,,Ik blijf met zoveel vragen zitten Huisvesting werkende wil j ongeren panden afstoten RECONSTRUCTIE RIJNSBURGERWEG ONAANVAARDBAAR Morgen carnavalsoptocht door Leiden .4 lui Meerderheid Leidse raad: Kees Hoogeveen bii zilveren feest gehuldigd VRIJDAG 27 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 u&niESgSl lllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH POLITIECOMMISSARIS MR. C. BARENDS BIJ ZIJN AFSCHEID: Van een onzer verslaggevers LEIDEN Vandaag nam Leiden atscneia van zijn commissaris van politie, mr. C. Barends. Na negen jaar de leiding te hebben gehad over het Leidse corps gaat hij op 1 maart aanstaande met pensioen. Op die da tum wordt hij opgevolgd door de huidige chef van de Alphense politie, de heer H. W. van Voorden De heer Barends is zijn leven lang eigenlijk al bij de politie betrokken geweest. Het begon al in de crisistijd („dat nooit weer") als volon tair in Snee"k nadat hij zijn examen HBS had gedaan. Zijn inspecteursexamen deed hij in 1936 en direct daarna begon het echte politie werk in Arnhem, Dokkum en Veenendaal. Na de oorlog vatte hij na een aanvullend staats examen gymnasium de juridische boeken ter hand en terwijl hij als reserve-officier in Indië was studeerde hij rechten en deed in 1952 zijn doctoraalexamen aan de Vrije Universiteit. Als kersverse mr. Barends vervolgde hij zijn politiewerk in Meppel om in 1958 hoofdinspec teur in de Haarlemmermeer te worden. Daar werd hij commissaris, in welke hoedanigheid hij negen jaar later als eerste man op de Zonneveldstraat in Leiden zou komen. Terugblikkend („ik doe het niet graag") kan men moeilijk zeggen dat commissaris Barends nou met zo'n voldaan gevoel zijn politieloop baan afsluit, „wat is voldaan?", vraagt hij zich af. „Ik blijf met zoveel vragen zitten. Ik had echt wel eens wat beter geïnformeerd willen zijn over tal van zaken die ten nauwste met ons werk samenhangen, dat zou het werk van de politie bepaald ten goede komen, denk ik. Vooral vragen op het gebied van het welzijn van de mensen zitten mij enorm hoog. Ik ben er van overtuigd dat sociaal slechte omstan digheden mede de voedingsbodem vormen voor een groot stuk criminaliteit. Daarom zou het goed zijn als grotere, regionale politiecorp sen als die eenmaal van de grond zijn geko men versteekt zouden worden met psycholo gen, pedagogen, sociologen en andere deskun digen. Daar heb ik zelf grote verwachtingen van. Het zou een belangrijke steun voor het werk van de politie betekenen die ook op zoek is naar een stuk identiteit. Bijvoorbeeld het vraagstuk van de jeugdcriminaliteit Het is de jeugd die verder moet en je ziet de jeugd op steeds vroegere leeftijd met de politie in aanraking komen. De vraag: „hoe komt dat", kan ik onmogelijk zelf beantwoorden. Ik weet het niet. Dat kan overkomen als „wat een twijfelaar is die man", nou goed, dan komt dat maar zo over, maar ik meen het echt: ik zit er erg mee". Commissaris Barends vindt sociaal slechte omstandigheden een van de belangrijke oor zaken van crimineel gedrag, maar desondanks acht hij de criminaliteit in Leiden niet groter dan in andere steden. Hij zet zich ook krach tig af tegen al het negatieve gepraat dat er dikwijls in den lande over de sleutelstad gaat. „Ik kan het niet zo goed verdragen als er negatief over Leiden wordt gesproken. Zoiets moet je ook waar kunnen maken en dat heb ik nog nooit iemand horen doen. Ik bekijk de zaak liever van de positieve kant", stelt de scheidende commissaris. Het gesprek komt op de Leidse binnenstad. Vaak onderwerp van diskussie, ook de laatste tijd weer. De vraag doet zich voor wat de heer Barends denkt van de klachten van de bin nenstadsbewoners en hun grieven ten aanzien van het plitieoptreden dat velen van hen te zwak vinden. Mr. Barends: „Volmaakt is de politie niet, dat geldt ook voor het Leidse corps. Wat voor heel Nederland geldt geldt ook voor ons: we hebben te weinig mensen. Om alle taken zo te vervullen dat dat voor de gemeenschap verantwoord is zouden we in