1 Bedenkingen tegen onroerendgoedbelasting Steungroep voor Angola in Leiden 2 -Gemeente wil school voor I museologie Komeet Werk aan sierbestrating Haarlemmer straat start pas in mei 31 IN COMMISSIE IOB Ul j Honoloeloe brengt leuke vent Katheater speelt Heliogabalus9 Speerpunten in de filosofie, II" LAKENHAL KOOPT ZILVER Kortweg Auto-occasionshow in Groenoordhal iu MAAKT 1976 LEIDSE COURANT PAQINA 3 ,u<i> llllllillllllllllillllilllllllllllllllli Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het tarief van de onroerendgoedbelasting zal, wanneer de gemeenteraad daarmee instemt, in 1976 worden vastgesteld op 3,50 per 3.000,- van de heffingsgrondslag voor gebruikers van woningen en bedrijven en 8,50 voor eigenaren van onroerend goed. Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie interne organisatie en beheer toonden de commissieleden zich niet bijster enthou- "*■4 siast over het voorstel van b en w. Twee leden (de PvdA-ers Meyeren Höppener) schaarden zich achter i bet voorstel. Vijf leden behielden hun stem voor. kan gaan leggen op bewoners van dure huizen, die huursubsi die ontvangen. Door de gemeen te is namelijk een team taxa teurs aangetrokken dat de eco nomische waarde van het ge bouwde onroerend goed zal vaststellen. De economische waarde is immers de heffings grondslag voor de belasting. De secretaris van de commissie, de heer Vein Nimwegen, stelde mevrouw Van de Zande gerust door te stellen dat de waarde van het gebouwde onroerend goed wordt vastgesteld op basis van woongenot en niet op basis van koopprijs. Wethouder Van Dam voegde daar nog aan toe: „We hadden natuurlijk er van uit kunnen gaan dat de wonin gen in „Noord" en de „Kooi" lager geschat moeten worden, maar dan zou dat weer een extra-verzwaring geven voor bijvoorbeeld de Merenwijk. Dat hebben we juist willen voorko men." Al met al vonden de commissie leden dat het vaststellen van de economische waarde geschiedt op dermate vage grondslagen, dat zij geen oordeel wilden uit spreken Alvorens te weten wat de praktische uitwerking van de onroerendgoedbelasting zal zijn. Aangezien b en w niet van plan zijn, op enkele uitzonderingen na, in de opgegeven economi sche waarde van de taxateurs veranderingen aan te brengen, zal het erop uitdraaien dat er pas een definitief oordeel over de onroerendgoedbelasting kan worden gevormd, wanneer de aanslagbiljetten de deur uit zijn. Dan pas kunnen de aangeslage- nen een beroepschrift indienen, waarna gevallen afzonderlijk zullen worden bekeken. ilri* Ctt» T: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het college van burgemeester en wethouders ran Leiden heeft besloten in principe in te stemmen met de voorbereidingen die momenteel worden getroffen om te komen lol een H.B.O.-opleiding voor mneologie. Deze zou op 1 au gustus aanstaande van start moeten gaan. Het gemeentebe stuur heeft in principe haar medewerking aan de totstand koming van deze school in Lei den toegezegd en zal de raad vragen 25.000 gulden beschik baar te stellen als aanloopkre diet voor de bekostiging van op korte termijn te verrichten uit gaven in afwachting van het tijdstip waarop de kosten door het rijk zullen worden overge nomen. Geen medewerking zal het colle ge verlenen aan het verzoek van de Stichting Katholiek Onder wijs in Leiden om een nieuw kleuterschoolgebouwtje te mo gen bouwen bij de Hartenbrug- school aan de Haarlemmer straat. Wel heeft het zich bereid getoond medewerking te verle nen aan de stichting van een nieuw gebouw aldaar voor de lagere school. In dit verband zal de directeur gemeentewerken verder moeten nagaan wat de ruimtelijke mogelijkheden zijn voor vestiging van basisscholen (kleuter- en lager