J Roof bij 25 thans onontkoombaar nieuw Spaanse officieren wachten op vonnis Ford wint ook in Florida van Reagan £cidóc6omant Nederlander na jaren uit Turkse cel LIBANESE MUITERS BEZETTEN DORP BIJ ISRAËLISCHE GRENS CNV VOORZITTER LANSER Voorzitter casino's treft geen blaam de beste tabak voor geld te koop 976 WOENSDAG 10 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze parlementaire redac tie) DEVENTER CNV-voorzitter jan Lanser vindt, dat gezorgd moet worden dat de resultaten van de ondernemingen kunnen verbeteren om hun financiële positie te versterken. Dan kan er meer worden geïnvesteerd en zal de werkgelegenheid kunnen verbeteren. „Om die toestand te bereiken acht ik het onont koombaar dat we ten aanzien van de inkomens en van de collectieve en sociale voorzie ningen niet alleen de pas inhou den maar zelfs iets teruggaan", zo zei hij gisteravond in Deven ter tijdens een regionale bijeen komst van de christelijke vak beweging. Lanser voegde er wel meteen aan tc dat bij zo'n operatie grote zorgvuldigheid is geboden, vooral ten opzichte van de zwaksten in onze samenleving. Hij vroeg zich voorts af, hoelang men werknemers op de nullijn kan houden, dat wil zeggen dat het besteedbaar inkomen niet groeit. „We hebben in ons land de mond vol van de noodzaak van allerlei voorzieningen en van werkgelegenheid voor ieder. Een vraag is echter wel, hoe het werkelijk staat met de solidari teit en verantwoordelijkheid in dien er gekozen zou moeten worden tussen meer loon of meer werkgelegenheid of tussen meer loon en behoud van collec tieve en sociale voorzieningen." Als het tot een keuze moet ko men wat Lanser niet uitsloot, dan moeten de alternatieven ernstig worden overwogen, ook als daarbij bepaalde voorzienin gen in het geding zijn. „Zonder meer kan op onze medewerking worden gerekend tot het treffen van maatregelen om misbruik van sociale voorzieningen tegen te gaan. Maar ook als hier en daar noodzakelijke beperkingen moeten worden aangebracht zullen wij die niet uit de weg Charmantste grootmoeder Mary Page (51) is in Londen uitgeroepen tot de charmantste grootmoeder van het jaar 1976. Mary, die al eens eerder finaliste is geweest, streefde maar liefst 19 mededingsters voorbij en won daarmee een vakantie voor twee naar de Seychellen. Zij heeft twee kinderen en drie kleinkinderen. Patrouille m vermist in Suriname PARAMARIBO (ANP) - Se dert 3 maart wordt in Suriname een militaire patrouille vermist bestaande uit 27 militairen en burgers onder leiding van een sergeant. Op die datum had de groep moeten terugkeren in Afobaka na afloop van een oefening die begon in het district Marowijne en die bedoeld was als training in het opsporen van infiltranten. Op 5 maart is men begonnen met een gecombineerde land- en luchtzoekactie. Een Twinotter- toestel van de Surinaamse luchtvaartmaatschappij heeft het afgelopen weekeinde een ge bied bij Afobaka afgezocht I Sinds maandag nemen ook twee [helikopters aan het zoeken deel. Vanuit Langatabbetje, het be ginpunt van de oefening, heeft ^een militaire patrouille maan dag het spoor van de vermiste militairen en burgers tot tien kilometer kunnen volgen tot het zoeken moest worden gestaakt wegens het invallen van de duis ternis. Gisteren heeft deze pa trouille het zoeken hervat. MADRID (Rtr) Het proces tegen negen Spaanse officieren die worden beschul digd van het beramen van een rebellie, is gisteren afgesloten. Het vonnis zal later deze week worden geveld. Tegen de officieren zijn gevangenisstraffen geëist van