J EURING IS NIET BANG VOOR AJAX Tos Valentijn op weg naar zijn laatste WK? oostenrijk wil Frisol wordt als ploeg veel beter Topper kan spanning ere-divisie terugbrengen Teunissen: „Het is fijn werken bij De Graafschap" DEMONSTRATIE POOR CRUYFF jïxtra tribunes bij WK Heerenveen Zomerspelen '88 Skiër vroeg asiel Drafsport verliest draver Karstens nu tweede 29 elftallen bleven thuis LEIDEN PRAAT WEER OVER START TOUR ^QENSDAG 18 EEbKUAKl 1HYÖ LEIDSE COURANT/I PAGINA 1 1 tfSCHEDE - Jan Jeuring, FC-Twente's •oductiefste spits en immer een toonbeeld in ijver en inzet, is er rotsvast van over- igd dat hij vanavond de Enschedese aan- ilslinie kan leiden in het eminent belangrij- J duel met Ajax. De in Losser woonachtige Iraver", die zijn tijd verdeelt tussen voet- illen en het beheren van zijn cafetaria in nschede, moest zondag, tegen FC Utrecht, et een blessure aan de kant blijven, maar steren meldde hij opgewekt: „Maandag >b ik een beetje gelopen op het veld en it ging hardstikke goed, ik had nergens st van. Vanmorgen ben ik naar fysiothera- ;ut Wim Snellenberg geweest en die zei me, it het er prima uitzag. Van hem mocht ik les doen, echter onder de voorwaarde dat ik direct zou stoppen als ik ook maar het minste of geringste zou voelen." Voor FC Twente kan het meespelen van Jan Jeuring zeker in een topwedstrijd tegen Ajax, van onschatbare waarde zijn. Dat bewees de actieve spits bijvoorbeeld in de confrontaties met Feyenoord en PSV, even als de kemphanen van vanavond nog volop in de race naar de landstitel, toen hij in beide duels twee keer toesloeg. „Na zulke wedstrijden", memoreert Jeuring, „sta je volop in de belangstelling, maar als je bij voorbeeld tegen Excelsior twee keer scoort hoor je er niets van. Dat wordt blijkbaar beschouwd als de normaalste zaak van de wereld. Zelf zie ik het hele gebeuren van vanavond nogal optimistisch tegemoet, vrees voor Ajax heb ik niet. Nu, zeg ik, moet het gebeuren, zonder meer. Als we winnen staan we weer helemaal bij, gezellig met z'n drieën aan kop. Goed, als we gelijk spelen zijn we ook nog lang niet weg, maar we moeten gewoon twee punten pakken." De topper FC Twente—Ajax, die op 21 december werd afgelast omdat de grasmat in het Diekmanstadion onbespeelbaar was, moet FC Twente een stapje verder brengen bij het streven komend seizoen weer op internationaal niveau te mogen acteren. Jan Jeuring: „We moeten dit jaar in ieder geval weer UEFA-cup gaan spelen. Maarer zit voor ons veel meer in." Van Jan Jeuring wordt vanavond verwacht, dat hij tegen Ajax hetzelfde doet wat hij tegen Feyenoord en PSV ook presteerde, namelijk scoren. i- ARCELONA Supporters van FC Barcelona zullen t jndaag in de Catalaanse hoofdstad demonstreren e )or een behoud van Cruyff voor hun club. De l ipportersvereniging uit Barcelona zal niet alleen aan. Ook de zusterorganisatie uit Tarragona, Marto- n *11, Montcada en uit andere plaatsen zullen afvaardi- I- ingen naar de demonstratie sturen. [EERENVEEN Het organisatiecomité van de wereldkampioen- chappen schaatsen voor heren in Heerenveen heeft besloten nog xtra tribunes voor 4.500 staanplaatsen per dag te laten bij louwen. Dat betekent, dat nog 9.000 mensen op 28 en 29 februari le grote schaatsstrijd kunnen bijwonen. Twee dagen na de sluiting van de Olympische winter den in Innsbruck is er in