Fietsend wonder Magni hield karavaan wakker Ons Eibernest gewend aan de favorietenrol XJRNPLOEG MOET IN BOEKAREST ÏOPEN OP „INFLATIE" JURY RECHTBANK VERVOLGT GERRIT GRIEK NIET TOTO en LOTTO Alle spelers weggestuurd it'JDAG 12 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 M MONTREAL VEILIG TE STELLEN PKAREST Inflatie, de grote be ging van elk geldstelsel is ook de rdering in de internationale turn- Bld binnen geslopen. Voor de Ne- andse damesturnploeg, die het ko- ,de weekeinde in de Floreansca •thai in Boekarest tegenover Roe- iié komt te staan, is het te hopen de juryleden nog niet terugkomen |e heilloze weg, die men eind vorig in Turijn is ingeslagen. interlandwedstrijd tegen de Roe- jnse dames is voor Nederland uiter- te belangrijk. De turnsters van Eva 3(Hha zullen in de Roemeense hoofd- J ten minste een totaal van 380 ^iten moeten behalen om het uitzicht _Jeelneming aan de Olympische turn- jstrijden in Montreal te behouden. Immers een tiental landen met o.a. Ne derland, dat in Vama (WK '74) als twaalfde eindigde, moet in kwalificatie wedstrijden de zes resterende plaatsen verdelen. De FIG stelde als eis dat in deze wedstrijden tenminste een totaal van 350 punten, een gemiddelde van 8,50 per turnster, gehaald moet worden. Met het stellen van die norm is alle ellende begonnen. Italië, dat in Varna met een achterstand van ruim drie pun ten op Nederland als dertiende eindig de, verwerkte vorig jaar november zijn eerste kwalificatie-wedstrijd. In Turijn fungeerde het geplaatste Hongarije als tegenstander. De juryleden scoorden in deze wedstrijd zo hoog dat Italië het onvoorstelbare totaal van 378,70 punten^ dat een jaar eerder in Varna goed zou zijn geweest voor de tweede plaats, haalde. Toen de uitslag van Turijn in de ande re landen, die zich nog moesten kwali ficeren bekend werd,brak er paniek uit. Het gevolg was dat in de andere kwalificatiewedstrijden enorm aan de punten is „getrokken". Aan de hand van de resultaten die nu bekend zijn bezet Nederland (365,65) de vierde van de zes voor Montreal te verdelen plaatsen achter West-Duits- land (382,20), Canada (381,65) en Italië (378,70). De Verenigde Staten, Polen en Bulgarije, die in Varna voor Nederland eindigden, moeten echter nog in actie komen terwijl ook Zwitserland en Fran krijk nog op deelneming hopen. De Hongaarse Eva Bartha, die begin 1972 de leiding van de turnploeg kreeg en het damesturnen in die tijd geweldig omhoog stuwde, ziet de confrontatie met Roemenië dan ook met zorg tege moet. „We verliezen van Roemenië. Dat speelt echter geen rol. Het enige belang rijke is ons totaal. We moeten boven de 380 punten komen anders is er voor ons geen plaats in Montreal". Het is voor Eva Bartha en de Nederlandse ploeg misschien niet ongunstig dat de wed strijd in Boekarest onder leiding staat van de Hongaarse door de FIG aan gewezen hoofdscheidsrechter Eva Romak terwijl een van de twee neutrale juryleden (Katalin Szall) ook uit Honga rije komt. Eva Bartha staat met haar turnploeg voor een krachtproef. „We moeten boven de 380 punten komen, anders is er voor ons geen plaats in Montreal". 'jiaatselite Amsterdam ERDAM Alle Olympi- 9-s- en wereldkampioenen G1 deelnemen aan de kun- Jaap Edenhal wordt ge- 1A!de Olympische- en we-' j^jnpioenen John Curry, ,ariy Hamill, Rodnina/Zait- ^rj Pachamovo/Gorsjov zul- t de overige medaille-win- 51 van Gothenburg optreden j abegrip van Dianne de en de spectaculaire Ca- i Toller Cranston. Ook de .jjtaan Terry Kubicka be- het gezelschap. Hij be- enige alle drievoudige (en en besluit zijn küer salto achterover. 