Ichuchter talent fan der Smissen iu topbaljarter IND00RATLETIEK ARMOE TROEF We weten nu /aar we staan" Mentale triomf Ria Ahlers goed voor 1.86 meter KARSTENS REDDE HET TOCH NIET UROPESE TITEL BANDSTOTEN wdbalcoach Jo Maas na rlies tegen Spanje: 3 sterker dan ^nnisleraren Hattem zoekt de rechter Official kreeg speer in maag ZIJDELINGS LEIDSE COURANI PAGINA 11 ÏEUVRE - Tonny Schrauwen, inmiddels de «"plezieriger aangelegenheid was. Hij was als eraar van Christ van der Smissen, zei het koploper het weekeinde ingegaan en kwam er als tags nog met klem: „Christ speelt dit jaar veel «sde uit tevoorschijn Voor de zoveelste keer Ider". Zelfs de kleine Belg verkeek zich op zijn E'"f "l weekeinde voor schut, lleuze leerling. Want Van der Smissen is niet Nederlagen tegen Connesson, Diehs en Muller er het schuchtere talent, maar thans een resteerden hem in die eindfase. De Groenloer die verzekerde topbiljarter. Dat weet I.udo Dielis vier nationale titels vergaarde, heeft het dit ook. Hij werd gisteren in Moyeuvre voor de <*izoen interna lonaal laten afweten tot nu toe. ede keer het slachtoffer van de Nederlander. "Ik heb spier gescheurd. Daar- voor zijn 22e verjaardag werd Van der <>°°J k«" 8«" conditietrammg doen. Ik ben ssen voor de tweede achtereenvolgende keer moe e" n verslapt de concentratie opees kampioen bandstoten. Een uniek record, roeg vorig jaar in Granada het verschil nog ïits één punt, nu was de afstand aanzienlijk Na 22 beurten omzichtig, secuur en vooral r spel, bleef Van der Smissen (nu zonder de gnes van de militaire dienst) zijn tegenstan- punten voor. was Dielis weer als favoriet de eindstrijd Hij zou het seizoen in Mollerusa (WK 47/1) nog een beetje kunnen redden, want het wereldtoer- nooi bandstoten in Leuven is er voor hem niet bij. Een van de voorwaarden is dan wel dat hij vrede sluit met Connesson. De verhouding tussen de Groenloër en de Parijse vegetariër neemt zo langzamerhand de vorm van een vete aan. Daarom ook dacht hij er zaterdag alleen maar aan het en gestapt. Zijn twee nederlagen op de eerste Connesson zo moeiJük mogelijkte maken. Met zijn ten spijt Het verlies werkte bevrijdend. Plot- or,oe cno nn ao""n" ,<T g maakte hij de ene na de andere partij vlot Zijn gemiddelde steeg dan ook tot boven de Van der Smissen daarentegen moest vaak op angstige spel kon hij eenvoudig niet „Maar ik heb toch gevochten", luidde zijn verweer. Daarin had hij zeker gelijk, maar hij vergat te biljarten. Het was het begin van het einde. Connes- tandeTbijtarmaTr"'hij7s"al'vaak'terecht evenwel begon er zijn opmars naar de tweede rfd om zijn mentaliteit. En instelling is in de nog altijd het belangrijkste. In de enerveren- lale, die het troosteloze bestaan in het Noord plaats mee. Hij zal evenwel nog vaak dromen van zijn ontmoeting tegen Javier Arenaza. De neder- tegen de onderaan geëindigde Spanjaard dorp even doorbrak, werd het bewijs op- kostte hem uiteindelijk de titel. Vultink Connesson Connesson geleverd. s, zo langzamerhand fenomeen-af, was bang Dielis Van der Smissen. Tijdens de partij al praatte raak met de naast hem zittende Connesson. DUfeteiie hij reageerde zich daarmee niet voldoende v.d. Smissi Vaak miste hij stoten die hij normaal zou MiiJJer ten gemaakt. Dat vergrootte het zelfvertrou- bij Van der Smissen alleen maar, die s' torlijke maar stellig geen grootse series op de MüUer" ite tafel