DE OPPER STOPT Nieuw Leids Dierenasiel nog niet uit de problemen Ontvoering van kei ging niet door ,s Droom kan nu werkelijkheid worden voor zes jonge Rippers Gastgezinnen gezocht Kortweg Doldwaze Italiaanse western Sassenheimse toneelspelers |op zoek naar een sponsor mil Duivelse race „Luchtig" amusement VRIJDAG 27 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van een onzer verslaggevers LEIDEN Aanstaande maandag opent het Nieuw Leids Dierena siel aan de Besjeslaan zijn poorten weer voor zwerf- en afstands- dieren. De al maar donker worden lucht boven het asiel is enigzins opgeklaard. Een onlangs samengesteld interim-bestuur is bezig met het uitstip pelen van een strak zakelijk beleid. Daar heeft het in de afgelopen jaren nogal eens aan ontbroken. De jongste geschiedenis van dit enige opvangscentrum voor honden en katten in de Leidse regio wordt gekenmerkt door geschillen, maar vooral door geldgebrek. In december van het vorig jaar zag het toenmalige bestuur van de stichting „Nieuw Leids Dierenasyl" zich genoodzaakt de tent te sluiten. De nog in het asiel verblijvende dieren werden verkocht op in pensions ondergebracht. Jarenlang heeft het slecht geboterd tussen de Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en het bestuur van het Dierenasiel. De beide partijen betwistten elkaar het recht op een legaat van 45.000. Het geld kwam terecht bij het dierenasiel, waar het werd gebruikt voor het inrichten van nieuwe kattenverblijven. De Dierenbescherming heeft dit voor de rechter gebracht en wacht nog steeds op een uitspraak Niet dat dat nu nog zo belangrijk is, want in de nieuwe conceptie zal de Dierenbescherming weer een behoorlijke vinger in de pap krijgen bij het asiel. Hiermee zal hopelijk in de toekomst kunnen worden voorkomen dat een of ander bestuurslid er met de kas van het dierenasiel van doorgaat, hetgeen enkele jaren geleden gebeurde. „Sinds die tijd heeft het nu afgetreden bestuur altijd de bodem van de pot gezien", aldus de heer Klerks, voorzitter van het interim-bestuur, die nadrukkelijk stelt dat het voormalige bestuur geen financiële wanorde heeft achtergelaten om de dood eenvoudige reden dat er geen geld was. Maar is het dierenasyl nou werkelijk voorgoed uit de problemen? Het interim-bestuur kan goed van start gaan. Er is een bedrag van 25.000, geschonken door het hoofdbestuur van de Dierenbe scherming. Door de afdeling Leiden is de toezegging gedaan dat zij nog eens 10.000 beschikbaar zal stellen. Volgens het interim- bestuur zijn deze giften voldoende om de eerste paar maanden rond te komen. Daarna zal het asiel op eigen kracht verder moeten. Van de gemeente komt jaarlijks een subsidie van 2.000 binnen. Mogelijk wordt die binnenkort opgetrokken tot 4.000 per jaar. Honden uit het asiel kosten 45 en de katten 10. Het laten opnemen van een dier kost 25 (honden), 15 (honden met inentingspapie ren), 10 (katten) en 5 (katten met inentingspapieren). Binnenkort wordt er een bingo-avond in de „Burcht" georgani seerd. De opbrengst van de avond is voor het Nieuw Leids Dierenasyl. Alle kleine beetjes helpen, maar met het hierboven genoemde kan ongetwijfeld niet de twee ton worden bijeengebracht die het interim-bestuur noodzakelijk acht om de dieren goed te kunnen verzorgen. „We zullen naar andere middelen moeten uitkijken", aldus de heer Klerks. „De gemeente zou eigenlijk zijn