EeicLeSowa/iit V ier j arenplan scholenbouw kost 1,8 miljard Grote zuivering in China aangekondigd Per speciale gipsvlucht terug van wintersport Invasie Cubanen in Rhodesië verwacht Tweede Kamer tegen opleidings-stop onderwijzers Patricia: angst om te vluchten NIEUWE SCHOKKEN IN GUATEMALA MPLA erkenning in West-Europa DONDERDAG 19 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer staat in meer derheid op het standpunt dat de toelating tot kleuteroplei dingen en pedagogische aca demies niet beperkt mag wor den. Dat bleek gisteren tijdens het debat over de beleidsnota „groepsgrootte in het onder wijs", toen de socialist Ko- nings een motie van deze strekking indiende. De motie was mede ondertekend door KVP, ARP, CHU en PPR. Mi nister Van Kemenade van on derwijs acht een studenten stop voor de pedagogische akademies en de kleuterleid- ster-opleidings-scholen wel noodzakelijk. Hij beklemtoon de gisteren nog eens dat een „ongebreidelde" toelating gro te nadelige gevolgen zal heb ben. De indieners van de mo tie gingen gisteren tegen die opvatting in door er op te wijzen dat de afgestudeerden van dit type scholen ook op veel terreinen buiten het on derwijs werk kunnen vinden. Daarbij komt, zo brachten zij naar voren dat afremming van de toeloop tot de kleuteroplei dingen en pedagogische aka demies, de druk op andere vormen van hoger onderwijs zal vergroten. Overigens vinden de indieners van de motie dat over de mo gelijkheden en onmogelijkhe den die de afgestudeerden hebben, een intensieve voor lichting moet worden gegeven. CPN-woordvoerder De Leeuw, die in een motie had voorge steld om het aantal kinderen per klas al op 1 augustus van dit jaar te verlagen, zei dat de bezuinigingen het onderwijs beleid essentieel dreigen aan te tasten. Minister Van Keme nade bestreed dat en zette nog eens uiteen dat naar zijn me ning de financiële lasten van het voorstel van De Leeuw op dit moment niet zijn op te brengen. SAN FRANCISCO (Reuter) Op het proces tegen Patricia Hearst heeft de beklaagde gis teren desgevraagd verklaard zij niet uit het Symbionese Bevrijdingsleger heeft gepro beerd te ontsnappen, omdat ze bang was, dat ze dan door de FBI zou worden gedood. vertelde dat de leider van het leger, Donald Defreeze, tegen haar had gezegd, dat ze na de bankroof waaraan ze had mee gedaan of had moeten meedoen, voor de FBI vogelvrij was ge worden en zou worden doodge schoten als ze zou worden gesig naleerd. Patricia Hearsts moe der zat te huilen toen in de rechtzaal filmbeelden werden getoond van een gevecht tussen de politie en leden van het Sym bionese Bevrijdingsleger. Miss Hearst zelf bleef onbewogen. Kabinet van nationale eenheid in Libanon BEIROET (DPA) Als teken van 'politieke verzoening' moet er in Libanon na de tien bloedi ge maanden van burgeroorlog, 10 snel mogelijk een kabinet Van nationale eenheid' komen, leze verklaring werd vandaag 11 Beiroet uitgegeven na afloop een zitting van de minister raad onder voorzitterschap van (resident Soeleiman Franjieh. De Syrische bemiddelingsdele gatie, met aan het hoofd de Syrische minister van buiten landse zaken, Abdel Chaddam, zal ten nauwste betrokken zijn bij de vorming van een nieuwe Libanese regering op de breedst imogelijke politieke basis. De Ipro-Syrische socialistische Baa- Ith-partij in Libanon heeft al la- ten weten deel uit te willen ma ken van de nieuwe regering in Beiroet. [Politieke waarnemers staan ;ptisch tegenover een 'totale iationale verzoening' tussen de Islamitische, progressieve en llraditionele politieke leiders. (Van onze parlementaire redaktie) DEJJ HAAG Staatssecretaris De Jong van Onder wijs verwacht dat de ergste lokalennood in het voortgezet onderwijs over een paar jaar zal zijn gelenigd; „Maar ook dan zijn we er nog lang niet", aldus de bewindsman gisteren bij de presentatie van het tweede vierjarenplan voor de scholenbouw. In dit plan zijn 540 projekten opgenomen. Hierbij gaat het zo wel om nieuwbouw als om uit