Steeds meer aandacht voor milieuzaken in Zuidhollandse tuinbouw TOMATENAANVOER KOMT OP GANG RUIMERE AANVOER, TOCH BETERE PRIJZEN UUR DER WAARHEID BOLLENVAK NADERT MR. C. VAN VEEN: KANSEN VOOR AGRARISCHE INDUSTRIE BUITEN EEG GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN 1 Het weer van de afgelopen week heeft er - voor gezorgd dat er van heel wat meer uren zon geprofiteerd kon wbrden. Dit heeft weer tot gevolg dat de groei en de zetting van veel gewassen onmiddellijk stukken beter verloopt. Over het algemeen wordt verwacht dat er aan het eind van deze maand alweer een behoorlijke aanvoer van tomaten zal zijn. Vorige week woensdag werden er aan veiling Westland Noord tomaten aangevoerd in de sorteringen C en CC, de prijzen per 6 kg. voor deze sorteringen waren 32,80 en 16,-. Als er gekeken wordt naar de import van de belangrijkste afnemer van Hollandse tomaten, te weten West-Duitsland, dan valt uit de invoer van 13 tot en met 16 februari het volgende op: de tot vorige week aanzienlijke invoer van Marokkaanse tomaten is plotseling sterk teruggevallen naar slechts 53 ton. De totale import van tomaten in West-Duitsland bedraagt over de genoemde1 periode 149 ton, de overige toma ten komen van de Canarische Eilanden, 96 ton en Nederland doet voor 1 ton mee. Het is thans enorm interessant om de marktont wikkeling in West-Duitsland op de voet te volgen omdat er vorig jaar aan het begin van het tomatenseizoen tegenvallende resul taten werden geboekt Komkommers De aanvoer van komkommers is dit jaar vlotter van start gegaan dan vorig jaar. De aanvoeren lagen aanmerkelijk hoger, maar in de tweede week van februari is er een duidelijke teruggang te constateren als ge volg van het donkere we$r. De prijzen heb ben geen gelijke tred kunnen houden met hefc prijsniveau van vorig jaar en bleven zo'n 16 tot 25 cent per stuk lager. Er dient opgemerkt te worden dat Griekenland erg aktief is op de West-Duitse markt, de export van Griekenland is 3 maal zo groot als vorig jaar, te weten van 325 ton naar 100 ton per week. Daarnaast is er een grotere concurrentie van de Canarische Eilanden en Bulgarije. Het ingaan van de referentieprijzen van vorige week en de teruggevallen aanvoer zijn er de oorzaak van dat de prijzen zich de afgelopen week hebben hersteld en boven het prijspeil van vorig jaar uitkwamen. De prijzen waren als volgt: 36/41 1,04; 31/36 0,81; 26/31 0,62 per stuk. Voor de ko mende week wordt er weer een opleving in de aanvoer verwacht, waardoor de prijzen weer meer onder druk komen. Sla Geheel volgens verwachting hebben de sla- prijzen de afgelopen week lagere noteringen geboekt Geleidelijk aan wordt de aanvoer van sla groter, waardoor de prijzen gedaald zijn naar 45 cent per krop. Dit wil niet zeggen dat de prijzen ongunstig afsteken bij die van vorig jaar, toen lag de gemiddelde prijs rond de 20 cent per stuk. De aanvoer van sla zal verder toenemen waardoor de prijzen meer onder druk komen en met verdere prijsdalingen moet dan ook reke ning gehouden worden. Overige gewassen Andijvie behoort nog steeds tot de duurdere groenten, de prijzen per kg lagen rond de 2,40. Voor prei zijn de prijzen aanzienlijk gedaald en wel met een gulden per kg. naar 1,40. De vraag naar boerenkool is nog steeds goed hetgeen blijkt uit een prijs van ruim 90 cent per kg. Gezien het nog geringe aanbod van spinazie zijn de prijzen nog steeds hoog nl. 2,80 per kg. Bij aanhou dend zacht weer zal de oogst spoedig een uitbreiding ondergaan met als gevolg een prijsdaling. Op de veiling „Delft-Westerlee" is er al weer bloemkool aangevoerd voor een prijs van 67 