Woedende supporters bedierven kampioen schap Tilburg Trappers Commissie tegen verbouwing van Zuiderpark Hiaten in rapport commissie: uitstel uitspraak Eenvoudig proftrucje hielp Okker verder Scheidsrechter Savelkouls door bierblik geveld STORM IN EEN GLAS WATER Björn Borg verslaat Rod Laver LOTING HEERENVEEN BASKETBAL SELECTIE I i. tttDAtj ZÖ tisnUAKi lill0 LitUUbt UUUKAiVJ Eddy Pieters Graafland moet brokken lijmen (Van onze sportcorrespon- dent) ROTTERDAM De lei- ding van Feyenoord en vooral de ledenraad heeft Eddy Pieters Graafland ge vraagd een poging te on dernemen om de crisis die in het elftal van de Rotter dammers al geruime tijd heerst, op te lossen. Graafland die binnenkort aan de slag zal gaan, wil trachten aan de hand van gesprekken met spelers en trainer de oorzaken op te sporen die tot de huidige impasse hebben geleid. Ma nager Guus Brox was giste ren nog niet op de hoogte van de toekomstige activi teiten van de oud-doelman van de Rotterdammers die zes jaar geleden zijn caiTie- re afsloot. Johan van der Haar. Van der Haar trad terug VOORBURG Johan van der Haar heeft zich teruggetrokken uit de commissie topsport van de Nederlandse volleybalbond. Binnen de commissie zou hij vooral de zaken van het dames volleybal moeten behartigen. Hij acht zich niet voldoende in sider en het ontbreekt hem bo vendien aan tijd om zich in de komende periode snel te oriën teren. Van der Haar acht het raadzamer zijn plaats vrij te maken voor een deskundige. Het hoofdbestuur hoopt zo spel mogelijk in de vakature te voor- DEN HAAG De commissie voor Jeugd, Sport en Rekreatie heeft zich gistermiddag, met uitzondering van PvdA-raadslid Bakker en PPR-raadslid Verduyn Lunel die hun stem hebben voorbehou den, akkoord verklaard met de plannen om de Haagse IJshockey Stichting (HLJS) een subsidie van 24.500 gulden per seixoen te verlenen. De heer Bakker hield zijn stem voor omdat, zo zei hij, „wij geen club moeten subsidiëren die al door een firma wordt gesponserd." Het zijn levende reclamepoppen, die wij in stand houden", aldus het raadslid. De andere raadsleden hadden hiertegen geen bezwaar, hoewel men toegaf dat hij „een beetje" gelijk had. „Maar het belang van de passieve rekreatie mag hierbij niet uit het oog worden verloren" vond CDA-raadslid W. du Chatinier, die wel van mening was dat door subsidie aan HIJS er mogelijk een precedent geschapen wordt ten opzichte van andere clubs, die exploitatietekorten hebben. Wethouder Vink zag dit echter niet, hoewel hij wel toegaf dat mocht er meer aanvragen binnen komen, je wel consequent moet blijven. ,Maar ik zie nog geen aanvraag binnenkomen", was zijn geruststel ling. Met de plannen van de gemeente om het dienstgebouw in het Zuiderpark§tadion voor ruim 300.000 gulden te verbouwen had de commissie meer moeite. Behalve de PvdA-raadsleden onthielden alle fracties zich van hun stem. De tegenstemmers hadden vooral moeite met de hoogte van het bedrag. „De noodzaak om aan deze vernieuwbouw te beginnen, zie ik niet zitten. Met veel eenvoudigere en goedkopere middelen kan de zaak daar worden opgeknapt", aldus WD-raadslid Breuer. BETALINGEN HAAGSE AMATEURS (Van onze sportredactie) ZEIST Het vlot niet met het onderzoek naar de vermeende betalingen aan amateurs in de Haagse regio. Het rapport dat duidelijkheid moet brengen in de geheimzinnigheid rondom een omstreden interview in VI is weer terug bij de commissie die avonden lang speurde naar de juiste toedracht. Terwijl