Turk in koelen bloede door landgenoot vermoord Wethouder Van Aken maakt inspraak bij benoeming directeur opnieuw onmogelijk Leiden staat voor enorme stijging sociale uitkeringen Schietpartij in Leidse Joubertstraat Leidse universiteit vraagt steun Den Uyl Eeuwfeest universiteit had batig saldo van halve ton Briljant vakmanschap Mendelssohn Trio „Te veel" deed afbreuk aan reputatie Imperium JVlAAlNJJAG i ivLrt.rt.rii raio L,iLlLiö£, LUUKA1NI PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers LEIDEN Zaterdagavond om kwart voor elf heeft er aan de Joubertstraat (Transvaalbuurt) een schietpartij plaatsgehad die het leven heeft ge kost aan de 36-jarige in Voorschoten wonende Turk Memis Tank. De ver moedelijke dader, een 19-jarige land genoot zonder beroep kon door de Leidse politie enkele uren later in zijn ouderlijke woning van zijn bed worden gelicht. Het drama speelde zich af in het huis van een Turkse vriend van het slach toffer die daar met enige anderen op bezoek was. Op een bepaald ogenblik voegde de vader van de vermoedelijke dader, een al acht jaar in ons land wonende fabrieksarbeider, zich bij het gezelschap. Kort daarop stond de 19- jarige Turk, vergezeld van zijn 15-jari- ge broertje op de stoep van de Jou bertstraat 37. Ze wilden van hun in het pand aanwezige vader wat geld hebben, wat echter niet zo vlot ging. Daarop ontspon zich een discussie tus sen beide zoons en hun vader, waarin onder meer de heer Tank zich meng de. Dit twistgesprek liep uit op een schietpartij waarbij de heer Tank, werkzaam in de horeca en vader van twee kinderen, door zijn 19-jarige landgenoot minstens vijf kogels in het hoofd en onderlichaam kreeg afge vuurd. Het slachtoffer was meteen dood. Volgens de Leidse politie zijn de ko gels op zeer korte afstand afgevuurd. De mogelijkheid bestaat dat er nog meer kogels worden gevonden. Pas vandaag zal door de patholoog-ana toom dr. Zeldenrust sectie worden verricht. Naast de 19-jarige jongenman heeft de politie ook zijn broertje en vader aan gehouden. De mogelijkheid van mede plichtigheid of uitlokking wordt door de Leidse recherche niet uitgesloten geacht. In het huis van het drietal is een vuurwapen gevonden, waarvan echter nog niet met zekerheid te zeg gen valt of de moord er ook mee is gepleegd. In de nacht van zaterdag op zondag heeft er op het bureau aan de Zonne veldstraat een eerste verhoor plaatsge vonden in aanwezigheid van de Leidse officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. De Wit. Geen van de arrestanten heeft tot vanochtend een bekentenis afgelegd. Over de motieven van de moord tast de politie dan ook nog in het duister. De achtergronden worden nog onderzocht maar de poli tie sluit een zekere vorm van bloed wraak niet uit. Er wordt rekening mee gehouden, dat de ruzie over geld maar een dekmantel is geweest. LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse Universiteit heeft in een brief minis ter-president drs. J. M. den Uyl verzocht stap pen te ondernemen, die de komst van de Russi sche dissident Vladimir Boukovski naar Leiden, waar hij zijn studie in de biologie zou kunnen voortzetten, zouden kunnen bevorderen. Het Leidse college sluit hiermee, naar het schrijft, aan bij het feit, dat de minister-presi dent in het kader van het verdrag van Helsinki stappen heeft onderno men om de komst naar Nederland van de heer Amalrik, die door de Ut rechtse Universiteit is uitgenodigd, te bevorde ren. Het college verzoekt de minister-president aan te geven, welke maatregelen, na alles wat al door de Leidse Universiteit ter zake is gedaan, zouden kunnen worden genomen ter be vordering van de komst van Boukovski. In zijn brief herinnert het Leidse college van bestuur eraan, dat mi nister mr. M. van der Stoel van