IT weede plaats was voor dan Raas een troostprijs non Weiland enige debutant nationale ijshockeyselectie A Bekerstrijd in ,,examenweek" PEC Zwolle minst belangrijk 5 Anti-raketten voor veiligheid van Montreal Merkel op vakantie gestuurd GEUJKSPEL WEST HAM OOR VERGISSING IN PARIJS-NICE Laatste slag Ali levert 68 miljoen op Van Vianen bij Lens, Anderiesen naar RKAVV Uitslagen Hilversum Sponsor voor rolhockeyers RC Den Haag fOENSDAG 10 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA IONTREAL In Montreal zullen liefst 17.000 mensen belast ijn met de veiligheid van de 12.000 deelnemers, officials en loge (regerings)functionarissen bij de Olympische Spelen. Dat s de grootste Canadese para-militaire onderneming sinds de weede wereldoorlog. n tegenstelling tot de Spelen in München (1972) zullen in dontreal de wapens duidelijk zichtbaar worden gedragen. Chef H Veiligheidsdienst Toupin: „De Bondsrepubliek had in de wereld en bepaalde naam en wilde voor alles de indruk van „onbezorg- Je spelen" wekken. Wij hebben die problemen niet Wij willen li* «schrikken". JFoupin is voorbereid op acties uit elke hoek. Zo zag Amory 1 movins, een Amerikaanse natuurkundige een gevaarlijker moge- li Tijkheid: „De Olympische stad kan het mikpunt van een nucleai- Êy e aanval worden". Toupin heeft ogenblikkelijk anti-raketten iesteld. ritussen zijn de eerste kaarten voor de Olympische Spelen van [e hand gegaan. Buitenlanders kunnen schriftelijk kaarten janvragen bij „Central Sales of Ice of the Olympic Organizing jommittee (COJO), 388 Rue St James, Montreal". Ongeluk Olympisch stadion: vier doden MONTREAL Bij een ongeluk in het Olympische stadion zijn gisteren vier bouwvakarbei ders om het leven gekomen. vestigen toen de kabels die hem De politie heeft inmiddels een op zijn plaats moesten houden onderzoek ingesteld naar de toedracht van het ongeluk. Tl ONTSLAG TRAINER SCHALKE TT GELSENKIRCHEN - Schalke '04 heeft giste ren zijn Oostenrijkse trainer Max Merkel met onmiddellijke ingang op vakantie gestuurd. Merkel ontving gistermiddag na de training een brief, waarin stond dat de vereniging geen goede samenwerking tussen Merkel, de ploeg en het bestuur meer ziet Al enkele weken hing er bij de Bundesligaver- eniging waar Günther Siebert de training over-, neemt, een gespannen sfeer. Merkel zei vorige week vrijdag al dat hij geen basis meer zag voor een verdere samenwerking na het einde van dit seizoen. Merkel zelf nam het bericht kalm op: „Ik betreur dat ik door het bestuur niet voor een gesprek uitgenodigd ben, zoals dat bij zulke aangelegenheden hoort. De wijze, waarop men mij hier heeft behandeld, vind ik niet gepast". Aan de reeds naar huis teruggekeerde spelers schreef Merkel: „Het spijt me, dat ik geen afscheid meer van jullie kon nemen". LEEDS West Han United heeft gisteravond in Leeds zijn inhaalwedstrijd uit de eerste divisie van de Engelse league tegenLeeds United gelijkgespeeld, 1-1. In de kwartfinales van het toernooi om de Engelse beker heeft titelkandidaat Manchester United in Wolverhampton van degradatiekandi daat Wolverhampton Wanderers gewonnen: 3-2. Het derde doelpunt van Manchester kwam in de verlenging tot stand. Manchester komt in de