drie tot twaalf jaar. De negen verdachten, acht kapiteins en een majoor, was oorspronkelijk naast het lidmaatschap van een geheime organisa- tein van de cavalerie Manuel Fernandez, tie van officieren, de Militaire Democrati- werd bij het afleggen van zijn slotgetui- sche Unie (UMD), poging tot oproer ten genis uitgefloten door in de rechtszaal laste gelegd. De openbare aanklager wij- aanwezige militairen. Dit gebeurde toen zigde dit echter gisteren in het beramen van rebellie. In hun slotverklaring ontkenden alle be klaagden lid te zijn van politieke partijen of plannen te hebben gesmeed voor een rebellie. Een van de verdachten, de kap- gon af te leggen, zich te onthouden van politieke uitspraken. De Spaanse politie heeft uit vrees voor nieuwe onlusten gisteren meer dan 100 Fernandez zei de staat op te vatten als' personen gearresteerd in Baskenland. In „een democratisch kader dat de rechten Spanje wordt gevreesd dat gewelddadig- van de mens waarborgt". De rechter heden zullen plaatsvinden nadat gisteren beval hem, en later ook een tweede be- het zevende slachtoffer in twee weken klaagde, kapitein van de artillerie Fermin van demonstraties tegen de regering was Ibarra, die een dergelijke verklaring be- gevallen in de omgeving van Valencia. douane aangegeven LONDEN Een Ameri kaan heeft op het Londen- se vliegveld Heathrow be kend dat hij bijna 300.000 gestolen dollars bij zich had toen de douane hem de gewone vragen stelde of hij genoeg geld bij zich had voor de terugreis naar de Verenigde Staten. De 25-jarige Amerikaan, Noel Theodore Richard, kwam aan met een vlucht uit New York met een kaartje enkele reis en een bruine weekendtas bij zich. Toen de douane hem vroeg of hij genoeg geld bij zich had voor de terugreis en voor zijn verblijf in Londen kreeg Richard plotseling een zenuwinzinking, open de zijn tas en toonde de 287.580 dollar die hij daarin gestopt had. Voor zijn vlucht naar Lon den had Richard gewerkt voor de internationale be veiligingsdienst, een parti culier bewakingsbedrijf, als chauffeur op een pantser wagen. jnramp eist 15 doden .PARTRIDGE (Reuter-UPI) - Vijftien mijnwerkers, die giste ren door een ontploffing in een kolenmijn in het zuidoosten van Kentucky werden ingesloten, zijn vanochtend door reddings ploegen dood aangetroffen. De reddingsmanschappen vonden de stoffelijke overschotten na dat zij twaalf uur lang gepoogd hadden de ingeslotenen te berei- Het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland krijgt over 1976 ruim ƒ31.000,- subsidie van de gemeente Vlaardingen. Dat be tekent ruim een verdubbeling, bedoeld om hiermee een steen tje bij te dragen aan de instand houding van het orkest. MIAMI, Florida (UPI/AP) President Ford heeft ook de vierde voorverkiezingen in de strijd om de Republikeinse kandidatuur bij de komende verkiezingen gewonnen. Gisteren veroorzaakte hij een flinke deuk in de hoop van zijn grote concurrent, ex-gouver- neur van Califomië Ronald Reagan. Ford behaalde 54 procent van de Republikeinse stemmen, acht procent meer dan Reagan. Deze nieuwe nederlaag, na die in New Hampshire, Massachusetts en Vermont, kan fataal zijn voor de kansen van de conservatieve oud-gouverneur. Bij de Democraten kwam, toch wel verrassend, Jimmy Carter weer als sterkste uit de bus. De voormalige gouverneur van Georgia, die in New Hampshire had gewonnen en in Massachusetts gevoelig was verslagen door senator Jackson, wist met 36 procent van de Democratische stemmen juist voor gouverneur Wallace van Alaba ma te