breiding van scholen. Met het vierjarenprogramma is 1.8 mil jard gulden gemoeid. Voor 1976 is 420 miljoen uitgetrokken. Er komt vrijwel zeker nog 60 mil joen bij uit de pot voor werkge- legenheidsprojekten. Het departement van Onderwijs en Wetenschappen gaf vorig jaar toestemming voor de bouw van 2800 lokalen. In voorgaande jaren was dat aantal aanzienlijk minder (in 1974 2400, in '73 1080 en in '72 2050). De staatssekreta- ris verwacht niet dat het „uit zonderlijk hoge" aantal van 1975 dit jaar kan worden "geë venaard. De in het vierjarenplan opgeno men projecten in Den Haag zijn: nb Kleermakerschool (bouwj. '76), MTS Luchtvaarttechniek ('78), oec. gez. verzorgsters ('77), oec. Tinbergen college meao ('79 of later), pc sg lmo/mmo/lavo ('79 of later), pc Haagse Soc. Acad. ('77), streekschool ('79 of later), halo ('77), rk klos ('77). In Leiden: op. Rembrandt sg ('77), rk sg mavo/leao ('77), pc gez. verz. 076), nb mspo ('77), nb lts ('76), chr sg Leiden zuidwest ('76), streekschool ('76). In Lei derdorp: nb sg Imo/mmo ('76). In Scheveningen in '76 nb Hoge re Hotel School; in Voorburg sg ob Vlietschool mavo/ltó ('79 of later), rk hbo/v ('77), ob Huygens lyc. ('78). In Wassenaar ob sg Rijnlands lyc. ('76) en rk. St.- Adelbert coll. ('76). In Zoeter- meer Effatha ('77) hhs De Dob- be ('77), pc nat sg O. Nassau ('79 of later). NAVO-opperbevelhebber generaal Alexander Haig (r.) in gesprek met Nederlandse soldaten van de 42-ste pantserinfanteriebrigade uit Assen. Generaal Haig vol lof Nederlandse militairen PADERBORN (DPA/ANP) „Toegewijde, jonge Nederland se soldaten... Jammer dat ik er niet meer van heb". Dat was gisteren het met enige spanning afgewachte commen taar van NAVO-opperbevelhebber generaal Alexander Haig, nadat hij de 42ste pantser-infanteriebrigade uit Assen bij het Westduitse Paderborn in volle actie had gezien. Al geruime tijd plegen Amerikaanse generaals zich hekelend uit te laten over de Nederlandse manschappen, die „slonzig en langharig" zouden zijn. Maar gisteren had Haig niets dan lof. Hij noemde de 42-ste brigade een „voortreffelijk opere rende gemotoriseerde eenheid" die goed geschoten had, waarbij de verbindingen prima verliepen en waarvan de soldaten uitstekend gemotiveerd waren. Grenzen aan de visserij NA HET CONFLICT aan de zuidoostflank van de NAVO, de kwestie-Cyprus tussen Turkije en Griekenland, dreigt nu aan de andere flank, in het noordwesten, het gevaar van een intern conflict nu IJsland zijn betrekkingen met Groot-Brittannië heeft opgeschort. Een poging van secreta ris-generaal Luns om een compromis te bereiken is op niets uitgelopen. De kwestie van de visserijgrenzen, de oorzaak van het conflict, is ondanks jarenlang moeizaam zoeken nog niet tot een oplossing gekomen. IJsland heeft de 200-mijlszone ingesteld om zijn eigen visserij belangen te beschermen, maar internationaal wordt deze grens niet aanvaard. De Europese Commissie stelt nu een 12-mijlszone voor binnen EEG-verband en een 200-mijlszone voor niet lid-staten. Over een maand wordt de conferentie over het zeerecht weer hervat met o.a. dit voorstel, maar het is de vraag of juist de Britten dit zullen steunen. Het zeerecht dat honderden jaren heeft gediend tegen allerlei vormen van kaperij, blijkt niet meer te voldoen, nu de rijkdom van de zee niet langer voldoende blijkt voor ongelimiteerd gebruik. De grenzen van de groei stellen ook hier grenzen adn de verbruikers. Tot het bereiken van een nieuwe regeling heerst er oorlog op zee. Want de vis wordt duur betaald. LONDEN De Britse minister van buitenlandse zaken James Callaghan heeft er gisteren in het parlement op gezinspeeld dat Engeland tussenbeide zou komen als de Cubaanse soldaten die nu in Angola zijn, Rhodesië zouden bin nenvallen. Wel zouden aan die interven tie bepaalde voorwaarden vastzitten. het zuiden van Afrika oplevert." Callaghan waarschuwde premier Ian De VN-commissaris voor Namibië (Zuid- Smith van Rhodesië dat hij momenteel