Roswell kan niet meer knokken MET TITEL BURKA BIJ KNSB JORRITSMA SOLLICITEERDE Jos Valentijn stelde kandidatuur voor goud Weer onbegrijpelijke ineenstorting Voorstel: spelen om zes winstpunten De Jaeger geroyeerd, Coopman op laag pitje in vijfsetter Van Houten/VCH moeiteloos in de kwartfinales Match om w.k. schaken Straffen na titelgevecht Waardering voor Maarse kwam toch "De verrassende schaatskampioene van de breedte" HEERLEN Het dames- volleybalteam Van Hou ten/VCH heeft de kwart finales bereikt van het Europa Cuptoernooi voor landskampioenen. In de returnwedstrijd van de tweede ronde in de Heer- lense sporthal won de ploeg van Ger Spijkers met 15—6, 158 en 15—2 van de Finse kampioens- ploeg Koarhulan Veikot. De strijd was binnen drie kwar tier beslist. Dat de tweede wed strijd eigenlijk een formaliteit was. blijkt w^l uit het feit dat trainer/coach Ger Spijkers al naar Basel was gereisd om de tegenstanders in de kwartfina les te bekijken. Bouwlust/Orawi uit Dordrecht heeft gisteren de tweede wed strijd in de strijd om de Europe se beker voor bekerwinnaars volleybal, heren in en tegen het Deense Middelfart met 3—0 (15—5, 15—10 en 15—12) gewon nen. Dynamo Apeldoorn heeft zich zaterdagavond gemakkelijk ge plaatst voor de kwartfinales van het Europa Cup-toernooi voor bekerwinnaars. De setstanden tegen het Italiaanse Como Mobi- li waren: 15—8, 15—3 en 15—5. VOORBURG Het con trast was groot. Terwijl blije Belgen op de vloer van De Vliegermolen dansten van plezier en en passant spelers en trai ner van Turnhout op de schouders meevoerden, stond Cees van Zweeden moederziel alleen. Aan ieder die het horen wil de, verontschuldigde hij zich met een: „Sorry jon gens, ik kan er niets aan doen". Alsof hij degene was, die anderen moest troosten. Maar voor Cees van Zweeden was met de uitschakeling van Ros well in de Europa Cup een wereld van illusies ingestort. De trainer die jaren geleden verguisd als bondscoach in z'n eentje begon te bouwen aan de Voorburgse kampioensploeg en zaterdagavond de kroon op zijn werk had moeten zetten, ver werkte zijn nederlaag op man haftige wijze. Onaangedaan riep hij: „Het is ongelooflijk. Zes wedstrijden hebben we zo met zo'n klein verschil in de vijfde set verloren. Wie begrijpt dat". Veel zachter voegde hij eraan aan toe: „Jammer hè, dat we München (waar de halve finales zijn, red.) missen. Ik heb nu net zo'n ploeg die daar de sterkste zou pakken". En dat verraadde toch de ontgoocheling van de bezieler van Roswell die even eerder in de laatste fase van de strijd op de spelersbank zach tjes had gemompeld: „We win nen, ik voel het". Moment uit de strijd, toen de spanning het hevigst was. Wim Bannink, de enige die ook werkelijk durfde te smashen, tracht het Belgische blok te passeren. Fred van Westbroek kijkt toe. speelde een belangrijker rol en terwijl de enthousiaste Belgen het tekstje: „Wij zullen winnen" in eendrachige samenwerking van de tribunes lieten klinken, ging Roswell de ondergang tege moet. Vooral onder aanvoering van de onbekende Luc de Leen heer die in de spectaculaire slot fase bol van de rallies wel wist wat lef is en dan ook zowel de vierde als de vijfde set ongena dig hard smashend afmaakte. Terwijl Turnhout feest vierde, waarde Roswall slaapdronken rond. Maar de kritiek kwam al snel. Vooral aan het adres van Cees van Zweeden. Hij had te weinig gewisseld, vond men. Zijn weerwoord: „Neem nu bij voorbeeld Westbroek. Hij stopte buitengewoon goed maar in de beslissende fase verknalt hij drie punten. Moet ik hem er dan uit halen. Dat doe je toch