onderwijs) op het terrein van het huidige schoolgebouw aan de Hoogland se Kerkgracht en op een terrein aan het Rapenburg tussen Vliet en Doezastraat. Illlllllllllllllllllllllllll De afgelopen dagen is in heel Nederland met het blote oog een heldere komeet te zien geweest. Hij luistert naar de naam Komeet van West. naar de man die hem begin november van het vorig jaar ontdekte via opnames die hij maakte in de Europese Sterre- wacht in net Zuid-Amerikaanse Chili. Kortgeleden ging de komeet langs de zon op een afstand van 30 miljoen kilometer. Daarna nam hij aanvankelijk sterk toe in helder heid. In de ochtend zo rond een uur of zes was hij duidelijk in het oosten te zien op een hoogte van zo'n 20 graden. Dat blijkt ook uit deze foto's die we ontvingen van enkele Leidse amateur-sterrekundi- gen. De komeet die een kern heeft met een middellijn van 1 tot 50 kilome ter en daarom heen nog een stof- sfeer met bevroren materiaal van tussen de 10.000 en 100.000 kilo meter is de komende dagen alleen nog maar met een verrekijker te bespeuren. Langzaam maar zeker wordt hij minder helder, totdat ook de eenvoudige ..prisma" niet meer voldoende is om het prachtige schouwspel in het Oosten te bekij ken. Bit zijn van links naar rechts Rob van de Mee berg, Hessel van der Wal en pianist Nico van der Linden van het cabaret Honoloeloe. Zij treden vanavond op in het LAK-theater aan het Le vendaal met „Leuke Vent". Het repertoire is door de leden zelf geschreven. Aan vang 20.15 uur. LEIDEN Vrijdag a.s. bren gen het Leids Academisch Kunstcentrum en de Leidse Schouwburg een voorstelling van "Heliogabalus" door het Katheater in het LAK-theater, Levendaal 150, derde verdie ping, Leiden. De voorstelling begint om kwart over acht. Plaatskaarten vijf gulden drie gulden vijftig voor hou ders van een cultureel jonge renpaspoort en vijfenzestig plussers zijn aan de zaal of op het secretariaat verkrijg baar of telefonisch te reserve ren onder nummer 071-124.890. Leidse toneel groep speelt ,,De fysici" Van een onzer verslaggevers J Leiden Geniaal zijn is moor- I dend en derhalve verboden.Dit I is de belangrijkste conclusie, die men zou kunnen trekken uit „De fysici", een tragikomedie in twee bedrijven van Frie- drich Dürrenmatt. Het stuk, waarin de Zwitserse schrijver op satirische wijze een waar schuwende vinger opheft naar de wetenschap, wordt op don derdag 25 en zaterdag 27 maart door de toneelgroep „Tosti" van de Leidse Vereniging van Studerenden „Augustinus" op gevoerd in het theater van het Leids Academisch Kunstcen trum, Levendaal 150, derde ver dieping, Leiden. De belangrijkste rollen zullen onder regie van Jan-Kees de Bruyn worden gespeeld door Peet Hoffmanns, Friso van der Meulen, Robert van Venrooy, Elise Nossbaum, Marlies Dictus en Peter Salz. Kaarten voor de beide voorstel lingen zijn van donderdag 18 maart tot voor de voorstellingen verkrijgbaar bij het L.A.K.-thea- ter, waar zij eventueel telefo nisch besteld kunnen worden onder nummer 071-124890. De prijs bedraagt vijf gulden; voor houders van een cultureel jon gerenpaspoort drie gulden vijf tig. "Heliogabalus" is een groep sproject, geïnspireerd op de stu die "Héliogabale ou l'anarchiste couronné" van Antonin Artaud, een twintigste-eeuwse Franse to neelvernieuwer, auteur van "Het theater van de wreedheid", ontworpen en gerealiseerd door de spelers Gian Paolo Pippa, Kootje Wolschrijn en Cor Poel man en technicus Herbert Koobs. Binnen het repertoire van de Romeinse decadente geschiede nissen. vol bloedige, verslaven de. buitensporige en pompeuze verhalen, is het leven van Helio gabalus een absoluut diepe- c.q. hoogtepunt In zijn jeugd ver bannen uit Rome naar Emesa, kwam hij daar