susy Uniek besluit Zwitserland: commissie-Donner mag komen neem toch gerust datextra kopje koffie want W mag! alstublieft, Ford tevreden over uitslag KOFFIE HU S3 -H.öanVjMi NA KRACHTMETING IN NEW HAMPSHIRE Moeder en kind door brand omgekomen PTT gaat betaalkaart sneller verwerken Toiletpapier Pak me nog een keer, pak me nog een keer. Gijzeling kostte order Steekpenningen voor fiscus aftrekbaar collectie /etter 76 lady £eidóc@oma/nt DAGBLAD VOOR ZÜID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. w. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15: losse nummers: 50 cent Donderdag 26 februari 1976,66e jaargang n« 20360 Internationale VARA's Internationale op Ned. II om 21.35 uur. Om 19.30 uur „Dat ik dit nog mag meema ken". Om 22.45 uur Harry Mu- lisch over Cuba en Leen Pfrom- mer in Achter het nieuws. Ned. I Drugbeleid in Nader be keken om 20.50 uur. Machiavelli om 21.50 uur. Weinig verandering. Droog weer met nu en dan zon, maar ook plaatselijk mist Mati ge, aan zee tijdelijk krachtige wind uit zuidwest tot west Minimumtemperaturen om streeks 5 graden. Maxima van 7 graden in de kustgebieden tot circa 11 graden landinwaarts. Morgen:Zon: 07.3418.13 Schev. hoogw: 0.31—13.02 Maan: 05.28—14.50 Laagw: 8.28—21.02. Ililllllllllllllllllllllllllllilll Eerste kievitsei Zowel de kievitten i als de vlinder waren j er dit jaar vroeg bij. I De 18-jarige Cor vervoort uit het Bra bantse Best vond gisteren het eerste kievitsei tijdens een wandelingetje door de gemeentelijke boomkwekerij. Het eerste ei werd vorig jaar pas op 4 maart I gevonden. Illlllllillllllllllllllllllllllllll (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Met voldoening is in Nederland kennis genomen van het besluit van de Zwit serse regering om de commissie-Donner toe stemming te verlenen naar Zwitserland te komen om daar „vrijelijk" de twee personen te ondervragen die bij het Nederlandse aspect van de Lockheed-affaire zijn betrokken en die in Zwitserland woonachtig zijn. Het gaat hier om de 72-jarige advocaat H. Weisbrod, die in Zurich woont, en de tot Ameri kaan genaturaliseerde Nederland F. Meuser (67) die in Sankt Moritz woont. Zij zijn ge noemd als tussenpersonen in de betalingen van Lockheed „aan een hooggeplaatste Nederlan der." Beiden hadden al eerder laten weten bereid te zijn met de Nederlandse onderzoeks commissie te willen samenwerken, indien de Zwitserse regering daartoe toestemming zou geven, omdat zij van mening zijn, dat de be schuldigingen aan het adres van prins Bern- hard onjuist zijn. De beslissing van de Zwitserse regering kan als zeer uitzonderlijk worden gezien. Het is namelijk voor de eerste maal, dat de regering ontheffing verleent van het artikel in de Zwit serse wet, dat gevangenisstraf voorschrijft aan een ieder die voor een andere land officiële taken vervult op Zwitsers grondgebied. Nog vorige maand werd een verzoek geweigerd om Weisbrod en Meuser te laten ondervragen door een Amerikaanse senator van de commis sie Church, die de Lockheed-affaire aan het licht bracht. De Zwitserse regering is op het Nederlandse verzoek ingegaan, omdat beide landen de Euro pese conventie voor wederzijdse hulp in straf zaken hebben ondertekend en omdat deze hulp altijd zou moeten worden verleend daar het om een onderzoek gaat naar een strafbaar feit. Intussen hebben twee PSP-Tweede Kamerleden premier Den Uyl schriftelijk vragen gesteld overgeruchten dat prins Bernhard geld van j Lockheed zou hebben gebruikt voor hetnako- men van persoonlijke verplichtingen. Naar de mening van de PSP zou de commissie-Donner de uitgaven van de prins in haar onderzoek moeten betrekken. Volgens beide Kamerleden zou de NOS over een niet uitgezonden inter view met een Amerikaanse journalist beschik ken waarin suggesties over het gebruik Lockheed-gelden door de prins naar voren komen. WASHINGTON (UPI) Presi dent Gerald Ford heeft ver klaard dat de uitslag van de eerste voorverkiezingen in de strijd om het presidentschap, in de staat New Hampshire, bete kent dat hij zijn rivaal Ronald Reagan nog wel kan verslaan „als we nog een paar voorver kiezingen winnen. En ik denk wel dat dit zal lukken", aldus Ford. Hij behaalde een krappe overwinning van 51 tegen 49 procent op zijn rivaal, de voor malige filmster en gouverneur