huis Langs de Warmondse Leede zijn izeltjes vriend aan Een avond op Duivenvoorde kan dubbel boeien Slagvaardig Zwaanvogels nu Jfavoriet voor- kampioenschap ggfrtaews- feiSiSSiSI PfisKÖi S «sis»»::» jgiSKHSSS iPiipiiilil Sasiïöïsfi „International Ladies Club": ■gezelligheid in vreemde omgeving ENSDAG 10 MAART 1976 LEIDSE COURANT DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen negen én tién uur kunt u mij telefonisch vertellen*wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. Eigenlijk kwam ik voor de twee uitzonderlijke ezels Don Quichotte (Donk, want donkey zit er in) en Rossinante, maar i was als journalist de gebeten hond, want bloedhond Aladin |door intimi overigens Ali Ben Hoepla genoemd) gaf me bij aankomst een stevige knauw in m'n linkerdij. Enige constema- daarna pleister er over en de verzekering dat Ali tegen indsdolheid was ingeënt. Aladin - zonder wonderlamp - is een lenslievend bloeddier „in den vreemde", maar als hij op eigen r door onbekenden wordt bejegend, „prepareert en atta queert" hij, zoals een stofdoekende manneke, vriendelijke hulp Jop Huize Middendorp (waar in 1862 Justus van Maurik woonde) e trachtte wijs te maken. T-Ford eventuele bezoekers de de wond, en Ali was Stuipen op het lijf jaagt. De vriend - op afstand. Ontvangst op Middendorp een jl7e eeuws paradijs, waar oud- 1 gouvereneur De Vries van Su riname de barokke leefwijze deelt met de familie Van Die ten, was allervriendelijkst. Jo ke van Dieten-Maasland, mijn voortreffelijke gastvrouw die in de vijftiger jaren als Neder lands eerste vrouwelijke cou reur de Zandvoortse hoogten en laagten doorkliefde met een i'n beste Daar zat ik nou: Ali en Hippe Kip grijpen de argeloze bezoe kers, waarschijnlijk ter be scherming van een kostelijk domein. „Iedereen grijpt je hier," vulde Joke van Dieten aan, „behalve de ezels en de huisvrouw." Zo gaat dat daar. langs de Leede, waar de wa tervogels een door mij bespied dagelijks leven leiden, van eend en reiger tot en met aal scholver en roerdomp. En ineens kwamen onaangekon digd Donk en Rossinate bin nenlopen. Buiten, op het groe ne veld vóór Miadendorp, had den ze nog een partijtje voet bal ten beste gegeven en wip ten ze de oranje bal met de natte neuzen elkander toe. Het zijn de huisdieren van de Van Dietens: „Die trouwe vrienden hielden van ons, voordat wij van hen hielden. Dieren zijn altijd door de mensen zo mis bruikt," zegt Joke van Dieten, moeder van 10-jarige Michaela en 7-jarige Johannes, die met de ezeltjes verstoppertje spe len en erg veel van ze houden. Als er ooit een derde en vierde en vijfde ezel op Minnendorp komen, zullen ze, volgens het verhaal van Cervantes, San- cho Panze, Cervantes en Dap ple gaan heten. Joke van Die ten heeft grootse plannen: ze wil niet alleen een soort groot- ezelboek gaan schrijven („in de Nederlandse literatuur is over ezels nog niets vastge legd"), ze wil ook van die dwerg-ezeltjes - die in onze streken uniek zijn - gaan fok ken, op een professionele ma nier. In het Amersfoorts die-, renpark heeft Joke een goede partner voor Donk gevonden, maar met de Italiaanse rege ring heeft ze minder succes, want die is niet bereid haar enige exemplaren af te staan van de enkele honderden dwergezeltjes tellende kudden op het Sardijnse eilandje Asi- nara, waar de Italiaanse staat een gevangenis in stand houdt om Maffia-leen in onder te brengen. „Toch moet ik die hebben," verklaart Joke ronduit en de standvastige indruk die ze maakt mag de Italiaanse auto riteiten doen rillen; „met ons schip dat onderdeks is inge richt voor het herbergen van vee. gaan we er over een paar maanden op af. De Italiaanse commandant van het eilandje is een vriend van ons gewor den, maar dat zegt nog niets. Die Sardijnse ezeltjes zijn wel heel erg oorspronkelijk. Ik heb al gezegd, dat ik ze wil obser veren, of er verschillen zijn met de huis-ezeltejs die ik heb. Maar die Italiaanse ezels zijn beschermd. Tóch ga ik er te genaan. Dit uitdrukking „zo stom als een ezel", is ontzet tend dom, want