Geëmotioneerde Herrema getuigde tegen ontvoerders Philips introduceert nieuwe automotor GEEN „GRATIE VOOR KOTALLA Randkrant Operatie brug-op-reis in Düsseldorf Onderzoek kernfusie in gevaar PvdA wil „afbouw" alimentatie Ruim 4000 werkloze academici Kansen voor DAM-chips VRIJDAG 27 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT J PAGINA 10 Van onze correspondent Ro ger Simons DUBLIN Dr. Tiede Herre- ma (57) kon gisteren zijn emo ties moeilijk bedwingen, toen hem voor de rechtbank in Du blin werd gevraagd of zijn gevangenschap in Ierland ver geleken kon worden met zijn belevenissen tijdens de oorlog in een Duits concentratie kamp. Dr. Herrema kreeg tra nen in de ogen, dronk wat water en moest zich verman nen voordat hij bevestigend kon antwoorden. De getuigenis van de Neder landse industrieel vormde het hoogtepunt van de zitting voor de speciale criminele recht bank van Dublin, waar giste ren opnieuw zijn kidnappers verschenen. Twee dagen gele den werd het proces verdaagd nadat de rechtbank de be schuldigingen had gehoord aan het adres van een gevan geniscipier, die Eddy Gallag her, een van de negen beklaag den, zou hebben mishandeld. ROTTERDAM (ANP) - Als de regering niet snel met beleid slijnen komt is het niet denk beeldig dat Nederland af moet haken op het gebied van de kernfusieresearch. De stichting Fundamenteel On derzoek der Materie (FON) en het Reactorcentrum Nederland (RCN), die zich met dit soort onderzoek bezighouden, hebben het kabinet al anderhalf jaar geleden gevraagd wat er moet gebeuren, maar tot op heden is antwoord uitgebleven. Vooral bij de FON is men daar zeer verontwaardigd over. Het ministerie van Economische Zaken, dat verantwoordelijk is voor de toekomstige energie voorziening in Nederland, wil geen besluiten nemen, voordat het standpunt van de Europese Gemeenschap wat betreft kern fusie bekend is. „Wij willen voorkomen, dat er nu dure din gen gedaan worden, die later onnodig zouden blijken," aldus een woordvoerder van EZ. DEN HAAG (ANP) - Vanuit de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer is de regering gevraagd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om te komen tot een „afbouw" van de duur van de alimentatie. Dit standpunt is neergelegd in het voorlopig verslag van een bijzondere kamercommissie over het regerings-rapport over de financiële positie van de ge scheiden vrouw en haar gezin nen. In dit verslag wordt gesug gereerd om over te gaan tot een alimentatie-regeling, die als volgt is: Voor een ontbonden huwelijk dat minder dan twee jaar heeft geduurd geen alimen- tatierecht. Voor een huwelijk met een duur van 2 tot 5 jaar hooguit 1 jaar alimentatierecht. Van 5 tot 10 jaar huwelijk hoog uit twee jaar en van 10 tot 20 jaar huwelijk hooguit vijf jaar alimentatierecht. Voor ontbonden huwelijken waaruit kinderen zijn geboren geen alimentatierecht voor de vrouw, maar wel voor de kinde ren. Dit alimentatierecht zou kunnen lopen tot het einde van de leerplichtige leeftijd. ROTTERDAM (ANP) - Het aantal werkloze academici is eind 1975 boven de 4000 geko men. Dit betekent een stijging met 500 gedurende de tweede helft van het vorig jaar. Bovenaan de lijst met WW-trek- kende academici staan de juris ten (641), sociologen (467), psy chologen (312), en economen (307) die gezamenlijk bijna de helft van het totaal uitmaken. Maar de laatste tijd is er ook een stijging waar te nemen bij artsen, chemici, biologen en bij de meeste technici (vooral che mische ingenieurs). Momenteel is zo'n vier procent van de aca demische beroepsbevolking in Nederland zonder werk. Voor de totale werkende bevolking is dit vijf procent. Ziekteverzuim daalde eind '75 DEN HAAG (ANP) - Het ziek teverzuim in het vierde kwar taal van 1975 is zowel voor man nen als voor vrouwen ten op zichte van dezelfde periode in 1974 iets gedaald. Bij de mannen was het ziekte verzuim in het vierde kwartaal 1975 8,8 pet. en bij de vrouwen 11,0 