Bijna twintig jaar Cultureel Centrum in Voorschoten: van vrome wens tot grote zorg Busbewoners doorn in oog Noordwijkerhout Leidse ploeg rayonkampioen LUSV kan het kampioenschap wel vergeten moet er komen weg S4 'Mag heempark wat kosten?' PAGINA 4 LEIDSE COURANT, DONDERDAG 19 FEBRUARI 1976 lllllllllllllll Voorschoten heeft een Cultu- reel Centrum, dat eind 1976 twintig jaar ingebruik is en gedurende al die jaren steeds een spraakwaterval veroor- zaakt heeft vooral bij gemeen- teraadsleden. In een forenzen- dorp is twintig jaar al een heel lange tijd zeker voor le- den van de gemeenteraad. Er is thans niet een raadslid meer, die nog daadwerkelijk heeft meegeholpen bij het tot stand komen van dit vereni- gingsgebouw, ingeklemd tus- sen een school en met de EE funk tie aula voor de school en daarnaast ontmoetingscen- trum voor Voorschoten. In november 1954 deed het toenmalige college van b. en w. de raad het volgende voor- stel: „Overwogen wordt aan de te bouwen school voor ulo aan de Prinses Marijkelaan een grote zaal voor 500 perso- nen te bouwen. Ben Wverkla- ren dat de bouw van een ver- enigmgsruimte reeds lang tot de vrome wensen behoort en EE dat het college van B en w thans mogelijkheden ziet in de bouw van de openbare ulo- EE school gecombineerd met een grote zaal. Het verenigingsge- =E bouw zal bestaan uit een zaal met 500 zitplaatsen, amphi- theatersgewijze gebouwd. In de zaal wordt een filmcabine gebouwd voor filmvoorstellin- gen. Er wordt een kiediet ge- \raagd van f 146.750 voor de bouw en f 28.050 voor de grond". Filmtheater Tijdens de bouw in juni 1956 bereikte de gemeente het ver- zoek met de heer J. R. Schoon- beek, tandarts te Wassenaar, die per 18 mei van dat jaar de exploitatie overgenomen had van het Greenwaytheater en ook in Den Haag al een bio scoopexploiteerde om het nieuwe verenigingsgebouw te mogen inrichten als filmthea ter. Hij wees onder meer op de professionele filmcabine en het financiële voordeel voor de gemeente Voorschoten. De toenmalige wethouder C. van Oosten (het enige raadslid dat indertijd tegen de bouw ge stemd had) was zeer verstoord alleen al over de mogelijkheid dat er echte films gedraaid zouden gaan worden Hij kreeg per 1 juli een benoeming tot burgemeester van Klundert, maar zijn gevoelens werden wel vertolkt door de meerder heid van de confessionele raad. Er werd besloten dat het verenigingsgebouw nimmer een bioscoop zou mogen wor den. Omdat film in die Voor- schotense tijd nog niet als cul tuur werd gezien, kreeg het verenigingsgebouw de naam „Cultureel Centrum" en bleef de vrij dure filmcabine tot aan de dag van vandaag onge bruikt staan. Opening Op 12 november 1956 werd de nieuwe zaal officieel geopend door burgemeester C. J. van der Hoeven in aanwezigheid llllllll van alle notabelen van het dorp zoals de Ambachtsheer Schimmelpenninck van der Oyen de commandant van het Marine Opkomst Centrum ko lonel Crommelin. Nadat de Koningin Wilhelmina vereni ging een klok voor de hal had aangeboden, werd de avond besloten met de opvoering van de klucht „Bakersprookje" door de Koninklijke Vereni ging Litteris Sacrum uit Lei den. Lang nadat het toneelspel voorbij was, bleek dat b en w op z'n minst geloofd hadden in bakersprookjes. Wat was na melijk het geval? Om de zaal gebouwd te krijgen in samen hang met de ulo-school was de zaal een onderdeel geworden van het schoolgebouw. Daar om konden weinig voorzienin gen worden aangebracht voor toneeluitvoeringen. De klee daccommodatie