het Oostenrijkse parlement gesproken ;r de Olympische zomerspelen van 1988. Oostenrijk wil zich ïag kandidaat stellen voor de organisatie. De spelen zouden in tenen moeten plaats vinden. In de komende weken zal een aantal anciële deskundigen uitzoeken of Oostenrijk voldoende kapitaal- ichtig is. el< I|ÏUDENBURG De Oostduitse skiër Claus Tuchscherer, vijfde de Noordse combinatie tijdens de Olympische spelen yan tennnsbruck, is niet met zijn ploeg naar Oost-Duitsland teruggereisd, diflij meldde zich gistermiddag bij de autoriteiten van Judenburg tenin Stiermarken. Deze verklaarden later dat hij was doorgereisd aldaar Graz om daar bij het Westduitse consul-generaal pogingen het werk te stellen om een Westduits paspoort te krijgen. "ing Leeuwarden De instelling van „hoger hand" ten opzichte van de sprinters, zal voor Jos Valentijn bepalend zijn, of hij na dit seizoen opnieuw internationaal in actie komt. „De sprinters hangen er in Neder land altijd maar wat bij. Ze beginnen nu wel aan een sprintploeg te denken, maar financiële problemen lijken de ontwikke lingen in de weg te staan. Voordat ik verder wil, zal ik toch eerst moeten weten wat er gaat gebeuren. In juni heb ik de eindexamens van de medische vakken voor mijn opleiding van fysiotherapeut en volgend jaar februari gaat de eindfase van mijn studie in". Internationaal heeft Jos gezien dat het sprintersmateriaal en het aantal specifieke wedstrijden is toegenomen. „Als men het in Nederland goed voor heeft met de sprin ters, dan is het nu belangrijk om enkele jongeren als Hilbert van der Duim, Sies Uilkema en Henk Hospes af te vaardigen naar de WK. We mogen er met vier man starten. Waarom doen we dat dan niet? Men zal op de toekomst moeten inspelen. We hebben internationaal dit seizoen meer wedstrijden dan voorheen gehad. Het komt allemaal vrij goed van de grond, ook in de breedte". Terdege Dat de Nederlandse sprinters nog steeds in het vergeetboek van de KNSB staan, zint Jos Valentijn aller minst. De overweging om met de wedstrijdsport te stoppen houdt er nauw verband mee. Valentijn beoefent zijn sport niet alleen, hij is er ook terdege mee bezig. Zo'n acht jaar schaatsen heeft hem de wereld doen ken nen. „In de naaste toekomst zullen we naar het idee van de Grand Prixs toe moeten. Je moet een sprintkampioenschap niet af hankelijk stellen van een tweedaagse wed strijd, maar via toernooien op diverse plaatsen en onder verschillende omstandig heden laten verrijden. Dan zou je je ook privé veel minder gespannen kunnen voor bereiden. Nu leef je weliswaar zo'n zes maanden naar één WK toe, maar daartus sen door wil je ook nog studeren. Meer dan de stof bijhouden doe je niet. Je concentratie kan maar op één punt gericht zijn". Recordman Jos Valentijn. Door allerlei Olympische zaken is Nederlands snelste man op de sprintafstanden (zijn persoonlijke records staan op respectievelijk 38.60 en 1.17.37) ietwat op de achtergrond geraakt. Dins dag jl. heeft hij zich weer bij coach Leen Pfrommer en de ploeg gemeld. In Inzeil,' waar alles op alles wordt gezet, om de allrounders te prepareren op de WK in Heerenveen. „Dat is voor mij een waarde loze zaak. Je komt met de ploeg terug naar Heerenveen en dan mag ik ook gaan zitten kijken tot maandag. Dan reis ik naar Berlijn- Dan pas kan het voorberei den op „mijn" WK