politieke verantwoordelijk heid van de kerken in Neder land raken. Het betreft hier de vijfde algemene assemblee van de Wereldraad van Ker ken in Nairobi en de Neder landse bezinning hierop, die in Driebergen heeft plaatsgevon den. De Raad van Kerken zal zijn invitatie niet alleen doen uit gaan aan leden van de rege ring of de Staten-Generaal maar ook aan hen die indirect betrokken zijn bij de politieke beleidsvorming. De raad hoopt met dit beraad te kunnen be ginnen in de tweede helft van dit jaar.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7