9 damstrijd rJTEYN 3lGE JNNAAR 9|1AAG De damsociëteit de Vriendendamkring het strijdtoneel van de van de Haagse damkam- chappen, waarin zes fina- elkaar de titel in de eerste klasse zullen wcjfen' maar liefst vier RDG- f sin de hoofdklasse is de tientalspeler Luteyn de rijkste kanshebber. Hij __el hij zelf niet zo zeker van _=iak was, „Mijn tegenstan- eeft beslist enkele goede ettingen laten zitten" ver- Ie hij na afloop, zag hij Siiet verhinderd öm na een ■natie naar dam zijn club- Van der Lem met puin- op het bord achter te la- War, in de finale gekomen kijn concurrent Vrolijk in lorronden op verrassende weg naar de finale te ;rren, nam in zijn duel jNico Mondt eveneens een naar deze was evenwel zo dat het resulterende eind- iet meer dan een remise irde. In de eerste klasse liOk de leiding. [slagen van de eerste ronde kW Hoofdklasse: Baktawar- ,1)1-1, Van de Lem-Luteyn 0-2, an Setten 1-1. Eerste klasse: briel-Vroom 1-1, Lok-Van de 0, Oosterling-Rog 1-1. hii topmaand Jr Duindigt HAAG De renbaan digt opent woensdag 17 t zijn poorten voor het sei- 1976, waarin totaal 77 |ngs zullen worden gehou- pet ongeveer 770 koersen, itepunten in dit rijk ge keerde programma, dat zal i tot en met zaterdag 6 inber, zijn het Europese pioenscliap der vijfjarigen |een totaal prijzengeld van 00 gulden op zondag 13 ju- f twee weken later de dra- 1 over 2600 meter om de e prijs der Lage Landen een prijzenbedrag van jOO gulden, waarvan 100.000 jen voor de winnaar. belangrijke draverijen puindigt zijn: de Gold cup mei, de derby op 1 augus- het kampioenschap van Ne- j«nd op 22 augustus, de pro- ^ndraverij op 3 oktober en Oktober het stayerskam- ischap van Nederland. De igrijkste rennen op Duin zijn dit jaar: de grote prijs Den Haag op 30 mei, de ty op 4 juli de Gold Cup op igusus, de St. Legerprijs 5 imber en op 19 september :ampioenschap van Neder- met 45.000 gulden aan prij- HAAG Nederland It zondag in de Strokelhal larderwijk de laatste wed- jd voor het tennistoernooi de Koning Gustaafbeker i* dit jaar. De tegenstander is Eiland, dat in Helsinki met jl van Nederland won piJS De topper in de F>se competitie tussen Nice Saint Etienne gisteravond in ape is geëindigd in een gelijk- (1—1). Saint Etienne be- gpdt hierdoor de leiding. lijkt Freddy Maertens temidden van twee rondemissen te gebaren. Fout: De Belg wil met deze pose laten weten na vier zeges ook een vijfde triomf te ambieren. Vedetten wilden niet werken in Parijs-Niee ORANGE Glaude Magni van de onbetekenende Jobo-Wolber-Ploeg heeft de Vierde etappe van Parijs- Niee, weer gewonnen door Maer tens, gered. Deze 26-jarige Frans man demarreerde kort na de start in Valence en reed precies honderd kilometer alleen voor het lusteloze peloton uit. Claude Magni is een fietsend wonder. Na een beloftevolle loopbaan als amateur, raak te hij als beginnend professional snel in de versukkeling. Hij was niet meer vooruit te branden. Bij een medisch onderzoek bleek dat hij aan een leverziekte en een hartkwaal leed. Toen hij van zijn leverziekte genezen was en ook zijn hart geen kuren meer vertoonde, begon Claude Magni begin vorig jaar opnieuw aan een wielercarrière. Na een Spartaanse training in de winter, won hij dit seizoen de allereerste wedstrijd in Euro pa, de eerste etappe van de Ster van Besse- ges met drie seconden voorsprong op de Belg George Pintens. Claude Magni wordt vanwege zijn come-back in zijn vaderland" het fietsend wonder" genoemd. Zijn dappere poging gisteren leek aanvanke lijk te mislukken, omdat zijn vlucht al na 28 kilometer door demonstrerende arbeiders werd afgebroken. Nadat de karavaan verder mocht rijden, kreeg Magni zijn minuut voor sprong echter weer terug. Hij bouwde deze nog uit tot vier minuten en twintig seconden. Maar werd ingehaald tijdens de beklimming