op de priester- school terecht, waar hij al spoe dig uitblonk. Hierdoor werd hij al op zeer jeugdige leeftijd hoge priester van een fallisch zonne- ritueel, hetgeen hem tevens het keizerschap opleverde. Enkele jaren later werd hij vermoord. Louis Couperus heeft zich door deze geschiedenis laten inspire ren tot het schrijven van "De berg van licht". Intentie Bij het maken van de voorstel ling is de groep ervan uitge gaan, dat niet het weergeven van het historische verhaal het doel mocht zijn, maar veel meer het voelbaar maken van de ver schillende sterk contrasterende sferen en situaties binnen het verhaal. Dit met gebruikmaking van alle de spelers ten dienste staande theatrale middelen als beweging, mime, dans, klank, muziek en licht Het gaat de groep niet om de letterlijke betekenis van de in het stuk gebruikte teksten, maar veel meer om de intentie ervan en daarom is gekozen voor een voor (bijna) niemand verstaan bare taal, te weten Latijn, aan gevuld met abstracte taal. "Het is niet de bedoeling de gearticu leerde spraak af te schaffen, maar de woorden ongeveer het gewicht te geven, dat ze in dro men hebben", aldus Artaud. Studium Generale aan Leidse universiteit Leiden Op de donderdagen 18 en 25 maart en 1 en 8 april zal aan de Leidse Universiteit éen studium generale worden gehouden, dat als titel heeft „Speerpunten in de filosofie, II". De voor alle belangstellen den toegankelijke bijeenkom sten vinden plaats in het Acade miegebouw, Rapenburg 73, en duren van acht tot negen uur. Met „Speerpunten in' de filoso fie, II". sluit de studium-genera- lecommissie aan bij een in het academiejaar 1973/1974 georga niseerde cyclus met dezelfde ti tel. Toen werden filosofen be handeld als Strawson, Russell, Habermass, Foucault enzo voorts. Nu zal op 18 maart dr. H. Koningsveld uit Wageningen spreken over T.S. Kuhn, op 25 maart drs. E. E. Berns uit Til burg over J. Derrida, op 1 april dr. S. Silvers uit Leiden over P. K. Feyerabend en op 8 april drs. P. K. van der Kroef, eveneens uit Leiden, over J. Mittelstrasse. Na afloop van de lezingen is er gelegenheid tot discussie. Rijnsburger exposeert bij ARS (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Burgemeester Vis opent vrijdag a.s. in de exposi tiezaal van Ars Aemula Natura aan de Pieterskerkgracht een tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en grafiek van Joop van Egmond uit Rijnsburg. De expositie loopt tot en met 25 maart en is maandag tot en met woensdag geopend van 15 tot 18 uur, donderdag en vrijdag van 19 tot 21 uur, zaterdag van 12 tot 16.30 uur en zondag van 14 tot 16 uur. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Boycot Outspan Aktie-groep, de wereldwinkel, de PvdA, de PPR en de PSP hebben een steungroep "Leiden voor Angola" opgericht. Deze groep zal zich de komende drie weken bezighouden met het verspreiden van informatie Dagelijks bereiken het Angola Comité verzoeken om zaaiza den, voedsel, landbouwwerktui gen en dergelijke te sturen naar het nog in wanorde verkerende land. De actie "Leiden voor An gola" stelt zich ten doel het geld voor de gevraagde goederen zo snel mogelijk bijeen te brengen. Op zaterdag 27 maart wordt een grote straatcollectie gehouden. Ieder die mee wil helpen de actie te doen slagen kan zich melden bij Marianne Plug, Ou de Vest 99, Leiden, tel. 126859. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het stedelijk mu seum „De Lakenhal" heeft twee stukken zilver aangekocht. Het zijn voorwerpen van Leids zil ver, die vroeger bij de rooms- katholieke eredienst werden ge bruikt Het eerste is een ovaalampullen- blad uit 1679. Pas kort geleden is ontdekt dat het blad werd vervaardigd door Dirk Corne- lisz. van Werkhoven, een zilver smid, die van omstreeks 1662 tot 1693 in Leiden werkzaam is ge weest Het tweede voorwerp is een ou blie- of hostiedoos van de vader van de bekende zilversmeden Hendrik en Abraham Fortman. Jacob Fortman vestigde zich in 1707 in Leiden en werkte er tot zijn dood in 1747. De nieuwe aanwinst van „de Lakenhal" is waarschijnlijk vervaardigd in 1720. In de Singelzaal is in het voor jaar een selectie te zien uit het legaat van mej. dr. A. Timmer mans. Van de Leidse schilder Floris Verster is er een krijtte kening uit 1890 met de titel „In de Borinage". Behalve enkele familieportretten zijn er nog drie Leidse stadsgezichten, on der meer een gezicht op de Pie terskerk vanuit de Nieuwsteeg. Dit laatste kunstwerk is waar schijnlijk gemaakt door de in Amsterdam geboren en in Lei den gewerkt hebbende litho graaf en tekenaar Jan Elias Kikkert Bingo-avond voor Leids Dierenasyl LEIDEN In de „Grote Burcht" wordt vanavond een bingo-avond georganiseerd door de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren afde ling Leiden. De opbrengst van de bingo-avond, die om acht uur begint, is voor het Nieuw Leids Dieren-Asyl. In totaal tweehon derd Leidenaars kunnen in de „Grote Burcht" terecht. De Leidse middenstand heeft een prijzenpakket van ruim twee duizend gulden beschikbaar ge steld. Burgerlijke stand Geboren Laila dr. v M F A. Hollander en J Slegtenhorst. Jolanda dr v. H P Metaal en M. J W Plattee!.. Ryoko M. de Jong en L. J. E. Oekeloen, Johannes Willem Bemhard zn. v. W. van Egmond en S. M. Noort Overleden' R. van der Steen geb. 24 juli I, N. 1 i, J. Jas- gehuwd geweest met: H. P. Bosi perse geb 31 maart 1899 echtgenote van: S. W. van Leeuwen, G. van Leeuwen geb. 30 dec 1906 man. N Gaakeer geb. 24 feb. 1902 gehuwd geweest met H Buiis. H. H. B. Ravensbergen geb. 24 maart 1913 man. J. de Vink geb 16 sept 1897 man. H P Lefferts geb. 21 ïuni 1918 man, C Hekman geb. 23 feb. 1891 gehuwd geweest met: A L. Verlaan. L. W. M. van Zeventer geb 26 aug. 1888 gehuwd geweest met: A. Goe- LEIDEN Offset- en sneldruk- kerij, fotozetterij en postverzor- gingsbedrijf Beugelsdijk Leiden b.v. houdt van dinsdag 16 maart tot en met donderdag 18 maart „open huis" in het nieuwe pand van dit bedrijf aan de Hooi gracht 69. Dinsdag en woensdag is Beugelsdijk geopend van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tof 22.00 UUR EN DONDER DAG VAN 10.00 tot 17.00 uur. Grof vuil t komt r i, donierdag langs de volgende straten in Leiden: Ha venplein, Haarlemmerstraat (van Haven tot Mare). Donkersteeg, Kuipers teeg. Dulle- bakkersteeg. Hooglandsekerksteeg, Peli kaanstraat. Koestraat, Lege Werfstraat, Bouwelouwensteeg, Duizenddraadstceg, Van der Werfstraat, Meeimanshof. Druc- kerstraat, Maredorpsedwarsstraat, Geven- straat Voldersgracht Noord- en Zuid Run- dersteeg, Janvossensteeg, Koddesteeg, Cla- rasteeg. Oude Singel (van Houtmarkt tot Mare), Oude Vest (van Havenplein tot Ma re) Lange Zandstraat. Volmolengracht, Oostdwarsgracht, Koolstraat. Emmastraat, Baatstraat Haarlemmerstraat (van Turf markt tot Mare), Stille Rijn. Apothekers- dijk. Schapensteeg, Goegemtsteeg, Prins- sessekade, Turfmarkt. Steenstraat, Bees tenmarkt, Nwe. Beestenmarkt, Kort Galge water, Morstraat. Smidsteeg, Narmstraat, Kruisstraat, le en 2e Binnenve Aagtenstraat, Lammermarkt, Lange Scheistraat, Nieuwe Singel (van Mare lot Turfmarktbrug). Fok- kestraat, Oude Vest (van Turfmarkt tot Mare), Lange Mare, Vrouwenkerkhof, Vrouwenkerkkoorsteeg. Dolhuissteeg, Sionshof, St Ursulasteeg, Caecilliastraat Lange en Korte Lijsbetsteeg, Korte en Lange Agnietenstraat, Spiikerboorsteeg, Vestwal, 3e Binnenvestgracnt, Reinevest- steeg. Langegracht