Eerste nota Stichting Leidse Binnenstad Oplossing problemen Leidse brandweer in de maak Jk. Stadhuispleinbewonersluchten hun hart over ,,de snor" rouwmoedige Akse en beerput-Doesburg ONDERSTEUNINGSACTIE LOOPT GOED Kortweg DONDERDAG 19 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN S'N LUST Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Stichting Leidse Binnenstad heeft vandaag haar eerste werkstuk open baar gemaakt: een rapport over de economi sche doeleinden van de Leidse binnenstad. Het gaat hier om een inventariserende discus sienota. waarin de Stichting haar visie op het binnenstadsgebeuren presenteert en waarmee ze een eerste bijdrage hoopt te leveren om de beeldvorming van de Leidse binnenstad (van Leiden in Last naar Leiden een Lust) positief te beïnvloeden. Doel van de Stichting is verder te komen tot een integraal ontwik kelde visie die ook voor de locale overheid een manier is om een ad-hoc beleid te vermij den. In het eerste rapport van de Stichting wordt op heldere wijze een uiteenzetting gegeven over de wijze waarop zo'n plan zou moeten zijn samengesteld, opgedeeld in de drie „po ten": een sociaal-cultureel plan, een econo misch plan en een ruimtelijk sectorplan. De stichting wil haar activiteiten in de eerste plaats richten op het economische sectorplan, zonder de andere aspecten echter uit het oog te verliezen. De nota, de eerste van een serie van drie, belicht dan ook met name de plaats die de binnenstedelijke economie zou moeten innemen in het hele binnenstadsgebeuren. De nota doet dat door een tamelijk theoretische, zij het heldere, aanloop te nemen middels het formuleren van een aantal doeleinden, opges plitst naar de drie sectoren (economische, sociaal-culturele en ruimtelijke). De doeleind en gaan met opzet uit van ideale situaties voor elk van hen, zodat het uiteindelijk tot een fundamentele afweging van met elkaar con- ficterende doelstellingen zal moeten komen. Om het geheel beter te onderbouwen wordt momenteel een inventarisatie gedaan naar de huidige toestand, waarna in het laatste en derde rapport de Stichting Leidse Binnenstad met een aantal beleidsaanbevelingen hoopt te komen die door een gesuggereerd instrumen tarium zouden moeten worden uitgevoerd. (Plan van actie). Het eerste werkstuk van de Stichting besluit met een oproep om steun en medewerking die nodig is om, na het tot stand brengen van een samenhangende visie over de binnenstad, de sleutel voor de oplossing van een groot aantal problemen van Leiden te vinden. Des gevraagd deelde de raad van bestuur van de stichting (waarin alle deelnemers uit de stad van handel, winkelbedrijf, universiteit, hoog heemraadschap etc.) vertegenwoordigd zijn gisteren mee, dat de actie om financiële steun na enkele weken de stand van 10.000 gulden heeft bereikt. Tot nog toe reageerde ongeveer 10% van de door de stichting aangeschreven en. Vooral de middenstand toont zich enthou siast over het werk en de doelstellingen van de Stichting. Deze hoopt echter nog meer geld binnen te krijgen, vooral ook van het bedrijf sleven en de vrije beroepen, om de kosten van de eerste rapportenreeks te kunnen dekken. Daarnaast hoopt zij op een bijdrage van de gemeente Leiden. Degenen die al gestort hebben na het eerste schrijven krijgen het eerste geestesproduct van de Stichting thuisgestuurd. De anderen zullen daarbij nog eens worden gewezen op het belang van het stichtingswerk. De eerste discussienota is ook naar de ge meente en de drie binnenstadscomité's ge stuurd met het verzoek om commentaar. De Stichting hoopt trouwens van alle ontvangers een constructieve bijdrage terug te krijgen die meehelpt het nieuwe beeld van Leiden te verwezenlijken. „Want wat we niet willen is