van de tweede col (na 113 kilometer). Magni was zo leeg dat hij onmiddellijk het peloton moest laten gaan. Tenslotte eindigde hij als voorlaatste met een achterstand van twintig minuten. Als Claude Magni zijn doldrieste aanval uiet had geplaatst, zouden de volgers van Gedwongen pauze door demonstratie ORANGE/LA VOVLTE SUR RHÓSE De wielerkaravaan van de Parijs- Niee werd gistermorgen tijdens de vierde etappe, van Valence naar Orange, in het dorpje La Voulte-sur Rhóne opgeschrikt door een demon stratie van zo'n vijfhonderd stakende textielarbeiders. In het dorpscentrum was een levende barricade opgeworpen. De renners mochten door nauwe gangetjes passe ren, de volgwagens met officials, ploegleiders en journalisten werden Terwijl de 99 renners een eindje ver derop tegen een muur langs de weg van het milde voorjaarszonnetje geno ten, moesten de volgers twintig minu ten lang allerlei toespraken van schreeuwende textielarbeiders aanho- Den Haag Niemand had afgelopen zondag de zes kruisjes van lotto no. 10 op de juiste plaats staan. Voor de tweede prijs meldden zich 7 deelnemers, die elk ruim 45 duizend gulden ont vangen. Lotto no. 10. Aantal deelnemers: 905.759. Bruto inleg: ƒ3.591.340,-. Prijzenbe drag: 1.842.348,-. Ie prijs: Geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat l/'5e deel naar de le prijs van de volgende week. Het overige 4/5e deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m 5e prijs. 2e prijs: 7 winnaars, die elk bruto 45.327,- ontvangen. 3e prijs: 268 winnaars, die elk bruto 1.502,- ontvangen. 4e prijs: 9.867 winnaars, die elk per kolom ƒ49,- ontvangen. 5e prijs: 14.396 winnaars, die elk per kolom 33,- ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zondag 146.704,-. Toto no. 10. Aantal deelnemers: 226.224. Bruto inleg: ƒ666.570,-. Prijzenbe drag: ƒ316.620,-. le prijs: 40 winnaars, die elk bruto ƒ3.166,- ontvangen. 2e prijs: 940 winnaars, die elk per kolom 84,- ontvangen. 3e pruhs: 8.609 winnaars, die elk per kolom 12,- ontvangen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Boete Nastasè Londen De Roemeense ten nisser Ilie Nastase moet voor volgende week donderdag een boete van 6000 dollar (ruim 16.000 gulden) betalen aan de internationale federatie van be roepstennissers (IPTC) Nastase kreeg die boete, omdat hij tijdens de internationale kampioenschappen van Canada in augustus 1975 weigerde tegen de Spanjaard Manuel Orantes te spelen. Betaalt de Roemeen de boete niet, dan zal hij wor den uitgesloten voor alle inter nationale toernooien. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll ONVOL DOENDE AANWIJZINGEN" Parijs-Niee zich voor de vierde achtereen volgende keer stierlijk hebben verveeld. Magni en de demonstratie van de textielar beiders brachten afwisseling op een saaie dag. De vedetten in het peloton en hun helpers koesterden zich in de voor het eerst aangename zon. In het schitterende land schap van de Ardeche tussen Valence en Orange was de ijskoude wind gaan liggen. Het blijkt dat de vedetten, die gigantische jaarsalarissen genieten zelfs in belangrijke etappewedstrijden als Parijs-Niee nauwe lijks willen werken. Maertens niet („Ik ver dedig de leiderstrui en de sprints win ik toch"), Thevenet niet („Ik ben nog niet zo goed in conditie"), Schuiten niet („Ik wil eerst wel eens wat van anderen zien"), en Zoetemelk niet („Ik wacht tot de Ventoux en de tijdrit op de Turbie"). De enigen die aanvankelijk wel wilden, wa ren de renners van Raleigh en Luis Ocana. De Spaanse Tour-de France winnaar zei gisteren: „Ik wil wel aanvallen, maar ik heb geen zin om een grote groep jongeren naar de eindstreep te branden, ze moeten ook rijden, maar dat doen ze