Snorfiets: meer doden in verkeer alstublieft, Nixon niet welkom bij Ford na Chinareis Boersma rekent op moeizaam overleg over lonen en prijzen KNAC EN ANWB TEGEN INVOERING WÊÊÊBÊ^^mI FC DEN HAAG BESTELDE AL KAARTEN VOOR HALVE FINALE VOETBAL Ontvoerders Herrema vandaag voor rechter 8% 15-JARIGE LENING - 1976 twee dagen laag: £cid&e (Bomo/nt Maandag 23 februari 1976,66e jaargang no. 20357 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Afke's 10 Documentaire „Afke's tiental" op Ned. I om 21.00 uur. De Pallisers om 21.50 uur. ABN- tennis om 23.00 uur. Ned. II om 20.25 uur Baretta en om 21.15 uur „Wordt u al gehol pen?" Actua om 21.45 uur India nen en pokken. WOLKENVELDEN, OOK OP KLARINGEN. Half tot zwaar bewolkt maar op de meeste plaatsen droog. In het oosten van het land nog gerui me tijd flinke opklaringen. Tot matig of vrij krachtig toenemen de zuidoostelijke wind. Max. temperaturen van 7 graden op de Wadden tot 12 graden plaat selijk in het binnenlannd. Mor gen: Zon: 07.39-18.09. Maan: 04.06-12.42. Schev. hoogw.: 10.07- 22.58. Laagw.: 5.27-18.22. DEN HAAG De ANWB en KNAC hebben ernstige bezwaren tegen de invoering van de snorfiets. De organisaties hebben vandaag laten weten dat de beslissing van de ministerraad om deze nieuwe voertuigcategorie toe te staan in strijd is met het streven naar een grotere ver keersveiligheid. Op basis van wetenschappelijk onderzoek ver wachten de organisaties dat er enkele honderden verkeersdoden en -gewonden meer zullen vallen. „Se snorfiets wordt immers qua veiligheid door de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid op een lijn gesteld met de brom fiets". Daarnaast spelen ook andere factoren een rol bij het negatieve oordeel van de ANWB en KNAC over de snorfiets. Zij verwachten dat inpassing van een geheel nieuwe voertuigsoort het huidige toch al zo gevarieerde verkeersbeeld nog gecompli ceerder zal maken. „De snorfiets is vooral door zijn geluid en stankhinder niet op een lijn te plaatsen met eén fiets. Vooral in natuur-, recreatie- en woongebieden, zal de snorfiets grote problemen geven. Ook met de gewone bromfiets is de snor fiets niet te vergelijken. Mede door zijn lage snelheid en geringe stabiliteit zullen dan ook extra conflicten ontstaan met het overige gemotoriseer de verkeer", aldus de organisaties. Eveneens vragen de ANWB en KNAC zich af waarom de helmdraagplicht voor de berijders van de snorfiets niet is ingevoerd. Zij vrezen dat het gevaar ontstaat dat het dragen van een helm op de bromfiets in discrediet wordt gebracht. Het zal niet duidelijk zijn waarom een bromfietser wel en een snorfietser geen helm moet dragen. Daarnaast vragen de organisaties zich af of het snelheidsver- schil in de toekomst wel zo duidelijk zal zijn. De, mogelijkheid tot het opvoeren van de snorfiets achten zij bepaald niet uitgesloten. De suggestie dat met het invoeren van de snorfiets tegemoet wordt gekomen aan de bromfietsers die f:' om medische redenen geen helm kunnen dragen, achten de organisaties evenmin relevant „Uit on-f derzoekingen blijkt immers duidelijk dat onder deze mensen geen belangstelling voor de langzame snorfiets bestaat, waardoor dit nieuwe vervoer- f middel nauwelijks als bruikbaar alternatief kan j worden aangemerkt", zo schrijven zij. De SWOV heeft vandaag in een advies aan minis ter Westerterp van Verkeer eveneens bezwaren tegen de snorfiets aangedragen en gepleit voor helmdraaeDlicht voor snorfietsers. Waarnemend premier Hoea Kuo-feng brengt met zijn gast. ex-president Nixon, een toast uit op de Amerikaans-Chinese betrekkingen. WASHINGTON/PEKING Ex-president Nixon heeft vandaag in Peking een ontmoeting gehad met de Chinese partijvoorzitter Mao Tse Toeng. Mao had Nixon uitgenodigd nog eens naar China te komen, vier jaar na het historische bezoek dat leidde tot een herstel van de betrekkingen tussen de Volksrepubliek China en de Verenigde Staten. De betrekkingen zijn 23 jaar lang verbroken geweest. In het Volkspaleis in Peking heeft de Chinese regering Nixon een diner aangeboden. Tijdens zijn tafelrede bekritiseerde Nixon de veiligheidsconfe rentie van Helsinki, toen hij zei dat er mensen 'waren die meenden dat het simpele feit van ondertekening van een beginselverklaring of een diplomatieke conferentie duurzame vrede zou brengen. In zijn eerste openbare rede sinds zijn benoeming tot waarnemend premier twee weken geleden, viel Hoea Kua-feng de schaamteloze expansiedrift van de Sovjet Uriie .aan. Hoea sprak over de anti- rechtse campagnë die in de volksrepubliek aan de gang is en zei dat zij een voortzetting