Uitbreiding of nieuwbouw raadhuis afhankelijk van verkeersonderzoek Plan voor bouw bej aardenwoningen Nederlaag Van Winkel Zwartjes houdt niet van verheerlijking Kung Fu GEMEENTERAAD NOORDWIJK IN RIJNSBURG: Getuigschriften jeugd-EHBO'ers PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 FEBRUARI 1976 Kringwedstrijden EHBO in (Van onze correspondent) NOORDWIJK De gemeenteraad van Noordwijk heeft gisteravond besloten een verkeersonderzoek te laten instellen in de omgeving van de Voorstraat-Zee straat en de Grote Kerk. Aan de hand van de resultaten van dat onderzoek zal worden beslist of het gemeentehuis zal worden uitgebreid of dat Noordwijk elders in de gemeente een geheel nieu we secretarie zal laten bouwen. Wethouder Van Leeuwen (CDA) kwam gister avond als eerste met het idee voor een nieuw gemeentehuis op de proppen. Hij stelde niets te voelen voor uitbreiding van het bestaande raad huis. „De thans bestaande aantrekkelijke open ruimte tussen Huize Jeroen, de Grote Kerk en het raadhuis dreigt daarmee verloren te gaan. Boven dien wordt de gehele situatie na het volbouwen zo pietepeuterig, dat de wethouder grote parkeer problemen voorzag. Als daarbij nog komt de vestiging vag een Digros-grootwinkelbedrijf in de directe nabijheid, zullen deze problemen schier onoplosbaar blijken", zo voorzag wethouder Van Leeuwen, die het ook zwaar op de maag lag, dat naar alle waarschijnlijkheid aan de Heilige Geest- weg een zestal huisjes zouden moeten verdwijnen, die de laatste jaren door de bewoners mooi opge knapt waren. De wethouders-nestor van de raad kwam daarom met een geheel nieuw idee. Hij bepleitte de bouw van een nieuw raadhuis op de grond van het tegenwoordige hertenkamp tussen de Van de Mortelstraat en het Rederijkersplein. Naar zijn mening was deze ruimte ideaal en van parkeerproblemen - met het grote terrein bij de sporthal achter de hand - zou geen sprake zijn. De gemeenteraad ging er gisteravond mee ak koord dat het Zuiderbad dit jaar voor de symboli sche prijs van 1,- wordt verhuurd aan de N. Zeebad Noordwijk. Als de gemeente-namelijk de overeengekomen huurprijs zou vorderen, zou Zee bad zich genoodzaakt zien het Zuiderbad te slui ten. De raad meende dat terwille van de voortzet ting van de exploitatie er een offer diende te worden gebracht. De gemeenteraad wees gisteravond het beroep af dat L. van Duyn uit Rijnsburg had ingesteld tegen het besluit van B. en W. om hem een bouwvergun ning te weigeren. Van Duyn wilde een bedrijfswo ning bouwen op een perceel grond in het Lange- veld nabij de Wilgendam. B. en W. en de raad vonden het bouwplan in strijd met de bepalingen van het bestemmingsplan Cultuurgronden Lange- veld. De raad nam voorts een principe-besluit om over te gaan tot renovatie van een 16-tal woningen aan de Katwijksestraat en omgeving. Met 10 tegen 7 stemmen (die van de WD, Gemeen tebelang en de PPR) besloot de gemeenteraad het strand voor honden te verbieden en wel voor het gedeelte van Helmhorst tot de post van de NRB op het Noorderstrand. Het verbod geldt van 1 juni tot en me 31 augustus, dagelijks van 9 tot 18 uur. De gemeenteraad ging akkoord met een voorstel tot het plaatsen van verkeerslichten op het kruis punt Van Panhuysstraat-Duinweg. Een suggestie van Schaap ook de kruispunten Weteringkade, Boerenburgerweg en St. Jeroensweg van verkeer slichten te voorzien, kreeg geen bijval. „Dit leidt tot Rijnsburgse toestanden", werd in de raad opgemerkt. Een stormachtig debat voerde de raad over de bouw van een politiestrandpost, die bij de januari- storm was vernield. Gezien de urgentie stelde de burgemeester voor het krediet van 85.000,- goed te keuren en de keuze tussen twee stenen uitvoe ringen aan de commissie van openbare werken over te laten. (Goud voor i Annemiek I Wesselman Van onze correspondent ROELOFARENDSVEEN - Met 8 ereplaatsen zijn de zwem mers en zwemsters van de i zwem- en poloclub Alkemade J zaterdag en zondag naar Roelo- I farendsveen teruggekeerd. Za- terdag was er voor Annemiek I Wesselman goud en voor Leonie van Hameren zilver bij de Spee- d o-zwemwedstrijden in Kat- I wijk. Annemiek ging met haar winnende vlinderslagtijd van I 1.59.5 over naar de klasse A. Zondag ging een afvaardiging van 8 deelnemers naar de B-zwemwedstrijden die in het Spaanderbad in Gouda werden georganiseerd. 