Hans Roothaert ABC voor de wintersport, diepgevroren bijbel „Het is doodjammer dat de strijd in de reiswereld zo hard is geworden" en TOURage-enTOURage-en TO Dat de ene doctorandus nog niet de andere doctorandus is wordt dagelijks bewezen door Hotelplan-directeur Hans Roothaert. Hij mist bijvoor beeld de guitige stunteligheid van zijn collega drs. P. en stelt daar de bonhomie van een Brabantse bard tegen over. Met dezelfde P. beeft hij overigens wel gemeen, dat hij vervaarlijk vals zingt, een in- conveniënt, dat zijn collega overigens niet heeft verhin derd om enkele langspeelpla ten vol te bouderen. Hans Roothaert is ook de eni ge doctorandus onder de tour operators. Of de enige touro perator onder de doctorandus sen. De combinatie blijft in beide gevallen verkwikkend. Zijn aanwezigheid in de turbu lente reiswereld beschouwt hij zelf als een smakelijke voorbe stemming, waaraan hij per soonlijk part noch deel heeft gehad. Meer een roeping dus dan een doelbewuste beroeps keuze. Een gezant derhalve, die vermomd als hartelijke in woner van Oisterwijk op aar de is neergedaald. Zoiets. Dat hij na zijn dood zal worden heilig verklaard acht hij ech ter bij voorbaat uitgesloten. Hans Roothaert („gooi dat „doctorandus" maar in mijn pet en spoel de pet daarna door het toilet") was jaren lang exportmanager en leidde ook enige tijd een sigarenfa briek in Maastricht, die nood gedwongen moest fuseren. „Op een gegeven moment zou ik tweehonderd trouwe siga renmakers ontslaan. Dat kon niet anders. Maar op dat mo ment was ik wel de beul van Limburg. Toen de operatie voltooid was bleek de omzet van onze vier merken gehal veerd te zijn. Ik denk daar opeens aan, omdat ik in de problemen met de Holland In ternational Groep parallellen ontdek. Het lijkt, alsof ze daar uitgesaneerd zijn, de boel weer piekfijn op poten hebben. Maar in feite gaat het proces rustig door. Imkrimpen is trouwens een eenvoudiger be zigheid dan groeien". Touroperator Toen Roothaert in het begin van de zeventiger jaren breed lachend de vaderlandse reis wereld binnenstapte had hij wel van Hotelplan gehoord, „maar ik dacht, dat het zo'n zelfde nering was als het reis- bureautje bij mij om de hoek. Ik had er ook niet het flauwste benul van, Wat een touropera tor was en wat zo'n vogel deed. Ik dacht altijd, dat die man bij mij om de hoek alles regelde en persoonlijk mijn bad liet vollopen. Wat dat betreft was ik aan het juiste adres, want er klopte weinig meer van Hotelplan. We zaten dik in de rode cijfers en de computer was volledig op hol geslagen, zodat 400 klanten nooit één rekening kregen en 400 anderen vier. We zijn daarna met een groep ambitieuze jonge mensen be gonnen om de zaak te saneren en opnieuw op poten te zetten. Er werd keihard gewerkt en binnen een paar jaar zaten we weer op winst Nu moet ik er meteen bij zeg gen, dat de reiswereld een vol komen aparte handel is. Als ik Hotelplan-directeur Hans Roothaert: „Er zit weer duidelijk muziek in het reizen per trein. Daar om ook hebben we onze populaire Hotelplan-ex press een face-lift gege ven. De bar is een bruin café geworden en het res taurant is nu een Tiroler- Stube". in welke andere business ook de risico's nam, die ik hier moeiteloos neem, zou ik zeker binnen twee weken de straat op worden getrapt door de Raad van Commissarissen. Dit beroep van touroperator is na melijk niet anders dan onver antwoorde risico's nemen, gokken, natte vingers in de lucht steken. De kans, dat je onderuit gaat is vele malen groter dan de mogelijkheid, dat je er met droge voeten uitspringt. Je werkt met mini male marges, kunt nergens een buffer inbouwen om een onvermijdelijke stoot op te vangen. En toch begin je twee keer per jaar met een schone lei en lege handen. Twee keer per jaar breng je een peper