Rijswijkse rechercheur op puinstortplaats vermoord Ik werd niet omgekocht" kennismaking l( Verbeten gevecht in Brussel om Europese landbouwprijzen Wijnoproer in Z.-Frankrijk: twee doden Dienstweigeraar in hongerstaking £eidóc Somo/ni Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune' Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar -149,15; losse nummers: 50 cent Vrijdag 5 maart 1976,66e jaargang no. 20367 Gillespie Trompettist Dizzy Gillespie in „Oscar Peterson presenteert", op Ned I om 22.35 uur. Om 19.05 uur Tommy Cooper, om 20.45 uur Hof van Holland en om 23.01 uur Joey. Ned. II om 20.25 uur Wie-kent- kwis en om 21.45 uur Gebrs. Hammond. Om 22.35 uur Televi- zier met omscholing. Droog en zonnig weer met een meest matige oostelijke wind. Schev. hoogw.: laagw.: 1.54-14.17. (Van onze correspondent Jan Sehils) staande begint, zijn het praktisch eens worden voorgelegd. levensonderhoud m Nederland betekent centage nog niet 100 pet. zeker. BRUSSELDe negen ministers van land- geworden over een compromisvoorstel, Rekening houdend met de monetaire com- het bereikte compromis een stijging van De landbouwministers gingen vannacht bouw van de EEG die de afgelopen drie dat landbouwcommissaris P. Lardinois penserende bedragen zal dit compromis om en nabij de 0.58 pet. Omdat ae negen om 24.00 uur uit elkaar en gingen vanmor- dagen in Brussel moeizaam hebben onder- nog de afgelopen nacht op papier zou voor Nederland waarschijnlijk neerkomen landbouwministers vandaag mogelijk nog gen om elf uur opnieuw rond de tafel gaan handeld over de landbouwprijzen voor het zetten, waarna vandaag de definitieve op een verhoging van de landbouwprijzen enkele wijzigingen aan het compromis- zitten om het compromis geheel af te seizoen 1976—1977 dat op 15 maart aan- tekst aan de ministers ter goedkeuring zal met circa 7.8 7.9 pet. Voor de kosten van voorstel aanbrengen is bovengenoemd per- werken. iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Nog niet verleerd Het was in het Ame rikaanse Indepen dence en wel in 1911 dat de Ameri kaanse filmster en danseres Ginger Rogers voor het eerst met de been tjes trappelde Dat was namelijk het jaar van haar ge boorte. Nu, 65 jaar later laat zij in Wal dorf-Astoria (New York) zien, dat zij die kunst nog geenszins verleerd lllllllllllllllllllllllllllllllllll lammm (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Een vertrouwensrela tie tussen een 19-jarige woonwagen bewoner en een rechercheur van de Rijswijkse politie is de politieman vannacht fataal geworden. Rond kwart over twee vannacht werd de 40-jarige Rijswijkse hoofdagent re chercheur Wilhelmus Johannes de Krijger van de Wethouder Bredero- delaan vermoord aangetroffen op de puinstortplaats in Rijswijk, op nog geen 75 meter afstand van de plek, waar woensdag de 32-jarige Haagse taxi-chauffeur Gerard Hofstede werd gevonden. De rechercheur, die de afgelopen dagen intensief bezig is geweest met de moordzaak van de taxi-chauffeur, werd gevonden met een kogel in de zijkant van het hoofd. De vermoedelijke dader, een 19-jarige woonwagenbewoner is spoorloos. De woonwagenbewoner, die al vele malen met de politie in aanraking is geweest wegens geweldmisdrijven en inbraken werd vorig jaar tot t.b.r. veroordeeld, maar wist op 23 januari van dit jaar te ontvluchten uit de inrichting Groot-Batelaar in Lunte- De Rijswijkse rechercheur, gehuwd en vader van twee kinderen (dochter van negen en zoon van zes jaar) kende de woonwagenbewoner al ge ruime tijd. Hierdoor was er volgens de commissaris van politie, T. Schulz een vertrouwensband tussen de twee ontstaan. Zo had de man in novem ber vorig jaar, toen hij ook uit een inrichting was ontsnapt, de recher cheur thuis opgebeld en hem ge vraagd hem te komen halen, omdat hij zich wilde aangeven. Ook giste- Ten probeerde de woonwagenbewo ner de rechercheur een paar maal thuis op te bellen, maar de heer De Krijger was op die tijd druk bezig met het onderzoek naar de moord op de Haagse taxi-chauffeur. Rond zeven uur gisteravond belde de woonwagenbewoner opnieuw op, maar nu naar het hoofdbureau van de Rijswijkse politie. Een goed uur