blijven. Wallace had vier jaar geleden de overwinning behaald in Florida. Senator Jackson wist zijn stunt van vorige week niet te herhalen: hij eindigde op de derde plaats met slechts 18 procent. Mogelijk is dit een gevolg van de actie van Carter, die de minder conservatie ve kiezers bezworen had geen stemmen te verspillen aan de „kansloze" Jackson omdat daardoor alleen Wallace in de kaart zou worden gespeeld. Rolstoel met rupsbanden Professor Maurice Brearly van de universiteit van Melbourne geeft hier een demonstratie van een rolstoel, die in staat is trappen te beklimmen en af te dalen. Hij heeft drie jaar aan dit type van rolstoel gewerkt. Hij gebruikt een systeem van rupsbanden die door middel van een handel naar believen naar boven of naar beneden kunnen worden versteld. DEN HAAG (ANP) Het on derzoek van de rijksrecherche naar de positie van drs. A. Rit meester van de Kamp, voorzit ter van het bestuur van de Na tionale Stichting Casinospelen, heeft geen aanwijzing opgele verd, waardoor twijfel aan zijn integriteit zou kunnen rijzen. Staatssecretaris Zeevalking (Justitie) en zijn collega Haze- kamp (Economische Zaken) ga ven 19 februari opdracht tot een onderzoek, omdat de naam van drs. Ritmeester in verband was gebracht met een Zwitserse bank, die relaties zou hebben met de Amerikaanse maffia, die de gokpaleizen in Las Vegas beheersen. Drs. Ritmeester wilde dat elke twijfel aan zijn integriteit werd weggenomen. De betrokkene verzocht zelf om het onderzoek. De bewindslieden zien na de uitslag van het onderzoek van de rijksrecherche geen reden om de samenstelling van het bestuur van de stichting hun goedkeuring te onthouden. Staatsbezoeken DE VOORZITTER VAN DE TWEEDE KAMER, dr. A. Vondeling, kan nu en dan behoorlijk uit de hoek komen. De ene keer neemt hij het op voor een beter gebruik van de Nederlandse taal, zoals bij de laatste Troonrede; de andere keer leest hij zijn mede-kamerleden en ook ministers de les, omdat dezen naar zijn zin veel te veel moeilijke woorden gebruiken. Hij houdt van duidelijkheid in de politiek. Dat bleek in 1968 toen zijn boek „Nasmaak en voorproef" verscheen: een levendig beschreven beschouwing over het verleden en het heden van de toenmalige Nederlandse politiek. De val van het kabinet-Cals, waarin hij vice-minister-president was, heeft het schrijven van dat boek sterk bevorderd. Het blijft echter zijn waarde houden. DEZER DAGEN DEED KAMERVOORZITTER Vondeüng opnieuw van zich spreken toen hij scherp liet uitkomen dat staatsbezoeken uit de tijd zijn en in wezen onzinnig. Het lijkt hem beter als volkeren elkaar beter willen leren kennen, dat zij dat dan ook zelf doen. Nederland zou daarin volgens hem een voorbeeld kunnen zijn. Laten, om Dene marken ééns te noemen, de boeren van Denemarken en Nederland eens tegen elkaar ploegen en dan kijken wie de besten zijn, stelde hij voor. Kamervoorzitter Vondeling vergat wellicht dat Nederland met Denemarken (om bij dat land te blijven) al lang „volkse" betrekkingen heeft. De Nederlandse voetbalvelden worden immers overstroomd met Deense spelers, die het overigens lang niet gek doen. En vergeet de Nederlandse vissers niet die soms om het hardst met hun Deense collega's strijden om de erepalm: niet om elkaar pootje maar om elkaar (vissers)bootje te lichten. In enteren en kiel halen zijn wij Nederlanders trouwens sinds eeuwen al ware meesters. HET ZOU MISSCHIEN ook wel eens aardig zijn om Engelse parlementariërs of hun tegenpolen, de Italianen, hun politiek spel in onze Tweede