Kabinet leidt land naar bankroet Spanje werkt opreeht aan der democratische ontwikkeling" jtadoeSou/icMit Kardinaal Willebrands in Utrecht geïnstalleerd KISSINGER: HANDEN AF VAN ANGOLA VS: internationale bestrijding van omkooppr akti j ken Dr. Jos de Boer (78) overleden WIEGEL: Minister Van Stoel Marokkanen met elkaar slaags voor N. O. S.-gebouw IRA-mars voor Stagg MAANDAG 23 FEBRUARI 1976 I.F.IDSE ("OI R ANT PAGINA AMERSFOORT - Het kabinet leidt het land naar een ban kroet. De nieuwste prognoses van het Centraal Planbureau vormen een aanklacht tegen het regeringsbeleid. Dat verklaarde oppositieleider Wiegel zaterdag op een vergadering van de VVD-partijraad. Volgens Wiegel zal een vermin dering van de collectieve uitga ven met één procent beslist on voldoende zijn. Hij meende dat de overheidsuitgaven, de belas tingen en de sociale premies niet verder mogen stijgen. De overheidsuitgaven behoeven volgens hem niet in absolute zin te verminderen, maar ze moeten in verhouding tot alle andere uitgaven gelijk blijven. „We zul-- len", zei Wiegel, „de heren An- driessen(KVP) en Aantjes (ARP) steunen in hun strijd voor ver dergaande bezuinigingen". Het zal voor Andriessen en Aantjes steeds moeilijker worden om voor het kabinet door de bocht te gaan. De partijraad was gewijd aan een bespreking van het „onder nemingsrecht". De VVD meent dat de beslissingen over bedrijf sinvesteringen een zaak zijn die alleen de ondernemingen aan gaat. De overheid moet zich daar buiten houden. De partij raad was verdeeld over de vraag, of de directeur al of niet voorzitter van de ondernemings raad moet zijn. De ene helft vond van wel, de andere achtte dit niet noodzakelijk. -vJi? :V" NIEUWS VOOR HET OPRAPEN Boze vakbondsleden maakten er fraaie puinhoop van op de Parijse Champs Elysées, toen het Parijse ochtendblad Paris Libèré ondanks een staking in de Parijse krantenwereld, toch uit kwam. Met deze staking willen de vakbondsleden protesteren tegen het feit dat bij de vervaardiging van dagbladen ook niet-vakbondsleden betrokken zijn. Het nieuws lag voor het oprapen. BOGOTA (Reuter-UPI) De Verenigde Staten willen komen tot een internatio naal akkoord waarbij omkooppraktijken van Amerikaanse multinationale onder nemingen onmogelijk worden gemaakt. Een voorstel hiertoe is gisteravond gefor muleerd door Henry Kissinger tijdens een onverwachte persconferentie in de Columbiaanse hoofdstad Bogota. De Amerikaanse bewindsman maakt mo menteel een rondreis door Latijns-Ameri ka. Zij voorstel moet worden geplaatst in het licht van de onthullingen door de commissie Church over het geven van steekpenningen door grote Amerikaanse vliegtuigfabrieken aan buitenlandse funktionarissen. Kissinger veroordeelde krachtig het ge bruik van steekpenningen door Ameri kaanse multinationale ondernemingen en kondigde aan dat de regering Ford bestu deert welke juridische stappen binnen de Verenigde Staten kunnen worden geno men tegen die bedrijven. Intussen is het niet uitgesloten, dat de directie van Lock heed met inbegrip van de reeds afgetre den Kotchian en Haughton zal worden vervolgd wegens het gebruiken van over heidsgelden voor het betalen van steek penningen. ■in Roofoverval op bejaarde: buit miniem MEPPEL (ANP) De 69-jarige mevrouw E. Vink-van der Berg is zaterdagavond in haar wo ning te Meppel overvallen door een jongeman en ernstig ge wond. Naar aanleiding van een vaag signalement dat het slachtoffer verstrekte, heeft de recherche een 21-jarige jongeman uit Wan- neperveen gearresteerd. De man legde al gauw een bekentenis af. De dader had eerst geprobeerd het slachtoffer te wurgen en heeft haar daarna meerdere messteken toegebracht. Hij vond slechts enkele tientallen guldens in de woning van de vrouw. Amalrik aangehouden en weer vrij MOSKOU (AFP/Reuter) - De Sowjetrussische historicus en dissident Andrej Amalrik die zaterdagmorgen door politiea genten was aangehouden, heeft