Waanzinnig naar de top99 Leidse Boys en „Het Geluk Bettine Vriesekoop: 'Fluitig' PAGINA 4LiJMLIan, COUKAÏN IV1 EiftJJrtAj zö PÜBKUAK1 197tj TALENT Henny van Schaik, jeugdvoorzitter Oe Vos, Toon Polane en (echte) voorzitter Gé de Haas van Leidse Boys: „We zullen doorgaan". Van onze sportredactie LEIDEN - Wedstrijdesecreta ris Henny van Schaik van Leidse Boys excuseert zich al voordat hij opnieuw de woor den uitspreekt: „Ik weet het wel. Het lijkt wel alsof wij over niets anders kunnen pra ten dat over die tegenslag, over die stomme pech en over dat geluk wat maar niet wil komen. Maar wat wil je? De feiten liggen er nu eenmaal. Goed we hebben nu uit zeven tien wedstrijden twee punten gehaald. Maar voor hetzelfde geld waren we met dit zelfde elftal nu een goede midden moter geweest Maar 't wil gewoon niet." En vervolgens haastig toevoe gend: „Het is allemaal om moedeloos van te worden. Maar dat gebeurt bij Leidse Boys niet. Integendeel de sfeer in onze vereniging is uitste kend, alles draait zoals het moet draaien en iedereen werkt vol goede moed verder." Onder die noeste werkers ook jeugdtrainer voorzitter Paul de Vos. Bezig aan zijn tiende seizoen stelt hij: „We werken bij Leidse Boys al jaren aan een goede onderbouw, aan de jeugd dus. Een al jaren loopt dat ook uitstekend. Steeds weer krijgen we een aantal goede elftallen bij elkaar, steeds weer met talenten die het in het eerst zouden kunnen gaan maken. Maar als het dan zover is gaan de jongens die echt goed kunnen voetballen naar een hoger spelende ver eniging. En dat kan je ze dan eigenlijk niet kwalijk nemen. Maar dat verloop staat wel steeds een stijgende lijn in de weg." Leidse Boys herbergt ook nu, onder zijn twaalf jeugdteams, de nodige talenten. Hoopt die dit keer ook bij elkaar te hou den. De Vos: „We werken nu veel meer buiten het voetbal aan de binding onderling. Ge zellige avonden, etentjes en dergelijke dingen. Met die acti viteiten hopen we Leidse Boys in de toekomst weer wat hoge rop te krijgen." Anders dan het geval is geweest. De Vos: „Het was tot nu toe misschien wel meer „Jeugdwerk" dan werken aan en goede opbouw van de club". Een club die er overigens toch wel mag zijn. Voorzitter Gé de Haas: „De laatste drie jaar mogen de prestaties dan dui delijk minder zijn geworden, daarvoor draaiden we toch steeds hoog mee. Daarbij komt nog dat we met onze achttien elftallen in totaal een meer dan bloeiend clubleven hebben. Een, als we wat meer speel ruimte zouden hebben dan dat ene veld van nu, dan zouden we nog zomaar twee elftallen in de competitie kunnen laten meedraaien." gen we ongelukkig het schip in. Eens moet dat toch ophou den?" En trainer Wim Bekkering, wijzend op zijn vrijwel volle dige selectiegroep, die nog al tijd trouw zijn trainingen be zoekt: „Het materiaal is er. De mentaliteit is er ook. Vind je het vreemd dat ik dan gewoon nog een jaar blijf?" Nee. Prognoses AFDELINGS- HOEK Enthousiasme alom. Een on verwacht groot enthousiasme. Immers. Twee punten uit ze ventien wedstrijden is in de regel toch geen basis waarop een voetbalvereniging, die ook maar enigszins prestatief is ingesteld, nu eens een lek ker sfeertje kan gaan bouwen. En toch gebeurt dat bij Leidse Boys, juist bij die absolute hekkesluiter in Groep A van de gecombineerde