Ondanks zege FC Den Haag geen algemeen optimisme Klaus Fischer: „Ik ga in Nederland spelen" Ajax ..lopen" voor toernooi KNVB'beker TECHNISCHE INDIVIDUELE KWALITEITEN VAN PSV GAVEN DE DOORSLAG WAARDERING MANAGER VOOR ORGANISATIE IN ELFTAL Michels beslist op korte termijn Scoren te moeilijk zonder Mansveld Excelsior kreeg meeste kansen m Supportersbus AZ'67 vernield AMSTERDAM - Een groep jeugdige suppor ters van Ajax heeft na de wedstrijd tegen AZ'67 een supporters- bus van de Alkmaarders vernield. De met messen en stenen uitgeruste Amsterdammers trapten deuken in de bus en gooiden de ruiten in. Bij de vechtpartij die hier bij ontstond, viel een ge wonde die voor behan deling naar een zieken huis in Amsterdam werd gebracht. ROTTERDAM - Bij de tacti sche bespreking kon Excel siors trainer Thijs Libregts eigenlijk alleen maar zeggen: „Als jullie in het veld staan, moet je zelf maar zien hoe je PSV aanpakt". Later, na het verlies van 2-0, verduidelijkte hij dat standpunt met: „PSV is een beweeglijke ploeg. Ga je in de mandekking, dan speel je jezelf kapot. Op pa pier kun je PSV indammen, in de praktijk komt het neer op steeds overnemen. In feite blijf je de hele wedstrijd zoe ken". Er werd dan ook in de Rotterdamse defensie ijverig gewisseld in de dekking. Tweemaal ging dat mis en twee keer scoorde PSV. Zo werd het een zege op een laag pitje in een wedstrijd die toch interessant was omdat eruit bleek dat de individuele technische kwaliteiten van een minder goed draaiende ploeg de doorslag geven tegen een team dat meer kansen krijgt uitgespeelde ook maar daarvan door technische on volmaaktheid niet kan profite ren.- Destijds plukte Excelsior Rini van Zanten uit de zaterdag- ploeg van Spijkenisse. Een lange speler die geen vaste plaats in de hoofdmacht kon verwerven. Gisteren speelde hij, omdat Cees de Leeuw niet beschikbaar was, in de spits. Het duo Krijgh-Van Kraay had moeite met die lange, op alles lopende en steeds de lucht ingaande Van Zanten. PSV bezit ook een lange aan valler, Edström, die menig kopduel verloor van Cees van de Munnik, één echte kans kreeg en daaruit scoorde. Dat is het verschil tussen een ploeg met kwaliteitsspelers al komt dat er niet altijd uit en een middelmatig team. Rini van Zanten bleek niet in staat de bal goed aan te nemen toen Poortvliet zich danig „verslik te". Hij had drie, vier bewegin gen nodig en toen stuitte de bal zo hoog op dat er geen schot meer uit kon komen. Pal daarop spleet een pass van V.d. Munnik de niet bedrijfsze- kere defensie van PSV, waarin echter Jan van Beveren een glansrol speelde, en wederom slaagde Van Zanten er niet in de bal schietklaar te maken. Reëel bezien, en zo deed PSV's Kees Rijvers het ook, had Ex celsior op punten gewonnen op basis van meer en betere kansen. Maar de buit ging wel naar PSV. Rijvers: „We zeg gen: twee punten en daarmee afgelopen". Dat typeerde zijn onvrede met de matige presta tie, die hij alleen trachtte te verdoezelen door te wijzen op de slechte kwaliteit van het veld waarop de bal de vreemd ste sprongetjes over de gras pollen maakte. „Iedere ploeg heeft het hier toch moeilijk? Zeg maar eens wie hier wel gemakkelijk wint. Dat veld is niet zo verbazend klein, dat is onzin, maar de kwaliteit van de grasmat legt een technische ploeg grote moeilijkheden op". Het lichtpunt voor Rijvers was Jan van Beveren die een foutloze partij speelde. Rij vers: ,4an durfde weer. Hij kwam er goed uit, ondanks dat hij nogal fors werd be laagd door Frans van der Hei de". Van der Heide spaarde zich zelf noch de tegenstander maar alles bleef binnen de perken en scheidsrechter Eg- bert Mulder had er geen lastig karwei aan. De opvallendste figuur bij Excelsior was Ton Pattinama, een „groeiende" speler die op het middenveld uitstekend werkte en een goed schot