AARLANDERVEEN KIJKT MET ARGWAAN NAAR KUNSTEN VAN KNELIS Bijna klaar voor première Degradatiekandidaat Wernink vaagt titelaspiraties Tegelhandel weg WOENSDAG 18 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT Bezetters Stadhuisplein achten situatie onhoudbaar Van een onzer verslaggevers LEIDEN De woonwagenbe woners, die sinds een maand bet Leidse Stadhuisplein bezet te hebben andermaal een be roep op Gedeputeerde Staten van Zuid Holland gedaan hen uit hun benarde positie te ver lossen. Namens hen vraagt Ro ger de Jager GS toestemming te verlenen voorlopige staan plaatsen op het voormalig schoolterrein van het regionale woonwagencentrum „Trekvliet- plein" in te richten. „De overbezetters zijn zich mo menteel duidelijk bewust dat ze op een ontoelaatbare wijze wor den gemanipuleerd door de ver schillende overheden, die geza menlijk een oplossing moedwil lig in de weg blijven staan," aldus de woordvoerder voor de tijdelijke Stadhuispleinbewo ners. „Wij willen duidelijk stel len dat de huidige situatie on houdbaar is, wanneer er geen oplossing op wel zeer korte ter mijn gevonden zal worden. Men kan onmogelijk nog langer doorgaan de woonwagenbewo ners als „Untermenschen" te be handelen." Tevens deelt de heer De Jager in zijn schrijven aan GS mee dat het actiecomité „Stadhuis plein" niet meer bestaat. „Wij menen geen enkele verantwoor ding in dit stadium meer te kunnen aanvaarden voor wat de bezetters van het Stadhuisplein in hun wanhoop gaan doen." Wel blijft Roger de Jager vech ten voor de belangen van de woonwagenbewoners in een werkgroep „Noodweer". Glastra van Loon in Leiden: „Invloed stembusdemocra tie beperkt" Van een medewerker Leiden Gisteravond had een door de studentenvereniging SSR georganiseerde discussie plaats tussen de heer J. F. Gla stra van Loon, Kamerlid voor D'66 (voormalig staatssecretaris van Justitie) en de heer H. H. Drenth, Kamerlid voor de Pv dA. De gespreksleider was de heer v.d. Berg, politicoloog aan de Leidse Universiteit. Het thema van de discussie luid de: Kunnen wij in Nederland nog wel spreken van democra tie, als de complexiteit van de politieke en maatschappelijke organisatie de invloed van de stemgerechtigde zo gering maakt. Volgens de heer Glastra van Loon is er in Nederland sprake van een „stembusdemocratie", die te weinig diepgeworteld is in de maatschappij en daarom de invloed zo beperkt. Hij vond het verder moeilijk om de „machti gen" in de maatschappij aan te wijzen, omdat deze „machti gen", waarmee hij dan de on dernemers bedoelt, te sterk af hankelijk zijn van de werkne- mersorganisaties en de nood zaak om lange-termijn investe ringen te doen om de afzet te verzekeren. Hoe groot het pro bleem van de afzet is, blijkt volgens hem wel uit de recent aan het licht gekomen omkoop schandalen. Met betrekking tot de onderne- I mingsraad merkte de heer Gla stra van Loon op, dat de aan- i dacht te sterk op de onderne-' mingsraad is gericht en dat de ondernemingsraad een tegen speler van de directie is gewor den en geen verbetering in houdt. Het gaat erom de organi satie te democratiseren, omdat de organisatie onmisbaar is bij het uitoefenen van macht. De vakbonden, zo zei hij, zijn „het breekijzer" om de organisatie te democratiseren, en maken op deze manier de ondernemings raad overbodig. Volgens de heer Drenth is onze samenleving ondemocratisch. Hij is een sterke voorstander van de ondernemingsraad om machtconcentraties en de sterke machtspositie die de onderne mer volgens hem inneemt tegen te gaan. Als voorbeeld van die machtspositie noemde de heer Drenth de „gehoorzaamheids