e; Leiden 'n Lust Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het is niet onmogelijk, dat er vandaag al enig licht komt in de situatie rond de Leidse brandweer, die dinsdagavond tijdens een vergade ring van de dienstcommissie besloot tot actie over te gaan teneinde kracht bij te zetten aan de eis om werktijdverkorting (van 72 tot 60 uur per week) en personeelsuitbreiding van 54 tot 58 man. Vanmorgen om half 9 werd ten stadhuize het gesprek voortgezet dat gistermiddag was begonnen tussen loco-burge meester wethouder Tinus van Aken en de leden van het brandweeractiecomité. Brandweercommandant A. C. Broeshart zei ons gisteravond: „Van Aken wil in elk geval uit de impasse komen. Dat vind ik al een heel winstpunt". Gistermiddag om een uur of één kwam de wethouder bij com mandant Broeshart op bezoek. „Ik gaf de heer Van Aken dui delijk te kennen, dat ik als brandweercommandant midden in de problemen zit. Wat nu? Wat doet het gemeentebe stuur?", vroeg Broeshart aan Van Aken. „Nou", aldus com mandant Broeshart, „de heer Van Aken wist het ook niet zo best. Hij heeft daarna tot half vier met het actiecomité gespro ken. Daarna zou hij een bespre king hebben met het Gemeen schappelijk Overlegorgaan (alle bonden van het gemeentelijk personeel vertegenwoordigd), waarin ook de brandweerkwest ie zou worden aangeroerd". „Wel, de jongens kwamen met harde eisen, o.a. financiële eisen rond de afbouw van de compen satie. Vooral de ouderen weer den zich behoorlijk. Daar. waren er bij met een rooie achter grond, zal ik maar zeggen. Er werden waarheden over en weer gezegd", aldus de heer Broeshart, „en oude (socialisti sche) herinneringen opgehaald, zo van: Cees Piena stond des tijds achter onze rechtvaardige eisen. Dat de PvdA ons nu in de steek laat, begrijpen wij niet op die manier je kiezersvolk vallen". Gisteravond belde Van Aken de brandweercommandant weer op en even later stond hij weer op de stoep van Broesharts woning met een „persoonlijk voorstel". Hij kwam nu met cijfers op tafel. Vanmorgen zou hij met het actiecomité verder van ge dachten wisselen. Kijk, als com mandant zeg ik nou: eindelijk wordt er nu uit een impasse gepraat. Dat is me in vijf jaar nog nooit gelukt. Technisch is het allemaal best uit te leggen, over die arbeidstijdverkorting en over het feit dat je per se meer mensen nodig hebt. Maar het gemeentebestuur zegt dan: er is geen geld. Dan zou er dus een stukje veiligheid vanaf moe ten, maar dat verdom ik. Hoe Van Aken nu de zaak denkt te kunnen plooien, weet ik niet. Misschien heeft hij stiekem nog ergens een potje, of wellicht laat hij een brug minder bouwen of geen plantsoen aanleggen. Mis schien komt er een coördinator van 6000 gulden per maand minder: de bestuurlijke heror ganisatie vraagt om drie van die figuren die een betere samen werking op het stadhuis en tus sen de bedrijven moeten gaan zeiden die jongens je laat zien te bewerkstelligen' Leidse brandweerlieden nemen er hun gemak van Commandant Broeshart, die zich solidair met zijn mensen weet, maar ook rekening moet houden met de gemeente als zijn werkgeefster, is kennelijk niet bijster gelukkig met de ko mende structuur ten stadhuize. Naast de coördinatoren moeten er ook nog eens personeelswer- kers komen (3250 gulden per maand) die de „onlusten" moe ten wegpraten: „Wij zeggen wel eens onder elkaar: het zijn pre cies een soort politieke commis sarissen". En die mensen heb ben dan weer secretaresses no dig omdat er een heleboel papie ren rompslomp aan vast zit". Zie je, en daar is nou wél geld voor", zegt commandant Broes hart, die dat niet erg goed be grijpt; „maar geld voor de reini gingsdienst, voor parkeerwach ters, voor de brandweer? Geen sprake van. Probeer het maar