Fevenoord wilde werken en zeae was logisch gevolg Invaller redde Ajax in laatste minuut FC TWENTE TOCH WEER GEÏNTIMIDEERD DRIE DOELPUNTEN EN TWEE GELE KAARTEN Feyenoord: v.d. Korput niet naar Excelsior Supporters van Twente aan noodrem Ajax' treffer in de laatste minuut, gemaakt door Steffenhagen (midden, witte broek). UTRECHT Teleurgesteld verliet FC Utrecht het stadion Galgen waard. In de allerlaatste minuut was Ajax er toch in geslaagd door invaller Arno Steffenhagen de Ut rechters de winst te ontnemen. Het werd 1-1 na een emotievolle wed strijd, waarin alleen de laatste twintig minuten aantoonden dat Ajax in de kopgroep van de erediv- sie vertoeft en FC Utrecht strijd tegen degradatie moet leveren. De Utrechters werden in de slotfase met de rug tegen de muur gedrukt. Tot een minuut voor het einde hiel den zij stand. Toen kon Steffenha gen in een onoverzichtelijke situatie voor het doel van Henriksen toch nog de gelijkmaker scoren. Dit resul taat was voor beide ploegen een juiste beloning. Voor de rust was FC Utrecht wat meer aanvallend maar veel gevaar kwam er toch niet uit. Een schot van Van Maurik op de vuisten van Piet Schrijvers en een van nieuweling Witbaard dat net naast ging waren de enige positieve punten in de talrij ke Utrechtse aanvallen. Ajax speelde erg zwak. Alleen in de laatste tien minuten van de eerste helft schiepen de Amsterdammers wat kansen maar zowel Geert Meijer als Geels misten, terwijl Oostrom bij een inzet van Geels de bal van de doellijn kopte. Een minuut voor de rust kwam FC Utrecht op 1-0 toen uit een schot van Van Veen de bal via het been van Dusbaba achter Piet Schrijvers ver dween. Na de rust bleef FC Utrecht nog even druk uitoefenen maar naarma te de strijd vorderde, werd Ajax de betere ploeg en de Utrechtse achter hoede kwam op het laatst armen en benen tekort óm de aanvallen af te stoppen. Een doelpunt van Notten werd afgekeurd maar in die aller laatste minuut kwam dan toch nog de, verdiende, gelijkmaker tot stand. Scoreverloop: 44. Van Veen 1-0, 89. Stef fenhagen 1-1. Scheidsrechter: Boosten. Toeschouwers: 16.000. FC Utrecht: Henriksen; Oostrom, Pauno- vic, Adriaanse, Wilschut; Olsen, Wery (Temming). Cabo; Witbaard. Van Maurik, Van Veen. Ajax: Schrijvers; Suurbier, Dusbaba (Steffenhagen), Hulshoff, Van Dord; Not ten, Helling, Mtihren; Geels, Arnesen, DOETINCHEM - Thijs Li- bregts, de trainer van Excel sior, lanceerde gisteren na De Graafschap-Excelsior het be richt dat zijn ploeg voor de rest van het seizoen zou kun nen beschikken over de negen tienjarige Michel van de Kor put van Feyenoord. Dat zou afgelopen zaterdag zijn over eengekomen. Ad Zonderland, trainer van Feyenoord na het vertrek van Brzezanczyk, noemde de overgang van Van de Korput naar Excelsior klinkklare nonsens. „Niets, he lemaal niets van waar", was zijn korte doch veelzeggende commentaar. UTRECHT Supporters van de FC Twente hebben giste ren de twee extra treinen die de Spoorwegen hadden inge; zet om hen na de wedstrijd tegen Feyenoord naar huis te" brengen fikse vertragingen bezorgd. Balorige Twentse aanhangers trokken in de eerste extra trein zo vaak aan de noodrem (alleen al tussen Amersfoort en Barneveld drie keer) dat hij meer dan een uur vertra ging kreeg. In de tweede extra trein gebeurde tussen Gouda en Woerden hetzelfde. ROTTERDAM - Het terugvallen van een ploeg kan diverse oorza ken hebben: vormver- lies is er een van, het ontbreken van lust om zich in te spannen is er ook een. En aan dat laatste leed Feyenoord. De ploeg was niet meer vooruit te branden. De fut was eruit, de rek verdwenen. Wat