fieicbe 6oma/nt Personeel wil open blijven kennismaking Kolonels niet omgekocht Benzine duurder Werkgevers oorzaak van zwart werken" Jean Martinon in Parijs overleden MELK GAAT VIER CENT OMHOOG SAMENWERKING IN CONFECTIE Enquête zaterdagmiddagsluiting winkels FC Den Haag West Ham op televisie Marineorder voor Engelse firma Tegenorder F 16 verkeerd geschat ONTSLAG VOOR BRZEZANCZYK BIJ FE YENOORD ft*OT Leid Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abohnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Dinsdag 2 maart 1976,66e jaargang no. 20364 Karlsson Nieuwe jeugdserie „De beste Karlsson van de wereld" op Ned. II om 19.05 uur. Om 21.20 uur Mini-voetbalshow. Ned. I om 19.55 uur finale Su perstars 1975 en om 21.50 uur Brainwave: „Campagne voor de dood". Zonnig. Droog en zonnig met een zwak ke tot matige wind, krimpend naar richtingen tussen west en zuid. Maximumtemperaturen van 7 graden aan zee tot 12 graden plaatselijk in het binnenland. Morgen: Zon: 07.21 18.23. Maan: 07.51 - 21.25. Schev. hoogw.: 4.39 16.49. Laagw.: 0.24 12.45. PARIJS Jean Martinon, sinds ja nuari 1974 dirigent van het Residen tie-Orkest, is gisteren op 66-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Parijs overleden. Hij zal in stilte worden begraven. Het laatst leidde Martinon het Resi dentie-Orkest tijdens de Amerikaan se toernee in september-oktober van het vorige jaar. Kort daarop werd hij in een Parijs ziekenhuis opgeno men. Begin van dit jaar bleek hij botkanker te hebben, de ziekte die hem gisteren velde. Martinon was behalve internationaal vermaard dirigent ook als componist werkzaam. Vrijdag a.s. voert het Re sidentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo in het Congres gebouw zijn Concert voor vier saxo foons en orkest uit, het werkr dat hijzelf op deze dag zou dirigeren. (Meer elders in deze krant). RIJSWIJK (ANP) De consumenten-adviesprijzen voor verpakte volle melk zullen 15 maart vier cent per liter omhoog gaan. De consumptiemelkfabrikan- ten gaan hun produkt drie cent duurder aan de detailhandel leveren, zo hebben hun organisaties aangekondigd. De Nederlandse melkhandelarenorga- nisatie acht voor haar leden een verbetering van de brutomarge met een cent nodig. De organisaties van fabrikanten en van melkhandela ren hebben het produktschap voor zuivel gevraagd, ook de minimumprijs voor verpakte volle melk te verhogen met in totaal vier cent: drie voor de indus trie en een voor de detailhandel. De minimumprijs komt dan op 95 cent per liter. UTRECHT (ANP) Vijftien middelgrote confectie bedrijven met in totaal ongeveer 3000 werknemers willen him krachten bundelen om de continuïteit van de verschillende ondernemingen te verzekeren en de produktie uit te breiden door zich gezamenlijk op de export te richten. De samenwerkingsplannen worden begeleid door de Nederlandse Herstructureringsmaatschappij (Nehem). In september zal de bundeling haar beslag moeten krijgen. Binnenkort worden gesprekken met het mi nisterie van Economische Zaken gehouden over mo gelijke steun. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De meerderheid van het winkelpersoneel is tegen winkelsluiting op zaterdagmiddag. Dit blijkt uit een enquête die de Raad voor het Grootwin kelbedrijf heeft laten houden met het oog op de komende behandeling van de nieuwe winkelsluitingswet in de Twee de Kamer. De uitslag van de enquête wijkt duidelijk af van hetgeen de vak bonden steeds hebben verkondigd. Van de zijde van de vakbonden is steeds gezegd, dat er onder het winkelpersoneel een duidelijke meerderheid zou zijn voor sluiting van de winkels op zaterdagmiddag. Omdat de Raad voor het Grootwinkelbedrijf deze stelling wel eens wilde verifiëren, heeft zij eind vorig jaar onder een representatief deel van het Nederlandse