Vredehof, Houtmarkt, Noorderstraat, Hendrikstraat. BIJDRAGE WINKELIERS IS BINNEN Van een onzer verslaggevers LEIDEN De aanleg van sierbestrating in de Haarlemmer straat zal niet eerder dan eind april/begin mei van start kunnen gaan. Dat is twee maanden later dan oorspronkelijk was gepland. Verwacht wordt dat de werkzaamheden ruim drie maanden in beslag zullen nemen. De bouwvakantie meegerekend zal als alles naar wens verloopt de sierbestra ting over de hele lengte van de Haarlemmerstraat in september zijn voltooid. In de loop van de laatste weken is het bedrag van twee ton, dat door de winke liers zou moeten worden op gebracht, bereikt. Naar ver luidt is van de rijksoverheid inmiddels ook de goedkeu ring van het bestek binnen. Deze was nodig in verband met het verkrijgen van subsi die in het kader van de aan vullende werkgelegenheid. Het ligt in de bedoeling, dat nog deze maand de aanbeste ding van het werk zal plaats vinden. Als dat gebeurt moe ten vervolgens de siertegens die het asfalt gaan afwisse len worden besteld. De lever tijd hiervan bedraagt vier tot vijf weken en de aannemer mag niet eerder beginnen dan op het moment dat de tegels binnen zijn. Om het winkelend publiek zo min mogelijk overlast te bezorgen is de uitvoering namelijk aan stringente richtlijnen gebon den. Zo zal alleen in het weekend en op de maandag asfalt mogen worden ge draaid. De aanleg van de sierbestra ting zal ook gefaseerd plaats vinden, dat wil zeggen dat steeds een beperkt stukje on der handen zal worden geno men, en niet de hele Haar lemmerstraat open zal ko men te liggen. Mede daarom moeten ook eerst de tegels beschikbaar zijn. Van wat er de komende tijd nog aan extra geld van de winkeliers binnenkomt zal het afhangen of de vrij sobe re sierbestrating nog zal wor den verfraaid. Volgens mr. Zweerts van de Kamer van Koophandel moeten van en kele winkeliers nog bedragen binnenkomen. Hij toonde zich ondanks de opgelopen vertraging nogal tevreden. „We zijn twee maanden te laat, maar dat is altijd nog minder dan de zes jaar die we nu al over sierbestrating bezig zijn", aldus de heer Zweerts. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Voor de vijfde maal organiseert de Bovag in de Leidse Groenoordhal een auto-occasionshow., Een kleine dertig autobe drijven tonen morgen, overmorgen en zaterdag naar schatting tweehonderd door de Bovag gegarandeerde gebruikte auto's. De autoliefhebber kan zijn hart ophalen in de Groenoordhal. Bijna alle merken zijn vertegen woordigd. De wagens op de show worden aangeboden in verschillende prijsklassen. Eventuele kopers kunnen de au to's vergelijken, aangezien alle wagens voorzien zijn van de van belang zijnde gegevens, zoals bouwjaar, kilometerstand en prijs. Degene die zijn eigen auto wil inruilen, kan het voertuig ter plaatse laten taxeren. Ook kan men op de show terecht voor financiering en verzekering van de aan te kopen wagen. De deelnemende autobedrijven aan deze lustrumshow zijn: Braam en Kortekaas uit Alphen aan den Rijn. Dijksman. Den Hollander ^n Van der Plas uit Katwijk, Bos uit Hazerswoude, Van Veen en Van Vegten uit Koudekerk aan den Rijn, Auto- Home, Van der Berg. Bervo, Bierman, Devilee-Reizevoort, Van der Hoorn, Huisman, Jonk, Rijnland, Van Ulden en Van der Velde uit Leiden, De Groot en Beuk uit Noordwijk, Kokkelko ren uit Noordwijkerhout, Kam steeg uit Oegstgeest, Klerk uit Warmond, Jongerius, Kneppers en Van Oosten uit Zoe term eer en Boeijenga uit Zwammerdam. De auto-occasionshow is op donderdag geopend van zeven tot tien uur 's avonds o, vrijdag van vier uur 's middags tot tien uur 's avonds en 's zaterdags van tien tot half zes.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3