zo'n ploeg toch nog kan als de spelers weer, zoals dat heet, gemotiveerd zijn, als de werklust eraf druipt, heeft een hevig teleurstellend FC Twente gisteren in de Kuip ondervonden. Zon der aanspraak te kun nen maken op een rede lijker uitslag hoewel alle drie Rotterdamse doelpunten op een vreemde wijze tot stand kwamen en zeker niet het gevolg waren van briljant spel tuimelde FC Twente van het voetstuk waarop het zichzelf zo kort geleden nog had geplaatst. De enige verklaring gaven trainer Spitz Kohn en de spelers zelf: „Feye noord speelde pittiger, feller". Spitz Kohn, die dan wel sprak van een ongelukkige wedstrijd vanwege de abnormale doelpunten, kon en wil de er ook niet om heen: „Verdiend verloren. We vatten het te lakoniek op". Die opmerking is voor-discus sie vatbaar. FC Twente had zich twee dagen in afzonder ing voorbereid op dit duel. Dat wijst erop dat de ploeg(leiding) het bitter tegenvallende Feye noord niet bij voorbaat als een slachtoffer wenste te zien. Vanzelfsprekend niet, want hoe dan ook, Feyenoord speelt nog altijd in de top van de ranglijst. Daar kwam nog bij dat trainer Brzezanczyk werd ontslagen en Feyenoord, koste wat kost, moest bewijzen dat het bepaald nog wel wat kan „als de man met wie we moei lijk overweg kunnen, is ver dwenen". Een niet zo bijzon der lastige opgave voor Feye noord, dat klasse voldoende herbergt maar wel de wil moet kunnen opbrengen om daar mee te woekeren. Dat gebeur de gisteren, omdat Feyenoord niet anders kon. Een neder laag zou schaterend hoonge lach hebben opgeleverd. Te stellen dat FC Twente zo bar veel minder klasse bezit, is uiteraard onjuist. Maar daar kwam het nu juist niet uit. Dat Theo Pahlplatz, toch bepaald geen opgewonden standje, zich tegen het eind uiterst geïrri teerd toonde, spreekt in dit verband boekdelen. Want het kwam er bij FC Twente niet uit omdat het zich toch wel liet De drie vreemde doelpun ten van Feyenoord in beeld. Foto links: Inzet van Vreij- sen, waarna de bal via de schouders van Oranen in het doel verdwijnt. Middelste foto: na het mis verstand tussenOverweg en Gross vindt Nico Jan sen een open doel. Foto rechts: via de links geblesseerd op de grond liggende Epi Drost is num mer drie tot stand geko men. Nico Jansen uit zijn vreugde door Vreijsen te bedelven. intimideren en in de val trapte die interim-trainer Ad Zonder land, in nauw overleg met de spelers, had opgesteld. Zonderland: „Zaterdag heb ben we afgesproken dat Nico Jansen zodanig Epi Drost zou binden dat deze niet in zijn gewone spel zou kunnen ko men. Drost wil nog wel eens fratsen uithalen, balletje over iemands hoofd spelen en zo, en dan is hij in zijn element. Dat moest dus juist niet en zo gebeurde ook. Als Drost niet in topvorm is, is Overweg dat ook niet, want die steunt erg op Drost. Overweg werd dus onzeker en zo voldeed Nico Jansen volkomen aan zijn op dracht. Hij voorkwam dat Drost en Overweg konden opkomen". Van onze sportredactie ROTTERDAM - Van het jrote aan tal overtredingen bij Feyenoord-FC Twente werden er twee met de gele kaart gehonoreerd door scheidsrech ter Hoppenbrouwer. Niels Overweg en Nico Jansen werd het geel geof freerd resp. wegens „vastpakken van de scheidsrechter" en „het bij herha ling overtreden van de spelregels". Toen Nico Jansen voor de negende keer met zijn rommelige voetbalstijl een overtreding beging, vond Hoppen- brouwer dat het geel waard was in deze merkwaardige wedstrijd waarin niet één normaal doelpunt werd ge maakt. Over de gele kaart voor Overweg viel nogal wat na te kaarten. Feyenoords eerste doelpunt zou niet conform de regels