Twijfels over terugkeer van WCT naar Rotterdam RODA JC ZETTE CARNAVAL VIER DAGEN EERDER IN Roemloze ondergang van De Graafschap „TOERNOOI NOG NIET VEROORDELEN" Zege Transol Wiel Coerver slaagde niet Amateurteam niet present bij Olympische Spelen I DONDERDAG 26 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT/ PAGINA 11 ROTTERDAM - Het is twijfel- achtig of WCT volgend jaar op nieuw in Rotterdam neerstrijkt. De Amerikaanse onderneming, die Ahoy de laatste vier jaar zag uitgroeien tot het meest succesvolle evenement in Euro pa met vorig jaar meer dan 47.000 toeschouwers, heeft zich de afgelopen dagen geconfron teerd gezien met een forse dosis problemen die voor een groot deel voortvloeiden uit de dit seizoen toegepaste formule van zestien profs per toernooi. Dit geringe aantal, dat is deze week in Rotterdam gebleken, is een te smalle basis. Zodra er enige spelers om wat voor reden dan ook uitvallen wordt het speel schema dermate aangetast dat er vreemde sprongen moeten worden gemaakt om de geplan de avonden te vullen. Acht weken geleden liet John McDonald, internationaal direc teur van WCT, telegrafisch we ten dat het aanbeveling zou ver dienen niet op maandagavond met het toernooi in Ahoy te beginnen. „Alle overige toer nooien", vertelde McDonald gis-, teren, „worden in vijf dagen afgewerkt Maar men was in Rotterdam organisatorisch al te ver heen om nog veranderingen aan te brengen in het schema. Als er dan dit soort dingen ge beurt, die je absoluut niet in de hand hebt, krijg je deze moei lijkheden". John McDonald, die vertelde dat de laatste drie weken (met verwikkelingen in Lagos en pro blemen in Ahoy) de meest in spannende waren geweest van zijn periode bij WCT, deed een beroep om het toernooi in Rot terdam nog niet te veroordelen voor de laatste dag is aangebro ken. „Wimbledon werd een paar jaar geleden door een boycot van 84 spelers getroffen, maar het werd een van de meest ge slaagde edities", argumenteerde de grijzende Brit Zowel van de kant van Ahoy als van WCT wenste men zich nog niet uit te laten over de toekomst van het proftennis in Rotterdam. „Vast staat", vertel de interim-directeur van Ahoy, Harm Scheepbouwer, „dat deze formule volgend jaar onder geen beding meer wordt geac cepteerd". In welke richting men denkt in Rotterdamse kringen werd niet duidelijk gemaakt, maar dat ge speeld wordt met de gedachte aan een grand prix toernooi lag voor de hand. Overigens over weegt Ahoy, dat met de gelden van sponsor ABN een contract heeft met WCT, een schade claim over het te geringe aantal geleverde spelers in te dienen in Op verzoek van de met een onafscheidelijk witte pet getooide McMillan wordt de baan nog eens geveegd. Het mocht hem niet baten. het hoofdkantoor in Dallas. „Er sproken". Komende maandag van zaken tijdens de eerste twee is met WCT", aldus Scheepbou- zal dat gesprek plaatsvinden. dagen zeer ter harte hebben ge- wer, „nog niet over de financiële Dat WCT en Ahoy de klachten nomen bleek gisteravond. Er afwikkeling van dit toernooi ge- van het publiek over de gang werd in allerijl een persconfe rentie belegd waarin McDonald opnieuw benadrukte dat on danks alle malheur Rotterdam toch een veld met topsterren als Ashe, Smith, Laver, Kodes en Okker bij elkaar heeft dat de komende dagen voor toptennis moet zorgen. „We willen alles doen om de toeschouwers het beste te bieden", aldus McDo nald, die zich even later liet ontvallen dat hij de hemel dank te dat er niets met Okker was gebeurd. „Stel