FRANSEN EISEN HERTOEPASSING VAN DOODSTRAF Verscherping van kabeljauwoorlog Engeland-IJsland ALLE NEDERLANDERS KRIJGEN NIMMER Gevechten bij grens Rhodesië-Mozambique Klassiek costuum met vest weer terug in herenmode Kritiek op congres op afwijkingen van Moskoulijn Washington gaat Nixon vragen stellen Twee weken cel wegens mishandeling van hond Readies op j aardappel- prijzen overtrokken j (Van een onzer ver- slaggevers) EMMELOORD - De felle reacties van vakbonden en consu mentenbonden op de gestegen aardappel prijzen zijn volgens voorzitter J. Keur van de landbouw- maatschappij IJssel- meerpolders „over trokken". Aangezien de hoge aardap pelprijs maar van tijdelijke aard is en de Nederlander bepaald geen grote aardap peleter is, kan de prijs vol gens de heer Keur maar een zeer beperkte invloed op de kosten van levenson derhoud uitoefenen. De huisvrouw trekt er zich vol gens hem ook weinig van aan, want er is geen sprake van een vlucht van de aard appel naar rijst, macaroni of spaghetti geconstateerd. De overtrokken reacties verdoezelen volgens de heer Keur wel de veel in grijpender verhogingen van tarieven als gas, licht, brandstof, sociale premies en belastingen. SALISBURY (AFP-Reuter) Rhodesische troepen zouden bij een achtervolging van guerrillastrijders het gebied van Mozam bique zijn binnengedrongen, zo is van welingelichte kr; Salisbury vernomen. Tijdens deze operatie zouden 24 na' er tische Afrikaanse guerrillastrijders zijn gedood. De eerste militaire botsingen langs de grens met Mozan.,*'~ begonnen een week geleden waarmee een tweede front werd Tot voor kort was de activiteit beperkt tot het noordoosten. Premier Ian Smith werd gisteren door zijn aanhangers in het parlement toegejuicht toen hij zei dat hij niet van plan was de leiding op te geven. Hij zei voorts niet te zullen wijken voor eisen van de zwarten voor het onmiddellijk instellen van een meerderheidsbewind bij de huidige onderhandelingen met Afri kaanse nationalistische leiders. In antwoord op een vraag van een zwart parlementslid of hij overwoog af te treden ten gunste van een „soepeler" leider zei hij: „Tot mijn spijt moet ik de geachte afgevaardigde teleurstel len: ik ben niet van plan af te treden." Het heren-avondkostuum is weer helemaal teruggekeerd tot zwart en wit. Het mag van Society Shop in Amsterdam zelfs uitsluitend zwart (inclusief overhemd) of helemaal wit zijn. Bij de zwarte battle-dress links wordt een witte zijden sjaal om de hals gedrapeerd. Bij het zijden smokingsjasje in het midden behoren een vest en pantalon van zwarte zijde met een wit streepje. Het jasje rechts, zwarte zijde met een wit streepmotief wordt gedragen op een zwart mohair vest en pantalon. AMSTERDAM Het is een eigenaardigheid van de mode, dat oude principes op een ge geven moment weer terugke ren. Dat geldt voor de heren kleding niet minder dan voor de dames. Eveneens voor bei de seksen geldt, dat materiaal en coupe dan inmiddels zijn geperfectioneerd. Voor de he renkleding wil dat zeggen, dat de souplesse en bet comfort erop vooruit zijn gegaan, dat de factor distinctie is terugge keerd, maar dat de elementen van stijfheid en plankerigheid eruit zijn verdwenen. Dat was te merken bij de presentatie van de nieuwe herenmode col lectie van Society Shop in Amsterdam. De lijn is soepel en natuurlijk, de kleuren blauw, bruin en grijs verschijnen ir. heel ge dempte nuanceringen. Het re sultaat is „every inch a gentle man". De sluiting van het col bert is een paar centimeter lager komen te zitten, met het gevolg, dat de revers langer worden en slanker maken. Ook het vest is wat lager uit gesneden. Soms