6 van hen ging met eremetaal naar huis: Goud voor Michel Bakker 100 meter schoolslag 1.51.4, Mariëlle Droog 100 meter rugslag 1.36.5, Ans de j Jeu 100 meter schoolslag 1.36.8, Jimmy van Es 100 meter rug- slag 1.20.2, Zilver voor Simone Wesselman 100 meter rugslag 1.23 en Theo van Schie 200 me ter wisselslag 2.53. van een onzer verslaggevers Rijnsburg De Rijnsburgse woningbouwvereni ging "Spinoza" gaat op het braakliggende terrein op de hoek van de Dahliastraat en de Tulpenstraat 16 bejaardenwoningen bouwen. De kosten bedra gen ruim 1 miljoen gulden. De huurprijs van de woningen komt rond de 320 gulden per maand te liggen, inclusief de vaste lasten van de centrale verwarming. Spinoza heeft om het plan te realiseren de finan ciële steun nodig van de gemeente. Vandaar dat het plan aan de orde komt in de gemeenteraads vergadering van morgenavond. De Rijnsburgse raad beslist dan tevens over een uitgave van 65 mille voor de aanschaf van een zogenaamd 'stil alarm' voor de plaatselijke brand weer. Bij brand moet nu elke brandweerman afzonderlijk worden gebeld. Met een dergelijke installatie kunnen de brandweerlieden tegelijk worden opgeroepen. B en w stelt de raad morgenavond tevens voor akkoord te gaan met een voorstel een perceel grond ter grootte van 1475 vierkante meter met opstallen te kopen van de heer M. den Haan voor 300.000 gulden. Deze aankoop is noodzakelijk voor de realisering van het bestemmingsplan „Anjelie renstraat". Volgens het college is het niet nodig dat zoveel grond wordt gekocht, omdat een gedeel te buiten het bestemmingsplan ligt Voor de uitvoe ring van een bedrijf is dat stuk grond te klein, daarom stelt college de raad voor alles te kopen en later te bezien wat nog verkocht kan worden. Indien de raad met een desbetreffend voorstel van b en w akkoord gaat, dan krijgt de landbouwont- sluitingsweg (Sandtlaan-Vlakenburgerweg) de naam "Kleipettenlaan" of "Waterboslaan". Het college stelt de raad verder voor: Het pand Brouwerstraat 19 aan te kopen voor ruim 15.000 gulden, het betreft hier een afbraak pand. Een stuk grond ter grootte van een kleine 1000 vierkante meter te verkopen voor ruim 78.000 gulden aan de heer J. Noort voor de vestiging van een aardappelhandel. De grond ligt in het bestem mingsplan "Bedrijfsterrein". 19.400 gulden beschikbaar te stellen voor veran dering van het rioolsysteem. In verband met de bouw van een nieuw rioolpersgemaal in het be stemmingsplan "Bedrijfsterrein" moet de pompput met pompgemaal worden gewijzigd om een goede werking van het rioleringsysteem te garanderen. Daartoe zal onder meer een overstortput worden gebouwd. Krakersbende in Alphen gepakt Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RUN - De Alphense politie heeft drie jonge Alphenaren van 17 en 18 gearresteerd, die bekend heb ben de afgelopen weken tien inbraken in Alphen gepleegd te hebben. Zij bezochten onder meer het Chr. Vormingsinstituut en het administratiekantoor van Rijn stroom aan de Raadhuisstraat en boetiek Missisippie in de Van Manderslootstraat. Alle gestolen goederen waaronder afspeelap paratuur en kleding konden vei lig gesteld worden. KATWIJK Ook Hein van Winkel heeft in het open dam kampioenschap van Katwijk zijn eerste nederlaag moeten in casseren. De LDG-speler ver loor in groep A van de hoofd klasse van Jan Vrolijk en moest aan deze speler zijn koppositie