duur programma op de markt en dan is het maar afwachten, of het pubhek „ja" tegen je produkt zegt. Ondertussen hebben de slim me marketingjongens al uitge rekend, dat je marktaandeel moet stijgen om een minimale winst veihg te stellen. En als ik „minimaal" zeg bedoel ik het ook zo. Wanneer ik aan het einde van de rit in 1976 drie procent overhoud mag ik bhj zijn, een gat in de lucht sprin gen. Maar aan de tussenhan del moet ik wel twaalf procent commissie geven, want de con currenten geven het ook of in vele gevallen nog meer. Ik gun de handel echt zijn verdienste, maar op een dag zal ik die commissies toch niet meer uit mijn eigen zak kunnen betalen en moet ik ze noodgedwongen mee-calculeren. Daarom vind ik het doodjam mer, dat de strijd tussen de touroperators zo oruredehjk hard is geworden. Er wordt momenteel onnodig paniek ge zaaid, er wordt duideUjk ge werkt met lokprijzen, die al leen verhes opleveren. Maar dat hindert niet, als ze die klant maar kunnen strikken. Het is ook niet langer zo, dat het aantal verkochte reizen nog steeds met zo'n 15 tot 20 procent per jaar stijgt. Dat is Hotelplan-express blijkt opnieuw een topper te zijn geweest. Dat waren de zeven vette jaren. Nu zul je de zielen bij je concurrent moeten weg slepen en dat werkt een harde, unfaire strijd in de hand. Als dit proces doorgaat zullen er binnenkort collega's moeten afhaken, mensen, die domweg te weinig knikkers over heb ben om het spel te spelen. Ik wil best bekennen, dat ik daar door het vak er beshst niet boeiender door ben gaan vin den. Ik doe ook niet mee aan de hetzes en de heksenjachten. Ik doe niet mee aan het mas sale dumpen van de prijzen, want daarmee graaf ik alleen mijn eigen graf. Hotelplan heeft zijn naam te danken aan het kwaliteitsprodukt, niet aan de afbraak-policy. Ik wil dat graag zo houden". Uniek Auto-plan Hotelplan Nederland de in het afgelopen boekjaar 82.000 Nederlanders en be hoort daarmee tot de grote touroperators van Nederland. Van hen gingen er 23.000 via het unieke Autoplan op reis, waarvan Hotelplan indertijd de wereldprimeur had. De fa meuze Hotelplan-express, de eigen vakantietrein bracht er 20.000 naar hun Europese va kantiebestemmingen en 37.000 Nederlanders verkozen een Hotelplan chartervlucht of een individuele reis. „Onze eigen Hotelplan-express blijkt opnieuw een topper van formaat te zijn. Twee jaar ge leden hadden we de indruk, dat hij definitief op dood spoor was gerangeerd, maar na de oliecrisis zit er commer cieel weer vaart in. Daarom is het dubbel jammer, dat we met zo'n unieke trein in feite in een vicieuze cirkel rondrij den. We kunnen hem namelijk maar enkele dagen per week productief maken en de rest van de tijd staan de wagons doelloos op het emplacement in Den Haag. Het gevolg is, dat de prijzen van een trein reis niet omlaag kunnen en dat de spoorwegen niet m staat zijn nieuw materiaal ter beschikking te stellen. We heb ben al geprobeerd een oplos sing te forceren door extra voordelige ,jnid-week"-reizen aan te bieden, maar de belang stelling daarvoor was bedroe vend. Geen kip meneer. Onze liefste wens is een Hotel- plan-express met louter mo dem eigentijds materieel, maar dat is onbetaalbaar, als je het een paar dagen per week gebruikt. Vergelijk dat eens met een chartervliegtuig. Ik heb hier het dagschema van een JAT-DC9 in de zomer van 1975: vertrek half zeven, Bel- grado-Ohrid. Daarna Óhrid- Amsterdam, Amsterdam-Lubl- jana, Lublj ana-Amsterdam, Amsterdam-Ohrid en tenslotte Ohrid-Dubrovnik, waar het toestel om half tien arriveerde. Kijk, op die manier kun je een peperdure machine rendabel maken. Geen herstel Privé-prognose van Roothaert: het vakantie-verkeer op Span je zal dit jaar beslist niet her stellen. „En dat is niets meer en niets minder dan een