niet bij 12—12?" En Frank van Overeem: „Er wordt ook teveel op naam ge bouwd. Waarom wisselde Van Zweeden Groen niet uit, om hem wat rust te gunnen?" John Groen zelf: „Ze hadden mij te gen het einde niet zoveel meer aan moeten spelen. Vroeger kon ik het afmaken, maar nu mis ik nog conditie". De routinier die al heeft laten weten volgend sei zoen te vertrekken, als er niets verandert,, voegde er zijn con clusie aan toe: „Deze ploeg kan het spel niet maken, mist daar voor de mentaliteit". De onerva renheid wreekte zich in Ros wells eerste Europa Cupavon tuur. Daar was eigenlijk iede reen het over eens. Frank van Overeem, de man die tevergeefs vocht: „Als team zijn we nog niet volwassen genoeg. Daar moet aan gebouwd worden. Vol gens mij hebben we daarbij ver sterking van buitenaf nodig". Dat is dan de les geweest die het leed van de nederlaag moet verzachten. Maar Cees van Zweeden bleef het zeggen: „Het is onbegrijpelijk". KEES KOOMAN AMSTERDAM Een commissie ad hoe, waarvan onder meer wereldkampioen Karpov deel uitmaakt, heeft een ontwerp vervaardigd voor een reglement voor de match om het wereldkampioenschap schaken 1978. De belangrijkste wijziging-' ten aanzien van de bestaande bepalingen is het voorstel om de match te laten spelen om- zes winstpunten, waarbij remises niet zullen tellen. Er is geen limiet voor het aantal te spelen partijen. Bij een stand van vijf tegen vijf winstpunten wordt de match als geëindigd beschouwd en behoudt de wereldkampioen de titel. De uitdager heeft dan het recht het volgende jaar een tweede match met de wereldkampioen te spelen, onder hetzelfde reglement Ontstaat in deze tweede match wederom de stand vijf - vijf dan behoudt de wereldkampioen de titel voor de resterende periode van de cyclus. Weigert de wereldkampioen deze tweede match te spelen, dan verliest hij de titel aan de uitdager. Het ontwerp voor het reglement wordt thans aan het bureau van de FIDE voorgelegd, dat van 26 tot 19 maart in Rome vergadert. Iiy oktober 1976 zal de algemene vergadering van de FIDE het reglement definitief vaststellen. ROME De Belgische zwaargewicht Jean- Pierre Coopman, die vrijdag in Porto Rico van Muhammad Ali verloor, is evenals zijn manager Karei de Jae ger streng gestraft door de Europese Boks Unie vanwege het la ten doorgaan van dit gevecht tegen het ad vies van de EBU in. De secretaris-generaal van de Boksunie, Piero Pini, heeft gisteren in Rome mee gedeeld, dat de Belgische bokser niet meer mag uitko men in Europese titelgevech ten gedurende twee jaar en dat De Jaeger geroyeerd is door de Belgische boksfede- ratie. „Het besluit om Coopman te straffen is unaniem genomen vanwege zijn minachting voor het algemeen belang van de Europese bokssport". Jean Pierre Coopman dept zijn oog na het gevecht met Mo hammed All. Na zijn nederlaag kreeg de Belg ook nog bericht van zijn schorsing. Pini benadrukte nog, dat de straf voor de manager van Coopman betekent, dat deze in de toekomst nooit meer actief zal kunnen zijn in de bokssport. INZELL/TYNSET - Jos Valen tijn, die de Olympische spelen links moest laten liggen vanwe ge zijn geringe bijdrage aan het professionele schaatsenrijden van enige jaren geleden, heeft kort voor de wereldtitelstrijd sprint in Berlijn aangetoond één van de belangrijkste kans hebbers op eremetaal te zijn. Valentijn kwam afgelopen weekeinde in Inzeil viermaal aan de start en zegevierde even zo vele malen. Vooral zijn tijden zullen de concurrentie hebben verbijsterd. Valentijn legde-de. twee sprints af in resp. 38.47 en 38.77. Op de duizend