Verkeersproblemen maken Witte Singelplan onaanvaardbaar Ouders op (Engelse) Herhaling gaan weekeindje naar Londen W oon wagenbewoners stoppen nog niet met acties GAVE THEATERSHOW VAN ROBERT LONG Os en Paardenlaan krijgt andere naam Wijkbewoners op hoorzitting nieuwbouw universiteit Van een onzer verslaggevers LEIDEN Voor de bewoners van de Pieters- en Academiewijk, de Vreewijk en van de omgeving van de Rijn- en Schiekade is en blijft het Witte Singel plan van de Rijksuniversiteit een on verteerbare zaak. Dat bleek gister avond op een hoorzitting in het Acade miegebouw aan het Rapenburg over de universitaire plannen, waaraan het col lege van b en w in principe zijn mede werking zou willen verlenen. De plan nen behelzen, zoals bekend, de vesti ging van onder meer de letterenfacul teit, die der Godgeleerdheid en de uni versiteitsbibliotheek in twee gebouwen aan de Witte Singel en voor 2/3 ook op het Doelenterrein. Vooral alle verkeersoverlast die in de omliggende wijken verwacht wordt, zit de bewoners erg hoog. Het grootste aantal vragen dat gisteravond op wet houder Waal van ruimtelijke ordening en de vertegenwoordigers van de uni versiteit werd afgevuurd had dan ook hierop betrekking. Een vertegenwoordi ger van de Adviesraad voor de Binnen stad (die zich ook tegen de universitaire plannen heeft gekeerd) rekende voor, dat de 4000 gebruikers van het nieuwe complex waarschijnlijk 1000 parkeer plaatsen nodig zouden hebben. Door mr. Koppelaars (universiteit) werd dit bestreden. Uit een enquête die onder de toekomstige gebruikers zou zijn gehou den, bleek dat van de studenten onge veer 10% gebruik maakt van een auto en van het wetenschappelijk personeel ongeveer 20%. Er van uitgaande dat de studenter dagelijks voor 60% en het personeel voor 90% in het gebouw aan wezig is, zou dat een parkeerbehoefte opleveren van rond de 350 auto's die onder de gebouwen zouden moeten worden gestald. Overlast De wijkbewoners toonden zich echter door deze cijfers geenszins gerustge steld: zij wezen op de grote aantallen extra auto's, die op woensdagen en vrijdagen het Rapenburg en omgeving bevolken, wanneer in de Academie de oraties en promoties plegen plaats te vinden. Ook vroegen zij zich af, wat voor overlast er door de verkeersstro men van en naar de nieuwe universitai re concentratie veroorzaakt zou kunnen worden. Wethouder Waal wees erop, dat deze problemen zich niet alleen zouden voor doen bij een dubbele bebouwing voor universitaire doeleinden, dat wil zeggen van zowel Witte Singel-terrein als Doe lenterrein, maar in de zelfde mate bij alleen bouwen aan de Witte Singel. Overigens stelde de wethouder dat de verkeersproblemen eerst uit de weg ge ruimd zullen moeten worden, voordat de gemeente haar fiat aan de universi taire plannen zal geven, en dat de ge meente daarbij aan de universiteit de nodige eisen zal kunnen stellen. Van de kant van de Werkgroep Milieu beheer aan de Rijksuniversiteit Leiden kwam woordvoerder Udo de Haes met de vraag aan de wethouder de in de binnenstad vrijkomende parkeerruimte na de concentratie uitdrukkelijk voor de bewoners te bestemmen, bijvoor beeld via de nieuwe mogelijkheid van parkeervergunningen. Waal antwoordde daarop dat inderdaad serieus met deze gedachte op het stadhuis wordt ge speeld. Ook stelde de wethouder in dit verband, dat het misschien zinvol zou zijn te bezien in hoeverre ook de bezoe kers van de juridische faculteit aan de Hugo de Grootstraat gebruik van een nieuw universitair complex zouden kun nen gaan maken. De wethouder sprak als zijn mening uit dat de studenten maar gedwongen dienen te worden an ders dan met de auto naar de universi taire gebouwen te komen. Alternatieven Waren de bewoners alom bang voor allerlei verkeersproblemen, de teneur van de opmerkingen van de meeste aanwezigen