deponeerde. Zodra het maar even mis Scherz ;de te gaan, legde hij een stootbeeld neer, dat Arenaza s de wenkbrauwen deed fronsen. De routinier VuUink iet niet aan. De jeugd wel v d Smissen if het de gewoonste zaak van de wereld betrof, Dufetelle fan der Smissen tegen de op hem af stuivende Zevende ronde: rials na afloop: „Eventjes wachten, eerst mijn Vultink ■opbergen". Maar ook daarna bleef hij de rust dufetelle e. „Je weet dat je tegen Dielis moet oppassen. Arenaza6 s weggeven, want dan ben je gepakt. Boven- Dielis weet ik, dat hij het op mij niet zo gemunt v.d. Smissen t Door het op deze manier te spelen, heb ik Scherz i alleen maar onrustiger gemaakt". Vervolgens De'emdstand is- .e hij losjes een paar situaties op de tafel om j Christ van de argumenten kracht bij te zetten. En na de gem., 2. Francis Connesson (Fra.) 10"- 56 - 8.23; 3. Ludo lyse: „Ja, nu moet ik er weer aan geloven, op Dielis (Bel.) 8 - 61 - 10.12; 4. Dieter Müller (W-Dld.) 8 - 96 - 7.26; 5. Johann Scherz (Oost.) 6 - 66 - 7.57; 6. Hans Vultink (Ned.) 6 - 45 - 6.68; 7. Roland Dufetelle (Fra.) 4 - 69 - 6.20; 8. Avier Arenaza (Spa.) 2- 39 - 4.69. 200 11 61 18.18 48 11 21 4.36 166 22 36 7 54 200 22 69 9 09 200 16 36 12.50 95 16 27 5.93 178 32 29 5.56 200 32 41 6.25 200 12 31 16.66 193 12 96 16.08 200 26 54 7.69 95 26 25 3.65 91 18 17 5.05 200 18 61 11.11 200 24 46 8.33 180 24 53 7.50 124 24 21 5.16 156 22 39 7.09 200 22 34 9.09 119 14 52 8 05 200 14 49 14.28 (Ned.) 12 pt„ 78 h.s.. 8.14 alg. d o ei (Van onze handbalmedewerker) jLADOLID Zoals verwacht heeft het Nederlands herenzaal- rybalteam het ook in de uitwedstrijd tegen Spanje niet kunnen len. Thuis werd er in de Voorburgse Vliegermolen al van de njaarden verloren, ondanks de stunt die het Nederlands Hand- Verbond uithaalde. Toen stelde trainer-coach Jo Maas plotse- m oud-internationals op, veteranen die het tegen Spanje „moesten ten" om Nederland nog in de B-poule van het Wereldkampioen- ip te krijgen. Door die mislukking kwamen de spelers die onder nz Henneberg in het nationaal team speelden, weer in de nje-ploeg terug. Tegen Denemarken had dat onlangs succes, it er werd toen gelijk gespeeld (17—17). Dat gaf Nederland weer p, want een overwinning in Spanje van minstens vier doelpun- verschil zou dan nog goed zijn voor de B-poule. De vlam schoot r in de pan en de spelers waren extra gemotiveerd. ir het heeft niet geholpen. In begin van de wedstrijd kon Ierland Spanje nog goed bij en, maar na de stand 7—7, twintig minuten ,na aan- ^g, kwam Spanje pas goed Helaas begonnen de Portu- i scheidsrechters toen meer meer twijfelachtige beslissin- ;"jte maken, wat sterk in het Ic1eel van de Nederlandse *$g werkte. Er werd met 10—7 pet voordeel van Spanje ge ne tweede helft bleef er voor jtrland niets anders over 5te proberen er zo goed mo nk van af te komen. De vier end toeschouwers maakten Nederland zeer moeilijk en scheidsrechters deden daar een schepje bovenop. Ne- ^and beperkte de nederlaag n plaatsing in de B-poule 4 het wereldkampioenschap Trainer Jo Maas: „Het is drama dat we nu in de •p zitten. Het betekent dat het vervolg interlands spe- 'met veel gelijkwaardiger te- Btanders. Het worden weer iressante wedstrijden. Bo- ■iiien is het voor ons veel reëler te weten op welk niveau wij staan. Het betekent een stuk continuïteit". Maar optimistisch als Jo Maas toch blijkt te zijn: „Eind dit jaar worden