Karner te laten spelen. Of Amerikaanse senaatscommissies in ons land laten de monstreren hoe zij de zaken aanpakken. Maar we zijn bang dat dr. A. Vondeling dan aan één Kamer niet genoeg zal hebben om de orde in d*e Nederlandse politieke arena te handhaven. Wellicht zal hij toch weer verzuchten: dan maar liever een staatshoofd op visite. PER SLOT VAN REKENING zitten in de revers van de nette pakken niet voor niets knoopsgaten. Die moeten nu en dan toch ook opgevuld worden; al was het maar met de kroonorde van bijvoorbeeld de Eskimose iglo's. Of heeft de kamervoorzitter binnenkort weer een ander verfrissend idee? We wachten in spanning af. Weeroverzicht De Bilt Boven de Atlantische Oceaan neemt de depressie-akti- viteit in betekenis toe. Door de aanwezigheid van een hoge- drukgebied boven Duitsland kunnen fronten van de storin gen niet tot het vaste land van west-Europa doordringen. Gelei delijk komt bij ons een zuidelij ke luchtaanvoer tot stand, waar door het vooral in de komende nacht minder koud zal zijn. Oceaanfronten boven Ierland en de Britse-Eilanden brengen daar veel bewolking en neer slag, waarbij plaatselijk sneeuw valt. Deze fronten kunnen bij ons af en toe wolkenvelden ver oorzaken, maar het blijft droog. Een frontensysteem boven de Balkan bracht het afgelopen et maal plaatselijk veel sneeuw. In het noordwesten van Joegosla vië werden vandaag sneeuw hoogten tussen 30 en 50 cm gemeten. Vooruitzichten voor vrijdag. Zonnige perioden en minder koud, maar in de nacht op de meeste plaatsen nog lichte vorst Weersvooruitzichten in cijfers: Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: omstreeks min 1 graad. Max. temp.: om streeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent Dei^Helder Luchth. R'dam Meepraten over investeren mag (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen heeft er geen bezwaar tegen dat anderen dan de onderne mers zelf meepraten over het doen van investeringen. Maar voor een goed functioneren is het essentieel dat de eindver antwoordelijkheid voor de in vesteringsbeslissingen bij de ondernemingsleiding blijft, zo zei VNO-voorzitter mr. C. van Veen gisteravond na de verga dering van zijn algemeen be stuur. Het VNO beraadt zich thans over het in de naaste toekomst te voeren beleid. Medio april hopen de industriële werkge vers, middenstand en landbouw een gezamenlijk standpunt be kend te kunnen maken. Volgens het VNO moet het be leid vooral gericht worden op aanzienlijke verlaging van de werkloosheid. In 1980 mogen er niet meer dan 110 120.000 werklozen zijn, de helft van het aantal dat het Centraal Planbu reau heeft voorspeld. (Van een onzer verslaggevers) LAREN De 28-jarige Hans van der Aar uit het Noordhol landse Laren komt waarschijn lijk deze maand vrij. Hij zit een straf uit in een Turkse gevange nis wegens het smokkelen, ver handelen en gebruiken van has jiesj. De Nederlander werd in 1967 door de Turkse rechtbank ver oordeeld tot dertig jaar gevan genisstraf. Sinds die uitspraak wordt getracht Hans van der Aar sneller vrij te krijgen. In '74 tot strafvermindering met vijf jaar. Hans van der Aar komt nu op vrije voeten omdat zijn lichame lijke en geestelijke gezondheid in de Turkse cel sterk achteruit is gegaan. Hij is om deze reden voorwaardelijk in vrijheid ge steld maar mag de Turkse gren zen nog niet verlaten. Aangeno men wordt, dat tijdens een na derend bezoek van minister Van der Stoel (buitenlandse Zaken) aan Turkije de voorwaardelijke vrijheidstelling omgezet leidden gesprekken