Leiden 20% meer politie moeten hebben. Vooral het instituut van de wijkagent verdient veel meer aandacht. Ik zeg niet dat de binnen stadsbewoners ten onrechte klagen maar je moet er rekening mee houden dat we de bezetting van bijvoorbeeld de nachtdiensten maar met kunst en vliegwerk draaiende kun nen houden. Het is gewoon onmogelijk om aan alle assistentieaanvragen te kunnen vol doen, je moet prioriteiten stellen. Maar we doen wat we kunnen. Ik vraag me alleen wel eens af of het publiek wel voldoende op de hoogte is van wat die politie allemaal geacht wordt te doen. Men maakt van ons wel eens te veel de zwarte piet. Waarom? Is er te weinig openheid? Ach, wat is openheid en in hoeverre kun je er wat aan doen? Ik wil af en toe best wat vertellen, maar mijn mogelijk heden daartoe zijn ook maar beperkt." We komen er niet uit maar dat wordt van ons ook niet verwacht, daarvoor studeren er tenslotte allerlei commissies.En daar komt bij dat de commissaris er na enige tijd ook niet verder op in wil gaan. „Wat is dat nou toch voor gezeur, ik zit gewoon te zaniken. Ik hou er over op hoor Toch ontkomen we er niet aan om ook het volgende onderwerp over de politie te laten handelen en wat wü je anders als de commis saris opstapt. De heer Barends blijft echter uiterst voorzichtig („Wat „Wat wilt u dan, ik heb 190 man achter me staan. Ik kan me toch niet veroorloven ook maar de indruk te wek ken hen te laten vallen?"). Het gaat over het optreden van de Leidse politie. De beschuldigingen van het juridisch adviesbureau van vorig jaar dat leden van het Leidse corps zich aan mishandelingen zouden hebben schuldig gemaakt. Reactie van de scheidende commissaris: „Deze dingen gebeu ren, maar ze gebeuren overal. Niet alleen in Leiden. Ik ga me achteraf geen oordeel aan matigen of ik bepaalde beslissingen wel of niet juist vind. Ik wil op het optreden van de politie verder niet ging. Ik kan alleen maar zeggen dat het soms niet zonder geweld kan. Je verkeert als politieman altijd in een uiterst moeilijke situatie. Tussen hamer en aambeeld als het ware. Het is soms wel eens frustre- redn, maar je moet er mee leren leven. Verder wil ik er niet op ingaan De commissaris wijst er op dat hij er niet van houdt dingen te beweren die hij niet waar kan maken." Ik heb duizend en een baas", zegt hij. Er zit iets verontschuldigends in zijn stem. Zijn antwoordenzijn behoedzaam en voorzichtig. In de auto, met zijn drie honden (de Ameri kaanse cockers Jody en Speedy en Don. een Duitse langhaar) komt het gesprek opnieuw op de terugblik. Dan wordt duidelijk dat het afscheid commissaris Barends echt niet ge makkelijk valt. „Het liefst zou ik de deur van het bureau aan dé Zonneveldstraat op een kier laten staan. Maar dat kan niet Daarom zal ik hem dicht doén, maar dan wel heel zachtjes ARJEN BROEKHUIZEN Van een on: LEIDEN De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren (SHWX denkt er over om een aantal oude en onrendabele panden in d; stad af te gaan stoten. De onderhoudslasten dreigen de Stichtinf boven het hoofd te groeien en als enige alternatieven om d» exploitatie draaiende te houden zijn afbraak en hemieuwbouw of een aanzienlijke uitbreiding waar bijvoorbeeld een aanbouv in de tuin tot de mogelijkheden behoort. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Van een onzer verslaggevers LEIDEN Volgende week maandag zal een meerderheid van de Leidse gemeenteraad waarschijnlijk alsnog tegen de reconstructie van de Rijnsburgerweg gaan stemmen. Sinds de raad vorig jaar december in principe met een ingrijpende reconstructie ter bevor dering van het openbaar vervoer akkoord ging, is aan de hand van de toen geformuleerde uitgangspunten door de dienst gemeen tewerken een plan uitgewerkt Gisteravond bleek in de raadscom missie voor ruimtelijke ordening dat een overgrote meerderheid van de raad deze nadere uitwerking onaanvaardbaar vindt. Zoals wij al eerder meldden is bij die uitwerking op een aantal punten afgeweken van de prin cipes