Zuidhollandse glastuinbouw houdt op 3 april opendag" Demonstratie sproeiers, druppelaars en filters bij Aalsmeers proefstation IN RIJSWIJK EN BLEISWIJK Keten van bloemenwinkels wordt uitgebreid TOENEMEND AANBOD VAN SLA STIJGENDE OMZET VAN BLOEMEN ZWEDEN ENTHOUSIAST OVER NIEUWE TULP Belgische eer voor agrarisch driemanschap MAANDAG 1 MAART 1976 IiEIDSE COURANT Rijswijk/Bleiswijk Op za-i terdag 3 april stellen tiental-, len kwekers van groenten en bloemen hun glastuinbouwbe drijven open voor iedereen die een kijkje wil komen ne men in de interessante en boeiende keuken van een van Nederlands meest dynamische bedrijfstakken. De tuinbouw gebieden, die dit jaar deelne men aan deze open dag liggen in Sion (tussen Rijwijk en Delft) en Bleiswijk (bij de groenteveiling langs de rijks weg Utrecht - Den Haag). De organiserende tuinbouw- studieclubs hopen hierdoor meer begrip te kunnen kwe ken voor de glastuinbouw, die jaarlijks voor honderden mil joenen guldens exporteert en daarmee een belangrijke bijdrge levert aan de sterke exportpositie van Nederland. In Zuid-Holland grenzen wo ningbouw en tuinbouw prak tisch aan elkaar; stedeling en agrariër zijn buren. De kennis van de stedeling van een agra risch zo belangrijk sector als de glastuinbouw is over het algemeen echter gering. De opendag op 3 april is juist georganiseerd om die kennis te vergroten en om wederzijds gedachten uit te wisselen over de glastuinbouw en alles wat daarmee heeft te maken. De opgestelde programma's voor zaterdag 3 april geven daartoe alle gelegenheid. Groente- en bloemenbedrijven tonen de teelt van vele, ui teenlopende gewassen. Aan dacht wordt onder meer be steed aan het regelen van het klimaat in de kassen, aan de verwarming, de gewasverzor ging, het oogsten en het klaar maken van de produkten voor de veiling (sorteren en ver pakken). Tegen veilingprijzen, kunnen bovendien groenten en bloemen worden gekocht. In Bleiswijk wordt daarvoor zelfs de veilingklok ter be schikking gesteld. De open dag begint op beide plaatsen om tien uur 's mor gens met een aantal festivitei ten en duurt tot omstreeks vijf uur 's middags. ROTTERDAM - De drie man nen die jarenlang de drie cen trale Nederlandse landbou worganisaties hebben geleid hebben alle drie een hoge Bel gische onderscheiding ontvan gen: ir. C. S. Knottnerus, voor zitter van het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité en van het Landbouwschap, de heer C. G. A. Mertens, oud- Ir. C. S. Knottnerus voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond K.N.B.T.B., en drs. R. J. Zijlstra, oud-voorzitter van de Nederlandse Christelij ke Boeren- en Tuindersbond CBTB, zijn benoemdtot com mandeur in de Kroonorde van België. Hun verdiensten voor het verstevigen van de contac ten tussen de Belgische en de C. G. A. Mertens Nederlandse landbouw vinden hiermee erkenning van Belgi sche kant. De Belgische consul-generaal, de heer A. M. van Mosselvelde, heeft de bij de onderscheidin gen behorende versierselen uitgereikt aan de heren Knott nerus en Mertens. De heer Zijlstra had ze al eerder ont- Drs. R. J. Zijlstra vangen. Ir. Knottnerus is van het drietal de enige die nog bij een centrale landbouworgani satie in functie is. Dit jaar treedt ook hij af, zowel bij het KNLC als bij het Landbouw schap. De heer Mertens en de heer Zijlstra (thans burge meester van Smallingerland) verlieten vorig jaar resp. de KNBTB en de CBTB. OOSTERHOUT - De bv Superflora, filiaalbedrijf in bloemen en planten, gaat onder de nieuwe naam 'Florado' haar keten van thans twaalf winkels in snel tempo uitbreiden. Dit jaar wil het bedrijf zeven nieuwe verkooppunten op franchiseba sis vestigen en daar moeten de komende jaren elk jaar zeven tien nieuwe winkels bijkomen. De directie van het bedrijf, die dit bekendmaakte, zei te werken volgens een formule, die een grotere omzetsnelheid in haar winkels tot resultaat heeft dan in de 'gemiddelde' bloemenzaak. De bloemen en planten staan verpakt in de winkel en de klant kan zichzelf bedienen. Op deze wijze en door het niet verrichten van diensten, die de dure bloemen