heeft het vest revers, ook worden wel karak teristiek opgezette zakken van het jasje op het vest in het klein herhaald. Een costuum hoeft niet hele maal van hetzelfde materiaal te zijn gemaakt, heel vaak zien we een ton-sur-ton effect, waarbij bij voorbeeld panta lon en vest van flanel zijn gemaakt en het jasje van tweed. Als sportieve dracht zijn er het battledress pak met vest en de overall. De overjassen bij dit alles zijn lang, soepel, wijd van rug of trenchcoatach tig, ofwel onberispelijk klas siek. De avondkleding is bij Society Shop uitsluitend in zwart-wit gehouden. Bij het smokingcos- tuum hoort ook alweer een vest Soms is alles helemahl wit, op het zwarte vlinderdasje na, soms ook helemaal zwart met inbegrip van het over hemd. ADVERTENTIE DONDERDAG 26 FEBRUARI 1976LEID SE COURANTPAGINA 9 (Reuter-AFP) LONDEN Engeland heeft woensdag IJsland ervan beschuldigd dat het een politiek van opzettelijk rammen van Britse schepen volgt in de omstreden IJslandse visserijzone van 200 mijl. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zei in een verklaring dat de IJslanders kennelijk niet willen dat onpartijdige waarnemers hun „roekeloos gedrag" kunnen zien. Volgens huitenlandse zaken heeft IJsland een Brits voorstel om waarnemers van de NAVO op Britse en IJslandse - schepen te plaatsen van de hand gewezen. Het voorstel werd op 11 februari gedaan toen de secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns, in Londen was voor besprekingen over het geschil. Vorige week verbrak IJsland de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië naar aanleiding van de visserijkwestie. Intussen dreigt de ruzie tussen de twee NAVO-lidstaten een gevaarlijke wending te nemen met de kans dat er slachtoffers vallen. Dit is de indruk van waarnemers in Londen nadat Engeland een vierde .fregat naar IJsland heeft gestuurd om de Britse treilers tegen aanvallen van IJslandse patrouilleboten te beschermen en het dreigement van IJaland een „zeeguerrilla te beginnen. Dit dreige ment wordt in Engeland zeer ernstig genomen. MOSKOU, (AP) Sprekers op de tweede dag van het 25ste partijcongres in Moskou hebben gisteren scherp uitgehaald naar de revisionisten binnen de communistische gelederen. Een aantal malen werd China aan de kaak gesteld, maar ook werden Fran krijk en Italië in bedekte termen bekritiseerd. Sjtsjerbitsky, partijchef van de Oekraine en beschermeling van partijleider Brezjnev, waarschuwde tegen het gevaar van infiltratie door revisionistische invloeden van links en rechts of door nationa listische denkbeelden. Volgens westerse waarnemers worden met zijn woorden ook de partijen in Frankrijk en Italië aangeduid die hebben gekozen voor deelname aan het parlementaire systeem. „Het is de heilige plicht van iedere communistische partij het proletarische internationalisme te verdedigen", aldus Sjtsjerbitsky. De vele aandacht die ook andere sprekers aan dit probleem wijdden, wijst op de bezorgdheid van de leiders in het Kremlin over de mogelijkheid dat de Sovjets him greep op de internationale beweging verliezen. Ook weidde een spreker uit over Brezjnevs kritiek op de economi sche leiders in de Sovjet-Unie. Waarnemers zien hierin een aanwij zing dat er veranderingen op komst zijn. Volgens voorontwerp van wet Den Haag De regering is van plan de basisgegevens van alle Nederlandse burgers in een cen traal computer systeem samen te brengen. Dit blijkt uit een voorontwerp van wet dat staatssecretaris Polak van bin nenlandse zaken gistern bij de tweede kamer heeft ingediend. De gegevens die in de computer worden opgeslagen zijn de naam, voornaam, geboorteda