Church: niet verantwoordelijk voor noemen naam van prins CcidocSouAont Verzet op Zuid-Molukken is groeiende Bijzonder onderwijs verontrust over ideeën Van Kemenade Vrijheid ondernemer blijft noodzakelijk FORD REORGANISEERT INLICHTINGENDIENST EG belast export van aardappels Voorzitter casino's verklaart zich nader AFPERSERS IN LONDEN VOORGELEID Boumedienne: oorlog dreigt om Sahara VVD OVER OVERHEID-BEDRIJFSLEVEN IfOENSDAG 18 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGIN A 9 p 'nkelsluiting zaterdagmiddag groothandel vreest omzet verlies van 5 miljard DEN HAAG (ANP) Het Verbond van de Nederlandse Groothandel is ongerust over een eventuele algemene ver- plichtstelling van de winkelsluiting op zaterdagmiddag. Men vreest hierdoor een omzetdaling van 4 procent of wel 5 miljard gulden. Het Verbond ontraadt in een brief aan de staatssecretaris van economische zaken en aan de Bijzondere commissie voor de winkelsluiting van de Tweede Kamer de winkels op zatermiddag te sluiten. „Tot dusverre is onvoldoende aange toond dat het effect daarvan op de detailhandel niet negatief zal zijn, in het bijzonder op de korte en middellange termijn." Voor een aantal groothandelsbranches zou de sluiting nood lottig kunnen zijn, zoals woningtextiel, boven- en onderkle- ding, kledingstoffen, tricotages en kleinvakartikelen, zo schrijft het Verbond. BRUSSEL (ANP) - De Eu ropese landbouwraad heeft gisteravond in Brussel be sloten om de uitvoer van aardappels naar landen buiten de EG tijdelijk met 25 rekeneenheden (onge veer 85 gulden) per 100 kg. te belasten. Die maatregel werd geno men om te voorkomen dat teveel aardappels naar bui ten de EG geëxporteerd worden. Er is een tekort aan aardappels in de ge meenschap. Bovendien wil de de Europese Commissie, voorkomen dat de EG-lan- den elk voor zich hun aard- appelhandel met derde lan den zouden gaan regelen. Illlllllllllllllllmilium IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIüIII 29jaar Prinses Christina, jongste dochter van Koningin Juliana en Prins Bernhard is vandaag 29 jaar ge worden, ter gele genheid waarvan Max Koot deze foto maakte. DEN HAAG (ANP) De voorzitter van de Nederlandse Stichting Casinospe len drs. J. Ritmeester van de Kamp zal morgen een onder houd hebben met staatssecretaris Ha- zekamp van econo mische zaken en staatssecretaris Zee- valking van justitie over zijn vermeende banden met The In ternational Credit Bank. Deze in Ge-nève ge vestigde bankinstel ling die in staat van faillissement verkeert heeft een erg slechte reputatie. Zij zou sal di hebben beheerd van ondermeer Ame rikaanse casino's die gecontroleerd wor- tijds is aangezocht den door de maffia, als president-com missaris van een Drs. Ritmeester van eventuele Nederland- de Kamp heeft kort se vestiging van de geleden zelf ver- The International klaard dat hij des- Credit Bank. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in ui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiM mi iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii (Van onze correspondent) BRUSSEL De Amerikaanse Senator Frank Church, voorzitter van de Se naatscommissie die het gedrag van de multinationals en meer in het bijzonder dat van Lockheed onderzoekt voelt zich niet verantwoordelijk voor het feit dat de verhoren geleid hebben tot het noe men van de naam van prins Bernhard. Hij ziet ook de noodzaak niet in om prins Bernhard voor de Senaatscommis sie te laten getuigen. Frank Church woont als hoofd van een Amerikaanse delegatie het joodse wereld congres in Brussel bij. Hij zei, dat hij alleen in opdracht de gedragingen van de multinationals nagaat en dat hij tijdens de verhoren geen namen noemt of laat noemen en niet verantwoordelijk is voor de