Scherpe kritiek op autoriteiten STAATSGREEP IN LIBANON MISLUKT alstublieft, ashington: bewijs omt niet uit VS EX-GEGIJZELDE BREEKT LANS VOOR RMS: ►NDERZOEK LOCKHEEDAFFAIRE mcorde niet dkom in New York iraan DR. DREES ONTKENT BERICHTEN Overheid en prins buiten omkoping in Argentinië Enorme buit bij overval op Heathrow ^AR' !\i lek&M Bawaml )urg Leiaen. pOSlDUS ll, lei. \JI 1-IÏCCH-* - «iiu lUOWJ - own. nimu-uann ifvlciucii: -■ s - ..nie i cn i (excl. BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOL LAND Vrijdag 12 maart 1976,66e jaargang no. 20373 Vannelli Gina Vannelli in de Van Speykshow op Ned. I om 19.05 uur. Om 21.50 uur Charles Tre- net en om 23.10 uur Enny de Leeuwe in „Oud en wijs ge noeg". Ned. II om 20.25 uur De Moun- ties, om 21.25 uur Gebrs. Ham mond en om 22.15 uur Televizier met om. geheugenpil. Veel bewolking. Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk wat regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Maxima van 4 graden in het oosten tot 7 graden in het west en van het land. Morgen: Zon.: 06.58-18.41. Maan: 15.37-05.12. Schev. hoogw.: 0.46-13.11. Laagw.: 8.35-21.09. n Justitie mr. C. J. van Oldenbeek. ASSEN „De unanieme reactie van alle in de trein gegijzelde mensen is: wat hebben we in de afgelopen jaren eigenlijk gefaald". Dat verklaar de vanmorgen mevrouw S. Kruiswijk-Christiaans uit Haren, die als getuige décharge in het Asser proces werd gehoord. Zij had kritiek op enkele handelingen van het beleidscentrum in Beilen gedurende de treinka ping. Met name was zij verontwaardigd over het feit dat de gegijzelden, die van de kapers toestem ming kregen met het centrum contact op te nemen, niet verder kwamen dan „een wachtmeester in Beilen". Een opmerking van justitie-voorlichtster mevrouw T. Faber, bijna aan het eind van de gijzeling, dat de relaties tussen kapers en treinpas- sagiers zo verbeterd was dat er geen ongelukken meer konden gebeuren, schoot ook in het verkeer de keelgat. De kapers reageerden onmiddellijk. Zij bonden opnieuw gegijzelden vast, „want ze nemen ons nog steeds niet serieus", merkten ze toen op. Mevrouw Kruiswijk kritiseerde de houding van Nederland ten opzichte van de ex-Knil-militairen. en de RMS. „We hebben ons niet aan de verdragen gehouden. Als er geen doden in de trein waren gevallen, dan was er nog geen gesprek geweest tussen de Nederlandse regering en de RMS-lei- ders", aldus de getuige. De rechtbank president mr. F. C. Fliek reageerde onmiddellijk: „Er waren mensen in de trein, die nooit meer tot een gesprek kunnen komen". De als deskundige gehoorde student C. Matulessy (25) uit Capelle aan de IJssel, verklaarde dat de Zuidmolukkers de laatste tijd zich ernstig ge-, krenkt voelen door het Nederlandse kabinet. „Uit latingen van minister Van Doorn en de heer Vondeling en het feit dat de regering zich wel achter de onafhankelijkheidsstrijd van de Basken stelt, terwijl ze niet reageerden toen bijvoorbeeld in 1966 de heer Soumokil in Indonesië terecht werd gesteld, hebben grote verontwaardiging ge wekt", aldus de deskundige, die onthulde dat tijdens de treinkaping het gezag van ir. Manusama heeft gewankeld, omdat hij weigerde zich solidair te verklaren met de treinkapers. Hem werd verwe ten dat hij de „slaaf van de Nederlandse regering De RMS-president kwam vanmorgen, kort voordat de officier van justitie, mr. C. J. van Oldenbeek met zijn requisitor begon, voor de rechtbank. Opmerkelijk geëmotioneerd verklaarde hij dat de door de zeven gebruikte strijdmethode nooit de manier kan zijn om de moeilijkheden op te lossen. „Met wapens zijn we zwak, zonder zijn we sterker dan al onze tegenstanders", aldus ir. Manusama. Van onze correspondent) ÏASHINGTON - Uit Washing- |on zijn geen bewijzen te ver achten over betaling van jeekpenningen door Lockheed lam buitenlandse functionaris- en. Washington heeft trou- vens geen nieuwe feiten be- Ischikbaar. Het accepteren van I steekpenningen door buiten landse