je voor dat die ziek was geworden", merkte de Brit gelaten op. In dat streven het publiek na alleontberingen nog op zijn wenken te bedienen werd beslo ten de vrijdagmiddagsessie te laten vervallen om het resteren de programma zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Actie Daarin komt dan eindelijk van avond Arthur Ashe uit. De win naar van vorige week in Rome behoefde zich nog niet eerder in Rotterdam te melden, maar op de vierde dag van Ahoy moet de Wimbledon-kampioen dan toch in actie komen. Tegenstander is Stan Smith, die er pas vijf games op heeft zitten in zijn dramatisch treffen met Borowiak, die overigens in Rot terdam niet meer in de baan zal verschijnen wegens een bijholte- ontsteking. Met de verschijning van Ashe begint dan ook feite lijk hét toernooi in Ahoy, hoe onvriendelijk dat misschien ook klinkt aan het adres van Tom Okker die gisteravond afreken de met Frew McMillan. Dit duel, uit de eerste ronde betekende overigens bepaald geen walk over voor de Nederlander. Ok ker heeft er zich nog behoorlijk voor moeten inspannen om van McMillan, van wie hij in de laatste drie jaar slechts eenmaal verloor, een geslagen man te maken. De Zuidafrikaan, met zijn onaf scheidelijke witte pet op de don kere lokken, bood in de eerste set onvervaard tegenstand. Mc Millan, die als enige deelnemer in Ahoy particulier is onderge bracht met vrouw, kind en over gekomen schoonmoeder, kreeg zelfs riante uitzichten toen hij in een door incidentjes met lijn rechters verluchte eerste set met 5-4 voorkwam door Okker's op slag te doorbreken. Een onbe grijpelijke terugval van McMil lan, die een dubbele fout sloeg en verder geen punt scoorde, gaf Okker de kans terug te ko men en alsnog de set te pakken: 7-5. Formaliteit De tweede reeks was daarna min of meer een formaliteit: 6-2. Okker treft nu de Pool Fi- bak of de Westduitser Meiier, die beiden thuishoren in de school der hardhitters. „Ik heb ze liever geen van bei den tegenover me", verklaarde Okker gisteravond veelbeteke nend, na zijn zege. Overigens 3jas hij evenmin ingenomen met e ballen waarmee in Ahoy wordt gespeeld. „Mijn topspin kwam helemaal niet tot zijn recht", klaagde hij. „Die ballen zijn zo hard, omdat het voor het publiek aantrekkelijker is. Er ontstaan langere rally's, maar je moet. er als speler erg hard voor werken". Dat moet overigens ook Rod Laver. De Australiër, die gister avond tussen neus en lippen door even de Tsjech Hrebec uit schakelde, reisde kort daarna onmiddellijk af naar Stockholm voor zijn kwartmiljoen treffen met Björn Borg. Zaterdagmid dag hoopt de rossige Laver dan in gezelschap van McDonald te rug te zijn. Ondertussen iede reen in bange afwachting latend of dat zal lukken. In dit jaarge tijde wil er nog weieens mist hangen, waardoor vliegtuigen niet kunnen landen. Maar dat is van later zorg. FRANK WERKMAN Mora Swift treft Zweedse kampioen DEN HAAG - Mora Swift, de Nederlandse zaalhandbalkam pioen bij de dames, zal in de halve finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen uitkomen te gen Polisens Stockholm. De thuiswedstrijd zal tussen 12 en 18 maart gespeeld moeten worden, de uitwedstrijd tussen 19 en 25 maart. In de andere halve finale komt Admira We nen Oos) uit tegen Radniki Belgrado (Roe). LUGANO - Transol RZ heeft gisteravond de uitwedstrijd te gen Federale Lugano voor de kwartfinales, groep b van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen gewon nen met 98—91. Bij de rust leid de de Nederlandse ploeg