plicht" van de werknemer en het feit dat het stakingsrecht in Nederland nauwelijks wordt er kend. Ooit een 75-farige man Hf kunstjes zien doen in de ringen? Nee? Ik wel. Die primeur beleefde ik gis- termiddag in Aarlander- veen, waar ik even op bezoek was bij Knelis H den Braber, die jaren geleden aan zijn keuken- j|Ë plafond een dergelijk gymnastiek-toestel liet jH bevestigen om ook bin- ee nenshuis een beetje aan ffj de conditie te kunnen s schaven. En hoewel hij s= de laatste tijd weinig oe- fende kwam hij gister- middag toch nog rede- lijk uit de verf. Het ma- ken van een zgn. „vogel- j=j nestje" (hoofd opgehe- ven, handen en voeten aan de ringen, holle rug) H leverde wat problemen op, maar het optrekken k tot handstand verliep sf gladjes, al noteerde ik jÜ tijdens de oefening wel een van kleur verschie- fff tend hoofd en wat =f schrikbewegingen van de armspieren. Maar ee moe werd Knelis den Braber in ieder geval gezond en lang leven. „Zoals het nu met me loopt denk ik ongeveer de 160 wei te halen", verklapte hij mij, „maar je weet het nooit, het kan net een dag tegen zitten en dan ga je voor de bijl." Minstens 160 wil Knelis den Braber dus worden en hij ver telde mij hoe hij dat voor el- niet. Hij was redelijk kaar gaat spelen. Er kwamen goed door de test geko- ee men. De kunstjes in de ringen wa- ren een logisch gevolg van een gesprek dat ik gisteren met EE deze bejaarde voerde en waar- EE in hij mij uitgebreid vertelde over zijn theoriën voor een dikke boeken op tafel, uittrek sels uit rapporten, overzichte lijke statistieken en natuurlijk ventileerde Den Braber, in het dagelijks leven machine-bank werker, ook de resultaten van onderzoeken die hij in de laat ste twintig jaren zelf heeft on dernomen. Centraal in zijn „blijf-gezond- theorie" staat het dagelijks ge bruik van gestaai, een poeder achtige substantie in blik, be reid uit gerstkorrels. In dat goedje, in 1956 door Braber ontdekt en daarna door een fabrikant in Wormerveer op de markt gebracht, zouden al le ingrediënten voorkomen om het op aarde extra lang uit te houden. Knelis en zijn vrouw zweren erbij en eten sindsdien bijna niets anders. Zestig pro cent van hun dagelijkse kost bestaat uit gerstvoeding en ze varen er wel bij. En met hen een groot aantal houders van reformhuizen, die met deze voeding in blik ook goede za- Knelis met zijn wichelroede. Waarheid of bedrog? ken doen, zo hoorde ik. Inmiddels is een groot deel van de Aarlanderveense ge meenschap „aangestoken" door Den Braber. Zo heeft warme bakker Van Leeuwen in zijn assortiment ook het gerstbrood op genomen en is ook de dorpsarts Van der Ent Braad, die eerst het veelvuldig eten van gestaai niet zo zag zitten, van gedachten veran derd en gebruikt hij het nu ook. Den Braber: „Dat gestaai oer gezond is blijkt wel uit het feit dat bij de gerstetende volke ren percentage-gewijs het aan tal hart- en vaatziekten en spijsverteringsstoornissen mi niem is. Niet voor niets halen veel gerstetende bewoners uit bijv. de Kaukasus in Rusland en Sardinië leeftijden van ver boven de honderd jaar." De 75-jarige Aardlanderveen- der had als hij dat gewild had, zo vertelde hij, rijk kunnen worden aan zijn ontdekking. „Maar", zegt hij, „met zakelij ke dingen bemoei ik me liever niet. Men heeft me wel meer voor gek verklaard omdat ik hier geen slaatje uit heb gesla gen. Maar zo ben ik nu een maal. Ik deed dit om de mens heid een dienst te bewijzen." Knelis den Braber, die door veel van zijn dorpsgenoten als „zonderling" wordt betiteld, maar door anderen weer op handen wordt gedragen, heeft zich in klein Aardlanderveen (1300 inwoners) ook nog op een andere manier in de kijker gewerkt Hij wit zich nog wel eens op straat begeven met zijn wichelroede, waarmee hij bijvoorbeeld op zoek gaat naar aardstralen, door de 75- jarige omschreven als „stro men kosmische deeltjes die erg schadelijk kunnen werken op de gezondheid." Jaren geleden heeft Den Bra ber, zo vertelde hij mij, zijn handen vol gehad aan het „doormeten" van het dorp. „Ik ben in heel wat boerderijen en Knelis aan de ringen woonhuizen met mijn wichel- roe op onderzoek uit geweest en waar nodig heb ik ingegre pen. Zo ontdekte ik eens in een boerderij onder het bed van een van de kinderen een flinke dosis aardstralen. Het kind dat er in sliep was al lange tijd ziek. Ik heb toen geadviseerd dat het ledikant zou worden verplaatst Dat deed men. Het kind was toen snel beter." Zo heb ik mijn wichelroede ook eens gebruikt toen onze dokter op vakantie ging. Die wilde niet zeggen waar hij naar toe ging, omdat hij einde lijk eens een rustige vakantie wilde hebben waar geen enke le bekende hem zou kunnen storen. Hij was nog maar net weg of ik pakte de wereldatlas erbij en hield er mijn wichel roede boven^ De punt ging in de richting van Parijs en bleef er boven hangen. Toen wist ik het. Een paar weken later kwam de dokter terug en toen ik hem tegenkwam vroeg ik: „Hoe was het in Parijs?" De dokter keek me met grote ogen aan. „Hoe weet jij dat nou", vroeg hij toen ongelo vig." En zo heeft Den Braber meer verhalen. Hij vertelde mij dat hij de wichelroede nu nog EE maar sporadisch gebruikt Al- leen nog af en toe als zijn EE kleinkinderen op bezoek zijn. EE Dan haalt hij er nog wel eens e= een stuntje mee uit. Ik vroeg aan Knelis of hij ook EËË mij de wichelroede wilde de- monstreren. Hij stemde daar EE in toe. Terwijl hij de kamer uit ging moest ik een kwartje ver- EEE stoppen onder het dikwollen EE tafelkleed. Knelis kwam weer EE binnen. Aan het tafelkleed EE was niets te zien. Geen bobbel, EE geen opvallende plooi. Ge- =E woon een vlak tafelkleed. EE Toch wees de wichelroede op de centimeter de plaats aan waar ik het kwartje onder het EE tafelkleed had verstopt. Toe val? Veel nuchtere Aarlanderveen- EE ders lachen schamper om de EE „kunsten" van Knelis. Het EE dorp is verdeeld. Waarheid of EE bedrog? Niemand durft een oordeel uit te spreken. Voor E= Knelis staat in ieder geval één EE ding als een paal boven water, ee Zijn „blijf-gezond-theorie" EE heeft in ieder geval wat betreft EE zijn uiterlijk zoden aan de dijk EE gezet. Je zou hem beslist geen 75 geven. Maar het zal mij ee benieuwen of 'ie op zijn 80-ste nog steeds een vogelnestje kan maken in de ringen. H Expositie ten bate M van Eva den Hartog Leidenaar kocht g ongezien schilderij van 3 bijna 1000 piek Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN Dinsdagmiddag is in galerie Van Zwieten in de Hooftstraat de tentoonstelling geopend van de Belgische politie-inspecteur Luc Vanmaldeghem, die twintig van zijn zelfgemaakte schilderij en verkoopt ten bate van ma joor Eva den Hartog, die mo menteel in Bangladesh werk zaam is. Burgemeester mr. R. M. Gallas sprak in zijn openingswoord van een uitzonderlijke combina tie: een politie-inspecteur, die doorgaans veel werk moet ver zetten en in zijn vrije tijd een bekwaam schilder. Hij prees het initatief van de heer Vanmal deghem en sprak de wens uit, dat alle schilderijen verkocht zullen worden. De opening werd ook bijgewoond door de heer van Mossevelde, consul-generaal van België, wethouder mevrouw H. Donker (kunstzaken) en ver tegenwoordigers van de Kultu- rele Raad. De tentoonstelling