meter troefde Valentijn Olympisch kampioen Peter Müller af in tijden van 1.18.02 en 1.18.25. In wedstrijden voor all-rounders toonden Hans van Helden en Piet Kleine aan hun goede vorm van Innsbruck nog steeds te koesteren. Beide Nederlanders deden op de 5000 meter nauwe lijks iets voor elkaar onder: 7.07.88 voor Kleine en 7.08.30 voor Van Helden. Van Helden nam op de 1500 meter revanche, de Fries realiseerde een tijd van 2.01.78 tegen 2.01.92. De grote concurrenten voor het wereldtoernooi in Heerenveen, de Noren, werkten wedstrijden af in Tynset. Sjöbrend behaalde twee overwinningen( de 1500 meter in 2.01.84 en de vijf kilo meter in 7.23.49. Storholt en Stensjhemmet bepaalden zich tot de sprintafstanden. Per Bjo- rang bereikte met 157,820 pun ten een Noors record op de sprintvierkamp. Zijn reeks was 38,65,1,20,06,39,29 en 1,19,73. De Noorse Bond heeft de volgende rijders aangewezen voor Heer enveen: Sjöbrend, Stensen, Stensjhemmet, Storholt. Voor Rusland komen uit: Kondakov, Ivanov, Varlamov, Martsjoek en Rjabev, van wie één rijder zal moeten afvallen. aanval stond een Belgische ploeg die alles durfde. Frank van Overeem, zaterdag één van de sterksten in sporthal De Vlie germolen: „Juist, wij zijn geen killerteam. Daartegenover staat dat Turnhout, geen grootse ploeg wel een mentaliteit heeft van: Vechten tot je er bij neer valt. Dat mis ik bij ons". Uitblinker Van Overeem, nor maliter niet zo op de voorgrond tredend („Ik wilde laten zien dat ik in de basis thuishoor. Boven dien wilde ik graag winnen, graag naar München") wees ook op de verklaring die bij de re ceptie na afloop veel vaker werd gehoord. Roswell is goed in de rol van underdog, niet in die van favoriet. „Vorig jaar hadden we het voordeel van de onbekendheid. Nu weet je dat iedereen op je nek zit. Daar kan niet iedereen goed tegen". GJÖVIK Aan het eind van het seizoen hebben ze elkaar dan toch ge troffen: Maarse en de meisjes. Als trainer zullen Sij tje van der Lende, Sippie Tigchelaar en Annie Borckink wel hun bezwaren tegen Maarse blij ven koesteren, als mens kunnen ze hem niet langer hun waardering onthouden. Annie Borckink, door de Innsbruckse affaire met Garritsen al meteen in het verdomhoekje, was de eerste, zaterdag volg de Sippie Tigchelaar in Gjövik aanwezig voor het radioverslag in een persoonlijk gesprek aan de bar. Zondag was het de- beurt voor Sijtje van der Lende voor een verzoe nend woord. Doelend op Maarse zei de Friezin: „Hij heeft altijd de be reidheid getoond ons te gemoet te komen. Daar mee heeft hij het ui teindelijk gewonnen. Als de bond niet zo hard op ons had ingehakt, toen we het vertrouwen op zegden, waren we waar schijnlijk een paar maanden later een groot deel van onze grieven vergeten geweest. Sippie Tigchelaar is daar het slachtoffer van gewor den". Als de rijdsters worden gehoord inzake de op volging van Maarse een hypothetische moge lijkheid gezien de moei lijkheden in het verle den zal Sijtje van der Lende haar voorkeur uitspreken voor Jorrit Jorritsma. „Een vent die je op je donder kan ge ven", zoals zij hem ka rakteriseert Typerend beeld bij Roswell in de vijfde set. Moedeloosheid is van de gezichten te lezen. Cees van Zweeden (op de rug gezien) gelooft er ook al niet meer in. Verder van rechts naar links: Fred van Westbroek, Jurriaan Kooien, Wim Bannink, Peter Kool (achter hem Frank Overeem) en John Groen. Zoals dat altijd bij tegenspoed gaat, barstte de kritiek na afloop los. Ook van de zijde van de tegenstanders, waar de Ne derlander Cees Pulles een van de steunpilaren van het