omstandigheid dat uit de context van het verhoor de naam van prins Bernhard naar voren is gekomen. „Ik kan me niet bemoeien met de gevol gen van deze verhoren, niet met die in de VS en ook niet met die buiten de VS. De nare gevolgen voor prins Bernhard en Nederland moeten de Nederlanders zelf oplossen." Dat de naam van de geval len was, had hij pas gehoord enkele dagen na het verhoor. Tijdens zijn verblijf in Londen had hij geen gesprek gehad met premier Den Uyl, die toen ook in de Britse hoofdstad was. „Ik wist niet dat hij er was en zo is het misschien beter", aldus Senator Church. In Japan is inmiddels bekend geworden dat de Japanse regering afziet van het aankopen van het Lockheedtoestel voor onderzeebootbestrijding, de Orion. Overi gens is de Japanse parlementaire com missie geen steek opgeschoten met het onderzoek naar de omkopingsaffaire. Ook Colombia wil geen Lockheeds kopen zolang deze firma de namen achterhoudt van degenen aan wie het bedrijf steek penningen heeft betaald. 99 ROTTERDAM (ANP) Het verzet op de Zuid-Molukken tegen het „dictatoriale" bewind van Djakarta is groeiende. Dit heeft de heer P. W. Lokollo, vice-president in ballingschap van de Republik Maluku Selatan (RMS), gisteren gezegd tijdens een bijeenkomst met studenten van de Erasmus-universiteit in Rotter dam. „Onze cultuur, onze adat is zo vertrapt door de generaals, dat voor de eerste keer Islamieten en Christenen elkaar gevonden hebben, i De diverse ondergrondse bewegingen werken nu samen, op Ambon, tiaar ook op de andere Zuidmolukse eilanden", aldus Lokollo. 1 ie vice-president gelooft dat het er nu op aan komt mede vanuit I.Vederland de verworven posities te consolideren en de geest- I kracht van het Zuidmolukse volk te versterken, zodat het klaar zal zijn om zich te bevrijden. Volgens Lokollo is^ dit moment dichterbij dan men algemeen denkt. „En gaat het straks kraken in Indonesië, dan hebben wij Ambon binnen drie dagen geheel vrij. Desnoods sturen we er een bataljon heen", aldus Lokollo. Zomerdag in New York NEW YORK (Reuter) - De Newyorkers die de ergste winter sinds ruim tien jaar hebben beleefd, hebben gis teren eindelijk hun jassen en mantels uit kunnen trek ken. De temperatuur steeg plotseling tot 20 graden, waarmee het de warmste 17e februari sinds mensen heugenis werd. Het ijs op de schaatsbaan in Rocke feller Centre veranderde in blubber. In 1891 is het eens op zeventien februari 15 graden geweest. LONDEN (Reuter-AFP) - In Londen zijn vandaag drie man nen en twee vrouwen voorgeleid op verdenking van poging tot afpersing van de Anglo-Ameri can Corporation of South Afri ka, een van 's werelds grootste goudfirma's. De vijf verdachten hebben dreigbrieven, grafkransen en lijkwagens gestuurd naar zes le den van de directie van de fir ma, om hen duidelijk te maken dat ze ten dode zouden zijn opgeschreven als Anglo-Ameri can miet met 1,1 miljoen pond sterling over de brug zou ko men. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het bijzonder onderwijs vreest, dat verschillende maatregelen van minister Van Kemenade van Onderwijs leiden tot een aantasting van de door de grondwet gewaarborgde vrijheid van onderwijs. Zeven organisaties van bijzonder onderwijs hebben zich in dit verband met een uitvoerig schrijven tot de minister gericht, waarin zij beklemtonen, dat een aantal subsidieregelin gen, die hij wil doorvoeren, voor het bijzonder onderwijs onaan vaardbaar zijn. De zeven organisaties wijzen in dit verband naar de uitspraken van dr. Van Kemenade enige tijd geleden in de Tweede Kamer. Daarin menèn zij tekenen te ontdekken, dat hij aan de grondwets artikelen, waarin de vrijheid van onderwijs gegarandeerd wordt, een te beperkte uitleg geeft. Ook in de ministeriële