functionarissen zou el ders moeten blijken, zoals in yitserland. Ook van die fijde zijn de te verwachten medede lingen echter gering. De Amerikaanse senator Church, voor zitter van de subcommissie die de steek penningenaffaires onderzoekt, heeft gis teren nog eens ontkend dat hij ooit prins Bernhard in verband heeft ge bracht met de Lockheedsteekpennin- gen. Het beleid van de commissie is erop gericht te vermijden dat de namen genoemd worden van buitenlandse functionarissen die steekpenningen zou- „den hebben kunnen ontvangen. Deze reactie duidt op onzekerheid die bestaat over het uitkeren van 1,1 min dollar aan een .hoge regeringsfunctionaris' in Ne derland. Tijdens de openbare zittingen van de Senaatscommissie is de naam van de prins niet genoemd. Het gaat er hun ook om wat in de besloten zittingen is verklaard. Senator Proxmire heeft bekend ge maakt dat hij een wetsvoorstel zal in dienen dat omkoperij van functionaris sen in het buitenland door Amerikaanse concerns tot een federaal strafbaar feit maakt. Van Amerikaanse fima's zal worden geëist dat zij hun buitenlandse maken. Ongeluk Even ten zuiden van Belgrado zijn twee Turkse koel auto's en een Joe goslavische bus op een gladde weg met elkaar in botsing gekomen. Dertien Joegosla vische inzittenden van de bus kwa men om het leven en meer dan twin tig raakten ge wond. f YORK (AFP) De havendienst van New York heeft lOncorde een landingsverbod van een half jaar opge- voor de Newyorkse luchthaven Kennedy. idanks hebben de luchtvaartmaatschappijen Air France en h Airways de Newyorkse havendienst laten weten dat ze van Izijn 10 april met de Concorde op New York te gaan vliegen, efenvluchten met het toestel zouden volgende week al kunnen ïen. Ide maatschappijen stellen dat het besluit van de Amerikaan- lister van vervoer, William Coleman, van 4 februari voor [voldoende is. Coleman gaf toestemming voor zes Concorde ren per dag op de Verenigde Staten, waarvan vier op de i'orkse luchthaven Kennedy. Het interesseert de boxer in het minst niet wat de mensen hem pro beren op te drin gen. namelijk een speciaal toilet voor honden. „Ik houd me bij mijn eigen stamboom", jC schijnt hij te den- BEIROET (DPA-UPI) - De poging van de Islamitische commandant van het garni zoen van Beiroet, de 57-jari- ge brigade-generaal Aziz Ahdab, om de macht in de Libanon over te nemen, kan als mislukt worden be schouwd. Gisteren had de generaal in een televisie uitzending meegedeeld dat hij de macht aan zich ge trokken had om een wisse ling in de staatsleiding te bewerkstelligen. President Soeleiman Franjieh, een christen, weigerde echter af te tre den. Het opperbevel van de strijd krachten bleef het staatshoofd trouw. Vanochtend maakte Fran jieh bekend dat de coup was mis lukt. Generaal Ahdab, de hoogste soen- ni-islamiet in het 18.000 man tellen de Libanese leger, had kennelijk niet de steun van Syrië, dat de laatste maanden een hoofdrol speelt bij het streven om een eind te maken aan de maanden durende burgeroorlog in Libanon. Gister avond liet Ahdab weten, dat hij de uitzonderingstoestand had afge kondigd en dat er een uitgaansver bod van kracht was. In de vroege ochtend van vandaag deelde de radio echter mee, dat het uitgaans verbod iyas opgeheven. In zijn televisietoespraak van giste ren had generaal Ahdab verzekerd, dat hij alleen de vrede in zijn land wilde herstellen door president Franjieh tot aftreden te dwingen. Deze militante leider van de chris tenen wordt door vele politici be schouwd als iemand diein grote mate tot de bloedige verdeeldheid heeft bijgedragen. Zie ook pagina 11 (Van een onzer verslaggevers) Den Haag „Dat het Nederlands be drijfsleven in zuid-Amerikaanse staten in het algemeen voor het verwerven van orders met steekpenningen heeft ge- j werkt, daarvan ben ik overtuigd. Ik heb I meermalen van het bedrijfsleven ge hoord, dat in die landen geen zaken te doen waren zonder het geven van dou ceurtjes. Dat prins Bernhard