subsidie-beleid moeten wijzigen. In andere gemeenten krijgen asiels 40 per dier. In Leiden worden jaarlijks 1000 dieren „omgezet" hetgeen zou beteke nen dat we 40.000 krijgen", aldus de heer Kloosterman, secretaris van het interimbestuur. Tevens zit het dierenasiel nog met het probleem dat het aantal dierenverblijven (38 honden- en 32 kattenverblijven) lang niet toereikend is. „Om werkelijk in de behoefte in de regio te voorzien, hebben we het dubbele aantal verblijven nodig", aldus de heer De Jong, penningmeester. Leidse vrouw lichtte haar zwager op voor enkele tien duizenden guldens Van een onzer ver slaggevers Leiden De politie heeft een 54-jarige vrouw uit Leiden aangehouden, die, onder meer door valsheid in geschrif ten, haar ongetrouw de zwager heeft op gelicht voor enkele tienduizenden gul dens. De vrouw bood in 1973 haar zwager aan het beheer over zijn financiën te voe ren en kon op deze wijze over zijn geld beschikken, terwijl de zwager zelf werd zoet gehouden met een klein bedrag aan zakgeld. Rekeningen werden niet betaald, zodat de vrouw een kapitaal kon opbou wen van ruim 10.000 gulden. Verder haal de ze regelmatig geld van haar zwagers spaarbankboekje af tot een totaal bedrag van bijna 20.000 gul den. Voorts sloot zij op zijn naam een aantal persoonlijke leningen af voor een kleine 7000 gulden. De Leidse maakte daarbij gebruik van een valse handteke ning. Het geld is on der meer uitgegeven aan vakantiereizen. Van een onzer verslaggevers Leiden Maatschappelijke instellingen en club- en buurthuiswer kers in Leiden worden regelmatig geconfronteerd met mensen die plotseling om welke reden dan ook geen onderdak hebben. Om deze mensen uit de nood te helpen worden thans gastgezinnen gezocht. Het gaat om gezinnen die bereid zijn iemand van 2 tot 6 weken een thuis te bieden. Voor inlichtingen kan men terecht bij Bram Hakkenberg van het Volkshuis (tel. 12.57.36) Of Francien Pronk en Julieke Verschoor van het Medisch Opvoedkundig Bu reau (tel. 15.26.40). De volgende instellingen zorgen voor de begeleiding van zowel degene die wordt opgevangen als van het gastgezin: Medisch Opvoedkundig Bureau, Pro Juventute, Het Volkshuis, Gemeentelij ke Sociale Dienst, Telefonische Hulpdienst en het Centrum voor Vrijwillige Hulpverlening. LEIDEN De jongerengroep De Overbrugging verzorgt zon dagmorgen in de Hartebrugkerk een eucharistieviering rond het thema „geloven". Celebrant is pater Demmers. Aanvang 10.45 uur. LEIDEN In de kapel op de begraafplaats aan de Zijlsingel wordt dinsdagmorgen door em.- pastoor J.A. van Kleef een H. Mis opgedragen voor de overle denen. Aanvang 9 uur. LEIDEN In het Praethuys aan de Vrouwenkerkkoorstraat 9 wordt woensdagavond a.s. een bijeenkomst gehouden over .manuele geneeskunde". De therapeut V.d. Bijl houdt een inleiding. Aanvang 20 uur. LEIDEN Volgende week vrij dag worden in de Vijf Meihal schoolturnwedstrijden gehou den. Ruim 40 scholen hebben zich hiervoor ingeschreven. De wedstrijden beginnen om 14 uur. LEIDEN In de collegezaal van het oude Sterrewachtge- bouw aan de Sterrewachtlaan geeft prof. dr. E.P.J. v.d. Heuvel vrijdag 5 maart een lezing over „Compacte sterren, witte dwer gen. neutronensterren en zwarte gaten". Aanvang 20 uur. Op vrijdag 9 maart geeft dr. H. Hubenet in dezelfde zaal een lezing over „Het onderzoek naar het inwendige van de planeten Jupiter en Saturnus". Burgerlijke