echt beginnen". Hard maken Voor Jos Valentijn is er eigenlijk maar één gelegenheid om al zijn ipet en trai ning .hard te maken', namelijk op de WK sprint begin maart in West-Berlijn. „Het trainen en schaatsen, de tijden in Davos bewijzen het, ging dit jaar steeds beter. En ook nu zit de vorm er nog best in. Ik hoop die te kunnen prolongeren, omdat ik me in een wedstrijd moet waar maken. Hoe hoog ik ga eindigen? Vroeger had je min of meer vier topsprinters, nu heb je er uit de diverse landen zo'n zeven of acht. Dat maakt het allemaal veel moei lijker, evenals het feit dat je bij zo'n kampioenschap altijd een goede en een zwakke dag hebt. Om in de top te komen moet je twee dagen voluit kunnen gaan". Jos Valentijn heeft zijn toekomst uitgebalanceerd langs de .lijnen der wetenschap' ook al blijft hij het .snoeven langs de sneeuwrand' nog een erg prettige bezigheid vin den. Voor hoe lang, zal dit seizoen moeten uitmaken! REINER BOSMA (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De legen darische draver Mac Kin- ley (31) is in Hilversum overleden. Op zevenjarige leeftijd boekte hij met wijlen Willem H. Geersen grote successsen. Op elf jarige leeftijd nam hij af scheid, nadat hij terug kwam van een toernee door Zweden. Daar was hij kreupel uit een koers gekomen en ging de fok kerij met veel succes op zoeken. In totaal won hij 132.000 gulden. In 1954 won hij de grote Prijs der Lage landen. Het prijzengeld voor de Grote Prijs 1976, 27 juni op Duindigt is met 25 dui zend gulden verhoogt tot 175 duizend gulden. Na een onderbreking van zes jaar is de afstand van de ze belangrijkste koers in ons land weer gebracht op 2600 meter. De mogelijkheid zit er na tuurlijk dik in dat in de Grote Prijs Jan Wagenaar ook zal starten met Henri Buitenzorg. De Stichting Nederlandse Draf en Ren sport maakte over hem gisteren wat cijfers be kend. Wagenaar won aan prijzengeld voor zijn eige naar in 1975 375.550 gul den. Zijn paarden won nen 128 maal. Dordrecht In de schouwburg Kunstmin te Dordrecht werd dan toch nog de profwielerformatie van Frisol officieel aan de pers voorgesteld. Dat was een aantal maanden geleden niet de bedoe ling. Frisol wilde zich na de successen van het vorig seizoen (drie etappezeges in de Tcur de France, de Nederlandse en de wereldti tel) terugtrekken uit de wielersport. Moeilijkheden met de KNWU dreigden van Frisol een Belgische ploeg te maken. Zover is het niet gekomen, al heeft de directie van Frisol wat betreft het budget voor 1976 flink in de remmen geknepen. Piet Liebregts, directeur sportief van Frisol, gaat met fiets en al de lucht in. Een nieuwe seizoen vol beloftes breekt aan. Piet Liebregts moest voor het seizoen 1976 een ploeg formeren met een budget, waar vergele ken met het vorige seizoen 25 procent af was gehaald. Dat be tekende dat wereldkampioen Hennie Kuiper naar Raleigh mocht vertrekken. Liebregts- was en is daar niet rouwig om. Hij zei gistermiddag na de offi ciële presentatie: „Op papier is deze ploeg zwakker dan die van vorig jaar, maar of dat in de praktijk ook zo is, weet ik nog niet. Ik geloof dat we nu meer stabiliteit in de ploeg hebben. Kuiper is weg, maar de rest is gebleven. Lannoo en Gilson zijn erbij gekomen. Dat zijn goede coureurs, let maar op: als ploeg gaan we beter rijden. De taken kunnen nu beter verdeeld