pet. Dit is resp. 0,4 en 0,6 pet. minder dan in 1974. Dit blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Nederlands Insti tuut voor Praeventieve Genees- kundeTNO PROCES GAAT ZEKER VIJF WEKEN DUREN Wegens hevige rugpijn daar door had Gallagher zich niet kunnen concentreren op wat zijn advocaat hem voor de rechtzitting had verteld. Oorspronkelijk was overeen gekomen, dat de advocaat als verdediger voor de twee hoofdbeklaagden Gallagher en Marian Coyle, zijn 21-jarige vriendin die hem hielp bij de gijzeling van dr. Herrema, zou optreden. Gisteren verklaar den beide verdachten, dat zij zelf voor hun verdediging zou den zorgen. Mr. Seamus Soro- han was voortaan slechts hun adviseur. Rechter Pringle, die afgelopen maandag door Gal lagher werd uitgescholden voor „politieke hond" nam ge noegen met die regeling. De rechtbank werd gisteren zwaarder bewaakt dan tijdens de eerste zittingsdag op maan dag. Dit was een gevolg van het feit, dat rechter Pringle voorafgaande aan de zitting een bombrief had ontvangen. Bij de aanvang van de zitting werden de beschuldigingen voorgelezen. Zowel Gallagher als Coyle weigerden schuld te bekennen. Ook de andere twee beklaagden, die momenteel met hen terecht staan wegens medeplichtigheid, ontkenden alle schuld. De overige vijf beklaagden zullen vanaf 26 april apart voor het tribunaal verschijnen. Dr. Tiede Herrema zag er gis teren goed uit. Hij beschreef hoe hij van de ene naar de andere schuilplaats werd ge sleept, nadat hij in oktober in Limerick gevangen was geno men. Over zijn gevangenschap in een schuilplaats in Mount Meilick zei hij, dat hij werd gedwongen op een bed te gaan liggen en dat hij aan polsen en voeten werd vastgebonden. „Mijn oren werden met wol volgestopt en met plakbank beplakt. Ik moest met mijn vingers eten. De kamer was erg vuil. Er zaten vlooien in het bed. Ik legde Marion Coyle uit dat deze omstandigheden verschrikkelijk waren en dat dit indruiste tegen alle afspra ken over de goede rechten van de mens. Daarop stond zij ten minste toe, dat ik mijn blind doek wegnam". Aanklager mr. Noel Macdo- nald noemde de kidnapping „een weerzinwekkende mis daad in de ogen van de gecivi liseerde wereld". De aanklager werd herhaaldelijk onderbro ken door Gallagher, die naast Coyle gezeten, aantekeningen maakte. De beklaagde riep tel kens, dat er harder moest wor den gesproken omdat „hij een beetje doof was". Men ver wacht, dat het proces zeker vijf weken gaat duren. Een vliegtuig met aan boord 37 ton hulpgoederen is vandaag vertrokken naar het getroffen Guatemala. De goederen zijn bekostigd door een actie van het Rode Kruis, die 2,5 miljoen opbracht. Op de foto worden dozen kindervoeding vanuit het centraal magazijn van het Rode Kruis gehaald. DEN HAAG (ANP) De Duitse oorlogsmisdadiger Kotalla (67) heeft ook in hoger beroep zijn kort geding tegen minister Van Agt van Justitie om strafonderbreking te verkrijgen verloren. De civiele kamer van het Gerechtshof in Den Haag heeft in zijn vervroegd gedane uitspraak het vonnis bevestigd van de president van de rechtbank in Den Haag van juli vorig jaar, die de vordering van Kotalla, een van de „drie van Breda", afwees. Kotalla, die ondercommandant het concentratiekamp Amersfoort is geweest werd in 1948 ter dood veroordeeld. Deze straf werd in 1951 omgezet in levenslange gevangenisstraf. Tijdens zijn pleidooi voor het hof stelde de landsadvocaat, mr. E. Droogleever Fortuijn, dat de vordering van Kotalla erop neerkomt dat gratie wordt ge vraagd. Gratie is een gunst, geen rechtsplicht, aldus de landsadvocaat. „Zolang de wet levenslange gevangenisstraf kent kan men niet zeggen dat de tenuitvoerlegging onrechtma tig is". Het Haagse hof overwoog in zijn arrest onder meer dat te nuitvoerlegging van een leven slange gevangenisstraf niet be schouwd kan worden als een onmenselijke straf in de zin van de Europese verklaring van de rechten van de mens. Kotalla's advocaat