Leids/- Goudse competitie. De geïntegreerde competitie waar Leidse Boys in eerste instantie geen voorstander van was „We waren er nog niet klaar voor") bevalt echter on danks alles uitstekend. Alleen die prestaties. Toon Polane, aanvoerder van het eerste: „We kunnen geen doelpunten maken. Daar draait alle ellen de om. Qua voetbal kunnen we best meekomen, maar als je dan maar zes doelpunten maakt in die 17 wedstrijden kom je er echt niet" De eerste overwinning - tot op dit moment werden slechts twee gelijke spelen geboekt - komt er volgens Polane echter aan: „We hebben nu al een paar wedstrijden op winst ge staan. Maar telkens weer gin- De prognoses komen dit keer van Leidse Boys-aanvoerder Toon Polane. Zijn eigen elftal zet de gebaarde voorstopper op een gelijkspel in het moei lijke uit-treffen met Alphia. „Het moet echt kunnen", ver klaart hij... GROEP A: Floreant - Stomp- wijkse Boys 1; ESTO-ZLC 2; Alphia-Leidse Boys 3; Soccer Boys-Alphense Boys 2; VTL- Nicolaas Boys 1; KRV-War- munda 1. GROEP B: Ammerstol - Meer burg 2; DOSR - WOA 1; We- teringse Boys - Oudewater 2; Bergambacht - Kickers '69 2; Zaterdag: EERSTE KLASSE: LSW70 - SVOW 2; Oegst- geest - KRV 2; GWS - Valken '68 2; Leiden - Kagia 2; Wou- brugge - SC Lisse 2. TWEEDE KLASSE: SJZ - Bernardus 2; Kickers '69 - SVLV 1; Unitas Leiden - Alp hia 2; MVKV - Meerburg 2; Abbenes - Stompwijkse Boys 3. GOUDA: Gouda - Rijnstreek 3; Reeuwijk - Sportief 1; Ber gambacht - Siveao 2; Wad- dinxveen - Oudewater 2; Aaar- landerveen - Floreant 2; Bode graven - WDS 3. STAND PROGNOSES: 1 Ruud de Groot (ZLC; 61.11 2 Vic Boutier (VTL) 57.69%; 3 Rob de Roo (Hazerswoudse Boys) 56.66%; 4 Joop Straver (WOA) 53.33%; 5 Ed Lange- reis (SVOW) Piet Paauw (Oegstgeest), Hans de Rijk (Kickers) en Frans Bahlmann (Alphense Boys) 50%; 9 Pim van der Meer (DOSR) 48.38%; 10 Matthieu van Winsen (War- munda) 43.33%; 11 Cor Lens (GWS) 40% 12 Daaf Holswilder (Oranje Groen) 33.33%. Leiden Het is de tweede avond duidelijk drukker. Stoe len moeten worden bijgescho ven. De aangekondigde tweeëntwintig kandidaten zijn nu inderdaad aanwezig. Het rode boek in de hand; het is per slot van rekening een handleiding, nietwaar? De vergelijking met school doet het nog altijd. Nu begint de les met een „vragenkwar- tiertje." Overhoren dus. De eerste vraag kom ik goed door. Negenenzestig bij hon derdvijf meter weet ik, als er naar de „maten" van het voet- balveld wordt gevraagd. Maar ik blijk geen uitzondering. De meesten kennen hun les. Jam mer, maar ik zet me er over heen. „Bommelerbal." Wist u dat dat een synoniem is voor „scheids- rechtersbal"? Ik niet. Meerde re vragende gezichten. Maar het wordt met zulk een stellig heid geponeerd, zo zeker ook herhaald, dat ik begin te twij felen. Natuurlijk. Dat is het. Een „bommelerbal." Even een voudig als simpel. Op m'n exa men zal ik dat gebruiken. Denk ik dan maar We hebben dit keer vijf regels voor de boeg. De officiële „re gel vijf' wordt evenwel over geslagen. Die regel gaat over de scheidsrechter zelf. En is voorbestemd voor de peda goog die deze regel in twee avonden zal gaan behandelen. Dat wordt wat. „Uitgescholden wordt u." De opmerking komt hard aan. Scheidsrechter zijn en uitge scholden worden? Een vreem de zaak. Ik denk na. Ze heb ben gelijk. We kijken elkaar