wor den. Dit jaar wens ik geen riva liteit in de ploeg, zoals vorig jaar tussen Kuiper en Fedor den Hertog. Die reden tijdens elke Tour-etappe een wedstrijd tegen elkaar. Dat zal dit jaar niet meer voorkomen". De profwielerploeg van Frisol bestaat dit seizoen uit vijftien renners, tien Nederlanders, vier Belgen en een Luxemburger. Het zijn: Ko Blok, Nidi den Hertog, Fedor den Hertog, Ge rard Kamper, Cees Priem, Henk Prinsen, Theo Smit, Gerard Ta bak, Gertie Wildeboer, Fred Rompelberg (allen Ned.), Roger Gilson (Lux), Paul Lannoo, Mare Steels, Etienne Vanders- nickt en Willy Vanneste (Bel.). Ploegleiders zijn Piet Liebregts en Edgar de Ma'ere. Het routeschema ziet er als volgt uit: Dinsdag 24 augustus: proloog in Deume, woensdag 25 augustus: eer ste etappe: Deume-Sint Willebrord, donderdag 26 augustus: tweede etap pe Sint Willebrord-Goes, vrijdag 27 augustus: derde etappe: Goes-Budel, zaterdag 28 augustus: vierde etappe: Budel-Venlo, zondag 29 augustus: vijfde en laatste etappe: Venlo-Sim- pelveld gevolgd door individuele tij drit. Aan de proftour zullen tien ploegen van acht renners deelnemen. Reeds gecontracteerd zijn: Flandria (met o.a. Freddy Maertens), Raleigh (met o.a. Hennie Kuiper), Kas (met o.a. Lopez Carrill), Ormas (met o.a. Ot- tenbros), Lejeune (met o.a. Roy Schuiten), Miko (met o.a. Leman) en een Zwitserse nationale ploeg en ui teraard Frisol. Er zijn nog onderhan delingen gaande met Mölteni, de ploeg van Eddy Merckx. CORDOBA Aan de eentonig heid kwam dinsdag een einde. Niet Gerben Karstens, die al vier maal als eerste over de eindstreep was gegaan, maar de Belg Dirk Ongenae won de der de etappe van de ronde van Andalusië. Toch zat „de Karst" in deze rit van Montilla naar Cordoba over 120 kilometer weer „van voren". Hij werd tweede voor de Span jaard Tomas Nistal en behield daardoor de eerste plaats in het algemeen klassement. De uitslagen van de derde etappe is: 1 Ongenae (Bel) de 120 kilometer in 3.20.10 (met bon,), 2. Karstens (Ned) 3.20.22 (met bon), 3. Nistal (Spa) 3.20.25 (met bon), 4. Verschuere (Bel) 3.20.28, 5. Verplancke (Bel), 6. Jime nez (Spa)20. Raas (Ned), 21 Kuiper (Ned), Allen dezelfde tijd als Verschuere. Algemeen klassement: 1. Karstens 9.57.36, 2, Tabak (Ned) 9.58.06, 3. Knetemann (Ned) 9.58 16, 4. Kuiper 9.58.18, 5. Pujol (Spa) NICE De Fransman Regis Delepine heeft de vierde etappe van de ronde van de Mediterra- née, van Cavalaire naar Nice over een afstand van 155 km., gewonnen. In de sprint van het peloton bleef hij zijn landgenoot Pecheux en de Brit Hoban voor. Roy Schuiten blijft leider in het algemeen klassement met een voorsprong van 38 seconden op de Zwitser Salm. Doetinchem Hij is er de man niet naar het te laten merken, laat staan het rond te bazuinen, maar Evert Teunfssen zit als trai ner-coach bij De Graafschap voorlopig op rozen. Qua contract is Teunissen tot 1 juli 1977 onder de pannen en na de verrassende overwinning van 2-1 van afgelopen zondag op lijstaanvoerder Ajax kan De Graaf schap met 17 punten in zijn ransel voorlopig niet veel meer gebeu ren. Evert Teunissen, trots achter zijn bureau zittend in een pas gebouwd kantoortje in stadion „De Vijverberg", is blij met de bereikte resulta ten en blijft de zaken vooral nuchter bekijken. De triomf op de club van Rinus Michels heeft Teunissen niet