zaak doet, zoals het opmaken van bloemstukken, kransen, wordt een omzetsnelheid bereikt, die het dubbele bedraagt van die in vergelijkbare bloemenwinkels. Uitschakeling van de groothandel zal v Je een betere winstgevendheid geven. Eigen vrachtwa;h 'en bloemen en planten van de veiling en dergelijke Se». >rgen bij de winkels van het bedrijf. Werkend volgecs formule is het bedrijf snel gegroeid: in 1971 is met de eerste eigen winkel begonnen en dit jaar wordt al een omzet van vijf miljoen gulden verwacht. Het bedrijf telt thans ruim 40 werknemers. De uitgaven van de Nederlanders aan bloemen en planten stijgen sterker dan de inflatie. In de jaren 1970 tot en met 1975 bedroeg de toeneming van deze bestedingen jaarlijks tussen de 13 en 15 procent. Dit betekent, dat de reële vraag naar bloemen en planten jaarlijks groter wordt. Gebleken is, dat vooral de pasgehuwden veel geld over hebben voor bloemen en planten. Verder maken de statistieken duideijk, dat er in het westen van ons land veel meer bloemen en planten worden gekocht dan in de rest van het land. OP VRIJDAG 12 MAART Agrarische jongeren uiten ongenoegen Aalsmeer Een keer per jaar nodigt het consulentschap voor de bloemisterij in Aals- meer-Amsterdam de hande laars in regeninstallaties en druppelbevloeiingsstystemen uit om hun onvolprezen pro dukten te demonstreren voor tuinders, die dez systemen uit stekend kunnen aanwenden' op hun klimaatgevoelige be drijven. Dit jaar is dat het geval op dinsdag 9 en woens dag 10 maart, evenals vorig jaar in een ruimte van het proefstation voor de Bloemis terij in Aalsmeer. Elf, elkaar al of niet op het terrein van het watergeven be concurrerende bedrijven heb ben aan de uitnodiging gevolg gegeven om er hun produkten te tonen. Uit een publicatie in het vakblad de Bloemisterij blijkt al, dat behalve tal van sproeiers (belangrijk voor een vers regenbuitje in een tuin bouwkas), druppelsystemen en filters één filter de aandacht gaat trekken. Dit is de Amiad- filter, dieevenals trouwens veel van de aanwezige appara ten op dit gebied. Uit Israelaf- komstig is. Een druppelsys teem is minder waard als het water niet goed voorgefilterd wordt. De heer J. Kok, specia list mechanisatie van het con sulentschap bloemisterij Aals- m eer-Amsterdam noemt de Amiadfilter vanuitzonderlijke kwaliteit. Slootwater Zoals bekend maken de mees- tetuinders van slootwater ge bruik voor hun beregen ingsin- stallaties. De vervuiling van dat water is voor de fijne sproeiers en leidingen altijd al een probleem geweest. Drij- zand en allerlei andere zwe vende delen zorgen voor ver stoppingen, die afbreuk doen aan de goede werking van zo'n installatie. Verstopte sproeiers schoonmaken geeft veel werk en levert meer schade aan het gewas op dan men zou den ken. Om dit probleem op te lossen maakt men al lange tijd gebruik van filters, maar te grove doorlaat, corrosie en dergelijke waren er de oor zaak van dat de werking van deze filters nogal eens te wen sen overliet. Amiadfilter, een opvallende verschijning op de de- monstratiedagen in Aalsmeer. De Amiadfilter kent echter geen verstopping als gevolg van zijn grote filteroppervlak, geen drukverlies, geen onder houd en is gemakkelijk in ie dere installatie te monteren. De filter is te zien op de de- monstratiedagen, waar verder praktisch alles op dit gebied aanwezig is. Uit de bollen streek zorgt daar bijvoorbeeld de firma Heto voor uit Noord- wijkerhout en uit Aalsmeer zelf de firma Burggraaf. Ver der treft men er uit Heerhugo- waard Excave en uit Alkmaar Borta aan. Uit het Westland is er ondermeer Revaho B.V. te Wateringen (die ook de Amiadfilter presenteert). Zelfs uit Wormerveer (fa. Geerdig) bestaat er belangstelling voor deze demonstratiedagen. Het steeds toenemende aanbod van sla is er de oorzaak van dat de prijzen steeds meer onder druk komen. Eind vorige week was er alweer een flink stuk van de prijzen afgeknabbeld. Voor de sortering van 11 tot 14 kg. werd 29 cent per stuk betaald, voor de sortering van 15 tot 21 was dit 32 cent en voor de sortering van 21 kg. 36 cent De prijzen