aan. Alle 22 besluiten door te gaan. Ik blijf ook zitten. Regel zes. De grensrechter. „Een hondebaan. Moeilijker dan fluiten." Ei) wij maar den- HANDLEIDING SCHEIDSRECHTERS ken dat het zo gemakkelijk is. Gewoon „effe" aangeven dat die bal de lijn geheel en al is gepasseerd. En het betere wijswerk bij hoekschoppen en achterballen. En, oh ja, hij moet ook op buitenspel letten. „De gemakkelijkste regel" wordt ons verteld. „Niets is zo simpel", komt er achter aan. Volgende week wordt die regel bestudeerd. Vol vertrouwen blikken we vooruit. Als een scheidsrechter een „technische fout" maakt, kan een vereniging toch nog pro testeren. Gelukkig maar dat weinig mensen dat weten; Zeist zou gegarandeerd over werk krijgen. Een strafschop moet ten alle tijde worden genomen. Ook als het al tijd is. En dan maar afwachten hoe die bal „uit werkt." En dan fluiten. Kor tom. Als het ding tegen de paal komt, dan tegen de kee per en zo het doel in: dan is het een doelpunt. Maar als die keeper die bal half tegen houdt, mag je 'm er niet meer inschieten. Kwestie van mik ken, denk ik dan maar. Wist u trouwens dat het ver plicht is een scheidsrechter in de rust een drankje aan te bieden? Het kopje koffie voor af nog niet. Maar, gelukkig, als je je vriendelijk opstelt, krijg je het toch wel. We nemen ons voor de verhoudingen vriende lijk te houden. Als je voor een wedstrijd een muntstuk (zeg maar stuiver) opgooit, moet je hem wel op vangen. Het is niet verplicht, maar als iedereen het vijf centsstuk wil oppakken, krijg je „hoofdpijntoestanden". Die man weet het. Ai. M'n eerste blunder. Laat ik nou denken dat als de ene nummer tien de andere num mer tien in elkaar trapt na het eerste fluitje, maar voor de bal is gespeeld, dat die ene num mer tien het veld uit moet, maar nog wel mag worden vervangen. Helemaal fout. Die ene moet er wel uit Maar hij mag niet meer worden vervan gen. Onthouden. Al zal de si tuatie zich zelden voordoen. Een scheidsrechter, leren we, „geeft" nooit een strafschop. Hij „kent" een strafschop „toe." Zo ligt dat Regel tien: Een doelpunt is gemaakt, zodra de bal geheel en al door het doelvlak is ge gaan, mits hij niet door een speler van de aanvallende par tij is geworpen, of is gedragen, of met de hand of arm is geslagen, behalve door de doelverdediger, wanneer hij zich in zijn eigen strafschopge bied bevindt, en mits niet an ders in de spelregels is be paald." We duizelen. De toe lichting „Flauwekul. Hij telt als u geen overtreding heeft geconstateerd" komt als een witte-kruispoeder. Volgende week gaan we „echt voetballen". Hoy. Voor die aanval op de damestop hadden we eigenlijk een vol seizoen uitgetrokken. Maar ook dat is weer sneller gegaan. De eerste competitiehelft speelde ze al 83 procent. En, hoewel we een terugslag verwachtten in dat tweede gedeelte is het al 97. Daarom hebben we de plannen nu ook herzien. Bettine gaat met het Neder lands team in maart van dit jaar al naar de Europese dameskampioenschappen Kampioenschappen die we beslist nog niet hadden gepland. Eigenlijk rekenden we pas op de wereldkampioenschappen, volgend jaar Resultaten die naar de mening van Ge rard Bakker nog beter hadden kunnen zijn. "Verwijtend: „Het liep daar in Za greb weer typisch „Nederlands". Bettine heeft bijvoorbeeld geen