Bende stal voor miljoenen: zeker vijf bedrijven failliet NS-ers zien weer brood in wagonfabriek 8% 15-JARIGE LENING - 1976 Drie dagen laag 'nWeek lang laag: HELERS WERDEN SCHATRIJK KVP wil niet meer samen met PPR Positieve reactie Moskou bijdrage beter wereldklimaat Nog twijfels over regeling voor gezinsverzorging STAAT DER NEDERLANDEN NIEUWE WERKGELEGENHEID CREEREN WOENSDAG 18 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURA, PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) Boxtel Een team van gemeen te- en rijkspolitie in Noord-Bra bant is een bende van 26 man op het spoor gekomen, die op grote schaal juwelen- en textiel- diefstallen heeft gepleegd. In middels zijn 300 inbraken opge lost. De bendeleden, die zich ook aan ergerlijke gevallen van die renmishandeling schuldig heb ben gemaakt, hebben bekend voor ruim vier miljoen gulden goederen te hebben ontvreemd. De bende opereerde voorname lijk in zuid-Nederland en is ten minste drie jaar actief geweest. Volgens de politie zijn de afgelo pen jaren zeker vijf bedrijven failliet gegaan omdat zij meer dere malen achter elkaar wer den „bezocht" door de bende. De politie verwacht nog meer arrestaties te kunnen verrichten. Zij neemt aan, dat de vele textieldiefstallen in Nederland waarbij de afgelopen jaren voor zeker 32 miljoen gulden werd buitgemaakt, ook in hoofdzaak aan deze bende moeten wor den toegeschreven. Van de aangehouden verdachten,.voorna melijk afkomstig uit woonwagencentra in Noord Brabant, zijn er inmiddels al vijf door de rechtbank in Den Bosch veroor deeld, tot straffen van 2 1/2 tot 4 jaar. De politie heeft nu pas opening van zaken gegeven in verband met het onder zoek. Helers heeft de politie tot op heden nog niet kunnen aanhouden. De 40-jarige C.B. uit Dordrecht, die inmiddels is veroor deeld voor de moord op expediteur Bouw uit Nijkerk (hij schoot de expediteur neer nadat deze hem achterna ging na diefstal van een vrachtwagen) wordt wel ver dacht in het verleden goederen te hebben gekocht. Uit de verhoren is gebleken, dat de helers schatrijk zijn geworden. De verdachten moesten zich tevreden stellen met slechts 10% van de waarde van de buit. De helers plaatsten in een aantal gevallen gewoon bestellingen bij de in brekersbende. De bende specialiseerde zich vooral in textiel, juwelen en antiek. Daarnaast hadden ook kleurentelevisies, oosterse tapijten, elektronische appara tuur, caravans, boten en dure auto's de aandacht. De inbraken werden veelal op brute wij ze uitgevoerd: men ramde eenvoudig met een zware balk, die in de laadbak van een auto werd meegenomen, de deur. Van alarminstallaties, politiepatrouilles of wakker geworden burgers trok men zich niets aan. De bendeleden hadden gewoonlijk bakstenen bij zich, die naar nieuwsgierigen werden gegooid. De poli tie werd bij achtervolgingen vaak bescho ten. De bendeleden blijken zich ook schuldig te hebben gemaakt aan ernstige gevallen van dierenmishandeling. Honden werden achter rijdende auto's gesleept, vogels werden met benzine overgoten en daarna in brand gestoken, bewakingshonden werden eenvoudig doodgeslagen. Er zijn ook gevallen bekend dat koeien in een wei met een bijl werden doodgeslagen en daarna gedeeltelijk werden geslacht. Het onderzoek gaat door. Dagelijks wer ken 15 politiemensen aan deze zaak. Philippe Bertrand, het 7-jarige vermoorde jongetje. Lijk ontvoerd Frans jongetje in hotelkamer gevonden PARIJS (AFP) In een hotelkamer te Troyes, een stad op 200 km ten oosten van Parijs, heeft men gisteren het lijkje gevonden van de zevenjarige Philippe Bertrand die op 30 januari in deze stad ontvoerd werd. Het lijkje was gewikkeld in een deken. De kamer waar het gevonden is, is gehuurd door een zekere Patrick Henry die al langdurig door de politie was verhoord in verband met de ontvoe ring. Hij is nu gearresteerd. Een paar uur nadat het kind was meegenomen, kregen zijn ouders op 30 januari een telefoontje met de mededeling dat er 600.000 gulden losgeld moest worden betaald voor de vrijlating van de jongen. Vorige week woensdag overhandigde een priester de ouders een handschoen van hun kind en een boodschap waarin de plek werd aangegeven waar het losgeld gedeponeerd moest worden. De vader zou het geld naar deze plaats gebracht hebben, maar de ontvoer ders zouden niet op zijn komen dagen. 