Jo van Marle, voorzitter amateur bestuur vorige week nog aandrong op spoed („Als ik het rapport heb wil ik graag zo snel mogelijk een uitspraak"), heeft het bondsbureau in Zeist de papieren weer teruggestuurd naar de onderzoekcommis sie. „Omdat de secretaris een paar hiaten had ontdekt", aldus het simpele commentaar in Zeist. Het betekent alweer een vertraging in het onderzoek dat in december na verscheidene bijeenkomsten in Bel Airhotel (o.a. met RVC, De Valkeniers en PDK) werd afgesloten. Voorzitter Van Rijn van de onderzoekcom missie had zijn conclusies snel klaar maar de mening van zijn „collega's" kostte meer tijd dan verwacht. Van Rijn, die ook een spoedige afwikkeling voorstaat, laat zich niet ontmoedigen. „Alles heeft z'n tijd nodig. Als ik het rapport weer Ondanks aandrang van Jo van Marle is het rapport thuis heb zal ik het weer verder uitwerken". weer ,eru9 naar de commissie. ROTTERDAM Een eenvoudig proftrucje heeft gisteravond de basis gelegd voor Tom Okkeris vrijwel probleemloze opmars naar de laatste vier van het proftennistoernooi in Rot terdam. Geen enkele gelouterde beroepstennis ser Iaat zich er tegenwoordig noemenswaardig door beïnvloeden, maar de 23-jarige Pool Woj- tek Fibak, nog betrekkelijk vers in het interna tionale tennisgebeuren, was er alleszins vat baar voor. Al in zijn heroïsche eerste ronde- treffen met Meiier bleek dat Fibak snel uit zijn concentratie kan worden gebracht. Dat kostte hem toen de tweede set, gisteravond verspeelde hij er een hele partij mee. Het gebeurde gisteravond voor de ogen van 5500 toeschouwers het Okker-effect blijkt nog steeds niet uitgewerkt in de vijfde game van de eerste set. Okker leidde met 3—1 en 15—0 toen de scheidsrechter in ging op een appel van de Nederlander over een servicebal, nadat het punt notabene al volledig was ge speeld. Fibak had zich hiervan meester ge maakt, zodat de score 15 gelijk had moeten zijn. Okker, zo langzamerhand een meester gewor den in het opblazen van kleine incidentjes tot grote gebeurtenissen zolang het in zijn kraam te pas komt, beende met een boos gezicht naar de umpirestoel. En zoals al eerder deze week bezweek de wedstrijdleider. Okker kreeg gelijk, nadat er een uitgebreide discussie aan het net had plaats gevonden. Fibak wond zich zicht baar op en kon pas na interventie van hoofd- scheidsrechter Savalle ertoe worden overge haald om zich weer in stelling te brengen. Okker ontkende later deze situatie te hebben uitgebuit om zijn tegenstander uit diens ritme te halen. „Hij was het er niet mee eens en dat liet ie duidelijk blijken", verklaarde Okker het langdurige oponthoud. Nederlands tennisaas meende volkomen in zijn recht te staan bij het interpelleren van de scheidsrechter. „Ik ser veerde ver uit en ik zag de lijnrechter zijn handen voor het gezicht houden ten teken dat hij het niet gezien had. De scheidsrechter had niet op zijn lijnrechter gelet en daar maakte ik bezwaar tegen. Daar heb ik recht op". Hoe het ook zij, het incident was daar en Wojtek Fibak was van zijn stuk gebracht. Dat bewees de blonde Pool door na het voorval, waarbij hij het betwiste punt overigens wel op zijn naam bracht, nog slechts vier punten te scoren. Hetgeen de setzege voor Okker (67-1) betekende. Toch had het er naar uitgezien dat Okker deze listen en lagen helemaal niet had behoeven aan te spreken. De Nederlander blaakte vanaf de eerste slagenwisseling van zelfvertrouwen, hetgeen hem de eerste drie games van