met minder mensen, heet het. Zo'n hele reorganisatie is eigen lijk doodzonde, als je niet barst van het geld. De gewone wer kers in de gemeente, dóór is te kort aan, maar dan moet je geen hele dure staf gaan organi seren". „Er is hier in Leiden heel wat begrip voor de belangen van onze brandweer. Dat heb ik de hele dag gemerkt: „onbegrijpe lijk, dat door die mensen nog 72 uur per week wordt gewerkt", hoor je dan zeggen. Dat vond ik ook leuk: we kregen een ad hesiebetuiging van het brand weerpersoneel van Dordrecht. Voorlopig wachten we de dag van vandaag af Vijfendertig maal De Kleine Gids Leiden Voor de vijfendertig ste keer is „De Kleine Gids voor de Nederlandse sociale verzeke ring" verschenen. Deze succes volle en nuttige uitgave van de Vereeniging van Raden van Ar beid geeft al sinds jaar en dag praktische informaties over bij na alles in de sociale verzeke ring. Verder zijn enkele hoofd stukjes over Algemene Bij standswet, Rijksgroepsregeling werkloze werknemers, Wet So ciale Werkvoorziening en het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering opgenomen. Bij het laatste hoofdstukje vindt men ook gegevens over de Teleac- cursus over sociale verzekering die zaterdag 13 maart begint. Ook vindt men er in een duide lijk schema dat de sociale verze keringswetten en de daarbij be horende uitvoeringsorganen laat zien en een samenvattend over zicht van de per 1 januari jl. geldende premies en uitkerings bedragen. Om het geheel te completeren is een adreslijst in het boekje ge plaatst, dat de adressen ver meldt van alle bij de uitvoering van de sociale verzekering be trokken instellingen. De gids is voor negen dubbeltjes verkrijg baar bij de Raad van Arbeid, Breestraat 127, te Leiden. Wie toezending per post wenst, moet er op rekenen dat portokosten in rekening worden gebracht. Van 't Riet leiding regionale gewichthef-training Van onze sportredaktie LEIDEN De Nederlandse Krachtsport Bond heeft de Leidse gewichtheffer en trai ner van LKV De Spartaan Dirk van 't Riet uitgenodigd om de regionale training in Dordrecht onder zijn hoede te nemen. Herman Filippo en Arie Swa- gers zijn door de bond uitge nodigd aan deze training, die komende zaterdag van start gaat, deel te nemen. De tech nische leiding van LKV De Spartaan heeft tevens de Ne derlandse jeugdkampioensen Peter Keijzer en Rob Wassink voor deze regionale trainingen opgegeven. Naast deze twee spelers had het LKV De Spar taan in de plaatsen van Her man Filippo en Arie Swagers ook de jeugdspelers Henk Mast en Wijnand van Tonge ren willen afvaardigen. Filip po en Swagers zijn echter ver plicht deze training te volgen, omdat zij anders van de cen trale training in Papendrecht slechts vier spelers afvaardi gen. Weinig problemen voor Wiersma LEIDEN De 26 deelnemers aan de damsimultaan, die gis termiddag op sociëteit „Miner va" werd gehouden, hebben het de Nederlands kampioen dammen Harm Wiersma niet bijzonder lastig gemaakt. Van de twintig leden van de stu dentenvereniging „Minerva" en de zes van de Leidse dam vereniging LDG, die de voor deze wedstrijd benodigde speelborden en damschijven ter beschikking stelde, wist al leen de student Frank Froe- ling een remise in de wacht te slepen. Harm Wiersma kon daardoor een winstpercentage van 98 procent scoren. Het prestatieve element stond tij dens deze geslaagde damsi multaan, die een onderdeel vormde van de door de com missie „Sine Regno" tijdens de afwezigheid van het dagelijks bestuur van Minerva, georga niseerde feestelijkheden, ech ter niet op de voorgrond. Het geheel had duidelijk een meer - rn informatief karakter. Wiersma gaf bijvoorbeeld tijdens zijn partijen zelf aan hoe hij bij een volgende zet vernietigend zou kunnen toeslaan, zonder