136 maal kortstondig hemelen" RIO DE JANEIRO (DPA) Honderdzesendertig keer is hij klinisch dood geweest en toch voelt de Braziliaanse geestelijke Denis Quilty zich opperbe st. De afgelopen 2 1/2 jaar stond zijn hart 136 keer stil en begon telkens na onge veer vier minuten weer te tikken. Dr- 51 -jarige pater die in de .ziliaar.se stad Curi- '~h-i f dagelijks zijn werk au-~ "kier? voor de eerste keer in september 1973 in een kliniek in het Ameri kaanse Boston. Alles bijel- kaar opgeteld heeft de pa ter een halve dag in het hiernamaals vertoefd. „Mijn gezondheidstoestand •is voortreffelijk" aldus De- nis, „ik moet van de dokter eens per maand een elek trocardiogram laten maken en me houden aan een streng dieet om niet dik te worden. „Voor de dood heeft Denis geen angst „Ik ben iedere dag bereid voor God te verschijnen". Eis 30 mnd voor drukken „duizendjes" ALKMAAR (ANP) Ongeveer 200 Nederlandse bankbiljetten van duizend gulden had een 46-jarige boekhouder-graficus met behulp van een offsetma-- chine vervaardigd. De officier van Justitie bij de rechtbank te Alkmaar eiste voor dit straf baar feit gisteren twee jaar en maanden. Uit het verhoor bleek, dat de man na twee mislukte huwelij ken uit Nederland wegwilde. Hij had echter geen geld en kwam, na een relatie te hebben ontwik keld met twee figuren die hij tijdens vorige gevangenisstraf fen had leren kennen, tot het vervaardigen van de valse dui zendjes. Van de 200 vervaardig de biljetten behield hij er zelf 10, die hem bij verkoop duizend gulden opbrachten. VERGEER: ,DEN UYL PROVOCEERT' VELSEN-Noord De KVP heeft het is deze kabinetsperiode nogal moeilijk met de opstelling van coalitiegenoot PPR in bepaalde hoofdpunten van het regeringsbeleid. Volgens KVP-voor- zitter Vergeer is het daarom zeer twijfelachtig of de KVP in een volgende kabinetsperiode opnieuw met de PPR in zee zal gaan. De heer Vergeer, die gisteravond sprak op een partijbijeenkomst in Velsen-Noord, voelde meer voor een kabinet van CDA en PvdA. De KVP-voorzitter had zich onder meer geërgerd aan de houding van de PPR in de kwestie van de ondernemingsraden. Terwijl KVP, AR en PvdA open stonden voor een gesprek bleef de PPR star vasthouden aan haar standpunt en daar kon de heer Vergeer weinig waardering voor opbrengen. Ook in Defensieaangelegenhe den zag hij een enorme kloof tussen CDA en PPR en dat gevoegd bij de pogingen van de PPR om het CDA uit elkaar te trekken, vormde voor de heer Vergeer nauwelijks nog een basis voor samenwerking. Hij verwacht niet dat de huidige coalitie het einde van deze zittingsperiode niet zal halen. De KVP-voorzitter besteedde in zijn toespraak veel aandacht aan het normverlies in Nederland. Hij was van mening dat ook de overheid daaraan meewerkte en als voorbeeld noemde hij het provocerende optreden van premier Den Uyl bij bepaalde gelegen heden. PREMIER RABIN TOT JOODS WERELDCONGRES: (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De Israëlische premier Rabin heeft gisteren in een boodschap die werd voorgelezen op de openingszitting van het tweede wereldcongres voor de Russische Joden gezegd, dat een positieve reactie van de Sowjet Unie op de joodse vraag naar vrije emigratiemogelijkheden en culturele en gods dienstige rechten een belangrijke bijdrage zou zijn tot het uitbouwen van een beter wereldklimaat. Meer dan 1200 afgevaardigden uit 32 landen woonden op de eerste dag van deze conferentie de openingszitting bij in het Brusselse paleis van schone kunsten. Vijf jaar geleden werd te Brussel het eerste wereldcon gres gehouden. Sindsdien moch ten meer dan 100.000 Russische joden naar Israël emigreren. Een aantal Nobelprijswinnaars protesteerden gisteren tegen de houding van Moskou tegenover de Sowjetjoden. De Israëlische premier zei