stand Leiden Geboren: Bianca Petronella dr. v. A. W J. van dr Weide en O. M. Boes Anita Johanna dr. v. A. H. W van Ingen en J. van der Spruit. René zn. v. A. H. W. van Ingen en J. van der Spruit, Maurice Richard zn. v. I. P. van Gelder en V. M. Ouwe jan, Martij n Jo- han zn. v. J. J. Steur en M. D. Lammers, Frederik Jacob zn. v. J. J. Steur en M. D. Lammers, Harco Elmar zn. v. J. T. W. Bik en C. J. Verbeek, Tatijana dr. v. W. F. de Wolf en D. Mitrovic, Johannes Burger zn. v. C. C. Oskamp en A. van 't Riet, Pe trus Cornelis zn. v. B. Kok en K de Jong, Arjen Frederik zn. v. M. F. Seckei en C. S. van den Bergh. Overleden: H. Hasper geb. 26 okt 1889 geh. geweest met: J. Ouwerkerk, S. H. Weijers geb. 21 okt 1900 man, M. J. Kesseboom geb. 19 jul. 1897 echtgenote van: J. Riet kerken, W. Sjardijn geb. 9 jun. 1907 man, M. J. Fennema geb. 25 sep. 1914 man, M. van der Wilk, geb. 28 jul 1885, geh. ge weest met: A. Verstraaten, W. M. J. Weijers geb. 23 jun. 1900 geh. geweest met: C. J. Suijker- land; Gehuwd: S. J. A. Verbeek en M. Buisman, J. W. M. Markus en J. Sjardijn, L. Kerkhof en E. M. Montanus, W. van der Leek en G. Ouds- hoorn, G. J. de Roode en C. J. Plaizier Zes jonge inwoners van Rijpwetering kunnen eindelijk van start gaan met iets waar ze al lange tijd van hebben gedroomd; zelf een huis bouwen. De eerste paal voor dat zelfbouwproject van i zes woningen werd gistermiddag door wethouder Verhaar gesla- i gen. Niet zo vreemd, want hij was het die de jongens met raad i en daad heeft bijgestaan sinds het een paar jaar geleden mis j dreigde te lopen met de goedkeuring van de plannen door de j provincie. De zes, vijf timmerlieden en een monteur, is dit karwei wel toevertrouwd, zo heb ik de indruk. Vijf van hen hebben ook meegewerkt aan de bouw van een kantine op het nieuwe sportcomplex in Rijpwetering, dus ze kennen het klappen van de zweep. Leuke bijkomstigheid is dat de tekening van de huizen werd i ontworpen door de Leidse LTS-leraar Van Dongen van wie ze j I zelf nog les hebben gehad. i Gisteren zijn ze gelijk aan de slag gegaan. Augustus willen ze de kap er al op hebben en in december moeten de huizen klaar zijn, zo vinden ze zelf. In de bouwvakvakantie werken ze m j ieder geval door. Op de foto staan ze allemaal rond die eerste paal samen met de wethouder. Dit zijn hun namen: Jan Jansen, Jan van no 7olfhm umarc liotör» hn» Haastrecht, Hans Weening, Louis van Haastrecht, Kees v.d. Star ue zelfbouwers lieten het slaan van de eerste paal over aan wethouder Verhaar en Hans Witteman. LEIDSE BIOSCOPEN Luxor: They called him Amen (14) met Luc Meren- da en Sidne Rome. Regie: Alflo Caltabiano. 1 Om ,,Op hoop van zegen" te kunnen spelen I Omdat het een erg dure pro- i duktie gaat worden zijn fans van de Sassenheimse r.k. to- j neelvereniging „Pankras" in i hun dorp op zoek gegaan naar sponsors die een steentje wil- len bijdragen in de binnenkort I te spelen jubileumuitvoering van Heyermans. „Op hoop van zegen". Nog weinig Nederland- i se amateurgezelschappen heb ben dit stuk op de planken durven brengen, maar in Sas- senheim wil men het nu toch proberen. Het is een uitdaging, maar het kost ook veel geld. Vandaar deze unieke inzame- lingsaktie. Ik hoorde dat vooral Sassen heimse bedrijven gevraagd zijn de toneelspelers te sponso ren. Men kan bijvoorbeeld de vissersweduwe Kniertje aan kleding en kapgeld helpen