het duel in recordtijd in de schoot deed vallen. Scherp anticiperend en alle onder delen van het spel perfect uitvoerend werd Fibak op diens tekortkomingen gewezen. De Pool, die in het WCT-seizoen in Rotterdam tot dusver tweemaal een partij winnend had kun nen afsluiten (tegen Borowiak en Hrebec) miste de vereiste scherpte in zijn slagen en aan net schoot hij enige keren fors te kort Okker vloog lichtvoetig als in zijn beste dagen over de baan en was vrijwel steeds de sterkste in de slagen wisseling, hetgeen bleek uit de gescoorde pun ten in de eerste set: 12 voor Fibak, 26 voor Okker. Capaciteiten Ondanks zijn overtuigende verlies van de eer ste reeks liet Wojtek Fibak, die zijn rechten studie in etappes poogt te voltooien, in de tweede set zien dat hij toch wel over capacitei ten beschikt Hij verspeelde weliswaar zijn opslag bij 1—1, maar pakte die van Okker daarop even gedeci deerd terug: 2—2. De Pool kreeg evenwel niet de kans zijn staaltje van maandagavond, toen hij Okker met 8—5 in een Lagos-partij versloeg, te herhalen. „Ik speelde in deze partij wat aanvallender, ik nam iets meer risico", ver klaarde Okker zijn aanzienlijk zelfbewuster en efficiënter spel. „Ik was bovendien goed uitge- Okker onderstreepte zijn voortreffelijke fysieke staat door in de zevende game een proeve van loopsnelheid af te leggen waar Fibak niet van terug had. De ballen uit de hoeken van de zaal j-etournerend scoorde hij met een geweldige passeerslag. De beslissende doorbraak ontstond in de negende game, nadat Fibak in zijn voor gaande opslagbeurt tot de bodem had moeten gaan. Daarmee werd het 5—4 voor Okker, die de spanning er op dat moment nog even in hield door op eigen service met maar liefst 0—40 achter te raken. Hoe ervaren en hoeveel klasse de Nederlander toch nog steeds in huis heeft, bewezen zijn toen volgende vier knallen de opslagen. Fibak bezweek onder die druk en Okker was halve finalist. Zover kwam Okker in dit seizoen eerder in Richmond, en Philadelphia, maar in Rotterdam heeft de oud-Haarlemmer niet over de loting te klagen gehad. Er zijn zelfs uitstekende uit zichten op de finale, welke plaats Laver en Ashe elkaar vanavond bewisten. Lutz, die met 6—2, 6—3 van Kodes won, kan Okker nog van de eindstrijd weerhouden, maar als deze van middag in dat treffen eenzelfde vorm etaleert als gisteravond is dat weinig waarschijnlijk. FRANK WERKMAN (Van onze verslaggever) ROTTERDAM - Nadat de toernooileiding in Ahoy' de eerste dagen van het proftennistoer nooi ai werd gekweld door een fors aantal nauwelijks oplosbare problemen, beeft bet be stuur van de Nederland se Tennisbond ook nog maar een duit in het zakje gedaan. De beren van bet hoogste college van deze bond wisten al maanden geleden, dat bet ABN-toemooi dezer dagen in Rotterdam wordt gehouden, maar planden een landenduel voor het Gustaaf-beker- toemooi (tegen Noorwe gen in Wormerveer) doodleuk voor morgen. Toevallig bad Louk Sanders, eerste speler van bet vaderlandse team, zich in Aboy' door enig fortuin geplaatst voor de finale van bet Troosttoernooi. De Ten nisbond eiste evenwel dat Sanders in Wormer veer aan de start zou komen en bij moest daarvoor dan desnoods maar de aanzienlijk lu cratiever eindstrijd la ten schieten, terwijl bet treffen Nederland Noorwegen van alle be lang is gespeend. Zwit serland heeft in de pou le al de eerste plaats behaald. Na urenlang overleg werd deze storm in een glas water ten slotte met een com promis opgelost. San