uitbun dig gevierd, al zal hij onget wijfeld heel wat binnenpre tjes hebben gehad. „Ik lag om tien uur al in mijn bed" zegt Teunissen na de .ge beurtenis' van zondag. De contractverlenging is niet zomaar uit de lucht komen vallen. Teunissen: „Tot nu toe had ik altijd een eenjarig contract gehad. Dit wordt mijn eerste tweejarige. Tot voor kort had ik zelfs niet eens getekend. Ik wilde ze kerheid hebben over wat er bijvoorbeeld gebeurde met het door mij aangetrokken en opgeleide jeugdige talent. Het is natuurlijk niet leuk als dat verkocht moet worden, terwille van de exploitatie. Dan heb je al het werk voor niets gedaan. Een tweede punt was de functiebepaling. Functiewaardering had ik al, het ging nu om de functiebe paling. Door de komst van Joop van der Klink als directeur is al les nu tot in de puntjes gere geld. De werkzaamheden zijn precies afgebakend en ik moet zeggen dat ik mij er happy bij voel. De samen werking met Van der Klink is meer dan voortreffelijk. Hij als financieel expert en ik als technische man vor men een geweldig duo." Evert Teunissen maakt er geen geheim van, dat tactiek eigenlijk een hobby van hem is. Afgelopen zondag ver wachtte Sytze Veen als spits- speler binnen de lijnen te zullen komen, toen Gerrie de Jonge geblesseerd uitviel. Teunissen stuurde de 32 -ja rige Henk Overgoor het veld in en heeft de dag na de Evert Theunissen ging zondags om tien uur al naar bed. Het succes te gen Ajax vormde een be kroning van een uiterst plezierige tijd bij De Graafschap. wedstrijd een uur met Veen- zitten te praten om hem aan het verstand te brengen op welke tactische gronden de wissel anders was uitgeval len dan hij dacht „Bij derge lijk soort wissels', zegt Teu nissen, „krijg je altijd kritiek te verwerken of laat ik zeg gen onbegrip te overwinnen. Maar het is fijn te weten, dat de spelers in het veld onmid dellijk hun nieuwe taak be grijpen." Welke ontwikkelingsmoge lijkheden heeft De Graaf schap? Teunissen: „In finan cieel opzicht is Joop van der Klink hard aan het werk een groot plan uit te werken. De gemeente heeft het licht voor hem op groen gezet. Ik ben ervan overtuigd, dat Van der Klink mede daardoor alle problemen te boven komt. Dat geeft mij de zekerheid, dat ik als technische man kan voortbouwen zonder het directe gevaar te lopen spe lers kwijt te raken." „Het feit dat ik het talent nu zelf kan etaleren en dat het niet verkocht behoeft te wor den om exploitatiegaten te dekken, hebben mij genoeg zekerheid bij De Graafschap gegeven. Ik kan nu laten zien wat er uit komt". GERRIT ZWIERS DICK DE WIT: „GEEN ONBEKEND VERSCfflJNSEL" (Van onze sportredactie) DEN HAAG Niet minder dan 29 elftallen, die uitkomen in de competitie van de Haagse Voetbal Bond, zijn het afgelopen weekeinde zonder opgaaf van redenen niet op het veld versche nen. Dat is een bijzonder groot aantal, hoewel men op het bondsbureau niet over een record durft te spreken. Administrateur Dick de Wit: „Een dergelijke situatie maak je elk seizoen wel een keer mee. Het is in vorige seizoenen ook weieens gebeurd, dat na een vorstperiode veel elftallen niet kwamen opdagen". Voor het enorme aantal van afwezigen heeft Dick de Wit overigens wel een verklaring. „Zaterdag waren alle wedstrijden afgelast en bovendien was vrijdagavond al bekend gemaakt, dat voor zondag twaalf