niet". De renners van Peter Post gaven gisteren ook de moed op. Ze vielen niet meer aan, omdat er eerder in de aanloop naar de bergen van de ande ren toch alleen maar tegenwerking was. De Nederlanders en de Duitser Thurau hiel den zich daarom net zo kalm als de .rest, met uitzondering van de dappere Magni. De volgers lazen tijdens de 193,5 kilometer lan ge etappe een krantje. In de eindsprint redde Karstens Piet van Katwijk van een valpartij. Van Katwijk raakte met zijn voorwiel ver strikt in de trapper van een Spaanse renner, maar Karstens greep hem op tijd bij zijn trui, en sjorde de Brabander overeind. Uitslag vierde etappe van Valence naar Orange, 188,5 kilometer: 1. Maertens (Belg) 4 uur. 55 minu ten en 37 seconden, 2. Thurau (Wdl.), 3. Raas (Ned), 4. Esclassan (Fra), 5. Wesemael (Belg), 6. Cigana (Fra), 7. Rouxel (Fra), 8. Karstens (Ned), 9. Mintkie- wicz (Fra), 10. Inaudi (Fra), 12. Van KatwijK(Ned), 23. De Waal, 31e ex-aequo: Kuiper, Pronk, Tabak, Schuiten, Van den Hoek, Zoetemelk en Knetemann z.L Algemeen Klassement: 1. Maertens 19.10.48, 2. Thurau 19.10.50, 3. Van den Broucke (Belg) 19.10.52, 4. Kuiper 19.10.57, 5. Schuiten 19.11.02, 6. Bracke 19.11.03, 7. Raas 19.11.04, 8. Knetemann 19.11.06, 9. Manzaneque (Spa) 19.11.08, 10. Hezard (Fra) z.t., 13. Karstens 19.11.11, 14. Van den Hoek 19.11.12, 15. Zoetemelk 19.11.13, 19. Tabak 19.11.16, 26. De Waal op 36 sec., 30 van Katwijk op 40 sec., 79. Pronk op 1.59. DEN HAAG De Amsterdam se scheidsrechter Gerrit Griek, die door de strafcommissie van de KNVB voor drie jaar is ge schorst in verband met de be ruchte „kopstootaffaire" met Bertus Quaars van PSV, zal door de officier van justitie van het arrondissement Rotterdam niet worden vervolgd. De officier, mr. J.A. Hage heeft dit besluit genomen omdat uit het vooronderzoek is gebleken dat de getuigenverklaringen op belangrijke punten niet eenslui dend waren en er derhalve on voldoende aanwijzingen zijn om een vervolging in te stellen. Scheidsrechter Griek had reeds aangekondigd, onafhankelijk van de beslissing van de officier van justitie, in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van de KNVB. Het kop stootincident van Gerrit Griek levert in elk geval geen gerechtelijk vervolg op. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIII LA CORUNA In het nale liga tussen Tejeiro met een handgemeen de ronde ook met elkaar Spaanse La Coruna is en Cevebro werden alle tussen twee spelers, die op de vuist te gaan, een record gevestigd. 22 spelers uit het veld daarop werden wegge- waarna zij allen het Tijdens een officiële gestuurd. stuurd. Toen besloten de strijdperk moesten ver- wedstrijd voor de regio- De incidenten begonnen overigen voor een twee- laten. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllU Nico Jansen komt, zo be sliste de Tuchtcommissie van de KNVB zondag niet in actie. Nico Jansen duel ernaast ZEIST Nico Jansen zal zondag niet met Feyenoord kunnen aantreden tegen Telstar. De Rotterdamse spits werd door de tuchtcommissie van de KNVB voor een wedstrijd geschorst, naar aanleiding van de Gele kaart, die hij afgelopen zondag opliep in de wedstrijd tegen FC-Twente. Jansen kreeg bovendien een wedstrijd voorwaardelijk en een boete van 200 gulden. De overige straffen zijn: Volendam: J. Braan twee wedstrijden onvoorwaardelijk en een boete van 100 gulden. FC Amsterdam: H. Suiker een onvoorwaardelijk en een voorwaar delijk. H. Otto: een onvoorwaardelijk en 75 gulden. Ajax: S. Lerby een onvoorwaardelijk en 150 gulden. FC Dordrecht: C. Rijkens twee onvoorwaardelijk en 150 gulden. FC Twente: P. Krabbe: Twee wedstrijden onvoorwaardelijk en tot 1 juli 1976 het recht ontzegd om als aanvoerder op te treden. Vitesse: H. Mulderij een onvoorwaardelijk, 100 gulden en de mogelijkheid van verweer. Wageningen: Laurens twee onvoorwaardelijk, tot 1 juli 1976 geen aanvoerder en de mogelijkheid'tot verweer. Fortuna SC: E. van 't Oost een onvoorwaardelijk en 100 gulden. Veendam: W. Spindelaar een onvoorwaardelijk en 100 gulden. Rode JC: L. Degens twee onvoorwaardelijk, een voorwaardelijk. 