de wereldkampioen schappen van de C-groep ge houden. Daar zitten wij dus in. De nummers één en twee pro moveren naar de B-groep. We hebben dus nog mogelijkhe den". ^tBURG De International l0(lb heeft zaterdag in de Pelli- eninhal te Tilburg met 5-0 ge- linen van de Vereniging van ^erlandse Tennisleraren. slagen: Rolf Thung-Otto Panman uo 6-3, 6-2; Loek Sanders-Marian udin 6-4, 6-4; Guido Hornman-Ge- jdld Scholtes 6-0, 6-1; Ron van Gel- laf-Otto Blom 6-4, 6-2; Homman/- h Gelder-Blom/Scholtes 6-2,6-2. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Hoofdklasser Hattem overweegt (juridische) stappen tegen de hockeybond. Volgens een bondsbesluit kreeg Hattem twee winstpunten in mindering, nadat er problemen waren ontstaan over de compe titiewedstrijd tegen Kampong op 23 november. Dit duel vond geen doorgang, omdat het veld van Hattem na aanvankelijk te zijn goedge keurd alsnog tegen het midda guur onbespeelbaar werd ver klaard. Kampong werd daar volgens de bond op een te laat tijdstip van op de hoogte ge steld, zodat het duel niet meer zoals niet ongebruikelijk is bij hockey kon worden omge zet. Hattem meent dat het bondsbesluit de club twee pun ten in mindering te brengen (na dat oorspronkelijk zelfs een 5—0 nederlaag en 100 gulden boete was opgelegd) nergens op een reglement stoelt, zodat de bond niet gerechtigd was deze maat regel te nemen. Als Hattem in derdaad besluit de zaak tot voor de rechter uit te zoeken bete kent dat een unieke stap in de hockeywereld. MELBOURNE - Ter wijl official Jack Park zaterdag tijdens atletie kwedstrijden in Mel bourne de afstand van een speerworp meette, werd hij getroffen door een andere speer. Park kreeg de speer in zijn maag. Hij had de tegen woordigheid van geest de speer eruit te trekken Voor de zesde keer in zijn carrière passeerde de Rus Valeri Borsov (links) de finish See™Pa?kwerdbfaiter- als Europees indoorkampioen. De Griek Papagheorgopoulos (tweede van links) werd tweede ijl naar het ziekenhuis voor de Bulgaar Petrof (rechts). vervoerd. MONTREAL De naam Montreal keerde in München bij de Europese indooratletiek kampioenschappen steeds te rug. Want na twee dagen top sport lag er nóg duidelijk een Canadese schaduw boven het gebeuren in de Westduitse stad. Buiten West- en Oost Duits land en in mindere mate Rus land besaat er op topniveau weinig interesse voor het in dooratletiek. De verklaring daarvoor is dat de meeste Eu ropese naties een te smalle bovenlaag hebben om met een goede kans van slagen kam pioenen te kweken. De meeste landen kampen daarnaast met een gebrek aan goede accom modaties, dat ook al een ver dere ontwikkeling van het in dooratletiek nadelig beïn vloedt. Naast al die facetten gingen de Europese indoorkampioen schappen in München ook nog eens gebukt onder de snel na derende Olympische zomer spelen van Montreal. Voor wat betreft de technische num mers niet zo'n ramp, omdat de benadering van binnen- en buitenatletiek op die onderde len slechts enkele nuance-ver schillen kent, maar voor wat betreft de loopnummers, een dan vooral de korte afstanden, de reden waarom een hele reeks sprinters en sprintsters München meden. Toppers Het wegblijven van een groot aantal Europese toppers maakte in München ander maal de vraag actueel of een Europees indoorkampioen schap in de huidige vorm wel zin heeft. Zeker in een Olympisch jaar kan men er over twisten