WERELDKAMPIOEN VINDT OLYMPISCHE PLAK NOG MOOIER Van Helden: „Ik kon Piet niet bijhouden" £r wordt stug doorgeschaatst Twee Amerikanen onder de tien kernploegen Henk Gemser kandidaat sprinttrainer HEERENVEEN Piet Kleine, een bescheiden wereldkampioen. „Een wereldtitel is mooi, maar de Olympische medaille heeft toch meer waarde". Met deze opmerking stapte Piet Kleine, de opvol ger van Harm Kuipers, uit de Friese arreslede, waarin hij twee ereronden over de ijspiste van de Thialfkuip had gemaakt. De deinende mensen massa, die bezit had genomen van de kunstijsbaan waar een grandioos schaatsfestijn was gehouden, droeg de nieuwe wereldkampioen naar de kleedka mers, waarin hij eindelijk de rust vond die hem na een enerverend en enotioneel schaatsweekeinde toekwam. In de kleedkamer veegde de lange Drent de tranen weg die hij onder het spelen van het Wilhelmus over zijn wangen de vrije loop had gelaten. De emoties waren hem te veel ge weest. Trillend bleef Piet Klei ne minuten lang op de houten banken van de grauwe cata comben van het ijsstadion voor zich uitstaren. Hans van Helden, Klaas Vriend, Joop Pasman en coach Leen Pfrommer pro beerden de wereldkampioen mentaal bij te staan, maar ook voor hen was de emotie te groot. Leen Pfrommer verborg zijn gezicht in zijn handen. Eindelijk had hij gelijk gekre gen. Zijn trainingsmethoden, in het begin van het seizoen, vooral na de interland tegen Noorwegen, fel bekritiseerd, hadden Piet Kleine en Hans van Helden naar de absolute wereldtop gebracht. De perio de „Ard en Keessie" was in Heerenveen gevolgd door het tijdperk „Piet en Hans". De wereldtitel bleef in Drente. Harm Kuipers, die vorig jaar op het ijs van Bislet in Oslo de titel had veroverd, kreeg zijn provinciegenoot Piet Klei ne als waardige troonopvolger, Piet Kleine, die na zijn Olym pische successen in Innsbruck een baan kreeg aangeboden als postbode eerste klas in Hollandscheveld, verraste „vriend en vijand", onder wie Hans van Helden kon worden gerekend. Hij was niet de held geweest, die hij graag had wil len'worden. Op de tweede dag van het grandioos geslaagde toernooi moest Hans van Hel den, met de Noor Sten Sten- sen, een gedoodverfde favoriet voor de wereldtitel, deemoedig het hoofd buigen voor Piet Kleine, die vanuit de under dog-positie als een raket over het ijs was gevlogen. Vooral op de 1500 meter moest Hans van Helden te veel prijs geven om nog een reële kans op de wereldtitel te behouden. Van Helden, die sinds zijn zestiende in Heeren veen in een caravan woont om op de kunstijsbaan een schaatsdroom te verwezenlij ken, moest op de mijl een volle seconde afstaan aan Piet Kleine, die in Olympische vorm over de ijspiste ging. Met een eerste plaats op de 1500 meter (2.03.33) legde Piet Kleine, de stille pupil van Pfrommer, de basis voor het grote succes. Hans van Helden, die zaterdag op de 5.000 meter, zijn favorie te afstand, alles had moeten geven om Kleine van drie overwinningen op de vier af standen af te houden, finishte in 2.04.33 op de vijfde plaats. De beslissing moest op de 10.000 meter, een afstand die Van Helden ook niet schuwt, vallen. Piet Kleine moest ruim tien seconden op Van Helden goedmaken om zeker te zijn van de wereldtitel. Een bijna onmogelijke opgave, zo leek het. Na bijna een kwartier schaatsen bleek Piet Kleine zelfs ruim twintig seconden sneller te zijn geweest dan Van Helden, die door deze krachtsexplosie van de Drent voor „eigen publiek" van de •fel begeerde titel werd afge houden. De spanning van dit wereld kampioenschap werd opge voerd tot een hoogtepunt, waarin alleen Sten Stensen nog een stem kon hebben. Nog geen seconde verschil was er tenslotte tussen Stensen en Kleine, die ook op de 10.000 meter de sterkste en de snelste was gebleken. Voorbeeld De Nederlandse toptwee had den de successen van de No ren de vier ereplaatsen in het Europees kampioenschap in Oslo totaal weggevaagd. Piet Kleine en Hans van Hel den luidden in Heerenveen een nieuw schaatstijdperk in. De Nederlandse schaatssup- porters, die weer volop kon den genieten van hun favorie te sport, hebben hun nieuwe helden. Hans van Helden: „Na mijn