dit laatste overigens onmiddel lijk in daden om te zetten. De Nederlands kampioen legde de aanwezigen bovendien enkele eenvoudige probleempjes voor. Goede oplossingen wer den gehonoreerd met een klei ne attentie, hetgeen in de meeste gevallen spelmateriaal was. Ilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltim Leiden Het witte kringetje van woonwagen bewoners op het Stadhuisplein is langzaam een vrij normaal beeld rond het bestuurlijk centrum van deze goede, soms Al te goede gemeente aan het worden. Men raakt „inge burgerd"; de bewoners zitten er goed en er is nog geen stok te vinden die ze weg krijgt. Het werd daarom tijd, dat de actienemers eens aan het „evalueren" sloegen: terugkijken op „de eerste maand van de bezetting van het Stadhuisplein". Daartoe klom de heer Roger de Jager, woordvoerder van het Aktiecomité Stadhuisplein" in een (waarschijnlijk geleen de) schrijfmachine. En hij tikte een brief, die hij aangetekend verzond naar b. en w. Een omslachtige weg, want Van Aken breekt elke dag bijna zijn nek als hij tussen alle opstallen door de ingang van het stadhuis wil bereiken: Welnu, het actiecomité had de balans opge maakt van grieven, ontstaan tijdens de actie, die volgens De Jager een „geweldloos, uiterst vreedzaam doel beoogt". Hierbij is vooral een hoofdagent van politie (hierna „de snor" te noemen, omdat het volkje de man zo wenst te betitelen) het onderwerp van smaad en hoon. Eens kwam „de snor" tussenbeide aldus de brief aan het geacht college toen een „bewoner van het Stadhuisplein" een dame waarschuwde dat haar geparkeerde au to weieens „vastgezet" zou kunnen worden door een andere parkeerder. „De snor" had toen de indruk (meent de briefsteller), dat de dame het parkeren onmogelijk werd gemaakt. De beambte zou zich daarop hebben uitgela ten in de trant van:„Het moet maar eens afgelopen zijn met dieburgers lastig te vallen; ik hoop dat de mobiele brigade komt om jullie eraf te timmeren, daar wil ik dan zelf wel aan helpen." Ook na een „fosfor-bommelding", in de nacht van 22 op 23 januari jl, had „de snor", die toevallig dienst had, zich volgens de woonwa genbewoners misdragen. De brief probeert dit aan B en W duidelijk te maken op een vrij ondoorzichtige manier. Het komt er op neer, dat „de snor" zijn post zou hebben verlaten op een tijdstip dat nog niet vaststond, dat het om Joos alarm" ging. „Immers", aldus de brief, „hij moest daar wachtlopen vanwege de bommelding, uw stadhuis was in gevaar en misschien ook wel de caravans met de daarin wonende gezinnen. „De snor" is trouwens niet de enige waar de „bewoners van het Stadhuisplein" zich kwaad over maken. Er schijnt ook nog een recher cheur te zijn „die zich bemoeit met transacties welke gesloten zijn door mensen van het Stadhuisplein. Deze kan volgens ons beter bij „Koning Klant" gaan werken of bij de konsu- mentenbond". En dan is er nog een ambte naar, ene Aske, die zijn auto doodleuk een paar keer voor de ingang van de invahde-per- keerplaatsen had gezet en daarop door Stad huispleinbewoners pardoes werd klem gezet. Ambtenaar Akse zou toen beloofd hebben (dat moet je meemaken) ,Jiet in het vervolg niet meer te zullen doen.Toch blijft dit een kwalijke zaak, meent het Aktiekomité, dat ook de vrij duistere gangen beschrijft van „de heer Doesburg" „die in zijn functie uw (van B en W dus) boodschappen moet overbrengen, bijvoorbeeld in het geval met het legen van uw (van B en W derhalve) beerput. Er zijn toch genoeg andere kanalen beschikbaar", vermoedt het comité dat overigens geen en kele rancune tegen politie of gemeenteperso- neel heeft" en zelfs spreekt van een„sportieve houding" van de meeste politiemensen. Het college hoeft in elk geval de kop niet te