lllllllll! Eerste aanzet particuliere woningverbetering in De Kooi geslaagd Forum over gemeentepolitiek Proefproject ,Open school' volgend jaar van start Petrusgemeenschap vierde blij en saamhorig het 40-jarig kerkfeest Hartebrugconcert moeite waard MAANDAG 8 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers Leiden De feest-driedaagse rond het 40-jarig bestaan van de St. Petruskerk aan de Lam- mensehansweg (op drie zonda gen wordt aan dit achtste lus trum aandacht besteed, zoals volgende week 14 maart met een kerkconcert door de Paro chiële koren met medewerk ing van het instrumentale En semble en met een bondige expositie in de pastorie van kerkelijke gewaden en ge bruiksvoorwerpen; op zondag 21 maart komt de jeugd van de Petrus aan bod met een feestelijke instuif van de Jon- gerensoos „Kephas") is afgelo pen weekeinde waardig maar ook met een alleszins gerecht vaardigde glorie ingezet. De bisschop heeft zich daarbij niet gespaard: zowel in de za- terdagavondse Eucharistievie ring als gistermorgen, toen een stampvolle kerk mee ju belde, was hij als eerste her der van het Rotterdamse dio cees aanwezig. Hij deed dat graag, zoals hij zei. Zaterdag avond, toen het Jongerenkoor met veel animo het vitale en semble achter de viering was, verontschuldigde mgr. A. J. Simonis zich zelfs: „Ik heb misschien wat te lang ge preekt, maar waar het hart vol van is, loopt de mond van over..." i Inmideels mag wel gezegd i worden, dat de parochianen en vrienden van de Petrus zich Het jongerenkoor, dat zaterdagavond de feestelijke eucharistieviering verzorgde. van een heel goede kant heb ben laten zien. Als gelovige gemeenschap brachten zij een geestgave bijeen; eigenlijk een cadeau aan zichzelf. Samen waren zij goed voor een be drag dat rond de 11.000 gulden' ligt. In beide misvieringen leg den de pastores Jansen en Hoogervorst verantwoording af van de besteding van het geld: een fraaie artistiek uitge voerde altaartafel (ontwerp ar chitect Jules Kirck, medeparo chiaan), 12 nieuwe misdienaa- r„togen", vervaardigd naar „monniks" voorbeeld, twee verzilverde kandelaars en kruisbeeld voor het nieuwe al taar (dat zaterdagavond door de bisschop werd gewijd), de Petrus-Missionarissen, waar zij ook werkzaam zijn, krijgen een attentie en ook kan er nog „gerenoveerd" worden wat be treft de vloertapijten op het priesterkoor en nieuwe pries terkleding. De vlaggen waren uitgestoken, ook vóór de kerk: de nationale driekleur en twee Leidse vlag gen die nu eenmaal niet voor niets de hemelse sleutels van Sint Pieter dragen. Een schat van bloemstukken kunstzinnig gerangschikt, sierde de feeste- linge van binnen: bijdrage van een parochiaan in grote dank door kerkbestuur en pastores aanvaard. De plechtige hoog mis, gistermorgen, werd een feestelijk hoogtepunt in de pa rochiële viering: tal van pries ters die in de afgelopen 40 jaar de „St. Petrus" bediend had den waren als concelebranten aanwezig, zoals beide „laatste" pastoors Blok en De Lange. Van gemeentelijke zijde was wethouder M van Aken als loco-burgemeester onder de genodigden. Een erg fraai en gewaardeerd aandeel in de zondagse plech tigheid had het dames- en he renkoor, dat onder bekwame leiding van Thijs Kramer (die ook daags tevoren het Jonge renkoor had aangevoerd) een Mis ter ere van de Zalige Maagd van Loreto van Vin- zenz Golder uitvoerde, orke straal bijgestaan en omspeeld door een lofwaardig musice rend Ensemble. De uitvoering kenmerkte zich door een waarlijk feestelijk en fijnzin nig karakter, het is een Mis die blij en rijk getoonzet is. Er was ook in het Laudate Dominum (Psalm 116) van Mo zart bijzonder zuivere solo zang van een sopraan. Jam mer, dat wè niet weten wie deze soliste was, want ze mocht er wezen. Bisschop Simonis hield in zijn- aansporing van de gemeente" onder zijn twee predikaties de gelovigen een toekomstpro gram voor dat hij graag han teert bij dergelijke vieringen van kerkjubilea: Handelingen, tweede hoofdstuk 4247. Het gaat hier over de eerste chris tengemeente van Jeruzalem, waar men zich ernstig