daarin eveneens de hand gehad heeft, of dat de regering eraan heeft meegewerkt, acht ik uitgesloten". Aldus reageerde dr. W. Drees sr. vanmor gen op berichten van vanmorgen over enkele tientallen miljoenen guldens, die in het begin van de jaren '50 in Argenti nië door werkspoor met medeweten en medewerking van de overheid als steek penningen zouden zijn besteed, om op drachten binnen te krijgen. De toenmali ge president, Juan Peron, zijn vrouw Evita en enkele regeringsfunctionarissen zouden daarvan geprofiteerd hebben. In die periode was dr. W. Drees sr. minister president. „Prins Bernhard heeft veel in de zuid- Amerikaanse staten gereisd en omdat hij er vanuit zijn bijzondere positie gemak kelijk entree had, legde hij er ook vele contacten ten behoeve van het Neder lands bedrijfsleven. Hij deed daar echter niet zelf zaken. Voordat hij op reis ging besprak hij zijn programma met het mi nisterie van Economische Zaken. Na te rugkeer bracht de prins verslag uit in de ministerraad". „In het kabinet is beslist nooit het geven van steekpenningen ter sprake gekomen en zeker is er nooit besloten, dat de regering aan het betalen ervan zou mee werken", aldus een zeer gedecideerde dr. W. Drees sr. :C«vr.^Vj Nieuwe naam voor Leids museum f wordt geknoeid met de kwaliteit Leiden Het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Na tuurwetenschappen te Leiden' heeft een andere naam gekre gen. Vanaf heden is die naam Rijksmuseum voor de Geschie denis van de Natuurweten schappen en van de Geneeskun de „Museum Boerhaave." De .roepnaam" Boerhaave is gekozen omdat het museum een universeel programma heeft op het gebied van natuurweten schappen en geneeskunde, een gebied waarmee ook Boerhaave zich heeft beziggehouden. Hij was niet alleen een groot medi cus, maar ook geschoold op ter reinen als schei- en natuurkun de, plant- en dierkunde. Boven dien woonde en werkte Boer haave in Leiden. Skelet In Kirgizië is een zes tig miljoen jaar oud skelet en de schedel van een voorvader van het paard, een unitetarium, gevonden, aldus het persbureau TASS. De botten verkeren in goede staat LONDEN AP Twee gewa pende mannen, vermomd als employés van de Britse lucht vaarmaatschappij British Air ways, hebben gisteravond bij een overval op een kluis op het vliegveld Heathrow een groot bedrag aan geld, goud en juwe len buit gemaakt Zij zijn ont komen met een buit die volgens de politie een waarde vertegen woordigt van drie tot vijf mil joen gulden. De mannen, gékleed in unifor men van de luchtvaartmaat schappij, dwongen de bediende in het kantoor de kluis te ope nen, waarna zij een uur de tijd namen om goudstaven, juwelen en geld bijeen te 'zoeken. De V xrde van een en ander kon r.Off rvrppiec MvwJari \rp**po. ADVERTENTIE Wilson: vertrouwen Lagerhuis LONDEN (Reuter) De Britse labour-rege- ring heeft gisteravond met 297 tegen 280 stemmen het vertrou wen van het Lager huis gekregen. Pre mier Wilson had het vertrouwensvotum ge steld nadat zijn rege ring woensdag een fik se nederlaag had gele den over haar plannen de openbare uitgaven te beperken. De stemming in het Lagerhuis vormde het hoogtepunt van een dag waarop de rege ring wanhopige pogin gen deed alle labour- afgevaardigden op te trommelen, inclusief degenen die ziek wa ren of in ziekenhuizen verbleven. Premier Wilson, die gisteren zijn 60ste verjaardag vierde, moest tot het vertrouwensvotum be sluiten om de roep om zijn ontslag tot zwijgen te brengen die na de vernederende neder laag van woensdag avond, met name van de zijde van de opposi tie, was gehoord. Een „blijm'aker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Tindemans Premier Leo Tin- demans van België zal dit jaar de internationale Keizer Karei- prijs van de stad Aken ontvan gen. Deze naar Karei de Grote vernoemde prijs wordt sinds 1950 toegekend aan mensen die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Euro- i STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1