west-Afrika), Sean MacBride, heeft giste- met een uiterst ernstige situatie wordt ren in Dublin gezegd, dat Rhodesië bm- geconfronteerd. Hij zei dat de aanwezig- nen enkele weken een invasie zal beleven heid van Cubaanse troepen „potentieel van guerrillastrijders vanuit zowel Mo- gevaar voor de aangrenzende landen in zambique als Zambia. MacBride verwacht, dat het bewind van Ian Smith de aanvallen slechts voor korte tijd het hoofd zal kunnen bieden. MacBride, winnaar van de Nobel-vrede- sprijs en Iers oud-minister van buiten landse zaken, acht het mogelijk, dat het bewind van Smith voor pasen ineen stort. Negen doden door gas na bruiloftsfeest WARSCHAU (DPA) - Het hu welijk van een jong stel uit de Poolse stad Lodz is met een die begonnen: negen brui loftsgasten kwamen in de nacht na de trouwpartij door gasver giftiging om het leven. De gasten hadden zich na het uitbundig gevierde huwelijks in de woning van één van de genodigden te slapen gelegd. Toen het jonge echtpaar zich de volgende morgen met geweld, daar niemand open deed, toe gang tot het huis verschafte, vond het daar de lijken van negen van hun gasten. Een w werd in ernstige toestand het ziekenhuis gebracht. Volgens de krant was de gasin stallatie in het huis in orde. Vermoedelijk heeft een van de slachtoffers thee willen zetten, maar niet geweten hoe met gas om te gaan. GUATEMALA ST^D Duizenden mensen in Guatemala-stad hebben gisteren in paniek hun huizen verlaten toen het land opnieuw werd getroffen door enkele schokken. Volgens de eerste politieberichten was de schade niet groot en vielen er geen slachtoffers. In totaal zijn er nu 920 schokken geregistreerd sinds de vierde februari. In de Verenigde Staten heeft het hoofd van de dienst voor internationale ontwikkelingshulp, Daniel Parker, het Congres om 25 miljoen dollar gevraagd voor de slachtoffers van de aardbevin gen in Guatemala. Het geld is ook bedoeld om maatregelen te nemen ter voorkoming van nieuwe rampen die zouden kunnen worden veroorzaakt door de hevige voorjaarsregens. Met name de dammen die zijn opgeworpen door de aardbevingen leveren gevaar op. HULDE Boer Dirk Keyzer en zijn vrouw Marie kre gen gisteren de hoog ste onderscheiding die het Nederlandse Rode Kruis kent, de medaille van verdienste, opge speld door de chef-staf van het Rode Kruis- Drente, dr. E. F. de Boer. (1.) en de com mandant van het Drentse Rode Kruis, de heer C. van Rhee. Deze eer viel het echtpaar te beurt omdat zij tijdens de gijzeling in Wijster aan het Rode Kruis hun boerderij beschik-1 baar hadden gesteld als opvangscentrum. Als extra attentie kre gen zij een mand vol lekkernijen. In het huidige weerbeeld komt morgen maar weinig verande ring. Boven het oostelijk deel van Europa trekt een hogedruk- gebied zeer langzaam naar het zuidoosten. Door de aanwezig heid van het hoog worden oceaanfronten, die tot West-Eu ropa doordringen, minder ac tief. Ze veroorzaken bij ons wol kenvelden maar het blijft op de meeste plaatsen drogg. Met zwakke winden uit richtingen tussen zuid en zuidoost stroomt vrizachte lucht uit Frankrijk naar ons land, waardoor mor gen de middagtemperaturen nog tot iets hogere waarden kunnen oplopen. Bij heldere he mel en weinig wind in de nacht kwam in Oost-Europa nog lichte tot matige vorst voor. Overdag lopen de temperaturen daar tot om het vriespunt op. Aan de Spaanse Middelandsezeekust worden maxima tussen 15 en 20 graden gemeten. De vooruitzichten voor zater dag: Overwegend droog. Middagtem peraturen ongeveer zeven gra den, in mistgebieden enkele gra den lager. Weersvooruitzichten in cijfers: voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temp.: omstreeks 1 graad Max. temp.: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Eindhoven Den Helder Luchth R'dam Twente Vlissmgen Z.