met 5242. In totaal won Transol beide ontmoetingen met 180—176 van de Zwitsers. De topscorers waren: Transol: Mor- ningstar 34, Casault 20 en Dek ker 12. Lugano: Dunbar 18, Bet- schart 15, Bourquin 14. Sportwereld DEVENTER Het Nederlands militair voetbalelftal is de oe fencampagne begonnen met een wedstrijd tegen de eredivi sieclub Go Ahead Eagles. De militairen wonnen woensdag middag in Deventer met 3—2. UTRECHT Nederland is giste ren in Utrecht tweede gewor den in een internationaal de- gentoernooi. Winnaar werd Frankrijk. K: Het meest ongelukkige momegt voor Feyenoord. Ramljak krijgt de bal verkeerd op het hoofd en kopt in eigen doel. FEYENOORD UITGESCHAKELD VOOR BEKER DJAKARTA Wiel Coerver is niet geslaagd in Indonesië. De ex-trainer van Feyenoord eind igde met het nationale Indone sische elftal op de tweede plaats in groep II van de Azia tische zone van het voor-Olym pisch voetbaltoernooi. Noord-Korea kwam met vijf overwinningen in evenzovele wedstrijden op de eerste plaats en mag gaan deelnemen aan de Olympische Spelen in Montreal. Indonesië verloor de laatste wedstrijd van de Koreanen. Dit betekent ook dat Ajax-coach Ri- nus Michels het aanbod van de Indonesische voetbalbond kan vergeten. Michels kon voor een bedrag van 200.000 gulden het Indonesisch elftal coachen in Canada, mits de ploeg zich on der leiding van Coerver en diens assistent Wim Hendriks voor Montreal wist te plaatsen. Dat laatste bleek, nota bene in eigen land, een te zware opgave. Amateurs AZ ALKMAAR - AZ'67 heeft, na Peter Arntz van Go Ahead Eag- les, nog twee spelers gecontrac teerd. Het zijn de amateurs Bert Nijdam van Elinkwijk uit Ut recht en Wim van der Horst van HMS eveneens uit Utrecht. Bei de spelers, die respectievelijk 18 en 19 jaar zijn, hebben zich per 1 juli 1976 voor twee seizoenen aan de Alkmaarse eredivisie club verbonden. LONDEN In de Engelse com petitie heeft Queens Park Ran gers de tweede plaats bereikt door een overwinning van 1—0 bij Leicester City. Het topduel tussen Manchester United en Derby County op Old Trafford eindigde in een gelijkspel: 1—1. De stand in de eerste divisie is: 1. Liverpool 31—42 (48—24), 2. Queens Park Rangers 32—42 (47—25), 3. Manchester United 31—41 (47—29), 4. Derby County 31-41 (51-40). Kerkkrade Heel Kerkrade vierde gisteravond vier dagen voor de officiële start van het feest al carnaval. De reden daarvoor: de tweede zege van Roda JC op Feyenoord in een tijdbestek van vier weken. Gold het destijds nog een com petitie wedstrijd, nu stond een plaats bij de laatste vier van destrijd om de KNVB-beker op het spel. Feyenoord viel defen sief tegen, maar dan kon Roda pas in de verlenging van profi teren dankzij twee doelpunten van spits Nanninga, die eerder in de strijd evenals trouwens Toonstra, van der Lem en Ver meulen enkele schitterende kansen om zeep had geholpen. Na een aarzelend begin kwam weliswaar de eerste kans aan Feyenoord-zijde, maar na zo'n 15 minuten spelen nam Roda het initiatief. In de 15e minuut moest Treytel al languit naar de hoek na een kopbal van Ver meulen, vier minuten later was het opnieuw Vermeulen die vrij voor Treytel opdook na een dieptepass van Nanninga. Ook nu redde de doelman. Roda trok zich steeds terug op de eigen helft en loerde op counters en kwam alleen dan uit de defensie als er mogelijkheden waren. Feyenoord benutte de ruimte weliswaar door Roda onder druk te zetten, maar de Kerkra- dese ploeg kwam niet in gevaar. Die tactiek leverde Roda zelfs nog twee fraaie