Zwitserland beraadt zich over toelating Donner c.s. J Treinkapers staan 10 maart terecht vuurtje? Regering moet nog meer bezuinigen Politie onderzoekt casino-affaire WK schaatsen toch op televisie TEACH-IN VALT UIT ELKAAR Benzine wordt 2,3 cent duurder Visseizoen open op 29 mei SEIZOEN Snorfiets komt er Blessure Geels Elf honden verbrand £eidóc 6owumt I Kort Rapenburg 2 Leiden postbus 11. Iel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Lelden- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W, C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm Teleloonties 4.08 - Klachten bezorging tel 071-122244 (18.00 lot 1900 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15: losse nummers: 50 cent Vrijdag 20 februari 1976, 66e jaargang no. 20355 Holmes Fragmenten uit "De avonturen van Sherlock Holmes' slimmere broer" met o.a. Marty Feldman op Ned. I om 22.00 uur. Om 20.40 uur Pepper en om 22.25 uur Esther Phillips. Om 23.00 uur "Oud en wijs genoeg." Ned. II om 20.25 uur Gebrs. Hammond en om 21.15 uur "Voor de vuist weg". Perioden met zon Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer met voornamelijk in het zuiden van het land enkele wolkenvelden zwakke tot matige zuidoostelij ke wind. Maxima van 6 tot 12 graden. Morgen zon: 7.45—18.04. Schev. hoogw.: 6.56 en 19.18 laagw.: 2.48 en 15.13. BERN (AFP-UPI-Reuter) - De Zwitserse regering zal op zijn vroegst medio volgende week beslissen of de Neder landse commissie Donner haar onderzoek naar de be weerde steekpenningen van Lockheed ook in Zwitserland mag uitvoeren. Zoals gisteren gemeld, is voor een dergelijk officieel onder zoek de toestemming van de Zwitserse autoriteiten nodig. Naar het schijnt is de Zwitser se regering over deze zaak niet eensgezind. /multinationale De Neder landse ambassade in Bern had woensdag bij de Zwitserse au toriteiten geïnformeerd naar de mogelijkheden van een der gelijk onderzoek. In Washington heeft senator Frank Church gezegd, dat de door hem geleide ondercom missie voor mulitnationale on dernemingen niet van plan is nadere gegevens te vragen over de betalingen, die Lock heed aan hoge Nederlandse functionarissen gedaan zou hebben: „Wij hebben alle in lichtingen, die wij nodig ach ten. Wij hebben geen plannen voor verdere acties". De commissie Donner zal wel mogen beschikken over alle correspondentie, die in Neder land gevoerd is over de defen sieorders in de jaren 1960 en 1961, voorzover die tenminste in de Nederlandse archieven aanwezig is. De subcommissie - Church zal wel proberen om meer inlich tingen te krijgen over de in Japan en Duitsland gedane be talingen. Later zal er beslist worden wat er met de notulen zal worden gedaan en of er openbare bijeenkomsten ge houden zullen worden. De Italiaanse ministerraad heeft besloten een commissie in te stellen, die de aankoop van militair materieel moet onderzoeken. Deze commissie zal over drie maanden rapport moeten uitbrengen. ■HU Redding uit flat De schrik en ontzetting zijn nog af te lezen van het gezicht van brandweerman David Smith, die de zeven maanden oude Nyree Dodd gered heeft uit een brandende flatetage in Leavenworth (VS). Het kind moest met een rookvergiftiging naar het ziekenhuis. (Van onze radio- en televisieredactie) le Schaats Unie (ISU) de vraagprijs voor de HILVERSUM De NOS zal de wereldkam- uitzendingen had verlaagd tot tachtigduizend pioenschappen schaatsen op 28 en 29 februari gulden. Hoewel dit tienduizend gulden meer in Heerenveen toch voor een groot gedeelte is dan de NOS wilde betalen, heeft men omwil- rechtstreeks op de televisie uitzenden. Daartoe le van het belang van de kijkers besloten de is gisteravond besloten, nadat de Internationa- uitzendingen toch te laten doorgaan. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De zeven Zuidmolukkers, die eind vorig jaar de treinkaping bij Beilen hebben uitgevoerd, zullen woensdag 10, donderdag 11 en vrijdag 12 maart voor de rechtbank in Assen terecht moeten staan. Wat hun precies ten laste zal worden gelegd is nog niet bekend, maar het is zo goed als zeker, dat de dagvaarding onder meer zal vermelden: moord en medeplich tigheid, vrijheidsberoving en verboden wapenbezit. Bij de zeven, die terecht moeten staan, bevindt zich ook de Zuidmolukker, die tijdens de gijzeling door een schot zodanig gewond werd, dat hij uit de trein moest worden gehaald en naar een ziekenhuis werd overgebracht. Tijdens de rechtszitting zal duidelijk worden, om welke reden of in welke situatie toen in de trein geschoten is. Het Openbaar Ministerie zal een aantal getuigen oproepen, onder wie enkele ex-gegijzelden. Tijdens de zitting van drie dagen, zullen verschillende veiligheidsmaatregelen in