was zeer be perkt gehouden, ruim voldoen de voor een schoolfeestje, maar erg krap voor volwassen toneel. Een bakersprookje bleek ook het geraamde ex ploitatie tekort. In 1954 werd geraamd een tekort van f 12.387 per jaar. Het werkelij ke tekort in 1957 (eerste jaar) bedroeg al f 40.000 f 40.00 en dat is zo jaarlijks omhoog ge gaan. Gedacht was aan een groter buffet rond 1958, maar het moet er nog steeds van rele Centrum alleen maar ge bruikt worden indien de om liggende school vrij heeft. Dat betekent een beperking voor onder meer tentoonstellingen. Volgend jaar komt het school gebouw leeg, omdat dan de nieuwe school in Leiden ge reed is. Thans heeft de ge meenteraad al plannen voor die tijd. Maar omdat de tijd van twintig jaar voor de sterk gewisselde bevolking van Voorschoten heel ver weg is, kan het nu gebeuren dat pre cies dezelfde wensen naar bo ven komen als bij het begin. Weer denkt men aan filmvoor stellingen en dat idee komt onder meer zelfs uit de CDA- hoek. Hun edelachtbare voor gangers hebben dat echter bij raadsbesluit onmogelijk ge maakt. Leeg Het Cultureel Centrum van komen. Toch was de zaal in de beginjaren erg in trek bij het beroepstoneel. Op de plan ken van het kleine toneel heb ben gestaan Wim Sonneveld (2x), Wim Kan (3x), Fons Jan sen (3x) en tal van andere grootheden op het gebied van de kleine kunst. Voorschoten, ingeklemd tussen schoolgebouwen Opklapbaar De zaal was gebouwd voor film en toneel. De film werd verbannen door de gemeente raad en het toneel liep terug door de bouw van moderner gelegenheden in de direkte omgeving. Voor de Koninklij ke Militaire Kapel, de Mari nierskapel en het Residentie- Orkest werd een opklapbaar stuk toneel aangebouwd. Het Cultureel Centrum gebruiken als danszaal betekent steeds oppassen voor de „op- en af stapjes" in de zaal. Tot aan de dag van vandaag kan het Voorschotense Cultu Het Cultureel Centrum gaf meer dan twintig jaar stof tot praten voor de gemeenteraad. Het toen als een der modern ste verenigingsgebouwen op gezette gebouw, staat thans veelal leeg. Amateurverenigin gen op het gebied van toneel zijn witte raven, voor beroep stoneel komt men niet meer naar het Voorschotense Cen trum. Het Cultureel Centrum is thans de plaats waar bur geravonden door de gemeente gehouden worden, politieke partijen de hal afhuren en re cepties gegeven kunnen wor den. Aan het buffet ligt het niet. Al meer dan 12 1/2 jaar is „de steun en toeverlaat" de ge meenteambtenaar de heer H. van der Burg, voor vrijwel iedereen „Herman", die meer doet dan alleen voor het natje en droogje zorgen. Eenmaal per maand is hij bijvoorbeeld „koster" voor de Remmon- strants Doopsgezinde Kring, die in de hal een kerkdienst houdt, daarnaast is hij brand meester van de vrijwillige brandweer, conciërge van de Rem brandtscholengemeen- schap, die een ependance ge vestigd heeft in de voormalige ulo-school. „Spreek met Her man en 't komt in orde" en toch loopt het Cultureel Cen trum niet avond aan avond vol. Dat is nooit gebeurd en daarom is ook nooit uitvoering gegeven aan het voornemen het buffet per 1 januari 1958 te gaan verpachten. Het Cultureel Centrum in Voorschoten; men kan er da gen over praten en dat weet vooral de gemeenteraad van Voorschoten. Tekst en uitleg Joop Peeters Van onze correspondent ZOETERWOUDE In de eerste ronde om de strijd om de nationale EHBO-titel, de rayonkampioenschappen, heeft Leiden zich gisteravond in Ons Huis de sterkste getoond. De beide Zoeterwoudse ploegen