buitenlandse zaken bij een bezoek San Moskou in 1974 met zijn Russische ambtge noot Gromyko over Boukovski heeft gespro ken. Het deelt in zijn brief mede, dat op me dewerking van het mi nisterie van justitie voor het verkrijgen van een verblijfsvergunning kan worden gerekend en dat voor dekking van de kosten van het verblijf van Boukovski is ge zorgd. LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse Universiteit heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de door de Coördinatiecommissie Eeuwfeest 1975 afgeleg de rekening en verant woording. Het college* heeft daarbij bijzondere dank uitgesproken aan de penningmeester, de heer R. Hollander, voor zijn aan de financiële as- pecten van het Eeuw- gesties voor de beste- gen. Dit bedrag is ter feest bestede zorg, resul- .ding van het saldo en beschikking gesteld van terend in een batig saldo heeft een bedrag van de Stichting tot Instand- van 45.345,48 gulden. tienduizend gulden afge- houding vah Eeuwfees- Het college is akkoord zonderd ter vorming van ten aan de Rijksuniver- gegaan met de door de een beginkapitaal voor siteit Leiden, c-ommissie gedane sug- komende lustrumvierin- Personeel gemeentelijke sociale dienst: Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het personeel van de gemeentelijke sociale dienst (GSD) van Leiden heeft er zich een brief aan de leden van de gemeenteraad over beklaagd dat het college van b en w en met name wethouder Van Aken (personeelszaken) voor de zoveelste maal de inspraak van het personeel aan zijn laars heeft gelapt. Dit keer gaat het over de benoeming van een directeur voor de GSD, waar sinds dat er vorig jaar moeilijkheden ontstonden geen eerste, maar ook geen tweede chef meer is. Het college deed vorige week aan de gemeenteraad een enkelvoudige voor dracht om een van de stafleden van de GSD, de heer Boot, tot directeur te benoemen. Wethouder Van Aksen had het personeel echter toegezegd dat er geen een voordracht zou worden gedaan, voordat de in spraak van de ambtenaren op de GSD volledig tot zijn recht zou zijn gekomen. Nu dit on danks de beloften niet is ge beurd heeft een groot deel van het personeel na enige aarze ling besloten een brief aan de raad te schrijven. Het vreest namelijk dat wanneer van daag al de benoeming in de raad aan de orde mocht ko men, de raadsleden af zullen gaan op de eenzijdige informa tie van het college. Om hun ideeën toch aan de raad ken baar te maken hebben de on dertekenaars hun toevlucht genomen tot een brief. De briefschrijvers wijzen er allereerst op, dat b en w in september ten aanzien van de benoeming van een directeur hadden besloten géén voor dracht te doen, maar een vier de wervingsronde te starten en te streven naar een reorga nisatieproces. Toen begin oktober bekend werd dat de heer Boot naar de functie had gesolliciteerd (dat gebeurde op verzoek van een deel van de staf) kreeg het personeel de gelegenheid zijn mening kenbaar te maken over zijn kandidatuur. Een schriftelijke temming toonde toen aan dat bijna 57% Boot liever niet wilde, 17% geen me ning had en slechts 26% Boot aanvaardbaar achtte als direc teur. Hierna besloot het college Boot per 1 december voor één Wethouder Van Aken jaar te benoemen als plaats- vervangend-waarnemend-di- re.cteur. Wethouder Tesselaar verklaarde toen tegenover on ze krant, dat na een jaar het personeel misschien anders over Boot zou denken als het hem had zien functioneren. Naar uit de brief van het per soneel blijkt werd toen aan de werkers op de sociale dienst- door wethouder Van Aken de verzekering gegeven, dat voor dat een voordracht aan de raad zou worden gedaan het personeel opnieuw in de gele genheid zou worden gesteld zijn mening kenbaar te ma ken. „Begin februari", zo vervolgt