van het ka-' wordt in een definitieve rege- merlid D. Dankers (PvdA) met Turkse regeringsleiders mede ling. Ook het socialistische ka merlid is die mening toegedaan. Geen uitstel huurverhoging (Van onze parlementaire redak- tie) Den Haag De Tweede Kamer voelt niets voor uitstel van de voorgenomen huurverhoging op 1 april. Een voorstel van de CPN om deze verhoging van 8 procent niet te latn doorgaan zal met overgrote meerderheid worden verworpen. De commu nisten kregen gisteren in hen door hen aangevraagde spoed debat over deze kwestie slechts steun van de PSP. De overige partijen schaarden zich achter het standpunt van staatssecretaris Van Dam van Volkshuisvesting dat er geen en kele aanleiding is om de huur verhoging op te schorten. De kamer zou vandaag over het CPN-voorstel stemmen. De communisten voerden als voornaamste argument tegen de huurverhoging aan dat de koop kracht van zeer grote bevol kingsgroepen nog verder zal worden aangetast. „De lonen zijn bevroren, maar de prijzen gaan almaar omhoog", aldus de CPN-er van het Schip. BEIROET (Reuter) Muiters van het Liba nese leger hebben in het zuiden van het •and een dorp en een artilleriestelling bij ®e Israëlische grens bezet, zo heeft premier Basjid Karami in Beiroet verklaard. Het dorp Rasjaja ligt bij een van de voor- n»ams^ wegen waarlangs Palestijnse guer- E^astrijders uit Syrië worden bevoorraad. ue betrokken artilleriepost ligt in Amoen °P korte afstand van de grens. De muiters zijn aanhangers van luitenant Achmed al-Chatib die in januari een „op- standelingenleger" vormde, na te hebben laten weten dat hij geen gebruik wilde ma ken van de aangeboden amnestie. President Soeleiman Frandjieh zou, naar verluidt, hebben gezegd dat de actie van de- muiters Israël een aanleiding zou kunnen geven om Zuid-Libanon binnen te trekken. Een van de officieren in Amoen verklaarde dat de muiters niet tegen Libanon willen vechten, maar Libanon tegen Israël willen verdedigen. De Syrische autoriteiten die veel gedaan hebben om het huidige bestand in Libanon te verwezenlijken, maken zich ongerust over de situatie in Zuid-Libanon. Gisteren kwa men de ministers van buitenlandse zaken Abdel-Halim Chaddam en de luchtmacht chef Nadji Jamil naar Beiroet voor overleg met het Libanese staatshoofd. Vlissmgen Z-Lunbuxg Aberdeen Berlijn Bordeaux Frankfort Lissabon Londen Luxemburg Istanboel Las Palmas New York PLO mogelijk bereid Israël te erkennen TEL AVIV (reuter) De secre taris-generaal van de Israëli sche communistische partij, Meir Vilner, heeft gisteren in Tel Aviv gezegd, dat de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO bereid, is Israël op basis van wederkerigheid te erken nen. Vilner sprak tot verslaggevers na zijn terugkeer uit Moskou, waar hij het 25ste partijcongres bijwoonde en in de wandelgan gen een ontmoeting had met Farouk Kaddoumi, hoofd van de politieke afdeling van de PLO. „Kaddoumi verzekerde mij dat de PLO niet uit is op de vernietiging van Israël", al dus Vilner. Geding tegen Luns ROME (DPA) De Italiaans- Engelse lerares Thelma Baruf- fati uit de ligurische havenstad La Spezia heeft een geding aan gespannen tegen de secretaris generaal van de NAVO mr. J. M. A. H. Luns, van wie zij 10 miljoen lire vordert. Mevrouw Baruffati zegt dat zij van 1962 tot 1975 heeft gedo ceerd aan de NVAO-school in La Spezia, maar dat zij nooit de jaarlijkse kerstgratificatie noch de haar toekomende „gouden handdruk" bij het vertrek heeft gekregen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9