plaatsten zich als de 2e en 3e en het Leidse B-team legde beslag op de vierde plaats. Deze vier ploegen hebben hierdoor het recht verworven op deelname aan de districtswed strijden die volgende maand in Wateringen worden gehouden. Voor de pauze kwamen de zes a-groepen in aktie. Zij werden geconfronteerd met een ongeval tijdens een zaal-korfbalwedstrijd, waarbij een slachtoffer bewusteloos geraakte en een wond aan het gelaat had. Een ander slachtoffer had een verstuikte knie en een wond aan de pink. De b-groepen die in het tweede deel van de avond in het strijdperk traden, kregen slachtoffers te behandelen met een gesloten enkelfractuur en met snijwonden. Lotus gediplo meerden zorgden voor een goede enscenering. Het geheel was in handen van mevr. A. Steenvoorden-Daleman en de heer J. Verstee- gen van het rayon Leiden. De jury werd gevormd door een kadergroep uit 's-Gravenhage, waarbij de plaatselijke vereniging St. Lidwina als gastvrouwe optrad. Meer in overeenstemming met de realiteit bij ongevallen had- men in het verleden de diverse leden van een groep in willekeurig samengestelde teams aan het werk gezet waarbij dan een individueel werd beoordeeld. Om een zuiverder wedstrijdbeeld te verkrijgen traden de diverse groepen nu weer als een eenheid op. De uitslag: 1 Leiden A 131 pnt., 2. Zoeterwoude A 129 pnt., 3 Zoeterwoude B 128 pnt., 4. Leiden B 115 pnt., 5. Rijpwetering A 110 pnt, 6. Rijpwetering B 98 ont., 7 R. A. Veen A 96 pnt., 8. Reeuwijk B 96 pnt., 9. Reeuwijk A 94 pnt., 10. Voorhout B 89 pnt., 11. Voorhout A 83 pnt., 12. R. A. Veen B 83 pnt. De Commandantsprijs was voor mevr. A. Overdevest-Welp van Zoeter woude A. Van onze volleybalmedewerker Leiden Titel-kandidaat in de Promotieklasse heren LUSV heeft een ernstige misstap begaan. In de uitwedstrijd tegen Be Fair in Waddinxveen werd een 3—1 nederlaag geleden. LUSV, dat veel moeite had met de lage zaal, verloor de eerste twee sets met 15—5 en 15—12. Ondanks winst in de derde set (15—17) was de nederlaag niet meer te vermijden. Be Fair won de vierde set met 15-12, waardoor de achterstand van LUSV op koploper Zevenklappers nu is opgelopen tot zes punten. Groen SC heeft met een incompleet team een 3—2 overwinning behaald op Verburch. Met Taco Veldstra in het team bgon Groen SC 'goed. De Leidenaren kwamen in de eerste set met 11—2 voor. Verburch wist nog op te halen tot 11—11, maar de set ging toch met 15—12 naar de thuisclub. Een moeizaam spelend Groen SC moest de volgende twee sets aan de concurrentie laten. In de vierde set kwam Henk van Klaveren het team completteren, wat resulteer de in een 15—12 winst in deze set. De vijfde en beslissende set ging weer gelijk op (8—8) maar Groen SC wist uiteindelijk toch door te drukken naar 15—11 en daarmee de wedstrijd met 3—2 in zijn voordeel te beslissen Koploper in de Promotieklasse Gemini Kangeroes 2 heeft geen enkele moeite gehad met Be Fair 2. Het werd een ruime 3—0 overwinning (15—6, 15—7 en 15—8), waardoor de Gemini dames alleen aan de leiding blijven. Groen SC 2 kon, mits er gewonnen werd van Skania in Delft, weer een plaatsje stijgen op de ranglijst. Groen SC was gehandi capt door het ontbreken van Audry van Dijk en Ellen Van Berkum, terwijl invalster Maria de Groot bij het inspelen door haar enkel ging. Ondanks al deze tegenslagen wist Groen SC het karwei toch te klaren en gedecideerd te winnen met 0—3. (setstanden 8—15, 0-15! en 5-15). In de eerste klasse heren behaalde Groen SC 2 een vrij gemakkelij ke 3—1 