op de hoorzitting was, dat zij eigenlijk Hever helemaal geen uni versitair complex in het Witte Singel- Doelengebied zagen verschijnen. Van de kant van de adviesraad voor de binnenstad werd nog eens opgemerkt dat het toch veel zinniger zou zijn, wanneer voor dit stuk binnenstad eerst eens alle mogelijkheden op een rijtje zouden worden gezet en pas daarna een keuze zou worden gedaan. Van verschillende kanten kwam verder de vraag of het nu wel zo nodig is de universiteit in de binnenstad te huisves ten en of er misschien elders geen betere alternatieven te vinden waren. In dit verband noemden sommigen het Schuttersveld, in navolging van het CDA-raadslid Ham eerder in een verga dering van de commissie ruimtelijke ordening. Deze commissie gaat zich aan de hand van de gisteren gemaakte op merkingen binnenkort opnieuw over de plannen buigen. Wethouder Waal wees er echter op, dat de gemeente al andere plannen met het Schuttersveld heeft en dat er toch wel enige samenhang bestaat tussen 'het vrijkomen van het Doelenterrein (de huidige vestigingsplaats van de kok- school) en de universitaire bouwplan nen. Gevraagd naar het waarom van juist in de binnenstad en juist hier aan de Witte Singel en omgeving ontweken de verte genwoordigers van de universiteit even als enkele weken in de raadscommissie ruimtelijke ordening een duidelijk ant woord en wezen zij slechts op de wens van de universiteit om tot betere con centratie over te gaan. Burgemeester bij diamanten echtpaar De heer en mevrouw Veilbrief uit de Lusthoflaan in Leiden waren gisteren 60 jaar getrouwd. Ter gelegenheid hiervan kreeg het echtpaar bezoek van burgemeester en mevrouw Vis. Van een onzer verslaggevers nogmaals de meningen te pei- Duizendste bezoeker De Leidenaar Rob Gij- bels (tweede van rechts) was gisteren de duizendste bezoeker van de verkoopexposi tie van Afrikaanse beeldhouwkunst in het Waaggebouw. Uit han den van de directeur van de Culturele Raad. mej. drs M Vos (twee de van links) ontving hij een beeldje De ver koopexpositie is geor ganiseerd door de Wit te Paters, missionaris sen in Afrika. Er zijn ebbenhouten beeld houwwerken. gemaakt door leden van de Ma- konde-stam te zien. De expositie loopt tot en met 29 februari. Tot en met 5 maart worden er beeldhouwwerken van de Makonde-stam ten toongesteld in Holiday Inn. Tot nog toe is er voor twintigduizend gulden aan werken ver kocht. De opbrengst van de expositie zal door de Witte Paters worden besteed aan de vorming van Afrikanen die daadwerkelijk kun- ner bijdragen tot de sociale en economi sche ontwikkeling van hun land. LEIDEN De naam „Os en Paardenlaan" zal spoedig niet meer bestaan. Als tenminste de bewoners een naamsverande ring op prijs stellen. Al in 1971 maakten de bewoners kenbaar dat zij de naam van de laan graag veranderd zagen, aangezien deze volgens hen het aanzien van de straat schaadde. Thans houdt de gemeente een enquête onder de bewoners om len. Aanvankelijk was de gemeente van plan de naam te veranderen in „Emmastraat", zodra deze straat door sloop van panden zou ophouden te bestaan. Een en ander kan nog wel even du ren, vandaar dat b en w hebben besloten, wanneer de bewoners een naamsverandering op prijs stellen, de commissie voor de straatnamen op te dragen een andere naam te zoeken voor de Os en Paardenlaan. kennis te maken met een' krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nu de bon invult. H stuur de |«|J LEIDSE COURANT hJ 11* zonder verdere verplichting. 14 dagen gratis naar: adres: woonpl.: tel.: Stuur deze bon in open envelop. zonder postzegel naar; Antwoordnr. 