halve finale uit tegen Derby County. IINT-ETIENNE In lint-Etienne hing Jan aas (23) uit Heinkens- md, een halve minuut ^^bogen over zijn fiets., Zeeuw had zich giste- }n in de tweede etappe in Parijs-Nice volko- len leeggereden. Tweede rerd hij, achter de Belgi- {he leider Freddy Maer- is. Een mooie prestatie ar voor Raas die in it licht besneeuwde idschap van de streek irez een belangrijke rol xvulde, had er wellicht ingezeten als hij voor het einde van etappe niet een ver- rde straat had inge- d. Raas vertelde met een be- iterd gezicht nadat hij weer ifn beetje op adem was geko men. „Ik voelde me beresterk en u reed voorin het peloton, onge ler in derde positie. Vier kilo- pter voor het einde was er itseling een splitsing. Ik reed :htdoor omdat ik geen politie- ent zag, maar het hele peloton lurde naar rechts. Ik stopte ;eraard onmiddellijk en be- ikte nog voor de eindsprint xd ingezet opnieuw de kop n het peloton, maar die ver ging kostte mij niettemin acht. Als dat niet gebeurd as, had ik misschien gewon- n. Jammer". n Raas zocht teleurgesteld a hotel op. De complimenten' e zijn ploegleider Peter Post m gaf, konden zijn stemming met verbeteren. Post zei: „Jan heeft vergeleken met vorig jaar ontzettend veel geleerd. Hij is niet meer zo nerveus en over dreven voorzichtig. Als hij zich zo blijft ontwikkelen kan hij een uitstekende renner worden". Raas streed de gehele etappe over 187 kilometers in de voor ste gelederen. Er gebeurde niet veel, maar bij praktisch elke ontsnapping was hij betrokken. Ook bij de enige serieuze ont snapping in de tweede etappe. De aanval werd gedaan door Dietrich Thurau, de jonge ta lentvolle Duitser uit de ploeg van Peter Post Thurau reed even alleen voor het peloton uit, (Ned), 3 Jean-Pierre Danpiillaume maar op dat moment kwamen (Fra), 4. Fussien (Fra), 5. Esclassan de kopstukken in actie. De 6. Karstens (Ned), 7. Perret Westduitser werd in de afdaling tFra), 8. Luc Leman (Bel), 9. Inaudi van de Cote du Chasseur ach terhaald door Maertens, Lau rent, Perin, Thevenet, Zoete melk, Raas en De Meyer. Onbe grijpelijk was dat Maertens op dat moment niet doorreed. Hij stelde zich tevreden met de overwinning in de eindsprint van het volledige peloton. Uitslag tweede etappe van Varennes- sur-allier naar St Etienne over 187 kilometer. 1. Freddy Maertens (Bel) 4 uur 58 minuten en 3 seconden, 2. Raas (Fra), 10. Martinez Heredia (Spa), 14. De Waal (Ned), 15. Zoetemelk (Ned), 22. Van Katwijk (Ned), 23. Schuiten (Ned). Algemeen klassement: 1'. Maertens 11.13.19, 2. Thurau (W.D.d) op 2 sec., 3. Van den Broecke (Bel) op 4, 4. Kuiper op 9, 3. Schuiten op 14, 6. Bracke (Bel) op 15, 7. Raas op 16, 8. Knetemann op 18. 9. Hezard (Fra) op 20, 10. Manzaneque (Spa) op 20. 11. Pronk (Ned) op 22, 14. Karstens op 23. 15. Van den Hoek op 24, 16. Zoetemelk op 25, 21. Tabak op 28, 29. De Waal op 36. 