Nixon terug na zeer omstreden reis naar China Zaire erkent MPLA-Angola PPR blijft kabinet steunen Nieuwe komeet in oosten zichtbaar Automobilist pas na 7 jaar ervaren rijder Parachutist bij vrije val gedood Golf van 30 meter overviel Rotterdam" MAANDAG 1 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ZOON VAN LINDBERGH? Kenneth Kerwin (rechts) heeft, zoals zaterdag gemeld, een rechtsgeding in Honoloeloe aangespannen om te bewijzen, dat hij de destijds ontvoerde zoon van Charles Lindbergh is. Lindberghs zoontje werd veertig jaar geleden, naar toen aangenomen werd door Bruno Hauptmann ontvoerd en vermoord. Hauptmann stierf na een zeer geëmotioneerd proces op de elektrische stoel. Deskundigen hebben verklaard, dat de haarlijnen van de zoon van Lindbergh en van Kennet dezelfde kenmerken vertonen. Links: de ontvoerde zoon van Lindbergh. Een laatste foto van ex-president Nixon tijdens zijn spraakmakend bezoek aan China. Hij schudt hier handen met opgetogen Chinezen in een park in Kanton. LOS ANGELES (AP) Oud-president Nixon is gisteravond teruggekeerd in Californië na een acht-daagse reis naar China, die in de Verenigde Staten aanleiding is geweest tot controverses. Bij aankomst op de internatio nale luchthaven bij Los Angeles legde Nixon geen verklaringen af. Hij werd opgewacht door onder meer zijn dochter Tricia en twee leden van de Chinese missie in de Verenigde Staten. Alle mogelijke verwikkelingen in verband met het Amerikaanse binnenlandse beleid daarge laten, verwachten waarnemers in Washington dat de reis van oud-president Nixon van belangrijke waarde kon zijn voor de regering omdat hij nieuwe inlichtingen kan geven over de recente veranderingen in het Chinese lei derschap. Zo zou Nixon het ministerie van buitenlandse zaken ongetwijfeld zeer interessante dingen kunnen vertellen over de nieuwe dienstdoende premier en opvolger van wijlen Tsjoe En-lai, Hoea Koe-feng. Men is te Washington niet alleen geïnteres seerd in wat Hoea Nixon tijdens hun drie gesprekken heeft verteld maar hoe de verhou ding van Hoea kon zijn tot partijvoorzitter Mao Tse-toeng en andere hooggeplaatsten in de Chinese hiërarchie. In Washington ontvangt men elk jaar honder den academici, leden van het Congres en andere Amerikaanse reizigers die naar Peking zijn geweest, om naar hen te luisteren. Maar het geval-Nixon wordt als uniek beschouwd wegens diens ervaringen in buitenlandse za ken. Het bezoek van Nixon heeft plaats gehad op een tijdstip dat er verwikkelingen in Pe king waren waarbij linkse militairen openlijke aanvallen doen op politici die zij er zelfs van betichten „kapitalisten" te zijn. New York (AP) Met ingang van vandaag is er een nieuwe komeet onze kant opgekomen, de komeet van West die is genoemd naar zijn ontdekker, Richard West. Om hem te zien moet men naar het oosten kijken en deze speurtocht beginnen ongeveer een uur voor zonsopkomst. Als de zon er eenmaal is absorbeert die de glans van de komeet. Hoe helder de komeet en hoe lang zijn staart kunnen de geleerden niet zeggen maar de hoop bestaat, aldus dr. Mark Chartrand van het Hay- den-planetarium te New York, dat de West de „helderste" bezoeker aan onze planeet zal zijn sinds de Bennett, in 1970. Drie jaar geleden zouden wij de komeet van Kohoutek te zien krijgen, dat zou de helderste zijn sinds die van Halley, maar dat viel tegen en Kohoutek verdween en zal zich vermoedelijk de eerste 75.000 jaar niet meer laten zien in de buurt van ons zonnestelsel. De komeet van West zal zeer laag over de oostelijke einder te ontwaren kunnen zijn, mog vóór de zon is opgekomen dus. Deskundigen menen dat men de West het best zal kunnen zien met het blote oog in het tijdvak van 3 tot en met 7 maart. Maar dan moet men zorgen dat men hoog staat en hopen dat er geen wolken zijn. BRAZZAVILLE (UPD - Zaire en de volksrepubliek Angola hebben besloten „hun broeder lijke betrekkingen te normali seren." Dit is zaterdag officieel bekend gemaakt in Brazzaville, waar president Moboetoe Sese Seko van Zaire en Agostinho Neto, president van de Angolese volksrepubliek, bijeen waren ge komen om de tegenstellingen tussen hun landen te overbrug gen. In het officiële communiqué staat dat