rit op de tien kilometer was ik teleurgesteld. Ik had zeker een uur nodig om dat te verwer ken. Maar ik ben toch blij dat een Nederlander wereldkam pioen is geworden. Op eigen grond hebben we de Noren een lesje kunnen geven. De prestatie van Piet Kleine is grandioos en de sfeer in de kernploeg en de bereidheid om voor elkaar te knokken is een voorbeeld voor de gehele schaatswereld". Piet Kleine: „Ik voel me opge Dit is de wereldkampioen. Piet Kleine, een gelukkige lach tonend nadat hij het rechtstreekse duel met Hans van Helden winnend heeft afgesloten. lucht. Na de successen op de Olympische Spelen dacht iede reen dat de wereldtitel voor Nederland zou zijn. Ik was daar nog niet zo zeker van, want met de Noren moet je altijd rekening blijven hou den". „Hans van Helden en ik wa ren op 15.32 weggegaan. Pfrommer had tegen Van Hel den gezegd, dat hij mij geen honderd meter cadeau moest geven. Voor mezelf had ik een taktiek uitgestippeld, waarin ik in de zevende ronde mijn kans zou willen grijpen. Van Helden bleef echter twintig meter achter me rijden en toen dacht ik, nu moet ik zullen met minder plezier te rugkijken op dit toernooi. Vriend verspeelde zijn kansen op een goede plaats door op de 500 meter bij de start te blijven staan. Vriend: „Ik hoorde twee schoten en dacht dat ik een valse start had ge maakt. Starter Wim Mulder wilde niet naar mij luisteren en toen ik ging rijden kwam de Fin Köppa al over de streep. Ik heb een bijzonder onfortuinlijk seizoen gehad. In Innsbruck werd ik geveld door de griep en in Heerenveen heb ik mijn eigen kansen ver speeld". Klaas Vriend en Joop Pasman Joop Pasman had evenals in doorgaan. Ik reed erg gemak kelijk en Hans kon mijn tem po niet volgen. Op dat mo ment voelde ik dat de wereld titel binnen mijn bereik lag". Hans van Helden weer: „Ik wist dat ik slechts tien secon den op Piet mocht verliezen. Ik had de macht niet om bij hem te blijven. Ik heb me op de tien kilometer daarom niet geforceerd. Ik gun Piet Kleine de wereldtitel want in dit toer nooi heeft hij bewezen de sterkste te zijn". Oslo, een verloren toernooi. In Oslo werd hij bevangen door plankenkoorts en in Heeren veen werd hij door een val op de 1500 meter uitgeschakeld. Door wat Vriend en Pasman overkwam mag Nederland vol gend jaar in Davos met slechts drie rijders aan de start ko men. Kans Leen Pfrommer, die aan het eind van dit seizoen officieel afscheid neemt van de schaatsploeg, liet na afloop van het wereldkampioenschap duidelijk blijken, dat hij nog een volgende periode am bieert. „In het voorseizoen is er veel kritiek geweest De achterstand met de Noren zou te groot zijn. Achteraf heb ik toch gelijk gekregen. Ik hoop dat de kritiek nu minder is geworden en ik een nieuwe kans bj de KNSB krijg". Na de successen in Innsbruck en Heerenveen heeft Pfrom mer deze mogelijkheid ver groot Hij heeft in ieder geval de steun van de gehele kern ploeg. Van Helden: „Als Pfrommer weggaat, gaan wij ook. Zonder Pfrommer kun nen we geen topschaatsen blij ven beoefenen". WIL VAN DER PLAS HEERENVEEN De leden van de dames- en herenkern ploegen zoals die op 11 janua ri na de nationale titelstrijd in Groningen werden gefor meerd, kunnen binnenkort een financiële meevaller verwach ten. Op voorstel van penningmees ter Zeekant heeft de KNSB besloten het onkostenpakket van de rijdsters en rijders (o.a. kilometervergoeding, zakgeld,) met terugwerkende kracht te verhogen. Hiertoe wordt een bedrag van ongeveer dertig duizend gulden aangewend. Dit bedrag houdt de bond aan Heerenveen over als de drie jaar oude schuld van een ton aan de kunstijsbaan Deventer is afbetaald. Publiciteitsman Hans Korte- kaas vertelde gistermiddag: "Aanvankelijk was het de be doeling dat Piet Kleine en Hans van Helden een zoge naamd geblokkeerde spaar bankrekening met vijfduizend gulden zouden krijgen. Over dit geld zouden zij dan kunnen beschikken na beëindiging van hun carrière. Maar dit bleek in strijd te zijn met de regels van het Internationaal Olympisch Comité. Kaderman voor KNSB HEERENVEEN - De KNSB zal het volgende seizoen een nieuwe opleidingsfunctionaris in dienst nemen. Deze