overwinning op de reserves van Leski W. In de eerste twee sets had een geconcentreerd spelend Groen SC geen kind aan een falend Leski (154 en 15—2 voor Groen SC). In de derde set werden de Leidenaren nerveus van de aanmoedigingen van het Wassenaarse publiek (foute services en een falende aanval). De set ging met 13—15 naar Leski. In de vierde set moest Groen SC een achterstand (4—6) wegwerken om alsnog via de tussenstan den 9—6 en 11—11 door te drukken naar 15—11 winst. Burgemeester De Vreeze dijkgraaf Warmond Burgemeester W. F. de Vreeze van Warmond is met ingang van 1 a- ril benoemd tot dijkgraaf van het waterschap „De Haar lemmer mtvi De heer de Vreeze volgt drs. M. G. Spaans op, die wegens drukke werkzaamheden als directeur van zijn machinefabriek in Hoofd dorp een punt heeft gezet achter deze functie. Burgemeester De Vreeze blijft overigens burgervader van War mond. Hij was overigens de enige kandidaat voor deze functie. Het waterschap „De Haarlemmermeer" strekt zich uit vanaf De Kaag tot aan Amsterdam. Ook Schiphol ligt in dit waterschap. Van een onzer verslaggevers Noordwijkerhout De gemeente Noordwijkerhout kijkt met lede ogen toe hoe nog steeds vijf woonbussen binnen haar grenzen staan. Deze bussen staan er al vanaf juni van het vorig jaar, en het lijkt de bewoners van deze woonhuizen op wielen in Noordwij kerhout best te bevallen. Tenminste zeven bewoners van twee bussen nemen voorbereidin gen om zich permanent aan de Ruigenhoekerweg te vestigen. Als het aan wethouder L. J. W. Koelewijn ligt, dan komt het niet zover. „Het is niet mooi dat overal in de gemeenten kampjes met woonwagens of woonbussen worden ingericht. We staan echter machteloos, omdat ze op particulier terrein staan met toestemming van de eigenaar", aldus de wethouder. De Noordwijkerhouters hebben het helemaal niet op dergelijke buitensporigheden begrepen. Vanachter de ramen zien ze één keer per maand de busbewo ners door het dorp gaan, het grof vuil doorsnuffelend. De busbewoners zoeken dan naar materiaal om hun mobiele huisjes wat op te knappen. De autobussen stonden in eerste instantie vlak bij de vijf bun kers. „Van de eigenaar moesten we weg. Die had andere plan nen met het terrein en sinds een week of vier staan we hier", aldus Nadine Mortier (24), een Frangaise, die al vier jaar in een bus woont. De bewoners leefden aanvanke lijk in een huis aan de Duin- schoten. Bij Nadine kwam als eerste de lust naar boven om te gaan trekken. En wat is daar voor idealer dan een bus. Ze kocht zo'n vervoermiddel op uit 1957 voor 1250 gulden. In deze rijdende „doodskist" heeft ze met haar man een bedrag geïn vesteerd van 8000 gulden. Na een jaar werken .was de bus gereed voor een ritje naar India. Toen het huisje afbrandde wa ren de anderen genoodzaakt een ander onderkomen te zoeken. Ook zij zochten hun vertier in een woonbus. „Het is wel zaak dat je enig verstand hebt van motoren", zegt Theo Kortekaas (28) uit Lis- se, „anders hoef je er niet aan te beginnen". Volgens Paul Niessen (21) uit Noordwijker hout zal het nog wel even zal duren voordat de busbewoners weer gaan trekken, omdat mo- Eerste paal voor gymzaal dat in het algemeen vrij goed betaalt. Tijdens de vochtige en koude maanden wordt aan de bussen gewerkt. De bewoners hopen dat ze in hun kampje nog een kleine ruimte kunnen krijgen dat moet fungeren als trefcentrum. Tot voor kort fungèerde een van de bunkers als zodanig maar die is nu tever weg. Nadine Mortier: „We willen ook graag