die de raad in december formuleerde. Een aantal bomen zullen moeten sneuvelen, hier en daar wordt het fietspad wat ver smald ten gunste van de voet ganger en bij het Rijnsburger viaduct zullen bussen en fietsers en voetgangers door dezelfde tunnelbuis worden gevoerd. Vooral dat laatste is bij enkele raadsleden die in eerste instan tie voor de reconstructieplannen hadden gestemd in het verkeer de keelgat geschoten. Peters (PvdA) en Beijen (PPR) vinden dit dwars tegen het eerder geno men raadsbesluit ingaan. „Ik vind het totaal onverteerbaar dat de bevordering van het openbaar vervoer zo ten koste van het langzame verkeer gaat", aldus Peters gisteravond. De door het college bij monde van wethouder Waal aangevoerde argumenten waren voor hem niet overtuigend. Voor Peters slaat de weegschaal duidelijk door naar de andere kant: „Bevordering van het openbaar vervoer mag best. maar niet op deze manier." Zijn PPR-collega Beijen sloot zich bij hem aan. Deze wees erop dat Waal probeert van twee walle tjes te eten: het openbaar ver- felde poging iets positiefs tegen over alle bezwaren te stellen door erop te wijzen dat de fiet sers het stad-in weliswaar wat lastig krijgen met al het lawaai en de stank van de bussen, maar dat zij stad-uit bij de stop lichten aan het Stationsplein er aanmerkkelijk in tijd (hoeveel kon hij niet zeggen) op vooruit zouden gaan, zodat de balans over het geheel genomen toch positief zou uitvallen. Zijn argumenten baatten echter niet. Evenmin als die van ir. Van Dronkelaar van de afdeling voer bevorderen maar tevens het autoverkeer onaangetast la ten. „Dat is absoluut onmoge lijk. We kunnen er niet omheen het autoverkeer op de Rijnsbur gerweg te beperken. Wat hier verkeer, die schermde met het wordt voorgesteld komt in feite argument dat er, wanneer de neer op het geven van betere bus een baan krijgt in de auto faciliteiten aan het autoverkeer tunnel, wel eens files van 360 ten koste van fietser en voetgan- meter in de spitsuren zouden ger", zo stelde Beijen. kunnen ontstaan. De raadscom missie bleef afwijzend en bij de stemmingen bleek alleen de wet- Oók van de kant van de opposi- houder zelf voorstander van het tie kwam kritiek: Kuijers (WD) uitgewerkte plan. wees op een door de raad aan genomen motie dat aanvullende maatregelen zouden moeten worden getroffen ter ontsluiting van het AZL zonder dat daar voor de Rijnsburgerweg zou worden gebruikt. Kuijers stelde dat juist het AZL-personeel in de spitsuren deze weg bevolkt en dat erg veel moeilijkheden zouden worden opgelost wan neer er een ontsluiting zou wor den geschapen van het universi taire complex naar de Plesman- laan toe. Waal reageerde hier afwijzend op. Volgens hem zou Op een vraag wat er zou gebeu ren als het voorstel aanvaard baar voor de raad zou worden geamendeerd, moest Waal het antwoord schuldig blijven. Hij stelde dat de werkgroep die de minister uiteindelijk over het toekennen van de subsidie moet adviseren zich de laatste tijd nogal op de vlakte had gehou den. De wethouder sprak echter de het wachten hierop een onaan- vrees uit dat de subs,die dan vaardbare vertraging van de re constructie betekenen waardoor de toch al niet zo zekere subsi die helemaal buiten bereik zou komen te liggen. toch wel eens alsnog aan Leiden voorbij zou kunnen gaan. „Ik heb er een hard hoofd in", aldus Waal. Reactie van zijn partijge noot Peters: ,'Als het zo moet kunnen we er toch beter maar De wethouder van ruimtelijke niet aan beginnen". Maandag ordening deed nog een vertwij- zullen we het weten. Een en ander werd gisteravond in de raadscommissie huisves ting en ruimtelijke ordening ge steld door mr. R. Zweerts, voor zitter van de Stichting. Dat ge beurde tijdens een gesprek dat een delegatie van de Stichting had met de raadscommissie over de stand van zaken van de nieuwbouwprojecten. Bij de be spreking hiervan kondigde de heer Zweerts aan, dat de SHWJ met een aanvrage zal komen voor een gemeentelijke crediet- garantie van 6,8 miljoen. Het