later nam rechercheur De Krijger vanaf het hoofdbureau contact op met een telefoonnummer dat de woonwagenbewoner had achtergela ten en behoort bij de woonwagen van diens ouders in het kamp aan de Lange Kleiweg in Rijswijk. Hij kreeg onmiddellijk de 19-jarige jon gen aan de telefoon, die hem zou hebben verteld dat hij zich opnieuw wilde melden en de rechercheur vroeg hem te komen halen. Ongewa pend ging de heer De Krijger hierop rond kwart over acht naar het woon wagenkamp aan de Lange Kleiweg waar hij de ontsnapte gedetineerde zou ontmoeten. Uit de jaszak van de rechercheur zijn verdwenen zijn por tefeuille en zijn politielegitimatiebe- wijs. ■KgggSES Israël Israëlische comman do's zijn gisteren het Libanese dorp Mis-el-Jebel binnengedron gen en hebben er een huis opge blazen Gulf wil zijn geld terug WASHINGTON (UPI-AP) De Gulf oliemaatschappij heeft meegedeeld dat zij aan een aantal Amerikaanse politici heeft gevraagd om teruggave van schen kingen die zij uit het Gulf Corporate Re serve Fund gekregen hebben. Een woordvoerder van Gulf in Pitts burgh verklaarde dit nadat de leider van de republikeinen in de Amerikaanse Se naat, Hugh Scott, had gezegd dat hij zo'n verzoek van Gulf had gekregen. Onder de met name genoemde politici bevinden zich verder Howard Baker (repu blikein), Henry Jack son (democraat), Wil liam Brock (republi kein), Mark Hatfield (republikein), Russell Long (democraat), en Hubert Humphrey (democraat). Oud-KLM directeur Besangon: 99 (Van orize verslaggevers) SCHIPHOL De oud-direc teur van de KLM ir. F Besa ngon ontkent ten stelligste ooit persoonlijke betaling van Lockheed te hebben ontvan gen. Hij heeft zich beschik baar gesteld voor een'gesprek met de commissie Donner, die momenteel een onderzoek in stelt naar mogelijke omko pingsactiviteiten van het Amerikaanse vliegtuigcon cern. Prins Bernhard heeft af gezien van een reis naar ver schillende Zuidamerikaanse landen om zoveel mogelijk te kunnen bijdragen aan het werk van de onderzoekcom- naris die enkele jaren geleden 25.000 dollar zou hebben ontvangen van Lockheed om een „gunstig klimaat te scheppen voor de aanschaf van een aantal Lockheed Tristar vliegtuigen". Lockheed was op dat moment in een hevige concurrentieslag gewikkeld met de eveneens Amerikaanse vlieg tuigindustrie Mc Donnel-Douglas, die de DS 10 wilde verkopen. Ook met het doel om de Tristar te verkopen, zou prins Bernhard van Lockheed 100.000 dollar hebben ontvangen. Ir. Besangon reageerde niet eerder op geruchten als zou hij steekpenningen hebben ont vangen omdat hij op vakantie in het buitenland was. Woensdag keerde hij in Nederland terug. De Prins heeft gisteren zijn voorgeno men reis als voorzitter van het Wereld- Natuurfonds afgezegd om de Neder landse onderzoekcommissie zoveel mogelijk te kunnen helpen. De prins zou in april enkele weken naar Vene zuela, Columbia, Peru en Ecuador gaan op uitnodiging van de presiden ten van deze landen. Dikke rookwol ken stijgen op uit een van de goederenwa gons die door protesterende wijnboeren in brand werd ge stoken. Van onze correspondent NARBONNE Een langdurig vuurgevecht tussen opstandige Franse wijnboeren en een strijdmacht van politie en gendarmes heeft gisteren in Montredon, tussen Nar- bonne en Carcassone, twee doden en onge veer vijftig gewonden geëist. De schietpar tij in Montredon ontstond toen de autoritei ten probeerden ongeveer duizend wijnboe ren te verdrijven, die met een bulldozer een lokale spoorlijn hadden vernield en drie vrachtwagens in brand hadden gestoken. De actie van de boeren was bedoeld om kracht bij te zetten aan hun reeds vaak gestelde eis tot sluiting van de Franse grens voor de invoer van goedkope wijn uit Italië. Toen de oproerpolitie in actie kwam, werd zij begroet met salvo's uit jachtgeweren. Daarop vuur de de politie met geweren en machinepistolen op de demonstranten. Eerder was in de gebieden van Narbonne en Beziers, waar veel goedkope rode tafelwijn wordt verbouwd die nu onvoldoende afzetmogelijkheden heeft, al veel scha de aangericht aan overheidsgebouwen. Al tientallen jaren zijn er in Zuid-Frankrijk moeilijkhe den als gevolg van de