33. Van Katwijk op 40. De slotfase van de tweede etappe met Joop Zoetemelk op kop en de Belg Maertens als nauwlettende achtervolger. Jan Raas, bezig om zijn fout goed te maken, is er nog niet bij. Post voerde dreigement niet uit SAINT-ETIENNE Peter Post en zijn renners zijn gisteravond, na de tweede etappe van Parijs-Nice, zie dend van woede naar hun hotel gegaan. De organisa toren van Parijs-Nice kon den in hun ogen geen goed meer doen. Ten eerste om dat Gerrie Knetemann in het algemeen klassement van de vierde naar de acht ste plaats was gezet en ten tweede omdat wereldkam pioen Kuiper een boete van 150 francs had opgelo pen. Post protesteerde maar de jury bleek niet te vermur wen, waarop Post dreigde met zijn hele ploeg naar huis te gaan. Peter Post zei later: "Je kimt natuurlijk hoog en laag springen, het helpt toch niets. En als je naar huis gaat, lacht iede reen je uit. Kuiper had gisteren last van zijn maag en klaagde daarover bij zijn ploeglei der. Peter Post ging echter eerst aan een wedstrijd- commissaris vragen of hij Kuiper buiten de verzor gingsplaats een middeltje tegen zijn maagpijn mocht geven. Daarvoor kreeg hij toestemming. Toch ging Kuiper op de bon, omdat andere juryleden niet zo vriendelijk waren. "Ik ben bescheiden" iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LONDEN - Wereld kampioen Muham mad Ali verlaat de ring in (zijn) stijl. In het door hem aange kondigde laatste jaar van zijn boksloop- baan zal Ali beurzen krijgen tot een totaal bedrag van 26.000.000 dollar, bijna 68 mil joen gulden. Bij zijn aankomst in Londen, waar hij is om de verkoop van zijn boek "Ik ben de grootste" te bevorde ren, herhaalde Ali zijn wens dit jaar met boksen te stop pen. "Ik heb", vertel- die mij zal kunnen tijd geacteerd en de hij, "contracten verslaan. Op dit mo- mensen in de maling getekend die mij ment zou het moge- genomen om er voor 26.000.000 dollar op- lijk zijn, dat ik een te zorgen, dat er leveren voor gevech- partij verloor. Ik ben meer kaarten voor ten met Ken Norton, al vier weken verkou- mijn wedstrijden George Foreman, Ri- den. werden verkocht, chard Dunn en Jim- Om die fratsen zijn my Young. Er is geen pfgtggn veel mensen mij reden door te gaan gaar. haten, maar het met boksen. Ik ben De verdiensten van publiek wil met 34 jaar en ik begin Ali beperken zich raadsels worden ge- dat toch wel een bee- lang niet tot het geld confronteerd". tje te merken, hoe- dat hij uit de ring wel ik natuurlijk nog sleept. Voor de ver- Na deze ontboeze- altijd de grootste filming van zijn le- mingen, lichtte Ali ben". vensverhaal, die vol- ook nog toe waarom Ali die zijn perscon- gend jaar plaats hij zijn boek had ge- ferentie hoestend en vindt, ontvangt hij schreven. „Ik wil dat proestend gaf, zei dat 2,5 miljoen dollar, de wereld de werke- hij er van overtuigd meer dan 6.500.000 lijke Muhammad Ali was als wereldkam- gulden. Ali neemt wil leren kennen. Na pioen uit de ring te aan dat hij als film- dit boek zal iedereen kunnen stappen. „Ik ster een even groot weten hoe vriendelijk ben er zeker van dat succes zal zijn als en bescheiden ik er geen bokser leeft, bokser. „Ik heb al- ben". iiiliilllllliliiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiililiiilililiiilliiililiiiiiiiiiililliiliiiililiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiKiiii (Van onze sportredactie) DEN HAAG Martin van Vianen zal het komend seizoen bij de eersteklasser Lens werkzaam zijn als trainer. Van Vianen wordt de opvolger van Wim Anderiesen, die gedurende zes jaar bij Lens werkzaam was. De 35-jarige Van Vianen, die over een maand voor het examen voor het A-diploma hoopt te slagen, trainde eerder gedurende drie jaar ASO'20. twee jaar PDK en had eveneens gedurende een jaar de 's-Gravenzandse SV onder zijn hoede. 