liggen thans gemiddeld 10 cent per krop hoger als vorig jaar. Er is op het ogenblik echter weinig concurrentie van sla op de buitenlandse markt. Het toenemende binnenlandse aanbod kan als belangrijkste oorzaak van de prijsdaling worden aange merkt. Er wordt ook de komende week een verdere toename van het aanbod verwacht, waardoor de prijzen onder druk blijven. Dit zal tot gevolg hebben dat de prijzen zich op hetzelfde niveau zullen handhaven of nog iets zullen dalen. Komkommers De aanvoer van komkommers blijft nog ver achter bij die van vorig jaar. Deze kleinere aanvoer heeft echter geen gunstige invloed op de prijzen, deze steken ongunstig af bij die van vorig jaar. Het prijsherstel van vorige week is in de loop van de afgelopen week weer teniet gegaan. Als belangrijkste oorzaak hiervan valt de grotere concurrentie van Griekenland aan te wijzen. Evenals vorig jaar is ook Bulgarije weer op de komkommermarkt aanwezig, export van Roemenië is tot dusver nog niet waargeno men. Er wordt een sterke toename van het aanbod van binnenlandse komkommers ver wacht. Er zal dan ook rekening mee gehou den moeten worden dat de prijzen zich met moeite kunnen handhaven of zelfs een ver dere daling zullen ondergaan. Tomaten Het ziet er op het ogenblik naar uit dat het slechte weer inderdaad de tomatenproduktie in Marokko parten heeft gespeeld. Zeker als er gekeken wordt naar de export van dit land naar West-Duitsland. De export bedraagt thans 32 ton tegen 82 ton vorig jaar. Opvallend is de grotere ex port van de Canarische Eilanden naar West- Duitsland te weten 1250 ton tegen vorig jaar 201 ton. De vraag naar tomaten op de West-Duitse markt is echter aanmerkelijk groter dan vorig jaar. Dit valt af te leiden uit de importcijfers van dit land. Er worden wel spoedig grotere aanvoeren van tomaten verwacht, het valt nog moeilijk te overzien wat dit voor invloed op de prijzen zal heb ben. Afgeloopen week werd er voor de A-sortering 32,10 betaald, voor de C-sorte- ring 18,10 en voor de CC-sortering 12,50 per 6 kg. Overige gewassen Het aanbod van prei is aanmerkelijk toege nomen, met als gevolg dat de prijzen een daling hebben ondergaan. De kg-prijs ligt Er is een geleidelijke toename in de bloe- menaanvoeren. Dat blijkt uit het totale weekomzetcijfer van de CCWS. Dat bedroeg bijna acht miljoen gulden, tegen bijna zes miljoen in de voorgaande week. De toename geldt ook voor de pot- en perkplanten, zij het dan ook, dat die totale omzet nauwelijks een half miljoen gulden betekende. De fresia presenteerde zich met een iets dalende prijs, die gemiddeld bijna 3,- per bosje bedroeg. De aanvoer beliep ruim 560.000 bos, bijna 200.000 bos meer dan in de week daarvoor. De trosanjers, met gemiddelde prijs van 3,65 waren iets hoger genoteerd. De tulpen nemen in betekenis toe met een totaal aan voer van 210.000 bos met een wat hoger gemiddelde prijs van 2,24 en hoogste note ring 7,50. Als geheel een rustige ontwikke lingsgang in de bloemenhandel. Veilinguitbreiding Veel leden van de CCWS hebben afgelopen week gebruik gemaakt van de gelegenheid om de jongste uitbreidingen van de gebou wen in ogenschouw te nemen. De toenemen de aanvoer stelt ook hoger eisen aan de verwerking, waarbij ook aan de houdbaar heid van de bloemen ruimer aandacht moet worden besteed. Waar nog geen jaar geleden een fustloods stond, verrijst thans een mo derne afmijnzaal, speciaal voor de verkoop van potplanten. Deze tribune zal binnen enkele maanden in gebruik worden geno men. Getracht wordt een zo groot mogelijke service te verlenen aan kwekers en kopers. Trottoir-bloemenhandel De vraag, of winkels met een grote trottoir verkoop van bloemen wel gerekend kunnen worden te behoren tot de speciale bloemis tenzaken, wordt door P. A. C. Brandsma in het vakblad voor de Bloemisterij in discus sie gebracht. Er zijn bloemisten, die van oordeel zijn, dat de trottoirverkoop nu niet bepaald een florissant beeld vertoont en de zaak omlaag haalt. Men acht dat ook een ongewenste verkoop. Voor sommige winkels is het onmogelijk vanwege een te smalle stoep of door gemeentelijke