Wasemafzuigkap kan zaak van leven of dood zijn Van alle markten thuis VAN Ha HUIS ir UIT Lucky Luke - De trek naar Oklahoma Dargaud S.A. -1975 Suske en Wiske De 1 I I DSL COl'RANT MAANDAG 23 FEBRUARI 1976 P' DON BENT U BANK Ze rennen weg! Vlug mT we kunnen de kiosk onder] hgr zoeken! v J, Hssr boven dïwj Toch wel. Hier is een luikt] Opschieten voor) 'die twee brug-) V komen! tb4 Q De internationale Europese kwekersorganisatie Fleuro- sect, die zich bezig houdt met testen van bloemzaadrassen, wijst op het door de zaadfir ma irtauser, Zürich nieuw ont wikkeld „vlijtig Liesje" in scharlakenrood (bekroond met bronzen medaille 1976). Verder het nieuwe ras vroeg- bloeier Zinnia met zachtroze bloemen van ca. 7-8 cm als perkplant, ontwikkeld in de States: „Pink ruffles". Kopen in perskluit. O De Nederlandse vereniging voor suikerzieken is blij met het nieuwe product neo drop, waarin geen sorbitol zit. Het snoepje is suikervrij. Ook voor „slanke lijners". O De firma Nieuwegein in Jutphaas importeert ook uit de USA diverse suikervrije en zoutarme produkten en spe ciaal voor de vrouw-: natuur lijke cosmetica op basis van honing en gelée royale uit Frankrijk. De nieuwe Rodiworst (Rodi BV, Werder) bestaande uit pens en vlees (400 gram: ƒ1.58) is een „snoepje" voor de hond of liever er kan van een schijf met bruin brood, groente en eten uit het huis een hele maaltijd van worden gemaakt. 0 Warner Body Styling komt op de markt met pantylettes in strak aansluitende superweave voor grote maten (bene cup) ƒ98.— of in glad afkledend satijn stich en naadloze cups, stretch schouderbandjes en verstevigd voorpand. In b-cup vleeskleur 89.—. De pantylette met naadloze cups voor grote maten. Paulus de Boskabouter-Eikeligheden goed TEKST: Tiny Francis „Hypocyrta" hamstert water in bladeren De „hypocyrta", een charmant gewas uit Madagascar, zit van onder tot boven met lila of licht purperen bloempjes. Het gaat om een gemakkelijke vet- plant, die niet veel water hoeft te hebben. Zoals een kameel zijn eterij in de bult opslaat, zo hamstert de hypocyrta (als meer vetplanten) water in de bladeren, wat echter niet bete kent dat ze mag verdrogen.... vanaf januari tot de zomer bloeit deze modeplant, ook wel voorradig in sommige super markten. De vaste plant, ei genlijk een soort struikje, gaat hangen als ze groot wordt en kost in gerekte vorm ongeveer 4.50. Gedrongener soorten 7.50. Ze verdient veel lucht, houdt niet van directe zonbe- straling, maar wel van warmte als ze groeit. Goede sproei beurten met onthard water doen haar deugd. Maandag 23 februari Koninklijke Schouwburg 20.15 u. Al les over liefde. Dlllgentla 20.15 u. Open Podium- Poppentheator Guldo van Deth 14.30 u. Ijsvrij; 20.30 Cabadrama, soloto neel Jan Veelo (J) Steenvoorde Rl|awl|k 11.30 u. Koffie concert Antoni Rous viool Peter Visser piano (J) Jazz-aocletelt Warmond 14.30 Jam Sessions. Groene Kerkje Oegstgeeat 14.30 Paul Verhey fluit Rudolf Jansen plano (J) Circustheater 20.00 u. II combatti- mento di Tancredi e Clorinda/lamen- to d'Arfana/ll ballo dell'lngratl (Ne derlandse Operastichting (J) Theater In de Steeg 2030 Ubo Dijk stra fluit Bert Maas gitaar (J) Dinsdag 24 februari Koninklijke Schouwburg 20.15 Alles over liefde. (7) Theater Aan de Haven 20.30 u. Aga- memnoon (De Appel) (J) Dlllgentla 20.15 u. Je moet er mee leren leven, dan wordt het misschien nog leuk ook, cabaret. Vaate Burchtkerk Voorburg 20.15 Voorburgse Oratoriumvereniging o.l.v. Rocus van Yperen m.m.v. solisten en Gewestelijk Orkest voor Zuid Holland (J) DELFT CITY (tel. 123251): Breakheart pass (14) 2.30, 7.00, 9.15. CITY SELECT (tel. 123251): Lenny (18) 2.30, 8.15. wo. 8.15. Pim Pandoer in het nauw (al.) wo. 2.15. DE.LFIA (tel. 123855): Flesh Gordon (18) 2.30, 7.00, 9.15. DOELEN KINO (tel. 126730): Truck Turner (18) 7.00, 9.00. FLORA (tel. 120814) The dra gon dies hard (18) 7.00, 9.15. STU DIO D (tel. 123280): Vandaag of morgen (14) 7.00. 