Aubergine, paprika en koolrabi veroveren de Nederlandse markt Nieuwe aartsbisschop Westminster spiritueel man van het midden RECEPTEN KOOLRABI AUBERGINE EN PAPRIKA Koolrabi voorjaarssoep Bij nachtlingerie wordt kort" steeds minder populair dan „lang" Gevulde paprika Tuna Bedevaarten '76 naar Lourdes, Echternach en wellicht V.S. KORTE METTEN WEKELIJKS 1,8 MILJOEN KATHOLIEKEN TER KERKE PAGINA 12 LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 FEBRUARI 1976 Aubergines, paprika's en kool rabi veroveren steeds duidelij ker de Nederlandse groente markt Strategen van het Cen traal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland weten precies te melden, waar de huisvrouw deze voor ons land betrekkelijk nieuwe groenten wel gretig van de toonbank grist en waar niet en voor de portemonnee van wie het beter uitkomt ze eens op het boodschappenlijstje te zetten en voor welke minder Ze sporen de detailhandel dan ook aan van hun reklamearse- naal gebruik te maken: met zorg ontwikkeld materiaal, dat verbruiksstimulerend werkt. En dat doen ze deze week zeer opvallend in een stand op de tot en met vrijdag in Utrecht geopende Roka'76, de bekende levensmiddelen beurs. De „nieuwste" groente van de drie, de koolrabi, heeft de laat ste jaren voor wat de aanvoer aan de veilingen betreft een opzienbarende groei te zien ge geven. Waren er in 1970 nog geen twee miljoen, vier jaar later telde men er meer dan zes miljoen en vorig jaar liep de aanvoer al tegen de tien miljoen stuks. Hoewel het me rendeel van de koolrabi vanuit Limburg - en de laatste tijd ook steeds meer uit het West- land - naar West-Duitsland wordt geëxporteerd ontstond er ook op de binnenJandse markt ruimte voor deze sma kelijke groente. Koolrabi kan gekookt, gevuld, in salades, maar ook als soep en in cock tails worden gegeten. De knol letjes groeien niet onder, maar net boven de grond en zijn meestal iets kleiner dan een tennisbal. TEKST: Tiny Francis en Aad van Holstein Neem een kookpan en doe het volgende er in: 2 ltr vleesbouillon 200 gr. gaar soepvlees (fijngesneden) 4 geschilte en in julienne gesneden koolrabi 4 blaadjes gehakte koolrabi 2 theelepels kervel 2 grofgesnipperde uien die licht aangebakken zijn een paar druppels Tabasco laat het geheel drie minuten koken Opdienen met ruitertjes of soldaatjes (gebakken dobbelsteentjes brood) Ook bij deze voorjaarssoep past uitstekend een Crustacé van Cave de Vinicole de Turckheim (Fr.) 't Is rood, 't is groen: paprika's worden ook Zo groeit een koolrabi, net boven, dus niet Aubergine, laat uw pan er eens een zien. in Nederland steeds meer populair. onder de grond. Vruchtgroente De paprika - ,,'t is rood en groen, je kan er veel mee doen" - en de aubergines heb ben in korte tijd een mark taandeel in Nederland ver overd. Vorig jaar werd al meer dan 20 miljoen kilo pa prika aangevoerd en op het ogenblik is deze „vruchtgroen te" niet meer weg te denken uit de vaderlandse keuken. Opvallend is het prijsverschil tussen de rode en de groene paprika's. De groene zijn ei genlijk „onrijpe" paprika's. Er komen er meer van op de markt waardoor de prijs lager is. Laat men ze langer aan de plant hangen dan worden ze vanzelf rood en duurder. Thans experimenteert men in Wageningen met gele papri ka's, waar vooral in Italië vraag naar bestaat. Aubergines Van nog recentere datum dan van de paprika is de opkomst van de aubergines. In vijf jaar werd de aanvoer van dit pro- dukt vertwaalfvoudigd. Vorig jaar werd meer dan vier mil joen kilo geoogst Om de klan ten er vertrouwd mee te ma ken ontwierp het centraal bu reau recepten die door middel van folders worden verspreid. Bij een grootscheeps onder zoek in 1975 is gebleken, dat naarmate de jaaromzet van een groentewinkel groter is de weekomzet aan aubergines toeneemt Toch zijn in bijna 40 procent van de speciaalzaken nog geen aubergines verkrijg baar. In het zuiden worden de minste aubergines verkocht, in het westen de meeste. Uite raard spelen de gastarbeiders een belangrijke rol bij de af zet Bij het centraal bureau schat men dat de helft van het aantal gezinnen dat aubergi nes koopt Nederlands is. Wat betreft de kopers zelf is het de winkeliers opgevallen, dat de beter gesitueerden en de klan ten uit de middenklasse meer belangstelling tonen voor het nieuwe produkt dan die