tum en -plaats, burgerlijke staat, gezinssamenstelling en woonplaats. Gegevens over inkomen, gods dienst en gezondheid worden niet geregistreerd. Volgens het voorontwerp zal koppeling van het centrale be stand aan andere bestanden (bijvoorbeeld belastingdienst of postgiro) worden uitgesloten. De Centrale Personen Admini stratie (C. P. A.) zoals het sys teem heet, zal pas worden inge voerd, nadat algemene wettelij ke regelingen voor de bescher ming van de privacy van de burger van kracht zijn gewor den. De regering wacht nog op een advies hierover van de staatscommissie-Koopmans. Volgens staatssecretaris Polak is het belangrijkste voordeel van een Centrale Personen Ad ministratie, dat zeer veel wijzi gingen in de bevolkingsgege vens (zoals geboorten, verhuizin gen, overlijden) veel eenvoudi ger dan thans kunnen worden verwerkt en dat overheidsin stanties op elk moment kunnen beschikken over de meest actue le gegevens. De bewindsman verwacht dat dit zal leiden tot zeer aanzienlij ke kostenbesparing geschat wordt 29 miljoen gulden per jaar) en vermindering van fou ten. Saabdirecteur geketend in kelder PARIJS (Reuter) De drie we ken geleden ontvoerde verkoop directeur in Frankrijk van de Zweedse Saab-autofabrieken wordt door zijn ontvoerders ge ketend aan handen en voeten in een vochtige kelder gevangen gehouden. Hij schrijft dit in een brief aan het blad L'Aurore die vandaag is gepubliceerd en die, volgens de politie, echt is. Thodorofs ontvoerders eisen een losgeld van zes miljoen gul den. Thodorofs vader zei tot verslag gevers dat hij de instructies van de ontvoerders heeft opgevolgd en op 18 februari het losgeld beschikbaar had. Het geld was echter niet opgehaald. Vrachtwagens en personenau to's waren giste- ren in Piacenza v. (Italië) betrok- ken bij een zwa- re kettingbot sing. Vijf perso nen kwamen bij j het ongeluk om, onbekend aantal raakte ge wond. Oorzaak van de ketting botsing was de zware mist. Zuid-molukkers. Minister Van Doorn (CRM) heeft gisteren het „Inspraakorgaan welzijn Zuidmolukkers" geïnstalleerd. Het inspraakorgaan zal adviseren en voorstellen doen aan overheid en particuliere organisaties om het welzijnsbeleid van de Molukkers in ons land te bevorderen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Nadat enkele weken geleden aan president Giscard d'Estaing een lijst met bijna vier miljoen handtekeningen voor afschaffing van de doodstraf overhandigd werd, wordt Frankrijk sedert enige dagen overspoeld door een golf die systematische toepassing van deze straf eist voor ontvoerders en moordenaars. Een en ander is het gevolg van het ontdekken van het lijkje van het 8-jarige jongetje Philippe Bertrand, dat in Troyes door een 23-jarige vriend van zijn ouders ontvoerd en vermoord was, om een losprijs van een miljoen francs (600.000 gulden) te bemachtigen. De moordenaar, Patrick Henry, een vertegenwoordiger, was door de politie aangehouden omdat hij op verdachte wijze rondzwierf bij de plaats waar de losprijs gedeponeerd had moeten worden. Na 46 uur ver hoor moest hij worden vrijgela ten, maar de politie bleef hem schaduwen, omdat zij ervan overtuigd was dat hij op zijn minst medeplichtig aan de ont voering was. Een en ander leidde ertoe, dat het lijkje van het kind in een kamer, die Henry in een goed koop hotelletje gehuurd had, ge vonden werd. Het kind was ver moedelijk al daags na de ont voering gewurgd en dus al dood toen de moordenaar voor de eerste keer gearresteerd werd. Het bekend worden van de dood van het kind heeft in Troyes een verklaarbare collectieve woede uitbarsting veroorzaakt en een deel van de