gisteren in Moskou persoonlijk meegedeeld dat hij op vrije voe ten is gesteld. DEN HAAG (ANP) De gesprekken die minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) zaterdagoch tend in Den Haag met zijn Spaanse collega de graaf van Motrico, heeft gevoerd, hebben hem de indruk gegeven dat de regering in Madrid oprecht zijn best doet een democratische ontwikkeling te bevorderen. De minister liet er overigens geen twijfel aan bestaan, dat slechts een democratisch Spanje als volwaardig lid tot de Europese Gemeenschap kan toetreden: „Ik blijf van mening dat wanneer een maal democratische instellingen in Spanje tot stand zijn gekomen, een logisch gevolg zon V-i>r>vo« zijn dat onderhandelingen over Spanje's toetre ding tot de gemeenschappelijke markt zouden beginnen. Uiteraard zouden nog allerlei problemen moeten worden opgelost, maar dan zouden de politieke belemmeringen zijn weggenomen". De spaanse minister had hem „tot in bijzonderhe den" de gedachten van de regering in Madrid over de wijze waarop een democratische regeringsvorm tot stand zou moeten komen uiteengezet. José Maria de Areilza, graaf van Motrico, maakt een rondreis langs de negen hoofdsteden van de EEG-landen. Cuba voor Kissinger gesprekspunt RIO DE JANEIRO (UPI) - Hoewel Henry Kissinger bij herhaling heeft verzekerd dat zijn rondreis door Latijns-Ame rika niet als een kruistocht te gen Cuba moet worden be schouwd, besteedt de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken opvallend veel aandacht aan wat hij noemt „een klein Caraibisch land". Toen hem op een persconferen tie in Brazielië voor de zoveelste maal een vraag werd gesteld over Cuba, verklaarde hij „niet van plan te zijn het beleid van Washington ten aanzien van La- tij ns-Amerika te baseren op een obsessie tegenover een klein Ca raibisch land". Een feit is echter dat Cuba een belangrijke plaats inneemt bij zijn bezoeken aan zes Latijns-Amerikaanse staten. Twijfel aan zichzelf DOOR TWIJFEL AAN ZICHZELF, aldus de Sjah van Iran, zijn de Verenigde Staten thans een „kreupele reus" die dé weg baant voor de Sovjet-Unie en andere grote mogendhe den. „De Amerikanen zijn zo kritisch, zo wantrouwend jegens zichzelf en zo masochistisch geworden, dat zij de handen van de regering vrijwel geheel hebben gebonden". Het zijn problemen die althans de sjah niet kent. De Amerikanen blijven momenteel de Russen het antwoord schuldig in een uitdaging als in Angola. Het is niet zo dat de Sovjets van Angola een satelliet dreigen te maken, al zouden ze dit misschien wel wensen, en dat de Amerikanen slechts door een militair ingrijpen de huidige ontwikkeling hadden kunnen voorkomen. Maar wat de Amerikanen wel hebben laten zien was een weinig indrukwekkende poging het evenwicht te herstellen door wapenhulp èn een fikse ruzie daarover tussen regering en Congres. Of het westen zich daarover al te bezorgd moet maken, is de vraag. De weifelende houding van de Verenigde Staten, na Vietnam, na Watergate en nog middenin de omkoopschandalen, blijkt een gevolg van de erkenning dat de Amerikaanse politiek in de praktijk niet altijd de goeden tegen de slechten in deze wereld heeft gesteund. Deze erkenning kan heel wat politieke winst opleveren, ook al kost dit tijd. En het is nuttig te beseffen dat er nu minder plaats is voor arrogantie, gebaseerd op militair overwicht. Dat proces staat de Sovjet-Unie misschien nog te wachten. Weeroverzicht Een beeld van de vechtpartijen die zich zaterdagmiddag voordeden bij een aanvankelijk rustige demonstratie van Marokkaanse gastarbeiders. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Bij het N.O.S.