9.15. FILMHUIS (tel. 140226): Dat mooie woord vrijheid. Dag. 8.00. LEIDEN Luxor: (tel. 121239) Enter the dragon (1) 14.30. 19. 21.15 zo 14 16.45 19 21.15. Trianon: (tel. 123875) De nacht portiers 14 30 19 21.15 zo 14.30 16.3Q 19 21.15. Rex: (tel. 125414) Betty, bed in, bed uit (18) vr. za. 23.30, Sexple- zier uw Tiroler is hier (18) 19 en 21.15, Pinocchio wo. za. 14 30. Camera: (tel. 124919) Jaws (14) 20. Oud Shatterland (al) za. wo. 14.30 zo. 14 16.15, De nachten van Dracula (18) vr. za 23.30 Lldo: (tel. 124130) Klopjacht (14) 14.30 19 21.15 zo. 14.30 16.15 19 21.15. Studio: (tel. 133210) Scènes uit een huwelijk (18) 14 30 20. A) De afvoer van de kap is aangesloten op een ventilatiekanaal, terwijl tevens een afvoerkanaal aanwe zig is. Verder is een luchttoevoeropening van voldoende grootte aanwezig. Deze situatie is juist, de verbran dingsgassen van de geiser kunnen via het afvoerkanaal worden afgevoerd. LU goed B) De afvoer van de kap geschiedt direct naar buiten. Er is een luchttoevoeropening van voldoende grootte aanwezig. Gevaar is hier niet aanwezig. De installatie is dus juist. Hierdoor ontstaat een situatie, die tot een dodelijk ongeluk kan leiden. De afvoer van de kap is aangeslo ten op een afvoerkanaal, waarop op een andere verdie ping gastoestellen zijn aangesloten. De verbrandings gassen hiervan kunnen door de afzuigkap worden teruggedrukt. De afzuigkap houdt de keuken schoon, maar kan evengoed een aanslag op het leven ple gen. Aan de Waalsdorperweg, in Den Haag is onlangs de 14-jarige Jano Kranenburg in een badkuip verdronken om dat de afvoergeiser in de bad kamer niet goed werkte. Be neden in de keuken hing een wasemafzuigkap. Boven de keuken bevond zich de badka mer met geiser, die „afgassen" produceert. De kap blies zo doende dodelijk koolmonoxy- de het vertrek in. Bij het installeren van een afzuigkap moet dan ook in eerste instantie gelet worden op het afvoerkanaal. Erkende gasinstallateurs weten dat het kanaal, waarop de wasemaf zuigkap is aangesloten voor meer mensen een zaak van leven of dood kan zijn. Pas op met doe het zelf. Verleidelijke aanbiedingen: afgeprijsde wa- semkap voor 189,—, kan een handige huisvader doen be sluiten de kap zelf te monte ren. „Het is een van de ge vaarlijkste dingen die je ei genhandig in huis kunt doen", waarschuwt het GEB van Den Haag. „Je weet niet wat je gaat verprutsen. Als je 't zelf doet gaat 't geheid fout. Ventilatiekappen zijn voor het grootste deel ventilatie- verstoorders. Wij zijn er fi naal tegen, behalve wanneer ze als zodanig zijn ontworpen in nieuwbouw met open keu kens. Wil men met alle geweld toch zelf knutselen, laat men dan eerst bij ons informeren". Afzuigkappen kunnen op drie manieren kwaad aanrichten: Men sluit als hij niet ge bruikt wordt het bestaande afvoerkanaal af terwijl de geiser brandt, zodat afgassen blijven hangen. Zonder kap zouden ze kunnen ontsnappen door het afvoerkanaal. De afzuigkap, aangesloten op een gemeenschappelijk ka naal blaast luchtjes bij de bu ren (flats) of de gevaarlijke situatie ontstaat dat in een ander vertrek met cv ketel, minigas, badgeiser verbran dingsgassen komen, die niet weg kunnen. Het toestel mag dus nooit worden aangesloten op een afvoerkanaal, waarop ook een gastoestel is aangeslo ten, al of niet in dezelfde ruimte opgesteld. Men zuigt met de wasemaf zuigkap zuurstof uit de keu ken (200—600 m3 per uur in een ruimte van 3x4x5, dus in 8 tot 10 maal per uur wordt de keuken leeggezogen). De lucht die verdwijnt is nodig voor de verbranding van gas toestellen. Resultaat: kool- Kleine metalen vetfilters zijn gemakkelijk uit de wasemkappen te verwijderen en schoon te maken. monoxyde. (veel huisvrouwen klagen over hoofdpijn..). Onderdruk Een toestel dat lucht uit een ruimte afzuigt kan alleen goed werken als eenzelfde hoeveelheid lucht