ders speelt vanmiddag tegen Mailer om 5000 gulden, en wordt dan per speciale automobiel naar Wormerveer gere den om tegen Noorwe gen te spelen. GÖTEBORG Björn Borg heeft gisteren in Göteborg voor eigen publiek gewonnen van de Australiër Rod Laver in een wedstrijd om 130.000 gulden. Opvallend gemakke lijk versloeg de jonge Zweed de veelvoudig Wimbledonwin- naar met 64.6—2 en 7—5. DEN HAAG Nauwelijks hadden de spelers van Tilburg Trappers de armen in de lucht gestoken om op die manier hun vreugde kenbaar te maken over het behalen van de landstitel, toen een regen van bier blikjes, afkomstig van zwaar te leurgestelde supporters van HYS- Intervam op het ijs werd gewor pen. Scheidsrechter Jan Savelkouls uit Nijmegen trachtte de lawine nog te ontvluchten, maar hij was te laat. Een bierblikje trof hem midden op het hoofd en als een volleerd acteur sloeg Savelkouls bewusteloos tegen het ijs. Spelers van HYS en Tilburg namen de getroffen scheidsrechter onmiddel lijk in bescherming, zodat hij zon der verder geraakt te worden van het ijs kon worden gehaald. HEERENVEEN Het resultaat van de gisteravond in Heerenveen gehouden loting voor de 500 meter en 5000 meter van de strijd om het wereldkampioenschap schaatsen voor heren is: 500 meter: 1e rit: Stenshjemmet (Noo) Kawahara (Jap); 2e rit: Wunderlich (DDr) Martsjoek (Rus); 3e rit. Kondakov (Rus) Pasman (Ned); 4e rit: Ivanov (Rus) Sjoebrend (Noo); 5e rit: Stensen (Noo) Karlsson (Zwe); 6e rit: Carroll (VSt) Storholt (Noo); 7e rit. Toniolli (Ita) Ekstrand (Zwe); 8e rit: Coates (Aus) Tsjao Wej-tsjang (Chi); 9e rit: Sandler (Zwe) Heiden (VSt) 10e rit: Van Helden (Ned) Varlamov (Rus); 11e rit: Koeppae (Fin) Vriend (Ned); 12e rit( Kleine (Ned) Zawadzki (Pol); 13e rit: Tourne (Fra) Boucher (Can); 14e rit: Ha Lie Joeng (Kor) Yamamoto (Jap); 15e rit: Krienbühl (Zwi) Tsjoes Tsjeng-tsjiang (Chi); 16e rit: Eicher (WDI) Sandys (Gbr). Voor Hans van Helden zit de training er op. Op de fiets, de schaatsen achterop gebonden, keert hij naar huis. De geselecteerde spelers zijn: Jan Sikking, Charis Sideris, Toon v. Helfteren, Jim Woud stra (allen P/Punch), Jan Dek ker (Transol), Dan Cramer, Her man Pluim, Everett Fopma, Harry Kip (allen Kinzo), Walter Ombre, Hugo Harrewijn (beiden Buitoni), Kees Akerboom, John van Vliet (beiden Remington) en Wiebe Gorter (Delta Lloyd). 5000 meter: 1e rit: Storholt Martsjoek; 2e rit: Kawahara Kondakov; 3e rit: Stenshjemmet Sandler; 4e rit: Stensen Wunderlich; 5e rit: Varlamov Pasman; 6e rit: Carroll Sjoebrend; 7e rit: Kleine Heiden; 8e rit: Vriend Coates; 9e rit: Ekstrand Tsjao Wej 10e rit. Van Helden Toniolli; 11e rit: Ivanov Koeppae; 12e rit: Karlsson Krienbühl; 13e rit: Tsjoes Tsjeng-tsjiang Yamamoto; 14e rit: Ha Lie Joeng Zawadzki; 15e rit: Sandys Eicher; 16e rit: Tourne Boucher Het was een triest incident, dat werd veroorzaakt door Haagse supporters die de verdiende ne derlaag van 7—2 niet konden verkroppen. Het wierp dan ook een schaduw over de vreugde bij de Tilburgers, die voor de zesde achtereenvolgende maal de nationale ijshockeytitel ver overden. Aanvoerder Huub van Dun van Tilburg Trappers: „De schuld ligt helemaal bij de supporters van HYS. De wedstrijd gaf geen enkele aanleiding tot inciden ten." Scheidsrechter Jan Savel kouls was evenmin mild in zijn oordeel: „Dit moet afgesproken werk geweest zijn. Massaal kwa men ineens die bierblikjes op me af. Ik zal de ijshockeybond inlichten over dit gebeuren en de bond moet maar