-complex in Hilversum rijn zater dagmiddag twee groepen Marokkanen met elkaar slaags geraakt. De ene groep bestond uit leden van de Amicales-verenigingen, die kwam demonstreren om zijn onvrede tot uitdrukking te brengen met de radio- en tv-programma's van de N.O.S. voor Marokkanen. Zij eist dat „de Wiek die nu de programma's maakt" wordt vervangen door leden van Amicales. De andere groep bestond uit leden van de stichtingen voor buitenlandse werknemers in Nederland, die de Amicales-groen beschouwt als politieke waarnemers in ons land van de Marokkaan se regering. De leden van de stichtingen zijn tevreden met de N.O.S.-program- ma's. Nadat de politie erin geslaagd was de elkaar bestrijdende groep te scheiden, kregen zij afzonderlijk de gelegenheid hun petities aan te bieden aan N.O.S.-programmaleider C. Enkelaar. De Bilt: Een hogedrukgebied boven Europa, waarvan het cen trum met een kerndruk van meer dan 1050 millibar ten oos ten van Finland is gelegen, en een aantal depressies die naar IJsland lopen, houden in onze omgeving een zuidelijke stro ming in stand waarmee met zwakke tot matige wind vrij droge lucht wordt aangevoerd. Fronten van de depressies, die nu boven de Britse Eilanden liggen, nemen onder invloed van het hogedrukgebied sterk in be tekenis af. Wolkenvelden ervan kunnen echter het westen van Nederland bereiken. Omdat het hogedrukgebied zich nog weet te handhaven kunnen de oceaandepressies ook het ko mende etmaal hun invloed niét tot West-Europa uitbreiden. Vooruitzichten woensdag. Enke le opklaringen, ook tijdelijk re gen en vooral woensdag minder hoge middagtemperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor woensdag aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: omstreeks 5 graden. Max. temp. omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Amsterdan De Büt Deelen De gaande en komende man op de zetel van St.-Willibrord. Met een uitnodigend gebaar leidt kardinaal Alfrink zijn opvolger kardinaal Wille brands naar de cathedra van Utrecht. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Ik meen in de loop van de jaren te hebben geleerd, dat in de wereld van vandaag de Kerk, wil ze geloof waardig zijn voor de mensen van vandaag, een menselijke manier van gezagsuitoefening moet laten zien, die waarneem baar is gebaseerd op liefde voor de mens en op eerbied voor de menselijke waardigheid". Een bewogen kardinaal Alfrink legde met deze woorden een laatste officiële getuigenis af van de geest, waarin hij zijn ambt van aartsbisschop van Ut recht had uitgeoefend, een ambt, dat hij zaterdag in een overvolle kathedraal te Utrecht overdroeg aan kardinaal Wille brands. Dit gebeurde tijdens een plechti ge eucharistieviering, die mede werd bijgewoond door minister- president Den Uyl, verschillen de ministers en staatssecretaris sen, alsmede talrijke prominen ten uit het kerkelijke en openba re Nederlandse leven in het al gemeen en het Utrechtse in het bijzonder. Kardinaal Alfrink eerde zijn op volger onder meer door te zeg gen, dat diens komst zijn be zorgdheid voor de toekomst van de Nederlandse kerk ten zeerste had verminderd en hij dankte paus Paulus, die hem „deze vre de, deze vreugde en deze eer had willen bereiden". Het was duidelijk een zwaar moment voor kardinaal Alfrink toen hij, na zijn opvolger naar de cathedra te hebben geleid, diens plaats op het priesterkoor innam. Een zeer langdurig ap plaus begeleidde hem. Kardi- De plechtige eucharistieviering de maatschappij, voor de rech ten van de mens en besloot met zijn liefde te betuigen voor het streven naar eenheid, een der belangrijkste opgaven voor het tweede Vaticaans concilie en voor onze tijd in het algemeen. naai Willebrands richtte zich zijn eerste officiële toespraak werd gevolgd door een zeer vangrijke receptie, waar vele speciaal tot de priesters en tot honderden zich kwamen presen- de jongeren: „de kerk zal altijd teren aan de nieuwe kardinaal priesters nodig hebben voor het aartsbisschop, die zich vooral vervullen van haar zending". „weer thuis" kon voelen bij het Hij stipte als belangrijke punten „Io vivat", hem toegezongen verder aan de zorg voor de litur- door zijn vroegere Warmondse gie, de zorg van de kerk voor