mogelijkheden op in de eerste helft. De grootste in de 41ste minuut. Na een door kopbal van Nanninga trapte Ramljak mis, Toonstra kwam alleen voor Treytel maar schoot over. In de daarop volgende aanval verscheen Nanninga al leen voor Treytel. De doelman redde ten koste van een hoek schop. Ook na de rust bleven de kansen voor Roda. In de 48ste minuut passte Nanninga op nieuw naar Vermeulen en Trey tel bracht nu met zijn vuisten redding. In de 51ste minuut zou Roda toch aan de verdiende voorpsrong komen. Een harde voorzet van Van der Lem sprong via de handen van doel man Treytel tegen het hoofd van Ramljak en verdween in het doel: 1-0. Roda had hierna het karwei kunnen afmaken. En Vreugde bij Roda JC na de overwinning tegen Feye noord. Toonstra, Blatter en Ziegler vallen elkaar om de hals. kreeg daarvoor ook enkele schitterende gelegenheden. Toonstra en Van der Lem von den 'echter niet de juiste rich ting. In de 68ste minuut bijvoor beeld greep heel Roda opnieuw vertwijfeld naar het hoofd.Eerst Nanninga die alleen voor Trey tel had gemist. Na zoveel mis sers moest er aan de andere kant toch eigenlijk een treffer vallen en die kwam dan ook in de 74ste minuut. Bij een aarze ling in de Roda-defensie tikte Kristensen de val naar Theo de Jong, die laag en hard de gelijk maker in de touwen schoot, 1-1. Aangeslagen Roda was even aangeslagen. Een tiental minuten slechts. Feyenoord profiteerde hier niet van en Roda trok het initiatief voor de zoveelste keer aan zich. Vijf minuten voor het einde kreeg Toonstra weer een le vensgrote kans, maar hij schoot in het zijnet. In de eerste verlening die nood zakelijk geworden was door de eindstand zou Roda dan defini tief het pleit beslechten. Na zes minuten en 49 seconden in de eerste verlening paste advocaat naar de snelle Jo Korver en diens voorzet knalde Dick Nan ninga keihard in, 2-1. Vlak voor dat scheidsrechter Charles Cor vee voor het einde van de laat ste verlening zou fluiten zette Advocaat opnieuw een bal fraai voor, met een schitterende om haal scoorde Nanninga 3-1. De wedstrijd was beslist, en Feye noord legde het hoofd in de schoot. Dat Wim Jansen er ze ven minuten voor het einde nog 3-2 van maakte was slechts van belang voor de statixtiek. Want hoewel de Roda-supporters even vreesden dat de Rotterdamse ploeg opnieuw terug zou komen, gebeurde dat niet. Feyenoord was uitgeblust. Roda kon zich gaan opmaken voor een uitbun dige huldiging. Jan Everse kreeg een gele kaart na een overtreding tegen Dick Advocaat, waarschuwingen wa ren er voor Nico Jansen, wegens aanmerkingen op de leiding en Dick Nanninga wegens tijdrek- ken. Scoreverloop 51 Ramljak (1-0 eigen doel), 74 De Jong 1-1, 103, Nanninga' 2-1, 105 Nanninga 3-1, 112 Wim Jan sen 3-2. Toeschouwers 21.000, scheidsrechter Corver. Roda JC: Geilman; De Wit, Pfeiffer, Ziegler. Broeks; Meuser, Advocaat, Toonstra; Van der Lem (Korver), Nanninga en Vermeulen. Feyenoord: Treytel; Van de Korput, Raimljak, Rijsbergen (Schneider), Everse; Wim Jansen, De Jong, Van Hanegem (Vreijsen); Kristensen, Ni- coJansen en Kreuz. (Van onze correspondent) EINDHOVEN „Wat moet ik daar nu op zeggen. Ik dacht dat de cijfers voor zichzelf spraken. Ik geloof dat wij de grootste klap hebben gekregen doordat PSV in de eerste twintig minu ten al op 2—0 wist te komen. Die tegenslag zijn we niet meer te boven gekomen. We waren naar Eindhoven gegaan met de gedachte dat het zou kunnen lukken. We hebben Ajax ook kunnen pakken. Dat heeft ons zelfvertrouwen