cent per stuk, dit' zijn waarschijnlijk „hoorders" geweest. Kleinere gewassen als raapstelen, selderij, en peterse lie noteren redelijke prijzen nl. 36 cent, 22 cent en 40 cent per bosje. De liefhebbers van aardbeien hebben nog steeds de be schikking over aardbeien uit Israël, de groothandelsverkoopprijs bedraagt 2,75 per 250 gram. Voor het bollenvak, dat wat de handel be treft nu voortwiegt op een kalm zeetje vol goede prijzen - nadert het uur van de waar heid. Op zaterdag 28 februari moet het eindrapport van het struktuuronderzoek in de bloembollensector in de openbaarheid komen. Al weken staat vast dat een van de belangrijke slotconclussies zal zijn: bunde len of ondergaan, pompen of verzuipen, want een alternatief is er niet Men kan de laatste tijd dan ook niet achter de coulissen van dat wonderlijke vak duiken, of men loopt tegen het begrip producentengroepe ring (of zo men wil: telersvereniging) aan. Het vak staat er gewoon bol van en wie even verder in de materie wil graven, loopt bin nen de kortste keren tot op borsthoogte door de vele theorieën. Er is bijvoorbeeld al beweerd dat men de bloembollenveilingen wel kan gaan bestempelen als producente norganisaties. Erg simplistisch gedacht en bovendien mijlen naast de realiteit. Niet ten onrechte zei een bestuurslid van het Pro- duktschap voor Siergewassen, de heer J. Leuven, onlangs dat de bloembollenveiling in feite niet meer is dan een overdekte marktplaats waar ieder naar believen kan in- en uitlopen. Een dergelijke constructie beantwoord in de verste verte niet aan de eisen die Brussel stelt en déér zal men toch aan de bel moeten trekken, wil men in aanmerking komen voor subsidies. Die zul len immers nodig zijn om de start van een dergelijke producentenorganisatie mogelijk te maken, terwijl men ook over financiële middelen moet kunnen beschikken als er onverkoopbare voorraden uit de markt ge nomen moeten worden. Voor men dus kan profiteren van de grote EEG-pot, zal men ook de voorwaarden moe ten vervullen. Punt één zal dus moeten zijn dat men minister v.d. Stee van Landbouw voor de plannen interesseert, want die zal de Brusselse kat de bel moeten aanbinden. Er zullen nieuwe verordeningen moeten ko men of tenminste moeten bestaande veror deningen worden aangepast. Niet te groot Er zijn experts die beweren dat men die telersverenigingen niet te groot moet maken, omdat het geheel anders te log en te onover zichtelijk wordt, maar er zijn ook deskundi gen die met even veel nadruk beweren dat men beslist niet van een kleinschalige opzet moet uitgaan. Want, zeggen zij, kleine groe peringen zullen door grote combinaties uit de handel gemakkelijk gemanipuleerd wor den. Die gaat men bespelen en wellicht zelfs overspelen. In het Landbouwschap, afd. bloembollen, en in het Produktschap voor Siergewassen wordt op deze problemen naarstig gestu deerd en het ligt in de lijn der verwachtin gen, dat men binnen niet al te lange tijd met voorstellen in een bepaalde richting komt Hoe alles ook gaat lopen, het staat wel vast dat het bloembollenvak een uiterst belangrijk jaar is ingegaan. In 1976 zullen verstrekkende besluiten genomen moeten worden. Dat er niet alleen op het terrein van de bedrijfsvoering grote wijzigingen moeten ko men, staat als een paal boven water. Met name zal er ook op het gebied van de organisatiestruktuur het r.odige moeten ver anderen. Het bollenvak kent te veel organi saties, die voor een deel op eikaars terrein opereren, overlappingen en doublures in de hand werken, enz. Er zal dus veel meer gestroomlijnd moeten worden. Om te begin nen naast één handels- ook één