toeleg de op de leer der apostelen, trouw aan het gemeenschap pelijke leven en ijverig in het breken van het brood en het gebed. Dagelijks bezochten ze trouw en eensgezind de tem pel, braken het brood en geno ten samen hun voedsel „in blijdschap en eenvoud van hart". „Niet dit gebouw, maar u bent Gods bouwwerk, de tempel. Wij zweren niet bij een stenen kerkgebouw, bij mate rieel metselwerk. Zoals Paulus De plechtige Hoogmis zondagmorgen werd geconcelebreerd door mgr dr A. J. Simonis (midden), pastor E C Hoogervorst (links) en pastor J. H. Jansen (rechts) en een tiental andere priesters. zei: Gij zijt de levende stenen waarom het gaat. Het verle den, ook hier, was mooi, maar het is verstandiger te kijken naar de toekomst: zou over 20, 30 jaar „het zaakje" nog wel bestaan?", zo vroeg de bis schop zich namens het verza melde volk af. Zoals hij al vaak eerder deed, hield hij ook de hedendaagse Petrus-ge meenschap de jonge eersten christenheid als voorbeeld aan. „Dit is het „normerend" program voor de toekomst: trouw, ijver, zich ernstig toe leggen op de leer der aposte len. Het christendom is niet alleen en ethische levenshou ding van een soort lief zijn voor elkaar. Het leert méér, het is een godsdienst met een inhoud. De Kerk geeft nog steeds het levend spijs voor onderweg. De trouw is in deze tijd wel dé deugd die gevoed wordt door de eensgezind heid." Solidariteit met de derde we reld, het overbruggen van de kloof tussen arm en rijk is voor een christen niet het mee doen met een„mode", het is geen louter wereldsocialisme, maar een evangelische we- zensnoodzaak. De bisschop riep vooral de jeugd op, de jeugd die met veel vragen in de knoop zit: „Blijf komen, dan wordt jullie trouw be loond, ook al zie je het nu misschien nog niet zo zitten. Blijf niet weg, kies niet de weg van de minste weerstand. Blijf trouw, overwin jezelf en be denk dat de ouderen jullie ac tieve aanwezigheid hard nodig hebben". Wat de „pluriformi teit" in hetgeloven aangaat zei mgr. Simonis: „Veelvormig heid is een goede zaak, maar dit mag nooit tot tegenstrijdig heden leiden; versplintering in opvattingen kan ons van el kaar doen vervreemden. Het gaat om principiële eensge zindheid in geloof en geloven." Veel oudere priesters gisteren in de Petrus, „maar", zo zei de bisschop, „de situatie in de zielzorg is niet zo rooskleurig als u vandaag bij elkaar ziet Overigens zitten we in het bis dom een klein beetje in de lift: 20 jongelui bereiden zich op het priesterschap voor. Schep in uw gezinnen de sfeer waar- in de jeugd kan komen tot edelmoedigheid om zich te kunnen wijden aan de dienst aan God en de medemens." Volgende week opening j modelprojekt Leiden Volgende week woensdag zal de opening plaatshebben van het eerste modelprojekt voor particuliere woningverbetering in De Kooi. Zoals bekend besloot de gemeenteraad begin 1973 enkele vooroor logse stadswijken w.o. De Kooi voorrang te geven bij de voorberei- zijn de daken geheel vervangen. Op uitdrukkelijke wens van de bewoners werden in de voorge vel grote moderne ramen aange bracht en werd het platte dak dingen tot vernieuwing van woonbuurten. Voor een deel van dit boven de keuken als balkon uit- I werd medio 1975 een rehabilitatieplan voor de verbetering van de woonomgeving goedgekeurd. Inmiddels is er ook al een begin bemaakt met de renovatie van complexen woningen in beheer bij woninbouwverenigingen. Het renovatieproces is goed op gang gekomen. Zo waren er in De Kooi en enkele andere wijken vorig jaar 571 woningen gelegen in complexen, die in uitvoering genomen waren. De belangstelling van de kant van de particuliere eigenaren in de wijk om aan dit proces deel te nemen was echter zeer gering. Het projekt, dat nu in de Sie- boldstraat tot stand is gekomen wordt beschouwd als een mo delproject voor de particuliere woningverbetering. Een tweetal eigenaren heeft in dit geval sa mengewerkt bij de renovatie van een blokje van vijf wonin gen. Het betrof hier een zeer ingrijpende verbetering, waar voor een grote investering was vereist, maar