mr. W. L. Nouwen had in zijn pleidooi voor het hof onder andere be toogd dat volgens die verklaring niemand „en dat betekent ook geen oorlogsmisdadiger" aan folteringen of een onmenselijke straf mag worden onderworpen. „Lichamelijk en geestelijk is Kotalla zo afgetakeld dat hij niet meer als een normale ge vangene beschouwd kan wor den. Hij heeft permanent medi sche begeleiding en ook geeste lijke verzorging nodig. Is voort zetting van de straf geen on menselijke foltering? aldus mr. Nouwen in zijn pleidooi. DEN HAAG (ANP) Er bestaat een re delijke kans, dat het failliete bedrijf DAM- chips in Haarlem- meer zijn pro- duktie op korte ter mijn kan hervatten. Met een serieuze ge gadigde zijn thans onderhandelingen gaande over de over name van het bedrijf, aldus minister Van der Stee van Land bouw gisteren in de Tweede Kamer. De gegadigde zou het Limburgse bedrijf „De Fritesspecialist" uit Gaanderen zijn. Minister Van der Stee kon niet garan deren, dat hervatting van de produktie er toe zal leiden, dat er weer evenveel ar beidsplaatsen zouden ontstaan, als voor het faillissement. Toen werkten er bij Dam- chips 257 mensen. Van. hen zitten er thans nog 110 zonder bereid steun aan het bedrijf teverlenen. ONTGRONDING SCHADELIJK DEN HAAG (ANP) De win ning van zand, klei, grind en mergel heeft volgens de stich ting Natuur en Milieu zulke vormen aangenomen dat natuur en landschap op veel plaatsen onherstelbare verliezen lijden. Volgens de stichting moet on dermeer worden nagegaan of winning uit de Noordzee een mogelijkheid is om aan de be hoefte aan zand en grind in grote hoeveelheden te voldoen, in sommige gevallen moet im port van grondstoffen overwo gen worden, meent de stichting Natuur en Milieu. GERUISLOOS, GEEN LUCHTVERVUILING EN GESCHIKT VOOR ALLE BRANDSTOFFEN ROTTERDAM Het lijkt erop, dat een nieuw tijdperk is aangebroken wat betreft de aandrijving van automobielen. Na vele jaren van research denkt Philips nu zover te zijn, dat over ongeveer twee maanden de eerste personenauto getoond kan worden, die is uitgerust met een Stirling-motor. De kenmerken van een dergelijke motor zijn, dat hij in principe op alle brand stoffen kan lopen, zeer weinig luchtvervuiling veroorzaakt en praktisch geruisloos is. Demonstratie van de Stirling- auto zal geschieden in de Ver enigde Staten. Sinds 1972 werkt Philips namelijk op dit gebied samen met Ford. De te tonen auto is een Ford Torino, waarin een vier-cylinder Stirling is ge bouwd van het zogenaamde „double-acting" type, dat goed is voor 170 pk. Volgens de ont werpers is dat evenveel als een vergelijkbare conventionele benzinemotor kan leveren. De Stirling-Torino gebruikt diesel olie als brandstof. De Stirling- of hete-luchtmotor, die precies 150 jaar geleden uit gebracht werd door de Schotse dominee Robert Stirling, werkt door middel van uitwendige ver branding. Dit in tegenstelling tot de conventionele automotor, waarin de verbranding plaats heeft in het inwendige (bij voor beeld benzine in de cylinders). De Stirling bestaat simpel uitge legd uit een gesloten cylinder, waarin zich twee zuigers (eigen lijk een zuiger en een verdrin- ger) bevinden. In de cylinder bevindt zich een gas (vroeger gewoon lucht), dat aan het ene eind verwarmd en aan het ande re eind gekoeld wordt. De druk verschillen, die dan ontstaan, brengen de zuigers in een heen- en-weer gaande beweging, die via tandwielen omgezet wordt in een ronddraaiende beweging. Het feit, dat de cylinder aan de buitenkant verwarmd moet wor den, maakt het gebruik van alle soorten warmtebronnen moge lijk zonder dat de motor essen tieel gewijzigd behoeft te wor den. Daarbij kan men zelfs den ken aan het gebruik van zonne- en nucleaire energie, hoewel dit nog ver in de toekomst ligt. Philips houdt zich sinds 1938 bezig met de vervolmaking van de Stirling-motor. Het concern wilde een goedkope machine hebben om dynamo's aan te drijven, bestemd voor gebieden zonder