gegeven. We staan nu echter met beide be nen op de grond en weten waar we aan toe zijn". Dit zei Evert Theunisse, de trainer van De Graafschap, kort na afloop van de strijd in de kwartfinale van de KNVB-beker, die gisteren in Eindhoven werd gespeeld. Roemloos was De Graafschap met 8—1 ten onder gegaan. Al leen door een strafschop was men in staat geweest de eer te redden. Een zeer dubieuze ook nog. De meeste scheidsrechters zouden voor deze overtreding niet hebben gefloten. Een zeer moeilijke wedstrijd speelde bij De Graafschap de jonge Brants. Hij had de taak Ralf Edström aan banden te leggen, maar daar slaagde hij hoegenaamd niet in. Steeds opnieuw glipte de Zweed langs zijn verdediger en in de eerste twintig minuten, om precies te zijn in de vierde en zeventiende minuut, kopte hij twee keer raak. Twee keer op een voorzet van Willy van de Kerkhof. Hierdoor was De Graafschap een geslagen ploeg geworden. Vanaf het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Vervoort had PSV een meerder heid aan de dag gelegd. Doel punten konden dan ook niet uit blijven. Willy van der Kuylen schoot in eerste instantie over en naast maar het was toen al duidelijk dat de klein van stuk zijnde doelman Doornenbosch een moeilijke avond zou krijgen. Uit een strafschop brengt Willy v.d. Kuylen de stand op 30 voor PSV. Doelman Doornebosch heeft het nakijken. Mintjens die bij Van der Kuylen stond en Marijt die de taak had Lubse af te stoppen slaagden hier maar ten dele in. En Koen- der s kon de snelle Van de Kerk hof op de vleugel helemaal niet houden. De toeschouwers roken het succes. Het zou een doelpun- tenfestijn worden. Dat werd het ook, want door een strafschop door Van der Kuylen benut na dat Van der Kerkhof in het beruchte gebied door Koenders ten val was gebracht, kwam PSV op 30. Hierna floot Ver voort voor een strafeshop voor De Graafschap en ook Hidding maakte geen fout. Nog voor rust bracht Poortvliet met een kop bal de stand op 4—1. De Jonge kreeg het enkele keren met de Deense speler aan de stok en liep een gele kaart op. Theunis se: „Ook dat nog. Nu moeten we hem tegen Excelsior, voor ons een zeer belangrijke wedstrijd, nog missen". In de tweede helft zette PSV zijn kanonnade voort. Nauwe lijks drie minuten na de hervat ting werd het door Lubse al 51 en vijf minuten later schoot Van der Kuylen zijn tweede doelpunt van deze avond achter de ont redderde doelman van de bezoe kers. Door René van de Kerkhof en Lubse die ook twee keer succes had werd het tenslotte 8—1. Kees Rijvers toonde zich over het behaalde succes uiterst content. Hij zei: „Na de mindere wedstrijden van de laatste we ken hadden wij dit juist nodig. Het is een goede generale repeti tie geweest voor de wedstrijd van volgende week woensdag om de Europacup tegen Hajduk Split. Scoreverloop: 4. Edström 1—0, 17. Edström 2—0, 30. Van der Kuylen (strafschop) 3-0, 37. Hidding (straf schop) 3-1, 43. Poortvliet 4-1, 40. Lubse 51, 53. Van der Kuylen 6—1, 64. René van de Kerkhof 7—1, 82. Lubse 8—1. Toeschouwers: 11.000. Scheidsrechter Vervoort. PSV: Van Beveren; Poortvliet, Krijgh, Van Kraay, Strik; Willy van de Kerkhof (Dahlqvist), Quaars, Van der Kuylen (Stevens) René van de Kerkhof, Lubse, Edström. De Graafschap: Doornebosch; Brandts, Mintjens, Van Londen (Overgoor), Marijt, Koenders, Stein- voort, Hiddink; Schoenaker, Hazel- hekke, De Jonge (Storm). CAEN Nederland zal niet vertegenwoordigd zijn bij het Olympisch voetbaltoernooi in Canada. Was er tot gisteravond! nog