Zaire en de volksrepu bliek Angola besloten hebben „hun broederlijke betrekkingen te normaliseren in het belang van hun beider volkeren." Het overleg stond onder auspi ciën van 4e president van Kon go-Brazzaville, Marien N'GOEA- BI. Volgens het communiqué zijn bij het besluit van de twee lan den de volgende punten overeen gekomen: De twee partijen zullen, binnen een redelijke termijn, de terug keer regelen van de vluchtelin gen en doen hiervoor een be roep op de medewerking van het hoge commissariaat voor de vluchtelingen, een VN-orgaan. De regeringen van Angola en Zaire garanderen de veiligheid van deze vluchtelingen. De twee partijen verbinden zich elke militaire activiteit tegen de ander achterwege te laten. Angola is Zaire erkentelijk voor het weren van huurlingen. Angola bevestigt haar bereid heid tot samenwerking met zijn buurlanden op elk gebied, met name bij het gebruik van ge meenschappelijke verbindings wegen. De twee partijen zijn tot een akkoord gekomen met betrek king tot te nemen maatregelen langs hun gemeenschappelijke grens met het doel het weder zijds vertrouwen en beider vei ligheid te verzekeren. Zaire en Angola hebben tenslot te de vorming aangekondigd van een gemengde commissie die eventuele problemen zal be handelen. De onderhandelingen tussen de drie staatshoofden be gonnen zaterdagochtend, direct na aankomst van president Mo boetoe. Zij hebben de hele dag geduurd. Moboetoe is zaterdagavond naar Kinsjasa teruggekeerd. Presi dent Neto is gisteren terugge keerd. een f leurop bloemencheque dé moderne manier van groeten voor ver weg en dichtbij. Haal er één bij uw Fleurop-bloemist. y J Fleurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. LELYSTAD (ANP) - Bij het parachutespringen nabij het vliegveld van Lelystad is zater dagmiddag een 30 jarige man uit Arnhem om het leven geko men. Er bevonden zich vijf parachu tisten in een vliegtuig, die zou den afspringen met een van te voren gemarkeerd veldje als doel. Nadat de eerste had ge sprongen op de daarvoor aange geven hoogte, waren nummer twee en drie aan de beurt om een zogeheten vrije val te ma ken. De parachute van het slachtoffer is daarbij wel open gegaan, maar vermoedelijk was de hoogte gering. Verkopers van gifgas gearresteerd WENEN (Reuter) De politie in Wenen heeft twee mannen en een vrouw aangehouden die van plan waren om een van de ge vaarlijkste strijdgassen uit het arsenaal van de tweede werel doorlog, het DFP, aan de man te brengen. De drie hadden zich in het bui tenland, bij een inmiddels ook gearresteerd chemicus in Ber lijn, dit vloeibaar gas verschaft en hadden als verpakking voor de verzending een paar honderd spuitbussen besteld. Het DFP, dat in de tweede we reldoorlog in Duitsland werd ge maakt, heeft het onmiddellijk verlies van het bewustzijn tot gevolg van degene die het ina demt Als geen injectie met atro pine plaatsheeft, is het slachtof fer binnen vijf minuten dood. Luchtpiraat doodgeschoten BOGOTA (UPI-Reuter) - Een Columbiaanse vliegtuigkaper heeft zijn aktie tegen een bin nenlands verkeersvliegtuig gis teren met de dood moeten beko pen. De man, gewapend met een re volver en een mes, had zich van het tweemotorig toestel meester gemaakt kort nadat het in Tur bo, 550 kilometer ten noorden van Bogota, was opgestegen voor een vlucht naar Medellin. Hij dwong de vlieger tot een landing in Chirigodo, waar hij een losgeld van (omgerekend) 300.000 dollar eiste, maar de 15 passagiers vrijliet. Daarop vloog hij door naar Me dellin, met alleen de twee vlie gers als gijzelaars aan boord. Toen het toestel in Medellin landde, schoot de politie de ban den lek, bestormde het vliegtuig en schoot de kaper met een nekschot dood. NORFOLK (AP) - Een plotselinge krachtige golf waar van de hoogte is ge schat op ongeveer 30 meter heeft het va kantieschip De Rot terdam onlangs bijna m de volle breedte getroffen. bevestigd en gezegd dat het zich had voorgedaan op de Middellandse Zee op 31 januari omstreeks 5 uur 's morgens. De meeste mensen la gen te bed toen de golf kwam aansnel len. De kapitein die De Rotterdam, een het zag, deed zijn ichip Vein 40.000 ton, best het schip met de en zwaaide hevig toen het tegen en over