Belgi sche team schamper opmerkte: „Onderschatten is het zwakke punt van Roswell. Volleyballen kunnen ze wel, maar bij de voorsprong van 2—0 zijn ze in slaap gesust. En men mag ge rust weten, dat wij geen enkele illusie hadden toen we hier naar toe kwamen". Zijn trainer Jef, Partouns, ook al een Nederlan der speelde de rol van kritikas- ter met: „Roswell heeft de com petitie conditioneel verwaar loosd. Je ziet het, dan kan je niet meer knokken". Dat was niet helemaal waar, want Roswell knokte in die on vergetelijke vijfde set wel, al leen veel te wisselvallig. De cij fers 0-4, 7—4 9-6, 12-11,. 13—14 en tenslotte 13—15 spre ken voor zich. Meest opvallende feit in die zinderende spanning was het gebrek aan durf bij de smashes en de angst om te wis selen bij Van Zweeden. Tegen over die aarzelende Voorburgse Daarmee moet dan maar de snelle voorsprong worden ver klaard die haast even snel weer was verdwenen. De macht van Roswell in die eerste twee sets (15-10 en 15-3) hadden wel zover gevolgen dat de Neder landse kampioen bij de start van de vijfde set kon beginnen met de geruststellende gedach te dat elke (positieve) uitslag goed was voor een plaats in de halve finale. Want Roswell had in de twee verloren sets (11—15 en 13—15) zoveel punten ge maakt dat de achterstand van „Turnhout" volledig was weg gewerkt. Het stimuleerde de Voorburgse formatie geenszins. De gedachte aan de vele verloren vijfsetters De huldiging na afloop van het wereldkampioenschap schaatsen voor dames. Winnares Sylvia Burka heft de handen van Sheila Young (links) die derde werd en de Russin Tatiana Averina. GJÖVIK Niet Tatjana Averi na of Sheila Young, de goudvin- ken van Innsbruck, maar de Volwassenheid struise pupil van Jorrit Jorrits ma Sylvia Burka voerde zondag bij het vallen van de avond met een bos bloemen in de hand de fakkeloptocht aan op het ijs van het voetbalstadion van Gjövik. In een revanche voor de Olympi sche spelen met rijdsters uit ver schillende landen op de eerste acht plaatsen in het eindklasse ment van het wereldkampioen schap, won het damesschaatsen wederom in de breedte. Maar de toekomst blijft ongewis. Geen enkel land heeft vooralsnog de intentie om het wereldkam- pioensc hap 1977 te organiseren. totaalklassering prijsgaf om terug te val len naar de 14e positie. Maarse's optimistische voorspelling van drie bij de eerste 12 kwam niet uit. Sylvia Burka - aan een oog blind - reed voor het begin van de 1000 meter Haitske Pijlman onderuit. Na behandeld te zijn door het in allerijl opgeroepen medische duo reed ze alleen nog de 1000 meter, waardoor de vier startplaatsen voor vol gend jaar werden veilig gesteld. Margriet Pomper kwam in het hele stuk niet voor, terwijl Annie Borckink, aangevuurd door haar eigen supportersclub, in de aller laatste ronde van de 3 kilometer haar kansen op een negende plaats in de De dames slagen er nog altijd niet in hun tak van sport naar de volwassen heid te tillen. Sheila Young had door overwinningen op de 500 en vooral de 1000 meter een kloof geslagen van 9.21 seconden op Averina en van 9.36 secon den op Burka. Wat gebeurde? Ze reed als een aangeschpten vogel op de 3000 meter over de baan en finishte bijna 200 meter achter Silvia Filipsson, de Zweed se, die snotterend van verkoudheid in Gjövik was aangekomen en door de Ne derlandse ploegarts Le Nobel bij wijze van paardemiddel in de sauna was gezet. Averina dan. De viervoudige Olympische medaillewinnares wrikte en wrong zich naar een eindtijd van ruim tien seconden onder die van Young. Een weliswaar zegevierend