ramp voor de meeste Nederlandse touroperators", voegt hij er aan toe, „als je bedenkt, dat van de 700.000 charterpassa giers in 1974 er 500.000 naar Spanje gingen, kun je je voor stellen, wat het betekent, als dat aantal met 15 tot 20 pro cent daalt. Bij ons komt dat nog het minst hard aan, omdat bij Hotelplan de reizigers gelij kelijk over alle bestemmingen verdeeld zijn. Ons Spanje-aan- deel schommelt rondom de 20 procent, maar bij de meeste concurrenten ligt dat percen tage boven de 60 procent. Bij deze mensen loopt het verlies gelijk in de tonnen. Een zonniger toekomst ziet hij weggelegd voor Griekenland en Joegoslaxië. twee landen, die hard op weg zijn het verlo ren terrein weer te heroveren. Ook Italië geeft hij een goede kans op herstel. „Voor de rest", zegt Roothaert, „blijft het kijken in mooi don ker koffiedik. Als er nu maar genoeg Nederlanders over blij ven, die kwaliteit ook in hun vakantie eisen, zitten wij met Hotelplan op onverslijtbaar fluweel". Het zat er dik in en het is er dan ook uiteindelijk dik uitgekomen: ABC voor de Skisport, een monumentale diepgevroren wintersport- bijbel, die men met steenkoude oortjes in één ruk uitleest. Na het „Volledige vleesboek" het „volledige groenteboek" en tal van andere volledige werken was het wachten nu nog slechts op het volledige wintersportboek, dat als stevige leidraad kan dienen voor het groeiend leger van vaderlandse witmakers. Skiëxpert Fred van Overbeeke, die langs berg en dal zijn sporen reeds heeft verdiend, nam deze taak op zich en heeft er een even kostelijk als kostbaar uitgegeven boek van gemaakt. In zijn ABC voor de skisport vertelt hij kort en krachtig over skikleding en materiaal, over de diverse technieken, kampioenschappen, de kleurrijke ge schiedenis van de skisport, over ski-bob, langlauf en Alpine-ski. Hij heeft er op die manier een uniek naslagwerk van gemaakt, dat zich kan meten met de beste buitenlandse uitgaven. Foto's en tekeningen zijn kwistig tussen zijn teksten gestrooid. Een boek om te hebben en te houden ABC voor de skisport. Door Fred van Overbeeke. Uitgeverij Luitingh in Laren. Gebonden 18.90. Reiswijzer van Toeristiek Prima initiatief van Toeristiek, het Haags informatiebureau, dat reeds eerder op de vakantietrom sloeg met zijn unieke up to date-hotelinformatie: in vele reisbureaus krijgt men dit jaar bij de reservering een „Toeristiek Wegwijzer" met uitgebreide en praktijkgerichte informatie over het geboekte reisdoel. In deze folder worden alle restaurants, onderverdeeld volgens vier prijsni veaus uitvoerig beschreven. Ze zijn ook terug te vinden op een kleurenplattegrond. Zo ook alle bars, nachtclubs, terrassen, sport mogelijkheden, strandfaciliteiten en algemene gegevens zoals waar en wanneer is er markt, waar is het postkantoor, waar zijn de apotheken en hulpposten etc. Als extra wordt nog opgegeven, waar men op vertoon van het Toeristiek-pasje (kosten vijf gulden) korting bij aankopen kan krijgen. De „Fotoroute Hollands Glorie" voert langs talloze fotografisch interessante objecten. Met de camera langs Hollands Glorie De nieuwe folder „Fotoroute Hollands Glorie" is een rappe, goed geïnformeerde gids, die fotografen en cineasten voert langs de mooiste gedeelten van West- Friesland. Men vindt er een overzichtelij ke routekaart, informatie over het ge bied, een serie fototips en een nauwkeuri ge routebeschrijving, waarin opnieuw ve le fototips verwerkt zijn. De folder is een uitgave van de Stichting Amateurfotogra fie en kan gratis worden aangevraagd bij de Stichting Singel 32 Amsterdam door toezending van een envelop met ingeslo ten een postzegel van 35 cent. Ook de meeste ANWB- en VW-kantoren hebben deze (en zeven andere) folders in voor raad.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17