de golf „heen klom". Aan boord werd nie mand gewond. De materiële schade be perkte zich tot wat vernielde stoelen aan dek. De golf was veroor zaakt door onder grondse verstoringen kop in de golf te leg- reis. Door het kan- gen, maar het ging te die in een bepaald j_ „i.._ gedeelte voor de kust toor van de Holland vlug en het schip Amerikalijn te Rot- werd geraakt in i van Noord-Afrika no gal eens voorkomen. terdam is het voorval hoek van 45 graden lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIII, (Van onze parlementaire redac tie) UTRECHT Het partijbestuur van de PPR is van oordeel dat het bereikte compromis over de wet op de ondernemingsraden voorlopig geen aanleiding geeft de medewerking van de PPR aan het kabinet-Den Uyl op te zeggen. Dit bleek zaterdag op de vergadering van de kern groep (de afgevaardigde van de afdeling) in Utrecht Men acht de inhoud van het kabinetsvoorstel tegen de ach tergrond van het streven van de PPR naar arbeiderszelfbestuur weliswaar minimaal, maar an derzijds redelijk in overeen stemming met Keerpunt 72 (het regeerakkoord van de PvdA, PPR en D'66) en een lichte ver betering ten opzichte van de huidige wet op de onderne mingsraden. Voorstellen van onder meer een minderheid van het partijbe stuur en het oud-Tweede Ka merlid Van Gorkum om de re geringssamenwerking te verbre ken, werden met verpletterende meerderheid verworpen. Vooral de nederlaag van van Gorkum, die zich in het verleden steeds door ongeveer een derde van de radikalen gesteund wist, was opmerkelijk. De kerngroep deed een beroep op de Tweede-Kamerfractie om tegen het wetsvoorstel te stem men, wanneer de inhoud daar van bij de behandeling in het parlement wezenlijk wordt aan getast Ook vroeg men de frac tie om straks in de Kamer voor stellen te doen om de mogelijk heden van de ondernemingsra den om hun bevoegdheden tot gelding te brengen, afdoende te waarborgen. Het kabinetsvoor stel acht men op dit punt te zwak. GEWELD IN NOORD-IERLAND BELFAST (AP) Groepen protestantse jongeren trokken zater dagavond door de straten van noordelijk en oostelijk Belfast, waar zij vrachtwagens en personenauto's kaapten en in brand staken. Voor de tweede achtereenvolgende avond heerste er geweld in de Noord-Ierse hoofdstad. Drie mensen zijn gewond geraakt door kogels van sluipschutters in het zuidelijk deel van de stad. Volgens de politie had de schutter zich verschanst in een huis in een protestantse wijk. Hij vuurde op voorbijrijdende auto's. In een van de geraakte wagens kreeg een man verwondingen in beide benen. In een andere auto vielen twee gewonden. ONTVOERDE AMERIKAAN MET DOOD BEDREIGD CARACAS (AP) Een groep die zich „revolutionaire commando groep" noemt, heeft zaterdagavond gedreigd de ontvoprde Ameri kaanse zakenman William F. Niehous te zullen vermoorden tenzij de Venezolaanse regering ophoudt met wat werd genoemd „een golf van onderdrukking" tegen het volk. De groep eist in een communiqué aan het in Caracas verschijnende dagblad El Nacional de verantwoordelijkheid voor de ontvoering en de „arrestatie" van Niehous voor zich op. Niehous is vrijdag avond verdoofd en uit zijn huis in een voorstad van Caracas gehaald. De 44-jarige ontvoerde is directeur van Owens-Illinois, een glasfa briek in Venezuela. RUMOERIG CARNAVALS WEEKEINDE ARNHEM/EINDHOVEN/- HEESCH (ANP) Het carna valsweekeind heeft in Arnhem aan een 3-jarig meisje het leven gekost. Zij viel van een open carnavalswagen en kwam on der de wagen terecht. Zij over leed aan haar verwondingen. In Eindhoven heeft een onbe kende man zaterdagnacht vijf mannen met een mes gestoken. Drie van hen moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. In dezelfde stad werd een 46-jarige man uit Son door vijf jongens zwaar mishandeld toen hij wilde voorkomen dat het vijftal het petje van een klein jongetje zou afpakken. De man moest ernstig gewond, met ondermeer een scheur in de schedel, in het ziekenhuis worden opgenomen. De hoofddader is inmiddels aangehouden. Twee broers uit Heesch zijn aangehouden op verdenking een 22-jarige man uit Geffen in de buik te hebben gestoken. (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG - Een mens heeft zeven jaar nodig