Rumoerig roces treinkapers Cabine van kabelbaan in ravijn: 42 doden „Bestand" gesloten in gijzeling Frankfort Vrouwentribunaal sluit met positieve balans Meerderheid Kamer ""Ven fluor-wet ZUTOMOLUKSE JONGEREN BEKLADDEN CENTRUM ASSEN rieste balans kettingbotsing DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ccidóc Souxcmt yt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune ^ertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Woensdag 10 maart 1976,66e jaargang no. 20371 Woman's face Speelfilm „Woman's face" in In formatie op woensdag op Ned. II om 20.30 uur. Om 19.05 uur Help! (1). Ned. I om 20.00 uur Russische tv-film „De dauw", om 21.10 uur Werkwinkel over wereldwinkel en om 22.05 uur Panoramiek met zeevervuiling. Zonnige perioden Op de meeste plaatsen droog weer met flinke zonnige perio den, maar eerst plaatselijk nog mist In het algemeen weinig wind. Middagtemperaturen van 2gr. in het noordoosten tot 5 graden in het zuiden van het land. Morgen: Zon: 07.03-18.38 Schev. hoogw: 10.38-23.31 Maan: 13.07- 04.01 laagw: 5.46-18.44. Zuidmolukse jongeren demonstreerden bij het Drentse gerechtsgebouw (Van onze verslaggevers) ASSEN „Ik voelde me week worden en kon de ge gijzelde heer De Groot niet neerschieten. De man zei: „Moet dat nou, ik heb een babyIk zei tegen een me dekaper dat hij niet raak moest schieten. De Neder landse regering zou toch wel met een bus komen. Eén van mijn kameraden schoot. De heer De Groot wist het ech ter toch te redden. Toen be sloten we tot een tweede executie". Dit vertelde van morgen de verdachte Paul S. voor de Assense rechtbank waar vandaag het drie dagen durende proces tegen de Zuid Molukse treinkapers is begonnen. „De jongens zeiden „pak er maar eentje" en toen koos ik de heer Bulter uit voor executie. We namen hem mee naar één van de balkons. Hem werd bevolen voor de open deuren te knielen. Ik bond zijn vin gers vast. Een ander bond zijn pol sen op de rug. Ik draaide me om en hoorde hoe er werd geschoten. De heer Bulter viel naar buiten. Hij was nog niet dood. Hij kreeg een genade schot". De verdachte Paul vertelde zo over de executie in de gekaapte trein. Hij raakte zelf enige dagen later in de trein gewond bij een ontploffing die door eigen schuld was ontstaan. In de Drentse hoofdplaats Assen hing vandaag een sfeer van geweld. Met behulp van pantserwagens, legio met karabijnen bewapende politie mannen en dranghekken is de omge-, ving van het gerechtsgebouw herme tisch afgesloten. De zitting begon vanmorgen met een verklaring van de rechtbankpresi dent mr. F. C. Fliek, waarin medele ven betoond werd met de betrokke nen en familieleden van de slachtof fers en de president benadkkte, dat alle getroffen maatregelen slechts tot doel hebben een ongestoorde rust tijdens de behandeling van de recht zaak te waarborgen. Het centrum van Assen staat geheel in het teken van het proces. Zuidmo lukse jongeren hebben gisteravond en vannacht leuzen geschilderd op verschillende panden. Ook houden Molukse jongeren vandaag in de Drentse hoofdstad een demonstratie ve bijeenkomst. In de loop van de ochtend verzamelden zich buiten het gerechtsgebouw een klein groepje die de Abonese strijdkreet „MENA Muria" scandeerden. Zij werden door de politie met rust gelaten. In de rechtzaal staat op een tafel voor de president een op schaal na gemaakt open model van de trein. Met een stok kan de president tij dens de verhoren precies aanwijzen waar de kapers zich op de verschil lende tijstippen tijdstippen opgehou den. Op de wand achter de president hangt een tableau met daarop alle in beslag genomen wapens. *S Irene Vorrink onze parlementaire redac- HAAG De meerderheid 12-72 de Tweede Kamer is tegen vetsontwerp dat de fluori- van het drinkwater lopig een wettelijke basis JQX verschaffen. bleek gisteren tijdens de ronde van het debat over wetsontwerp dat is inge- door minister Vorrink nilieugygiëne. Een deel van ïgenstanders heeft bezwa- k an principiële aard, terwijl Éren de juridische construc- lie minister Vorrink voor de fluoridering kiest, „krakkemik kig" vinden. Haar voorstel behelst een over gangsregeling voor de duur van drie jaar. Intussen zou men zich moeten beraden op een defini tieve regeling van de fluoride ring. Veel fracties zijn van mening dat door de invoering van een overgangsregeling een ontwik keling in gang zal worden gezet die vermoedelijk niet meer te keren is. De ARP verzette zich gisteren het-krachtigst tegen het voorstel van de bewindsvrouwe en vroeg