uit de lagere inkomensgroepen. Heel optimistisch concludeert men daaruit, dat dit een groeiende afzetmogelijkheid tot gevolg kan hebben, hetgeen dus goed past in de strategie van het Centrale Bureau. •VS* 100% katoen single jer sey in verschillende kleur combinaties van de vrolij ke druk (wit/groen, wit/- geel, wit/rood) in het voor jaar 24 uur draagbaar. (Triumph Intern). Omdat lakens en kussenslopen tegenwoordig zo bont zijn gaat het met de nachtlingerie steeds meer op de effen toer. Slaapkamergewaden in lu xueuze stoffen als glansbou- clé, polyester, katoensatijn tip pen aan de grond, want ,kort' is minder populair dan lang. IJldunne materialen zoals ba tist en polyestervoile zijn bijna doorzichtig en worden daarom vaak gecompleteerd door een wolkachtige peignoir. De nieu we kleuren zijn naast wit: champagne (erg mooi in statig satijn met ochtendmantel), cle matis, malachit, azalea en tur- qouise. De trend om de linge rie zo verfijnd of soms .spor tief te maken dat de vrouwen makkelijk informeel gasten in kan ontvangen of 's zomers mee langs de boulevard flane ren, is behouden gebleven. .Huisjaponnen' van single jer sey's en 100% katoen en meng- tricots van 65% polyester en 35% katoen zijn reuze geschikt om ook thuis overdag in te verschijnen. De dessins van strepen, Biedermeyerstjes, fi guurtjes of omhoogschietend „vuurwerk" doen helemaal niet denken aan rust. En de lange nachtjurken in tere kleu ren met open borduursel en weefapplicaties staan uitste kend aan de ontbijttafel, mèt of zónder logée's. Triumph International heeft voor voorjaar/zomer 1976 een fraaie collectie lingerie, ge schikt voor vierentwintig uur achtereen, waarbij ze met de jupon op de proppen zal ko men. Dit is een (satijnen) on derrok tot over de knie met zijsplit en zits op de einker- heup. Daarbij pas dan weer een beha. De wat forsere vrouw zal zich graag steken in bruin jaquard lange panty met beha of een corselet, dat alle bedreigde plaatsen steunt. Zo wel voor foundations als nachtlingerie gaan de maten tot 48. De serie Venus 2000 is een primeur voor Nederland. Volslanke vrouwen zijn met deze collectie, foundations en beha's gemaakt van corrige rende materialen, bijzonder gebaat. Marktonderzoeken hebben uitgewezen dat de gro tere maten in een behoefte voorzien. 62% van de vrouwen draagt maat 42-44 en groter „One size" beha van Lycra Kristal Charmeuse past iede reen van A t/m C cup. Puur gezellig en voor alledag is het trimpak WS 220 met kraag, manchetten en opgestikte zak ken in contrastkleuren van het pak. Voor wie de karatelook bemint: Kung-fu pyjama'tjes, die als het judopak alleen met een ceintuur sluiten. Daarover gaat een korte bijpassende duster. Voor in bed, op het strand, bij de teevee of het ochtendkopje koffie; wit/groen of wit/rood 100% katoen single jersey (nacht)japonnetjes voor lachende zusjes. (Triumph International). Gevulde aubergines 2 of 4 aubergines, 200 gram gehakt, 1 ui, wat peper, zput nootmuskaat, 1 sneetje oud brood, wat bouillon of jus paneer meel, peterselie Was de aubergines, snij ze overlangs door en haal het vrucht vlees er uit. Maar het gehakt aan met in wat melk geweekt brood, wat fijngehakte ui en de overige kruiden. Vul de aubergines met het aangemaakte gehakt en bestrooi ze met paneermeel. Leg op iedere aubergine een klontje boter of margarine. Doe de aubergines in een vuurvast schoteltje, voeg wat bouillon of jus toe en Iaat het geheel in een matig warme over in 25 minuten gaar worden. Strooi vlak voor het opdienen wat fijngehakte peterselie over de aubergines. Servren bij rijst of macaroni. Paprika's gevuld met een frisse salade van aardappelen en tonijn. Alslunchhapje voor voorgerecht. 