van Californië. Ford was volgens zijn woord voerder Nessen duidelijk tevre den met zijn overwinning in de staat waar Reagan populair is, nadat hij 21 dagen lang een intensieve campagne had ge voerd. Maar ook Reagan toonde zich tevreden. Hij had verklaard zich winnaar te voelen als hij meer dan 40 procent van de stemmen kon krijgen. Over twee weken volgt een grote krachtmeting tussen beide kan didaten bij de voorverkiezingen in Florida, waarna op 16 maart de grote staat Illinois volgt. Bij de democraten won de voor malige gouverneur van Georgia, Jimmy Carter, haalde bij de democraten met 30 procent van de stemmen een duidelijke, meerderheid. Maar Morris Udall, een liberaal lid van het Huis van Afgevaardigden, be haalde nog 24 procent. Carter heeft er bij zijn campagne voortdurend op gehamerd dat het reusachtige federale be stuursapparaat moet worden in gekrompen. Hij is daarmee het symbool geworden van een anti- Washingtonstroming, die sinds de Watergate-affaire goed aan slaat. Bovendien heeft hij als gouverneur blijk gegeven van goede bestuurskwaliteiten, ter wijl hij als zuidelijk kandidaat veel stemmen aan de uiterst conservatieve gouverneur Wal lace kan onttrekken. „DRANKMISBRUIK IN LEGER IS ZORGWEKKEND" ARNHEM (ANP) Auditeur-militair mr. H. J. Beaumont bij de krijgsraad in Arnhem-heeft gisteren gepleit voor maatregelen die paal en perk stellen aan het toenemend dr&nkmisbruik in het leger. Een eerste stap zal volgens hem moeten zijn het sluiten van de tapplaatsen overdag. „In welk bedrijf wordt overdag sterke drank geschonken?", zo vroeg hij zich af bij de behan deling van enkele „drankzaken" voor de raad. Zaken waarbij militairen zijn betrokken die onder invloed hebben gereden of bij overmatig drankgebruik mishandelingen en vernielingen pleegden, komen in Arnhem regelmatig in be handeling. Volgens mr. Beaumont liggen de militaire hos pitalen vol met militairen die een ontwennings kuur ondergaan. Tafeldame Op een attractieve manier hebben de Duitse „Dansma riekes" gisteren het kabinetsbe raad in Bonn wat opgefleurd, majorettes namen bezit van de grote regeringstafel toen de edele he ren van het Rijn landse carnaval hun opwachting maakten bij de re gering in Bonn. Nog enkele dagen en zij nemen voor korte tijd het roer in handen. AMSTERDAM (ANP) Een moeder en haar kind zijn gister avond omgekomen bij een brand in een woning aan de Nieuw- markt te Amsterdam. Nadat de brandweer om half elf de brand onder de knie had, vond zij de twee lijken op de derde verdie ping. Volgens de brandweer is de brand ontstaan door een olieka chel op de eerste verdieping die ontplofte. Het vuur verspreidde zich zeer snel, zodat de moeder en het kind zich niet meer in veiligheid konden stellen. De vier bewoners van de eerste verdie ping konden het brandende pand nog tijdig verlaten. Het uit vier verdiepingen bestaan de woonhuis stond net naast het tracé van de metro en behoefde dus niet afgebroken te worden. DEN HAAG (ANP) De postgiro heeft de verwerking van betaalkaarten die door middenstanders naar de girokantoren wor den gestuurd, vereenvoudigd. De PTT heeft verbeteringen doorgevoerd die de midden stander minder rompslomp en de klanten meer duidelijkheid moeten verschaffen. De middenstander die de betaalkaarten die hij heeft ontvangen in een enveloppe steekt en met een telkaart instuurt, krijgt prompt, op grond van zijn eigen telling, zijn tegoed overgemaakt. De PTT voert achteraf een controle uit. De postgiro is een grote actie onder 240.000 middenstanders begonnen om ze te wijzen op de eenvoudiger verwerking van betaal kaarten. Tot voor kort moesten de winke liers hun betaalkaarten splitsen voor verzen ding naar de verschillende girokantoren. Na verzending ontvingen ze een volgens een woordvoerder van de PTT weinig overzich telijke verzameling afschriften. Met een fol der is de middenstand er nu op gewezen dat het zo niet meer hoeft. Tap-Toe ...terwijl de hospitalen vol zouden liggen met soldaten, die een ont wenningskuur ondergaan. Erkenning Spanje heeft het MPLA-bewind als enige wettige regering van Angola erkend. Dit is gisteren door het Spaanse ministerie van buitenlandse za-, ken bekend gemaakt. Bombrieven De politie heeft woensdag in Dublin twee brief- bommen onschadelijk gemaakt. De