of men geeft een gulle gift ten bate van Geert, Barend, Daan- tje, Kobus en noem maar op. Mevr. v.d. Kwast, lid van het jubileumcomité: „Zo'n stuk als „Op hoop van zegen" kan niet alleen door de vereniging be kostigd worden. Daar is hulp 'van buiten voor nodig. Voor de huur van de kostuums be talen we sowieso al 25 gulden per avond en dan moet er nog gekapt worden en ook dat zal in de papieren gaan lopen". De jubilerende vereniging, die in haar bestaan al voor zoveel ontspannende avondjes zorg de, hoopt nu dat Sassenheim wat terugdoet en bijspringt. De heer Krom, die ook in het jubileum comité zit vertelde mij dat de Sassenheimse be drijven nog niet zo happig zijn en dat er nog maar weinig toezeggingen zijn binnengeko men. „Het valt tegen", zegt hij, „we hadden meer verwacht". Maar men kan nog steeds een toezegging doen en daarvoor krijgt men gratis reclame in Terwijl er achter de schermen druk aan de weg wordt getim merd om financieel onder de pannen te komen concentre ren de toneelspelers zich hele maal op hun rollen. En dit keer is het een zwaarder kar wei dan normaal. Regisseur Jan Bemelman vertelt: „We hebben hier met pure ama teurs te maken en dan is zo'n stuk toch wel een zware kluif. Maar ze zijn erg enthousiast. Ze redden het wel, al zal men onze uitvoering natuurlijk nooit moeten vergelijken met de echte". Nog even wat over de gouden toneelvereniging, die in de loop der jaren heel wat stor men heeft moeten doorstaan. Vooral in de beginjaren dertig toen er voor het eerst opgetre den werd met een gemengde „Amen" is een woord, dat de dominee in de Spaghetti-wes tern „They called him Amen" slechts zelden in de mond neemt Dat heeft twee oorzaken: zijn voornaamste middel van bestaan is het kraken van brandkasten en zijn voormalige compagnon Amen in deze zeer aardse bezigheid heeft hij ooit bedrogen door er met de hele i buit tussen uit te gaan. Wanneer de dominee, die zich ook als een onoverwinnelijke vechtersbaas j en een oersterke smid laat ken nen, en Amen elkaar op een I zeer goede dag weer tegenko- i men, is alles dan ook rijp voor een reeks stormachtige gebeur- j tenissen. Op dit thema heeft regisseur i Alfio Caltabiano een verrukke lijke comedie gebouwd, waarin Alf Thunder en Sydne Rome zich helemaal kunnen uitleven. In hoog tempo worden een stel grappen rondgestrooid, waarbij de registers van een dwaze fan tasie behoorlijk zijn opengezet. Tussen enkele steeds terugke rende vondsten wordt er driftig gegrossierd in woord- en beeld- I grappen. Bij dat alles vindt men nog tijd om een doldwaze bankoverval te plegen en vervolgens op een hoogst kluchtige wijze een sa loon in elkaar te timmeren. Dat in het enthousiasme af en toe de draad van het verhaal wordt vergeten, is de makers snel ver geven. want ze zorgen voor een heerlijk stuk pretentieloos amu sement. J.N. bezetting. Dat viel niet erg best bij een deel van het pu bliek maar ook niet bij de geestelijkheid. Maar daar he ben bijna alle amateurtoneel verenigingen mee te kampen gehad. De toneelvereniging „Pan kras" heeft in Sassenheim met haar toneelstukken in de afge lopen vijftig jaar (uitgezon derd een aantal nonactieve ja ren) voor een vast brok gezel ligheid gezorgd en dat zal de twee nog in leven zijnde op richters, Arie van Dijk (74) en Koos Hogervorst (77) bij de viering van het goudenjubi leum op 27 maart ongetwijfeld in dank worden