hap warm eten Gerard Bakker en Bettine trainend in het Scylla-honk. Bakker: „Bettine heeft veel aan Scylla te danken." Gerard Bakker en Bettine Vriesekoop: met twee jaar gerichte training „het zaakje oprollen" (Van onze sportredactie) LEIDEN/HAZERSWOUDE - „Wat goed is komt snel". Een al tientallen jaren oude wijsheid die, waar het sportcarrières be treft, nog altijd opgeld doet. Zo ook in het geval van de nu veertienjarige Bettine Vriese koop. Het Hazerswoudese meisje dat sedert haar eerste slag nu drie jaar terug, als een komeet omhoog is geschoten in het Ne derlandse tafeltenniswereldje. Zo supersnel zelfs dat diezelfde Bettine Vriesekoop na twee jaar gerichte training de gehele da mestop van ons zo karig met goede speelsters bezette landje de achterkant van haar batje heeft laten zien. In het tweede gedeelte van de ereklasse-com petitie scoorde Bettine tot nu toe een percentage van 97% Praten met Bettine Vriesekoop houdt in dat er met Gerard Bakker over Bettine Vriesekoop wordt gepraat. Storend werkt dat vreemd genoeg niet. Daarvoor is Gerard Bakker nog altijd te enthousiast; te bezeten van dat tafeltennisspel. Daar voor ook staat de „oud maestro" Bakker (36) te nadrukkelijk op de achtergrond als de prestaties van Bettine ter sprake komen. Daarvoor ook knikt zijn pupil te vaak als de „tafeltennis-professor" zijn gedachten in woorden omzet. Dat percentage van 97 bijvoorbeeld. Ei genlijk zou Bakker - nu twee jaar echt bezig met het Hazerswoudse natuurtalent dat pas op haar elfde serieus ging .jut ten" - met een score van zestig procent al blij zijn geweest. Aan de andere kant stelt hij: „Het is met Bettine allemaal zo waanzinnig snel gegaan dat het eigenlijk toch weer niet zo verrassend is. Zeker niet als je bedenkt dat zij de laatste twee jaar pak weg twee keer zo veel heeft getraind als de complete top. En als jij twintig uur in de week maakt, en de anderen maar twaalf uur, dan haal je ze gegarandeerd in. En loop je ze ook direct voorbij Saillant detail. Het merendeel van die trainingsuren maakte Avanti-speelster Bettine 'Vriesekoop in het „home" van het Leidse Scylla. Bakker - „Scyllaan" in hart en nieren, maar ook al zeven jaar trainer van dat Hazerswoudse Avanti: „Bettine heeft erg veel aan Scylla te danken. Alleen al het feit dat ze in de afgelopen zomervakantie zo'n zes uur per dag bij Scylla heeft kunnen trainen om zich voor te bereiden op de Europese jeugdkampioenschappen. Een unieke zaak:dat een speelster die geen lid is zo wordt opgevangen bij een „vreemde" club. Dat de accommodatie mag worden gebruikt, dat Scylla-spelers haar helpen met de training en dat iemand als „Joly" Soniju dag en nacht bereid was om met Bettine te gaan tennissen. Ongelooflijk. Maar mede daardoor is het met Bettine nu zo snel gegaan. Tachtig procent van wat ze nu heeft bereikt, heeft ze aan Scylla te danken." Betiine knikt Stelt dat het inderdaad een unieke zaak is en wil ook wel kwijt dat dit seizoen de moeilijkste wedstrijd juist die tegen Scylla was. „Sta je maanden met ze te tennissen en nou moet jij ze uit die Ereklasse gaan slaan. Nee,dat is beslist geen fijne ervaring De supersnelle ontwikkeling van Bettines spel, heeft het tweetal doen besluiten tot het wijzigen van enige doelstellingen. Bakker, die „zijn" Avanti de