verbodsbepalin gen, een dergelijke straathandel te beoefe nen. Het wordt wel wenselijk geacht, een trottoirstand aan te passen bij de winkel. Een grote categorie bloemenzaken in de middenklasse, heeft onnodig veel terrein verloren in de losse verkoop van bloemen en planten, als gevolg van onvoldoende pre sentatiemogelijkheden of onvoldoende- ver zorging. Een buitenstand zal veel kunnen bijdragen tot impulsaankopen. Het publiek beslist dan meestal zelf naar keuze en neemt die bloemen dan mee naar binnen. Lange verkoopgesprekken zijn overbodig, de keus is gemaakt en er zijn geen kosten van bezorgen en dergelijken, zo betoogt de heer Brandsma. Daardoor is het mogelijk om met speciale prijzen en minimale winst te wer ken, als de omzet door die stoepverkoop kan worden verhoogd. Buitenverkoop wordt ech ter zinvol geacht, indien alles uitstekend is verzorgd, niet alleen 's morgens, maar gedu rende de hele dag. Keurig ingepakt, goed gerangschikt, fris en vers gaat er aantrek kingskracht voor een bloemenwinkel van uit Het moet geen plaats zijn, waar de tweede soort bloemen aan de man wordt gebracht. Het klaarmaken van zo'n buiten stand kan in de rustige ochtenduren gebeu ren. Men kan niet volstaan met een paar kistjes van dezelfde bloemsoort neer te zet ten. Omdat het produkt zo dicht bij het publiek wordt gebracht is een trottoirstand een visitekaartje voor de winkel. Ook bij vele goed renderende bloemenwinkels kan men buitenstands aantreffen, die het aan zien dubbel en dwars waard zijn. De werk groep „Bloemsierkunst" heeft voor de vak scholen dan ook een speciale opleiding voor de buitenpresentatie in de bloemenzaken ontworpen, zo wordt meegedeeld. Bloemen in Spanje In Spanje wordt blijkens de jongste tellin gen, 422 ha. grond met bloemen beteeld, waarvan 116 ha onder glas of plastic. De voornaamste teelt is anjers, namelijk 328 ha en 36 ha rozen. Er worden in seizoen 1974 ongeveer 26 miljoen anjers en ruim 2 mil joen rozen geëxporteerd. Vooral van de Canarische eilanden worden veel bloemen geëxporteerd. markt en voor twaalven van bijvoorbeeld Lustige Witwe wordt momenteel al rustig ƒ11,- per 100 betaald. Twaalven van Apel doorn, zijn nu al opgelopen tot 10,- per 100. Voor Prominence wordt zelfs al 13,- per 100 besteed en voor Christmas Marvel idem. Brilliant Star schommelt rond 20,- per 100. Kortom: beneden 10,- zijn weinig twaalven te koop. Dalende tendens Met de narcissenprijzen gaat het iets beter, al is er nog geen aanleiding om er opgewon den brieven over naar huis te gaan schrij ven. Van de gladiolen lijkt de room nu wel wat af. Weliswaar krijgt men de twaalven en de veertienen bepaald nog niet cadeau, maar over de'gehele linie genomen vertoonden de prijzen een wat dalende tendens. We zagen nog mooie partijen veertienen van Herman v.d. Mark verkopen voor 10,-, terwijl ook Blue Conqueror en Spie and Span in deze koers lagen, maar de rest kocht men bedui dend gemakkelijker dan de laatste tijd het geval was. Het kan ook geen rozengeur en manenschijn blijven. De export heeft het leeuwendeel van de gladiolen nu wel over de grens. Den Haag De drie platte landsjongerenorganisaties houden vrijdag 12 maart in de markthal te Barneveld een manifestatie, waar ze tussen de vijfhonderd en duizend deelnemers ver wachten. De minister van landbouw en visserij, zo me nen de drieorganisaties heeft in de kamerdebatten over de landbouwbegroting in december 1975 geen blijk gegeven, de zorgen der jonge agrariërs te willen verlich ten. Ook harde aandrang van de kant van de kamerle den is uitgebleven. Daarover willen de organisaties nu hun ongenoegen tonen. De minister, aldus de jonge renorganisaties, denkt er vooralsnog niet aan de voor stellen uit het rapport „de jonge agrariër" uit te voeren. In dat rapport van het Land bouwschap, mede op aan dringen van de jongerenor ganisaties tot stand geko men, worden verschillende voorstellen gedaan om voor de jonge agrariër de finan cieringsproblemen bij het overnemen van een bedrijf te verlichten. Onder meer wordt gedacht aan een tijde lijke rentesubsidieregeling en aan het