en buiten de rechtbank en in Assen zelf genomen worden. Daarvoor zal extra politie ingezet worden. (Van onze showredactie) ENSCHEDE De Enschedese groep „Teach in", vorig jaar nog glorieuze winnaar van het Eurovisie songfestival in Stockholm, gaat uit elkaar. De zangeres Getty het stralende middelpunt van de zesmans-formatie gaat vanaf mei bouwen aan een solo-carière. Ze wordt in die poging gesteund door verloofde John Gaasbeek, de bassist van de groep. Multi-instrumentalist Ard Weenink zal zich in de toekomst alleen nog gaan bezighouden met zijn muziekstudie (fanfaredirectie), terwijl de overige drie leden (Koos Versteeg, gitaar, Ruud Nijhuis, drums, en Chris de Wolde, gitaar) naar alle waarschijnlijk heid onder de naam „Teach in" een nieuwe groep zullen gaan vormen. Het nieuws van het uiteenvallen van de formatie mag dan als een bom inslaan bij het grote publiek, insiders hebben eigenlijk al vanaf de verrassende winst in Stockholm (met Ding-a-dong) rekening gehouden met deze ontwikkeling. Of zoals men daags na het festival al zei: „Het is te hopen, dat de groep de festivalhyste- rie kan verwerken. Want reken maar, dat ze de komende weken en maanden opgedraaid worden. Zelfs in hun stoutste dromen zullen ze daar niet aan hebben durven denken." Den Haag (ANP) Als de Tweede Kamer akkoord gaat met de voorgestelde verhoging van de benzine accijns zullen de benzine-prijzen in ons land met 2,3 cent per liter stijgen. Volgens minister Duisenberg is de prijsverhoging niet van dien aard dat het voor veel Nederlanders aan trekkelijk wordt om over de grens te tanken. Hoe de prijsverschillen na invoering van de accijnsverho ging zullen liggen blijkt uit dit staatje: Gewone benzine: Superbenzine: Nederland Duitsland België 98,4 ct 101,5 ct Solidair De Leidse brandweer zet de strijd voor een kortere, bij voorkeur 60-urige, werkweek on vermoeibaar voort. De binnenstad is inmid J dels vrijwel volgeplak met stickers die he opschrift „Solidair mei de Brandweer" dragen en overal worden stea cils uitgedeeld waarin de spuitgasten waarom van deze op roep uitleggen: hun huidige werkweek van 72 uur achten zij al te dol. Overigens zag het er rond het middaguur naar uit dat het Leidse gemeentebestuur door de knieën zou gaan en de eis van de brand weer althans gedeelte lijk zou inwilligen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering zal zo spoedig mogelijk haar stand punt bekend maken over wat haar te doen staat, nu blijkt, dat de economische situatie nog meer overheidsbezuiniging ver eist. De ministerraad zou zich vandaag al bezinnen over de jongste gegevens van het Cen traal Planbureau en de sombere voorspelling van secretaris-gene raal dr. F. W. Rutten van het ministerie van Economische Za ken, dat de werkloosheid in de komende tien jaren niet zal ver minderen. De overheidsbezuini gingen van 1 procent tot 1980, hetgeen een bezuiniging van 10 miljard betekent, blijken nog te weinig te zijn. Minister Lubbers van Economi sche Zaken heeft in aansluiting op de gegevens van het Planbu reau en op de suggesties van zijn secretaris-generaal gezegd, dat het kabinetsbeleid opnieuw bijge steld moet worden. Dit betekent, dat nog meer bezuinigingen door gevoerd dienen te worden. Want, aldus minister Lubbers, „de zeer belangrijke verbetering in onze Minister Lubbers economie is niet toereikend". Hij stelt ook vast, dat de werk loosheid te hoog blijft, dat het ritme van de inflatie nog te hoog is en dat de groei van het natio naal inkomen beneden het niveau van de afgelopen jaren blijft. Daarom zal de regering op zeer korte termijn haar standpunt be palen en opnieuw overleg plegen met het georganiseerde bedrijf sleven. Zeer binnenkort zal de Tweede Kamer nieuwe bezuinigingsvoor stellen van de regering kunnen verwachten. DEN HAAG (ANP) - Het visseizoen gaat dit jaar op 29 mei open. Sportvissers zullen op deze eerste dag van het nieuwe seizoen de „oude" visacten en/of bij- dragebewijzen voor het vissen met de gewone hen gel van het tot 1 juni lo pende seizoen moeten kun nen tonen. In het Brielse Maascom plex mag, met ingang van dezelfde datum ook met de speciale hengel worden ge vist. Hierdoor is het moge lijk al vanaf die datum de in deze wateren uitgezette forel te bevissen. De gesloten tijd voor snoek wordt gehandhaafd, zodat vóór 1 juli gevangen snoek onverwijld in hetzelfde wa ter moet worden terugge zet. Vandaag is bekend geworden, dat u per 29 mei weer uw hengel mag uitwerpen In het Brielse-Maascomplex mag dan zelfs op de uitgezette forel worden gevist. Snoeken moeten worden te ruggeworpen tot 1 juli. DEN HAAG (ANP) - De rijks recherche zal op verzoek van drs. J. Ritmeester van de Kamp zelf, een onderzoek