afstaan. In dezelfde groep A speelde Jan Schijff remise tegen Henk de Groot, evenals Arend van Beelen tegen Jaap Zwaan. In groep B gaat LDG-speler Wim Heemskerk onbedreigd aan kop. Tegen Jaap van Duy- venbode boekte hij de volle win st. In groep C delen André van der Kwartel en Kees van der Bos de eerste plaats. Van der Kwartel kwam tegen Martin Dijkstra niet verder dan een remise, maar Kees van der Bos behaalde de volle winst tegen Jan Fase. Jan Passchier tenslot te verloor verrassend van Van Egmond. STANDEN: GROEP A: Jan Vrolijk 3-5; Hein van Winkel 3-4; Arend van Beelen 2-2; Jan Schijff 3-2; Jaap Zwaan 3-2; Henk de Groot 2-1. der Wiel 2-2; Theo Zwetsloot 1-1; Jaap van Duyvenbode 2-1; Frans Spierenburg 2-1. GROEP C: Andere van der Kwartel 3-4; Kees van der Bos 3-4; Jan Fase 3-3; P. van Egmond 3-3; Jan Pas schier 3-2; Martin Dijkstra 3-2. Uitslagen in de eerste klasse: L. Hoogeveen-C. van Duyvenbode 1-1; K. de Best-C. van Duyvenbode 1-1; L. Hoogeveen-P. den Hollander 2-0; J. Gotwalt -Bremmer 0-2; W. Sip-H. Koelewijn 0-2; H. Verloop-H. Voor zaat 0-2; J. Haasnoot-K. van Duyn 1-1; Ouwehand sr.-L. van der Plas 1-1; J. van Slooten-W. Vooys 2-0; W Haasnoot—C. van Duyn 2-0; M. Vis ser-P. Ouwehand 2-0; T. Guyt-Van Stolwijk 1-1; B. van Rijn-A. Vermeer 1-1. Zoeterwoude In het wijkge- bouw van het Wit Gelekruis werden gisteravond aan 23 meisjes en jongens Jeugd EH- BO-getuigschriften uitgereikt. Dat geschiedde door mevr. w. van Dam-Borst die hen het exa men had afgenomen. De oplei ding in de afgelopen maanden was in handen geweest van de v dames Overdevest-Welp en Kuyf-Janson. De examninatrice wekte de jongelui op om te trachten oojc het B-getuigschrift te behalen waarna de weg open ligt naar het grote EHBO-diplo- ma. De geslaagden zijn: Anita Bakker, Hans Bakker, Janneke Bakker, Daphe Biekart, Cocky Blom, Guido Brouwers, Brigitte de Graaff, Marion v.d. Geest, Marijke Hartog, Marjolein Jan- son, Richard Lakomy, Jan van Leeuwen, Annelies Meys, Ange la Onderwater, Lieneke Onder water, Agnette Overdevest, Ray mond Pieters, Paul Rotteveel, Heidi van Rijn, Petra Schalks, Casper Steijn, Marjolein Vree burg en Ton de Water. Sisco stapt op Joseph Sisco, jarenlang Amerikaans ondermi nister van buitenlandse zaken voor zaken het midden-Oosten betreffende, stapt op. Hij wordt rector magnificus van de Ame rican University in Washington. Sisco was al lang van plan het ministerie van buitenlandse za ken te verlaten. Vorig jaar haal de minister Kissinger hem nog eenmaal over te blijven. ALPHEN AAN DEN RUN - Het Katheater geeft morgen avond een voorstelling van het experimentele stuk „Heliogaba- lus". Met theatrale middelen, vi suele effecten en diverse ver kleedpartijen beelden de drie groepsleden, met zo weinig mo gelijk tekst, het verhaal uit van de heerschappij van keizer He- liogabalus in het Romeinse rijk aan het einde van de tweede eeuw. De voorstelling begint om 20.15 uur in zaal Nabij. Toegang 5, CJP en Pas '65 2,50. ALPHEN AAN DEN RIJN In verband met de bouw van een voetgangers- en fietserstunnel onder de Julianabrug en de re constructie van het kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Lijster laan/Van Eyckstraat zijn een aantal verkeersmaatregelen ge nomen. Die maken het noodza kelijk dat er een extra bus no dig is voor het vervoeren van schoolkinderen naar het school zwemmen. De kosten daarvoor bedragen 20.000 zo blijkt uit het betreffende raadsvoorstel van b en w dat morgen in de raadsvergadering ter tafel komt. Leiderdorp LEIDERDORP De jaarlijkse kringwedstrijden van de konin- klijke vereniging EHBO vinden dit jaar plaats in Leiderdorp en i wel op vrijdag 27 februari in het recreatiecentrum van Leythen- rode. De wedstrijden beginnen om 20.00 uur. Er doen afdelin-1 gen aan mee uit Alphen aan de Rijn, Hillegom, Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Lisse, Rijnsburg, Oegstgeest, Sassenheim