en uitdieping was van de grote proletarische revolutie van de jaren zestig. De Amerikaanse president Ford heeft gisteren laten weten niet van plan te zijn zich door zijn voorganger Nixon te laten informeren over zijn bezoek aan China. De presidentiële woordvoerder John Carlson liet doorschemeren dat minister van buitenlandse zaken dr. Kissinger, voor zichzelf sprak toen hij zei dat zijn departement met Nixon zou willen spreken over zijn gedachtenwisselingen met Chinese leiders wanneer hij weer in Amerika terug is. Sigaar vernoemd naar Meinsma (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Dr. L. Meinsma, fervent bestrijder van het roken, overweegt gerech telijke stappen te ondernemen tegen de Kamper siga renfabrikant Van der Sluis, die een sigaar op de markt heeft ge bracht met de naam Meins- maAKJE. „Geen drukfout, geen Kamper dialect, maar een grap", zegt de heer Van der Sluis. „Wij hebben er hier hartelijk om gela chen". Een grap echter die door Dr. Meinsma ernstig wordt opgenomen. „Ik verwacht dat de sigaar uit de handel zal ne men of de naam verandert. Wie weet, denken de mensen wel dat het een ongevaar lijk rokertje is nu mijn naam er op prijkt." Wanneer de fabri kant de naam niet verandert, over weegt de heer Meinsma het voor de rechter uit te vechten. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Boersma (Sociale Zaken) ver wacht een „heel moeilijke tijd" als het centraal overleg tussen overheid, werkgevers en werknemers dit jaar zou mislukken. „Dan zou het na 1976 wel eens een chaotische tijd kunnen worden", zei de minister in een vraaggesprek zaterdag voor de Var a-radio. De minister verwachtte „dat we het verduiveld moeilijk zullen krijgen". In maart wordt een begin ge maakt met het centrale over leg tussen overheid, werkge vers en werknemers over de inkomens en secundaire ar beidsvoorwaarden. Van be lang is daarbij de vraag, wat er na 1 juli met de lonen moet gebeuren, wanneer de bevrie zingsmaatregelen aflopen. Mi nister Boersma noemde dit overleg van uitermate groot belang. „De regering kan niet alleen de werkloosheid terug dringen. Daarvoor is de mede werking van werkgevers en werknemers nodig. Als we het met elkaar eens kunnen wor den en er moeten nare maatre gelen worden getroffen, dan moeten we ook weten wat de ondernemers willen doen. Als aan de ene kant belangrijke offers worden gevraagd en te rughoudendheid in de eisen moet worden betracht, dan zou, als de werkloosheid niet zou dalen, een krachtmeting kunnen ontstaan die de hele Nederlandse samenleving op haar grondvesten zou doen be ven", zei de minister. Hij voeg de daar meteen aan toe: „en terecht". Van belang voor het overleg met werkgevers en werkne mers in maart zullen de stu dies zijn om dc overheidsuit gaven te verlagen en de druk van belastingen en sociale pre mies te verminderen. „Als we niet uitkijken, gaat alles naar de belastingen en sociale pre mies, zodat er niets overblijft. Het kabinet wil echter wel dat er ook iets voor de mensen zelf overblijft Anders zou het betekenen dat de vakbeweging bijvoorbeeld vijf jaar geen loononderhandelingen zou kunnen voeren". Dat leek de minister een onaanvaardbaar perspectief. De bouwbond van het Christe lijk Nationaal Vakverbond (C.N.V.) heeft vandaag laten weten, dat, wanneer er in de overheidssector bezuinigd moet worden, dit niet ten kos te van de bouw mag gaan. „Minister Duisenberg moet daarom desnoods andere mi nisters extra laten bezuinigen om te voorkomen, dat het mi nisterie van minister Gruijters (Volkshuisvesting) de broe kriem aan moet halen", aldus voorzitter D. van Commenee van de bouwbond C.N.V. (Van onze sportredactie) Den Haag Nood breekt wet en daarom is FC Den Haag tot een zeer optimistische maatregel moeten overgaan. Hoewel de kwartfinalewedstrijden voor de Europa-cup tegen West Ham United (3 en 17 maart) nog gespeeld moeten worden, is bij een drukkerij in Winschoten al een set kaarten voor de halve eindstrijd besteld. Secretaris Fred van Hal: „Doordat de halve finale van de Europa-cup voor bekerwin naars al begin april wordt afgewerkt moest de aanvraag voor nieuwe kaarten al gebeuren." De Hagenaar voegt er lachend aan toe: „Wij maken ons niet druk over de kosten. De kaarten met iets hogere toegangsprijzen zullen het volgend seizoen wel ge bruikt kunnen worden." Hoogtepunt uit Sporttribune: AZ'67 gaf punten cadeau Roswell ten onder aan favorietenrol 9 Heeft indooratletiek nog zin? Vrede tussen schaatscoach Maarse en de meisjes DE LELIJKSTE MAN Merrel Vanderburg uit Powderly, Texas, ziet er bepaald niet knap uit. Hij beweert zelfs het lelijkste gezicht van Afnerika te bezitten, en de meest afschuwelijke grimassen er mee te kunnen maken. