£clcUc(BouACUit Moord op taxichauffeur koelbloedig plan 2 man Verkeerschaos op rijksweg 13 Opnieuw dode in Baskenland na gevechten Pond sterling weer in herstel na aankopen Bank of England Winkels dicht op zaterdagmiddag BINNENHOF DOOR TAXICHAUFFEURS BEZET Pleegvader door brand omgebracht DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. lel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chel-redadeur: J. W. C. Leune dvedenties (excl BTW) f 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 lot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Dinsdag 9 maart 1916,66e jaargang no. 20370 Van HeU VARA zoekt kennissen van de schilder Johan van Hell op Ned. I om 19.05 uur. Om 19.20 uur De Pallisers, om 20.15 uur 2 voor 12 en om 20.55 uur geen geld, geen Zwitsers, over bank geheim. Ned. II om 19.05 uur Karlsson, om 20.25 uur Sam en om 22.15 uur Hier en nu met de lotto. Plaatselijk een sneeuwbui. Opklaringen, maar plaatselijk ook een sneeuwbui. Zwakke tot matige noordelijke wind. Maximumtemperaturen rond het vriespunt. Morgen: Zon: 07.06 - 18.36 Maan: 12.01 - 03.17; Schev. hoogw. 9.05 - 21.50 laagw: 4.23 -17.10. EIS VAN VAKCENTRALES: UTRECHT (ANP) De vakbonden C.N.V. en de in het F.N.V. verenigde N.K.V. en N.V.V. stellen zich achter de eisen van de bonden van winkel personeel, die zaterdagmiddags om twee uur een winkelsluiting willen. Volgens het C.N.V. is aan de verlangens van de consumenten al in belang rijke mate voldaan door de koopavonden. In dit verband dringt deze bond er bij de Tweede Kamer op aan „de verplichte winkelsluiting op zaterdagmiddag om 14.00 uur te bevorderen". Ook het F.N.V. stelt vast, dat het winkelpersoneel een vrije zaterdagmiddag moet krijgen. Daarbij stelt deze federatie, dat wanneer het aantal koopu ren per week gelijk blijft niet voor een daling van de omzet gevreesd behoeft te worden. In tal van landen ligt het bewijs, dat de belangen van de consumenten niet geschaad worden, wanneer de winkels zaterdagmiddags dicht zijn. Volgens het F.N.V. mag aan de 300.000 man winkelpersoneel het recht op een vrije zaterdagmiddag niet ontzegd worden. De mening van de drie vakcentrales wordt ook gedeeld door de werkende jongeren van zowel de K.W.J. als het N.V.V. Ook zij hebben een beroep op de leden van de Tweede Kamer gedaan, om te bevorderen, dat de vrije zaterdagmiddag er komt. DRIE KINDEREN VAN VUFLING NAAR HUIS ROTTERDAM Drie kinderen van de vijfling, die zeven weken geleden in het Rotterdamse Sophia Kinderziekenhuis werd geboren, zijn giste ren naar huis vertrokken. Het zijn Martijn, Tessa en Rik. Hun gewichten variëren van 2750 tot 3090 gram. De twee andere baby's, Marloes en Ernst, die een gewicht hebben tussen de 2600 en 2700 gram zullen naar verwacht wordt volgende week naar hun ouders in 's-Gravenzande mogen vertrekken. De toestand van de kinderen is uitstekend, zo deelde men in het Sophia Kinderziekenhuis mede. INDEN (AP) De [les, die kort gele- officieel uit elkaar ojn gegaan, zullen nog eenmaal gezamenlijk optreden en wel in de VS. Daarvoor mogen zij dan tachtig miljoen gul den toucheren, iet concert heeft waar schijnlijk in juli plaats pn wordt georganiseerd ioor de Amerikaanse iromotor Bill Sargent, ie verwacht dat de op- rengst een slordige 400 liljoen gulden zal be- ragen. Het concert rordt rechtstreeks via en gesloten t.v.