elektriciteit. Door de op komst van de transistors werd dit zinloos. Men ging zich toen toeleggen op de ontwikkeling van grotere Stirling-motoren. In 1968 slaagde men erin een mo tor te ontwerpen, die in principe krachtig genoeg was voor het aandrijven van een auto. Een paar jaar later toonde de Ford Motorcompany belangstelling voor de motor, vooral omdat de milieuwetten in de Verenigde Staten steeds strenger werden (worden). Eind 1973 werd de ontwikkeling van de Stirling motor gunstig beïnvloed door de oliecrisis. Philips heeft zijn aandacht over igens niet alleen geconcentreerd op een automotor. In Eindhoven is een autobus voor 31 passa giers te zien met een vier-cylin- der Stirling-motor van 200 pk. Het Nederlandse motorjacht „Johan de Witt", heeft eveneens een hete luchtmotor. Ook be staan er inmiddels generatoren en een grasmaaimachine, die aangedreven worden met be hulp van de uitvinding van de Schotse dominee uit het begin van de vorige eeuw. In alle ge vallen gaat het echter wel om demonstratiemodellen. Ten minste twee personen kwamen om het leven bij een kettingbotsing in de Westduitse deelstaat Baden- Wuerttemberg waarbij 1.10 perso nenauto's en 20 vrachtwagens be trokken waren. De botsing ontstond tijdens dichte mist Kissinger gaat plannen ont wikkelen om omkopen in Amerika onmogelijk te ma ken. Wie zal hij daar weer allemaal voor moeten omko pen Bijterig De Beierse christen-democrati sche leider Franz-Jozef Strauss zal de komende weken noodgedwongen minder bijte rigzijn dan gewoonlijk. Na een bezoek aan een tandarts in München deelde de forsge- bouwde Westduitse oppositie leider fluisterend mede, dat een lange tijd uitgestelde kaa- k operatie zijn woordgeweld aanzienlijk had ingeperkt. Met nadruk had de dokter hem voorgeschreven voorlopig niet aan sport te doen en wet te luid te spreken. Net zo slank als je dochter. Met het corset van je moeder. 4** Omkopen De eigenaar van de Deense rederij Mercandia, Per Hen- rinksen, heeft in een radio-in terview gezegd, dat zijn onder neming vorig jaar aan officiële persoonlijkheden in Afrika en landen van het Verre Oosten voor meer dan een miljard dollar steekpenningen heeft betaald. „Wij moeten wel. Vroeger schoof je bijvoorbeeld een kist whisky af, maar nu krijg je van officiële personen al en passant te horen dat hun vrouw hoognodig een nieuwe auto nodig heeft. De tarieven worden steeds hoger". Henrinksen zei, dat dit vooral een probleem is in de jonge I Afrikaanse landen, waar het een komen en gaan is van nieuwe officiële figuren. Zijn rederij had in het begin gewei gerd steekpenningen te geven, maar het was al spoedig dui delijk geworden dat het een voudig niet anders kon als I men op bepaalde landen wilde I blijven varen. Voor de rederij was het de meest economische oplossing geworden. „Een vrachtschip kost je bij voorbeeld 4.000 dollar per dag en dan zou het onverantwoor delijk zijn iemand geen 4.000 dollar toe te stoppen als je daarmee bereikt dat je schip in de overvolle havens een week eerder wordt afgehan deld", zo verduidelijkte Hen rinksen. Logisch dat de Chinezen Ni xon nog steeds als een groot staatsman zien. Met die kleine oogjes. En moet Vredeling nu eeri drankverbod gaan uitvaardig gen voor het leger? f Het is jammer dat ze Jan Hein niet hebben genomen. Die had Den Uyl wel eens eventjes mat gezet. Moet Bromsnor nu een helm j dragen? Zij die van mening zijn dat geld tot alles in staat is, moet men er op goede grond van verdenken dat zij zelf voor geld tot alles in staat zullen zijn. Vrijspraak SS-er Auschwitz-proces FRANKFURT (AP) - Wüli Sa- f watzky, een voormalige SS ser geant, is gisteren door de recht bank in Frankfurt vrijgespro ken van de beschuldiging dat I hij in de Tweede Wereldoorlog had deelgenomen aan de moord op 400 Hongaarse kinderen en andere gevangenen van het con centratiekamp Auschwitz. Het proces tegen de 56-jarige Sawatzky was 27 maanden gele- .den begonnen. Na