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bezorgdheid over Turks-Griekse manoeuvres ATHENE (Reuter) In Athene bestaat bezorgdheid over een mogelijke confrontatie met Turkije, wanneer de marine en de luchtmacht van de twee lan den in de komende week allebei oefeningen gaan houden in de Egeïsche Zee. Van de twee landen die, hoewel zij beide lid zijn van de NAVO, ernstige meningsverschillen hebben over Cyprus, het luch truim boven de Egeïsche Zee en de rechten op de grondstoffen van het continentale plat in dit gebied, heeft Turkije voor woensdag en donderdag vloot- en luchtoefeningen in het om streden gebied aangekondigd. Voor Gnekenland een aanlei ding hetzelfde te doen. Illlllllllllinilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Twente heeft zich naast Ajax ge drongen ook onderaan waar Excelsior, FC. Utrecht en N.A.C. staan te dringen. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courarft: naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres: woonplaats: Explosie Gisteren is in de Amerikaanse stad Houston een graan silo in de lucht ge vlogen. Zeven men sen werden gedood en tientallen liepen letsel op. De ont ploffing was in heel Houston te horen. Na de explosie bleef slechts een diepe krater van de silo over. Links en rechts verwrongen resten van het op slag en transport systeem. Britten hebben lage dunk van politici LONDEN (UPI) Het Britse blad Sunday People heeft giste ren de uitslag bekendgemaakt van een opinie-onderzoek over eerlijkheid, dat twee weken ge duurd heeft. Van de ondervraagden denkt 97 pet, dat politici leugenaars zijn. Volgens 75 pet van de onder vraagden zijn plaatselijke be stuur sfunctionarissen oplich ters, 30 pet meent, dat zakenlie den oneerlijk zijn en 25 pet is van gevoelen, dat journalisten berichten verdraaien. Een van de vijf geënqueteerden heeft toegegeven het niet zo nauw te nemen met het betalen van de kosten van vervoer met een openbaar vervoermiddel. (Van onze correspondent) DUBLIN In een zwaarbewaakt gerechts hof in Dublin is vanmorgen het proces begonnen tegen de ontvoerders van de Ne derlandse directeur van de Ferenka-fabriek in Limerick, dr. Tiede Herrema. Hoofdbe- klaagden in het proces, dat vermoedelijk maandenlang gaat duren, zijn Marion Coyle De uit drie leden bestaande rechtbank zal ongeveer 170 getuigen horen over de ontvoe ring die in oktober plaatsvond en die uitliep op een beleg van ongeveer een maand van een plattelandswoning in Monasterevin. Gisteren werd in Dublin de mogelijkheid geopperd dat het proces direct na het begin van de zitting zou worden verdaagd op verzoek van' de verdediging die stelt te weinig voorbereidingstijd te hebben gehad. De in een speciale kooi geplaatste verdach ten worden op de eerste plaats beschuldigd van poging tot moord op een agent - die in de hand werd geschoten - en van illegaal wapenbezit. Zij zouden bij schuldigbevin ding een straf van 10 tot 15 jaar kunnen verwachten. STAAT DER NEDERLANDEN 25 februari 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen Stap naar vrede De Israëli sche regering heeft zondag be sloten te streven naar een for mele beëindiging van de staat van oorlog met de Arabieren als volgende stap op weg naar vre de in het Midden-Oosten. Intus sen is de ontruiming van de Sinaï door Israël voltooid. Arrestatie De Westduitse po litie heeft twee zwaarbewapen de terroristen gearresteerd, die van plan waren in Keulen een overval te plegen. Het doel hier van was de vrijlating te bewerk stelligen van de vier anarchis ten, die vorig jaar een aanslag pleegden op de Duitse ambassa de in Stockholm. Waakhond Door aanhoudend geblaf heeft een tekkel zater dagavond in München hoogst waarschijnlijk het leven gered van zijn 70-jarige bazin die bij een brandende kaars was inge dut. De kaars zette de overgor dijnen in brand. Door haar hond gewekt had de bejaarde vrouw nog de grootste moeite om zich uit haar brandende ka mer te redden. Afpersertjes In Rome heeft de politie twee'jongens, 13 en 14 jaar oud, in de kraag gepakt die, zich uitgevend voor een „re volutionair-communistische be weging" hadden geprobeerd een handelaar in sportartikelen af te persen. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Canada Het toerisme naar Canada neemt nog steeds toe. Brachten in 1974 in totaal ruim 62.400 Nederlanders een bezoek aan dit land, in 1975 steeg dit aantal*n* ruim 65.300.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1