na het be halen van zijn rijbe wijs om in het ver keer uit te groeien tot een ervaren auto mobilist. Dit heeft een Duits onderzoek uitgewezen. Het onderzoek werd in opdracht van Volkswagen uitge voerd door Duitse verkeerspsychologen. Men kwam tot de conclusie, dat niet in de eerste twee jaar, maar in de daarop volgende drie tot vijf jaar de pas geslaagde automobilist de, meeste kans heeft op een ongeval. Het vier de jaar op de weg is voor de automobilist een jaar vol gevaren. Pas in het begin van het vijfde jaar keren de kansen ten goede om tenslotte in het zevende jaar - en na bijna 100.000 km tot het normale niveau van menselijk falen te dalen. De ontwikkeling van de rijvaardigheid is volgens de deskundi gen in drie delen te splitsen. De eerste fa se omvat de eerste twee jaren na het be halen van het rijbe wijs. De automobilist is dan nog onzeker. Hij rijdt erg voor zichtig en ook zeer defensief. De moge lijkheid tot falen is relatief zeer groot, maar neemt wel ge leidelijk af. De tweede fase loopt van het derde tot het zevende jaar. Deze fase is volgens de on derzoekers het meest interessant, maar ook de gevaarlijkste. In deze periode voltooit de rijder een soort inhaalcursus, een tweede basiscursus. Als fase drie intreedt kan men, volgens de onderzoekers, pas van een ervaren rij der spreken. ROTTERDAM BOOS OP HOLLANDSE SIGNAAL Rotterdam (ANP) Het college van Ben W van Rotterdam heeft in een telegram aan de directeur van Hollandse Signaal-apparaten- fabriek in Hengelo, de heer J. Doorenbos, zijn ongenoegen kenbaar gemaakt over de beweringen die hij heeft geuit aan het adres van de adjunct-directeur van het Rotterdams havenbedrijf. In een dagbladartikel verwijt de heer Doorenbos de adjunct-directeur dat hij geen zaken zou willen doen met Philips of een dochter van Philips (Hollandse Signaal is een Philips-bedrijf). De gemeente is in onderhandeling met het Amerikaanse bedrijf Sperry Rand over een studieopdracht voor de aanschaf van een walradarsysteem langs de Nieuwe Waterweg. Hollandse Signaal voelt zich hierdoor gepasseerd en is bang dat Sperry ten gunste van zichzelf zal adviseren. Met de definitieve uitvoering zijn enkele honderden miljoenen guldens gemoeid. Illllllllllllllllllllllilll BONT Uit protest tegen het slachten van jonge zeehondjes had kunstschilder Gerard Esser zater* dag in Amsterdam een protestoptocht van scholieren georganiseerd. In de optocht werden door de jongelui schilderijen van Es ser meegedragen, waarop het dood knuppelen van de zeehondjes is afge beeld. Rechts op de foto de schilder Es ser. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll AAP-MENS? Dierenhandelaar Frank Burger uit New York houdt dit aapachtige wezen, Oliver genaamd, stevig vast aan een ketting om de nek. Volgens Frank Burger is Oliver een kruising tussen mens en aap. Hij kan rechtop gaan en staan en heeft 47 chromosomen, waar mensen er 46 hebben en apen 48. Weeroverzicht De Bilt Een in aktiviteit toe nemend koufront trok gister avond met regen en veel wind over ons land. Op het station Ramspol viel daarbij 10 mm regen, andere plaatsen meldden hoeveelheden van 2 tot 7 mm, terwijl op de vliegbasis Leeuar- den onweer werd waargenomen. Het front behoorde bij een de pressie, die ten noorden van Schotland langstrok en vanmor gen boven het midden van Noorwegen was aangekomen. Na de frontpassage stroomde met westelijke winden enigszins drogere lucht ons land binnen. Boven zuid-Engeland bevindt zich de kern van een hogedruk- gebied, die zich naar het oosten verplaatst. Het hogedrukgebied zal morgen het weer bij ons in gunstige zin beïnvloeden. Na een koude nacht, waarbij plaatselijk vorming van mist mogelijk is, zal het droog en vrij zonnig weer zijn. Het hogedruk gebied, dat een uitloper heeft naar de Middellandse Zee, brengt daar rustig en zonnig weer met middagtemperaturen tussen 15 en 20 graden. Vooruitzichten voor woensdag: Overwegend droog met opkla ringen. Vooral in het binnen land lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp.: omstreeks 1 graad Max. temp.: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog een maal: 90 procent

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5