kwekersor ganisatie. Daarmee zal men niet kunnen volstaan. Men zal daarnaast aansluiting moeten zoeken bij die organisaties uit de agrarische sector die reeds tot een gezamen lijk optreden gekomen zijn en daardoor ook in staat zijn politieke druk uit te oefenea Dat zal het bollenvak alléén nooit kunnen. Zware opgave Er zal bovendien een veradering moeten komen in de mentaliteit van de gemiddelde vakgenoot. Alleen dén zal men kunnen ko men tot vruchtbare vormen van samenwerk ing. Dat .laatste, de verandering van de mentaliteit, zal wellicht de zwaarste opgave zijn waarvoor men zich in 1976 ziet gesteld. Kan een vak van individuen - een vak dat van individualisme ook groot is gworden! - in betrekkelijk korte tijd worden omge turnd? Alleen gedwongen door de druk der tijden zal men wellicht bereid worden ge vonden om de steven te wenden. Over een paar maanden zullen we in ieder geval méér weten Utrecht Mr. C. van Veen, voorzitter van het verbond van Nederlandse ondernemin gen (VNO), is van mening dat de Nederlandse voedsel en agrarische industrie een van de belangrijkste economische pijlers in ons land kan blij ven, als zij kans ziet in te spelen op de vraag naar voed sel in ontwikkelingslanden. De heer van Veen zei dit naar aanleiding van de zaterdag in Utrecht afgesloten internatio nale levensmiddelenbeurs RO- KA. Een groot deel van de produk- ten uit de voedsel- en agrari sche industrie gaat naar het buitenland, met name naar de lidstaten van de EEG. Volgens de heer van Veen zal de uit voer van levensmiddelen zich echter in de toekomst ook moeten gaan richten op ande re landen zoals de derde we reldlanden. Hij pleitte voor een snelle verwezenlijking van een beter gereglementeerde wereldmarkt voor agrarische grondstoffen. "De protectio nistische tendensen, die her en der de laatste jaren de kop opsteken, moeten met kracht worden bestreden," zo zei hij. Maar ook binnen de EEG- markt is het nog niet allemaal koek en ei. Het gemeenschap pelijke landbouwbeleid van de EEG is op de tocht komen te staan door het ontbreken van voldoende afstemming van het economische en monetaire be leid tussen de lidstaten, aldus van Veen. Daardoor is volgens hem een rem komen te staan op de verdere integratie. De heer van Veen vindt het nood zakelijk dat daarom binnen de EEG zo spoedig mogelijk een economische en monetaire unie en vervolgens een politie ke unie van de grond komt. De huidige recessie heeft de voedsel- en agrarische indus trie minder getroffen dan bij voorbeeld de metaalindustrie. Terwijl de industriële produk- tie vorig jaar in ons land aan zienlijk daalde kon de voe- dings- en genotmiddelenindus trie de produktie nog licht uit breiden. MAANDAG 23 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT Het opvallende van de afgelopen week in de Westlandse bloemenhandel is, dat hoewel over vrijwel de hele linie de aanvoer toe nam, de prijzen zich niet alleen volledig handhaafden, maar zelfs opliepen. Om het met een algemeen cijfer te zeggen, bij aan voer van bijna 4.5 miljoen stuks of bossen in de voorgaande week, werd een omzetcij fer bereikt van bijna 5,5 miljoen. De afge lopen week breidde de aanvoer zich uit tot bijna zes miljoen stuks of bossen met een opbrengst van 8,5 miljoen. Iets dergelijks deed zich voor met de pot- en perkplanten en het totale omzetcijfer bedroeg afgelopen week aan de CCWS bijna 9 miljoen tegen bijna 6 miljoen in de voorgaande week. Om enkele bloemsoorten afzonderlijk te noemen, de gemiddelde prijs van de anjers bedroeg afgelopen week 44 cent, hoogste prijs 71 cent, met respectievelijk 33 en 67 cent in de