van een paar denkenner hoorde ik, dat een paard minder intelligent is dan een ezel." De Warmondse vriendjes van Joke ze kunnen 40 tot 80 jaar oud worden; ik moest die ren hebben die mij kunnen overleven") wentelen zich op verzoek om en om, van hun buik op hun rug, midden in de woonzaal op het vrij sleetse tapijt dat op huiselijke ezeltjes berekend is. Misschien dat blauwe ogen zijn bijgekomen over een jaartje er een paar in dat paradijsje langs de War- spierwitte ezeltjes met azuur- mondse Leede. Vanuit een koude nis in de-tjokvolle Marotzaal van kasteel Duivenvoorde heb ik gisteravond „La Mo de" over me heen laten komen. „La Mode" is de naam van drie speciaalzaken in Voorschoten, Zoe- termeer en Oegstgeest, maar het is ook het ver schijnsel dat al vele eeuwen lang mannen en vrou wen zich prettig en pluimrijk doet voelen. Tocht streek de vrouwen op de rug en in de pauze kwamen de al dan niet geconfectioneerde dierenvel- len uit de garderobe tevoorschijn om beschermend te verhullen. Een paar honderd vrouwen, gistermid dag en - avond en een enkele steunende en overdre ven enthousiaste mannen met grijs in het haar keken op de show neer en naar de aan de wand geportretteerde gepantserde „grandes" en hunne dames en kinderen op. Zij, daar aan de muur, zijn allang stof en zo zullen ook wij eens verdwijnen. Men zat bijeen en iedereen tie wilde Ramses Shaffy'door- bekeek en werd bekeken, tot gaan, en dat was ook de be de show was verstreken. Een doeling van La Mode..., voor zaal vol rumoer van stemmen jaars- en zomercollectie, Se van vrouwen die modebelust rieus en toch nog gecombi- en modebewust waren. Vanuit neerd.... liin is recht of eërpnd. de eigentijdse geluidsinstalla- de sluier over de pasteltinten is verdwenen. Zonnebrillen zijn niet meer weg te denken, of je nu last van de zon hebt of niet. Onderhoudende piano muziek begeleidde de toiletten of zomaar japonnen. Geen kaarslicht dat de Marotzaal in zo'n vervlogen gloed kan zetten maar „spots", in een carré aan elektrische draden. Daaromheen bepruikte heren van Wassenaar en hun gema linnen, vanonder het rijke stuc werk op ons neerkijkend. „Let u even op het accent van Dior". Mijn buurman, mompe lend: „Let even op ons priori teitenlijstje". Aan de muur de mode van begin 18e eeuw: kin deren in rood fluweel, rood livrei. Hun gefortuneerde va ders en moeders met uitge strekte linkerhand: zie hier, of rechterhand: zie daar... Dui- venvoorders, geportretteerd toen zij rond de veertig of jonger waren. Toen begon en vaak eindigde het leven pas bij 20.... Tegen de verholen benen van een prinsheerlijk echtpaar boven de marmeren schouw stonden de geluidsbo xen opgesteld. Modern tussen oud. Mensen van vandaag even op bezoek bij mensen van toen. Kijk naar die schil deringen en je ziet de kinderen met dezelfde uitdagende en vertederende gezichten als on ze schooiertjes nü hebben. Al leen die kleren zouden op een verkleedpartij kunnen duiden. Ook de milieu-opvattingen stroken niet meer met elkaar: een versierd lam en daarnaast een dode haas, tussen knaap jes met kousen zonder „te nen". Maar dat -was niet uit armoe. Zo was ik een avondje te gast bij de mode op Duivenvoorde. Een fascinerend spel. zo met die levende schoonheid om je heen en die geportretteerde stukken verleden uit een eeu wigheid. Een avond op Dui venvoorde kan dubbel boeien. Er heerste gistermorgen in het hotel van Frans van janï der Geest in Noordwijkerhout een gezellige drukte. Allemaal vrouwen - en een paar kinderen, hollend sf en met kleine autootjes spelend - in de achterzaal. Allemaal vrouwen, inderdaad, maar zonder de doorgaans gierende uithalen-die je nog weieens in vrouwelijk verband kunt horen. Ik was verzeild ;eraakt tussen een aantal Engelsen, een paar 'weedsen, Amerikaansen, twee Nederlandse en wat ng internationaal „bijgoed", zoals een donkerogige vrouw uit Equador. Het waren leden van de „Noordwijk and District International Ladies Club". Alwie Engels spreekt kan daarvan lid zijn. Gistermorgen zat men anderhalf uur te