349. Leiden. LGIqSG COUTdllt 1/ „1. fA Leiden Jazz-oude-stijl is mor- Leiden Pater dr. Maltha ixOllVVwCI genavond te beluisteren op jazz- houdt vanavond in het Acade- 3 zolder Hot House, Rapenburg, miegebouw aan het Rapenburg 24. Opgetreden wordt door „La- een lezing over „De genade bij van het dispuut St Thomas van zy Mama en her Crazy Papa's". St Paulus". Dit op uitnodiging Aquino. Aanvang 20 uur. Aanvang 22 uur. De bezetting van het Stadhuisplein is opgeheven. Hier rijden de laatste woonwagens op de Vischmarkt richting Trekvaartplein. Van een onzer verslaggevers Leiden „Leiden heeft einde lijk gezien wat woonwagenbe woners zijn". Met deze woorden werd gistermiddag de zes we ken durende bezetting van het Stadhuisplein door woonwa genbewoners van het Trek vaartplein opgeheven. De aanleiding tot ontruiming van het plein was dat wethou der Oosterman heeft toegezegd dat het voormalig kampschool- terreintje tijdelijk bij het woon wagencentrum wordt getrok ken. Dat wethouder Oosterman dit kon toezeggen is te danken aan de gemeenten Oegstgeest en Leiderdorp, die een kampje in willen richten. Omstreeks kwart voor vier ver trokken de woonwagenbewo ners met auto's en caravans richting Trekvaartplein, onder toeziend oog van enige honder den belangstellenden. De ge meentereiniging stond direct klaar om het Stadhuisplein schoon te maken. De woonwagenbewoners namen overigens met enige spijt af scheid van hun tijdelijke woon plaats op het Stadhuisplein. „Waar je aan gewend bent ge raakt, daar neem je niet makke lijk afscheid van", aldus een van de woonwagenbewoners. Volgens Roger de Jager, woord- Enkele woonwagenbewoners dronken champagne op de goede afloop voerder van de actievoerende woonwagenbewoners, betekent de ontruiming van het plein geenszins dat de acties om ook de overige gemeente te overtui gen van de noodzaak van een klein kampje in hun gemeente zijn beëindigd. Tevens wordt nog gestreefd naar ontkoppeling van de leen- bijstand aan de legale stand plaats. De gemeente Leiden heeft een ontheffing verleend voor degenen die een stand plaats krijgen op het voormalige kampschoolterreintje. LEIDEN Robert Long pre senteerde gisteravond voor een stampvol Rijnlands Lyceum zijn tweede theatershow. De eerste was inderhaast opgezet toen zijn elpee „Vroeger of Later" onver wacht goed liep. Aan „En dat is twee" was duidelijk zorg be steed; van een volledig uitge kristalliseerd en evenwichtig product kan men nog niet spre ken. Samen met Nelleke Burg, die al haar op de Akademie voor Kleinkunst aangeleerde vaardig heden ten toon mag spreiden, bracht Long liedjes en sketch- jes. Voor de pauze is de toon fel en het engagement af en toe te gemakkelijk maar het blijft iets lofwaardigs en zeker van Robert Long zelf. In de wereldleed-met-een-veer-in-je- reed-show evenwel bereikt het contrast mooie vorm versus har de, soms wat grove, inhoud een fraai eindpunt. Na de pauze is de toon afge zwakt en rustiger. Nelleke en Robert brachten meer afzonder- Van een onzer verslaggevers Leiden Een stel vaders en moeders uit Leiden-Noord stapt morgenavond in de trein en spoort dan naar Vlissingen om zich daar te nestelen op de boot naar Engeland. En daar gaan ze dan, om elf uur 's avonds, op weg naar hun eigen weekendje in Londen. Ze zullen waarschijnlijk geen oog dicht doen die nacht, want voor heel wat van die vaders en moeders is dit de verrassing van hun leven. En dat is allemaal te danken aan hun leergierigheid én aan de onvolprezen cursus Ouders op Her haling, landelijk reeds met roem bela den. Van de 26 cursisten gaan er 22 mee. Weken van tevoren hebben ze alle kranteknipsels over Londen verzameld, anderen luisterden zowat de halve dag naar de BBC. Ze zijn er helemaal vol van. René Reniers, hoofd van de H. Hart- school en zo'n beetje de „moderator" van Ouders op Herhaling: „Ongeveer twee jaar geleden begonnen wij bij Ouders op Herhaling aan een cursus Engels, omdat er mensen in de buurt waren die deze taal wilden leren spre ken. De cursus kreeg al gauw uitbrei