winkelpersoneel een wetenschappe lijk onderzoek laten houden. Gebleken is, dat van de 130.000 werknemers in de detailhandel die op zaterdag werken 62% voor stander is van opening van de winkels op zater- Het „altijd werkzaam zijn op zaterdagmiddag" leidt blijkens de enquête niet tot een geringere tevredenheid met de werksituatie. Ook bij de groep ondervraagden die alle zaterdagen werkt, ervaart 92% de werksituatie als „aantrekkelijk" of „heel aantrekkelijk". (Van onze sportredactie) DEN HAAG De voetbalwedstrijd FC Den Haag—West Ham United, die morgen avond voor de Europa Cup voor bekerwin naars wordt gespeeld, zal door de NOS rechtstreeks op het scherm worden ge bracht. Hoewel het stadion nog niet helemaal is uitverkocht, heeft het bestuur van FC Den Haag toch de knoop doorgehakt. Voorzitter Herman Choufoer: „We rekenen er een beetje op, dat het stadion vandaag alsnog uitverkocht zal raken. We nemen het risico, dat naar onze mening niet erg groot is". De wedstrijd begint om 20.00 uur. DEN HAAG (ANP) De Engelse firma Marconi is aangewezen de verbindingsapparatuur te leveren voor de acht standaard fregatten van de Koninklijke Marine, die bij de koninklijke maatschappij „De Schelde" worden gebouwd. De Koninklijke Marine heeft deze firma na een grondige studie gekozen uit zes bedrijven, zo heeft de marinevoorlichtingsdienst meegedeeld. Tevens zullen leveranties van Duitse en Franse doch terondernemingen van Philips worden toegepast, die ook bij de Duitse, Belgische en Franse marine wor den gebruikt De Engelse marine maakt reeds gebruik van de Marconi-apparatuur. Nee tegen fluor Act ie co mi tees hebben gisteren kratten met fles senpost afgele verd bij de Tweede Kamer, met de oproep „nee" te zeggen tegen de fluori- he' verpakt wat eb waarover de Tweede Kamer deze week een beslissing moet i'BIvAPTH llVWfi nemen, ue over- handiging aan mevr. H. van Leeuwen, voor zitter van de vaste Kamer commissie voor Volksgezond heid, geschied de onder het motto „Verpakt water verkap te dwang". Men wijst hiermee het plan van mi nister Vorrink af, om aan be zwaarden onge- fluorideerd drinkwater in flessen in win kels ter beschik king te stellen. De actiecomi- tees vinden al leen een tweede leidingnet een acceptabel alter natief. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „De tegenorders die General Dynamics zal plaatsen als premie voor de Nederlandse bereidheid om de F-16 aan te schaffen, zullen in ons land op zijn best 10.250 manjaren aan werk opleveren". Dat heeft de heer H. Vos, bestuurder van het district Amsterdam van de industriebond NVV gezegd in een reactie op de uitspraak van minister Vredeling dat de tegenorders 25.000 manjaren werk met zich mee zullen brengen. Aan het verschil ligt ten grondslag een afwijkende schatting van de kosten per manuur, die de Nederlandse bedrijven bij het uitvoeren van de tegenorders maken. Vos schat die kosten hoger. Hij komt tot zijn berekening van 10.250 manjaren werk op grond van een recente uitspraak van president directeur David Lewis van General Dynamics die heeft gezegd dat de tegenorders in geld uitgedrukt 450 miljoen dollar zullen belopen. Brzezanezijk (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Feyenoord heeft gisteravond trainer Antoni Brzezanczyk op staande voet ontslagen. De 53-jarige Pool kreeg zijn congé nadat afgelopen zondag een smadelijk verlies werd geleden in een vriendschappelijk duel tegen FC Antwerp. Dat was voor de leiding van Feyenoord, dat de laatste weken uiterst pover speelt en nauwelijks meer toeschouwers naar zijn stadion trekt, de druppel die de emmer deed overlopen. Tweede trainer Ad Zonderland neemt de trainingen waar tot er een opvolger is gevonden. (Zie verder de sportpagina's). PRIJZEN LOCKHEED, NORTHROP EN BOEING: PHOENIX (AP-Reuter-UPI) De drie Amerikaanse vliegtuigbouwers Lockheed, Northrop en Boeing heb ben ten stelligste ontkend dat zij ooit gratificaties zouden hebben gegeven aan kolonels van de Ameri kaanse luchtmacht, in ruil voor het uitoefenen van invloed op mogelijke kopers. Voormalige Lockheeda- gent Ernest Hauser heeft deze beschuldiging gisteren geuit. Volgens Hauser waren er bedragen van 10.000 tot 20.000 dollar als kerstgratificaties uitbetaald aan kolonels, die als militaire adviseurs in het buitenland waren gestationeerd. Namen wilde Hauser evenwel niet noemen. Intussen gaat de subcommissie van de Amerikaanse Senaat waar van Frank Church voorzitter is, door met haar onderzoek. Zij heeft nu een boekhouder gevonden die was belast met de boekingen van de betalingen, die Lockheed heeft gedaan in Zwitserland. Hij zal donderdag verhoord worden. Voorts heeft een medewerker van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, staatssecreta ris Robert Ingersoll een oproep ontvangen om te verschijnen op een hoorzitting van een Congrescommissie. Hij zal moeten getuigen over de politiek van zijn ministerie inzake omkoping door Ameri kaanse maatschappijen overzee en in het bijzonder de betalingen die Lockheed in Japan heeft gedaan. In Nederland gaat Ae.commissie Donner eveneens door met haar onderzoek. Vandaag is de vroegere minister van defensie ir. S. H. Visser verhoord. Hij was destijds minister van defensie toen besloten werd de Starfighter aan te schaffen. «k Overval DEN HAAG (ANP) De benzine wordt ander maal duurder. Ditmaal als gevolg van veranderin gen in de marktsituatie. De maximumprijs van superbenzine wordt met 1,6 cent per liter ver hoogd tot 107,2 cent De maximumprijs van gewone benzine ondergaat een verhoging van 0,8 cent en komt op 103,6 cent per liter. Deze verhogingen gaan morgen in. Met ingang van waarschijnlijk 1 april aanstaande gaan 'de benzineprijzen met 2,3 cent omhoog. Die stij ging is het gevolg van een accijnsverhoging waar toe de Tweede Kamer recentelijk besloot De verandering in de marktsituatie heeft ook consequenties voor andere soorten aardolie-rpo- dukten. Zo gaan de maximumprijzen van huis brandolie met 0,9 cent per liter omlaag en dalen de prijzen van autogasolie met 1 cent per liter. Race Een flink aantal mooie meisjes rende gisteren over de Londen- se schapen- markt voor de traditionele pan nenkoekenrace. De wedstrijd werd eigenlijk een dag te vroeg gehou den. Het gebeu ren hoort plaats te vinden op vastenavond. Maar dat mocht de pret niet drukken en de 24-jarige Chrissy Warren (derde van links) kwam als winnares uit de strijd. UTRECHT (ANP) „De bouw-werkgevers maken veel kabaal over het „zwart" werken, maar zij zijn in feite zelf de grote schuldigen. Dit zegt de federatie bouwbonden NW-NKV in een commen taar op de vorige week in Limburg gehouden actie om „zwartwerkers" in de bouw op te sporen. De federatie vindt controle op misbruik maken van sociale verzekeringen zeer logisch en aan vaardbaar, omdat zwart werken kwalijk en afkeu renswaardig is, aldus de federatie. Maar de actie in (Limburg keuren de bonden volstrekt af: „con trole mag niet een bijna gewelddadig karakter krijgen. Overigens zou het probleem van zwart werken veel minder spelen wanneer de bouwon dernemers eindelijk eens zouden kappen met kop pelbazen en malafide onderaannemers", zo zeggen de bouwbonden van NW en NKV. Als het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en de ge meenten ervoor zorgen dat de controle op norma len en deugdelijke wijze geschiedt, dan is het niet nodig om te komen tot zulke krenkende acties als laatst in Limburg, redeneert de federatie. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam:--- adres: woonplaats:-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1