kan produceren. Van Beveren moest enige malen zijn kogels verwerken. Hij kreeg meer te doen dan V.d. Roer. Wellicht kwam het daar door dat de Rotterdamse doel man zich verkeek op een schot van Willy van de Kerkhof. Hij liet de bal los en Lubse hoefde maar in te tikken. Tweemaal Kansen En hoeveel kansen moet Ex celsior dan wel niet krijgen om tot doelpunten te kunnen komen? Van Zanten kreeg de kansen, twee achter elkaar, V.d. Spek richtte voorlangs, Kievit kopte tegen de lat, Heij- erman tikte de bal bijna in het doel tegen de voet van Van Beveren. Heijerman en Kievit waren de laatste vijfentwintig minuten ingezet voor resp. Van Zanten en Tabbernee. Dat was te laai want met die twee kwam er meer tempo en meer druk op het doel van PSV. Ondanks het verlies kan Ex celsior zich erop beroemen dat de ploeg steeds beter gaat draaien. Libregts nog: „Ik ben blij dat we zelfs tegen een ploeg als PSV kansen kunnen scheppen. Dat ze niet benut worden is een tweede". Aan PSV-zijden werden de uitgestoken handen onveran derlijk beantwoord met: „Het was toch maar magertjes bij ons". En dat kan beslist niet alleen aan het hobbelige veld liggen. Scoreverloop: 11. Edström 0-1, 56. Lubse 0-2. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 8.000. Excelsior V.d. Roer; Tabbemee (Heijerman), Roggeveen, V.d. Mun nik, V.d. Spek; Den Butter. Patti nama, V.d. Heide; Struis, Van Zan ten (Kievit), Kwakkernaat PSV: Van Beveren; Poortvliet, Krijgh, Van Kraay. Strik; W. v.d. Kerkhof, Quaars, V.d. Kuylen; R. v.d. Kerkhof, Lubse, Edström. HERMAN VAN BERGEM (Van onze correspondent) BONN Klaus Fischer, de goalgetter van de Duitse Bundesligaclub Schalke '04, zegt in onderhandeling te zijn met een Nederlandse club. Fischer is een van de zeven spelers die gisteren door de disciplinaire commissie van de Duitse Voetbalbond is geschorst tot 1 januari 1977 al kunnen zij tot 7 maart in beroep gaan wegens hun aandeel in het Bundesligaschandaal. In het seizoen 1970-1971 speelde Schalke '04 tegen Arminia Bielefeld. Er bleek dat steekpenningen waren aangenomen en tijdens de rechtszitting pleegden enige spelers meineed. Het ging om Klaus Fischer, Herbert Lütkebohmert, Rolf Rüssmann, Sobieray (alle vier nog actief bij Schalke), Mi chael Galbierz, Jürgen Wittkamp, Klas Senger. Door de rechtbank werden zij op 9 januari veroordeeld tot een geldboete wegens het plegen van meineed. De disciplinai re commissie strafte wegens het aannemen van steekpennin gen. Klaus Fischer had voor de schorsing al verklaard naar Nederland te zullen gaan indien de straf ten uitvoer zou worden gebracht. Fischer beweert dat hij een jaarsalaris van ten minste drie ton gaat verdienen. Fischer is zesentwintig jaar. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Rinus Michels, trainer van Ajax, neemt op zeer korte termijn de beslissing of hij zijn als tijdelijk aangenomen trainingsperiode zal verlengen. Michels: „Ik betwijfel of ik bij Ajax blijf. Ik heb bepaalde moeilijkheden die meer in de privésfeer dan in de sportie ve sector liggen. Maar ik moet natuurlijk binnenkort een beslissing nemen want ik kan Ajax niet in het onzekere laten. Ik vind het wel een aantrekkelijke opgave om weer aan een sterk Ajax te bouwen maar ben met mezelf nog niet in het reine". Het ziet er uit alsof AZ zich bovenmatig inspande. In werkelijkheid deden de Alkmaarders de punten cadeau. Foto: Vonk (AZ) duelleert met Steffenhagen (links) en Notten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De KNVB-beker is het enige doel waarop AZ'67 zijn aandacht gaat vestigen. Na de nederlaag tegen Ajax blijft er geen andere keus over voor trainer Joop Brand. In de competitie valt weinig eer meer te behalen. Joop Brand: „Gezien de be perkte mogelijkheden, moeten we prioriteiten gaan stellen. Dat wordt dan de