de brief dan, „overwoog de heer Boot zich niet langer kan didaat te stellen voor de func tie directeur. Eén van zijn overwegingen daarbij was de uitslag van de enquête van oktober, waaruit hij conclu deerde dat hij zich niet ge steund zag door een meerder heid van het personeel, de staf was echter van mening dat Boot gezien de ervaringen van de laatste maanden geschikt was en verzocht hem unaniem zijn kandidatuur te handha ven," vermeldt de brief. Vervolgens wordt er op gewe zen dat de op het verslag van de dienstcommissie gestoelde veronderstelling van b en w dat van de zijde van het perso neel evenmin bezwaren tegen Boot zouden bestaan (zoals ook in een toelichting, op de voordracht wordt gesteld) slechts een verwachting is en geen duidelijk gepeilde me ning van het personeel. „Zonder zich aan de afspra ken met betrekking tot de te volgen inspraakprocedure te hebben gehouden stelt het col lege voor de heer Boot met ingang van 1 april tot direc teur van de GSD te benoe men,,' zo stelt een groot deel van het personeel, dat vervol gens concludeert dat de ge maakte afspraken over die in spraak flagrant geschonden zijn en niet vastgesteld is of de meerderheid van het perso neel inderdaad achter de kan didatuur van de heer Boot staat. „Wij vragen ons af of de drei ging met intrekking van een sollicitatie aanleiding mag zijn voor een overhaaste benoe ming. Waarom vindt verder aan de raad een voordracht van een persoon plaats?" al dus de briefschrijvers die er op wijzen dat dit lijnrecht staat tegenover de benoeming sprocedure bij Endegeest, waar door het college géén voordracht werd gedaan om dat er maar één kandidaat was. Tot slot vragen de onderteke naars welke garanties er zijn dat bij de benoeming van een adjunct-directeur en bij de ko mende reorganisatie niet meer gegoocheld gaat worden met beloftes. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Peter Marinus zn v. P A. Zirkzee en A. C van Fessem. Valen- tijn. zn v. J. Joustra en M L. de Boer. Sjocrd, z M Akerboom. Overleden: R Hartevelt, geb 8 aug. 1913. echtgenote van: J. Wetselaar, H IJspelder. t: A. :n. geb. van Duijvenvoorde, H G Schoi 21 juni 1905. echtgenote van: R Reij L. van der Does, geb 2 april 1888. man. W J. J. van Vliet, geb 23 feb 1976. zoon 1: F. Gillissen en Y. Dammers. en E. M Dozy. J. B J van ;n M. D. T. W. van Harteveld. Wethouder Van Dam Van een onzer verslaggevers Leiden De begroting voor 1976 van de gemeente Leiden is eindelijk ge reed. Vanmorgen presenteerde wet houder Van Dam (financiën) de in drie dikke boekwerken vervatte lijst en van inkomsten en uitgaven van de Sleutelstad die vanaf vanmiddag te gen de kostprijs ook bij bureau voor lichting van het stadhuis verkrijg baar zullen zijn. Veel nieuws bevat de begroting niet. Bij de presentatie van het financieel kader enkele weken geleden stond al vast dat Leiden zich ook in 1976 wei nig sprongen kan permitteren. Zoals bekend kan van de enorme lijst wen sen die door de verschillende afdelin gen van het stadhuis waren ingediend ten aanzien van personeelsuitbreiding slechts een zeer bepert aantal gehono reerd worden. In dit jaar is er blijkens de cijfers maar ruimte voor nieuwe taken en intensiveringen van bestaande taken ter grootte van 733.500 gulden, die verdeeld zullen worden over de sector bestuur (140.000) welzijn (373.500) en wonen (220.000). Voor de uitvoering van het investe ringsprogramma 1976 van niet of niet geheel rendabele investeringen is een budgettaire ruimte beschikbaar van 1,3 miljoen en verder moet Leiden het stellen met een ongewijzigd beleid ten opzichte van het vorig jaar is er nog wel wat geld van de rijksoverheid te verwachten in de vorm van extra-sub sidieregelingen. In 1975 wist de ge meente in totaal voor 3 miljoen