'Wim Anderiesen is inmiddels ook rond gekomen met een nieuwe vereniging. Hij gaat de scepter zwaaien bij RKAW dat Theo Cremers ziet vertrekken. Cor Pijtak tenslotte zette zijn handtekening onder een contract bij Westerkwartier. Voordien diende hij Spoorwijk. Illllllllllllllllllllllllllllllllll pr [MSTERDAM De Haagse ijshockeyer Ron Wei- knd van HYS-Intervam is de enige debutant in de flectie van het nationale ijshockeyteam, dat van 18 bt en met 27 maart zal deelnemen aan het wereld kampioenschap in de B-poule in de Zwitserse plaat- n, en Biel en Aarau. De selectie komt volgende week linsdag onder leiding van bondscoach Bob Yastrems- li voor de eerste keer bijeen en vertrekt woensdag laar Zwitserland. ervaring in Innsbruck opge daan. Van Italië weet ik hele maal niets. Alleen van het Ja panse team heb ik niet zo'n hoge dunk". Jongi ederland, bij de scheidsrech ts vertegenwoordigd door Ni- Toemen, zal in het toernooi itkomen tegen Noorwegen, Ja- an, Roemenië. Bulgarije. Joe- Jslavië, Zwitserland en Italië, verigens mogen van de natio- loeg niet al te grote pres ses worden verwacht. „We jn al tevreden als we ons in B-poule kunnen handhaven", ïidt het oordeel van Bob Ya- tremski. „Vorig jaar werd Iranje getipt als kanshebber oor de eerste plaats. Zoals men weet, eindigden we in Sapporro als laatste". Aan een voorspel ling waagt Yastremski zich niet. „Er is geen duidelijke favoriet", verkondigt hij. „Ik heb Roeme nië in Innsbruck zien spelen. Dat team is in vergelijking met vorig jaar sterk verjongd. Bo vendien is de ploeg homogener. Zwitserland liet op mij wel een zwakke indruk achter, maar ik heb gehoord dat er binnen dat team veranderingen op til zijn. De Joegoslavische ploeg is erg sterk en heeft bovendien veel ;er De teleurstellende laatste plaats van vorig jaar heeft de bondscoach wel aan het denken gezet. De ploeg is dit jaar dan ook aanzienlijk jonger; de ge middelde leeftijd is 24 jaar. Bovendien heeft Yastremski ge streefd naar homogeniteit. „In Japan bleek, dat we over te weinig werkers beschikken. Ik heb dit jaar geprobeerd een evenwicht te vinden tussen het aantal werkers en het aantal spelers, dat de puck in het doel deponeert. Het maken van doel punten was ook een van onze grote problemen. Tijdens de laatste centrale training hebben we bijzonder veel aanvalscon- septen doorgenomen. Ook de fensief zijn we vooruit gegaan. We zijn beter dan ooit in staat ons op te stellen bij tegenaan vallen. Onze taktiek in Zwitser land zal gebaseerd zijn op aan vallend spel vanuit een gesloten verdediging. Ik heb bijvoor beeld bijzonder veel vertrouwen in doelman Go bel van Tilburg Trappers, die zowel conditioneel als mentaal erg in vorm is. Voorts verwacht ik ook het een en ander van zijn ploeggenoot Jack de Heer. Tijdens de com petitie is hij wat tegengevallen en hij zal zich erg graag willen revancheren". Studie Bij de selectie ontbreekt Harry Wielheesen van HYS-Intervam. Zijn studie aan