beslissen of ik een rapport moet maken. Overigens niets dan lof over het gedrag van de spelers van HYS. Ze hebben me onmiddellijk in bescherming genomen en zij konden er echt niets aan doen. Ik ben in ieder geval blij, dat de wond niet gehecht hoefde te worden. Daarvoor ben ik de verzorger van HYS erg dank baar." Hoopvol Het misselijke optreden van de Haagse supporters bedierf een duel, dat voor HYS-Intervam zo hoopvol was begonnen. Een uit stekende start bracht de Hage naars na vier minuten op een voorsprong van 1—6. Jerry Schaffer, die onlangs nog liet weten te stoppen met ijshoc key omdat de spelvreugde bij hem verdwenen was, keerde in het Haagse team terug. Zelfs besloot hij zich weer beschik baar te stellen voor de nationale selectie. De man, die blijkbaar niet weet wat hij wil, was de stimulator van de Haagse aan val. Zijn uitstekende voorzet Op dit ogenblik was het voor HYS-Intervam nog helemaal koek en ei. Schaffer (niet zichtbaar) zet de puck voor op Rob Hagendoorn (11), die HYS op 1—0 brengt. werd door Rob Hagendoorn in een doelpunt omgezet. De vreugde was echter van korte duur. Uit een pass van McDo nald bracht Tuma de stand weer in evenwicht. De Tilbur gers wisten in de eerste periode zelfs uit te lopen naar 3—1 door doelpunten van De Heer en Mc Donald. Vanaf dat moment was het afgelopen met het goede spel van HYS-Intervam. Hegemonie In de tweede periode benadruk te Tilburg de hegemonie door een doelpunt van Tuma. De ti tel kon Tilburg niet meer ont gaan. Doelman Göbel: „Toch vond ik het een moeilijke wedstrijd. We misten onze trainer en speler Paul Domm, die door een sterf geval in de familie naar Canada was teruggekeerd. We hadden gehoopt, dat hij op tijd terug zou zijn, maar dat is blijkbaar niet gelukt." HYS had ondanks een goed slo- toffensief in de tweede periode de hoop op winst al opgegeven. Het was dan ook niet verwon derlijk, dat de Tilburgers in het begin van de laatste periode de voorsprong tot 6—1 vergrootten. Jerry Schaffer nam weliswaar uit een voorzet van Harry Wiel- heesen de tweede Haagse treffer voor zijn rekening, maar toen De Heer voor 7—2 zorgdroeg verlieten honderden toeschou wers het ijsstadion. Stilletjes had men gehoopt op een herhaling van enkele weken geleden, toen HYS de Tilbur gers voor de Coupe Internatio nal versloeg. Het zat er niet in; Tilburg wenste ongeslagen kam pioen te worden. Aanvoerder Huub van Dun: „Dat we kam pioen zouden worden hadden we al als zeker aangenomen. Maar tegen HYS moesten we bovendien iets goed maken. Die nederlaag zat ons behoorlijk dwars." JOS HEYMANS Cruijff niet de beste MADRID Volgens zes voor aanstaande sportreccnten is Jo han Cruijff niet de beste speler van Spanje. Zes sportjournalisten kozen Pir- ri (Real Madrid) en de Brazi liaan Leivinha (Atletico Madrid) tot de beste twee spelers in Spanje van dit moment. Cruijff, drie keer uitgeroepen tot Euro pees voetballer van het jaar, werd derde. De verkiezing werd uitgeschreven door het blad „Blanco y negro". Wereldrecords Steve Holland SYDNEY De Australische zwemmer Steve Holland heeft gisteren in Sydney twee wereld records verbeterd. Op de 800 meter vrije slag kwam hij tot een tijd van 8 minuten en 6,27 seconden. Het oude record stond op naam van de Amerikaan Tim Shaw met 8.09.60 Op de 1500 meter vrije slag zwom hij een tijd van 15 minuten en 10.89 secinden. Ook dit record was in handen van Shaw met 15.20.91.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9