waarbij toch een voor de bewoners aanvaardbare huurverhoging kon worden be werkstelligd. Nadat in december 1974 een eer ste gesprek met de eigenaren had plaatsgevonden, werd in fe bruari 1975 - na uitvoerige dis cussies - overeenstemming be- Schoolturnwed- strijden LEIDEN Onder grote publie ke belangstelling werden vrij dag in de Vijf Meihal turnwed- strijden voor het voortgezet on derwijs gehouden. Wedstrijden in minitrampoline- en kastsprin- gen werden afgewisseld met de monstraties in jazzballet en volksdansen. Vooral de jazzgroep van de Louise de Coligny scholenge meenschap in de stijl van de dertiger jaren en een door leer lingen muzikaal begeleide volks dansgroep van het Rijnlands uit Ooegstgeest oogstten veel bijval. UITSLAGEN: Minitrampoline: Meisjes 12—15 jr. 1. Noordeinde sg., 2. Sg. Zuid-West, 3. Louise de Coligny sg. Jongens 12—15 jr. 1. Gymna sium, 2. Noordeinde sg. Meisje? 16 en ouder 1. Gymna sium, 2. Noordeinde sg. Jongens 16 en ouder 1. Gymnasium, 2. Noordeinde sg. Kastspringen: Meisjes 12—15 jr. 1. Agnes sg., 2. Gymnasium, 3. Oranje Nassau. Jongens 12—15 jr. 1. Louise de Coligny sg., 2. Oranje Nassau. Meisjes 16 en ouder 1. Gymna sium, 2. Noordeinde sg. Jongens 16 en ouder 1. Gymnasium, 2. Noordeinde II. reikt tussen eigenaren en huur ders over de wijze van verbou wing en de vaststelling van de nieuwe huur. Na de nodige voorbereidingen konden in sep tember van dat jaar de eerste bewoners tijdelijk hun intrek nemen in een wisselwoning. In dezelfde maand startte de aan nemer met de eerste woning. De eerste bewoners konden hun verbouwde woning op 1 maart j.l. betrekken. Op 17 maart a.s. zal het modelproject met een bescheiden feestelijk tintje offi cieel worden geopend. Dan- en ook op de drie daarop volgende dagen - wordt er in een tweetal woningen „open huis" gehouden voor belangstellenden, eigena ren en buurtbewoners. De ope ningstijden zijn op woensdag, donderdag en vrijdag van 16.00 tot 20.00 uur en op zaterdag van 14.00 tot 18.00 uur. Verder vin den er naar aanleiding hiervan gerichte voorliëhtingsaktivitei- ten plaats om particuliere eige naren in de wijk te informeren over de verbeteringsmogelijkhe den, subsidies etc. Het projekt Sieboldstraat is een van de eerste ingrijpende parti culiere woningverbeteringen in Leiden, waarbij 5 woningen be trokken waren van verschillen- gevoerd, waardoor de bewoners hier hun dekens kunnen luchten en een zonnebad kunnen ne men. Ook intern werd het huis zeer ingrijpend verbouwd. De w.c. is uit de keuken verdwenen en is geplaats in de nieuwe hal. Hierdoor kan de keuken veel praktischer worden ingedeeld en kan deze voorzien worden van een moderne keukeninrich ting. Door verplaatsing van de trap naar de slaapverdieping Wijkgebouwtje voor de Zijlwijk De Zijlwijk kan binnenkort beschikken over een eigen buurtgebouwtje. Zaterdag hebben enkele tientallen bewoners van deze wijk in Harderwijk een door de ABN geschonken demontabel bank gebouwtje opgehaald. Daarmee waren ze van 's morgens vroeg tot 'savonds laat in de weer. De onderdelen van het toekomstige r__o wijkgebouwtje zijn voorlopig opgeslagen nabij de in aanbouw zijnde Zijlwijkschool aan de Zwarte Meerlaan. werd een betere indeling bereikt De definitieve vestigingsplaats moet de gemeente nog aanwijzen, en kon in vele gevallen een ex- de eigenaren. Van alle huizen kunnen worden De totale verbouwing van de duurste woning beliep 45.200,- Door zo goed mogelijk gebruik te maken van de subsidiemoge lijkheden kon de nieuwe huur beneden de 200,- per maand worden gehouden. De huurver hoging bedraagt 113,- waar van in het kader van de huurge- wenningsbijdrage het rijk in het eerste jaar 75 ofwel 84.75 voor haar rekening neemt. Voor de bewoners betekent dit dat in het eerste jaar de oude huur van 82,- stijgt tot even boven de 100,-. De huurgewennings- bijdrage zal in drie jaar geheel worden afgebroken zodat in het vierde jaar de huurder de volle huur zelf zal moeten betalen. De gemeente en de projektleider menen, dat nu aangetoond is dat particuliere woningverbete