afgenomen. De leuke stunt die de carna- valsvereniging De Keiebijters I van het psyciatrisch centrum I St. BAVO in Noordwijkerhout I voor dit carnaval in gedachte had, kan niet doorgaan. Men was van plan om afgelopen i bacht de grote kei te „ontvoe- ren" die een paar jaar geleden als kunstwerk bij de ingang van het dorp werd geplaatst. I Maar tot een ontvoering kwam men niet, omdat men geen toe- stemming kreeg van het ge- i meentebestuur van Noordwij- kerhout. Keijebijter-voorlichter Dirk Klinkerberg vertelde mij: „Al- i les was al in kannen en krui- ken. We hadden voor deze i stunt al een heel draaiboek opgesteld en we hadden ook al een grote hijskraan gehuurd om het zware gevaarte van zijn plaats te tillen. Het was de bedoeling om de kei op onze carnavalswagen te hijsen en er dan zaterdagmiddag tij dens de optocht mee door het dorp te rijden. We wilden dit jaar de andere carnavalsver eniging in ons dorp, De Kani- nefaten, de loef afsteken om dat die al elk jaar de blits maken. Jammer dat onze stunt niet kon doorgaan". Ik hoorde dat het gemeentebe stuur geweigerd heeft omdat de grote witte kei eigendom is van het rijk en men wil nie mand voor het hoofd stoten door de steen zonder toestem ming weg te laten halen, on danks de toezegging van de Keiebijters dat de kei na het carnaval weer keurig op de zelfde plaats terug bezorgd zou worden. „Maar we zijn niet teneerge- De Keiebijters op en rond de omstreden kei van Noordwijkerhout. slagen", zei mij Dirk Klinken berg, „we hebben namelijk nog een verrassing in petto voor de optocht. We hebben er voor gezorgd dat we de groot ste carnavalswagen hebben en die kan niemand ons meer af nemen. Gistermiddag brachten de raad van Elf van de Keijebij- ters nog even een bezoekje aan de omstreden kei. Men zong er een aantal carnaval sliederen en de prins en de prinses gingen er nog even bovenop zitten. „Nu lukte het niet", zei Dirk Klinkenberg, „maar eens zul len we de kei echt ontvoeren, met toestemming van het rijk". Als het aan hém had gelegen had de Noordwijkerhoutse op- EEE perwachtmeester Wouter Mar- chand best nog wat jaartjes bureauwerk willen blijven doen. Per slot van rekening is 'ie pas zestig geworden. Toch zit het er nu definitief voor hem op en heeft hij vandaag afscheid genomen van zijn col lega's. Gisteren, toen ik hem sprak, zei hij „met gemengde gevoelens" de politie te verla- ten. „Aan de ene kant is het EEE wel prettig dat je een zee van vrije tijd krijgt", vertelde hij, =E „maar aan de andere kant ben je zo aan dit vak verknocht EEE geraakt dat je je er maar EE moeilijk van los kunt maken. Ik zal er in het begin beslist moeite mee hebben" EE Wouter Marchand („ik ben een EE gemoedelijk mens") is in de Bollenstreek geen onbekende. EE Hij is zo'n veertien jaar in Lisse gestationeerd geweest, EE drie jaar in Hillegom, zes jaar EE in De Zilk en de laatste tien EE jaar was hij vervangend EE groepscommandant van de groep rijkspolitie in Noordwij- kerhout. En hij heeft ook nog EE een tijdje gepatrouilleerd in de Haarlemmermeer, maar daar EE heeft hij niet zulke geweldige EE herinneringen aan overgehou- EE den. „Dat was nog in een tijd EE dat we alles op de fiets moes- S ten doen", vertelt hij, „en dat EE viel in de Haarlemmermeer waar de wind altijd vrij spel had om de dooie dood niet EE mee. Ik heb het wel meege- Opper Marchand voor het bureau van de