wachten h »J op TROS-omroepster Mary Schuurman, die iets slit interessants zou vertellen over de teevee in Neder- JJ land. Anderhalf uur wachten zonder wangeluiden. „..e Dat is bijkans on-Nederlands maar ik bevond me dan ook in een aangeboren Engels gezelschap. Een jaar of zeven geleden, toen het Europees Ruimte- vaart Centrum ESTEC van Delft naar Noordwijk verhuis- de, werd de club opgericht. [•J Eén keer per maand komen de dames bijeen. Dat zijn er op het moment ongeveer 40. Door e het bestuur worden aardige iterd onderwerpen uitgekozen om de vrouwen bezig te houden.. Men bezoekt ook musea, maakt bijvoorbeeld een trip jJ-naar KLM Catering op Schip hol en op 30 maart wordt een wedstrijd gehouden onder de leden: wie met het mooiste gekleurde Paasei aan komt zetten wordt dan discreet toe- 5"jl gejuicht. Het is een welvaren- de club die de contacten on derling levendig houdt, omdat men in een vrij vreemd land al gauw de gemeenschappelij ke draad kwiitraakt Mrs. Heal, luisterend naar de aat I Welsh-voornaam Gwynnedd, is de voorzitter, de chairlady of de chairwoman. Social Secre- tary (die de evenementen vast legt om de leden aangenaam bezig te houden) is mrs. Shir- lee Hughes („we doen erg veel met elkaar") en de penning meester (treasurer) is zowaar een Eindhovense: mevrouw Els Garvm, met een Engels man getouwd. De ladies laten zich moeiteloos schikken door de fotograaf, terwijl ik even een ontspannen onderhoud heb met Gwynnedd, Shirlee en Els (die haar Endhovensge ruild heeft'voor een dagelijks gesproken Engels). Nederland se vrouwen in de club? „Ja zeker, want we hebben die Ne derlanders nodig omdat we natuurlijk onze problemen met het Nederlands hebben", is de boodschap van charman te Shirlee, die onderwijl haar witte vestje over de stoelleu ning heeft gehangen. Shirlee verblijft nu ruim drie jaar in ons land en de manier van leven bevalt haar hier best. Mrs. Heal - Gwynnedd zoge zegd - is al tien jaar in Neder land, spreekt en verstaat uit stekend Nederlands, maar daar merk ik niets van: ze houdt haar Nederlands „stil", zo wórdt terloops meegedeeld. Haar kinderen - en die van de meeste Britsen - bezoeken de Internationale School in Den Haag, want als ESTEC eens uit Holland verdwijnt, ben je nergens meer als je „bijtaai" Nederlands is. Els Garvin vertelt me, dat het hoofddoel van de club is: het elkaar beter kennen. „Dat lukt aardig. Er komen steeds nieu we bij en er gaan weer weg. We zoeken, echt niet dat „eigen sfeertje". Een paar jaar gele den waren er nog Franse en Duitse vrouwen bij, maar die hebben zich weer wat afgezon derd". Shirlee: .Ach ja, dat Engels bindt een groot aantal van ons. Wij Engelse vrouwen heben moeite met het Neder lands, want iedereen spreekt Engels, op straat of in de win kel. Dat vind ik een fout van de Nederlanders, die willen al lemaal graag hun op school geleerde Engels in praktijk brengen, maar de meeste van- ons zouden liever op een „Ne derlandse" manier met de mensen in contact komen". Els Garvin: „Een klein gedeelte is niet geïnteresseerd; die heb ben hun familie en Engelse kennissen hier bij elkaar en voor het overige raakt de om geving hen niet. De Engelse lo-ant komt daar dagelijks in de bus. Als je alleen tussen Nederlanders woont, is het contact gemakkelijker, maar in Oegstgeest, Noordwijk, Noordwijkerhout en Lisse heb je ESTEC-concentraties van hele woningblokken. Daar is het samengaan met de Neder landse bevolking moeilijker, omdat je automatisch meer bij elkaar gaat zitten". Nou ja, ik heb gemerkt dat een Engelse „Club of ladies" weer wat anders is dan twee buurvrouwen die bij elkaar 's morgens op de koffie ko men. Bij „Zegers" wachtte de club een koude lunch, nadat Mary Schuurman toch nog haar uiteenzetting was komen geven, goed geproportioneerd en met al een lichtbruine gloed op haar lieve wangen. Igin ïv« ent e 1# Van onze sportredactie DEN Zwaanvogels heeft .rich gisteren definitief opge- jj worpen als de grote favoriet ew<Voor de Leidse zaal voetbalt i tel. Vogels van Cees Zwaan, die