-Limburg Aberdeen Helsinki Innsbruck Casa Blanca I stan boel Las Palmas New York LOEANDA (Rtr/DPA) De volksrepubliek Angola is giste ren erkend door de meeste rege ringen van West-Europa. Alleen West-Duitsland hield de erken ning nog in beraad, en Portu gal, het voormalige moeder land, wenst nog niet tot erken ning over te gaan. Wel hebben de meeste landen hun erken ning vergezeld laten gaan van een verklaring waarin ze de buitenlandse inmenging in An gola betreuren. Zambia, het buurland van An gola dat voor zijn verbinding PEKING Alle Chinese partij leiders die de weg van het kapi talisme volgen zullen worden weggezuiverd zoals eerder pre sident Lioe Sjao-Tsji en minis ter van defensie Lin Piao. Dit dreigement is de kern van een groot artikel op de voorpagina van het Volksdagblad, officieel orgaan van de Chinese commu nistische partij, waarmee de machtsworsteling in de volks republiek gisteren in een stroomversnelling lijkt te zijn geraakt. Het artikel is een frontale aan-' val op vicepremier Teng Hsiao- Ping en zijn geestverwanten in de partijtop. Teng was gedood verfd als de opvolger van wijlen premier Tsjoe En-Lai maar werd onlangs gepasseerd door' Hoea Kwo-Feng, die de post van eerste minister overigens slechts, „tijdelijk" kreeg. Het artikel noemt Teng en geestverwanten nog steeds niet met naam en toenaam, maar trekt wel een parallel tussen het lot dat hen wacht en dat kan vroeger ontmaskerde en wegge zuiverde revisionisten. Het Volksdagblad merkt op dat op sommige departementen vol-, gelingen van het kapitalisme de leiding aan zich hebben getrok ken en burgerlijke intellectuelen hemelhoog prijzen in een poging hen boven de partijcomite's te Veel van de opmerkingen in het Volksdagblad zijn de afgelopen weken ook verschenen op muur-- kranten in de universiteiten van Peking en Sjanghai. Westerse sinologen in Peking geloven dat eind januari een bijeenkomst van partijleiders heeft plaatsgevonden maar dat deze niet tot een duidelijke be slissing over de opvolging van premier Tsjoe En-Lai konden komen. Radicale partijfunctio narissen zouden de benoeming van Teng hebben tegengehou den met het argument dat hij onaanvaardbaar was gezien het feit dat hij gedurende de cultu rele revolutie is gekritiseerd. De gematigde Teng verdween tijdens de culturele revolutie van het politieke toneel. Pas in 1973 keerde hij terug als vice premier die steeds meer de ta ken overnam van de toen al ernstig zieke Tsjoe. naar zee toch afhankelijk is van een spoorlijn die door Angola loopt, weigert evenwel de volks republiek te erkennen. Zambia is voorstander van een regering waarin alle strijdende partijen in Angola betrokken zijn.Maar deze kans is verkeken na de nederlagen op het slagveld van FNLA en Unita tegen de door Cubanen gesteunde MPLA. De regering van Angola heeft gisteren de onmiddellijke terug trekking geëist van de Zuidafri- kaanse „agressietroepen" die nog een strook in het zuiden van Angola bezet houden ter be scherming van enkele belangrij ke waterwerken. Zuid-Afrika van zijn kant heeft alle landge noten opgeroepen tot nationale eenheid nu het land aanvallen van buitenaf en van binnenuit tegemoet moet zien. Toch ver wachten waarnemers dat Zuid- Afrika wel zal overgaan tot er kenning. Minister Kissinger heeft giste ren, tijdens zijn bezoek aan Ve nezuela, verklaard dat de Ver enigde Staten geen herhaling van een Cubaanse interventie zoals in Angola zullen dulden. In een volgend geval zal Ameri ka niet werkeloos toezien. MUNCHEN/AMSTERDAM (ANP) - „Naar het zie kenhuis? Ik denk van niet. Misschien ga ik wel met mijn krukken het verkeer staan regelen, dan stopt iedereen wel voor me", zegt Ditte van Dee, een jonge agente van het Leidse politickorps aan boord van chartervlucht MP 3755 naar Amsterdam. De Fokker Fellowship, die in opdracht van de ANWB-alarmcentrale de vlucht maakte, landde gis termiddag op het vliegveld van München om daar een aantal wintersporters op te halen voor wie de vakantie op onplezierige wijze was afgebroken. Zeven begeleiders van de centrale, een arts en een verpleegster waren aan boord van deze „gips vlucht", heen en terug naar München als begelei ding