breken over de grievenbrief, want de samen stellers ervan verwachten geen antwoord. Ze wilden slechts „zuiver informatief' zijn. Het optimistische slot van het schrijven geeft de burger weer moed: in plaats van antwoord hebben de woonwagenbewoners liever een „draadje stroom"....nu het misschien een kwestie van maanden gaat worden. Met de hoogachting van plein tot huis; ongetwijfeld mogen we nog eens een tweede nota van de „Stadhuispleinbewoners" verwachten. Het wordt vast gezellig, daar aan de voet van die mooie stadhuistoren, die zijn klokkenklanken luchtigjes uitstrooit over het vreemde circus beneden. Wijziging bezoektijden AZL LEIDEN De bezoektijden van het Academisch Ziekenhuis Lei den zijn gewijzigd. Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur, 18.30-19.30 uur (ongewijzigd). Voor de Kinderkliniek: Elke dag: 15.00-15.45 uur, 18.30-19.00 uur (nieuw). Voor de overige kinderafdelin gen: Elke dag: 14.15-15.00 uur, 18.30-19.00 uur (ongewijzigd). Voor de prematurenafdehng (al leen voor ouders): Maandag tot en met vrijdag: 18.30-18.45 uur, Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur (ongewijzigd). Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Esther dr. v. J. A. Mooten en A. van den Ent, Marlies dr. v. H. J. Smit en G. van Leeuwen. Overleden: W. A. Wijnands geb. 28 aug 1912, gehuwd geweest met: G T Huis- Loenen geb. 16 feb 56, zn. Loenen en C. M. de Jong. Grof vuil LEIDEN De grof vuil wagen van de gemeentelijke reinigingsdienst komt mor gen langs de volgende straten in Leiden: Kort Rapenburg. Kabeljauwsteeg, Rapen burg. Doelensteeg. Nonnensteeg, Kolfma- kerssteeg, Zegersteeg. 5e Binnenvest gracht, Sterrenwacht, Kaiserstraat, Bak- kersteeg, Molensteeg Boisotkade. Kamper- steeg, Conciëntiestraat. Vliet. Douzastraat St Jacobshof. St. Jacobsgracht. Jan van Houtkade Hoefstraat. Raamsteeg Garen- markt, Steenschuur, Nieuwsteeg Heren- steeg, Salomons teeg, Kloksteeg, Scheepma kers teeg, Houtstraat, Gerecht, Lokhorst- straat. Zonneveldstraat Pieterskerkkoor- steeg, Diefsteeg, Berkeedaelstraat, Pieters kerkgracht en straat, Pieterskerkhof, Pa pengracht. LEIDEN Er is in Leiden een nieuwe postduivenclub opge richt met als naam de „Sleutel stad". De secretaris van de nieu we vereniging is de heer A. v.d. Dop, Cosijnstraat 8, Leiden. LEIDEN In het museum De Lakenhal wordt maandag 8 maart een voordrachtgehouden over de schilder Isaac Israels. De acteur Henk van Ulsen en Anna Wagner, voormalig mede werkster van het Haags Ge meentemuseum en schrijfster van de biografie van Israels, zullen iets vertellen over het le ven en werken van deze schil der. Aanvang 20 uur. LEIDEN De Leidse voetbal club L.F.C. speelt vanavond op eigen terrein, aan de Boshuizer- kade, een lichtwedstrijd tegen eredivisieclub Telstar. De toe gang is gratis. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN De Leidse korfbal club Pernix is gedegradeerd als gevolg van, van een 13—8 neder laag tegen koploper de Sper wers. De wedstrijd werd ge speeld in de Rotterdamse sport hal „De Enk". Pernix speelt vol gend seizoen in de tweede klas- LEIDEN Met een afscheids college getiteld: „Microbieel Toerisme" zal prof. dr. J.D. Ver linde, hoogleraar in de medische microbiologie, morgenmiddag in de Gorlaeuslaboratoria, Wasse- naarseweg 76, afscheid nemen van de Leidse universiteit we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. LEIDEN Met een afscheids college getiteld: „Radiologie 1956—1976" zal prof. dr. J. R. von Ronnen. hoogleraar in de algemene radiologie, morgen middag in de Gorlaeuslaborato ria, Wassenaarseweg 76, af scheid nemen van de Leidse universiteit wegens het bereiken van de pensioengerechtigde

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3