haar zonder omwegen dit weer in te trekken. Bij de meeste andere grote partijen loopt de scheidslijn tussen voor- en tegenstanders dwars door de fracties heen. De tegenstanders hebben giste ren benadrukt dat er diverse alternatieven zijn voor fluoride ring, zoals fluorhoudende tand pasta, fluortabletten en goede voorlichting over tandverzor- ging. Daartegenover staat, zo bena drukten zij dat mensen die per sé geen gefluorideerd water wil len drinken geen reëel alterna tief wordt geboden. TERDAM (ANP) Bij de kettingbotsingen rijksweg 13 zijn gisteren, zo is definitief ien vast te staan, twee doden gevallen. De htoffers zijn de 66-jarige C. M. L. Koedam, instructeur uit Rotterdam en de 29-jarige vkundig calculator G. W. H. van Woerkum oogvliet. inzittenden van bij de kettingbotsingen be ten personenauto's liggen nog in een zieken huis in Delft. Zes lichtgewonden werden in zieken huizen in Delft en Rotterdam behandeld en moch ten daarna naar huis. Volgens de politie van Delft zijn bij de drie botsingen die zich gistermorgen tussen half acht en half negen als gevolg van mist en gladheid voordeden, 83 personenauto's en vrachtauto's be trokken geweest. (Van onze correspondent) Frankfort twee mannen vast- Frankfort Tussen het hoofd houdt is een „bestand" van eni- van de politie in Frankfort en ge uren gesloten in afwachting de onbekende gewapende man, van de afloop van de besprekin- die in het paleis van justitie te gen die met de Lufthansa jwijl de achteruitgang van lelijke prestaties bij toene- ide ouderdom wordt afgeremd. Bird Y5RGETEM WAAR IN^) "practische gaSaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een. nieuw kwartaalabonne ment. Politiemannen op wacht bij het gerechtsgebouw te Frankfort waarbinnen een onbekende, gewapende man twee gegijzelden vasthoudt. Jongerenwerkloosheid gestegen UTRECHT (ANP) De jeugdwerkloosheid in Zuid-Holland is in 1975 met 45,1 procent gestegen. De totale werkloosheid nam daarentegen „slechts" met 32,7 procent toe. Dit heeft gistermiddag een woordvoerder van het NW-Jongeren Contact gezegd. Vooral in Rotterdam groeit het aantal jonge werklozen sterk. In een jaar tijd nam de jeugdwerkloosheid toe met 62,8 procent, aldus de woordvoerder. Het NVV-Jongeren Contact gaat nu per district actie voeren tegen wat het noemt de „verontrustende stijging van de jeugdwerkloosheid". Op 27 maart zullen de samenwerkende jongerenorganisaties een manifestatie organiseren in Rotterdam. wordt gevoerd over een door de overvaller geëist vliegtuig. Er is inmiddels een Boeing 707 op het vliegveld van Frankfort klaar gezet Een gemaskerde man drong gis teren het gerechtsgebouw bin nen, trok een vuurwapen en eis te de vrijlating van de 27-jarige bankrover Gerhard Linden, die op dat moment terecht stond. Een parketwachter kon nog net de gevangene in een aangren zend vertrek duwen en de deur op slot doen. De overvaller ver schanste zich evenwel met twee gijzelaars in een vertrek op de eerste etage. Behalve de vrijheid van Linden eist hij ook een vliegtuig dat hem en Linden naar Cuba moet brengen, al smede een bedrag van twee mil joen mark. Eenmaal werd er een schot gelost, maar de beide gijzelaars, de 60-jarige verkoper Gottfried Schaffrath en de 32- jarige griffier Dieter Hoss zijn nog steeds ongedeerd. Volgens de politie heeft de man voorgesteld dat de rechter of officier van jusititie in de zaak Linden de plaats inneemt van Gottfried Schaffrath, die slechts één nier bezit. Een aanbod van de politie om voedsel te ver schaffen heeft hij afgewezen. Marathon Bollenstreek in juli (Van een onzer verslaggevers) Bollenstreek De eerste ma rathon Bollenstreek" wordt ge houden op zaterdag 31 juli. Dit heeft de commissie, die zich met de organisatie bezighoudt, bekend gemaakt In deze commissie, die onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie werkt, werken samen: atletiek vereniging „De Spartaan, VW Noordwijkerhout en Noordwijk, Winkel Aktie Komitee uit Noordwijkerhout Noordwijk Actief en de Evenementencom missie Noordwijk. Het parcours Vein de marathon komt groten deels in het duingebied te lig gen. Het hele traject ligt op grondgebied van de gemeenten Lisse, Noordwijkerhout en Noordwijk. Volgens de commis sie is het de bedoeling dat de „marathon Bollenstreek" om de twee jaar georganiseerd wordt. Huursubsidie voor jeugdige alleenstaanden DEN HAAG (ANP) Alleen staande jongeren beneden der tig jaar kunnen met ingang van 1 april voor een huursubsidie in aanmerking komen, wanneer de huurprijs