-circuit litgezonden. tOO tips na „Opsporing verzocht DEN HAAG Op het hoofdbureau van politie in Den Haag zijn na de uitzending gisteravond van het AVRO-televi- sieprogramma „Opspo ring verzocht" meer dan 406 tips binnengekomen over de 6 onopgeloste mooid- en vermissings- gevalkn die in het pro gramma werden behan- deld. De meeste inlichtingen betroffen de moord op de 29-jarige barexploi- tant Tjalling Tjalkens die in december 1972 in Deventer werd ver moord. De twee andere moord zaken die werden be handeld waren die op de 11-jarige Angela Mangot uit Amsterdam die in oktober vorig jaar leven sloos in het riet langs een dijk werd gevonden een onbekende man die met een nekschot in een bos bui Luik (Bel gië) werd aangetroffen. De vermissingsgevallen betroffen de 22-jarige Arnold van Veen uit Pe- perga die eind 1972 ver dween, de 30-jarige Co- bie Pieters uit Rotter dam die sinds eind 1973 spoorloos is en de 15-ja- rige Marino Vriezelaar uit Geleen die op 3 au gustus vorig jaar ver dween. (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Bij de moord op de 32-ja rige Haagse taxichauffeur Gerard Hof stede zijn drie woonwagenbewoners betrokken geweest. Dit is de Rijswijkse recherche gistermiddag gebleken nadat behalve de 19-jarige hoofdverdachte ook zijn 19-jarige Haagse boezemvriend en zijn 16-jarige broertje een 'volledige bekentenis hebben afgelegd. De taxichauffeur is door de twee 19-ja- rige woonwagenbewoners, die zichzelf vrijdag en zaterdag bij de politie meld den, op beestachtige wijze vermoord. De hoofdverdachte loste in totaal vijf schoten met een revolver terwijl zijn vriend nog een zesde schot op het hoofd van de taxichauffeur afvuurde. Voordat zij echter koelbloedig een einde aan het leven van de taxichauffeur maakten, spraken beide jongens nog ruim tien minuten met de'man, die toen al een kogel in het hoofd had. Ondanks zijn smeekbeden hem te laten gaan, besloten de woonwagenbewoners hun enige getuige van de roofoverval op te ruimen. De 19-jarige hoofdverdachte nam uiteindelijk de beslissing over het leven van de chauffeur en schoot hem met zijn revolver dood. Het 16-jarige broertje van de Rijswijkse woonwagenbewoner, die overigens nog steeds volhoudt beide moorden alleen te hebben gepleegd en tegen de recher cheurs zijn verhalen in geuren en kleu ren vertelt alsof het Westerns zijn, heeft beide jongens geholpen met het versle pen van het lijk en het rijden yan de taxi. Direct nadat ook de andere twee woon wagenbewoners hun verklaringen had den afgelegd heeft het Haagse recher chebijstandsteam gistermiddag op nieuw een inval in het woonwagenkamp aan de Lange Kleiweg in Rijswijk ge daan. Bij deze aktie, die door vijftien recher cheurs met assistentie van een groot aantal geüniformeerde agenten werd ondernomen, werd een plastic vuilnis zak gevonden waarin twee revolvers zaten. De zak was begraven or»der één van de woonwagens. Beide wapens zijn van precies hetzelfde kaliber als waar mee zowel de taxichauffeur als de Rijs wijkse rechercheur zijn vermoord. Vol- Den Haag Met ongeveer 200 auto's hebben taxichauffeurs waarde dat de chauffeurs na het gesprek het Binnenhof uit heel Nederland gistermiddag ruim twee uur lang het Haagse Binnenhof bezet. De chauffeurs wilden niet eerder gens de politie zouden deze wapens weggaan voordat zij een gesprek hadden gehad met minister echter niet bij de moorden zijn ge- Westerterp van Verkeer en Waterstaat De minister stemde bruikt, maar dienden zij als reserve. hierin pas toe na drie telefonische verzoeken en op voor ordelijk zouden verlaten. Tijdens het gesprek beloofde de minister binnen een maand met concrete voorstellen te zullen komen voor een betere beveiliging van de Nederland se taxichauffeur. Ontploffing Bij een reeks ontploffingen in een munitiefabriek in de Ameri kaanse stad East Camden zijn drie personen om het leven ge komen en raakten 15 anderen gewond. Een persoon is nog steeds vermist. De ramp is waarschijnlijk veroorzaakt door inslaande bliksem. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/DRIEBERGEN De on verwachte sneeuwval en de daarop vol gende gladheid heeft vanmorgen in het gehele land gezorgd voor een enorme verkeerchaos en een aantal ernstige on gelukken. Het ergste werd het verkeer getroffen op rijksweg 13 tussen Den Haag en Rotterdam. Daar ontstonden in een file van meer dan twaalf kilometers Op de wegen en verkeerspleinen rond politie sprak hier en daar vooral tus- enkele botsingen, die door de politie als Den Haag, Amsterdam en Utrecht groei- sen Delft en Rotterdam van "Eeen en zeer ernstig werden omschreven. Daarbij de het verkeer in de ochtenduren uit tot al aanrijding". zijn, aldus de politie, ook slachtoffers een letterlijke chaos. Het duurde uren Ook in andere delen van het land werd gevallen. voordat ér weer beweging in kwam. De het verkeer ernstig gehinderd door Verschillende auto's vlogen bij deze bot- politie kon de chaos nauwelijks aan, sneeuw, mist en gladheid. In noord, oost singen in brand en de weg leek tussen vooral omdat in verschillende files bot- en midden-Nederland hing veel mist, en Delft en Rotterdam wel een slagveld, singen waren ontstaan in beide verkeers- in zuid-Limburg had het verkeer vooral aldus enkele ooggetuigen. richtingen van diverse rijkswegen. De te kampen met veel sneeuwval. Demonstranten met paraplu's tijdens de massabetogin gen gisteren in Basauri. Bij gevechten met de politie viel gisteren een dode. MADRID Bij incidenten tussen politie en stakende arbeiders in de Baskische provincies in Noord-Spanje is gisteren in Basauri bij Bilbao een 18-jarige demonstrant gestorven door een kogel in het hoofd. De jongeman bleef liggen na een treffen tussen 8000 stakers en een eenheid van de Gnardia Civil, waarbij de betogers met stenen hadden gegooid en de politie van de vuurwapens gebruik had gemaakt. Het treffen deed zich voor in het kader van een algemene staking, waartoe diverse orgnisaties in Baskenland hadden opgeroepen, uit protest tegen de gebeurtenissen van vorige week in Vitoria. In deze Baskische stad waren botsingen tussen politie en betogers vijf mensen om het leven gekomen. Aan de staking is gisteren massaal deelgenomen in alle drie Baskische provincies: Guipuzcoa, Vizcaya en Alava. In het proces tegen de negen Spaanse officieren, die beschuldigd worden van lidmaatschap van de Democratische militaire unie, heeft de auditeur-militair voor de krij graad in Hoyo de Manzanares straffen geëist van drie tot twaalf jaar. Hij had verklaard dat in de woningen van de beklaagden manifesten waren aangetroffen van de Portugese Beweging der Strijdkrachten en communistische literatuur. Ook waren documenten aangetroffen waarin werd opge roepen tot snelle veranderingen naar democratie in Spanje. Acht van de negen officieren hebben geweigerd vragen te beantwoorden, vermoedelijk uit protest tegen het feit dat zij niet door burgeradvo caten worden verdedigd. ZAANSTAD (ANP) - Het verstoren van een in de nacht ontloken ro mance tussen zijn pleeg dochter en een jongen die zij kort daarvoor had ontmoet, is de 68-ja- rige P. F. Kriek uit