zijn gemaakt. Nico Jansen tipte de bal weg vóór Niels Overweg, Kris- tensen bemachtigde het leer, gaf voor en Vreijsen loste een schot waaruit de bal via de schouder van Kalle Oranen in eigen doel verdween. Overweg hierover: „Nico Jansen maakte hands. Niet alleen ik maar iedereen bij Twente is daarvan over tuigd. Hoppenbrouwer kon dat niet zien want hij stond nota bene nog bij de middenlijn. Ongelooflijk dat de KNVB zo iemand aanwijst voor zulk een belangrijke wedstrijd. Maar dit terzijde. Ik ging naar Hoppenbrouwer toe om hem op de handsbal attent te maken. Inderdaad heb ik hem vastge pakt. Maar ik heb hem niet pijn gedaan. Gewoon beetpakken om zijn aandact te trekken. Dat nam hij niet en ik kreeg de kaart". Nico Jansen, trekkebenend vanwege een blessure boven de knie „Maar dat geeft niet, we hebben gewonnen en dat is alleen belangrijk" ontkende, wie had an ders verwacht?", de handsbal. „De bal werd tegen mijn hand geschoten. Dat is dan toch zeker geen hands?" Het tweede doelpunt kwam ook al niet op normale wijze tot stand. Na een voorzet van Wim Jansen sprongen zowel doelman Gross als Overweg naar de bal. Overweg: „Gross had moeten roepen maar dat deed hij niet". Het gevolgd was dat Gross de bal zowat van het hoofd van Overweg plukte in plaats van bijv. te stompen. De bal plofte omlaag en daar stond Nico Jansen ineens voor een leeg doel. Doelpunt nummer drie van de won derlijke reeks waarmee Feyenoord twee punten binnenhaalde. Links van het doel van Gross rommelde Nico Jansen wat met de bal. Overweg en Oranen stonden bij hem maar zagen geen kans Jansen de bal te ontfutse len. Op de manier zoals alleen Nico Jansen dat kan hij stond in eerste instantie buitenspel; riep FC Twente later in koor wriemelde hij de bal toch voor het doel, waar Vreijsen stond die inschoot. Via Epi Drost sprong de bal in het doel. Drost ging neer en werd enige minuten later, nadat was gebleken dat bij, naast het doel liggend, dreigde flauw te vallen, per brancard van het veld gedragen. Wat er precies gebeurd was, kon niet achterhaald worden. Epi Drost wist later alleen te vertellen dat hij waar schijnlijk de bal in het kruis had gekregen, maar het kon ook een schoen zijn geweest. Van Gross? Van Vreijsen? „Ik weet het niet Het deed verschrikkelijk pijn en toen ik een maal in de kleedkamer was, was ik nog niet helemaal bij". Moeilijk lo pend b;gaf hij zich naar de bus waar de spelers elkaar slechts konden me dedelen dat zij de wedstrijd uit han den hadden gegeven. Zelfverwijt speelde,hoewel hij zelf meen de: „Ik vond niet dat ik slecht was. We hebben met zijn allen de wedstrijd uit handen gege- ven.We hebben het geheel aan onszelf te wijten". Feit bleef dat Overweg een schakel was die bij het uitver dedigen geen positief aandeel kon leveren. Uitverdedigen was dan ook een uiterst zwak punt van FC Twente, wat Drost verweet aan de midden linie „die erg zwak was. niet aansloot en waaraan we de bal niet kwijt konden". Hoe dan ook, Feyenoord profi teerde er gretig van. Zonder Ramljak (geblesseerd), voor wie Michel van de Korput ditmaal op zijn eigen plaats als laatste man een briljante remplacant was, zonder Kreuz die zijnde geen pure rechtsbui ten was gepasseerd voor Mar tin Vreijsen die een van zijn beste wedstrijden speelde, nam Feyenoord resoluut het initiatief. Toen al was Twente verloren. Het stelde zich niet fanatiek teweer maar onder ging te gelaten de werkdrift van de Feyenoorders bij wie ook nog alles lukte. Techni sche foefjes, lepe passjes, het liep allemaal verbluffend soe pel terwijl zoiets juist bij Twente fout ging. De