electrici- teit en water, maar dat wordt een dure grap omdat de leidin gen aan de andere kant van de weg liggen". over een mogelijke ligging. Ge kozen moest worden uit vier alternatieve routes, die slechts in aansluitpunt aan een van de bestaande wegen in Leiden ver schillen. Aangezien twee alter natieven door de vele noodzake lijke grondonteigeningen finan cieel niet uitvoerbaar worden geacht, bleef de keus beperkt tot twee routes. De ligging van uit Katwijk lijkt momenteel door alle betrokkenen aan vaard. De weg zal daar aanslui ten op de provinciale weg Kat- wijk-Noordwijk en direct ten zuiden van het Molenblok in Katwijk a.d. Rijn afbuigen naar het zuid-oosten om ten zuiden van Valkenburg naar Leiden te Voor Leiden zal moeten worden gekozen tussen een aansluiting op de vierbaansweg langs "Hol- liday-Inn" naar het belasting kantoor en een verbinding met de wegen nabij de Haagsche Schouw. Aangezien de gemeen te Leiden zich afwijzend heeft getoond tegenover het eerste al ternatief, heeft de commissie noodgedwongen gekozen voor een aansluiting met de Haag sche Schouw. Het kiezen is echter niet meer dan een advies, dat zo hoopt men in Katwijk, nu de steun krijgt van de andere gemeenten. Of hiermee de bulldozers en asfalteermachines in beweging komen bij de Provincie wordt ronduit betwijfeld. menteel de bussen grondig ver nieuwd en gereviseerd worden. Niessen, die zelf geen bus heeft, heeft nauwe contacten in het woonbussenkampje van Noord wijkerhout. In de zomermaanden verrichten de busbewoners seizoenwerk, op verzoek van de ver schillende schoolbesturen, het ministerie de nood zo taccommodatie wordt 21 Zn. uit Leidschendam, Het ministerie heeft zelf snel mogelijk oplossen, meter lang, 12 meter naar een ontwerp van ir. een bouwprogramma op- Volgens de bouwers is de breed en bijna 6 meter J. Kroon, verbonden aan gezet, omdat er een zaal over 5 maanden ge- hoog. het SET-Ontwerpbureau, enorm tekort is aan gym- reed en kost het gebouw De bouw is in handen van eveneens in Leidschen- zalen. Op deze wijze wil 350.000 gulden. De spor- bouwbedrijf N. Tetteroo dam. Van een onzer ver slaggevers Alphen aan den Rijn Om voor de start van de contactavon den ter verbetering van de contacten tus sen Zuidmolukkers en Alphenaren al wat van de onwetendheid over en de vooroor delen tegen de in Alphen wonende Zuidmolukse leefge meenschap weg te nemen, stelde de heer Sopacua, secretaris van de Captain Jon ker stichting, het cul turele onderkomen voor de Zuidmoluk kers in Alphen aan den Rijn, onlangs een aantal gegevens over de leefgewoonten en de problematiek in deze gemeenschap, aan de werkgroep ter beschikking. Het blijkt, dat van de in totaal 600 Zuidmo lukkers in Alhpen nog geen tien perso nen boven de 20 jaar werkloos zijn. Voorts stelt de heer Sopacua dat het gros van de Zuidmolukkers be- Alphense Zuidmolukkers geven zich bloot hoort tot de Molukse Protestantse kerk, waarvan de religieu ze richting vrijwel ge lijk loopt met de Ne derlands Hervormde kerk. De Molukse kerk aan de Denne- laan biedt plaats aan ongeveer 200 kerk gangers. Ook bezoeken de Mo lukse kinderen de zelfde kleuter- en ba sisscholen als de Alp hense jeugd en be zoeken zij derhalve géén speciale Zuid molukse scholen. Wat betreft het taal gebruik merkt de heer Sopacua het vol gende op: „Net zoals er in Friese gezinnen Fries en in Limburg se gezinnen Lim burgs wordt gespro ken, spreken wij thuis doorgaans ook onze eigen taal. Hier door hebben sommi ge van onze kinderen