overproduktie van wijn en de daardoor lage levensstandaard in die streken. In 1960 vloeide over de wijnkwestie voor het eerst bloed. Toen gingen Franse militairen liever tot muiterij over dan dat zij gehoor gaven aan bevelen om te schieten op de wijnboeren die hogere prijzen eisten voor hun produkten. Intussen probeert Frankrijk te bereiken dat de wijnprijzen binnen de Europese gemeenschap wor den verhoogd en dat de wijnstreken steun krijgen uit Brussel. INSPRAAK llllllllllllllllllllllllllllllllllll Reisjes Senator William V. Roth moet op een stoel gaan staan om de lengte te la ten zien van de stroom papier, die de computer heeft uitgebraakt. Deze lijst geeft namelijk aan hoeveel Ameri kaanse federale ambtenaren aan dienstreizen heb ben besteed: dat kwam op een lief bedrag van ruim ze ven miljard gulden. Illlllllllllllllllllllllllllllllir Prijscompensatie artsen slechts gedeeltelijk UTRECHT (ANP) - Als de huisartsen en tandartsen niet afzien van de 4,5 percent prijs compensatie per 1 januari, net zoals de specialisten en apothe kers, dan zullen zij de stijging van de praktijkkosten over het jaar 1975 slechts gedeeltelijk mogen doorberekenen. Zouden zij wel doorberekenen dan zouden de Ziekenfondsraad en in hoogste instantie de over heid hier geen toestemming voor geven. Dit schrijft de heer G. L. Hougée in een artikel in „de Ziekenfondsgids". De orga nisaties van specialisten en apo thekers besloten tot het laten vallen van de prijscompensatie op voorwaarde dat de stijging van de praktijkkosten over het jaar 1975 doorberekend moch ten worden. „Wanner andere groepen medewerkers hetzelfde besluit nemen geldt voor hen hetzelfde. Zo niet, dan mogen zij de stijging van de praktijkkos ten slechts zeer gedeeltelijk doorberekenen, aldus de heer Hougée. en voorts overige belangstellen- DEN HAAG (ANP) De dienstweigeraar Ger Pouw is in het jeugdhuis van bewaring „De Sprang" in Scheveningen in hongerstaking ge gaan. Hiermee wil Pouw bereiken dat zijn veroor deling door het gerechtshof tot 19 maanden gevan genisstraf, ongedaan wordt gemaakt. Pouw is veroordeeld wegens „opzettelijke onge hoorzaamheid". Hij heeft geweigerd bij de fourier van zijn onderdeel zijn militaire uitrusting op te halen, omdat hij principieel tegen de dienst is.- A1 sinds tien dagen weigert Pouw te eten. Wel gebruikt hij water. Pouw zegt net zolang door te gaan tot zijn manier van bezwaren hebben tegen de dienst, ook door de wet wordt geaccepteerd. KVP in Kamer: Sluit zaterdag om 5 uur" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer is voor het openhouden van de winkels Amsterdam beproeft stille bus Amsterdam (ANP) In Amsterdam gaat binnen kort een stillere en schone re stadsbus rijden. De bus zal als brandstof lpg (een mengsel van butaan en propaan) gebruiken in plaats van de gebruikelijke dieselolie. De „gewone" stadsbus is door het Instituut voor Wegtransport TNO omge bouwd zodat hij op lpg-gas kan rijden. De proef zal een jaar duren. Het TNO- onderzoek heeft inmiddels aangetoond, dat de „gas- bus" ongeveer de helft min der lawaai produceert en minder schadelijke uitlaat gassen geeft Verwacht wordt, dat de exploitatie kosten weinig of niets zul len stijgen. op de zaterdagmiddag. De KVP-fractie in de Kamer heeft voorgesteld de winkeliers te verplichten zaterdag om vijf uur te sluiten. De PPR wil slui ting om twee uur. Het regeringsvoorstel zegt niets over de sluiting op zaterdag. Het houdt in, dat de winkels per week op werkdagen maximaal 55 uur geopend mogen zijn tus sen vijf uur 's morgens en zes uur 's avonds en dat op een dag avondverkoop mag plaats vin den. De Decom, de samenwerk- ingscommissie van werknemers bonden, noemt het regerings voorstel „teleurstellend". „Men heeft geen aandacht geschonken aan de opvattingen van de De com, men heeft slechts de argu menten van het grootwinkelbe drijf overgenomen", aldus de Decom. ADVERTENTIE R E Y S Leiden Hoge Rijndijk 352-354 071-122381-130979 En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U. in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam: adres:: woonplaats:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1