nota's „naar een struktuur voor de ontwikkeling van het primair en secundair onderwijs" en de discussienota „contouren van een toekomstig onderwijsbeleid" bespeurt het bijzonder onderwijs een aanval op de vrijheid ervan. In dit verband vragen de zeven organisaties van het bijzonder onderwijs de minister een duidelijke uitleg van wat hij als zijn visie ziet op het onderwijs. „Staatsrechtelijk onaanvaardbaar is het dat de overheid in een bepaalde situatie het bijzonder onderwijs dwingt zich naar haar hand te voegen en dat zij dit doet via subsidieregelingen" aldus de organisaties. Duidelijkheid is volgens hen des te meer noodzakelijk in verband met het aangekondigde nieuwe grondwetsartikel over het onderwijs. Op 29 maart zullen in Hollywood weer de Oscars worden uitge reikt. De vijf kandidaten waaruit men kan kiezen voor iedere kate- gorie zijn nu bekend. Het zal dit jaar bij de mannelijke acteurs gaan tussen Maximilian Schell (kaalhoofdig links boven) voor zijn rol in „The man in the glass booth" Al Pacino voor „Dog day afternoon", Walter Matthau voor „Sunshine boys", James Whit- more voor „Give 'em hell, Harry" en Jack Nicholson voor „One flew over the cuckoos nest" van Milos Forman, de film die met negen nominaties het hoogst ge noteerd staat. Bij de dames moet men kiezen tussen Isabelle Adjani voor „The story of Adele H.". Ann Margret voor„Tommy", Louise Fletcher voor „One flew over the cuckoos nest", Carol Kane voor „Hester street" en de vaste klant bij de kandidaten Glenda Jackson voor haar rol in „Hedda". Over vijf weken weten we meer. Slecht weer In Rome zijn drie personen om het leven ge komen als gevolg van een grondverschuiving, die werd veroorzaakt door de stortregens. In Fosso San Agnese aan de noordkant van de Italiaanse hoofdstad raakten ongeveer 100 gezinnen dakloos door de aard verschuiving. Verscheidene bruggen in de omgeving zijn als gevolg van de sterk gezwollen rivieren voor het verkeer afge sloten. In de rest van het land heeft het verkeer ook veel te lijden van de ononderbroken re genval. In de bergen valt over vloedig sneeuw. ALGIERS (Reuter) President Houari Boumedienne van Alge rije heeft gisteren verklaard dat de crisis rond de westelijke Sa hara is verslechterd door meer gevechten ën dat zij dreigt te ontaarden in een oorlog tegen zijn land. In een boodschap aan interna tionale leiders heeft Boumedien ne gevraagd om solidariteit met Algerije tegen agressie en voor vermindering van de spanning en vrede en samenwerking in Noor d west-Af rika Boumedienne zei dat zijn land omwille van de vrede en het zoeken naar een rechtvaardige oplossing voor de saharacrisis geen werk had gemaakt van de aanval die eind januari werd gedaan op een Algerijns kon vooi met voedsel en medicijnen voor vluchtelingen in de Sahara. Rechtszaak drama in Schoonhoven aangehouden DEN HAAG (ANP) - Het ge rechtshof in Den Haag heeft gisteren de rechtszaak in hoger beroep van de 22-jarige Erwin L. tot L., die ervan wordt be schuldigd in mei vorig jaar twee jonge mensen in Schoon hoven te hebben doodgescho ten, aangehouden. De verdediger had een getuige- deskundige, een oud-officier op geroepen om een nadere uiteen zetting te geven over het ge bruikte wapen. Volgens de ad vocaat zou het mogelijk zijn, dat het wapen zo slecht was, dat misschien eerder van een af schuwelijk ongeluk dan van al gehele schuld gesproken moet worden. Voor de procureur-ge neraal was de verklaring van de oud-officier reden de eerder ge hoorde getuige-deskundige van het gerechtelijk laboratorium nogmaals op te roepen. De zaak wordt 23 maart voortgezet. Kleinere klassen in het geding i ONDERWIJZEND NEDERLAND wacht vandaag in span ning af, of minister Van Kemenade onder druk van Tweede