laatste jaren bijna even snel sterker zag worden - jeugd al jaren aan de top, dames in de hoogste afdeling en de heren in de reser ve hoofdklasse: „We hadden samen een soort van schema opgezet In haar eerste echte jaar was het doel het bereiken van de juniorentop. Nou, die werd in '75 tijdens de kampioenschappen volledig van tafel geveegd. Dit seizoen zouden we de damestop gaan aanvallen. En hadden we in principe ook alles gezet op de Europese juniorenkampioenschappen. Overigens heeft Bettine al de nodige internationale ervaring. De jeugdige Avanti-speelster kwam vorig jaar tijdens de Europese jeugd-titelstrijd al tot uitste kende prestaties. In de landenwedstrij- den verloor zij slechts tweemaal en sloeg zij Nederland (mede) naar de derde plaats in de finalepoule. Individueel haal de zij de laatste zes, voordat een Roe meense haar uitschakeling bewerkstellig de. kunnen eten, terwijl ze hier dagelijk haar portie echt wel naar binnen werkt. Zoiets komt de prestaties natuurlijk niet ten goede. En ook gaven de Nederlandse officials daar nog een zekere tweede plaats weg door een reglementswijziging gewoon te accepteren." Kritiek op de NTTB is Gerard Bakker niet vreemd. Vandaar ook dat hij (op z'n 26ste door de bond als „te oud" uit de Nederlandse selectie gezet, maar als 34- jarige nog lachend in de top mee draaiend) zo verheugd is met de snelle opmars van zowel Bettine als geheel Avanti. „We hadden eerlijk gezegd nog wel een ander doel voor ogen. Simpel het onder mijnen van het tafeltenniswereldje. Ge woon via Bettine en met andere talenten van Avanti laten zien dat je het hele zaakje kan oprollen met een paar jaar gerichte training. Het feit dat Bettine dat nu in twee jaar heeft gedaan bete kent voor mij eigenlijk ook de doodsteek voor de bond. Wat wij nu in twee jaar hebben bereikt, is de bond in al die jaren met centrale training niet gelukt. Teke nend voor de huidige situatie dacht ik zo." Bakker heeft zo z'n eigen mening over het werk van de bond. „Laat ik zeggen dat ik het wel anders zou doen Niet dat Gerard Bakker er inderdaad over denkt ooit als bondstrainer aan het werk te gaan. „Mijn werk laat ik er sowieso niet voor schieten. Het wordt pas acceptabel als er langlopende contracten worden afgesloten. Anders is het trai nersvak als hoofdberoep gewoon te onze ker. Maar ja. Zolang er van staatswege niets wordt ondernomen om de topsport echt te begeleiden, blijft het toch „krikke mikken". Hoe je het ook bekijkt" Voorlopig zal Gerard Bakker zich dus met Bettine gaan voorbereiden op de „Europese" in Praag, eind maart Over de krachtsverhoudingen daar kan het tweetal niet veel zeggen. Bettine: „Je kent je eigen kracht. Meer niet." En Bakker „We hebben de damestop nog niet in actie gezien. Maar ik kan me nauwelijks voorstellen dat er tussen de internationale top en Bettine nog klas sen verschil liggen. Op het vlak van de routine, de ervaring misschien wel. Maar ook dan heb ik het idee dat Bettine zich wel kan handhaven. Ze heeft nu eenmaal de eigenschap rustig te blijven onder alle omstandigheden. En ook haar con centratie kan nauwelijks beter. Nee, ik heb er wel goede hoop op Bettine knikt. GERT-JAN ONVLEE Bettine Vriesekoop: geconcentreerd op weg naar de top.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4