ding. We werken in kleine groepjes zodat iedereen een beurt kan krijgen bij dat spreken". Een cursiste getuigt graag: „Vroeger heb ik het nooit kun nen leren, maar nu wilde ik Engels leren omdat het wel makkelijk is als je er bijvoorbeeld met vakantie naar toe gaat", aldus deze Leidse huismoeder. Een cursist: „Ik leer samen met mijn oudste zoon, dat is wel prettig voor me". Er doet een Australiër mee, John, zodat de toeristische Ouders op Herhaling al tijdens de cursus aan „echt" Engels hebben kunnen wennen. Ook werd ge werkt met dia's en geluidsbandjes. Men werd nieuwsgierig naar Londen, naar Engeland en vorig jaar al kwam uit de groepen het idee op om eens een paar dagen naar de overkant te gaan. Omdat er subsidietechnisch in de begroting van Ouders op Herhaling een bijdrage zit kan de reis door de cursisten gratis worden gemaakt Overigens hebben alle groepen van de cursussen van Ouders op Herhaling de beschikking over ex- cursiegelden. Zondagavond gaan ze met de nachtboot weer terug en maandagmorgen om een uur of negen zijn de ouders weer in Leiden, waar ze in de H. Hartschool een kop koffie drinken om wat bij te ko men. Een week later komen ze nog een keer bij elkaar en dan is ook de verdere familie erbij om nog eens door te ne men wat er tijdens die twee dagen Londen is gebeurd. Enkele deelnemers krijgen de kans voor de vijfde en zesde klassen wat te komen vertellen over Londen. De leiding van de Engelse cursus heeft een alleraardigst informatief boekje .bondon Weekend" samengesteld als een soort handige leidraad bij het be zoek. Het programma staat er in, ook de mogelijkheden om op je eentje Lon den te verkennen zijn vermeld (Soho, erg sjieke en minder sjieke of gewoon gekke echt Engelse winkels). Zondag gaat men naar de Tower en worden de Horse guards, Downing street (10), Westminster Abbey, de parlementsge bouwen, de Big Ben en de Theems „gedaan. Het boekje geeft ook nog veel voorkomende uitdrukkingen en zinnen waar men in Engeland niet buiten kan, vooral wat het eten en winkelen betreft Ook hebben de ouders zich al wat vertrouwd kunnen maken met het En gelse geld en het links-verkeer. Ze gaan gewapend met de nodige voorkennis op stap en ze zullen het best rooien. Ook die ene meneer die van plan is op de nachtboot niet naar bed te gaan en bij wijze van voorpret een stevige afzakker te nemen Maandagmorgen is de pret gedaan, maar dan komen bij de koffie de ton gen los als de rest van het gezin pa of moe komt afhalen bij de H. Hartschool - de Holy Heart School, zegt dan na tuurlijk iedere Ouder op Herhaling, als er nog adem over is, tenminste lijk wat liedjes, waarbij „Thor- beckeplein" en „Waar wou je heengaan" over (Longs) homo- sexualiteit eerlijk en zeer eigen waren. De liedjes in het programma zijn nog wel het best. Nauwe lijks lapsels, kundig gebruik van rijm en zelfs enjambement, tek sten die iets te zeggen hebben en een zeer gevarieerde, maar duidelijke begeleiding. De sketchjes lopen niet overal echt lekker gewoontjes, Robert Longs inspelen op de zaal is nog niet perfect en zijn conferences neigen nog wel eens naar open deuren. Er wordt veel en kundig geïmiteerd, maar misschien nog iets te veel, zoals er vrij vaak verwezen wordt naar collega-ar- tisten. Dat alles neemt niet weg, dat het een fijne avond was. De show zat gaaf in elkaar ik denk aan zo'n lekker verkleed nummer als de opening, waarin Nelleke Burg achter elkaar als verschillend soort zangeressen op moest komen; er warep enige goede onverwachte momenten, waarop het verwachtingspa troon van de toeschouwer door broken werd en er was genoeg te veel? afstand tot de eigen zwaarwichtigheid. Het ap plaus voor het „idool" Robert Long was zeker terecht Pal van der Plank. Robert Long. DONDERDAG 26 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3