gulden aan deze subsidies binnen te halen. Zoals bekend wil het college ook de onroerend goedbelasting die dit jaar onder meer de riool- en straatbelas ting van 4% eextra verhogen om alt hans enige ruimte te krijgen om de hoog nodige voorzieningen aan te kun nen brengen. Daarnaast zullen de re serves verder worden aangesproken. Sociale Dienst Wat zonder meer bij bestudering van de cijfers opvalt is de gevoelige stij ging van het bedrag aan uitkeringen krachtens de verschillende bijstands- en werkloosheidsregelingen van de Sociale Dienst. Het totale bedrag aan bijstand stijgt van 34 naar 48,5 mil joen; De overige CRM-bijstand (rijks groepsregelingen en dergelijke) van 12,1 naar 23,5 miljoen en de werkloos heidsuitkeringen van 14,9 naar 17,3 miljoen gulden. De totale lasten van bijstand worden voor 1976 geraamd op 95,5 miljoen gulden. Hiertegenover staan 13,7 miljoen gulden aan baten, terwijl 81,7 miljoen door het rijk wordt vergoed. De begroting gaat er van uit dat ruim 11 miljoen gulden van de bijstandsuitkeringen ten laste van Leiden zullen blijven. De marionet „de Dw< Henk Boerwinkel. Poppenspel in het LAK LEIDEN Woensdag a.s. zullen de poppenspeler Henk Boerwin kel en zijn vrouw Ans met hun figurentheater „Triangel" optre den in het theater van het Leids Academisch Kunstcentrum, Le vendaal 150, derde verdieping. De toegangsprijs voor de voor stelling, die om kwart over acht begint, bedraagt vijf gulden, voor houders van een cultureel jongerenpaspoort drie gulden en vijftig cent. Kaarten zijn tus sen elf en vijf uur verkrijgbaar op het L.A.K.-secretariaat en op de avond van de voorstelling aan de zaal. Telefonisch kunnen plaatsen worden gereserveerd onder nummer 071-124890. A. H Gouv J. Heijmans en L. H. Schrammeijer. E. J. J. de Jong en M C A. Post. L. M. Keezer en T M. A. Vinkesteijn, W. Kloos en M. C W. Smit. G. H. P. de Koning en 1 F Verest, W M van Leeuwen en C. M. Helders. F J Lepelaar en A. M. van der Holst. J J. C A M. Nijhuis en J. A. M. Freriks, N. C. Renes en A. Dolleman. G A. Spijkerman en G. L. Seinen. C P. Vermeulen en M. BrandL Benjamin Ashkenazy Concerten LESKO LEIDEN - Het Leids Studen tenkamerorkest onder leiding van Benjamin Ashkenazy zal morgen en donderdag a.s. zijn eerste concerten in 1976 geven in het theater van het Leids Academische Kunstcentrum, Levendaal 150, derde verdie ping, te Leiden. Voor de concer ten, die om kwart over acht beginnen, kan men kaarten ver krijgen vijf gulden, houders van een cultureel jongerenpas poort drie gulden en vijftig cent. Men kan telefonisch reserveren onder nummer 071-124890. Van onze kunstredactie Leiderdorp Jammer genoeg slechts half gevuld was de Dorpskerk in Leiderdorp, zondagmiddag. Niettemin hebben de wel aanwezigen kunnen genieten van een bijzonder geïnspireerd optreden van het Mendelssohn Trio, bestaande uit Jan van der Meer, piano; Jaring Walta, viool en Elias Arizcuren, cello. Willem Pijper is een Neder lands componist die, geloof ik. nog wel eens ondergewaar deerd wordt. Dat dit, althans voor zijn Trio nr. 2 (1921) ten onrechte is, werd duidelijk na de goedklinkende en heel ge nuanceerde uitvoering er van door het Mendelssohn Trio. Dat Beethoven op de allereer ste plaats pianist was, blijkt uit zijn, hierna uitgevoerde Trio nr. 1. Op niet mis te verstane wijze maakt hij vio list en cellist in feite tot zijn, overigens voortreffelijke bege leiders. Met het tweede Trio van Men delssohn bewees het gelijkna mige ensemble nog eens te meer zijn vakmanschap en muzikaliteit Daardoor kreeg dit af en toe toch wat langade mige werk een buitengewoon boeiende vertolking. Alle lof voor pianist van der Meer en bovendien voor cellist Arizcu ren voor zijn prachtige toon. Waarmee ik overigens niets ten nadele van