veJ1de ranglijst al met twee punten jbe voorsprong aanvoerden, klop- ve ten naaste belager LDWS met issf bi de resterende vier wed- >eji strijden van de dubbele hoofd en» ■^M8e"c°nipetitie lijkt het kam- .ejj Pjoenschap Zwaanvogels nu 0 niet meer te kunnen ontgaan. "««elhandel en Swift't Winkel- n 4* ltwamen hun treffen een *-4 gelijkspel overeen. Sensatie ontbrak ook in deze wedstrijd niet. Swift 't Winkeltje gaf niet alleen een ruime 4-0 marge uit handen, maar ook werd na het laatste fluitsignaal van Bert van de Akker nog een aardig „kloppartijtje" als „toetje" toe gevoegd. Zwaanvogels toonde zich tegen veelvuldig kampioen LDWS dui delijk slagvaardiger. Met Pim van der Meer als grote uitblin ker (drie treffers en daarbij nog knap spelend ook) werd het LDWS direct erg lastig ge maakt. Een snelle goal - Jan van Duyn schoot fraai raak in de tweede minuut - bracht LDWS ook nog eens in de positie van spelmaker en met razendvlugge uitvallen profiteerde juist Zwaan vogels. Pim van der Meer ontweek de uitgelopen doelman Wim Visser tot tweemaal toe erg sterk (bij het derde doelpunt werd ook verdediger Bram de Roode nog in de luren gelegd) en de 3-0 voorsprong was een feit. Vlak voor rust werkte LDWS zich via George Moesman nog iets dichterbij, maar toen weer Van der Meer kort in de tweede helft opnieuw toesloeg leek het pleit beslecht LDWS gaf echter niet op, bleef vechten voor de laatste kans en kwam opnieuw terug. Een straf schop van Ger de Roode - Pim van der Meer had een overtre ding begaan - en een tweede goal van Ger de Roode, op aan geven van de ver opgerukte doelman Visser(!) - brachten 4-3 op het scorebord. De resterende speeltijd (een minuut) was voor het ontketende LDWS echter niet voldoende om de achter stand geheel te nivelleren. Niets leek een ruime overwin- van der Meer (Zwaanvogels) (+3) 1T, 4 Piet Roozen (Tegel- handel) (+3) en Hans van der Starp (Swift Wink.) (+1) 15; 6 Nol Roozen (Tegelhandel en Piet Gubler (Swift Wink.) 9. Stand/Uitslagen: Hoofdklasse: LDWS-Zwaanvogels 3-4; Tegel- handel-Swift 't Winkeltje 4-4. Zwaanvogels 12 9 1 2 19 65-38 LDWS 12 6 3 3 15 37-26 Tegelhandel 12 5 2 5 12 38-40 Swift Wink. 12 4 3 5 11 41-50 Wernink 12 1 1 10 3 20-47 I: B en T - Vein Gerven Sport 3-3; Oegstgeest - Roodenburg 2-2. Res I: VDON 2-LDWS 2 5-5; Tegelhandel 2 - Zwaanvogels 2 4-5; Swift Winkeltje 2 - Gazelle 2 9-0. 2A: Leiden - Lugdunum 2-4. 2B: LISC - VNL 0-1 RES 2A: Padox 2 - VNA 2 11-5; Unitas Leiden 2 - B en T 2 7-2. RES. 2B: Unitas Leiden 3 - Kat wijk 3 0-4; LFC 2 - Regenboog 2 7-1; Oegstgeest 2 - ASC 3 7-5. 3A: RHW - Katwijk 1-1 3B: Leidse Boys - ODO '72 2-6. 3C: UVS - Snack Boys 5-5. 3D: VDON - SLF 2-3; LOI - Van Dam Gebak Boys 0-9. 3E: Fas- son - Sporthuis Riche 5-2. JUN AI: LFC - Unitas Leiden gest; SDO '67 - LDWS 2-2. JUN. A2: Lugdunum 2 - Digros Stars 6-17; Leidse Boys 2 - VTL 1-3. L*21S«SSk< &H3&SSSSSg "«gssissstf* Pim van der Meer (links) scoort het derde doelpunt van Zwaan vo gels. De niet zichtbare doelman Wim Visser van LDWS is al gepas seerd en ook Bram de Roode kan de treffer niet meer voorkomen. ning van Swift 't Winkeltje op de concurrent voor de derde plaats Tegelhandel, meer in de weg te staan. In de tweede helft vergrootte Cockie van Weerlee de voor rust al verkregen 3-0 voorsprong (twee treffers van Van Weerlee, een van Hans van der Starp) nog eens en het zou wel heel raar moeten lopen wil de Tegelhandel nog een beetje schappelijk resultaat weten te bewerkstelligen. Maar het liep raar. Gerard Schenk scoorde 4-1, Piet Roozen uit twee strafschoppen 4-2 en 4-3 (een sliding van Wim van Duivenbode werd bestraft en binnen een minuut kreeg in valler-doelman Cock v. Weerlee - Van Duyvenbode moest voor twee minuten „weg" - nog eens een tweede strafschop om zijn oren na hands van Van der Starp. En zelfs slaagde diezelfde Piet Roozen er nog in de gelijk maker te realiseren. Topscorers: 1 Jan van Duyn (Zwaanvogels) (+1) 24; 2 Ger de Roode (LDWS: (+2) 21; 3 Pim

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5