of atleten of atletes opgepoetst mogen worden met twee pie ken in een seizoen. Ad Paulen, voorzitter van de Europese at- letiekbond, weigert echter de toekomst van het indoorgebeu- ren ter discussie te stellen. Net als vorig jaar in het Poolse Katowice toonde Paulen zich in München andermaal een warm voorstander van indoo ratletiek. Paulen: "Vergelijk de huidige situatie eens met die uit het verleden. Toen moest het gros van de atleten het zonder enige vorm van competitie doen in de winter maanden. Dankzij het indoo ratletiek is dat veranderd. Ook 's-winters bestaat er nu de mo gelijkheid om je krachten te meten met die van anderen". Toch kan ook Paulen er niet onderuit dat de belangstelling in Europa voor indooratletiek niet dusdanige vormen aan neemt als voorspeld werd. Paulen: "Het aantal deelne mers groeit inderdaad minder snel dan verwacht was. Voor wat betreft dit jaar was dat ingecalculeerd. Op sommige nummers is een samenspel tussen München en Montreal nu eenmaal niet wenselijk. Toch hebben hier zo'n 300 at leten voor prachtige sport ge zorgd." Het is overigens een publiek geheim dat de Europese atle- tiekbond naar andere wegen zoekt voor het indooratletiek. Paulen beaamt dat: "Ik kan dat niet ontkennen. Als sport bond moet je altijd naar iets nieuws blijven zoeken. Met de buitensport zijn we bezig te onderzoeken inhoeverre het De Fransman Bernard Lamitie geconcentreerd bezig aan zijn poging bij het hinkstapverspringen. Zijn 16.68 meter was goed voor een bronzen medail le. De Rus Sanejev was voor de vijfde keer de sterkste: 17.10 meter. haalbaar is tussen twee zomer spelen in een wereldkampioen schap te organiseren. Ook bij het binnenatletiekdenken we aan een andere richting. Bij voorbeeld aan een Europese wedstrijd in de vorm van een selectie. Na die schifting zou een Europees team een moeting aan kunnen gaan met Amerika. Dat is echter nog niet meer dan een filosofietje. Voorlopig zijn en blijven we blij met indooratletiek." Rob Hartog Janko Bratanov uit Bulgarije werd in 47.79 seconden de Europe se kampioen op de 400 meter en hij liet het weten ook. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN Het miniploegje dat Ne derland in München vertegenwoordigde heeft toch nog succes geboekt. Zo mag tenminste de prestatie van Ria Ahlers (zesde plaats bij het hoogspringen) wor den omgeschreven die zeer verrassend de 1.86 bedwong en en passant het Ne derlands record verbeterde. Zij bewees vooral op het mentale vlak sterk ge groeid te zijn. Immers bij 1.83 meter (twee centimeter boven haar beste seizoen prestatie) kwam zij in grote moeilijkheden. Pas bij de derde poging bleef de lat liggen. Ria Ahlers: „Ik zag het na die twee fout- sprongen eerlijk gezegd niet meer zitten. Ik wist desondanks dat het toch kon. Bij de training haal ik een dergelijke hoogte regelmatig. Alleen bij wedstrijden mis lukt het altijd". De succesvolle derde sprong over 1.83 meter gaf Ria Ahlers zoveel vertrouwen dat zij maar een poging nodig had om de Nederlandse recordhoogte van 1.86 meter te bedwingen. „Bij die spgong klopte alles. Tot de millimeter nauwkeu rig kwam ik uit. Ik had zelfs de indruk dat ik er vrij ruim overheen ging". De 1.89 meter, slechts bedwongen door me daillewinnaressen Ackermann, Meyfahrt en Karbanova bleek nog niet haalbaar. „De concentratie was weg. Daarnaast had ik geestelijk een beetje last van die