openen van belas tingvrije geblokkeerde reke ningen, waar het toekomstige bedrijfshoofd geld op kan storten zolang hij nog in loondienst is. Ook wordt er voor gepleit, voor jonge agra riërs de voorwaarden van de Grondbank soepeler te ma ken. tekenend dat bij de eerste de beste opleving in de bollenwereld alle narigheid kennelijk meteen vergeten is en er prompt weer spra ke is van kwekerslust of zo men wil: specu latiezin. Denk niet dat de handel in nieuwe tulpen altijd weldoorvoede bankrekeningen pleegt op te leveren. Er is in de loop der jaren meer geld in vergokt dan verdient. Neem bijvoorbeeld de prachtige gele tulp Gold Star. Een juweel in alle opzichten, die enkele jaren geleden luidkeels werd bejubeld en werd omschreven als je-van-het. Het enthou siasme van de kwekers die een deel van hun duiten in Gold Star hebben belegd, is intus sen wel bekoeld. De tulp werd virusziek en wat men er ook aan deed, het werd alleen maar erger. Gold Star is dan ook vrijwel uitgerangeerd. Tel dan maar uit je winst. - Nóg een voorbeeld: de schitterende rode tulp Kingdom, die enkele jaren achtereen werd beschouwd als een van de belangrijk ste. nieuwe rode tulpen. We kennen nu kwe kers die er „balen" van hebben, omdat ook deze tulp op een griezelige manier wordt belaagd door virusziekte. In het gewone broeiassortiment wordt mo menteel zeer veel handel gedaan. Dat is mede een gevolg van de goede prijzen die tot nu toe voor de bolbloemen werden be taald. Er is zelfs sprake van een oplopende rond een gulden. De prijs steekt echter nog steeds gunstig af bij die van vorig jaar, die toen lag op 50 cent per kg. Er wordt voor de komende tijd een toenemend aanbod van prei verwacht waardoor de prijzen een ver dere daling zullen ondergaan. Witlof wordt nog steeds in ruime mate aangevoerd, dit heeft tot gevolg gehad dat de prijzen thans gemiddeld 2,25 per kg bedragen. Hoewel het aanbod van witlof gaat afnemen moet er toch rekening gehouden worden met een verdere prijsdaling voor dit geWas. Andijvie wordt verhandeld tegen een kilo-prijs van 1,60. Er is nogal wat concurrentie van andijvie uit Italië, deze andijvie wordt inge voerd tegen groothandelsprijzen van 1,40 per kg. De binnenlandse radijs die alweer aangevoerd wordt maakt prijzen van 90 cent per bosje. Er wordt ook radijs ingevoerd uit de U.S.A., de prijs voor dit produkt ligt op 50 cent per 170 gram. Ook de tuinkers is weer op de veiling verschenen, de prijs per doosje ligt op 22 cent. Voor de liefhebbers van pri meurs zijn er ook weer snijbonen te koop, de prijs per kg. komt op 13,50. Enkele belangrijke importgewassen zijn: bloemkool uit Frankrijk en Italië, bleekselderij uit Ita lië en Israël, Chinese kool uit Oostenrijk en sperziebonen uit Soedan en Senegal. Het gaat de bollenkwekers nog altijd naar den vleze. De handel blijft uiterst vlug en als het om nieuwe tulpensoorten gaat, lijkt het er soms op alsof men een beetje door het dolle heen is. Een voorbeeld: Orange Monarch, een nieuwe tulp (destijds gewon nen door de fa. Gebrs. Eggink te Voorrscho- ten), die best groeit, vroeg broeit, geschikt is voor de vijf-graden-behandeling en boven dien zeer houdbaar op het water is. Vooral de broeiers in Zweden, die een paar jaar achtereen deze tulp konden testen (daartoe in staat gesteld door een grote exporteur, die een forse partij Orange Monarch teelt) zijn erbijster enthousiast over. Het afgelopen najaar werden er dan ook heel wat kilo's van verkocht aan kweker s/exporteurs met een Scandinavische han del. Ze kregen er veel vraag naar en „stap ten er in", zoals dat heet. In november ging Orange Monarch van de hand voor 10,- per kilo, maar. een maand later was de prijs al opgelopen naar 15,- per kilo. Eind januari kon men Orange Monarch al niet meer kopen beneden ƒ20,- per kilo en toen we maandag op de beurs de handelaren polsten, bleek men al graag 25,- per kilo te kunnen maken. In drie maanden is de prijs dus meer dan verdubbeld. Nu is het natuurlijk niet met alle soorten tulpen zo gegaan, maar het is toch wel

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7