grootste deel daarvan is be stemd om de bouw te garande ren van „Kweeklust", een pro ject dat in samenwerking met I de Stichting Studentenhuisves- ting zal worden opgezet in het I Morskwartier Aan de Lelylaan E I komen daar tweekamerflats met 5 I een huur van 190 gulden „kaal" per maand, die bedoeld zijn voor de huisvesting van werken de jongeren en werkstudenten of jong personeel van de univer siteit met een netto salaris van maximaal 1200 gulden netto per maand. De gemeentelijke garantie is no dig geworden nu Studentenhuis vesting weliswaar wel mee wil werken aan deze vorm van geïn- tergreerde huisvesting, maar niet financieel garant wilde staan. Verder is een klein deel van dit bedrag bestemd als aan vullende garantie voor het pro ject aan het Utrechtse Jaagpad. Dit heeft de laatste tijd enige vertraging ondervonden, waar door de kosten van de bouw met vier ton zijn gestegen. Re den van de vertraging is het feit dat de Provinciale Directie voor de volkshuisvesting in tegenstel ling tot de staatssecretaris zelf aanvankelijk niet akkoord kón gaan met de door de stichting gewenste afwijking van de voor geschreven bouwnormpn. In- Toneelmeester Kees Hoogeveen (rechts) nam gisteren tijdens de receptie tal ontvangst. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een paar honderd mensen, die op de een of andere manier iets met de Leidse Schouwburg van doen hebben (uit het wereldje van amateursolisten, de brandweer, studenten die bij de toneelopbouw een handje uitsteken, Culturele Raad, K&O, wethouder Bert Oosterman, „concurrent" Stadsgehoorzaal, to neelcritici en wat voor theaterminnenden nog meer), kwamen gistermiddag in Nieuw Minerva Kees Hoogeveen de hand druk ken. De heer Hoogeveen, bedrijfsleider van de schouwburg en toneelmeester, was 25 jaar in dienst van Leidens „schouwtoneel" en dat heeft hij wel geweten- de bloemen en geschenken stapelden zich op. Hageman, die Hoogeveen be schreef als „uitzonderlijk on der de Nederlandse theaterbe drijfsleiders": „wat overal ge makkelijk gaat met het onder brengen van decors en zo, ging in de oude Leidse schouwburg niet. Dat was wringen en per sen in vaak onmogelijke situa ties". Sinds de sluiting van de schouwburg had Hoogeveen al zijn improvisatietalenten aan gewend in het LAK-theater en het Rijnlands Lyceum om al les „op het toneel" te krijgen. Zo was een fraaie koperen lantaarn het cadeau van de Leidse schouwburgcommissie, overhandigd door ir. Bob Ha geman, de voorzitter, die Kees Hoogeveen al 30 jaar lang had meegemaakt: „Je stond ons Schouwburgdirecteur Hans van Dam tot Kees: „Je liet een theaterrepertoire bestaan zon der dat er een theater was, en dat ging om 80 tot 100 voor stellingen per jaar. De moei lijkheden werden overwonnen dank zij jouw technisch in zicht en handigheid". Van ge meentewege was er een grati- met raad en daad terzijde en ficatie voor Hoogeveen die zijn we vlogen op gezette tijden directeur aan hem overhandig- elkaar in de haren. Want dat de. Prof. Kuenen, oud-voorzit- hoort bij het toneelbedrijf, ge- ter van de schouwburgcom- laden met emoties. Maar di- missie, overhandigde namens reet daarop was het weer el- het „oude" bestuur een „plan kaar vergeven", aldus de heer ten-cadeaubon". middels lijken deze moeilijkhe den echter opgelost zodat SHWJ weldra met de bouw hoopt te beginnen. Spontaan kwam tijdens het on derhoud gisteravond een nieuw idee op tafel voor de huisvesting van de 500 jongeren die nog op de Stichtingswachtlijst staan. Dat gebeurde bij de bespreking van het Stichtingspand aan de Rijnsburgerweg, dat in slechte staat verkeert en waaraan op last van de brandweer voor en kele duizenden guldens zou moeten worden vertimmerd. Uit de commissie kwam de sugge stie om ver- of hemieuwbouw van dit pand op de hoek van de Paulus Buysstraat en de Rijns burgerweg uit te voeren in sa menhang met het pand van de voormalige pedagogische Aca demie, dat inmiddels is verlaten en dichtgetimmerd. Het school bestuur heeft laten weten het