ook weer wordt toegevoegd. Zo niet, dan ontstaat onderdruk door het zuigen. Verbrandingsgas sen die normaal zouden ver dwijnen worden teruggezogen in de keuken. Conclusie: om veilig te opereren met een af zuigkap moet gezorgd worden voor voldoende luchttoevoer (opening keukendeur, rooster). In april 1974 heeft de stich ting VWO 26 afzuigkappen en 3 wasemkanalen onderzocht. Een derde deel van het getes te materiaal was onvoldoende veilig. Belangrijk is de filters niet van kunststof te nemen maar van glas of staal, daar de eerste bij vlam in de pan smelten of in brand raken. Liefst moet men het vetfilter afschermen met een stalen plaat. De veiligste wasemaf zuigkappen zijn die met ran- dafzuiging. „Bij een goed wer kend mechanisch ventilatie systeem", aldus een woord voerder van het GEB, „zoals in de moderne woningbouw wordt toegepast is het aan brengen van ventilatietoestel- len veelal overbodig". De stichting instituut voor huishoudtechnisch advies heeft bij wijze van steekproef een panel van het IVHA ge vraagd naar afzuigkappen. Bij 1/4 van de mensen bleken pro blemen te bestaan. „Het prin cipe is heel goed", aldus de stichting. „De mens krijgt keukenluchtjes en die zuig je af zo dicht mogelijk bij de bron. Alleen bij aanschaf moet je er niet alles van ver wachten. Elk huis is anders. Zelfs als het goed zit met het aantal kanalen, kan in een bepaald kanaal door bochtjes of ligging, de manier waarop geventileerd wordt, de afzuig kap onvoldoende functione ren. Je kunt een goede afzuig kap hebben, maar de omstan digheden maken dat die te leurstellend werkt. „Belang rijk is dat de afmeting van de kap die van het fornuis even aart. De wasem van grote pannen, die voor op bet for nuis staan, kan niet weggezo gen worden door een te kleine kap. Slecht afzuigeffect in een (open) keuken kan verholpen worden door beter gekozen luchttoevoer. De kap moet vanaf de verste hoek afzuigen. In een open keuken dus liefst in de verste hoek een raam openen. Lawaai Zet de kap op tijd aan. Veel klachten kreeg het panel over lawaai. In showrooms zijn wasemkappen vaak tegen de kastjes gemonteerd. Als de kap „aanstaat" wordt er zo doende geen lucht verplaatst. Gevolg: minder lawaai dan in werkelijheid in de keuken. Wie bij aankoop een indruk wil krijgen van de lawaaipro- duktie moet de afvoeropening voor de lucht helemaal open laten staan. Dan pas hoort de consument hoeveel herrie de kap maakt. Vele afzuigkappen zijn op 4 standen regelbaar. Alles goed en wel, maar soms loopt bij een lagere stand het rendement terug. Koop liefst een kap met Kema keur, dus elektrisch veilig. Houdt in het oog dat warmteverlies door U-13 Intussen was Krakras met een reuzevaart op weg naar de hek- sehut. „Oooo, wat zal mijn meesteres opkijken als ik haar dit nieuwtje vertel!" dacht ze en ze verheugde zich nu al op een flinke beloning. De heks hoorde haar aankomen. Ze veegde de opgewonden eikelman van de tafel en gromde: „Hou stil, daar komt mijn hulpie. Misschien heeft ze me ditmaal werkelijk iets belangrijks te vertellen." „Belang rijk?" jubelde Krakras, die al binnen was komen stuiven. „Het is het mooiste wat ik in jaren gehoord heb. Die suffe vogels komen jou om een drankje voor Paulus vragen, wat zeg je me daarvan?" „Hiep, hiep hiep hoera," gilde de eikelman. Bokkige Bom bardon een wasemafzuigkap in de keuken niet gering is. Kor tom: wanneer de consument zo'n keukenhulp koopt, eerst goed de situatie bekijken, gro te voorzichtigheid betrachten bij de keuze en er na montage een beetje mee experimente ren. De filosofie van het IV HA is: probeer van je eigen wasemkap zoveel mogelijk profijt te trekken. En wilt u nog meer weten: „koperskom pas" van het IVHA „ventila tie in de woning" vertelt meer bijzonderheden. Leden Ned. Verg. van Huisvrouwen 1.50 niet Iedenf2,— te storten op giro 338944.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6