bekerstrijd, zijnde de enige mogelijkheid om volgend jaar op internatio naal niveau mee te draaien. Daarom heb ik tegen de spe lers gezegd, dat van de wed strijd tegen Ajax niets afhing. De premie was tevoren vastge steld en die zouden ze ook krijgen bij een nederlaag. Ze moesten spelen zonder risico, wat betekent dat ze geen bles sures en kaarten moesten ris keren". Zijn pupillen hielden zich daaraan uitstekend. Met uit zondering van een confronta tie Willy Brokamp-Joop Wild- bret, waarbij de Alkmaarder terecht een boeking kreeg van de uitstekend leidende Leo van der Kroft, speelde AZ'67 erg lief. Achteraf gezien mis schien te lief want dit Ajax was te verslaan zeker nadat doelman Vooijs, de uitblinker, goede kansen van de Amster dammers had gepareerd. (Me AZ kon in de tweede helft slechts tien minuten gevaarlijk worden. Nadat het Alkmaarse offensief voorbij was, stelde Ajax orde op zaken. Geels werd even niet in de gaten gehouden en een lob van Bro- kamp werd door hem hard en laag ingeschoten. AZ'67 ge loofde het verder wel en vond het ook best dat Steffenhagen de eindstand op 2—0 bepaalde. Scoreverloop: 58. Geels 1—0, 76. f Steffenhagen 2—0. Scheidsrechter: Van der Kroft. Toeschouwers: 12.000. Ajax: Schrijvers; Suurbier, Krol, Wickel, Dusbaba; Notten, Hulshoff (Ling), Helling; Geels (Van Dord), Brokamp, Steffenhagen. AZ: Vooys; De Vries, Mol, Spelbos, Vonk; Suurendonk, Nygaard, Wild- bret (Goedhart); Hovenkamp, Kist, Van Marwijk. Den Haag Tenslotte kwam óók John Lyall, manager van het in de Engelse league almaar verliezende West Ham United, naar Den Haag. De nu alweer laatste kans om de Haagse FC vóór woensdag 3 maart in het Zuiderpark te aanschouwen, benutte de sterke en momenteel zwaarbe proefde man van de Engelse topclub om een alweer uitbundig oordeel uit te spreken over het spel van de Haag se Europa-cupopponent. Die door zichtige, en met opzet overdreven bewondering, welke andere hem voorafgaande spionnen als trainer Ron Greenwood en chef-scout Bill Nicholson ook al hadden gekenmerkt, dienden kennelijk alleen om het kli maat in Den Haag zo gunstig moge lijk te stemmen. Want hoe anders is te verklaren, dat de Engelse bezoekers de laatste weken aan een stuk door uitblinkers hebben opgenoemd. Greenwood gaf na Ajax-FC Den Haag verdedigers als Mans veld, Van Vliet en Kila vooral een pluim, Nicholson voerde de vorige week tegen NAC aan, dat Van Leeuwen, Perazic en Swanenburg het best bevielen en Lyall prees gisteren, na de zege van FC Den Haag op Roda JC met 2-1, alwéér en uitbundig Henk van Leeuwen en Lex Schoenmaker. Zij maakten volgens hem het spel bij de club. Helemaal in vervoering raakte de Brit over het tweede doelpunt van de dag. „Deze treffer, alleen al, was mijn reis naar Den Haag waard. Tsjonge, wat een beau ty. Ik moet heel ver in mijn herinnering terug gaan om een doelpunt van een dergelijke klasse weer te zien". En passant complimenteerde Lyall ook de orga nisatie van het elftal. „Die is verschrikkelijk goed en zal moeilijk te overwinnen zijn. West Han United en FC Den Haag hebben een gelijke kans om eventueel de volgende ronde van de Europa cup te bereiken". De zwakte van FC Den Haag bleef onaange roerd. De goed geinformeerde Lyall deed net alsof ze niet bestond. Maar de zesduizend be zoekers, gisteren in het Zuiderpark aanwezig, wisten beter. FC Den Haag kwam vlot op een voorsprong (van 2-0) en hield deze, ook na het tegendoelpunt van Toonstra, knap vast. Boskov toonde echter geen begrip voor het uitblijven van een hoge score. „Ik heb de afgelopen week extra-zwaar getraind in verband met de duels tegen West Ham United. Het tijdstip leek me er het best voor geschikt. Maar het effect daarvan viel, als ik eerlijk ben tegen. Mijn spelers waren in de tweede helft moe en initia tieven werden er veel te