van zeventien vakantiegangers, van wie de meesten in de ski-oorden van Oostenrijk een bot breuk hadden opgelopen. Ook vlogen drie chauf feurs mee om de auto's van gestrande vakantiegan gers terug naar Nederland te rijden. Ditte was een van de merendeels vrouwelijke pa tiënten die door vier potige spuitgasten van de brandweer van München de vliegtuigtrap werden opgedragen. Aan boord werd zij stevig vastgesnoerd op een brandcard, die bovenop drie teruggeklapte stoelen was bevestigd. Aan het einde van de eerste week van haar ski-va kantie in het Oostenrijkse Aurach botste een skiër tegen haar op. Na de botsing probeerde zij door te skiën, maar dat lukte haar niet. De dokter constateerde dat zij haar schaambeen had gebro ken. Van achter hun telefoons in Den Haag regelden de medewerkers van de alarmcentrale Dittes terug reis. De „kneuzenvlucht" van de ANWB arriveerde gisteravond op Schiphol. Onder de passagiers bevonden zich de Leidse politie-agente Ditte van Dee en de 29-jarige Jaap Slot uit Voorburg. De alarmcentrale regelt elk jaar de terugkeer van honderden gestrande vakantiegangers. Gewoonlijk wordt voor hen een plaats geboekt op een lijnvlucht naar Schiphol. De kosten hiervan worden betaald door de maatschappijen bij wie de vakantiegangers een reisverzekering hebben afgesloten. Op grond van de reis- en kredietbrieven van de ANWB regelt deze bond echter de organisatie van het vervoer: ziekenhuis, ambulance naar het vliegveld, verzor ging onderweg en eventueel weer ambulances op Schiphol. Vlucht 3755 is de tweede speciale chartervlucht die de bond in zeventien jaar repatriëren heeft inge huurd. Evenals ten tijde van de eerste vlucht, vorig jaar, werd de alarmcentrale de afgelopen dagen geconfronteerd met zoveel zieke vakantiegangers, dat er een speciaal vliegtuig moest worden afge huurd. Bijna alle passagiers die de Fokker uit München mee terug neemt, hebben tijdens het skiën een beenbreuk opgelopen. Eén vakantieganger liep een breuk op toen hij uitgleed bij het wassen van zijn auto, een ander viel en brak zijn been toen hij met het oog op de sneeuwval besloot risico's te vermijden en een wandeling te gaan maken in plaats van de skilatten onder te binden. De 29-jarige Jaap Slot uit Voorburg had zich op een skischool in Wassenaar degelijk getraind voor zijn eerste ski-vakantie. Na de zesde dag skiën viel hij. De veiligheidssluiting van zijn gehuurde ski's sprongen niet open, waardoor hij zijn scheenbeen brak. Voor hem was toen de skipret afgelopen, hoewel hij niet weet of dit hem ervan weerhoudt volgend jaar alsnog te proberen het skiën onder de knie te krijgen. Toen hij, nadat zijn been in het gips was verpakt, aan de terugreis begon te denken, vermoedde hij dat dit een hele dag telefoneren in beslag zou nemen. Eén telefoontje naar de alarm-' centrale bleek echter voldoende om hem weer terug naar Nederland te Brengen. Jaap Slot is een van de weinigen die na een noodlottige val niet gezworen hebben nooit meer ski's onder te binden. Het merendeel van de passa giers aan boord van de gipsvlucht denkt er anders over:,, Ik doe het nooit meer," zegt één van hen. „Ik ben moeder van twee kinderen en ik moet daarom een beetje voorzichtiger aandoen." Volgens een van de medewerkers van de alarmcentrale die met de gipsvlucht meevloog, leert de ervaring dat de meeste skiërs een beenbreuk oplopen op de eerste of op de laatste dag van hun skivakantie. Op de eerste dag is de skiër onwennig, terwijl de conditie dan ook vaak te wensen overlaat, vertelt hij. Op de laatste dag neemt de skiër meer risico's en wil hij uitproberen wat hij na al die skilessen kan presteren. Als de gipsvlucht op Schiphol eindigt, staan zeven ambulances in slagorde te wachten bij de plaats v/aar dc Fokker stopt. Ditte, wier breuk niet in een gipsverband kon worden verpakt, bijt op haar lip van pijn als zij vastgesnoerd op een brandcard de vliegtuigtrap wordt afgedragen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9