voorafgaande week. De troschry- santen bleven vrijwel gelijk in prijs maar fresia bij voorbeeld liep van gemiddeld 3,31 per bos tot 9,- tegen resp. 2,87 en 8,20 in de week daarvoor. De gemiddel de prijs van de tulpen lag iets hoger nl. 2,54 tegen 1,89 in voorgaande week. Als geheel dus geen reden tot klagen met gere gelde aanvoer en rustige prijzen en ook regelmatige afname zowel door binnen- als buitenland. Produktenshow Om ruimere bekendheid te geven aan de betekenis van de tuinbouw voor onze natio nale economie, wordt door groente- en bloe- menstudieclubs in het Zuidhollands glasdis trict een produktenshow voorbereid, die in het gebouwencomplex van de veiling West- land-Noord moet worden ingericht. Daar voor is thans reeds ruime medewerking toegezegd. Juist in deze tijd, waarin de economie in ons land vaak wordt besproken, is het van grote betekenis de aandacht te vestigen op de tuinbouw in Zuid-Holland. De noodzakelijkheid, dat dit gebied onaangetast blijft zal worden aangetoond, ook als gebied voor de werkgelegenheid. Het is een groot geconcentreerd gebied, waarin toeleverings bedrijven, afzetgelegenheid, onderzoekbe- drijven en dergelijke zijn gevestigd. De show wordt dan ook een uniek gebeuren. Het werken in de tuinbouw is de laatste jaren veel aantrekkelijker geworden, door betere lonen, diverse voorzieningen en werktijden. Het vorig jaar werden door de genoemde studieclub in zeven plaatsen binnen het ge bied open dagen gehouden, die uitstekend zijn geslaagd en veel belangstelling trokken. Om die reden wordt nu op 3 april in Bleis wij k en Sion (Rijswijk) een open dag georga niseerd. De voorbereidingen daartoe zijn in volle gang. Amaryllis-problemen De laatste jaren hebben de bloemkwekers nogal problemen met de teelt van amaryllis. Tot nu toe is het niet gelukt om daarvan de oorzaak op te sporen. Het proefstation te Naaldwijk heeft nu een student van de Hogere Tuinbouwschool te Utrecht bereid gevonden, de economische moeilijkheden en mogelijkheden te bestuderen. In verband hiermee is aan bij de teelt van amaryllis betrokken kwekers een beroep gedaan tot verlenen van medewerking. Het verwijderen van veel in de tuinbouw voor grondontsmetting gebruikt plastic folie gebeurt door middel van grote containers, die bij de grootste veilingen staan opgesteld. i Afgedragen tuinbouwgewassen worden veilig op grote stortplaatsen gedeponeerd, zoals hier aan de Middel- broekweg in Honselersdijk. DEN HAAG In het onlangs verschenen jaarverslag over 1975 van de Provinciale Vei lingorganisatie Zuid-Holland wordt meldi/ig gemaakt van hetgeen deze overkoepelende organisatie voor de groente veilingen in Zuid-Holland het afgelopen jaar heeft gedaan met betrekking tot het onder werp „milieu-aangeleenhe- den". Daaruit blijkt de ver- heugendebelangstelling van uit de bedrijfstak zelf voor veel wat met het tuinbouwmi- lieu heeft te maken. Dat wordt overigens niet ge daan, omdat de tuinbouw nu zo begaan is met het milieu in het algemeen. Natuurlijk speelt dat op de achtergrond wel een rol, die van toenemen de betekenis is, maar het is bedrijfs-economisch en be drijf stechnisch gezien een pu re noodzaak. Steeds sneller Deze mening wordt onder steund door een artikel in het zojuist uitgekomen februari nummer van het maandblad van het Proefstation voor de Groenten- en Fruitteelt onder Glas te Naaldwijk. Onder de titel „Gebiedshygiëne; een dringende eis" wordt gewezen op het tuinbouwkundig gezien steeds voller worden van het Zuidhollands Glasdistrict. Zo wel in de breedte als in de diepte. In de breedte door het nog steeds groeiend glasa reaal, waardoor de