Jaring Walta wil zeggen, maar zijn beide collega's kregen nu eenmaal de beste kansen in dit werk. Het applaus na afloop was terecht langdurig en leidde tot een, als toegift, briljant uitge voerde scherzo uit het eerste Trio van Mendelssohn. Huub Buurman Van onze kunstredactie LEIDEN Imperium liet zaterdagavond in het Vestestraatthea- ter zien of het gelukt was in twee weken tijd enige verhalen van Tsjechow te dramatiseren; als titel had men die van het laatste verhaal gekozen „Te veel". Veertien dagen geleden had de productie rond verhalen van Roal Dahl niet in première kunnen gaan, omdat een onverwacht opgedoken zaakwaarnemer exorbitante eisen stelde. Te praten viel er nauwelijks, te meer omdat de man enige tijd niet meer te bereiken zou zijn. Met het gebruik van grotendeels dezelfde décorstukken, muziek en reeds aangeleerde technieken is men toen aan Tsjechow gaan werken onder regie van Rein Edzard en Kees Visser. Natuurlijk is dat erg dapper, maar als we het resultaat van afgelopen zaterdag bezien, dan moet de vraag gesteld worden of het wel zinvol is geweest deze haastklus te beginnen. Van de zes verhalen, „Simu lanten", „De misdadiger", „De koriste", „Een kunstvoor werp", „De nacht voor de rechtzitting" en „Te veel", was „De misdadiger" het aardigst. Waarschijnlijk omdat de ens cenering het eenvoudigst was en kon blijven en omdat het onbegrip van de visser (leuke rol van Wout) voor zijn daad een sterk gegeven was. In de laatste twee verhalen was het juist de lastige opgave om tot een in scène zetten te komen (er komen veel verschillende plaatsen in voor in een zeer kort tijdsbestek), die tot een rommelig geheel leidde, waar binnen slechts zeer incidenteel, de spelers in hun spel konden komen. Het verhaal „Simulan ten" miste volgens mij iedere dramatische handeling om in teressant toneel te worden. Ik kreeg de indruk, dat men in het algemeen te veel de toneelvorm had gebruikt om verhalen in beeld te brengen of erger uit te beelden. Zo doende bleef Imperium han gen in een soort poging tot realisme. Het décor bestond dein ook uit brokken echtheid: deuren, een salon, een stuk kamer enz. Maar door die brokken was het ook weer rommelig. Soms waren dingen zelfs gewoon onduidelijk. Het is de vraag of Imperium beter niet helemaal van voor stellingen had moeten afzien. Men heeft een zekere reputatie opgebouwd. „Te veel" deed daar echt afbreuk. Paul v.d. Plank Concert in Harbrugkerk Leiden De bariton Bernard Kruysen verleent zijn medewerking aan een buitengewoon concert dat zondag a.s. in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat wordt gegeven ten bate van het orgel fonds. Aan dit concert werken ver der mee het Leids Toonkunstor kest onder leiding van Rene Ver- hoeff en Jan Schmitz, de vaste organist van de Hartbrugkerk die gisteren zijn 60ste verjaardag vier de. Bijeenkomst over ondernemingsraden LEIDEN De tweede bijeen komst in de door de Leidse studentenvereniging S.S.R. georganiseerde cyclus „Demo cratie" zal gewijd zijn aan de ondernemingsraad. Op deze voor alle belangstellenden toe gankelijke bijeenkomst die morgenavond wordt gehouden in het gebouw van de S.S.R. Hogewoerd 108, en die om acht uur begint, zal dr. P. van Gor- cum van het Informatiecentrum Ondernemingsraden discussie ren met de heer Van der Meu- len, secretaris van het CNV. Mr. W. J. P. M Fase, deskundige op "het gebied van het sociaal recht, zal het gesprek leiden. LEIDEN Op vrijdag 21 mei zal het Huygenslaboratorium van de Leidse Universiteit offi cieel in gebruik worden gesteld. In dit laboratorium, dat gelegen is aan de Wassenaarseweg, zijn de vakgroepen biofysica, mole culaire natuurunde, sterrenkun de en kosmische straling gehuis vest.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3