hoogte. Ik geloof echter dat die hoogte binnenkort door een van ons overwonnen zal worden. Dat is nog maar een kwestie van tijd". „Een van ons", Ria Ahlers kon het zeggen met de wetenschap van een enorme breedtetop bij hoogspringen, een ongekende luxe voor atletiekminnend Ne derland. In München waren er daarom ook alleen maar hoogspringsters. Anne- mieke Bouma vorig jaar nog derde in Katowice, stelde teleur met haar sprong van 1.75. Mirjam van Laar voldeed met 1.80 meter. Prestaties met Mieke van Doorn die haar trainingsopbouw voor Montreal niet wilde onderbreken, op de tribune, die veel beloven voor de toekom st. Annemieke Bouma: „Het hoogsprin gen is bij ons nog volop in ontwikkeling. Juist door die enorme ontwikkeling in eigen land jutten wij elkaar steeds verder op. Langzaam maar zeker zullen we de flop, nog lang niet volmaakt, optimaal gaan benutten. En dan is het niet uitge sloten dat hoogtes van 1.90 en hoger ook in Nederland een gewoonte gaan den". o Uitvoerig schudden Francesco Moser (links) en Patrick Sercu elkaar de hand naar aanleiding van hun Zesdaagsezege in Milaan. Samen met een miss kijkt Felice bimondi (met Van Linden tweede) die in de finale door pech werden achtervolgd, MARBELLA - Gerrie Knete- mann van de Raleigh-ploeg heeft de ronde van Andalusië gewonnen. Hij had dit te dan ken aan de grote winst die hij in de slottijdrit boekte op Kar stens (2.04 minuten) en Kuiper (1.20). Het tweede gedeelte van de ze vende etappe, een rit over 62 kilometer, werd gewonnen door Dirk Ongenae, voor z'n landge noot Peelman en de Spanjaard Garcia. De Italiaanse veteraan Franco Bitossi heeft de grote prijs van Laigueglia, de opening van het Italiaanse wielerseizoen, gewon- Na 163 kilometer flitste de Belg Roger de Vlaeminek voor Bitos si en Giambattista Baronchelli als eerste over de eindstreep. De Belg werd ook gehuldigd als winnaar maar even later gedis kwalificeerd, omdat hij een te genstander tijdens de eindsprint had gehinderd. De jury riep daarna Bitossi tot 'Lagosduels' ook in Ahoy ROTTERDAM Het afgebroken WCT-toernooi van Lagos wordt definitief deze week in sportpaleis Ahoy voortgezet. Het program ma voor de resterende partijen van dat toernooi, dat wegens binnenlandse politieke moeilijkheden niet werd uitgespeeld, ziet er als volgt uit: 25 februari: halve finale Fibak/Meiler-Stockton/Van Dillen; 26 februari: voortzetting halve finale Ashe-Borowiak; 27 februari: finales enkelspel en dubbelspel. Het programma voor het ABN-toemooi zelf is voor dinsdag: Ashe-Metreveli; Smith-Borowiak; Thung/Sanders-McMillan/Metre- veli. Gewichthefrecords voor Nederland SIMPELVELD De Limburgse gewichtheffer Henk Zieltjens van Helios Simpelveld heeft tijdens de competitiewedstrijd tegen Atlas Maastricht twee Nederlandse records in de zwaargewicht klasse verbeterd. Zieltjens bracht het record stoten op 162 1/2 kg. Bij het trekken kwam hij tot 120 kg, waardoor hij een totaalrecord vestigde met 2821/2 kg. De beide oude records stonden met resp. 160 en 280 kilo op naam van Harrie Vermeulen uit Alkmaar. Helios Simpelveld werd voor de dertiende keer kampioen van Zuid-Nederland. Damkapioene had met twee remises geluk APELDOORN Na het eerste weekeinde voor het danir dam kampioenschap van Nederland gaan drie speelsters met een voorsprong van twee punten aan de leiding. liet zijn dc d..::.