bedrijven steeds dichter bij elkaar ko men te liggen. In de diepte ook als gevolg van het optimaal benutten van de kassen. De periode dat er in de kas wordt geteeld, wordt steeds langer. De jaarrondteelt van talrijke gewassen noodzaakt de tuin ders zorgvuldiger te zijn dan vroeger om ongewenste plan tenziekten te voorkomen. Het deponeren langs de sloot kant van komkommerafva! vormt een ideale versprei dingsbron van het schadelijke komkommervirusd2. Dezelfde voorbeelden gelden voor an dere gewassen, waarbij uit het oogpunt van besmetting buitenteelten een extra ge vaar vormen, aldus het maandblad van het Naald- wijkse Proefstation. Uit het jaarverslag van de Provinciale Veilingorganisatie in Zuid-Holland blijkt dat der gelijke gevaren zijn onderkend en - soms in samenwerking met bloemenveilingen of ande re organisaties - worden aan gepakt. Tuinvuil Zo werd bijvoorbeeld veel aandacht besteed aan de ver wijdering van deze afgedragen tuinbouwgewassen. In het Westland wordt reeds geruime tijd gezocht naar een definitie ve oplossing voor het gecon troleerd en veilig storten van dit zogenaamde tuinvuil. In het tuinbouwgebied ten oosten van het Westland, ook wel de Kring genoemd, wordt het tuinvuilprobleem vooral aan gepakt door het, via veilingen en studieclubs, georganiseerd afvoeren van aangetaste ge wassen. Verwacht mag wor den dat deze vorm van afvoer met behulp van grote contai ners zal toenemen. Daarnaast neemt het versnipperen in de kassen van leeggeoogste tuin bouwgewassen hand over hand toe. De restanten gewas verdwijnen als organisch ma teriaal in de kasgrond en ver vullen daar bovendien een bo- demverbeterende rol. Plastic Van bijzondere betekenis is, blijkens dit jaarverslag, ook de georganiseerde afvoer van plastic folie, dat bij het ont smetten van kasgronden wordt gebruikt. In het verle den leverde het verwijderen van dit lastige, nauwelijks te verbranden plastic, grote pro blemen op. Die zijn nu dank zij een regeling van de veilin gen met de grondontsmetters opgelost. De tuinder kan het gebruikte plastic verzamelen en gratis storten in containers, die bij de grootste veilingen staan opgesteld. Desgevraagd werd ons medegedeeld, dat het in 1975 een hoeveelheid betrof van ruim 6.000 kubieke meter, ofwel een totale oppervlakte plastic folie van méér dan 15.000.000 vierkante meter! Het opruimen van restanten van bestrijdingsmiddelen, waarvoor een wettelijke rege ling in de maak is, kreeg de aandacht van de veilingbe stuurders. Voeg daarbij het feit, dat de glastuinbouw in Zuid-Holland massaal is omgeschakeld van de verontreinigende stookolie naar het schone aardgas, dan wordt duidelijk, dat de laatste jaren goede vorderingen zijn gemaakt met betrekking tot de bedrijfshygiëne en een scho ner milieu in de glastuinbouw. De toenemende biologische be strijding is dan nog niet ge noemd. Kassen voor Polen Rusland gaat in het kader van een vijfjaren plan voor de eerste maal in Polen kassen en warenhuizen bouwen. Het betreft dertig objecten met een totale oppervlakte van 180 ha. In de loop van dit jaar zal de eerste kas worden afgeleverd. Tot nu toe leverde alleen Bulgarije kassen aan Polen, tot eind vorig jaar in totaal 31 stuks. Het ligt in de bedoeling, dat tot 1980 Polen in Bulgarije nog 34 kassen zal bestellen. Het ligt in de bedoeling om tot 1980 de oppervlakte glas in Polen te verdrievoudigen. Zoals bekend zijn door Nederlandse kassenbouwers in Bulgarije kassen gebouwd. Of en in hoever re straks Polen als concurrent aan de markt verschijnt moet worden afgewacht PAGINA

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7