bevolking wilde Pa trick Henry lynchen. Deze had bij zijn vrijlating na zijn eerste aanhouding enkele keren in het openbaar en tegenover de pers verklaard, met de hele aangele genheid niets te maken te heb ben. "Degenen die het gedaan hebben, zijn ploerten", zo ver klaarde hij, "en ik ben voor toepassing van de doodstraf op degenen die zich aan onschuldi ge kinderen vergrijpen". De doodstraf is in Frankrijk ondanks herhaalde campagnes daartegen niet afgeschaft, maar sedert 1972 niet meer toegepast. Wijlen president Pompidou ver-' leende systematisch gratie aan terdoodveroordeelden, behalve in het geval van twee in een gevangenis opgesloten moorde naars die later een verpleegster en een cipier van deze gevange nis vermoord hadden. President Giscard d'Estaing heeft het eerst bij hem ingediende gratie verzoek enkele weken geleden ingewilligd: het betreft een 18- jarige jongeman die toen hij nog minderjarig was een 69-jarige vrouw, die hem tijdens zijn kin- der jaren vaak geholpen en ver- wend had na foltering met dolk steken vermoord had, om haar een klein bedrag te ontroven. De vader van een geruime tijd geleden vermoord kind heeft een campagne ontketend om de doodstraf toe te passen op allen die zich aan kinderen vergrijpen en de organisatie die daaruit voortgekomen is, laat lijsten cir culeren die getekend worden door mensen die de dood voor Patrick Henry eisen. Deze, die al eerder met de politie in aan raking is geweest, heeft zijn vroegere advocaat niet kunnen bewegen hem te verdedigen. Een andere jurist die de verde diging evenwel op zich genomen heeft, is intussen door woeden de burgers bedreigd. Het proces tegen Patrick Henry zal binnen drie of vier maanden pla hebben, aangezien de minister van justitie en urgentie-procedu re bevolen heeft. WASHINGTON (UPI) Ex- president Richard Nixon zal door de Amerikaanse regering worden ondervraagd over zijn bezoek aan China en de ge sprekken die hij daar met Chi nese leiders heeft gevoerd. Mi nister Kissinger, zei gisteren dat de regering liever had ge zien dat de Chinezen langs de normale weg met haar van ge dachten hadden gewisseld in plaats van via Nixon. Maar, zei Kissinger, elke verkla ring die de Chinezen afleggen is welkom, zelfs in gevallen waar wij een ander forum zouden hebben gekozen. Nixon komt zondag terug en dan is Kissin ger in Californië, waar zijn vrouw herstellende is van operatie. Volgens senator Goldwater moet Nixon in China blijven, als hij een dienst wil bewijzen aan de Verenigde Staten. In een door de televisie uitge zonden vraaggesprek* zei Gold water verder dat Nixon de wet heeft geschonden door in de Chinese hoofdstad Peking ci mentaar te geven op de Ameri kaanse buitenlandse politiek. GRONINGEN (ANP) „Kwa lijk en hoogst ontoelaatbaar." Zo kwalificeerde de officier van justitie in Groningen giste ren de mentaliteit van de 24-ja- rige'L. W. uit Siddeburen toen deze zich voor de rechtbank moest verantwoorden voor de wijze waarop hij zich vlak voor zijn zomervakantie van vorig jaar, van zijn hond had ont daan. W. deed dat door het dier domweg uit een rijdende auto te gooien. De wagen werd be stuurd door zijn schoonvader en had op dat moment een snel heid van ongeveer honderd ki lometer per uur. Zwaar ge wond, zo had een getuige ge zien, strompelde het dier nog enkele meters verder en viel toen neer. De man die het dra ma waarnam beëindigde het lij den van het hondje met zijn jachtgeweer. De politierechter veroordeelde W., die zich bo vendien nog aan illegaal zenden had schuldig gemaakt gisteren tot twee weken gevangenis straf.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9