4 paprika's, 4 gekookte aardappelen, 1 blikje tonijn, tomatenket chup, uitjes uit het zuur, 1 theelepel mosterd, 1 eetlepel azijn of citroensap, peper, zout, 3 eetlepels (olijf)olie. De paprika's schoonmaken en er een kapje afsnijden. De paprika's in water met zout enige minuten koken en laten afkoelen. De kapjes in snippers snijden. De koude gekookte aardappelen in kleine blokjes snijden. De tonijn in stukjes verdelen en bij de aardappelblokjes en paprikasnippers doen. Dit mengsel met een sausje gemaakt van peper, zout, olie en azijn of citroensap vermengen en hiermee de paprika's vullen. Garneren met een nopje tomatenketchup. De gevulde paprika's op een schotel plaatsen en desgewenst gameren met uitjes uit het zuur. Ook kan iets meer saus gemaakt worden, waar doorheen een theelepel mosterd wordt geroerd. Dit sausje om de gevulde paprika's gieten. Abt Basil Dome (52), van de Benedictijner abdij van Ample- forth, die door paus Paulus is benoemd tot aartsbisschop van Westminster als opvolger van kardinaal John Heenan, is voor de meeste Engelsen een onbekend man. Zijn benoeming is ook «eer onverwacht gekomen. De bookmakers hadden aartsbis schop Dwyer van Birmingham als kanshebber voor Westmin ster genoteerd staan met drie tegen twee. Abt Basil Hume aanvankelijk zes tegen een, later zelfs tien tegen een.... De nieuwe primaat van Groot- Brittanië is geboren in New castle upon Tyne. maar het grootste deel van zijn leven heeft hij op Ampleforth door gebracht. Zijn vader, die niet katholiek is en zijn moeder, een Francaise. stuurden hem toen hij acht jaar was naar de dure particuliere school van het benedictijner klooster. Op achttienjarige leeftijd trad hij in de orde in. Hij verbet Ampleforth enkele jaren en studeerde moderne talen in Oxford en theologie in het Zwitserse Freiburg. Na zijn priesterwijding in 1950 werd hij professor in de theo logie aan het college van Am pleforth en in 1963 werd hij abt. Sinds 1850. toen de rooms- katholieke hiërarchie werd hersteld in Groot Brittannie is hij de eerste bisschop-monnik van Westminster, waarvan hij de negende aartsbisschop is Als zodanig is hij de geestelijk leider van de 2,5 miljoen kath olieken van Engeland en Wa les Het bisdom Westminster (480.000 gelovigen) is kleiner dan dat van Liverpool (540.000 gelovigen) waar veel leren wo nen. Aartsbisschop Hume wordt beschouwd als een man van het midden Op een persconfe rentie zei hij het als zijn eerste taak te zien de mensen de zekerheid en hoop te geven, dat het de moeite waard is God te zoeken en dat God zich om hen bekommert De economen en sociologen - zo zei hij - zullen andere ant woorden geven, wanneer ge vraagd wordt, wat de ernstig ste problemen, zijn van het Engelse volk. Maar hij. als man van de kerk. meende, dat een van de zwaarste proble men voor het volk is "het ge voel van de afwezigheid van God". Hij was van mening, dat het geloof in God weer sterker wordt. Abt Hume verklaarde dat hij zijn grootste aandacht aan het spirituele zou schenken en dat hij andere problemen aan an deren zou overlaten Met name noemde hij hier de houding van de kerk tegenover een vraagstuk als de werkloosheid Gevraagd naar zijn standpunt inzake voorbehoedsmiddelen en de pauselijke encycliek "Humanae Vitae". verklaarde hij "Dit is - zacht gezegd - een heel moeilijke zaak". Maar hij zei de leer van de kerk te accepteren. Zijn gevoelen was. dat men zich stevig aan de beginselen moest vasthouden. Van de andere kant moet men eindeloos begrip voor de men sen opbrengen en voor alles respect opbrengen voor het ge weten der mensen. Dr. Donald Coggan. primaat van de Anglikaanse kerk. gaf als zijn commentaar op de be noeming van abt Hume, dat met deze benoeming het aarts bisdom Westminster werd ver rijkt met "Wijsheid, gezond oordeel, oecumenisch open heid en rustige humor" Abt Hume, die onlangs als persoonlijke gast de intronisa- tie van aartsbisschop Coggan in Canterbury bijwoonde, ver klaarde zelf over de oecume ne. dat dit deel uitmaakt van het leven der kerk en dat men eenvoudigweg verplicht is zich daarmee bezig te houden Als abt van Ampleforth was hij voorzitter van de plaatselijke raad van kerken van Noord Yorkshire. Kerk en wereld Het Bureau Nationale Bede vaarten te Den Bosch heeft zijn programma gepubliceerd voor de bedevaarten naar Lourdes in 1976. In het ko mende seizoen van begin mei tot midden oktober organi seert het bureau twee trein reizen en dertien vliegreizen. De eerste treinbedevaart, die onder leiding zal staan van bisschop B. Moeller van Gro ningen. gaat van 4 tot en met 11 mei, de tweede van 22 tot en met 29 juli onder leiding van bisschop Th. Zwartkruis van Haarlem. Van de dertien vliegreizen lopen er twee pa rallel met de treinbedevaarten. De bedevaarten naar Lourdes 1976 zullen in het teken staan van de eucharistie. Bij de voorbereidingen m Lourdes is iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii voorgesteld, dat