nog niet met naam genoemde persoon zal de opleiding van het tech nische kader in de gewesten voor zijn rekening moeten ne men. Het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk zal in de vorm van een subsidie zestig procent van het salaris van deze „ka derman" voor zijn rekening nemen. HEERENVEEN Het dage lijks bestuur van de KNSB heeft Henk Gemser gevraagd het volgende seizoen als sprinttrainer te fungeren van een gecombineerde dames- en herenploeg. De in Duiven, (bij Arnhem) woonachtige Gem ser, die het afgelopen seizoen de conditietraining van de he- renkempleog verzorgde, heeft zich bereid verklaard op de uitnodiging in te gaan. Gem ser moet echter wel rond ko men met het bestuur van het CIOS in Heerenveen, waar hij docent is. Gediskwalificeerd De Zweedse schaatsveteraan örjan Sandler, die in de perio de Schenk/Verkerk met Göran Claesson tot de Zweedse schaatstop behoorde, was in Heerenveen weer aanwezig. Sandler, die op het laatste mo ment moest invallen, reed een onfortuinlijk afscheidstoer- nooi. Op de 500 meter eindigde hij als 30ste in 42.84 en op de 5.000 meter werd Sandler 15e in 7.27.80. Op de 1500 me ter werd de Zweed in zijn rit tegen Klaas Vriend-gediskwa lificeerd. Sandler hinderde Klaas Vriend bij de wissel en werd uit het toernooi gestoten. Klaas Vriend, die bleef staan bij de start van de 500 m. Hij protesteert maar het zal niets uitha len. HEERENVEEN De Nederlandse ploegen voor het toernooi om het wereldkampioenschap sprint, dat op zaterdag 6 en zondag 7 maart wordt gehouden in West-Berlijn, bestaan uit: Heren: Hans van Helden, Piet de Boer, Jos Valentijn, André Kraayeveld. Coach: Leen Pfrommer. Dames: Sijtje van der Lende, Annie Borckink, Haitske Pijlman, Christa Jaarsma. Coach: Gerard Maarse. Op vrijdag 5 en zaterdag 6 maart vinden in Inzeil de jaarlijkse recordwedstrijden om de Gouden Schaats plaats. Voor Neder land komen daar onder coach Egbert van 't Oever aan de start Piet Kleine, Klaas Vriend, Joop Pasman, Jan de Vries en Jan Derksen. Voor de landenwedstrijd dames tussen Rusland en Nederland, op maandag 15 en dinsdag 16 maart in Alma Ata, zijn acht rijdsters geselecteerd: Sijtje van der Lende, Annie Borckink, Haitske Pijlman, Christa Jaarsma, Margriet Pomper, Ina Steen- bruggen, Ineke Pepping en Joke van Rijssel. De Nederlandse heren komen op zaterdag 20 en zondag 21 maart, eveneens in Alma Ata, uit in een drielandenwedstrijd tegen Noorwegen en Rusland. De zes all-rounders en vier sprinters die naar Alma Ata gaan, zijn: Hans van Helden, Piet Kleine, Joop Pasman, Klaas Vriend, Jan Derksen, Jan de Vries, Jos Valentijn, André Kraayeveld, Piet de Boer en John Olof. De coach bij de dames is Gerard Maarse, bij de heren Leen Pfrommer. Eric Heiden, een openbarjng. HEERENVEEN Tijdens de strijd om het wereldkampioen schap in Heerenveen hebben twee Amerikanen zich geplaatst bij de eerste negen. Een uniek resultaat bij de all-rounders, bij wie de pas zeventienjarige Eric Heiden (tweede bij het wereldkampioenschap voor junioren) een openbaring was. Hij bereikte de vijfde positie tussen de conditioneel zo sterke Noren Stensjhemmet en Storholt en vóór alle Russen, die danig teleurstelden. Heiden, die ook met overgave ijshockey en Ameri kaans voetbal beoefent, imponeerde met zijn zege op de 500 meter in 39.11 seconden. Zij persoonlijk record was 40.04. Dan Caroll ging er met zijn negende plaats tenopzichte van vorig jaar drie plaatsen op achteruit, voornamelijk door zijn minder sterke tien kilometer. De beste Rus was Sergej Martsjoek, die met zijn achtste plaats nog net tot de beste helft behoorde. Vooral Ivanov en Kondakov (vorig jaar tweede en derde) vielen sterk terug: maar liefst elf plaatsen. Varlamov (nu elfde) zakte twee posities. De enige pupil van Kees Verkerk die de laatste zestien haalde, was de Zweed Lennart Carlsson. Net als vorig jaar mocht de Australiër Colin Coates de tien kilomteter rijden. Hij werkte zich van de vijftiende naar de twaalfde plaats. De Japanner Kawahara (in Oslo nog vijfde) slaagde er niet in zich bij de eliteschaatsers te handhaven.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9