het horen van 100 getuigen, verklaarde de officier van justi tie dat veel getuigenissen „te genstrijdig en incompleet" wa ren en dat niet met zekerheid j was vastgesteld dat Sawatzky betrokken is geweest bij de moorden, die in 1943 en 1944 hebben plaatsgevonden. Koning Khaled van Saoedi-Arabië (rechts) heeft de Egyptische president Sadat voor 300 miljoen dollar aan financiële steun toegezegd. De steun was een van de overeenkomsten die beide staatslieden bereikten tijdens een vijf dagen durende' conferentie die ook de crisis in het Midden Oosten en de Palestijnse kwestie tot onderwerp had. BONN Een brug die op reis gaat is voor ons watervolkje niet wereldschokkend. Maar de tocht die een brug in de nacht van de 8e april in Düsseldorf gaat ondernemen, wordt een nog nooit vertoonde show. In genieurs uit de hele wereld heb ben zich dan ook voor het spek takel aangemeld. Het gemeente bestuur van Düsseldorf ver wacht dat een menigte van 100.000 mensen het gebeuren op de voet zal volgen. Plaats ge noeg, want in de buurt liggen de kermisweiden van de stads wijk Oberkassei en de verko pers van worstjes, bier en aan verwante artikelen hebben hun voorzorgsmaatregelen al geno men. De afstand waarover de brug verschoven moet worden is niet zo groot: 50 meter. Wat het een unieke gebeurtenis maakt is de omvang van de brug zelf. Het gevaarte heeft een lengte van 590 meter, is 3.5 meter lang en heeft een gewicht van 12.000 ton staal. Het geheel wordt dan nog eens bekroond met een boven- stel van 100 meter hoogte. Wan neer deze aan het wankelen slaat zal de brug zonder enige twijfel te water gaan. De inge nieurs zijn echter volkomen ge rust. De man die het koene plan uitdokterde, Friedrich Tamms. demonstreert dit overtuigend met zijn aanbodde verschuiving zelf op de brug mee te maken. Om de stalen kolos te kunnen verplaatsen bouwden de inge nieurs vier rails. Een daarvan loopt dwars over de rivier, de overige drie rusten op beide oe vers. Wanneer op de 8e april het startsein gegeven zal worden zullen er eerst vier hydraulische persen in werking treden. Deze persen moeten de brug in de goede richting trekken: twee persen bevinden zich onder het bovenstel en twee op de oevers. De enige taak van de laatstge noemde persen is het corrigeren van eventuele koersafwijkingen. Voor het bovenstel is apart ge zorgd: mocht deze de neiging •gaan vertonen een eigen koers te willen varen dan is er een enorme rem met 140 kabels om hem in toom te houden. Een slak zal het tempo van de brug op reis bij kunnen houden: de snelheid bedraagt namelijk slechts één millimeter per se conde Pas dertien uur na zijn vertrek zal de brug op de plaats van bestemming aankomen. De reden waarom het gemeente bestuur van Düsseldorf zijn toe vlucht heeft genomen tot deze peperdure oplossing van 110 miljoen mark is, dat de stad haar burgers niet wilde opsche pen met jarenlange vertragin gen. Daarom bouwde men op een afstand van ongeveer 50 meter van de oude brug een nieuwe met vier rijsporen en een dubbel tramrails. Nadat de ze van de nodige opritten was voorzien, werd hij voor het ver keer vrijgegeven. Van het begin af aan werd deze voorziening als voorlopig gezien. De definitieve plaats van be stemming van de nieuwe brug is daar waar de oude lag. Nu de laatste resten van de oude brug zijn verdwenen kan het aftellen voor de operatie begin nen. Ondanks de goede zorgen van het gemeentebestuur ontsnap pen de Oberkasselers niet hele maal aan een vertraging. Wan neer de brug op reis is en gedu rende een paar uur vóór de definitieve aansluiting zullen ze via omwegen naar de binnen stad moeten. Veel kans dat ze ook werkelijk naar de binnen stad trekken is er echter niet. Het laat zich aanzien dat ze de 8e april een smpperdag zullen nemen om Duitslands' grootste „Schiebung", hetgeen zowel ver schuiving als oplichterij bete kent, op de voet te kunnen vol gen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10