rijkspolitie in Noordwijkerhout maakt dat ik aan de ene kant van de Haarlemmermeer nog maar koud een klusje achter de rug had of ik werd al weer naar de andere kant geroepen. Je fietste wat af op zulke da gen, ook midden in de winter. Je bleef fietsen". Gelukkig is dat nu allemaal anders. Men heeft snelle auto's en snelle motoren. In een wip zit je waar je wezen moet i Maar er zitten tegenwoordig j ook veel nadelen aan het vak i van politieagent. Het ontzag i voor de sterke arm wordt j steeds minder. Nee, dat was I vroeger anders. Dan wés je in j een dorp tenminste nog ie- i mand. Als je dan tegen ie- i mand zei „doe dat nu maar j niet" dan werd er naar je ge- j luisterd. Tegenwoordig kan je i een opdonder krijgen, vooral j als je alleen bent „Als ik die jonge agentjes zie van een jaar of twintig dan j denk ik wel eens „hoe moeten die het in godsnaam nog een j jaar of veertig volhouden. Die j jongens knappen binnen een j jaar of tien af. Maar dan reali- seer ik me dat ze ook in deze j tijd zijn opgegroeid en dat ze er geen punt van maken dat de politieagent nu eenmaal niet meer zo'n dominerende persoonlijkheid is. E Wat dat betreft is het maar goed dat ik de laatste jaren hoofdzakelijk bureauwerk heb i gedaan. Dan hoef je je tenmin- ste niet steeds lopen te verbij- ten als je ziet dat de mensen maling aan je hebben". limnJ TRIANON: Dodenrit met de duivel (18) met Peter Fon da en Warren Oates. Re gie: Jack Starrett. Jack Starrett tovert de bio scoopbezoeker in zijn film "Ra ce with the devil" een wereld voor vol van satanische geesten en beangstigende gebeurtenis sen. Het verhaal handelt over twee compagnons (Peter Fonda en Warren Oates) die met hun vrouwen op vakantie gaan in de kampeerwagen van een van hen. In een bos ontdekken ze een groep vreemd geklede mensen die een satanische ceremonie houden. Hun aanwezigheid wordt door de mannen opge merkt en vanaf dat moment wordt het viertal achtervolgd door pech. Peter Fonda en Warren Oates zorgen in "Race with the devil" met hun vertolking voor een film vol spanning. Hun "vrouwen", Loretta Swit en Lara Parker, geven goed tegen partij. Rex: Je kunt me er mid den in de nacht voor wak ker maken (18) met Mi chael Finn en Marilu Su gar. Regie Art Lieberman. In Rex draait de sexfilm „Je kunt me er midden in de nacht voor wakker maken". Een En gels gesproken werkstukje, en dat maakt toch verschil. De blo te capriolen worden, anders dan in veel Duitse tegenhangers, verp .1 in een verhaaltje, en er wordt naar gestreefd om behal ve amor ook wat humor op het witte doek-te brengen. „Je kunt me er midden in de nacht voor wakker maken" is af en toe bepaald grappig dankzij wat sa tirische kanttekeningetjes en re gelrecht aan de slapstick ont leende scènes Het verhaaltje draait om een wat knullig mannetje, dat ten strijde trekt tegen gerenom meerde boeven. Hij pakt dat aanzienlijk gewiekster aan dan je zo op het oog van hem zou verwachten, en hij gaat er ten slotte ook nog met het meest appetijtelijke vrouwtje vandoor. PROLONGATIE 0 Studio: Scènes uit een huwelijk (18) met Llv UII- mann, Erland Josephseon, Blbl Anderson. Regie Ing- mar Bergman. REPRISES Udo: Veel liefs uit Mos kou (14) met Sean Conne- ry. Regie Terence Young. Camera: Rebecca (18) met Judith Anderson, Joan Fontain en Laurence Oli vier. Regie Alfred Hitch-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5