de Economische Hogeschool in Rotterdam De selectie van het nationale ijshockeyteam, dat volgende week naar Zwitserland vertrekt voor de wereldkampioenschappen in de B-groep. neemt te veel tijd in beslag om gedurende twee weken afwezig te zijn. Hij wordt vervangen door Brian de Bruyn van Natio nale Nederlanden Nijmegen. De selectie van Oranje ziet er als volgt uit: Göbel, Christiaans, Van Dun, Peternousek, Bakker, De Heer, Van de Broek, Koop- mans, Van de Wijngaert en Tu- ma (allen Tilburg Trappers), Hoogendoom, Weiland, Hagen doorn en Schaffer (allen HYS- Intervam), Joosten en De Bruyn (Nationale Nederlanden Nijme gen), Van Bilsen en Van Wieren (Hunters, Utrecht), De Graauw (Orwo/Amsterdam), Krikke Groningen) en Habraken (Kemphanen). Bob Yastremski zal in zijn coaching worden bij gestaan door Jean Martin en HYS-Intervam en Dummy Smit JOS HEYMANS UL 111 1||i 111» I» ii i in i ii ii 11 ui ii ii mi i i nu i i i i (Van onze sportredactie) ZWOLLE Trainer Hans Al leman van PEC een twintig tal jaren geleden een goede zanger me het liedje Je bent als een wilde orchidee, die van de zonzij geniet", is nu. aelf in het trainerswereldje een „witte orchidee" en hij geniet bij de Zwolse eerste divisieclub van de zonzijde. De 38-jarige ClOS-trainer heeft sinds zijn komst bij de Zwolse club met zelfvertrou wen gebouwd aan succes en toekomst Als opvolger van de vermaarde coach Georg Kes- sler, die anderhalf jaar gele den onverwacht naar Hertha BSC in West-Berlijn vertrok, heeft Hans Alleman alleen maar successen gekend. Hij bracht rust in het elftal van PEC-Zwolle en hij heeft de club omgetoverd tot „de IJs- selmeervogels van het betaal de voetbal". PEC-Zwolle bereikte onder zijn leiding de laatste vier in de strijd om de KNVB-beker en vanavond, wanneer PEC in Nijmegen moet uitkomen te gen Roda JC is de kans groot dat trainer Hans Alleman met zijn ploeg doordringt tot de finale. In Zwolle heerst een angstige spanning. Haalt PEC de finale, waar schijnlijk tegen PSV want die formatie moet toch sterker worden geacht dan Eindho ven, dan heeft de Zwolse eer ste divisieclub een kansje om volgend jaar Europa Cupvoet bal te spelen, maar, dan moet PSV eerst kampioen van Ne derland worden of de Europa Cup voor landskampioenen behalen. Hans Alleman: „Over dergelij ke zaken denk ik nooit na. Je moet nooit vooruit lopen op zaken, die nog moeten komen. PEC-Zwolle heeft al zorgen genoeg aan het hoofd. Zondag moeten we in Leeuwarden winnen van SC Cambuur om periodekampioen te worden. Deze week is voor PEC een examenweeek. Voor PEC is het periodekampöenschap be langrijker dan de halve finale van de KNVB-beker. Mis schien is deze instelling de juiste, want vanavond komen we als underdog in get veld. Voor ons staan geen grote be langen op het spel, daarom kunnen we frank en vrij spe- De jonge en enthousiaste trai ner, die al een goede staat van dienst heeft opgebouwd, o.a. hulptrainer bij ADO (samen met Ernst Happel), wil met de Zwolse club naar de eredivi sie. „Ik heb anderhalf jaar ge werkt aan de opbouw. Via het periodekampioenschap wil ik PEC naar de eredivisie bren gen. De club is er rijp voor". HILVERSUM De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden koersen zijn: Cervalprijs (le afd.) over 2000 meter: 1. Marc Toogwijk (A. de Wrede) 1.24.9, 2. Oostster G, 3. Nicole d'Or. Toto: winn. 5.60, pl 1.80 1.40 1.70, kopp. 6.70, trio 60.70. Condorcetprijs (le afd.) over 2020 meter: 1. Mascotta (G. Gommans) 1.23.3, 2. Marinus Roodnoot. 