afdelingen hun competitiewed strijden wegens de slechte toestand van de terreinen had uitgesteld. Bovendien was het weer zondag niet erg aantrekke lijk. Velen hebben zonder op een afkeuringslijst te kijken aangenomen, dat het programma wel afgelast zou zijn". Financieel heeft het de Haagse afdeling wel voordeel opgeleverd, want alle elftallen krijgen een boete van tien gulden, waardoor de bondskas met zo'n driehonderd gulden wordt gespekt. Toch is Dick de Wit er niet erg gelukkig mee. „Het competitieprogram ma is daardoor behoorlijk scheef getrokken. We zullen echter geen extra inhaalprogramma inlassen, omdat dat voor lagere elftallen niet de gewoonte is. Aan het einde van het seizoen bekijken we of het opnieuw vaststellen van die wedstrijden nog noodzakelijk is". (Van onze correspondent) PARIJS Een onderhoud van ruim anderhalf uur tussen de Tour-directie en een delegatie uit Leiden die voorstelt om in 1978 Leiden startplaats van de Tour de France te maken, heeft gisteren in Parijs nog niet tot concrete resultaten geleid. Dit werd overigens niet verwacht aangezien de heren Kouwen- hoven, Riethoven en Vonk op de eerste plaats voor één oriente- ringsonderhoud contact met Felix Levitan opgenomen hadden. Het voorstel van Leiden is uiteraard niet het enige dat aan de organisatie van de jaarlijkse grote wielerronde gedaan is en na uiteenzetting van diverse problemen en het uitwisselen van gedachten werd overeengekomen verder schriftelijk contact te onderhouden. Koersuitslagen De uitslagen van de dinsdagavond gehouden koersen luiden: Beaune-prijs (le afd.) 2020 m: 1. Ozo van de Lente (C. de Leeuw) 2.59.4 1.29.7, 2. Madame D., 3. Nanika H. Winn. 3.50, pl. 2.10, 2.30, 2.40, kopp. 36.70, trio 239.90- Beaune-prijs (2e afd.) 2020 m: 1. Ohio Lee (J. S. van Leeuwen) 2.56.0 1.28.0, 2. Nobel Pride, 3. Maja Rood- noot. Winn. 4.30, pl. 2.20, 3.20, 2.50, kopp. 39.20. Boussac-prijs 2020 m: 1. Naughty Grace (M Bouwhuis) 2.51.8 1.25.0, 2. Ladv Hennv, 3. MondiaL Winn. 4.40, pl. 2.10, 2.30, 2.60, kopp. 21.10, trio 266.00. Bressons-prijs 2440 m: 1. Margaretha (D. Suykerbuyk) 3.25.9 1.24.4,2. Man fred, 3. Minerva Six. Winn. 22.90, pl. 2.50,1.40, 1,10, kopp. 44.10. Bernay-prijs (le aid.) 2000 m: 1. Lai- ko Beroona (H. Pools) 2.44.3 1.22.2, 2. Nino Song, 3. Klaartie. Winn. 8.60, pl. 3.30,1.70, kopp. 15.00. Trio Bernay-Prijs (eerste afdeling): 336.30. Beau val Ion-prijs 2020 meter 1. Kwik Hanover (M. de Lange) 2.44.8 1.21.6, 2. Ivan Axkit, 3. Lissy. Winn. 8.30, pl. 4.30. 1.60, kopp. 13.80. Amateurwinterkamploenschap VII 2440 meter 1. Java (A Uitvlugt) 3.25.7 1.23.6, Dead-heat 2 en 3 Kim- berly Kid J en Myrly Terraise. Winn. 16.80, pl. 2.40, 1.70, 1.70, kopp. 5 8 50.80 en 8 10 14.50, trio 8 5 10 747,50 en 8 10 5 520.30. Bernay-prijs (tweede afdeling - 2000 meter: 1. New Pride (M. van Leeu wen) 2.45 8 1.22.9. 2. Milly B.. 3. Kwita Norma. Winn. 3.30, pL 1.40, 2.00, 2.40, kopp. 9.10. Besancon-prifs 2000 meter 1. Krone van Nora (P. Petersen) 2.43.1 1.21.6, 2. Leo Buitenzorg, 3. Lord Tulpen burg. Winn. 8.20, pl. 2.10, 2.60, 1.40, kopp. 42.40, trio 279.60. Bonnat-prijs 2000 meter 1. Nel Noordlandia (J. Verhoeve) 2.48.8 1.24.4, 2. Margo G, 3. Nightstar Six Winn. 2.60, pl. 1.30, 1.70, kopp. 3.90. Totalisatoromzet: 387.090,-.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11