ADVERTENTIE de beste wensen gaan vergezeld van bloemen uw Fleurop-bloemist weet er alles van' DUBLIN (UPI) Aanhangers van het Ierse republikeinse leger die in aantal bijna werden overtroffen door soldaten en politieagen ten, hebben gisteren in het Westierse dorp Ballina een vreedzame mars en herdenking gehouden voor Frank Stagg, de IRA-man die op 12 februari in de Engelse gevangenis van Wakefield overleed na een hongerstaking van 61 dagen. De deelnemers aan de mars en de herdenking mochten niet komen op het kerkhof waar Stagg zaterdag werd begraven. De Ierse regering was het IRA te vlug af geweest en voorkwam dat Stagg een „heldenbegrafenis" kreeg. Vanaf het middaguur gisteren was het dorp Ballina door politie en soldaten afgezet en werd elke auto die er binnen wilde rijden, doorzocht. Het is later toch tot handgemeen gekomen waarbij zeven personen verwondingen hebben opgelopen. Het handgemeen ont stond toen de politie een vrachtauto wilde tegenhouden waarin deelnemers aan de mars zaten. PvdA onderzoekt bezuinigingen (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Het partijbe stuur van de Partij van de Ar beid heeft zich zaterdag met een aantal ministers en Kamer leden van deze partij beraden op de in de nabije toekomst te volgen koers. Daarbij ging het vooral om de stellingname van de PvdA in verband met de noodzakelijke beperking van de overheidsuitgaven en om de maatregelen ter bestrijding van de werkeloosheid. De nieuwste gegevens van hel Planbureau over de werkgele genheid in de komende jaren werden na een toelichting van o.a. minister Duisenberg (Finan ciën) besproken. In de komende weken zal het sociabstisch partijbestuur deze ongunstige cijfers verder bestu deren en half maart een stand punt bepalen over de maatrege len die de PvdA gewenst acht. Deze standpuntbepaling zal worden voorgelegd aan de par tijraad, die zich op 27 maart daarover zal uitspreken. NA ZEER WERKZAAM LEVEN Den Haag Na een werk zaam leven overleed vrijdag, 20 februari j.l. op 78-jarige leeftijd Dr. Jos de Boer, die gedurende vele jaren in de onderwijswereld en het kath oliek maatschappelijk leven een belangrijke rol heeft ge speeld. Hij was als onderwijzer ver bonden aan het R.K. Jonge- renweeshuis te Amsterdam, als leraar Frans aan het St. Thomascollege te Venlo, als Rector aan het R.K. Lyceum voor meisjes (Edith Stein) te 's-Gravenhage, waarna hij In specteur werd van het voorbe reidend Hoger en Middelbaar Onderwijs. De overledene was voorzitter van de Vereniging van Recto ren van Lycea in Nederland, van de Amitiées Cathobques Fran£aises te 's-Gravenhage, van de Commissie van Advies van het Provinciaal Studie fonds voor Zuid-Holland, van de Commissie van Beroep voor het R.K. Kleuter- en La ger Onderwijs, van de Staats examen Commissie H.B.S.-A en B en Art. 3, later na zijn pensioen van de Reorganisa tiecommissie voor de Bis- schoppebjke Inspectie voor Kleuter- en Lager Onderwijs. Als bestuurslid van de R.K. Bond van het Gezin en als Redacteur van het blad „Het Gezin" heeft hij geijverd voor de emancipatie van de kath olieken in Nederland. Na de oorlog nam hij zitting in de oprichtingsbesturen van het Wit-Gele Kruis, van de Kathobeke Sociale Academie, van Dagblad Het Binnenhof, van de Kathobeke Garde. Ver der was hij o.a. voorzitter van de Kring 's-Gravenhage van de K.V.P. en later voorzitter van de Nederlandse Gezins raad. Hij was Officier in de Orde van Oranje-Nassau en Ridder in de Orde van de H. Grego- rius de Grote. Kindersterfte in Guatemala GUATEMALA (AFP) In To- tonicapan in het gelijknamige district van Guatemala zijn sinds 4 februari 36 kinderen gestorven nadat ze een longont steking hadden opgelopen. Vol gens een plaatselijke journalist behoorden de kinderen tot ge zinnen die, als gevolg van de ernstige aardbeving, onder de blote hemel moeten slapen. De burgemeester van Guatema- la-stad, Rolando Andrade, is za terdag doodgeschoten