- Graas, Pocpjes en Vecnbocr, die allen tweemaal dc vuile i: behaalden. Dit in tegenstelling tot dc titelhoudster Ecf Nieuwcn- huizen, die met geluk niet verder kwam dan twee rcmiscpartij u. verwerpelijk Er staat in de reglemen ten van het betaald voet bal nergens dat kan worden opgetreden te gen een ploeg, die door minimale inspanning de tegenpartij op simpele wijze aan de punten laat komen. Het is echter wel een vorm van onsporti- viteit, zeker als het gaat om een ploeg die nog volop meespeelt in de race waar de landstitel. Die ploeg is Ajax, het team dat geen extra-in spanning leverde om tot een normaal duel te kunnen komen, is AZ'67. Daar stond de premie tevoren al vast. Er zou bij verlies ook worden uitbetaald. Daar gaf trainer Joop Brand de opdracht het voorzichtig aan te doen, want in de competitie was toch geen (hoge) eer te beha len maar er is nog wel een KNVB-beker te ver overen. „Die wedstrijd tegen Ajax is niet van belang", oordeelde Joop Brand. Maar door er niet voor de volle 100 procent voor te spelen, werd ten opzichte van andere topclubs een on sportieve houding inge nomen die op hetzelfde niveau staat als een de gradatiekandidaat met opzet aan winst helpen. alleen Sijtje In een Olympisch jaar zijn vele toernooien die na de Spelen komen niet meer dan een mogelijk heid revanche te nemen. Indien de krachten alt hans nog hetzelfde zijn en medaillewinnaars niet „voor de vorm" meedoen. Dat ligt an ders bij het schaatsen. Immers, op de Spelen wordt gestreden op aparte afstanden, in de toernooien gaat het om vierkampen. Vandaar dat het toernooi om de wereldtitel dames zin heeft want daaruit kom de sterkste all-roun- driidster naar voren en vallen pure specialisten, zoals zij die uitsluitend kunnen sprinten, door de mand. Er was voor de Nederlandse dames ook een mogelijkheid tot rehabilitatie. De uit komst was zoals Inns bruck al aantoonde. Sij tje v.d. Lende de sterk ste en met een vierde plaats een uitstekende prestatie leverend, de overigen uiterst beschei den (Annie Borckink) tot falend (Margriet Pomper) of helaas geval len (Haitske Pijlman). ter discussie Amerika heeft goede er varingen met indoor-at- letiek. De kermisachtige sfeer rondom de presta tie trekt duizenden toe schouwers per wed strijd. Het sinds enkele jaren bestaande streven ter navolging wil in Eu ropa niet van de grond komen. Het geld voor het bouwen van de ac commodaties willen de lidstaten van de Europe se Atletiekunie niet fourneren. Het lijkt ver standig, zolang deze im passe niet doorbroken wordt, om het voortbe staan van de Europese indoorkampioenschap pen ter duscussie te stel len. tweesprong Roswell staat na de te leurstellende Europa Cup-prestaties waarbij internationale ervaring node werd gemist, op een tweesprong. Snel kiezen, want de teleur stelling was bij sommige spelers zo groot dat ern stig moet worden ge waakt voor een leegloop. John Groen, belangrijk speler heeft al laten we ten, aan het eind van het seizoen ter vertrekken „als er niets gebeurd". Daarbij doelde hij op versterking. Snelle ver sterking, dus van buite naf. Belangrijk daarbij is de houding van coach Cees van Zweeden die altijd een fel voorstan der is geweest van eigen kweek. De bekwame trainer zal zijn stand punt moeten wijzigen, .'il de Voorburgse ploeg binnen korte termijn de plaats innemen die de sponsor zal wensen: aan de top. L

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11