ondanks de praktische bezwaren de pel grims allen de eucharistie on der twee gedaanten zullen ont vangen. De belangstelling voor de Lourdes-bedevaarten is overal in de wereld nog groeiende. Ook in Nederland. In 1975 re gistreerde het Bureau Natio nale Bedevaarten en recor daantal van 5370 bedevaart gangers. Voor dit jaar wordt ten minste een gelijk aantal deelnemers verwacht. Behalve naar Lourdes organi seert het Bureau Nationale Be devaarten ook bedevaarten naar het graf van de eerste aartsbisschop van Utrecht, St. Willebrord te Echternach. De bedevaart van 7 tot en met 9 juni wordt een zilveren bede vaart, het, is de vijfentwintig ste. Wanneer er in Nederland voldoende belangstelling be staat, organiseert het bureau tenslotte een reis naar de Ver. Staten van 25 juli tot en met 10 augustus in verband met het 41ste internationale eucha ristische congres, dat van 1 tot en met 8 augustus in Phila delphia gehouden wordt. De algemene vergadering van de raad van kerken van de Pacific heeft de rooms-kath- olieke kerk als gewoon lid aanvaard. Het is voor het eer st, volgens het secretariaat van de Wereldraad van Ker ken, dat de rooms-katholieke kerk als lid toetreedt tót een dergelijke internationale „re gionale raad van kerken". Van de kleinere Caribische conferentie van kerken was de r.k. kerk van Curasao me deoprichtster. Op landelijk ni veau is zij wel in een aantal landen aangesloten, bijvoor beeld in Nederland. Niet aan gesloten is de r.k. kerk bij de conferentie van kerken voor geheel Afrika, de conferentie van kerken voor Z.O.-Azië en de conferentie van Europese kerken. Zoals gebruikelijk zal paus Paulus in de week van zeven tot en met dertien maart deel nemen aan de retraite, die bij gelegenheid van de vastentijd wordt gehouden. Alle audiën ties zijn in die week afgelast. Blijkens de reacties, die bij de Katholieke Jeugdraad zijn binnengekomen, bestaat er overal in het land grote be langstelling voor het rapport „Gaat nu allen heen yi vre de", dat voor de bisschoppen conferentie is samengesteld ten behoeve van het Europees congres, dat in november in Rome wordt gehouden over het probleem van jeugd en (on)geloof. Het zal op vele plaatsen onderwerp zijn van bespreking. Het rapport is verkrijgbaar bij de Katholie ke Jeugdraad, Maliesingel 13 te Utrecht. De bisschop van Rotterdam heeft pater R. v.d. Brink o.f.m. benoemd tot pastoor van de parochie Heilige Nicolaas Pieck en Gezellen te Gorir.- chem. Bevestigd werd de be noeming daar van zuster M. Groenen tot pastoraal werk ster. Aan de heer L. Halkes is eervol ontslag verleend uit de ambtsbediening van het bis dom Rotterdam. Sovjetrussische dissidenten hebben de secretaris-generaal van de Wereldraad van Ker ken gevraagd te pleiten voor de 32-jarige Gabriel Superfin, die al drie jaar in Vladimir gevangen zit. Deze oud-mede werker van Solzjenitsyn is in hongerstaking gegaan, nadat zijn bijbel in beslag was geno men. Hij weegt nog slechts vijfenveertig kilo en wordt ge dwongen gevoed. Van de 5,5 miljoen Nederlanders, die als Rooms-katholiek in de bevolkingsregisters staan genoteerd, kunnen er drie miljoen als kerkelijk betrokken worden beschouwd, terwijl 1,8 miljoen wekelijks naar de kerk gaat. Dit blijkt uit een proefonderzoek, dat het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut in 1974 heeft ingesteld. Het aantal kerkelijk betrokke- dam het hek sluit met 47 pro- nen is een schatting, gemaakt cent. door de pastores van 1255 pa- Met de verstedelijking stijgt rochies en vervolgens herbere- het verschil tussen kerkelijk kend over het totaal van 1813 parochies in Nederland. Het aantal kerkelijk betrokkenen is het hoogst in het minst geür baniseerde (verstedelijkte) bis dom, namelijk Groningen, waar hun percentage geschat wordt op 66,1 procent. In Ut recht is dit percentage 59.9, in Den Bosch 59.3, Breda 57,1, in Roermond 55.8, in Haarlem 47,5, terwijl het bisdom Rotter- betrokkenen en de misbezoe kers. In de grote steden gaat achttien procent van de nomi nale katholieken naar de kerk. Berekend over het aantal ker kelijk betrokkenen is dit per centage veertig procent. Op het platteland gaat 53 procent van de nominale katholieken in het weekeinde naar de kerk en 65 procent van het aantal kerkelijk betrokkenen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12