en Voorschoten. Wandkleden en panelen op expositie in Leidschendam Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - Van 28 fe bruari tot 3 april wordt in „De Schakel" in het winkelcentrum I Leidsenhage een tentoonstelling j van wandkleden en panelen ge-1 houden van Hanneke Bosch. Deze 42-jarige textielkunstena- res, in Den Haag geboren, j maakt hoofdzakelijk abstracte i kleden die echter in combinatie j met een zorgvuldige naamge- ving de beschouwer voldoende informatie geven over wat de kunstenares bij het ontwerpen j voor ogen had. Kwartfinales Northgo-cup Van onze sportredactie NOORDWIJK - Vanavond zul- j i len in de Northgohal de kwartfi- nales van het grote zaalvoetbal- toernooi om de Northgocup j worden verspeeld. Het program- J ma luidt: 19.30 uur; Van Gerven Sport (Lisse)—Augustinus Vleespaleis (Noordwijk); 20.30 i Uur: Oud Feyenoord (Rotterda- j m)Cleyn Duin (Katwijk); 21.30 I uur: Rolly Golf Stippie (Noord wijk)—Zwaanvogels (Leiden); I 22.30 uur: Beach Club—FC Faa- se (beiden Noordwijk). Stompwijks plan in raadscommissie LEIDSCHENDAM De com missie voor openbare werken en ruimtelijke ordening zal maan dag het schetsplan bespreken i voor de kern van Stompwijk en een inventarisatie vanwege het ontwerpen van een bestem mingsplan voor het zg. buitenge- i bied. Medewerkers van het ste- i debouwkundig bureau OD 205 zullen hierbij toelichtingen ge ven. De vergadering begint om 1 20 uur en vangt aan met spreek recht voor bezoekers. Hiervoor moet men zich schriftelijk mel den bij wethouder H. L. van Dongen. H. Spies in bestuur bouwbond CNV Van onze correspondent SASSENHEIM - De heer IL Spies is gisteren tijdens de al- gemene ledenvergadering van de Sassenheimse afdeling van j de Hout- en Bouwbond van het CNV gekozen in het bestuur. Hij volgt de heer A. Kool op. Waarnemend voorzitter H.' v. d. Voet riep in zijn openingstoe- j spraak op om de onderlinge band binnen de bond te verster- i ken, nu de federatie NKV/NW j een feit is. Verder sprak hij zijn verontrusting uit over wat hij j noemde, „het misbruik van onze j goede en mooie sociale voorzie- ningen." COACH ZORGDE VOOR DOORBRAAK KARATETEAM AMSTERDAM „Karate kan gevaar lijk zijn, maar dat is een broodmes ook. Maar met het broodmes kan je ook normale dingen doen, zo moet je het ook zien ten aanzien van het karate." Dit is één van de uitspraken van de coach van het dit seizoen zo succesvolle nationaal karateteam Rob Zwartjes. Zwartjes met z'n lengte van amper 1.70 meter en niet bepaald robuuste lichaam, is nu niet het prototype die je van een karateka op zijn niveau verwacht. Het denkbeeld van grote binken met rollen de spierballen is een misvatting. De woonkamer van Rob Zwartjes in Amsterdam is geheel ingericht in Japan se stijl en zodra het gesprek begint staat binnen de kortst mogelijke tijd een kop Japanse thee op de tafel te dampen. Bij praten over karate is hij niet meer te houden. „Ja, die derde plaats in Los Angeles (de Nederlandse ploeg bereikte dit op het wereldkampioenschap), dat was iets geweldigs, maar met een wran ge nasmaak. De scheidsrechters waren niet objectief. We verloren in de halve finale van de latere wereldkampioen Japan met een half punt verschil. Dit terwijl het voor een ieder die een beetje het karate snapt, duidelijk was, dat het overigens minieme voordeel, wel naar Nederlandse zijde oversloeg. Toch werd Los Angeles de de4 «itieve doorbraak van het Nederlandse karate nadat in Europa al verscheidene successen waren geboekt. Niet voor een gering deel te danken aan de voor Europese begrippen aparte benadering van de sport door Zwartjes. „Ik probeer op de trainingen zoveel mogelijk de ervaringen, die ik tijdens m'n bezoe ken aan Japan heb opgedaan, over te brengen. De harde-klap-methode is de meest statische ma nier van het