inderdaad een taal achterstand ten op zichte van de Neder landse kinderen". Het cultureel cen trum van de Zuidmo lukkers wordt be heerd döor de Cap tain Jonker stichting, die zich ten doel heeft gesteld de Mo lukse cultuur te be waren en door te ge ven aan de komende generaties, want on danks de wens om de relaties met de plaat selijke bevolking te verbeteren wensen Zuidmolukkers niet in de Nederlandse leefgemeenschap op te gaan. Van onze correspondent Noordwijk - Voorzitter W. Baai- bergen van de Natuur- en Vo gelbescherming Noordwijk heeft zijn ongenoegen uitgespro ken over het feit dat de plannen voor een heempark aan de duin voet van de Prins Hendrikweg in Noordwijk van tafel worden geveegd omdat er geen geld is. Volgens de dienst gemeentewer ken kost zo'n park 400.000 gul den en daarbij komen nog eens 50.000 gulden jaarlijkse lasten. "En wat dan nog? Mag zo'n park wat kosten", meent de voorzitter. Hij zei dit tijdens een vergadering van de vereniging voor natuur- en vogelbescher ming, waarin ook het tweede lustrum van deze vereniging ter sprake kwam. In het kader van dit tweede lustrum worden al lerlei activiteiten georganiseerd. De Noordwijkse vereniging telt. momenteel 324 leden. Van onze correspondent Katwijk -.Een compromis tus sen de betrokken gemeenten over de ligging van de provin ciale weg S4 van Leiden naar Katwijk is de enige manier om pressie uit te oefenen op de provincie. Aldus redeneert men in ambtelijke kringen in Kat wijk over de vooral voor Kat wijk en Valkenburg noodzake lijke weg, die reeds jaren op het verlanglijstje staat van de ge meenten, maar nog steeds niet meer is dan onbegaanbaar wei land. De grote verkeersoverlast die Oegstgeest, Rijnsburg en Val kenburg ondervinden van het doorgaande verkeer naar de badplaatsen Katwijk en Noord wijk deed bij de provincie het plan voor een nieuwe weg ont staan, die zoveel mogelijk bij ieder dorp de bebouwde kom zou vermijden. Milieudefensie- groepen protesteerden en de provincie aarzelde met de uit voer. Het grote oponthoud van het verkeer in Rijnsburg en de veel te grote verkeersdrukte in Valkenburg blijven echter bij deze gemeenten, ondanks a zienlijke reconstructies aan de wegen, van doorslaggevende be tekenis, om achter de aanleg van de S4 te blijven staan. De commissie van Bestuurs en Juridische Zaken van Katwijk sprak zich dinsdagavond uit Koudekerk aan den Rijn Om dat hij beloofde nooit meer met alcohol in het bloed in de auto te stappen veroordeelde de Haagse politierechter een 22-ja- rige boomkweker Uit Koude kerk tot „slechts" 500 gulden boete. De officier had aanvan kelijk ook nog voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs en een voorwaardelijke gevange nisstraf geëist. Aarlanderveen De K.P.J., af deling Aarlanderveen, vertoont vanavond in de Jeugdhaven de film „Fontanes contra Scotland Yard". Aanvang 20.00 uur. Eerste steen voor watersportcentrum in Stompwijk De driejarige Philippe v.d. Haar en haar broertje Gerard van 2 1/2 hebben gisteren de eerste steen gelegd voor de uitbreiding van Aannemingsbe drijf Van der Haar in Stompwijk. Het al 75 jaar in Stompwijk gevestigde bedrijf wil een watersportcentrum in het nieuwe pand onderbrengen. De firma Van der Haar loopt hiermee vooruit op plannen om bij Stompwijk een grote recreatiepias aan te leggen, de Vlietlanden. In het nieuwe pand wordt ook een winkel ondergebracht waar „doe-het-zelf artikelen" verkocht zullen worden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4