van hun woonruimte tussen de 1.455 en 3.900 gulden per jaar ligt Het inkomen van de betrokkenen mag niet meer zijn dan 20.000 per jaar, aldus deelde staatssecretaris Van Dam gisteren aan de gemeente besturen mee. Het subsidiebe drag ligt tussen de 120 en 2,040 gulden per jaar. LEIDSCHENDAM - De Leid- schendamse Hengelsport Ver eniging organiseert a.s. donder dag een filmavond waarbij de heer H. van Onck, de bekende publicist op hengelsportgebied, een causerie zal houden onder de veelzeggende titel ,Mis geen vis". De aanvang 20.00 uur. NEDERLANDERS ONDER SLACHTOFFERS TRENTO (AFP/DPA) - Vanmorgen is een begin gemaakt met het identificeren van de slachtoffers van de ramp met een kabelbaan in de Noorditaliaanse Alpen, die aan 42 vakantiegan gers het leven kostte. Volgens de politie in Cavalese zijn er Duitsers, Oostenrijkers, Nederlanders en Italianen onder de slach toffers. Namen van de slachtoffers worden niet bekendgemaakt zoalang de famililedenniet zijn ingelicht. Ooggetuigen van de ramp, en de eerste reddingswerkers, vertellen over afgrijselijke taferelen op de berghellingen. De oorzaak van de ramp is nog niet opgehelderd. Ooggetuigen hoorden eerst een explosie, daarna zagen ze dat de cabine, kort voor het station in het dal, blokkeerde. Door die plotselinge ruk knapte de kabel. De cabine stortte 60 meter in de diepte, stootte op een uitstekende rots, en landde nog weer 40 meter dieper in het dal. Vijf of zes mensen werden tijdens de val uit de cabine geslingerd. Vijf mensen waren nog in leven toen de reddingsploegen hen bereikten op de berghelling. Vier stierven Üjdens het vervoer naar hetziekenhuis. Alleen een 14-jarig Italiaans meisje is nog in leven, maar haar toestand is zeer ernstig. Iemand van het bedienend personeel van de kabelbaan zei dat de installatie 's morgens nog gecontroleerd was, en dat er geen mankementen waren ontdekt. Volgens de Italiaanse radio staan de Italiaanse kabelbanen onder permanente controle. Daarom hadden zich tot dusver nauwelijks ongelukken voorgedaan. Een overzicht van de wrakstukken van de kabelbaanca bine, die bij Cavalese in de Italiaanse Alpen is neergestort. Op de voorgrond de ski's van de 42 passagiers, die bij de ramp om het leven kwamen. Een overlevende, een vrouw is zwaar gewond. „DAG VAN NIETS DOEN" (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL Het internationaal tribunaal tegen misdaden tegen de vrouw, dat vijf dagen lang in Brussel is gehouden en waar aan 1500 vrouwen uit 32 landen hebben deelgenomen, is met een positieve balans afgesloten. En kele incidenten, zoals de greep naar de macht door een groep Duitse lesbiennes, een vals bo malarm, herrie over de volledi ge uitsluiting van alle mannen op het tribunaal en dat alles bij een soms gebrekkige organisatie waardoor chaotische toestanden konden ontstaan, doen aan het eindresultaat niets af. Tientallen vrouwen hebben tij dens dit tribunaal, dat geen rechter wilde spelen over man nen maar zuiver voor vrouwen rechten wilde opkomen, getuigd van alle soorten van geweld en discriminatie tegenover de vrouw. Discriminatie op econo misch en sociaal gebied, discri minatie thuis en op het werk, discriminatie in de gevangenis en niet in het minst getuigenis sen over alle mogelijke vormen van geweld, waaraan de vrou wen nog steeds bloot staan. Niet alleen in de congreszaal van het Brusselse congrespaleis, ook in de workshops (werkgroe pen) daarbuiten, hebben de deelnemende vrouwen gediscus sieerd over de vraag hoe aan de misstanden een halt kan worden toegeroepen. Aan het slot van het Brusselse vrouwentribunaal mondde dit uit in een manifest, dat niet alleen naar de regerin gen van de deelnemende landen maar ook naar VN-secretaris generaal Kurt Waldheim zal worden gestuurd met het ver zoek deze verklaring over de rechten van de vrouw op te nemen in de officiële stukken van de volkerenorganisatie. Op een persconferentie in Brussel is het plan geopperd voor een „dag van niets doen" voor de vrouwen, bij wijze van protest tegen hun discriminering. Voorschoten André Gerrits, lid van de Voorschotense bil jartvereniging Oude Herberg heeft tijdens een van zijn partij- én in de ontmoeting met concur rent De Zijlpoort uit Leiden een slotserie van 394 caramboles ge maakt, een record voor de Leidse Biljartbond. Grote Antiekbeurs TRESLONG A «1Y Zaterdag 13 maart van 14 tot 22 uur ij Ij AA|/ Zondag 14 maart van 11 tot 18 uur Treslong-Hallen te Hillegom

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1