karate, die ik zonder meer verwerp. Ik prefereer de beweeglijke vorm, het ontwijken en souplesse, kortom het stijlkarate. En het blijkt uit de resultaten, dat we het hiermee maken. Ik leer namelijk iemand niet om een straatvechter te worden, maar te vormen tot een karateka, die op een sportieve manier wedstrijdpunten pakt." Verder valt het niet te ontkennen, dat er talent in Nederland rondloopt. Deze op te vangen en op de juiste manier te begeleiden is een vereiste voor toekomstresultaten. Zwartjes: „In mijn trainingen pas ik altijd m'n Japanse ervaringen aan de Europese wedstrijden aan. Er is namelijk een enorm verschil in type bouw en vechtstijl. Boven dien is er een verschil in punten scoren. Verder moet je de training kunnen richten op de talenten van de jongens. En als de talenten zich zo blijven melden als de laatste jaren, kweken we een goed team." Bruc^ Lee en Kung Fu- verheerlijkers komen er bij Zwartjes niet aan te pas. Dit is ook wat hij iedere instructeur voorhoudt. „Een goede sfeer is de eerste voorwaarde. Verder moet een karateka de verplichting opgelegd worden en ui teindelijk het bewustzijn krijgen rekening met de tegenstander te houden. Discipline is dus vereist, evenals respect en kameraadschap. Hiervan uit gaand kan je via een vooral op de techniek toegelegde opleiding een karateka gaan vormen. Uiteindelijk is het toch zo, dat de straatvechter het op den duur toch gaat afleggen omdat z'n techniek niet tot ontwikkeling komt." Alles is op de Japanse leest geschoeid.„We moeten er van uitgaan, dat we normale sportmensen zijn. Geirriteerdheid moet afgeleerd worden en er mo gen geen „wraakacties" plaatsvinden. Met het vormen van een goede disciplinaire sfeer moet je vooral op allerlei dedails gaan letten. Daarom is het erg^belangrijk, dat je vooral in de beginperiode dat iemand deze sport gaat beoefenen, onder goede leiding komt te staan. Iemand aan wie ook duidelijk gemaakt wordt dat hij'aan een vecht sport doet en juist daarom nog meer respect dan normaal voor een tegenstander moet kunnen op brengen. Gebeurt dit niet, dan wordt de sport gevaarlijk." Karate kan zeker door dames worden beoefend. Deze charmante Australische be wijst dat. Rob Zwartjes is zelf een groot tegenstander van de bewering dat karate supermensen kweekt „Je moet het reëel blijven zien, het karate is geen toversport. Ik ben er dan ook een felle tegenstan der van als het zodanig wordt verkocht. Wat wel waar is, is dat je krachtgrens wordt verschoven, maar supermensen, onzin!" Rob Zwartjes sluit iedere vorm van show in de sport uit en verlangt alleen een serieuze en bewus te oefening van de sport. „De ontwikkeling van het individu staat primair, een karateka moet bewust bezig zijn met het gecontroleerd vechten. En daar gaat het helemaal om, de rust en controle over je lichaan door de karatesport te kweken. Hierdoor behoud je in spanningssituaties je rust en kan er efficiënter opgetreden worden. Hande lingen in paniek geven alleen maar problemen. Ik ben er dan ook een groot voorstander van, dat de politie ook goed in de karatesport wordt geïn strueerd". De karatesport alsheilbrenger in de maatschappij. Zo wil Rob Zwartjes dat de sport benaderd wordt. Maar het blijkt dat het in sommige karatetoer- nooien soms hard kan toegaan. Zwartjes: „Ik geloof dat dit wel meevalt. We raken op een gegeven moment zodanig in deze sport gespeciali seerd dat dit voorkomen wordt. Spelregels worden aangepast. Daarbij uitgaand, dat de blessure in de wedstrijdsport gemeden moet worden. Ik hou zelf dan ook niet van de krachtsporten als worste len en boksen, omdat de blessures daarin spelregel is. De sport moet dienen tot opbouw van het lichaam. JAAP DE GROOT Rob Zwartjes zet zich al jaren van karate. Naast hem oud-Europees kampioen Jan bach.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4