pand wel kwijt te willen voor drie ton en de gemeente heeft er geen andere onderwijsbe- stemming voor in petto. Omdat het stadsbestuur bereid is zijn medewerking te verlenen om jongerenhuisvesting hier te be vorderen, zal de SHWJ de ko mende tijd deze suggestie met de gemeente uitwerken. Lieiden-Noord wil buurtcafé Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Wij zouden er best voor voelen als er eens een enkel buurtcafé in onze wijk zou komen. Alleen er moeten natuurlijk geen toestanden ont staan zoals in de binnenstad met sexclubs. Maar aan een ge zellige buurtkroeg is in Leiden- Noord echt wel behoefte. „Dat stelde de vertegenwoordiger van deze wijk, Joop Vervoorn, gisteravond in een vergadering van het wijkoverlegorgaan. In deze vergadering waren op verzoek van de binnenstadswij- ken de horeca-problemen aan de orde gesteld. Maredorp, Pan- cras en de Pieters- en Acade- miewijk zouden het op prijs stellen, wanneer zij in hun strijd tegen de horeca-overlast steun zouden krijgen van de andere wijken, verenigd in het groot- wijkoverleg. Deze wens lokte aan de heer Vervoom de opmerking dat er op de hoek van de Van Hoogen- dorpstraat/Molenstraat een prachtig pand voor een buurtca fé leeg staat. Na enige discussie over de vraag of afwachten niet de voorkeur verdiende boven een gezamenlijk optreden besloten de aanwezige wijkvertegen- woordigers toch met een gede gen stuk op tafel te komen toe gespitst op de overlast dat aan de verschillende wijken zal wor den voorgelegd. Daarbij zal hen om steun voor de binnenstads- wijken worden gevraagd. Gemeente en Groenhoven gaan nieuw plan maken Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente Lei den en de Stichting Nieuw Groenhoven gaan de komende tijd in nauw overleg met el kaar een nieuw plan opstellen voor de bouw van 200 wonin gen in het gebied Zuidsinge l—Herengracht—Oostkerk straat. Daartoe is gisteravond besloten in een gesprek dat een afvaardiging van het be stuur van deze Stichting had met de raadscommissies voor huisvesting en ruimtelijke or dening. Zoals bekend werd in 1974 een ander plan van de stichting voor de bouw van voorname lijk bejaardenwoningen in dit gebied door door gemeente raad afgewezen. Dat beteken de voor Nieuw-Groenhoven een strop van 65000 gulden, die waren gespandeerd aan het ontwerpen van plannen. Begrijpelijkerwijs was de Stichting sindsdien nogal hui verig geworden om nieuwe ini tiatieven te ontplooien, maar na het positieve gesprek van gisteren zullen gemeente en Stichting samen aan het werk gaan. Dat gaat in nauw overleg om een herhaling van 1974 te voorkomen. Het college heeft trouwens al toegezegd, dat, wanneer de raad onverhoopt opnieuw een plan zal afwijzen, de stad de kosten voor het ontwerpen voor zijn rekening zal nemen. Het is echter de bedoeling dat het u wel goed gaat en de Stichting hoopt aan het einde van dit jaar met de bouw te gaan beginnen van 100 bejaar denwoningen met de nodige verzorging, 12 zogenaamde aangepaste rolstoelwoningen, 30 huizen voor alleenstaanden en 58 eengezinswoningen. Van een onzer verslaggevers Aan de optocht doen mee levensgrote looppoppen, een boerenkapel, vijf muziekkorpsen, 1000 m carnavalskle ding uitgedoste kinderen, vijf majorettenkorpsen. Er Leiden Morgen trekt er voor de eerste keer in de rijden voorts 6 meter hoge praalwagens mee. En geschiedenis een carnavals-optocht door de Leidse natuurlijk zijn Prins Henny II Prinses Lidy en de Raad binnenstad. Dit dank zij een initiatief van de carnavals- van Elf van de Hutspotten ook van de partij. De vereniging De Hutspotten. optocht van de route is als volgt: Start 11.30 uur Doelenkazeme, Noordeinde, Kort Ra penburg. Haarlemmerstraat, Hooigracht, Watersteeg, St. Jorissteeg, Korevaarstraat, Steenschuur-Nieuw- steeg, Pieterskerkgracht, Langebrug, waar de stoet zal worden ontbonden. De kinderen wordt daarna in de Stadsgehoorzaal een carnavalsfeest aangeboden. Dit begint om 12.30 uur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3