is al succes vol begonnen. Een Leidenaar belde op en kocht ongezien een schilderij, terwijl drie anderen, waaronder een Alphenaar even eens een schilderij kochten. Alle werken kosten 975,- zodat er nu al 3900,- binnen is voor Eva den Hartog. Op de tentoonstelling zijn voor al stillevens te zien zoals „Kope ren ketel", „Stilleven Fazant", „Keukentafel" en „Bloemtuil". Het is de eerste keer dat Luc Vanmaldeghem in Nederland exposeert. In België heeft hij veel exposities gehouden en kreeg hij onderscheidingen voor zijn werk. De galerie is geopend van negen tot zes uur en vrijdags tot negen uur 's avonds. Zondag en maan dag gesloten. Lux Vanmaldeg hem heeft de eerste week van de tentoonstelling, die drie we ken gaat duren, verlof opgeno men om zoveel mogelijk zelf bij de verkoop aanwezig te zijn. Hem wordt onderdak verleend door mevrouw van Zwieten, moeder van de galeriehouder. Totaal hoopt Vanmaldeghem ƒ21.000,- te kunnen overhandi gen aan majoor Eva den Har- Burgemeester Kret van Sassenheim kan tevreden ee zijn. De dansmariekes die door zijn bemiddeling f§Ë vanuit de drumband DOS werden geselecteerd om te gaan optreden voor de carnavalsvereniging De Saksen, doen het voortreffelijk. Gisteravond waren s ze in de feestzaal bij Cees en Ineke onder leiding van Ada van Vliet bezig aan hun derde repetitie- avond en dat liep voortreffelijk. eee Ze waren een beetje zenu- ee wachtig want gisteravond ee mochten ze ook voor het eerst ee hun costuums aantrekken, die ee destijds werden gebruikt door ee de majorettes van DOS maar ee die in de afgelopen weken zijn ee vernaaid en'op maat zijn ge- j= maakt voor de dansmariekes. Ik hoorde van prins Klaas de ee Eerste dat de dansmariekes waarschijnlijk maar één jaar in deze pakjes zullen optreden. „Het is de bedoeling om vol- gend jaar voor de meisjes een ee soort berevelletjes te kopen. Want daar liepen vroeger de echte Saksen ook in". Dat kan dus r ii worden. Ik hoorde dat de zaal en Cees en Ineke voor volgende week zaterdag, als De Saksen hun verkiezing van de „Grootste asbak" houden, eigenlijk al was besproken voor de brui loft van Truus van Rijn en Gijs Rewijk. Truus en Gijs hebben toen spontaan aange boden om hun bruiloft dan maar een week eerder te vie ren. En ik hoorde dat De Sak sen dat zo hebben gewaar deerd dat ze op dc bruiloft van Truus en Gijs een paar stun- tjes gaan uithalen. De dansmariekes van De Saksen zetten hun beste beentje voor. Pim van der Meer van Zwaanvogels (links) scoort de vierde treffer in het duel met Swift't Winkeltje. Hans van der Starp is te laat. Van onze sportredactie man Wim Kemping niet tot LEIDEN Het fel tegen degradatie strijdende Wernink zorgde grootse daden kwam. Nol en gisteravond in de Groenoordhal voor de grootste verrassing door Piet Roozen de steunpilaren Tegelhandel met 5-3 te kloppen. Deze eerste overwinning van van Tegelhandel blonken dit Werning betekent dat Koos van Weerlee c.s. nog net niet zijn keer niet uit. Doelpuntenma- gedegradeerd; voor Tegelhandel houdt het verlies in dat alle nog kers: Tomei (2x), Ton Werner, overgebleven kampioensillussies buitenboord kunnen worden ge- Chris Looy en Hennie van Ber- gooid. Koploper Zwaanvogels daarentegen, maakte tegen Swift kei. Voor Tegelhandel: Piet Roo- 't Winkeltje geen fout: 8-2. zen (2x) en Schenk. TOPSCORERS: Jan van Duyn (Zwaanvogels 1) 23; Ger de Roo- de (LDWS) 19; Pim van der Meer (Zwaanvogels 3) en Hans van der Starp (Swift) 1) 14; Piet Roozen (Tegelhandel) 2) 12; Nol Roozen (Tegelhandel) en Piet Gu- bler (Swift) 9. STAND/UITSLAGEN: Hoofdklasse: Swift 't Winkeltje Zwaanvogels 