Kamer en onderwijsorganisaties toch nog zal besluiten kleinere klassen voor het kleuter- en basisonderwijs toe te laten. Vorige week liet hij de Kamer namelijk weten, dat het voor hem onmogelijk was, om de kleinere klassen dit jaar door te voeren. Het zou zelfs de grote vraag zijn, of het in 1977 en 1978 wel zou kunnen. Want, aldus de redenering van de minister, de kosten ervan zijn zo hoog. dat het voor de regering uit financieel oogpunt onverant woordelijk is, deze kleinere klassen nu al toe te laten. DE DRUK VAN HET georganiseerd onderwijzend perso neel en van vele politici is echter zo groot geworden - men wil het zo nodig zelfs op een conflict laten aankomen - dat de minister van Onderwijs er bijna niet meer onderuit kan. Als hij daarbij dan ook nog in overweging neemt, dat hij nog niet zo lang geleden als een van de belangrijkste punten van zijn beleid juist de kleinere klassen heeft aangekondigd, dan zal hij het bijzonder moeilijk hebben, om zijn afwijzend standpunt tochte handhaven. BEHALVE HET KLEMMENDE FEIT, dat de te grote kleuter- en lagere-schoolklassen langzamerhand het op het individu gericht onderwijs onmogelijk maakt, komt daarbij ook de vrees, dat hierdoor een groot aantal kleuterleidsters en onderwijzers werkloos worden, of voorlopig geen baan kunnen vinden. Het argument van de minister, dat het bijzonder hoger beroepsonderwijs zijn advies, over een beperkte toelating waarschijnlijk te onnauwkeurig opvolgt, zodat daarin ook een oorzaak van de werkloosheid onder de onderwijzers zou zijn te vinden, is een argument, een minister eigenlijk onwaardig. Hij heeft daarvoor namelijk geen enkel bewijs. De dure aardappel DE AARDAPPEL mag dan niet meer volksvoedsel nummer één gebleven zijn, toch maakt zij -in welke vorm dan ook klaargemaakt- een belangrijk bestanddeel uit van de Neder landse maaltijd. Het ligt daarom voor de hand, dat de sterk oplopende consumentenprijs voor aardappelen nogal wat wrevel wekt. Overigens niet alleen vanwege de maaltijd. De belangrijkste oorzaak van de wrevel is dunkt ons te vinden in de manier, waaróp in het nog zeer nabije verleden de stijgende aardappelprijzen verklaard werden. DE EXPORT ERVAN was volgens de verklaring een van de redenen van de oplopende prijs. Daarom heeft men de export thans aan vergunningen gebonden, maar desondanks heeft men niet willen vastleggen, dat dan ook de consumen tenprijs zou dalen. En dat wekt uiteraard nog meer wrevel, vooral wanneer men tegelijk voor de mededeling geplaatst wordt, dat sommige soorten aardappelen per winkel soms 70 en meer centen per kilo uiteenlopen. En dat begrijpt de consument natuurlijk helemaal niet meer. Weeroverzicht Boven Oost-Europa blijft de luchtdruk hoog, terwijl zich ten westen van Frankrijk een ge bied met lage barometerstanden handhaaft. Tussen beide syste men stroomt morgen met zuide lijke winden warmere lucht van uit Frankrijk naar ons land. In deze lucht komen opklaringen voor. Vannacht kon zich in Frankrijk op veel plaatsen mist vormen, bij temperaturen rond het vriespunt. Depressies boven de oceaan kunnen door de aan wezigheid van het hogedrukge- bied boven West-Rusland niet tot West-Europa doordringen. In Zuid-Europa komen middag- temperaturen omstreeks 15 gra den voor, in Oost-Europa liggen de maxima rond of enkele gra den boven het vriespunt en in de Scandinavische landen wer den gistermiddag plaatselijk temperaturen tussen plus 5 en plus 8 graden gemeten. Vooruitzichten voor vrijdag Overwegend droog met enkele opklaringen. In het algemeen weinig verandering in tempera tuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp.: omstreeks 0 graden. Max. temp.: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periodevan minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG - De overheid mag de ondernemer in zijn vrij heid van handelen niet belem meren. Dat is een van de stel lingen die zaterdag zal worden besproken in een vergadering van de VVD-partijraad in Amersfoort. De bespreking over het „ondernemingsrecht" gebeurt aan de hand van stel lingen van de Tweede Kamerle den Van Aardenne en Rietkerk. Een maatschappij, aldus de stel- lingname, waarin de economi sche initiatieven in de regel tot stand komen in particuliere on dernemingen, is veruit de beste waarborg voor algemene wel vaart en daarop gebaseerde wel zijnsvoorzieningen, alsmede voor de persoonlijke ont plooiingsmogelijkheden. De overheid moet zich niet inla ten met de investeringen, want, aldus een volgende stelling, de investeringsbeslissingen moeten binnen de onderneming worden genomen. Door deze decentrali satie van beslissingen wordt me de keuzevrijheid voor de consu ment gewaarborgd. De VVD ziet voor de onderne mingsraad een stimulerende taak om aan alle werknemers zo veel mogelijk verantwoordelijk heid te geven. Tegen polarisatie binnen de onderneming moet echter stelling worden genomen en daarom wordt de personeels- raad dan ook afgewezen. Het beste kan de leiding van de ondernemingsraad in handen van een directeur blijven. Wel moeten de leden van de raad gelegenheid hebben tot onder ling beraad en tot contact met de achterban. De leiding van de onderneming dient zowel verantwoording af te leggen tegenover de aandeel houders als tegenover de werk nemers. De raad van commissa rissen dient het vertrouwen van aandeelhouders en werknemers te hebben, aldus de stellingen voor de WD-partijraad. WASHINGTON - President Gerald Ford heeft gisteren het Amerikaanse inlichtingenappa raat georganiseerd en een com missie onder voorzitterschap van CIA-directeur George Bush, opdracht gegeven alle in lichtingenactiviteiten te coördi neren. Voorts heeft hij een „waakhond-commissie" van drie man tegen misbruik inge steld. Ford heeft een beroep gedaan op het Congres samenzweringen tegen het leven van buitenland se leiders door de Amerikaanse inlichtingendiensten bij de wet te verbieden en werknemers van officiële inlichtingendienst en aan strafvervolging bloot te stellen als zij geheime informa tie laten uitlekken. De Amerikaanse president heeft verder bindende richtlijnen ver schaft die stringente bescher ming tegen illegale activiteit van inlichtingendiensten voor de burger bieden. Ford heeft Bush hoofd van het Amerikaanse inlichtingenwezen gemaakt. Het algemene beleid ervan zal worden bepaald door de Nationale Veiligheidsraad onder voorzitterschap van de president zelf. De Commissie- Bush en de inlichtingendiensten die onder haar ressorteren, zul len opdrachten van de Nationa le Veiligheidsraad uitvoeren. De waakhondcommissie is ge plaatst onder voorzitterschap van oud-adjunct-minister van buitenlandse zaken Robert D. Murphy, die in de tweede werel doorlog geheim diplomatiek werk heeft gedaan en die een commissie heeft voorgezeten die Ford vorig jaar op zijn verzoek heeft geadviseerd over de her vorming van de nationale veilig heid. Ford deelde mee dat hij binnen kort met fractieleiders in het Congres zal overleggen over wettelijke maatregelen tegen elektronische spionage en het openen van poststukken. SCHAAKSIMULTAAN Burgemeester Samkalden van Amsterdam was gisteravond een van de schaakliefhebbers die meededen aan de schaaksimultaan- wedstrijd die door het Euwecomitè in hotel Krasnapolsky werd georganiseerd. De gróte man in deze wedstrijd was de Russische kampioen Karpov die onder belangstelling van een groep foto journalisten een tegenzet doet aan hét bord van de burgemeester.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9