ring in rehabilitatiegebieden zeer wel mogelijk is, terwijl er huurverhogingen uit de bus ko men die voor de huidige bewo ners aanvaardbaar genoemd Leiden In samen- kunst Orkest onder lei- aan het Toonkunst Or- Smitz met de goed uitge- werking met K O ding van René Verhoeff kest met de orkestsuite voerde en geregistreerde (Leiden) organiseerde de en de bekende bariton no. 1 in C-dur. Vervol- Toccate en Fuga in organist Jan Smitz, ent- Bernard Kruysen. gens weer twee koralen d-moll. housiast, ijveraar voor Het programma met voor orgel „Erbarm de restauratie van het zoals gezegd uitsluitend Dich mein, O Herre ondanks hetfeit dat het Hartebrugkerkorgel. gis- werken van Johann Se- Gott" en „Von Gott will toonkunst Orkest nog terenmiddag een Bach- bastian Bach ich nicht lassen" ge- j wa moeite had met concert ten bate van het (1685—1750) was als volgd door de cantate V°°5 con orkest m- orgelfonds. Aan dit con- volgt: Allereerst speelde „Ich habe genug" van derdaad lastige akoes- cert in de omwille van Jan Smitz zelf. na een het orkest met als solist was "et concert het orgel koel gehouden openingswoordje het ko- de mooi en gemakkelijk vai? S'steren toch sfeer- Hartebrugkerk werd raai „Wir glauben all an zingende Bernard Kruy- vo' en "e moeite waard, medewerking verleend einen Gott Schöpfer". sen. Voor het markante door het Leids Toon- Daarna was het de beurt slot van dit concert Jan Kees Buurman Ooit een normaal mens ontmoet LEIDEN „Ooit 'n normaal mens ontmoet? En beviel 't?". Dit citaat van Simon Carmiggelt is het motto van de Stichting „Pandora", die zich ten doel stelt het bestrijden van vooroor delen jegens psychisch in moei lijkheden verkerende of ver keerd hebbende mensen. Met medewerking van deze Stichting zal de Leidse Vereniging van Studerenden „Augustinus" bin nenkort aandacht schenken aan deze mensen. Op woensdag 10 maart wordt een avond gehou den met medewerking van het zogenaamde gekkentheater, op donderdag 11 maart wordt de Leiden In het kader van de door de het CDA, de WD en de PvdA, mevrouw Leidse Studentenvereniging „Minerva" A. van de Zande, lid van de gemeenteraad georganiseerde cyclus over Leiden wordt voor de PSP, J. Beemer, coördinator stads- op donderdag 11 maart een forumavond renovatie, mevrouw E. Kerkhofs, leidster denis van de bouwkunst gehouden over het thema „Gemeentepoli- van het Dienstencentrum, H. C. Kwik, tiek en de stad Leiden". In het forum, dat voorzitter van het Overleg Wijkraden, en zal worden voorgezeten door mr. Th. E. J. Vervoorn, actieleider Leiden-Noord. Korthals Alles zullen zitting hebben L. 0p donderdag j8 maart het culturele Betjen, H. A. E. Dnessen, C. Elzenga en aspect van Leiden worden belicht door een L. Metjer voorzitter van de gemeente- fomm on<Jer van b mees(er dr raadsfractie van respectievelijk PPR/D 66, A j viSi op dinsdag 23 maarl het tonische aspect door mr. C. J. D. Waal, wethouder van publieke werken en prof. ir. J. J. Terwen, hoogleraar in de geschie- De avonden worden gehouden in de toneel zaal van Sociëteit „Minerva", Breestraat 48—50, Leiden, en beginnen om half negen. Zij zijn voor alle belangstellenden toegan kelijk. „Doctrina" heeft voor de cyclus een documentatiemap samengesteld. film „A new chapter" vertoond en op vrijdag 26 maart wordt, bij voldoende belangstelling, een excursie naar een psychia trische inrichting in de omge ving gehouden. De avonden, die plaatsvinden in het „Eigen Huis" van „Augustinus", Rapen burg 24, Leiden, en om respec tievelijk half negen en acht uur beginnen, zijn voor iedereen vrij toegankelijk. Belangstellenden voor de excursie kunnen zich op een van de avonden opgeven. LEIDEN Woensdag heeft in het gebouw van de Leidse stu dentenvereniging SSR, Hoge- woerd 108, de derde avond van de door de vereniging georgani seerde cyclus over democratie plaats. Nadat eerder de toestand van de democratie in Nederland en de democratisering van de bedrijven aan de orde zijn ge weest, is nu de decentralisatie aan de beurt. Aan de avond, die om acht uur begint en voor alle belangstellenden toegankelijk is, wordt medewerking verleend door Bram van der Lek, voorzit ter van de fractie van de PSP in de Tweede Kamer. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Op 1 januari 1977 gaat in Leiden een proefproject „Open School" voor jong volwassenen van start. Tijdens een bijeenkomst zaterdag hebben alle instellingen die zich met begeleiding en vorming van jong-volwassenen bezighouden, hun medewerking aan dit project toegezegd. Het initiatief tot het instellen van een „Open school" is genomen door de „Landelijke commissie open school". Het proefproject, dat geheel gefinancierd wordt door de ministeries van Onderwijs en CRM, duurt twee jaar. Behalve in Leiden zullen er ook nog projecten starten in Emmen en Tilburg. In weer andere plaatsen zullen proefprojecten voor werkende volwassenen en (gehuwde) vrouwen van de grond komen. De open school stelt zich ten doel volwassenen, een „vervol gopleiding" te geven op hetgeen ze vroeger hebben geleerd. Uitgegaan zal worden van het niveau van de vijfde klas basisonderwijs. De deelnemers kunnen kiezen uit verschillende pakketten, die zijn samengesteld op basis van de praktijk- en levenservaring die van de cursisten verwacht kan worden. Het onderwijs geeft aansluiting op het avondonderwijs, zoals dit al jaren geheven wordt bijvoorbeeld bij de Boerhaave-scholen- gemeenschap. Gedurende het proefproject blijft de „commissie open school" verantwoordelijk voor de gang van zaken. Er zal een plaatselij ke werkgroep worden geformeerd, die zich bezighoudt met de werving van de deelnemers (ongeveer honderdvijftig), het aanstellen van het personeel, de huisvesting, het onderzoek en de samenstelling van de leerpakketten. De werkgroep zal bestaan uit vertegenwoordigers van het club- en buurthuis werk, de onderwijswereld, de vakverenigingen, de vormings centra enzovoort Op 23 maart om vier uur zal de werkgroep voor het eerst bijeenkomen. Wanneer het proefproject na twee jaar met succes kan worden afgesloten, zullen de groepen, die thans in de werkgroep vertegenwoordigd zijn, de „open school" moeten voortzetten. Gedurende de proefperiode is deelname aan de open school gratis. Daarna denkt de landelijke commissie 60,- per deelne mer te moeten vragen. Tijdens de zaterdag gehouden vergade ring werd gesteld dat hiermee de open school haar doel voorbij zou kunnen schieten. „Niet iedereen heeft zomaar 60,- be schikbaar. De hoogte van het bedrag kan voor velen wel eens een onoverkomenlijke drempel zijn." Als een gemis werd het niet vertegenwoordigd zijn van de deelnemers in de werkgroep ervaren. Wethouder Tesselaar, die de vergadering voorzat, stelde dat het in de beginfase nog niet mogelijk is de doelgroep bij de voorbereidingen te betrek ken. Hij gaf de werkgroep de opdracht mee voor de zomerva kantie met de eerste plannen op tafel te komen, waarna de deelnemers hun opengehouden plaatsje in de werkgroep kun nen innemen. Tijdens de vergadering kwam tevens aan de orde het tijdstip waarop het proefproject zal starten. Enkele aanwezigen pleit ten ervoor het project in augustus 1977 te laten starten, tegelijk met het schooljaar. De heer Smit, coördinator van de drie proefprojecten voor jong-volwassenen meende dat de minister daar zeker geen toestemming voor zou geven. Het voorstel om het project dan door te laten gaan tot augustus 1979 wilde hij in overweging nemen. Voor veel onderwijzers en leraren zou het problemen geven weer naar hun oude school terug te keren, wanneer het proefproject midden in het schooljaar afloopt. De cursus „Ouders op herhaling" zal overigens half maart al starten met een „open school". De thema's die zijn gekozen zijn „wonen", „werken" en „school". Telkens zal teruggescha keld worden naar de cursisten (25). De cursus „Ouders op herhaling" zal overigens ook gewoon doorgaan. Het proefproject van deze groep in Leiden-Noord is van groot belang voor de samenstelling van het definitieve lesmateriaal voor de „Open school" De proefcursus duurt tot eind juni.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3