nog verder: „Wij kunnen niet ac- coord gaan met de steeds verder durende intimidatiepolitiek waaraan de personen die wen sen te emigreren worden onder worpen, en waardoor men tracht emigratiepogingen de kop in te drukken." „Russische pogingen om de gro te gehechtheid van de joden aan hun geloof, cultuur en land van herkomst, Israël te veronachtza men en te ontkennen, hebben niet alleen schade berokkend aan het Russische jodendom maar eveneens aan de goede naam van de Sowjet Unie zelf", aldus premier Rabin. In Brussel zijn uitzonderlijk strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Deze werden gisteren nog enigszins verscherpt, nadat bij het Brusselse congrespaleis anonieme bommeldingen waren binnengekomen. Ook waren er geruchten, dat een Palestijns commando op weg was om de Congressisten te overvallen. Iedereen die gisteravond bin nenkwam in het Brusselse-con grespaleis werd nauwkeurig met detectors op wapens en an der tuig onderzocht. Belgisch kind vanaf twee jaar naar school (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De Belgische mi nister van Nationale Opvoe ding De Croo heeft gisteren in Brussel bekendgemaakt, dat voortaan alle Belgische kinde ren vanaf 2 jaar met ingang van 10 maart aanstaande naar school mogen. Deze maatregel is mede bedoeld om de werklo ze kleuterleidsters en kinder verzorgsters in het land weer aan het w'erk te helpen. Niet iedereen in België is geluk kig met deze ministeriële maat regel. De pedagogen zijn ver deeld over de vraag of het wel goed is deze kinderen zo jong lang van huis weg te halen. Het bedrijfsleven is wel gelukkig met deze maatregel, omdat ze een uitkomst is voor tienduizen den werkende vrouwen in Bel gië. UTRECHT (ANP) Het is technisch vrijwel onmogelijk om de nieuwe financieringsregeling voor de gezinsverzorging al op 22 .maart in te voeren. Een woordvoerder van de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging heeft dit gezegd in een eerste reactie op de maandag door staatssecretaris Meijer (CRM) aangekondigde maat regelen voor deze vorm van hulpverlening. Hierbij zijn een kleine 300 instellingen en ongeveer 85.000 full- en parttime verzorgsters en helpsters betrokken. De Centrale Raad bestudeert op het ogenblik nog, of de nu door de staatssecretaris voorgestelde retributieschalen (de eigen bij dragen die men al naar gelang het inkomen moet betalen) in overeenstemming zijn met de zogenaamde Divosa-normen, de normen die de gemeentelijke so ciale diensten hanteren. Dat is eind vorige maand namelijk ADVERTENTIE bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) rente jaarlijks op 15 maart aflossing in 15 jaarlijkse termijnen van 15 mrt. 1977 af vervroegde aflossing op of na 15 mrt. 1986 mogelijk schuldbewijzen nominaal f 1.000 (CF of K) en f 100 (K) schüldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 inschrijving 25 februari 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen storting op 18 mrt. 1976 toewijzing Uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs geëist door een algemene verga dering van de raad, die de toen door het ministerie ontworpen schalen met overgrote meerder heid van stemmen verwierp. De Centrale Raad is in ieder geval ingenomen met de „nullijn" voor de laagste inkomensklas sen: gezinnen met een inkomen onder het sociale minimum hoe ven blijkens de voorstellen van de heer Meijer geen eigen bij drage te betalen. Een eventuele vermindering van de hulpverlening, namelijk als de eigen bijdragen plus de sub sidies geen kostendekkende ex ploitatie mogelijk zouden ma ken, is voor de Centrale Raad onaanvaardbaar. De raad zou vandaag een ge-,, sprek hebben met de vaste Ka mercommissie voor CRM. Moorden in Beiroet deden bestand wankelen BEIROET (AP/UPI) Het jongste bestand tussen christe nen en Moslims in Libanon is gisteren door schietpartijen in Beiroet ernstig in gevaar ge bracht. Op de Amerikaanse universiteit in Beiroet schoot een 23-jarige Jordaanse student twee profes soren (een Libanees en een Amerikaan) neer. Op het mo ment dat hij in