gebaar naar de vijf Russi sche journalisten maar ook zij weet dat het waarschijnlijk niet voldoende is. Gerard Maarse en Jorrit Jorritsma gaan in conclaaf. Sijtje van der Lende zal Sylvia Burka naar de wereldtitel trekken. Zo gebeurt het. Na 600 meter gaat Sijtje voorop rijden. Burka volgt en hoewel ze nog bijna door de enkels zwikt komt ze met al het venijn dat in haar is, 2,8 seconde binnen de tijd van Averina over de streep. Voor het eerst in de 35 jaar dat het damesschaatsen bestaat heeft Ca nada een wereldkampioene. Karin Kes- sow rijdt daarna vier seconden harder dan iedereen, maar meer dan een troost prijs wordt het niet. Sigrid Korsmo, de De Amerikaanse Leah Poulos werd na drie valse starts op de 1000 meter gediskwalifi ceerd. Poulos, die hullend de baan verliet, verspeelde daarmee haar goede klasse ring. enige overgebleven Noorse van formaat, nu Sigrid Dybedahl met een lymphe-ont- steking in het ziekenhuis ligt, kan al evenmin het gedeukte prestige opvijzelen. Vlijtig Een nieuwe kampioene. Een vlijtige ook. Daar zijn de kenners het over eens. Vier jaar geleden werd Sylvia Burka in Assen al wereldkampioene bij de jeugd. Mis schien was vorig jaar de doorbraak al gelukt, als Jorrit Jorritsma haar toen niet halverwege het seizoen naar huis had gestuurd en zij er niet bij was toen Karin Kesow in Assen verrassend we reldkampioene werd. De disciplinaire maatregel heeft haar al leen- feller gemaakt en opmerkelijk ge-, noeg de verstandhouding met Jorritsma niet verslechterd. „Als er een is, die er voor heeft gewerkt dan is het wel Syl via", aldus Gerard Maarse, en hij kan het weten, want de 21-jarige Canadese sloot zich na de teleurstellende ervaringen van Innsbruck aan bij de Oranjebrigade. "Heel belangrijk voor haar was dat Ca thy Priestner er hier niet bij was. Die. komt het zo maar aanwaaien en daar kan Sylvia niet tegenop", was de verklaring van de Nederlandse damescoach voor het opmerkelijke verschil tussen de presta ties van Innsbruck en Gjövik. Een betere entree om de onderhandelin gen over de opvolging van Gerard Maar se te openen, had Jorrit Jorritsma zich niet kunnen wensen. In twee jaar tijd uit een potentieel van misschien 60 schaat- senrijdsters een wereldkampioene naar voren brengen, getuigt van grote klasse. Jorritsma, die zich bij voorkeur een pupil van Anton Huiskens noemt: „In Canada heb ik mijn blik niet erg kunnen verrui men. Je zit er wat afgesloten. Voor mij zijn de trips naar Europa enorm belang rijk geweest. Veel heb ik opgestoken van de Oostduitse trainer Joachim Franke. Zijn opvattingen-over lokale spierverster- kingen heb ik bijna helertiaal overgeno men. alleen op het gebied van tempotrai ningen verschillen we van mening. Jos Tenmann, de Noor probeert die lokale spierversterking te bereiken door trai ning met rolschaatsen. Ik denk dat ik dat de komende zomer ook ga doen. Bij wie Dat staat nog te bezien". Jorritsma's contract in Canada loopt af. Hij wil eventueel wel trainer van de damesploeg worden. Maar dan in full-ti me dienst. De bond is zo ver nog niet. Vice-voorzitter Zwart, bij ontstentenis van de hele landelijke commissie de eni ge KNSB-official in Gjövik: "We gaan ons maandag eerst intern beraden. Ik heb begrepen dat wij kunnen rekenen op een behoorlijke subsidie als wij één man in vaste dienst aanstellen. Maar waar moet zo'n man komen. Bij de heren of bij de dames. Ik persoonlijk ben niet ongelukkig met de huidige situatie, waar bij twee trainers zich enkele maanden per jaar vrijmaken".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16