hoop tegen beter weten in na de tweede treffer tegen Frankrijk, voor 8000 bezoekers in het uitverkochte stadion van Caen, hebben zelfs de meest verstokte supporters van Oran je hun zekerheid gekregen. Een superieur Frans team heeft Nederland geen kans gelaten. Met 4—2 ging de ploeg van Arie de Vroet in Normandië ten on der. Slechts ver in Se tweede helft, toen een voorsprong van 4—0 de Fransen tot minder gro te krachtsinspanning bracht, heeft Nederland zijn tegenstan der goed partij kunnen geven. Een belangrijke oorzaak van de op zich verwachte nederlaag was het zwakke spel van Aren Buvens, die linksbuiten Amisse alle kans gaf veelvuldig voor gevaarlijke acties te zor gen. Als excuus kan de man van Spijkenisse, die dagenlang met een blessure aan het dijbeen gekampt heeft, aanvoeren dat hij bij zijn club op links staat en ditmaal als rechtervleugel verdediger moest optreden. Oranje had scheidsrechter Ha- mony zeker niet mee. Maar de uiterst matige prestaties van de Hongaar, die op zijn beurt bij buitenspelbeoordelingen slecht KANSLOOS VERLIES TEGEN FRANKRIJK geadviseerd werd door zijn grensrechters, heeft het resul taat van de ontmoeting stellig niet beïnvloed. Nederland moet de nederlaag dan ook uitsluitend wijten aan eigen falen tegen een qua snel heid en atletisch vermogen su perieure tegenstander. De Nederlandse defensie wan kelde onmiddellijk al. Toch viel de openingstreffer nog sneller dan werd verwacht. Na een half afgeslagen Franse aanval tikte Rubio de bal over de uit balans- geraakte Wout van Gelder heen. Vrij voor doelman Bakhuis maakte Schaer geen fout. De volgepakte tribunes kregen al na 22 minuten vrijwel de zekerheid dat Frankrijk ook de ze wedstrijd voor het Olympisch kwalificatietoernooi zou winnen. Na een hoekschop van Amisse 'kopte Platini van ver de bal hard tegen de grond. Rouyer, in de wedstrijd tegen Roemenië goed voor drie treffers, maakte gebruik van het feit dat Ton Bakhuis de doellijn niet verliet en kopte de carambolerende bal ver buiten bereik van de Hage naar in de touwen (2—0). De Fransen, geschoold in het harde profvoetbal, maakten het karwei even snel als bekwaam af. Toen Platini, zeven minuten na rust, met een schot van de zijlijn scoorde. Een grove fout van Bakhuis maakte 'dat Rouyer zijn zesde doelpunt iri dit toernooi scoorde. Van zeventien meter schoot hij in. De Nederlandse keeper rea geerde te traag op dit toch niet al te harde afstandsschot Met opportunistisch voetbal zou Nederland toch nog even ver rassend terugkomen. Frankrijk, lichtelijk in de roes van de zege, pakte de zaken minder energiek aan. Met hoge voorzetten in het centrum had Nederland kort achtereen succes. Meijer bood de hoogspringende Peters hal verwege de tweede helft de kans zijn zoveelste kopduel te winnen en te scoren (4—1). Vijf minuten later kwam na een vrije trap van Cordewener de bal opnieuw hoog voor. Van de Horst liet Orlandini kansloos (42). Scoreverloop: 3. Schaer 1—0, 22. Rouyer 2—0, 53. Platini 3—0, 59. Rouyer 4—0, 65. Peters 4—1, 72. Van der Horst 4—2. De opstelling van Nederland was: Bakhuis (RVC), Buvens, Hokke (bei den Spijkenisse), Van Gelder (Uni- tas) en Meijer (Xerxes). Van Veenen- daal (FC Amsterdam), Karstens (Noordwijk), Van der Linde (Neptu- nus). Van der Horst en Nijssen (Xer xes), Van Drent, Peters (Unitas) en Cordewener (EHC). De stand is: 1. Frankrijk 3 3 0 0 6 11—4 2. Roemenië 1 0 0 1 0 0—4 3. Nederland 2 0 0 2 0 4—7

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11