uitste kend spelende Van Hanegem had zich belast met Jan Jeu- ring omdat hij toevallig toch in de buurt was, want hij was van mening dat v.d. Korput wel wat assistentie zou kunnen gebruiken. Dat was niet nodig, want deze iele jongeling speel de foutloos en loste alle pro blemen met verve op. Geen topduel zegd". Daarbij bleef het. Maar De Jong liep er voor spek en bonen bij, miste enige kansen en gaf vrijwel geen goede pass. Het aantal foutieve pas ses aan zijde was echter menigmaal groter. Het aantal overtredingen prive-oorlog- jes Van Hanegem-Jeuring was ook groot en zo viel het niet te verwonderen dat van een topduel niet kon worden gesproken. De Rotterdamse fans, toch slechts 37.000 kij- kers onder wie een flink aan tal Twente, waren echter al lang tevreden. Feyenoord werkte weer en het eerste doelpunt ontketende een orkaan van vreugde. Ten langen leste werd zelfs het „hand in hand, kameraden" aangeheven en dat was lang geleden. Inmiddels bleef FC Twente op schuwe wijze voet ballen, met een somwijlen pa niekerig ingrijpende defensie, een niet stuwend middenveld en een aanval die steeds de mindere was van de Rotter damse defensie die zowaar af en toe steun kreeg van Kris- tensen, ook al aangestoken door de werkbacil. Spitz Kohn: „We verloren bijna alle duels". Een kansje ontstond voor Twente toen De Jong de bal helemaal verkeerd raakte maar Treytel stak zijn been bijtijds uit. Zonder zelfvertrouwen ter wijl Feyenoord juist weer naar het hautaine spel neigde te veel in de breedte spelend, kon FC Twente geen kansen scheppen. Feyenoord trou wens ook nauwelijks. Vandaar dat er weer zo'n vreemd doel punt aan te pas moest komen om de ploeg op 2—0 te bren gen. „Dan hoef je niet meer op de counter te spelen maar moet je open spel leveren", oordeelde Overweg later. Maar ook dat kwam er niet. Ook niet na de rust toen Feye noord sterk terugviel omdat het poogde FC Twente te ver nederen met slimme trucjes maar daardoor niet meer aan effectief spel toekwam. Nico Jansen, de onberekenba re en daardoor zo moeilijk te bespelen spits neemt hij de bal wel of niet aan, kan hij erbij of niet? stoomde nog eens naar het doel toen Drost de bal tegen hem aan had geschopt maar werd, ook door Drost, stevig aan het shirt ge grepen. Het derde doelpunt kwam toch, ook weer op vreemde wijze. FC Twente was van mening dat Nico Jan sen buitenspel had gestaan voordat hij de bal ontving en ging wriemelen. Tegen het einde kwam. FC Twente nog wat los maar de altijd betrouwbare Harry Vos, de opvallend trapvaste en ac tieve Dick Schneider en het centrum met v.d. Korput ster ker spelend dan Rijsbergen,- gaven geen kans op een tegen- punt weg. Toen Kristensen na (weer) een stevige opmerking van Van Hanegem aan zijn adres te kennen gaf dat hij er geen zin meer in had, zette Zonderland enige minuten voor tijd nog Kreuz en v.d. Linden (voor Nico Jansen) in. „Dat kon ge makkelijk met die stand", al dus Zonderland, die zijn eerste optreden succesvol mocht noe men, hoewel hij dit probleem niet uit de weg ging: „De geest moet zo blijven want daarom gaat het alleen". Scoreverloop: 12. Oranen (eigen doel) 1—0, 37. Nico Jansen 2—0, 74. Drost (eigen doel) 3—0. Scheids rechter: Hoppenbrouwer. Toe schouwers 37.000. Feyenoord: Treytel; Schneider, Van de Korput, Rijsbereen, Vos; Wim Jansen. De Jong, Van Hane gem; Vreijsen. Nico Jansen (Kreuz). Kristensen (Van der Lin den). FC Twente: Gross, Van Ierssel, Drost (Bruggmk), Overweg, Ora nen; Miihren, Van der Vall, Thijs- sen; Gritter (Achterberg), Jeuring, Pahlplatz. HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9