twee ontvangers worden aangeduid als „gerechtelijke functionarissen". Oliebrand Een enorme olie- brand die sinds 19 juli van het vorige jaar had gewoed in een put in de Perzische Golf is giste ren uit zichzelf uitgegaan. Samenwerking De liberale Argentinië Het afgelopen an- partijen in de Europese gemeen- derhalf jaar zijn in Argentinië schap zullen bij de verkiezingen meer dan 2.500 mensen ver voor een Europees parlement fpoord om hun politieke opvat met een gezamenlijk program tinS-, Er ^in nieer dan 5.000 komen, zo heeft de Britse libera- politieke gevangenen in dat land le partij meegedeeld. en 2.000 mensen worden ver mist pak 4 rollen, 16D rose of naturel 452" VWJ zóóó'n y— \/r& ideess ADVERTENTIE Heerlijk, helder Heineken. GRONINGEN (ANP) Het niet doorgaan van een Indonesische order ter waarde van 200 miljoen gulden voor de Noord-Neder landse scheepsbouwindustrie is vermoedelijk een gevolg „van een deuk in de verhouding met Indonesië tengevolge van de gijzeling op de Indonesische ambassade in Amsterdam". Dit verklaarde gisteravond minister Lubbers (economische zaken), in een vraaggesprek voor de regionale omroep Noord en Oost. De minister noemde het niet doorgaan van de order „spijtig". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het Tweede-Ka merlid Nooteboom van D'66 vraagt zich af, of het inderdaad waar is, dat het betalen van steekpenningen van de belas tingen afgetrokken kan worden. Hij baseert deze gedachte op berichten, die circuleren, als zouden deze gelden door de be lastingdienst worden be schouwd als aftrekposten voor de vennootschapsbelasting. Daarbij zou niet de eis gesteld worden, dat men moet aantonen aan wie deze betalingen gedaan zijn. Het Kamerlid heeft hierover thans aan staatssecretaris Van Rooi jen van Financiën vragen gesteld, waarbij hij wil weten, waarom „voor dit soort onkos ten andere regels gelden, dan voor andere onkosten". Barcelona verder in bekertoernooi MADRID Barcelona heeft zich gisteravond geplaatst voor de achtste finales van het toer nooi om de Spaanse voetbalbe ker. Op eigen terrein werd de twee de wedstrijd tegen Salamanca gewonnen met 3—1. Barcelona had de uitwedstrijd met 1—0 verloren. Ook Real Madrid plaatste zich. Het versloeg de derde-divisieclub Ferrol met 4—1 na de eerste ontmoeting mt 2—1 te hebben gewonnen. Voor de achtste finales hebben zich geplaatst Zaragoza, Las Palmas, Espanol, Granada, Barcelona, Atletico Madrid, Gijon, Betis, Oviedo, Hercules, Celta, Malaga en Real Madrid. [ADVERTENTIES] Vraag onze kleurenfolder coffeïnevrije Geslaagd dankzij computer LEIDSCHENDAM - Alle kandidaten voor het diplo ma verpleegkundige zijn dankzij een verkeers ge programmeerde computer voor hun februari-tenta- men geslaagd. De hoofdinspectie voor de Volksgezondheid in Leid- schendam heeft besloten deze fout nit te herstellen en alle tentamedeelneem- sters een voldoende te ge ven. Dit nadat er door de verkeerde uitslagen van de ze landelijke tentamens in vele inrichtingen en zieken huizen verwarring was ont staan. De computer beoor deelde sommige goede schriftelijke tentamens als slecht en weer andere slechte tentamens als vol doende. De onjuist ingestel de computer was overigens voor het merendeel wel gunstig gestemd over de kennis van de aankomende verpleegsters. Hierdoor profiteerden ook de kandi daten die een slechte „proe ve" hadden afgelegd van het computertalen. WWV niet naar 80 procent llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Mertens van sociale zaken is niet bereid het uitkeringspercen tage van de wet werkloosheidsvoor ziening (WWV) van 75 tot 80 procent te verhogen. Hij zegt dit in zijn antwoord op schriftelijke op merkingen van de Tweede Kamer over de voorgestelde wij ziging van de WWV. De PvdA-fractie heeft hierover vorig jaar bij de behande ling van de werkgele- genheidsnota een mo tie ingediend, die me de was ondertekend door PSP en PPR. Ook de CPN-fractie wil de verhoging. Volgens de staatsse cretaris komt de uit kering van 75 pet in veel gevallen netto uit op 80 procent en hoger. Met de gevraagde verhoging zou alleen al voor 1976 een be drag van 90 miljoen gulden gemoeid zijn. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatis'che heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1