75 gulden en geen aanvoerdertot 1 juli 1976. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Morgenavond finale microkorfbal iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiimiiiiiiii DEN HAAG. Ook in de sport is niets zeker. Met dat voorbehoud in het ach terhoofd kan men er echter wel van uitgaan dat Ons Eibernest morgen avond in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy opnieuw gehuldigd zal worden als Nederlands kampioen microkorf bal. Want hoewel dat niet erg gauw hardop gezegd zal worden, is het niet erg waarschijnlijk dat het Eindhovense Deto Ons Eibernest van een nieuw succes af zal kunnen houden. Het grootste pluspunt in het voordeel van de Hagenaars is de enorme erva ring die zij in de loop der jaren hebben opgedaan. Het is ook daarop dat Cort Cort van Dijk, de man achter de successen van Ons van Dijk doelt als hij zegt dat Ons w van t-rijrv, u_,__ ,.nnan wp Eibernest zo langzamerhand wel ge- Elbernest: „je zult mij niet ho e 99 wend is om in de favorietenrol gestopt winnen". te worden. Elke keer opnieuw hoor je dat je al bij voorbaat kampioen bent Langzaam maar zeker wen je daaraan Misschien dat het voor een andere ploeg fataal zou zijn om als favoriet afgeschil derd te worden, wij doen ons uiterste best de tegenstander niet te onderschat ten". Nu zal daar ook niet snel sprake var zijn. Dank zij een intensieve studie kent men de speelwijze van Deto, zoals elke tegenstander dit seizoen geobserveerd werd, en weet men wat men te wachten staat „Je zult mij niet horen zeggen dat we die wedstrijd gaan winnen" zegt Cort van Dijk voor de tweede keer, „We hebben nu al een aantal jaren in de finale meegespeeld. Het zou helemaal niet zo verwonderlijk zijn als wij ook eens verloren. Het zou dom zijn om bij hoog en laag te beweren dat wij het redden. Je weet het niet. Deto is tenslot te ook niet voor niets in de finale gekomen. En ach, je weet dat van de zevenduizend man die er zaterdag zitten er vijfduizend op een nederlaag van Ons Eibernest hopen. Misschien zou dat voor hen een sensatie zijn. Ik geloof niet dat je er al te zwaar aan moet tillen". Waarna Cort van Dijk fel bestrijdt dat Ons Eibernest slechter zou spelen als in voorgaande jaren. „De meeste men sen zeggen anders maar bedoelen min der. Daar ben ik het niet mee eens. Zoals dat voor Deto geldt, gaat ook voor ons op dat wij die finaleplaats hebben verdiend. Vorig jaar werden zij ongeslagen kampioen, dit jaar kregen wij in veertien wedstrijden vijf verlies- punten waarvan al vier tegen Deetos. Natuurlijk, de ploeg is iets gewijzigd. Maar je maakt mij niet wijs dat door het vervangen van twee dames je team zo verschrikkelijk veel slechter wordt. De tegenstanders zijn eveneens een stuk sterker geworden. Factoren waar je re kening mee moet houden". Voorlopig is Ons Eibernest nog niet blase van alle triomfen. „Juist deze dagen merk je dat de wil en de inzet aanwezig zijn om er iets van te maken. Als iemand zegt dat de finale nu voor hem of haar geen centrale plaats in neemt wordt de waarheid niet gespro-, ken. Integendeel, de hele ploeg is erg geprikkeld op die zege. En misschien is het feit dat je zoveel hoort dat we slechter zijn voor ons ook nog wel een stimulans". PAUL HOVIUS

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13