terwijl hij in zijn auto wachtte voor een stopbcht. Volgens de politie heeft de moord een politieke achtergrond. Communistenleider in Spanje beboet MADRID (Reuter) De Spaan se politierechter heeft commu nistenleider Simon Sanchez Montero een boete van een mil joen pesetas opgelegd omdat hij vorige week het woord heeft gevoerd op een studentenb'i- eenkomst ten gunste van am nestie voor politieke gevange nen, zo heeft zijn advocaat mee gedeeld. Sanchez Montero kan maximaal twee maanden gevangenisstraf krijgen als hij niet betaalt. De communistenleider, die vijftien van zijn zestig jaar in de gevan genis heeft gezeten, werd don derdagavond te zijnen huize aangehouden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BOGOTA (Rtr) Tijdens zijn bezoek aan de Zuidamerikaanse staat Columbia heeft minister Kissinger gisteravond verklaard dat de Verenigde Staten niet militair tussenbeide zullen komen in toekomstige situaties die vergelijkbaar zijn met de ontwikkelin gen in Angola. Ons standpunt ten aanzien van Angola en ons uitgangspunt met betrekking tot andere landen is dat landen in de gelegenheid gesteld moeten worden hun interne zaken te regelen zonder dat ze een regering krijgen opgelegd door buiten landse troepen. De Volksrepubbek Angola is gisteren erkend door het voormabge moederland Portugal. Het besluit is genomen door president Da Costa Gomes, toen de regering-Azevedo niet tot een eenstemmig besluit had kunnen komen. De erkenning gold als een politiek probleem in Portugal door het grote aantal vluchtelingen uit Angola die de verkiezingen van het komende voorjaar zouden kunnen beïnvloeden. Gulf Oil in Pittsburgh heeft van de Amerikaanse regering toestem ming gekregen de normale zakebjke contacten met Angola te hervatten. Gulf moet ongeveer 100 miljoen dollar aan oliebelasting betalen aan de regering in Loeanda, in verband met de exploitatie van obevelden in de enclave Cabinda. Ililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliuillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IN UTRECHTSE UNIVERSITEIT: Ratten ziek door slechte huisvesting UTRECHT (ANP) De ratten in de proefstallen van het Rudolf Magnusin- stituut van de Utrechtse Rijksuniversiteit zijn alle maal ziek. Ze hebben lon gaandoeningen, wonnen of diarree, zo meldt het uni versiteitsblad. Ook de proefdieren van het academisch ziekenhuis in Utrecht hebben te lijden van slechte huisvestingsom standigheden. Alle muizen die TNO levert worden er binnen enkele weken ziek.- Volgens het universiteits blad leven de witte ratten van het instituut in stinken de, vochtige, te koude kel derruimten. Prof. dr. David de Wied, voorzitter van de vakgroep medische farma cologie heeft aangekondigd het kweken van ratten per 1 april te stoppen, omdat de dieren schade betrokke nen aan de experimenten en zelf onnodig leed ender gaan. Prof. de Wiel zegt in het universiteitsblad iedere verantwoordelijkheid voor de huidige toestand af te wijzen. Politiek CDA-program bijna gereed (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Nog deze maand zal het algemeen bestuur van het Christen-Dmemocratisch Appel (CDA) het ontwerp van een politiek program voor de volgende regeringsperiode van 1977-1981 bespreken. Een com missie onder leiding van prof. dr. B. Goudzwaard legt momen teel de laatste hand aan het ontwerp. KVP, ARP en CHU moeten vóór augustus hun goedkeuring hechten aan dit nieuwe politieke program. Uiterlijk september moet tevens een beslissing wor den genomen over de vraag of de drie partijen volgend jaar met één kandidatenlijst aan de verkiezingen deelnemen. CHU- voorzitter Mr. Van Verschuer zei zaterdag op 'n bijeenkomst van zijn partij graag te zien dat de drie partijen voor het tot standkomen van het politieke program op één politieke lijn zitten. Dit is een voorwaarde om tot één kandidatenlijst te ko- mefi.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5