3. Nagil Beroona. Winn. 5.20. pl. 2.40 2.60 2.80, kopp. 31.50, trio 212,00. Cheniersprijs over 2000 meter: 1. Noordse Stem (B. Leeuwenkamp) 1.24.9, 2. Natassia H.. 3. Nina. Winn. 3.80, pL 2.10 1.90 2.10 kopp 22.30. Chartresnrijs over 2000 meter 1. Nera Hanover (K Woudstra) 1.21.4, 2. Landola Hanover, 3. Kind Buiten zorg. Winn. 2.60, pl. 2.20 3.80 5.10, kopp. 60.80, trio 1.039,70. Chavannesprijs over 2440 meter 1. Oh You Aster (R. Kromkamp) 1.26.2, 2. Milo, 3. Li. Winn. 2.00, pl. 2.00 2.40 3.60, kopp. 18.40. Coulombsprijs over 2000 meter: 1. Karei de Groote (J. Offenberg) 1.24.5,2. Lady Wilkes, 3. Lars Buiten zorg. Winn. 13.00, pl. 2.30 5.00 2.30, kopp. 82.10. trio 11 1.40. Chateaulusprijs over 2000 meter: 1. Katanja (P. Zandt) 1.23.5, 2. Ivan Axkit, 3. Juni bes B. Winn. 8.00, pl. 7.10 4.60 3.90, lpp. 30.00. Condorcestprijs (2e afd): 1. Nikosa H (P. Zandt) 1.23.7, 2. Jilles Hanover, 3. Kalida IL Winn. 3.90, pl. 1.70 1.50 1.80. kopp. 9.20. trio 132.20. Cervalprijs (2e afd.): 1. Nairobi (J. van Dooyeweerd) 1.25.1, 2. Madame D.. 3. Nobel. Winn. 6.20, pl. 2.00 3.00 3.60 kopp. 70.80. De totalisatoromzet 395.076.00. bedroeg Na trip Amerika Korfbalverbond denkt ook aan Oostbloklanden AMSTERDAM Zelfover schatting. Infantiel. Met deze minder vleiende karakteriserin gen is het Koninklijk Neder lands Korfbal Verbond gecon fronteerd naar aanleiding van het plan korfbal naar de Ver enigde Staten te exporteren. De dure trip, die door 22 spelers en speelsters en negen begeleiders van 24 maart tot 7 april wordt gemaakt, is echter in eerste in stantie een Amerikaans initia tief. Toch een groot risico, alleen al vanwege de hoge kosten. De bond zelf betaalt 10.000 gulden. De Internationale Korfbal Fede ratie 15.000 en de NSF geeft een subsidie van vijftig procent tot een maximum van 65.000 gul den. De overige kosten worden gedekt door twintig sponsors. Steegman wil weg (Van onze sportredactie) Rotterdam Het ziet er niet naar uit dat trainer Leo Steeg man, die al zes jaar in dienst is bij Sparta zijn contract zal verlengen. Hoewel bet bestuur van de Rotterdamse club gene gen is de 30-jarige in Zandvoort wonende oefenmeester nog een seizoen aan zich te binden, vindt Steegman de situatie bij het door financiële zorgen ge kwelde Sparta te precair om nog langer aan te blijven. Sparta heeft reeds herhaaldelijk bij de gemeente Rotterdam om financiële steun aangeklopt (Van onze sportredactie) DEN HAAG De rolhockeys- port heeft er weer een nieuwe sponsor bij. Nadat Residentie Olivetti werd en De Lichtstad een contract tekende met Cana da Dry, trok de nieuwe eerste klasser RC Den Haag een ta pijtfirma aan. De ploeg zal onder de naam S.TM Waldorp spelen. Het team komt voor het eerst in de seniorenklasse uit, nadat het bij de jeugd kampioen van Neder land is geworden. De Neder landse rolhockeycompetitie gaat op 21 maart van start.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11