weinig ondernomen". Aad Mansveld, alwéér de vertrouwde uitblinker bij FC Den Haag en beslist niet meer van plan om in deze grote vorm aan het einde van het seizoen met voetballen te stoppen („Dat kan toch niet Alleen wil ik mijn waarde voor het elftal nu wel eens in geld uitgerukt zien") wees echter op een ander manko bij FC Den Haag. De aanval scoorde te weinig. Hij had van trainer Boskov voor de rust carte blanche om, zoveel als hij maar wou, op te komen. De belangrijkste gast in het Zuiderpark was West Ham - manager John Lyall. pen ook. Maar door de redding van doelman Thie, die buiten zijn strafschopgebied hands maakte, en het kolossale afstandschot van Mansveld, dat doelman Geilman even later verraste en waardoor Henk van Leeuwen moei teloos kon scoren, kwam FC Den Haag toch op het punt uit, waar het voor werkte. De voorsprong werd nog groter door alweer goed doorzetten van Aad Mansveld. De defen sie van Roda JC verdedigde de bal slecht uit en de Haagse aanvoerder, die bij de zijlijn stond, maakte een aantal schitterende bewegin gen, waaruit zijn vorm bleek én zette de bal over een afstand van zestig meter zo verrassend zuiver voor, dat doelman Geilman zich finaal verkeek en Henk van Leeuwen met het hoofd kon scoren. De spits: „Iedereen heeft eens weer kunnen zien wat een goede voorzet voor een spitsspeler betekent. Die bal was óf en dan is een doelpunt maken heus niet moeilijk meer." Aad Mansveld en Henk van Leeuwen stonden aan de basis van het schitterende tweede doelpunt van FC Den Haag. De nauwkeurige voorzet van vér werd door de spits ingekopt. Roda JC kwam hierdoor voortdurend onder druk te staan. Maar na die onverwachte tegen- 'treffer, door Toonstra in buitenspelpositie ge maakt, gebaarde Boskov, dat Mansveld geen risico's meer mocht nemen. Er moest meer op voorzichtigheid gespeeld worden; de punten behoorden te worden veilig gesteld. Bedenkelijk De aanval van FC Den Haag zakte prompt weg en de druk van Roda JC werd groter. Het spelbeeld veranderde enigszins, maar de zege kwam niet in gevaar. Mansveld: „Ik vind dat toch bedenkelijk. De aanval van FC Den Haag moet veel zelfstandi ger kunnen opereren." Kritiek, die terecht was. Want hoewel FC Den Haag weer met de, meest ideale driemansvoorhoede: Swanenburg, Van Leeuwen en Schoenmaker, opereerde, ontston den eigenlijk veel te weinig kansen. En als Dick Nanninga na een kwartier secuur van een fout van Mansveld had geprofiteerd was de wed strijd waarschijnlijk nog zeer spannend verlo- De verwachte druk, die FC Den Haag al meer dit seizoen uitoefende en tot een hoge score bracht, werd in de tweede helft teniet gedaan door een scheidsrechterlijke dwaling. Frans Derks reageerde niet op een zeer duide lijke buitenspelsituatie, waarvan Toonstra pro fiteerde. Ook het, door de spelers aangevraag de, beroep op de grensrechter die had gevlagd, maakte niets uit. Derks nam niet eens de moeite voor een gedachtenwisseling. Hij zei later: „Ik stond in een dusdanige positie, dat ik beter dan wie ook kon waarnemen wat er aan de hand was". De spanning was door deze treffer van Roda teruggekomen en bleef ge handhaafd, omdat Frans Derks ook nog eens een zeer duidelijke handsbal van de Limburgse verdediger Pfeiffer over het hoofd zag. De scheidsrechter die de avond ervoor zijn vrien den had uitgenodigd voor Carnaval in Breda, had zijn middag niet en FC Den Haag prees zichzelf gelukkig dat de overwinning niet in gevaar was gekomen. Hans de Bruyn Scoreverloop: 21. Van Leeuwen 1—0, 36. Van Leeu wen, 50. Toonstra 2—1. Scheidsrechter: Derks. Toe schouwers: 60000. ker. Van Leeuwen, Swanenburg. Roda JC: Geilman- De Wit, Blatter, Pfeiffer. Meuser (Broeks); Ziegler, Advocaat, Toonstra; Van der Lem, Nanninga, Korver (Vermeulen).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9