een auto stapte, na ook nog een poging tot gijze ling te hebben gedaan, werd hij zelf door een enployee van de universiteit neergeschoten. Elders in de stad werd de auto van de Turkse ambassadeur on der vuur genomen, waarbij de chauffeur gewond raakte. De diplomaat zat zelf niet in de auto. Maandag werd, zoals eerder ge meld, de eerste ambassadesecre taris van Turkije op straat doodgeschoten. Dit leidde tot een golf van ontvoeringen en tegenacties. Momenteel is het weer rustig. (Van een onzer verslaggevers) Utrecht In een brief aan minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat hebben de gekozen leden van de onder nemingsraad van de Nederlandse Spoorwegen ervoor gepleit dat de rege ring in het kader van de werkgelegen heid gaat bekijken of er voor ons land toch weer brood zit in een wagonfa- briek, waar al dan niet in licentie rol lend spoorwegmaterieel wordt ge bouwd. Zo'n fabriek, al dan niet gekop peld aan een onderhoudswerkplaats, zou met name in gebieden met grote werkloosheid (buiten de randstad) kun nen worden gevestigd, zo schrijven zij. De sluiting van de wagonfabriek van Werkspoor in Utrecht in 1970, een beslissing van de toenmali ge regering, betekende een van de eerste grote massa-ontslagen in Nederland.De vakbonden heb ben sindsdien bij herhaling laten weten, dat de sluiting een blunder was van de eerste orde, omdat er wel degelijk werk aan de wagonwinkel was, al dan niet in internationaal produktieverband. Minister Lubbers van Economische Zaken heeft vorig jaar nóg eens verkondigd, dat het stichten van een NS-fabriek voor rollend materiaal niet verantwoord is, maar de gekozen leden van de ondernemingsraad van de N.S. vragen zich nu af, of in deze tijd van grote werkloosheid een afwij zing op puur economische gronden nog wel verant woord is. Behalve een studie naar de wagonfabriek doen de N.S.-ers de minister nog een aantal andere sugge sties aan de hand die werkgelegenheid zouden kunnen creëren; aantrekkelijk in een tijd waarin ons land een kwart miljoen werklozen telt, waarin de overheid miljarden aan sociale uitkeringen moet betalen en waarin diezelfde overheid midde len ter beschikking moet stellen om arbeidsplaat sen te creëren. In dit verband wijzen de N.S.-ers erop, dat N.S., een bedrijf met een uitgebreid activiteitenpakket,, voor velen een zinvol arbeidsterrein kan zijn. Minister Westerterp zou zich er voor moeten uit spreken dat N.S. waar mogelijk de persoonlijke service over het gehele net voor de reiziger op hoog peil moeten brengen en houden. Dat impli ceert bijvoorbeeld minder schielijk overgaan van lokettisten op kaartautomaten, in en ook buiten de treinen een goede begeleiding van de „klanten". Daarnaast moet de treinreiziger op de plaats van aankomst of vertrek verzekerd kunnen zijn van goede aansluitende doorverbindingen in streek- of stadsvervoer. Alle zaken die aan twee kanten hout snijden: het openbaar vervoer wordt aantrekkelij ker en de werkgelegenheid kan worden bevorderd. Een aantrekkelijker openbaar vervoer zal, zo me nen de N.S.-ers ook de toenemende agressie, ver nielingen en ordeverstoringen inperken. Aandacht vragen de N.S.-ers tenslotte voor de sector goederenvervoer, waarin meer activiteiten mogelijk zijn. ADVERTENTIE *7 91 februari rdag 21 februari Grote grapefruits 10 stuks Witlof 500 gram Dieffenbachia per stuk Uit de afdeling warm bro Weense snijder gratis ges 800 gram Haltvolle melk pak 1 liter 500 gram Rietstuk 100 gram l/m woensdag 25 februari C AH Sinas of citroen koolzuurvrii "STQ fles 2 literAe Bongo koeken Gouden daalders doos 200 gramê%9 AH Tomatensoep voor 6 borden QjSj blik 0.69 literïrO MilkvWay *1Q8 pak 10 stuks2S& A# Nieuw: AH Slanksaus fllQ fles Yi literIr Leverkaas vacuum verpakt f|Q 150 gramJ<3*f A# Uit de diepvries: AH Boerenkool 2S pak 750 gramÏA& A« Belegen goudse kaas per kiloSr30 Ot Keukendoek 02S 50 x 50 cm Huishoudsponsen CO 2 stuks,1*25' Huishoudhandschoenen AtdLQ S, M of L0*75-AT* zolang de voorraad strekt. ch

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7