2-8; Wernink Tegelhandel 5-3. Zwaanvogels 11' 8 1 2 17 61-36 LDWS 11 6 3 2 15 35-22 Tegelhandel Swift Wink. Wernink De Vogels namen binnen zeven minuten een 3-0 voorsprong (treffers van Pim van der Meer, Sjaak Matters en Jan van Duyn) en die voordelige marge gaf Zwaanvogels niet meer uit han den. Via een 4-2 ruststand be reikte Zwaanvogels een winnen de 8-2 eindscore. Doelpuntenma kers: Pim van der Meer (3x), Gijs Collé (2x), Jan van Duyn, Paul Wetselaar. De zege die Wernink op zo ver rassende Tegelhandel boekte was een regelmatige. Wernink toonde aan het sterke verdedi gen nog niet te zijn verleerd, terwijl snelle uitvallen tot vijf maal toe doelpunten oplever den. Ook al omdat Invaller-doel- 11 5 1 5 11 34-36 11 4 2 5 10 37-46 12 1 1 10 3 20-47 RES 1: Zwaanvogels 2 Gazelle 2 4-2; Leiden 2 Swift Wink. 2 2-0. 2A: Leiden Digros Stars 0-5; Lugdunum VKP 4-4. RES 2A: VN A 2 - Katwijk 2 2-2; SDO '67-2 LISC 2 9-2. RES 28: ASC 3 - Van der Plas BMW 2 5-11; Katwijk 3 Oegstgeest 2 5-4; LFC 2 Unitas L. 3 1-3. 3B: Oranje Groen Leidse Boys 6-4. 3C: FC Modern VTL 11-2. 3E: Parlevliet - Fas- son 13-4. RES 3A: Gazelle 3 SVLV 2 3-4. RES 38: SDO '67-3 Oranje Groen 2 4-1; Tegelhandel 3 LFC 3 4-1. RES 3D: Zwaanvo- gels 4 - SLF 3 6-5; Unitas L. 4 Lugdunum 2 3-2; Leiden 4 LISC 3 0-3. JTJN AI: Unitas L - SDO '67 5-3. JUN A2: Digros Stars VTL 4-0; Lugdunum 2 Leidse Boys 2 3-3; Oranje Groen Boys 1 4-2. Huisvesting 5 januari jl. stapte ik met mijn A-urgentie kaart bij huisvesting binnen. Met een verzoek om een huis toegewezen te krijgen, waarvan ik wist dat het al een tijd leeg stond. Ook wist ik, dat de tussenper soon (makelaar) en de huiseige naar bij voorbaat toestemming gaven. Op huisvesting is het verzoek keurig netjes aangenomen en zij zeiden mij, dat er binnen twee weken een uitslag zou zijn. Die twee weken werden drie weken, voordat zij iets konden vertellen. Toen bleek, dat een benedenwoning alleen maar voor mensen met een medische indicatie wordt toegewezen. Okay, heel terecht dat kan ik begrijpen, als het allemaal niet zo verrekte lang zou duren. Huisvesting ging op zoek naar zo'n echtpaar en zouden zij die niet vinden, zouden wij het als nog toegewezen krijgen. Op mijn verzoek om een flat aan te vragen, die al van voor Kerst leeg stond, (inmiddels dus al verhuurd) werd mij gezegd, dat ik die niet moest gaan aanvra gen (door huisvesting) omdat ik dan bij de commissies zou wor den beschreven als een minder serieuze gegadigde. Nu belde ik na het verstrijken van weer twee weken op om te horen of zij al een echtpaar hadden gevonden. Dit wisten zij mij niet te vertellen en ik moest het de week daarop nog maar eens proberen. Zo word ik dus al twee maanden aan het lijntje gehouden zonder dat er wezen lijk iets gebeurd en je ook geen ander huis mag aanvragen, als je dat na lang zoeken toch nog hebt gevonden. Je zoekt van alles op, je loopt erachter aan en het eind van het liedje is, dat ze je niet eens kunnen bedanken voor het huis waar je hen op geattendeerd hebt En zelf zit je dan met z'n tweeën nog steeds in een hok van 5 bij 3 meter. Het is voor mij duidelijk dat huisvesting er niet van houdt als mensen zelf initiatieven tonen en daarom blijven zij met die mensen sollen. Geen wonder, dat deze op hun beurt erg agres sief worden. Ik hoop dat deze brief een bijdrage mag zijn in het soepelere laten verlopen van de ambtelijke molens. Laat de raad zich eens buigen over de vraag hoe persoonlijk initiatief fatsoenlijkerwijze ge honoreerd kan worden. L. M. Simmerman, 3 oktober- stnut 41a

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5