instellen naar de geruchten als zou hij ontfatsoenlijke banden onder houden met de International Credit Bank in Genève. Dat hebben de staatssecretaris sen Zeevalking van justitie en Hazekamp van economische za ken gisteren meegedeeld na afloop van een gesprek met drs. Ritmeester van de Kamp, die voorzitter is van de Nationale Stichting Casinospelen. De in staat van faillessement verke rende International Credit Bank heeft een zeer slechte reputatie. Zij zou onder meer gelden heb ben beheerd van Amerikaanse casino's die onder controle van de maffia staan. De ex-KLM-di- recteur Ritmeester van de Kamp heeft om een recherche onderzoek gevraagd omdat hij elke twijfel omtrent zijn integri teit wil wegnemen. Overigens heeft hij tegenover de staatssecretarissen de verwach ting uitgesproken dat het ru moer rond zijn persoon geen consequenties zal hebben voor het tijdstip waarop de casino's in Nederland opengaan. Het streven blijft erop gericht de eerste casino's (in Zandvoort of Valkenburg) deze nazomer te openen. Momenteel wordt aangenomen dat dat de opening van een casi no in Scheveningen nog wel twee jaar zal vergen. Dit in ver band met de renovatie van het Kurhaus waar de speelzalen zul len worden ondergebracht. Het is de bedoeling dat de opening van het casino samenvalt met de voltooing van de renovatie. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De ministerraad heeft vandaag zijn goedkeuring verleend aan het voorstel van minister Westerterp (verkeer en waterstaat) over de invoering van de zgn. snorfiets. Vóór dinsdag zal de minister een be schikking uitvaardigen waarbij de snorfiets op de Nederlandse wegen wordt toegelaten. De snorfiets is een rijwiel met hulpmotor, die niet harder mag rijden dan 20 km per uur. De berijder en de duopassagier be hoeven geen valhelm te dragen. De minister gaat hierbij af op het advies van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid. Overigens acht de minister het dragen van val helmen wel nuttig. De eisen die aan de snorfiets worden gesteld zullen hoog zijn. Het mag onder meer niet mogelijk zijn de mo tor op te voeren. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ruud Geels staat enkele weken buitenspel bij Ajax. De enkelblessure die hij tegen De Graafschap opliep blijkt ernstiger dan verwacht. Woensdag in het duel met FC Twente kreeg de topscorer weer last en moest worden vervan gen. Op doktersadvies moet hij enkele weken rusten. Stakingsgolf in Spanje breidt zich uit MADRID De stakingsgolf die Spanje sinds Franco's dood overspoelt, heeft gisteren aan kracht gewonnen met stakingen in de bouw- en transportindus trieën, die het aantal niet-wer- kers op ongeveer 200.000 brach ten. De stakingen zijn met na me gericht op loonsverbeterin gen, maar hebben vaak politie ke ondertonen, zoals vakbonds vrijheid en politieke amnestie. In Sevilla legden werknemers in vervoersbedrijven het werk neer. In de provincie Barcelona groeit het aantal stakers in de bouwindustrie tot rond 100.000. Vragen over gemiste order scheepsbouw UTRECHT (ANP) De Indus triebond NVV heeft minister Lubbers van economische za ken opheldering gevraagd over het verlies van een grote order voor de Nederlandse scheeps bouw. Indonesië was van plan hier twinig schepen te bestellen met de mogelijkheid op een vervolgorder voor buitengaats materiaal. De order is nu naar werven in Noorwegen gegaan. De bond wil van de bewinds man weten wat er de oorzaak van is, dat de voor de in moei lijkheden verkerende scheeps bouw, belangrijke order haar neus voorbij is gegaan. Welk bedrag met de opdracht is ge moeid, is niet bekend. ADVERTENTIE VOLVO Als u dóórdenkt R E Y S Leiden Hoge Rijndijk 352-354 071-122381-130979 ROTTERDAM (ANP) - Elf ha zewindhonden kwamen gisteren om bij een brand in een cara- vanbedrijf in Rotterdam. De honden vertegenwoordigden een waarde van 80.000 gulden. Tien nieuwe caravans (nieuw prijs 15.000 per stuk) gingen eveneens in vlammen op. Israël wil onderhandelen met Jordanië JERUZALEM De Israëlische premier, Yitzhak Rabin, heeft verklaard dat de Israëlische re gering het besluit heeft geno men onderhandelingen met Jor danië te beginnen om vrede te bereiken. De premier richtte zich vannacht tot een comité van leiders van Amerikaanse Joodse gemeenschappen dat thans in Jeruzalem bijeen is. Ofschoon het Palestijnse vraag stuk niet de kern van het Israe- lische-Arabische conflict is, is het zeker dat er geen enkele vredesregeling definitief gevon den zou kunnen worden als dat probleem niet opgelost zal zijn, aldus Rabin. Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoorder. 349, Leiden. Le" naam: adres: STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1