Krommenie het afgelo pen weekeinde fataal geworden. De 19-jarige pleegdoch ter, Wilhelmina S. heeft gisteren tegenover de politie bekend dat zij na het vertrek van de knaap ruzie kreeg met haar pleegvader en hem een zodanige duw gaf dat deze met zijn hoofd tegen de tafelrand terecht kwam en bewegingloos bleef liggen. Om haar daad te maskeren stak zij daarna, door paniek bevangen, het huis in brand en liet haar pleegvader op de grond liggen. Afgelopen maandag werd diens stoffelijk overschot verkoold teruggevonden. De politie bracht het drama aan het licht nadat was gebleken dat in de aanvankelijke verklaring van het meisje over het ontstaan van de brand, tegen strijdigheden voorkwamen. SNEEUW -kregen ze nog 'n extraatje: flink pak sneeuw. Maart roerde dit jaar weer z'n, LONDEN De koers van het pond sterling heeft gisteren op de diverse wisselmarkten in West-Europa aanvankelijk weer een flinke veer moeten laten. Later op de dag kon de Britse centrale bank het blijkbaar niet langer aanzien en begon zij pon den op te kopen om een verdere koersdaling te voorkomen. Vol gens valutahandelaren in Lon den heeft de bank daarvoor gis teren maar liefst 150 miljoen dollar moeten uitgeven. Het ingrijpen van de Bank of England had wel succes. Nadat gisterochtend net nog niet voor gekomen dieptepunt van 1,928 dollar (bieden) was bereikt be gon de koers van het pond te stijgen en na enige tijd werd op iets meer dan 1,94 dollar gehan deld. Aan het eind van de dag werd 1,9400 bieden en 1,9415 laten genoteerd vergeleken met een slotnotering van 1,98151,9830 vrijdag. Die dag daalde het pond sterling voor het eerst in de geschiedenis on der de twee dollar. ïeve aanval op het pond be gon, heeft de Britse valuta 8,25 dollarcent moeten prijsgeven De waardevermindering sinds het pond geheel onafhankelijk ging .zweven" (met andere woorden: werd blootgesteld aan de invloed van vraag en aan bod) bedraagt nu 33,1 procent Vrijdag was het al 30,1 percent De koersdaling die het pond sterling de afgelopen dagen heeft ondergaan is op zichzelf al voldoende omde toch al zeer hoge inflatie in Engeland dit jaar nog met 0.6 percent te laten stijgen, zo schatten bankiers en economische deskundigen in Bij een levendige geldhandel in Frankfurt bleef het Britse pond gisteren beneden Londen. de gulden daalde het pond tot5,19. de 5 mark. Tegenover Bomaanslag Vanmorgen is een bom ontploft voor de zetel in New York van de Russische en Tsjechoslo- wagkse luchtvaartmaatschappij en Aeroflot en CSA, die grote schade heeft aangericht NASA Binnenkort, en voor het eerst sedert 1969, gaat de Amerikaan se ruimtevaartdienst de NASA op zoek naar astronauten. In de eerste plaats mannen, maar ook vrouwen, worden „aangemoe digd" zich te melden. Schedel De Amerikaanse anthropoloog Richard Leakey heeft in het noorden van Kenia de complete schedel gevonden van een mens die daar ongeveer anderhalf miljoen jaar geleden leefde. De schedel is vrijwel gelijk aan die van de Pekingmens, in China aangetroffen, waarvan de leef tijd op 500.000 jaar wordt ge schat Onlusten Aan verschillende Turkse uni versiteiten zijn maandag op nieuw onlusten uitgebroken waarbij een student gedood werd en tenminste vijf andere gewond Heroine Met 13 1/2 kilo zuivere heroïne heeft de Zweedse politie haar grootste heroïne-vangst tot nog toe gedaan. De vangst werd ge daan in Norrkoeping, waar een man werd aangehouden die uit Kopenhagen kwam.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1